etsontwerp Boersma een klap in het gezicht' Regeer-program volgende week klaar U u olarisatie valt mee n arbeidsverhoudingen Voorlichting recreatie schiet tekort Mogelijke verplichte keuze nationaliteit Kalma MMDmZÏ Rij 25 km méér per volle tank. MobilQ de olie die benzine bespaart. ïïafijnjiafijn eenborrel ™ïïoryiL Middelbaar en Hoger Personeel: Beraad over emigranten Zuid-Afrika Verwachting politiek Den Haag; Mobil ■n"|Ubeda: Matigende invloed overheid Liever minder stank en herrie dan meer loon Centraal Planbureau .METZLER tijdloze tafelcultuur Bordjes 'verboden toegang' en uitzetten wandelroutes niet voldoende Ook taak voor het onderwijs [jDAG 18 NOVEMBER 1977 BINNENLAND i Trouw/Kwartet in onze soc.-economische redactie [STERDAM De Raad voor overleg van Middelbaar en Hoger Personeel heeft verontwaardigd ■eageerd op de poging van minister Boersma van sociale zaken om een greep te krijgen op de ;omens van de werknemers die niet onder een cao vallen. Het wetsontwerp over de matiging van »t-cao-inkomens heeft de raad ervaren „als een klap in het gezicht". V en CNV hebben instemmend gingen die aan het wetsontwerp ten den voor een belangrijk deel worden grondslag liggen. Een woordvoerder van het CNV noemde het volkomen terecht dat het lager en hoger perso neel. dat niet onder een cao valt dezelfde behandeling krijgt als dege nen, die wel onder een cao vallen. Wanneer werkgevers en vakbewe ging loonmatiging of een verder gaande nivellering overeenkomen dan zal die afspraak moeten gelden voor alle werknemers en niet alleen voor de cao-trekkers", aldus de CNV- woordvoerder. !enfreageerd op de mogelijkheid, die ering zich wil verschaffen om in de hogere inkomens te koppe- aan de ontwikkeling van de cao- lomens. en verkleining van inkomensver- lillen, die in het cao-overleg wordt eikt, kan daarmee ook doorwer- bij de niet-cao-inkomens", zei FNV-woordvoerder. De FNV idt het tijdelijk karakter van de eling twee jaar in verband met ietf demissionaire status van het ka- edfiet- een nadeel. FNV wil dat zo snel mogelijk jf ttelijke voorzieningen worden ge ranten voor een algemeen en alle ik, tegorieën omvattend inkomensbe- vo i De federatie blijft er ook voor rei, !iten dat voor a^e werknemers van Eei og tot laag één cao kan worden ,p gesloten, g bepaald door andere vakorganisa ties dan die waarbij zij in groten getale zijn aangesloten", aldus de raad. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De minister raad zal zich vandaag naar ver wachting beraden over de vraag of Nederlandse emigran ten die in Zuidafrikaanse over heidsdienst treden niet hun Ne derlandse nationaliteit moeten verkiezen. Momenteel behouden Nederlandse emigranten naar Zuld-Afrika ge woon hun Nederlandse nationaliteit als zij daar prijs op stellen. Sinds de jaren vijftig behoeven deze emigran ten zelfs geen verzoek om toestem ming tot toetreding in Zuidafrikaan se overheidsdienst te doen. Zij zijn daar collectief van vrijgesteld. De verwachting is dat het afschaffen van deze regeling een rem zal beteke nen op de emigTatie naar Zuld-Afri- ka, die jaarlijks ruim 300 mensen omvat. Juist nu de spanningen in Zuid-Afrika stijgen, is het voor emi granten aantrekkelijk de eigen iden titeit te behouden om later eventu eel naar het moederland te kunnen terugkeren. Het vraagstuk van de nationaliteit komt aan de orde in de nota over Zuid-Afrika. De nota heeft een over zicht van het geheel aan betrekkin-, gen tussen Nederland en Zuid-Afri ka. met name ook op economische terrein. Het standpunt van de Neder landse regering, zoals al eerder door mr. Van der Stoel uitgedragen is. dat een economische boycot tegen Zuid- Afrika op zichzelf wenselijk kan zijn, maar dat Nederland daar niet op zijn eentje aan kan beginnen. Dat is een zaak van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Vragen Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Waltmans (PPR) antwoordde minister Van der Stoel gisteren dat tussen de Nederlandse en Zuidafrikaanse krijgsmachten geen enkele vorm van samenwerking bestaat. Dit houdt onder meer in dat Zuidafrikaanse militairen als zoda nig geen bezoeken brengen aan Ne derlandse defensie-instanties. De vragen handelden over een bezoek, in 1975, van een Zuidafrikaanse ma rine-officier aan Nederland. Dat be zoek, aldus de bewindsman, was een gemotiveerd uitzonderingsgeval. De Zuid-Afrikaan bracht met vier Britse marine-officieren, allen kandidaatle den van het Britse koninklijk korps van scheepsconstructeurs. ter afslui ting van de studie in Engeland, een werkbezoek aan enkele scheepvaart kundige instellingen in Nederland. De excursie had in feite geen militair karakter, aldus het antwoord en daarom verleende de Nederlandsé marine medewerking. De Raad MHP is ook boos op Boers ma, omdat de minister heeft toege zegd dat de raad nauw bij de opstel- Onthoudin? ling van de wet zou worden betrok- 6 ken. „Desondanks wordt de raad nu gesteld voor het voldongen feit van een wetsontwerp dat onder de vlag van noodwetgeving in feite de vrij heid van vakbeweging op losse schroeven zet. Immers, voor boven- cao werknemers zullen, indien dit wetsontwerp wordt aanvaard, in de Ook valt de raad over de aandrang op uitbreiding van de werkingssfeer van de cao's, over de aanbeveling om maximeringsbepalingen in de cao's op te nemen en over het buiten wer king stellen van iedere salarisrege ling zoals beoordelingsregelingen, promoties etc. die niet schriftelijk is vastgelegd. olkomen terecht it CNV is het eens met de oventfe- meeste gevallen de arbeidsvoorwaar- onthouden. „Veel meer dan een wetsontwerp voor het bereiken van matiging waartoe de raad bereid is is dit een poging om een fors stuk extra nivel lering voor een reeks van jaren vast te leggen", aldus de raad MHP, die er vanuit gaat dat het parlement zijn goedkeuring aan dit wetsontwerp zal ADVERTENTIE Van onze parlementsredactie DEN HAAG CDA-fractie- voorzitter Van Agt en zijn WD-collega Wiegel denken in de loop van de volgende week al gereed te zijn met een regeer programma voor een confessio neel-liberale coalitie. Dat wordt in politiek Den Haag ver wacht, nu de besprekingen tussen CDA en WD onder leiding van infor mateur Van der Grinten een vlot verloop blijken te hebben. Complica ties kunnen er zeker nog komen, omdat de discussies tot nu toe nog niet tot conclusies op programmati sche punten hebben behoeven te lei den. Van de zijde van de informateur werden die discussies tussen Van Agt en Wiegel gisteren als „diep gaand" gekwalificeerd; in het CDA noemde men ze ..Dittig". Van Agt en Wiegel, die sinds begin deze week met elkaar in gesprek zijn, bereikten gisteren overeenstemming over de lijst van te bespreken onder werpen voor het regeerakkoord. Die lijst lijkt zeer veel op de reeks van punten uit het regeer-akkoord dat het CDA deze zomer afsloot met de PvdA, maar inhoudelijk kunnen die punten stuk voor stuk nog best an ders komen te luiden. Het gesloten akkoord met de PvdA is voor CDA- leider Van Agt namelijk geen uit gangspunt voor zijn onderhandelin gen met de WD. Het uitgangspunt vormt het CDA-program en de CDA- inbreng in het regeer-akkoord met de PvdA. De sfeer in de gesprekken van Van Agt en Wiegel werd gisteren door waarnemers uitstekend genoemd. Dat werd in het eerdere stadium van de formatie ook altijd gezegd van de besprekingen tussen PvdA en CDA. maar nu wordt gemeend dat in te genstelling tot eerder die sfeer niet alleen persoonlijk maar ook zakelijk zeer goed te noemen is. Van Agt ging zowel gisteren als eergisteren dan ook langdurig uit eten met zijn WD- collega Wiegel, iets dat in de vorige formatie-fase slechts zelden voor kwam. De informateur, Van Agt. en Wiegel hullen zich overigens sinds het begin van de gesprekken deze week in diep stilzwijgen over het exact besproke ne. Dat vormt een schrille tegenstel ling met de openheid, die in de for matiefase van PvdA-CDA gebezigd werd. Gisteren werd slechts meege deeld dat Van Agt en Wiegel over „een aantal onderwerpen een diep gaande discussie hebben gevoerd, waarbij goede voortgang is ge maakt." In de PvdA, de tijdelijk stil gelegde formatie-partner, houdt men zich deze dagen opvallend rustig. In een fractievergadering deze week, en in een gisteren gehouden bespreking in kleine kring werd afgesproken ui terst terughoudend te zijn zolang het CDA nog met de WD praat. Dit om de weg terug voor het CDA naar de PvdA niet onmogelijk te maken. Te gelijkertijd krijgt in de PvdA de ge dachte meer en meer gestalte dat indien de CDA-WD-besprekingen (voor de PvdA onverhoopt) mochten slagen, er een keiharde oppositie te gen het CDA-WD kabinet zal moe ten worden gevoerd. Daartoe wil men alle huidige ministers in de op- positiebanken in de Tweede Kamer laten plaatsnemen, als een soort schaduwkabinet. Mede door dit soort bewegingen in de PvdA. die men overigens in socia listische kring zoveel mogelijk stil probeert te houden, neemt de bitter heid bij de CDA-fractie gaande weg toe. Al besloot de fractie dinsdag onder druk van de linkervleugel van de AR dat na eventuele mislukking van de WD-gesprekken weer met de PvdA onderhandeld kan worden; toch vervreemden sommigen daar van. Een voorbeeld vormde gisteren het uit de CHU-hoek afkomstige CDA-Kamerlid Tolman, die op een spreekbeurt in Groningen zei dat de onderhandelingen met de PvdA „nu definitief achter ons liggen. Er komt geen herkansing meer voor Den Uyl na vijf mislukte formatiepogingen.'' JÏIN HAAG (ANP) Hoewel I1 de laatste tien jaren in ons land teer onderbrekingen van de beidsvrede zijn voorgeko- en, kan men toch niet zeggen, at de arbeidsverhoudingen Ier een polariserend karakter sl ebben gekregen, aldus prol. r. W. Albeda, hoogleraar inter- j, ationale arbeidsverhoudin- en aan de interuniversitaire v iterfaculteit bedrijfskunde te lelft, in een inleiding op de ajaarsdag van het NTVE (Ne- erlands instituut voor mana- Vl ement). v en vergelijking van ons tand met i mden ais Frankrijk, Engeland en r e Verenigde Staten laat dat duide- Ik zi n. De ontwikkeling in de sfeer t^an de overheid speelt daarbij een «langrijke rol. In ons land kan im- er ners een aantal conflictpunten zo- h vel langs de weg der wetgeving als angs de weg der collectieve onder- n landelingen aan de orde worden psteld. aColang er het perspectief is van over- leidsbeleid, dat aan de verlangens er vakverenigingen tegemoet komt, a cunnen de collectieve onderhande- yjingen vreedzamer verlopen. Dit "heeft vermoedelijk ook te maken jennet het besef binnen de vakbewe- [ingen, dat voor de meer wezenlijke veranderingen in de samenleving wetgeving grotere mogelijkheden u )iedt dan onderhandelingen. Dit geldt voor een zaak als inkomensbe leid. Klassenstrijd Er is volgens Albeda geen enkele reden om bijzonder bezorgd te reage ren op conflicten, tenzij die conflic ten fundamentele trekken zouden gaan aannemen. Wanneer bijvoor beeld het conflict, zoals dat van tijd tot tijd plaats vindt tussen werkge vers en werknemers het karakter aanneemt van een ouderwetse klas senstrijd, is er wel reden tot zorg. De ouderwetse klassenstrijd neemt na melijk de voorwaarden voor een wer kelijke maatschappijvernieuwing weg. De echte klassenstrijd heeft maar één logische afloop: het ver dwijnen van de ondernemingsgewij ze produktie zoals wij die thans ken nen en daardoor verdwijnt ook de veel interessantere mogelijkheid van een betere besturing en een interne democratisering van de onderne mingsgewijze produktie. De klassenstrijdbenadering sluit deze ontwikkeling uit en leidt eerder tot een geforceerde overgang naar een ander systeem, met alle risico's daaraan verbonden. Reeds nu blijkt volgens prof. Albeda, dat hoewel men zeker niet van een klassenstrijd in de klassieke zin kan spreken, de tegenstelling tussen werkgevers en werknemers binnen het bedrijfsle ven in ons land een te grote rol speelt in de maatschappij als geheel. Het conflict over machte- en inko mensverhoudingen binnen het be drijfsleven eist zoveel aandacht en energie op, dat andere belangrijke vragen (milieu, grondstoffen enz.) daardoor verdrongen worden en ei genlijk onvoldoende aan de orde kunnen komen. DEN HAAG (ANP) - Liever minder stank dan meer loon. Zo zou je de uitslag van het onderzoek kunnen samenvat ten dat het NIPO in opdracht van het ministerie van sociale zaken heeft ingesteld naar de werkomstandigheden. Van de 1323 ondervraagden wil 68 procent liever betere werk omstandigheden in „bedrijven' met onprettig werk" dan hoger loon. Van de vrouwen kiest 72 pro cent voor verbetering van de werkomstandigheden en zes tien procent voor meer loon. Bij de mannen liggen die per centages op achtereenvolgens 63 en 24. Van de ondervraagden werken er 444 zelf; hun mening wijkt nauwelijks af van die van alle ondervraagden: 66 procent kiest voor dingen als minder lawaai, minder stank en vuil en minder gevaarlijk werk; meer geld in het loonzakje heeft de voorkeur van 27 procent. ADVERTENTIE Vervolg van pagina 1 op dat mogelijk verschillende OE- SO-landen na de vergadering in Pa rijs zullen besluiten tot stimulering van hun economie. Dat zou dan voor Nederland toch weer kunnen leiden tot een grotere groei van de wereld handel. Door de zwakke internatio nale economische situatie verwacht het Planbureau nu minder sterke inflatie in de wereld. Ook voor Ne derland wordt mede daardoor nu verminderde inflatie verwacht. „Onderschatting" De loonstijging zal ook minder zijn dan in september werd verwacht. Het Planbureau voorspelt nu 6.5 a 7 procent loonkostenstijging, tegen een voorspelling van 7,5 procent in september. Daarbij is uitgegaan van handhaving van de prijscompensa tie, maar geen verdere verhoging van cao-lonen. Aan „incidentele" loonsverhoging (promoties en dergelijke) voorspelt het Planbureau 1,5 procent. Het bu reau waarschuwt hierbij echter met een dat deze voorspelling „wellicht ADVERTENTIE een onderschatting inhoudt". De or ganisaties van werkgevers voorzien nu al twee procent incidentele loon stijging. Tegenover verminderde afzetkansen in het buitenland staat een „beschei den verruiming" van de bestedingen in Nederland zelf. Dat is het gevolg van de 2,5 miljard gulden die de regering onlangs uittrok om de eco nomie te stimuleren. Het overschot op de betalingsbalans vertoont nu een forse daling. Over 1976 was dat overschot nog 6,7 mil jard gulden. Aanvankelijk werd voor het lopende jaar nog een oVerschot van zes miljard voorspeld, bij een groei van de Nederlandse export met 8,5 procent. Dit voorjaar ging de export echter plotseling stagneren. In september dacht het Planbureau dat daardoor de export dit jaar niet meer zou groeien vergeleken met vorig jaar. Maar ook dit cijfer is inmiddels ach terhaald. In de nieuwe cijfers voor ziet het Planbureau een exportda ling van één procent in 1977. Het overschot op de betalingsbalans zal niet groter zijn dan twee miljard. Voor volgend jaar voorspelt het Planbureau een exportgroei van bij na zes procent, en een overschot op de betalingsbalans van 2,5 miljard gulden. PPR - Rotterdam In ons bericht „Rotterdamse PPR-top over naar PvdA" van donderdag is in de laat ste alinea een feitelijke onjuistheid geslopen. De ex-D'66 raadsleden mr. J. H. Mentink en mevrouw mr. E. M. A. Schmitz bleven na het opzeggen van het lidmaatschap van D'66 geen lid van de gemeenteraad. Zij stelden hun zetels beschikbaar voor deze partij. Wel was op dat moment be kend dt zij op een verkiesbare plaats op de PvdA-lijst voor de op 29 mei van dat Jaar te houden raadsverkie zingen stonden, achtereenvolgens als nummer 9 en 12. Zoals bekend keerde het tweetal in de raad terug en werd PvdA-wethouder. bril: ieders oogmerk! Vervolg van pagina 1 Van een onzer verslaggevers UTRECHT In de voorlichting over openluchtrecreatie zitten nog te veel hiaten. Bovendien is zij ook al doordat zoveel instanties zich ermee bezighou den te onoverzichtelijk. Dit is een van de voorlopige conclusies uit een verken nend onderzoek van het mi nisterie van CRM, dat als voorbereiding dient voor een nieuw ministerieel voorlich tingsbeleid. In de structuur visie openlucht-recreatie, in maart, is dit beleid aange kondigd De resultaten werden giste ren op de vijftiende recrea tiestudiedag van de ANWB bekend gemaakt door drs A. van Onzenoort, hoofd van de afdeling behoefteraming en programmering van CRM. Niet alleen wordt nog onvol- doende bekendgemaakt waar men de recreatiegebie den kan vinden, vooral ook gaat de voorlichting mank aan te weinig opvoedkundige informatie over de natuurlij ke en cultuurlijke waarden van de gebieden. De mensen krijgen nog te weinig voor lichting over wat er valt te zien en te beleven. Behalve voor CRM zag de heer Van Onzenoort hier een taak voor de provincies en de recreatieschappen. Volgens hem moeten er over de voor lichting tussen de verschil lende overheden en particu liere organisaties ook duide lijke afspraken worden ge maakt om tot een meer ge coördineerd beleid te komen. Opvoedkundig Ir J. Bonjernoor. hoofd van de afdeling recreatie van Staatsbosbeheer. noemde vooral de opvoedkundige voorlichting van belang voor het in goede staat houden van onze recreatiegebieden. Met bordjes „verboden toe gang" en recreatiebegelei ding door het uitzetten van wandelroutes en het aan brengen van (bijvoorbeeld) picknickplaatsen alleen kan degeneratie van de natuur niet worden voorkomen Dat verbetering van die op voeding niet eenvoudig zal zijn ontkent hij niet. Door de toegenomen verstedelijking hebben velen afgeleerd in de natuur hun zintuigen te ge bruiken en zijn zij nauwelijks meer in staat de natuur te beleven. In dit verband pleitte de heer H. Wals, directeur van de Haagse school- en-kindertui nen, voor het treffen van meer opvoedkundige voorzie ningen in en om de steden. Hij denkt nierbij onder meer aan meer schooltuinen, kin derboerderijen, landschaps parken, tuinen en plant soenen. Natuur en beton Bovendien zal. vindt hij, bij stadsontwikkeling meer aan dacht moeten worden be steed aan het brengen van meer natuur tussen de beton blokken Gebrek aan besef, dat dc na tuur ook in de steden een plaats moet hebben en ook daar een kringlooprol speelt, noemde hij een van de grote fouten die in de afgelopen decennia zijn gemaakt Ook zag hij een taak voor het onderwijs. Hij wil een gericht programma zoals dat In der tig steden nu al is opgezet door de „schoolbiologendien- sten", maar dan zullen deze initiatieven niet langer alleen door de gemeente moeten worden betaald. Onbegrijpe lijk noemde hij het dat het rijk tot nu toe steeds heeft nagelaten activiteiten van de gemeenten om de stedeling in contact te brengen met de natuur te subsidiëren. Met het besluit Kalma „slechts" te berispen riskeert Van der Louw, dat de procureur-generaal hem alsnog opdracht zal geven de hoofdinspec teur te schorsen of te ontslaan. De Rotterdamse burgemeester zei vori ge week al. dat een burgemeester tegen een dergelijke opdracht niets kan doen. Hoofdinspecteur Kalma liet in een eerste reactie gisteren weten iedere maatregel tegen hem ook de beris ping in verband met het deelne men aan de demonstratie te be schouwen als een ernstige aantas ting van de vrije meningsuiting. Hij heeft steeds verklaard in zijn vrije tijd als privé-persoon te hebben deel genomen aan de omstreden demon stratie op donderdagavond 27 oktober. In zijn „berispingsbrief" schrijft de heer Van der Louw, dat hij zich door de laatste brief van mr. Van der Feltz nogal onder druk gezet voelt. „Dit is niet de meest ideale situatie om een objectief oordeel te vellen." De bur gemeester zegt te denken er nu het beste aan te doen geheel op eigen verantwoordelijkheid een beslissing te nemen en af te zien van het voor nemen tot schorsing, omdat dat on der sterke invloed stond van de eer ste brief van de procureur-generaal. Hij verklaart verder tot de conclusie te zijn gekomen, dat de heer Kalma op enkele punten inderdaad onjuist heeft gehandeld. Die punten zijn het zich niet uit de demonstratie verwij deren, toen een aantal demonstran ten de politie ging uitschelden en het uitroepen door Kalma van de leus „Hun strijd, onze strijd, internatio nale solidariteit" Dat laatste had volgens de burge meester de indruk kunnen wekken van solidariteit van de politiefuncti onaris met de doelstellingen van de Rote Armee Fraktion. De heer Kal ma heeft zich overigens meermalen in het openbaar van deze doelstellin gen gedistantieerd en er zijn afkeu ring over uitgesproken. Het gewest Rotterdam van de PvdA heeft zich in een motie achter de heer Kalma gesteld. Het beschouwt het functioneren van hem als hoofd inspecteur binnen het Rotterdamse politiekorps als een graadmeter voor de democratische gezindheid binnen dit korps. Het statenlid A. P van Hoek (PSP) heeft de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, gevraagd een onder zoek in te stellen naar de mentaliteit binnen het Rotterdamse politie korps en zonodig sanering te bevor deren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3