Personalia T 'Werkelijkheid wordt geweld aangedaan' Harde realiteit naar later uur verschoven - - - - VRIJDAG 18 NOVEMBER 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet TV-COMMENTAAR O door Ton Hydra ASTERIX EN DE GROTE OVERSTEEK Vandaag moet ik beginnen met te vertellen, wat u niet te zien krijgt. Voor mij is het ook wel een beetje teleurstellendwant in de krant van gisteren heb ik echt mijn best gedaan om u te Interesseren voor het programma „Wonderlijke Wereld" dat de NCRV vanavond zou uitzenden. Die vertoning gaat niet door. Donderdag hebben mr. Hans van Maanen. hoofd van de afdeling televisie, en enige andere leden van de programmaleiding de documentaire over varkensfokkerij en vleesverwerking bekeken. Zij vonden de aflevering ongeschikt voor het vroege uur, waarop „Wonderlijke Wereld" wordt uitgezonden. Het „gat" wordt opgevuld meteen Chinese theatershow. Donderdag schreef ik ai, dat ouders met jonge kinderen wel even dienden te overleggen, of zij de kleintjes zouden laten opblijven. Hans van Maanen vertelde mij gisteravond dat precies dezelfde gedachte de programmaleiding tot haar besluit heeft gebracht Men voelt zich bij de NCRV verantwoordelijk voor de mogelijkheid, dat ouders te laat ontdekken, dat de harde beelden als te wreed en te bloederig overkomen. Toen ik de heer Van Maanen zei. dat toch ook het journaal op een vroeg tijstip schokkende beelden in de huiskamer brengt, antwoordde hij: „Dat is zo en daar heb ik dan ook bezwaren tegen, maar ik heb er geen invloed op." Zorg voor hetgeen onder eigen vlag op het scherm wordt gebracht, heeft hier dus de doorslag gegeven. Het siert de NCRV, al vind ik de situatie denkbaar, dat ouders zelf de verantwoordelijkheid op zich nemen door het kleine grut wat rroeger naar het eigen kamertje of naar bed te brengen. Dat gebeurde vroeger ook, wanneer er bezoek kwam, waar de potjes met de grote oren niet bij hoefden te zitten. Mr. Van Maanen heeft mij nog verzekerd, dat er tegen een programma over dit onderwerp geen bezwaren bestaan. De NCRV schrikt niet voor de probleemstelling terug. Dat hoeft ook niet, want voorlichters bij het minsterie van landbouw en van veehouders hebben de documentaire objectief en waarheidsgetrouw genoemd. Wij houden dus van de NCRV op een later uur van de dag een harde werkelijkheid tegoed. Het NCRV-programma bevat vanavond een andere schokkende realiteit De Engelse journaliste Vanya Kewley maakte voor de BBC een door haar moed en verbetenheid respect afdwingende reportage over de dictatuur op de Filippijnen. In deze archipel van meer dan zevenduizend eilanden bestaat de bevolking voor vijfentachtig procent uit katholieken. Een christelijke natie derhalve, maar daarvan is weinig of niets te merken. En het regiem van de waarschijnlijk eveneens gedoopte president Marcos en diens charmant ogende vrouw. Het parlement is naar huis gestuurd, de pers gebreideld en priesters en kloosterlingen die (na lang zwijgen) hun stem verheffen tegen onrecht, worden gedeporteerd of in het gevang gezet. Duizenden armoedzaaiers worden van hun aan de zee ontrukte lapje grond verdreven door de gouverneur van Manila (de vrouw van Marcos). Tegenover mevrouw Kewley ontkent minister Ponce Enrille dat er politieke gevangenen zijn. En er wordt niet gemarteld. Ze mag best komen kijken in de dertien strafkampen rond de hoofdstad en zij kan een internationale onderzoekscommissie meebrengen. Terug in Engeland echter leest zij voor de camera een telegram voor, waarin deze minister zijn uitnodiging intrekt! Luistert u na de schrijnende verhalen ook nog even naar Joop van der Zande, een coördinator van Amnesty International, die elf jaar als missionaris op de Filippijnen heeft gewerkt. In dat land, waar de rechten van de mens lijfelijk worden verkracht, heeft Nederland economische belangen die in de honderden miljoenen lopen. Het is niet te ver van ons bed om eraan te verdienen. Nieuw programma van Aad van den Heuvel t.'i door Jan van Galen HILVERSUM Een van de meest tallentvolle, ambitieuze programmamakers bij de KRO is ongetwijfeld Aad van den Heuvel. Hij heeft de al jarenlang voortkabbelende tv-historie niet passief aan zich voorbij laten gaan. De oud-Brandpuntre dacteur, die sinds 1974 „eigen baas" is, wierp zich de laatste jaren op programma's die een duidelijk vernieuwend karakter droe gen, oogstte daar succes mee, maar moest ook buigen voor de niets en niemand ontziende kijkcijfers en de zwakke financiële structuur van de omroep. Morgenavond is het weer zover, een nieuw programma, een nieuwe gok: „De alles is anders show". (Ned. 1, 22.10) Alles is anders en de werkelijkheid wordt altijd geweld aangedaan, is de filosofie achter de show. De werke lijkheid zoekt Van den Heuvel in de „informatieve industrie", kranten, weekbladen, tv. radio, platen, film. Een team van redacteuren (bijge staan door een willekeurige gastre dacteur) volgt een maand lang het nieuws op de voet, legt dingen naast elkaar, pluist onderwerpen uit, legt de „leugens" bloot en kiest dan op het allerlaatste moment de items voor de show. Presentator Aad van den Heuvel: „Het programma is Journalistieker van opzet dan de vorige (J. C. J. van Speykshow en de Theme-program- ma's. red.) Nou met dat bijltje heeft het hele team vaak genoeg gehakt. De moeilijkheid is echter dat we er van te voren haast niets over kunnen zeggen. Onderwerpen waar we al drie weken mee bezig zijn kunnen op het allerlaatste moment toch nog afvallen, omdat de waarde ervan is vervaagd, of omdat een interessan ter item zich heeft aangediend. Dat werkt bij de media waar we ons op richten ook zo." De aanpak staat natuurlijk wel vast. Het team volgt bijvoorbeeld een maand lang de berichtgeving over een politiefunctionaris die heeft meegelopen in een betoging en daar voor door hogerhand berispt is. Hij verdedigt zijn motivatie, er is een briefwisseling van allerlei instanties, hij wordt voor de radio en tv ge haald. Nu ontdekken wij dat die briefwisseling door de media achter gehouden is of maar gedeeltelijk wordt bekendgemaakt, we merken dat er stukken van interviews met hem weggelaten worden. Dan is de conclusie simpel: de werkelijkheid wordt geweld aangedaan. Als je dat alleen verkondigt maak je Je opstel ling vanzelsprekend niet hard, dus Benoeming Bij Koninklijk besluit is drs. C. D. Barkman, momenteel ha- rer majestelts buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur te Tokio, met ingang van 16 februari 1978 benoemd tot permanent vertegen woordiger van het Koninkrijk der Nederlanden bij de Noordatlanti- sche Raad te Brussel. Betrokkene zal In zijn nieuwe hoedanigheid mr. A. F. K. Hartogh ovolgen. die de dienst met pensioen zal verlaten. zoeken we naar de argumenten om de mensen niet de gehele afhande ling voor te schotelen. Het is op en top journalistiek werk. We steken natuurlijk wel onze nek uit". „Er zijn ook zaken waar we ons niet mee bemoeien. Als er in een of ander roddelblad een artikel staat over het wel en wee van Sylvia Kristel dat van a tot z blijkt te zijn gelogen, gaan we daar niet op in. Het is niet interessant, je blijft dan ook aan de gang". Amusement De kritische begeleiding van de me dia wordt luchtig verpakt, wat bete kent dat er ook artiesten zullen op treden. Hun liedjes, sketches sluiten aan op de onderwerpen. Toch blijft het de vraag of de kijkers het pro gramma als een show zullen ervaren en het niet wat zwaar op de hand vinden voor de zaterdagavond. Dit was onder andere een van de door-, slaggevende redenen waarom de vo rige programma's van Aad van den Heuvel een ^vroegtijdige dood stierven. De J. C. J van Speijkshow, met als ondertitel „Of dan liever de lucht in" was het eerste programma van Van den Heuvel. De show hield het twee seizoenen vol, waarvan het eer ste bijzonder succesvol was. Het tweede seizoen viel het „beruchte" onderdeel Cursief af. Een gat van een half uur moest gevuld worden. Dat gaf meer problemen dan men aanvankelijk vermoedde. „Maar", zegt Van den Heuvel, „het is abso luut niet zo dat we er dé&rdoor mee ophielden. Het wegvallen van Cur sief was inderdaad jammer, er wa ren wel oplossingen voorhanden. Het verdwijnen van Van Speljk had als oorzaak dat de makers er niet zoveel heil meer in zagen. Je hebt geen iedee hoeveel man-uren erin gingen zitten. Daarbij kostte het ontzettend veel geld. Drie uur zend tijd, vul dat maar eens. Er moest gewoon weer eens iets anders ge beuren". Dat andere geschiedde in de vorm van een aantal themaprogramma's. Na een seizoen was het alweer afge lopen, volgens Van den Heuvel om dezelfde reden als bij de Van Speykshow. „De kijkcijfers waren redelijk, de waardering was ook niet slecht, maar achteraf is gebleken dat het te veel als los zand aan elkaar hing. Zo hadden we als the ma's verdriet, macht, humor. Alle 'MP O i -■•■■■■ jrnim Aan van den Heuvel: ,,In Nederland kijken we nog te veel naar de visuele en niet naar de inhoudelijke vormgeving". onderdelen werden op het thema afgestemd. Misschien te veel van het goede waardoor er juist alles als het ware met de haren bij werd gesleept. Een soort consumentenru briek voor gevoelens werd het uit eindelijk en daar hebben veel men sen nu eenmaal geen trek in. Zij hebben ook hun verdrietOes), maar willen er via de tv liever niet mee geconfronteerd worden. Is te begrij pen, maar wel jammer. Bij de jeugd gooiden we hoge ogen. Dat was niet genoeg". Kinderziekten Hoewel beide programma's dus var- het scherm moesten wijken kreeg Van den Heuvel veel positieve reac ties. Duidelijk was dat er iets nieuws gebeurde, dat ook goed was. maar zoals dat met alle nieuwe ontwikke lingen gaat, er kleefden kinderziek ten aan. Aan van den Heuvel is er stellig van overtuigd, dat hij en zijr team niet wéér in dezelfde fouten zullen vervallen. „Iets nieuws lance ren brengt risico's met zich mee. Je kunt. nu eenmaal niet van de vloer op zolder zitten. Maar we zijn nu op het punt gekomen, waarvan we zelf zeggen: 'nu hebben we de slag te pakken'. Het programma is beter gestructureerd als het vorige, dat is heel belangrijk. En er wordt een andere vorm van journalistiek be dreven. Kijkers weten nu zo langza merhand wel hoe de actualiteitenru brieken werken (één van de redenen dat hij bij Brandpunt weg ging, red.) en hoe het NOS-Joumaal werkt. Er wordt te weinig naar nieuwe vormen gezocht. Vrij Nederland zoekt het in research, dat vind ik interessant, TROS-aktua maakt één keer een andersoortig programma (over Men- ten, red.) en ze krijgen haast alle prijzen die er op tv-gebied te verdie nen vallen. In Nederland kijken we nog te veel naar de visuele en niet naar de inhoudelijke vormgeving". Speciaal vandaag Voor de vijfde aflevering van de NCRV-serie Wonderlijke Wereld is gefilmd in slachthui zen en vleesverwerkende be drijven. Ned. 1/19.55 Na de film Filippijnen: front tussen kerk en staat, praat Paul Hollaar met Joop van der Zande •van Amnesty International. Ned. 1/21.50 In VARA-Visie (onder voor behoud): een portret van de Rotterdamse hoofdinspecteur Kalma, een verslag van de ter- reur-discussie op het SDP-con- gres, de kabinets-informatie en de voetbalwedstrijd PEC-MVV. Ned. 2/21.30 De VARA vertoont Pim de la Parra's film Wan Pipel, in Suri name opgenomen na twee jaar onafhankelijkheid. Ned. 2/22.15 Op het 475 jaar oude orgel in de hervormde kerk van Hattum speelt Haite van der Schaaf werken van vroege Noord- en Zuidnederlandse componisten. Hilv. 4/15.00 Het Radio Symfonie Orkest speelt met medewerking van so listen en koren uit Stuttgart het Stabat Mater van Szymanowski en de Mis in f van Bruckner. Hilv. 2/20.00 RADIO-EN TELEVISIEPROGRAMMAS Radio vandaag HILVERSUM I <298 m en FM-kaoalen). KRO 7.00 Nieuws. 7.02 Hel levende Woord 7 08 (Si Lichte muziek <7.30 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8 36 Gymnastiek voor de huis- vtiiuw 8 45 <S) Gevarieerd proernmma (10.30 Nieuws) 1100 Taxichauffeur^, ge »prekken. 12.00 (S) Gevarieerd programma «12.26 Mededelingen 1220 Nieuws 1211 Echo) 14 00 (Si Gevarieerd programma. 115 30 Nieuws) 16 00(S)Spreekuur 1700IS> Souvenirs 17J0 Nieuws 17 32 Echo 18 00 Niet alles staat in de folders, toeristische informatie PP 18.19 Uitzending van de Boeren Partij 18 30 Nieuws. 18.41 Marktbe richten 18 44 (Si Filmklapper. 1920 <S) Ed win Rutten lichte muziek. 20.00 (S) In ant woord op uw schrijven, vcrzoekplatenpro- gramma. 22 00 <S) Als het kijkglas maar vol is. amusementsprogramma. 22.25 Overwe ging. 22.30 Nieuws 22 40 (S) Goal, sportpro gramma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m en FM-kanalenk NCRV 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek 7 20 Tc Deum Laudamus. 7.54 Op de man af. evangelisch commentaar. 8.00 Nieuws 8 II Hier en nu. 825 Vandaag vrijdag, gevarieerd programma. 9.00 Poli tiek en samenleving. NOS: 9 10 Spiegel van België 9 35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio documentaire 10.30 NOS-Jazzportret. 11 00 Nieuws 11 03 Meer over minder de stem van de sprekende minderheid. 1230 Rech- toprechL OVERHEIDSVOORLICHTING 12.49 Uitzending voor de landbouw 1300 Nieuws NCRV 13.11 Hier en nu NOS: 13.30 Vonken onder de as. Nederlandse volksverhalen en -gebruiken. 13.45 Onder de groene linde; Oude liedjes en balladen. 14.00 Repertorium van de NOS-koren en - orkesten. 15.00 Het meisje, verhaal. 15.30 Ingesloten Uitgesloten, programma over gedetineerden. 15.45 Zoeklicht op Ne derland. <16.00 Nieuws). VPRO: 17.00 Welin gelichte Kringen, politieke actualiteiten. 17 45 SYMBIOSE. 17.55 Mededeüngen. 18.00 Nieuws. 18.11 Embargo, actualiteiten. 18 45 God s Eigen Radioprogramma, betreft Kunst e d. NOS: 19.50 Den Haag Vandaag. 20 00 <S) Europees Concertpodium Radio Symfonie Orkest o.l.v. Helmuth Rilling. <- 20.35 Nieuws. 20.40 Kunstwijzer). 22.30 (S) Musicultura 23.00 (S) Met het oog op morgen 23.05 ActualiteitenoverzichL Ra dio-Tv 23.10 De krant van morgen; 23.20 Den Haag Vandaag. 23.52 Even op adem komen. yoga. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m eo FM-kanalen). EO 7.02 (S) Tijdsein. (7.55 (S) EO-Metter- daad-Memo 8.45 (S) EO-Regio). 9.03 (S) De muzikale fruitmand. 10.03 (S) Te elfder ure. TROS: 11.03 (S) Gerard de Vries draait op verzoek 12.03 (S) Nederlandstalige top-10: en kwiswijs. NCRV: 13.30 (S) Pop-Kontakt 15.03 (S) Elpee-pop. NOS: 16.03 (S) Nationa le Hitparade. 18.03 De vacaturebank. 18.10 (S) NOS-maal. VOO: 19.02 (S) De Neder landse top-40. VPRO: 20.02 (S) VPRO-vrij- dag-op-drie. 23.02 (S) Amigos de M.usica. AVRO. 102 (S) Radio Pandora 2.02 (S) Blues. Ballads Beat. 3.02-7.00 (S) 'n Nach tje AVRO. HILVERSUM IV (FM-kanalen). NOS. 7.00 Nieuws. 7 02 (S) Vroeg klassiek 9 00 Nieuws. 9.02 (S) Stof van eeuwen. 10.00 <S> Vrijdagmorgenconcert. 12.00 (S) Van het Nederlands Concertpodium. EO: 13.00 (S) Klankspiegel Concertgebeuren uit heden en verleden. 14.00 Nieuws. 14.02 Klankbord. 14 20 (S) Orgelconcert. 14 45 (S) Woord der waarheid VPRO: 15.00-17.00 (S) Muziek-op- vier: orgelconcert. TV vandaag NEDERLANDI 10.30 NOS/NOT. Schookeêevw 19.04 NCRV: Pommetje HoriepNp 19.55 Wonderde wereld 22-35 Tot besluit 22.55 IKON Jeugd en agresvel gedrag 23.20 NOS: Journaal 10 55 TELEAC/OPENSCHOOL. Werken me« he» 21De rechter hnker Comedyserie rnema 10.15 TELEAC: LMl 10.45 NOS Dt Fi 21.50 NCRV: Feppqnen Front lu 10-55 Journaal 19.04 VARA: Vrouwenplaneet Medusa, tv-sene 19.30 De natuur en de mens. Naluursene 20.00 NOS: Journaal 20.25 VARA: Sonja s goed nieuws showv 21.25 Momenten 21.30 Vara-Visie 22.15 WanPipel speelHm 24.00 NOS: Journaal 1230: „Daar moet ik het toch het mijne van hebben," dacht smidje Verholen. „Gozewijn was aan het schatgraven, en Eelco dacht, dat-ie een stroper te pakken kreeg. Ach, ach, wat een misverstanden toch altijd in de wereld. Zou Gozewijn nog iets gevonden hebben? Kom. laat ik maar eens een weekendje naar Ravelijn gaan. Het moet een mooi, oud stadje zijn. Dan breng ik meteen een bezoekje aan meneer Van Uylen En zo kwam het, dat smidje Verholen op een mooie, zonnige zaterdagmiddag naar het eeuwenoude stadje Ravelijn reed, dat als een kostbaar juweel verbor gen lag in een uithoek van het land. „Geweldig mompelde de smid, toen hij na uren rijden neerblikte in het dal van de Krommel, het rivier tje waaraan Ravelijn met al zijn oude muren, torens en geveltjes ge legen was Het zal verder wel niemand onzer lezers verwonderen, dat Gozewijn van Uylen verrast op keek, toen smidje Verholen zo on verwachts zijn boekwinkel binnen trad. „Nee, maar wel sakkerloot!" riep hij uit, en hij liep zijn bezoeker met uitgestrekte armen tegemoet. „Daar hebben we zowaar vriend Verholen! Kom binnen, Kom binnen!" „Ik bén al fc grinnikte de smid. „Ik hoorde,]4 onze sluwe veldwachter U gej>e had terug te gaan naar Ravelijn.' „Ja, dat klopt," zuchtte Gozen zorgelijk. „Die ezel dacht, dat't berekuilen aan het graven was. &tis je voor: berekuilen! Ach ja was natuurlijk dom van me om maar gaten te gaan graven en men te gaan hakken in het Rijk zer Bos..." „U wou zeker1,1 schat van Jacob van Uylen vindejarc veronderstelde de smid ifr mnm FERD'NAND - 143 Rumble kwam binnen. Hij knikte tegen Mary: ..Zij lijkt wel een pin- guin, vindt u ook niet?" waarop Mary riposteerde: „Trek die bagger laarzen uit". Het was weer eens een bewijs voor Paul, hoe goed dit stel bij elkaar paste en hoe veel onge- dwongener hun verhouding was dan die van Simon en Rachel. Hij zei: „Jullie hebben een meevallertje: oom Franz heeft geld nagelaten om verdeeld te worden In de familie, Mary krijgt haar deel over een week of twee". Hij zag hoe zij elkaar aankeken en hoe Rumbles ogen glinsterden: „Dat is een bof, hoeveel wordt het?". „Ongeveer vijftienhonderd pond", loog Paul gelukkig; Rumble kreeg er een kleur van, hij sloeg zijn arm om Mary's schouders. Paul vond het net een stel kinderen op kerstochtend. „Dat is reuze fideel van die oude heer", zei Rumble, „ik kan me niet herinneren, dat ik hem meer dan twee keer in mijn leven heb gezien. Waarom heeft de tweeling niet alles gekregen? Die hebben voor hem ge werkt". „De tweeling heeft niets te klagen; zij krijgen het imperium en wij de restjes. Hij heeft ons tienduizend nagelaten op voorwaarde, dat ik de helft zou besteden voor het land goed. De rest gaat, minus advoca ten-kosten naar Mary, Whiz en Simon". Hij vroeg zich af, of Rumble ver moedde, dat dit grotendeels fanta sie was en wat hij zou doen, als Simon en Rachel hun aandeel wei gerden. Rumble zei kalm: „Het is geweldig, Luit. maar geef ons Mary's deel niet, verreken het met de hy potheek. Ik zal het haar later wel geven. Op die manier is de boerderij veel eerder ons eigendom". Hij keek Mary aan: „Ben je het daarmee eens?" „Natuurlijk: wij kunnen het geld op geen betere manier gebruiken. Doe het maar zo. Paps" Zij waren hem toch te slim af ge weest. Hij dacht er aan. hoe Claire zou lachen, alks hij het haar vertel de. „In ieder geval zijn mijn kinde ren niet bezeten door gelddorst en datr is tegenwoordig al heel wat". „Weet je zeker, dat je het niet als een appeltje voor de dorst achter de hand wilt houden? Ik heb geen haast met die hypotheek. Maar ik kan me jullie standpunt Indenken". „Laten wij het nu maar hierop hou den," zei Rumble, „ik snak er naar helemaal eigen baas te zijn". „Uitstekend, dan doen wij het zo. Dat betekent, dat De Maagdenpalm al voor twee-derde jullie eigendom is; geen slechte prestatie voor het eerste jaar". Hij keek weer naar Ma- De Boekerij Baarn ry: „Wil je hier bevallen of zal ik Mams vragen een afspraak te ma ken met de kraamkliniek in Paxton- bury?" „Hij wordt hier geboren", zei zij. „Mams heeft al haar kinderen thuis gekregen en Rumble is ook in het dal geboren. Ons kind zal dus ook hier ter wereld komen en nu moet ik naar mijn brood gaan kijken". Rum ble bracht Paul naar het hek. „Wij hebben nu telefoon en dokter Maureen komt geregeld kijken". En toen met een schroom die Paul niet van hem kende: „Weet u soms de echte naam van grootvader Potter? Ik heb er moeder Meg altijd naar willen vragen, maar het is er nooit van gekomen". Paul zei, dat hij het ook niet wist, iedereen had altijd van Temmer gesproken. „Wil je je zoon naar hem noemen?" „Ja, maar vraag me niet waarom; het zal wel iets te maken hebben met de conti nuïteit van onze familie; zou oom Sam of oom Smut het weten?" „Wij kunnen het zo nakijken in het doopregister. Ik doe het meteen wel even. Wat is je nummer?" Hij schreef het op in het boekje, dat hij altijd bij zich had. Een uur later begon hij te grinni) Ds. Horsey vroeg hem naar d Paul legde het doopregister v zijn plaats en zei: „Het ziet e uit. dat ik een kleinzoon krijg me| naam van Jeremia; eigenlijk well passende naam voor iemand l voorbestemd is om hier boer te 4 den. Doopt u nog veel kinderen I bijbelse namen?" „Nee, hoogstens één op de vijl Alle ouders kiezen tegenwoo! fantasienamen". „Nou gelukkig kunnen wij deze korten", zei Paul, Hij gaf de in) matie direct door aan Rumble. Maureen had voor één keer ge gehad; de baby, die Jerry werdi noemd („Jeremia vraagt te veel' mijn loyaliteit tegenover de fa lie", zei Rumble) werd op 14 febr» geboren. Claire en Paul gingen reet kijken. Volgens Claire zag - baby er Italiaans uit; hij had Pi smalle gezicht en het donkere ui lijk van zijn ouders. „Hij heeft n) van de Derwents", zei zij een be( spijtig, toen zij weer beneden wa) Rumble beloofde zijn zoon als w de naam Edward te geven om] balans in evenwicht te houden. J zei Claire toen zij naar huis re^ „ben je nu tevreden? Jij kijkt I even stralend als Rumble". Uit de grond van zijn hart^ei „Ja, wij kunnen ons alletwee 1 daan voelen, want althans een onze kinderen heeft hier wo schoten en als de kleine John da ook doet en niet het voorbeeld j Simon of de tweeling volgt, zaak voor twee generaties veil steld". Om de cijfers, bij en in de richting van de pijltjes, woorden invullen die betekenen: 1. helder, 2. op enige plaats, 3. plotseling, 4. land met wa ter omringd, 5. fluisterend spreken, 6. piepend geluid, 7. spreekgestoelte, 8. de oudste, 9. officieel afschrift. Oplossing vorige puzzel. Hor. 1. poëet, 5. riant, 9. statief, 11. v.a. 13. emier, 14. me, 15. ever. 17. stel, 19. ren, 20. sta, 22. eet, 23. Goor. 24. rank, 25. aar, 26. Ink, 28. ora, 30. lama. 32. arak. 33. ar. 34. dadel, 37. pa, 38. legende, 40. terra, 41. karet Vert. 1. pover. 2. es. 3. eter. 4. tam, 5. rie, 6. iers, 7. af, 8. teelt, 10. t avegaar, 14. meekrap, tenor, 20. Sri. 21. ark. 25. alantF" node, 29. akant, 31. ader, 32. A 35. aga, 36. enk. 38. Ir 39. er.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4