Meningsverschil over Wiersinga Paus openhartig tegen bisschoppen Ontmoeting met het Jodendom Een bloem en een rol pepermunt van Youth for Christ Uit brieven van lezers VANDAAG Voorbijganger KERK Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Het meningsverschil tussen de gereformeerde synode en de kerkeraad van Amsterdam naar aanleiding van de zaak-Wiersinga is uit de weg geruimd. Met grote opluchting werd dit woensdagavond door de synode vastgesteld. Dtt meningsverschil ontstond na de slotuitspraak die de synode 3 maart 1976 deed in de discussie over de opvattingen van de Amsterdamse studentenpredikant dr H. Wiersinga. De synode sprak toen uit dat het in het meningsverschil met dr Wiersin ga gaat om „een bestanddeel van het belijden der kerk van zó wezenlijke aard. dat een tekort doen daaraan en een weerspreken daarvan voor haar niet toelaatbaar is. ook omdat daar door de eenheid des geloofs en de eenheid van de kerk in gevaar wordt gebracht. De synode verwacht van de kerkeraad van Amsterdam dat deze erop toeziet, dat zulk een tekort doen daaraan en een weerspreken daarvan niet plaatsvindt, c.q. wordt tegengegaan, gelijk zij dit verwacht van alle andere kerkelijke vergade ringen." De kerkeraad van Amsterdam las hierin dat nu van de kerkeraad maatregelen tegen dr Wiersinga wer den verwacht, althans dat zulks daaruit logischer wijze voortvloeide. Daarom reageerde de kerkeraad in het najaar met twee vinnige brieven aan de synode, waarin de kerkeraad stelde dat het hun onmogelijk was het „niet toelaatbaar" van de synode over te nemen, „gezien de overeen stemming van gevoelen, die wij met ds Wiersinga hebben in ons gemeen schappelijk geloof, gezien voorts de wijze, waarop ds Wiersinga met ze gen zijn ambtelijk werk doet en ge zien overigens de wijze waarop hij in ons midden verkeert". uit hun rapport te citeren: „De syno de heeft geen tuchtmaatregelen te gen dr Wiersinga gesuffereerd of be volen. Het ging wel om een duidelij ke afwijzing van een opvatting, die naar het oordeel van de synode in strijd was met het belijden van de kerk. De kerkeraad van Amsterdam heeft, evenals alle andere kerkera den en classes, erop toe te zien dat die opvatting niet geleerd wordt. Hoe de kerkeraad daarbij te werk gaat. is in eerste instantie een zaak van de kerkeraad zelf". De kerkeraad van Amsterdam vatte daarop zijn standpunt in een brief aan de synode aldus samen: „1. De kerk van Amsterdam staat niet ach ter alle opvattingen van dr Wiersin ga (zoals reeds eerder werd gesteld). Wat de synode belijdt, is ook haar belijden. 2. Daar waar dr Wiersinga een andere opvatting heeft, spreekt de synode van „niet toelaatbaar". Wanneer wij daar ondr verstaan „zich niet verantwoordelijk stellen voor", hebben wij met de uitdruk king geen problemen. 3. De kerk van Amsterdam zal uiteraard in pastora le zin blijven spreken met dr Wiersin ga. waarbij het belijden een rol zal blijven spelen. Wij zullen het erop aan houden dat dr Wiersinga de zaak niet „drijft". ROME (ANP) De Paus heeft de Nederlandse bisschoppen gisteren in een openhartige toespraak gewezen op de „pijnlijke uittredingen van priesters, die niet trouw aan hun beloften vermochten te blijven" en de verwachting uitgesproken dat de toekomst van de Nederlandse kerk „weer zal worden geken merkt door een prachtige bloei van kerkelijk leven, activiteiten ten dienste van het hele volk, als ook priester-, religieuze en missieroepingen, waar de hele katholieke kerk getuige van geweest is en van heeft geprofiteerd". 'Drijven' Wijze mannen De synode wees toen enkele wijze mannen aan die in een gesprek met de kerkeraad de bedoeling van het „niet toelaatbaar" toelichtten. Om Zoals gezegd de synode toonde zich met deze afloop zeer content. Alleen ds. D. H. Borgers uit Den Ham was nog niet tevreden. Wat bedoelt de kerkeraad met dat „drijven"?, vroeg hij. Kan van iemand die in boekjes en anderzins zijn opvatting in kwes tie blijft uitdragen gezegd worden, dat hij „de zaak niet drijft"? Deputaat ouderling M. H. L. West- Dr H. Wiersinga strate omschreef „drijven" met be hulp van artikel 33 van de kerkorde. Volgens hem is er sprake van „drij ven" als de goede kerkelijke ge meenschap er door bedreigd wordt. Een commissie-rapporteur dr H. J. Kouwenhoven vond dat in „drijven" iets onwelwillends en onhebbelijks zit. En niemand kan zeggen dat daarvan bij dr Wiersinga ook maar enig symptoom is. De synode had er echter geen behoefte aan een om schrijving van wat „drijven" is vast te leggen in de acte (handelingen) van de synode, zoals ds. Borgers wilde, en daarom stemde deze als enige tegen. Les Wel merkte ds. A. Corporaal uit Zeist op dat in dit alles een les voor de synode ligt om haar besluiten voortaan duidelijker te formuleren. Want het misverstand in Amster dam speelde ook elders in het land. Althans de kerkeraad van Zeist had De hoofdthema's van de pauselijke toespraak tot de gezamenlijke Ne derlandse bisschoppen waren het ge loof. de catechese, de liturgie en de roepingen. De bisschoppen kwamen bij de paus op bezoek bij gelegen heid van de „visitation ad ümina", de pelgrimage naar de graven der apostelen. Voor het eerst brachten de Nederlandse bisschoppen dit be zoek samen. Voor de audiëntie vier den de bisschoppen de mis in de crypte van de Sint-Pieter, waar het graf van Petrus is. (maar nu blijkt geheel ten onrechte) De Paus sPrak de bisschoppen in het op grond van het synodebesluit van 3 maart 1976 besloten dr Wiersinga niet meer toe te laten op de kansel. Maar hoe zit het nu met de klacht van dr Wiersinga dat hem geen recht is gedaan in het herderlijk schrijven van de synode over de verzoening, vroeg ds. P. Verschoor uit Oss. Hoe denkt de synode dit recht te zetten? Maar dat was nu niet aan de orde. Over dit herderlijk schrijven zal de synode later nog spreken. Ds. D. van der Meulen uit Wasse naar deelde nog mee dat in de verga dering van de classis Leiden vorige week duidelijk is geworden dat de grote meerderheid van deze classis bereid is met dr Wiersinga een open begin te maken. De kerkeraad van Leiden heeft gesteld, dat men van deze kerkeraad niet minder loyali teit mag verwachten tegenover het kerkverband dan van Amsterdam. Dr Wiersinga wordt namelijk bin nenkort studentenpredikant in Leiden. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op m deze krant gelezen benchten, artikelen en commentaren, en niet voor gedichten, open boeven, oproepen ol reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De inzendingen voor deze rubriek dienen zo beknopt mogek|k te zijn. De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Het is ons helaas niet mogeli|k over elk geval van bekorting of nietplaatsing (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus. 859. Amsterdam. Bij publicatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld Weer mislukt (slot) Zouden de „spelers" op het Haagse schouwtoneel zich wel realiseren dat achter hen de zaal vrijwel leeg gelo pen is? Van ergernis of van verve ling? En: komen deze teleurgestelde bezoekers ooit nog terug? Doetinchem G. Blankestcijn Protest Het stelt ons teleur dat onze predi kant. drs B. Boelens Czn, op de vergadering van het gereformeerd confessioneel beraad In het open baar. zonder nadere motivering, een etiket wordt opgeplakt van iemand, die het Schriftgezag problematisch stelt. Onze dominee hebben wij, zo wel op de kansel als persoonlijk in onze gespreksgroep, leren kennen als iemand, die worstelt om de pro blemen van vandaag te bezien in het licht van het Evangelie en die niet moe wordt om ons Jezus de Messias te verkondigen. Naar onze overtui ging zijn bij ons de woorden van prof. Runia van toepassing, dat ver- scheldenheid gepaard gaat met een innerlijke verbondenheid en een el kaar herkennen als discipelen van de ene Heer. Uit onze gesprekken met onze predikant weten wij, dat bij het schrijven van dit boek de Bijbel open heeft gelegen en daarom protesteren wij, wanneer het op een massale vergadering met slechts en kele negatief geladen Woorden wordt afgedaan. Castrkum Joop en Frits Hutter, Joke en Loek de Lange, Riftje en Henk Leenstra, Agnita en Bart Ockhuyaen, Ella en Frank v.d. Plassche, Regina Vrenegoor, Sabina en Dick Ysinga Vakbondsvriend Onze minister van sociale zaken Boersroa heeft weer eens duidelijk laten blijken, dat hij In zijn hart nog vakbondsbestuurder Is en geen mi nister De groepsbelangen prevale ren dan ook boven de landsbelangen en de enorme werkloosheid speelt daarbij kennelijk geen enkele roL De minimumlonen moeten per 1 Ja nuari maar weer met ruim vijf pro cent omhoog, op dringend of drei gend verzoek van de FNV. Dat vele werkgevers dit niet kunnen betalen, met als gevolg nog meer werk loosheid. doet niets ter zake. Je moet je vrienden tot vriend houden en voor de rest, basta. Het Is dan ook geen wonder, dat v.m. premier Den Uyl met alle ge weld deze minister wil handhaven. Zo'n medewerker in het CDA-kamp is nooit meer te vinden. Enfin, de tijd is niet ver meer. dat vele loontrekkenden zich zullen rea liseren. dat het prettiger is te wer ken voor een iets minder verhoogd inkomen, dan werkloos te zijn voor nog Iets minder. Th. Balsma Bleiswijk Diefstal Het „plan-Duisenberg" om teveel In gehouden premies of loonbelasting tot een bedrag van 150 gulden niet terug te betalen, heeft moreel ten minste twee zeer gelijke kanten. A: Het plan-Duisenberg is openlijke diefstal. B: Wanneer de regering zo handelt, of een minister zulke plan nen smeedt, ontstaat gemakkelijk de gedachte én de daad: „Als de minister steelt, steel Ik zoveel moge lijk terug". Door deze onbedoelde oproep tot belastingontduiking, snijdt de minister heel diep in eigen vlees. Dat wil hij toch niet? Doorn W. Anker Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Er lagen gisteren een bloem en een rol peper munt op de tafeltjes van de leden van de gereformeerde synode. Een vriendelijke groet (plus wat informatie materiaal) van de jongerenorganisatie Youth for Christ. Of het daaraan lag is niet te zeggen maar feit is dat de discussie over het jeugd- en jongerenpastoraat waar voor de synode een halve dag had uitgetrokken grotendeels ging over Youth for Christ. Over het eigen ge reformeerde jeugdwerk (de LCGJ) werd nauwelijks een woord gezegd, waarderend niet en kritisch ook niet. Dat zat hem eigenlijk In de aloude suggestie van de kerkeraad van Har- denberg of de synode geen waarne mers konden noemen ln de Stichting Youth for Christ. Men zou zeggen dat deze vraag achterhaald was nu deze organisatie sinds enkele maanden de gereformeerde dominee Pieter Boomsma als directeur heeft. Deputaten maakten in hun rapport melding van hun gesprekken met Youth for Christ, memoreerde op de gebruikelijke wijze de goede kanten (appèl aan menselijke basisbehoef ten. bezield verband, kameraad schap, duidelijke eenvoudige ant woorden op de moeilijke vragen van het leven, brug-functie naar de ker ken toe. vrijmoedig getuigen van persoonlijke geloofsbeleving) en de „bedenkelijke" kanten (verslapping van het evangelie, voorbijzien van wat uit het evangelie voortvloeit op politiek en maatschappelijk gebied en met name: Youth for Christ richt zich bijna uitsluitend op jongeren van zestien tot twintig jaar en laat ze daarna los in de veronderstelling dat ze dan de weg naar de kerk gevonden hebben). Omdat Youth for Christ zelf in een proces van herbezinning zit vonden deputaten blijvend con tact wel wenselijk. Geen waarnemer Verschillende synode-leden bleven aandringen op een waarnemer. An dere wezen er echter op dat er nog zoveel meer groepen zijn waaraan gereformeerde Jongeren actief mee doen zoals Amnesty International, Taizé of basisgroepen, zodat de syno de toch besloot: wel contact geen waarnemer. De eigenlijke teneur van de deputa- ten-rapport, de vraag naar een ope ner kerkelijk leven, kreeg hierdoor minder aandacht dan het waard was. Toch sprak de synode op voorstel van dr. H. J. Kouwenhoven uit Vlaar- dingen uit dat „uit het verslag blijkt dat door de Jeugd gevraagd wordt om een kerktype waarin de veelvor migheid van denken en beleven ron dom de Heer van de kerk alle kans krijgt om zich te uiten." Dit zal on der de bijzondere aandacht gebracht worden van de voorlopige contact- raad voor gemeenteopbouw. Frans toe en kardinaal Willebrands, de aartsbisschop van Utrecht, ant woordde in dezelfde taal. De paus begon zijn toespraak met een bijzonder warme groet aan de Nederlandse katholieken. Hij zei dat hij elke dag de gebeurtenissen in de Nederlandse kerkprovincie volgt en dat hij zich nauw verbonden voelt met het dagelijkse werk van de bis schoppen. De paus betuigde vreugde met het gezamenlijk bezoek van de bis schoppen. Hij zag hierin de wil van de bisschoppen en van de hele kerk in Nederland trouw te zijn aan de apostolische stoel. De paus vervolg de: „Ondanks de herhaalde aanwij zingen van de heilige stoel heeft het leven van de kerk in uw land zoals bekend de laatste tijd diepe beroe ring gekend op het gebied van het geloof en de moraal alsook van de literugische en kerkelijke discipline. Dit ging gepaard met talrijke, pijn lijke uittredingen van priesters die niet trouw aan hun beloften veroch- ten te blijven. Maar de plechtige en gemeenschappelijke vorm die de uitdrukking van uw trouw aan neemt, vandaag, bij dit bezoek, is voor ons een reden tot bijzonder vast vertrouwen. Zij is voor ons het bewijs dat de kerk in Nederland gegrondvest wil en zal blijven op de vastheid van de apostolische rots". Eenheid De paus zag in het gemeenschappe lijk bezoek ook een uitdrukking van de broederlijke banden tussen de bisschoppen. „Eendracht tussen broeders bouwt het huis. Wij sporen u aan de broederlijke liefde te ver diepen, want zij is de onmisbare voorwaarde voor de opbouw van de kerk", aldus Paulus. Het eerste hoofdthema van zijn toe spraak aansnijdend, stelde de paus dat de Nederlandse kerkprovincie haar katholieke identiteit zal weten terug te vinden in het geloof, beleefd in zijn volheid en zuiverheid. De bisschoppen hebben op dit punt een zware verantwoordelijkheid, die niet mag worden gedelegeerd. De paus deed in dit verband ook een beroep op de theologen, de priesters en de catecheten. Over de catechese zei de paus onder meer, te weten dat de bisschoppen van Nederland zorg besteden aan de catechese. Hij noemde hier het hoofdstuk betreffende de catechese in de brief van het Nederlands epis copaat over de katholieke school. Ook hier sprak hij zijn vertrouwen uit. Hij gaf voorts uiting aan zijn hoop dat de inspanningen van de bisschoppen de catechese haar echt katholiek gezicht terug te geven, zo spoedig mogelijk worden bekroond met succes. Hij hoopte ook dat de Nederlandse kerkprovincie tot voor beeld zal kunnen worden gesteld van vernieuwing in trouw. De liturgie in de Nederlandse kerk provincie geeft de paus „een dubbe le reden voor buitengewoon vertrou wen". Op de eerste plaats noemde door JAC. B. LOOIJEN Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 659 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 Westbiaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 Door de Jaffapoort reden we Jerusa lem binnen en wie tref ik meteen al aan? Willem Zuidema, medewerker van de gereformeerde kerken in Ne derland. Ik wist wel. dat hij ln de heilige stad aan het studeren was. Nee, studeren ls niet het Juiste woord. Hij was daar bezig om te leren. Het ging hem er om iets meer te weten te komen van het Joden dom, want hij had de indruk dat we daar allemaal iets aan konden heb ben. Niet ver van de Jaffapoort woonde Zuidema ln een eenvoudig woninkje in de Armeense wijk. Hij zei. kom mee. dan drinken we een kop koffie bij ons thuis. Dat bleek Arabische koffie te zijn, gemaakt in zo'n grote koperen kan en geser veerd ln kleine kommetjes. Van die koffie genoten we. want Wil lem Zuidema's vrouw, ze heet Mari na. weet wel wat koffie zetten is. Maar niet minder genoten we van ons gesprek. Van wat Zuidema in Jerusalem ontdekte kunnen we nu allemaal volop genieten via z'n bij Ten Have in Baarn verschenen Boek „Gods Partner", met als ondertitel: ontmoeting met het Jodendom. Prijs meerde kerk van Brussel. Want ook daar bemoeide hij zich intensief met Israël. Nu, Zuidema zwom daar in België als een vis in het water. In Antwerpen bijvoorbeeld, waar nog altijd een typische Joodse gemeen schap leeft en werkt. Ook ln Brussel, waar hij doceerde aan de Protestant se Theologische Faculteit en daar bleef het niet bij. Zelfs de vermaarde universiteit van Leuven vroeg z'n medewerking en hij gaf die. Tussen de bedrijven door vertoefde Zuide ma ook geregeld ln leerhuizen van Joden en christenen in Nederland. Onderweg kwam hij wel eens bij me langs voor een kop koffie. Dat moest dan wel een café filtre zijn. want daar was hij aan gewend ln België. Stuk wijzer Nu dat boek van hem. Daarin ver werkt hij z'n kennis en z'n ervarin gen. Dat is veel. Ik mag wel zeggen: enorm veel. Hij schrijft zo dat ieder een het kan snappen. Hij vertaalt alles wat moeilijk is, en er is nogal veel moeilijk voor ons in het Joden dom. voor ja het kunt begrijpen. Ik weet, Zuidema is bezig met een f 29,50. Wat Zuidema in Jerusalem proefschrift. Wat mij betreft mag hij leerde, staat er in. Maar ook wat hij gewaar werd van het Joodse leven tijdens z'n werk vanuit de gerefor- met dat werk gerust ophouden. Dit boek is z'n proefschrift. HIJ is al geslaagd. Zuidema is studiesecreta- Willem Zuidema ris voor de Israël-zaken in de gerefor meerde kerken van Nederland en die kerken mogen zich wel gelukkig prij zen met zo'n man. Hij maakt die kerken namelijk een stuk wijzer. Hoe doet hij dat? Nu is het verleide lijk om te citeren. Maar daar begin ik niet aan. Ik wil alleen iets uit de •Inhoud vermelden en dan begrijpt ledereen wel waar we over praten. Het gaat over het wie, wat en hoe van het Jodendom, over het verschil tus- Audiëntie sen wat Joden de tora noemen en de christenen de wet, over het scheiden der wegen tussen Joden en christe nen, over de Joodse gemeenschap en haar huls, dat is de synagoge. Wat gebeurt er in dat huis? Zuidema ver telt het allemaal. Handboek Veel aandacht wijdt hij aan de vie ring van de sjabbat en aan de feesten van Israël in het voorjaar en in het najaar. Hij kan er levendig over ver tellen want hij maakt zelf die feesten mee en hij beleeft er veel plezier aan. Verder gaat het over het leven naar de tora, dat is de aanwijzing en de onderwijzing voor het menselijk doen en laten in de bijbel. Aparte hoofdstukken zijn gewijd aan het ontzettende lijden van de Joden temidden van de christelijke beschaving in ae loop der tijden; een lijden dat voortduurt tot ln onze dagen. Ten slotte vraagt Zuidema zich af wat de ontmoeting van chris tenen met Joden betekent. Herstel en opbouw? Laten we dat hopen. Zuidema's geschrift kun je zonder meer een nieuw handboek noemen voor christenen die kijk willen krij gen op het Joodse leven, denken en geloven. Zijn boek evenaart de kwa liteit van de koffie die z'n vrouw klaar maakte in Jerusalem. Voor treffelijk. hij het feit dat binnen afzienbare tijd de Nederlandse vertaling van het nieuwe Romeinse missaal zal verschijnen. Hij spoorde de bisschoppen aan te zamen de priesters de beste pastora le wegen te zoeken, opdat de gelovi gen vanaf hun kinderjaren -gemak kelijk de „vreugde, troost en verrij king" van het biechtsacrament deel achtig kunnen worden. Hierbij moe ten „met zachte hand en geduld de moeilijkheden worden overwonnen die soms kunnen komen van de kant van hen die de bedienaren van het biechtsacrament zijn". De paus zei er zeker van te zijn, gezien de zorg en de pastorale wijs heid van de Nederlandse bisschop pen, dat zij op korte termijn aange paste actie zullen ondernemen om de priesterroepingen te stimuleren en de priesterkandidaten te helpen zich goed voor te bereiden op hun taak. Voor de audiëntie hadden de zeven bisschoppen in concelebratie de eu charistie gevierd met honderdvijftig Nederlandse, in Rome woonachtige katholieken. De plechtigheid vond plaats ln een kapel bij het graf van de apostel Petrus, onder de basiliek van Sint Pieter. In zijn openingswoord en preek legde kardinaal Willebrands vooral de nadruk op de verbonden heid van de Nederlandse bisschop pen met de paus, de opvolger van Petrus, en de noodzaak van eenheid onder de bisschoppen, de priesters en andere gelovigen. Na de dienst zongen de bisschoppen en de andere aanwezigen in de kapel uit volle borst een tekst uit het Wilhelmus: „Mijn schild ende betrouwe". In zijn toespraak zei kardinaal Wil lebrands dat de oecumene in ons land niet stagneert, maar dat de kerken thans met elkaar spreken over zaken die het hart van de ge meenschap tussen de kerken vormen. In de geestdrift over de toenadering, zei kardinaal Willebrands, hebben sommigen de neiging de nog be staande verdeeldheid en obstakels over het hoofd te zien. Maar doen alsof de breuk is hersteld en de een heid gaan praktizeren ln intercom munie is geen goede weg. Levens groot ligt op die weg het gevaar dat de ontwikkeling van de oecumene afbreekt. De kardinaal maakte een vergelijking met een zieke die aan de beterende hand is, doch zich te hard inspant, zodat zijn gezondheid weer achteruit gaat. De laatste tijd is er veel belangstelling geweest voor de vragen rondom sterven en stervensbegeleiding. Boekhandelaars kunnen u zo eenCg, serie publikaties op dit gebied voorleggen. Het is meen ik begonnen met een aantal radio televisiegesprekken over deze vragen. Ook de rouw heeft zich hierbij gevoegd. Mensen die vanfcn heengaan vragen ons om bij hen jül zijn in hun sterven. Maar ook de rouwenden zien naar werkelijke mede-mensen om. Zij worden vai vergeten. Mensen om hen heen vinden al gauw dat er genoeg gerouwd is. Het leven gaat verder Dit laatste zinnetje zal wel bij iedf^l begrafenis of crematie door iemi gezegd worden. Het leven gaat verder! Men kan zich afvragen of 'tt soms niet wat al te snel verder ga Ouderen kennen de rouwgebrulki tei van vroeger nog wel. De lakens vo de ramen, de omgekeerde spiegel, zwarte kleren of de rouwband. Eei og pit begrafenis betekende vroeger op dorp waar ik stond een volle dag meeleven. Nu krijg je een telefoontje van kinderen buiten d stad: moeder is overleden, de begrafenisondernemer zal nog met u afspreken hoe laat u op het kerkhof of bij de crematie verwaï wordt. Ik denk even aan wat ik een crematie meemaakte. Het gebouw is een soort labyrint bestaande uit koestallen afgewisseld met fietsenhokken. Eindelijk ben je waar je wezen n Aan alles is duidelijk dat je hier gauw mogelijk weer weg moet wezen. De crematie zelf is voor nog altijd een aangevochten zaal Het verdwijnen van een kist, die even siddert bij het eerste elektrische contact, in een marmeren vloer maakt op mij eei uitgesproken vervreemdende indruk. Nog even koffiedrinken in een bijruimte en ieder gaat zijns weegs. Vroeger brachten mensen nog „de rouw in de kerk". Ook dal vaak verdwenen. Hoe wil een mei) die echt verdriet heeft door al dezi toestanden heen kunnen komen? Het zou best eens zo kunnen zijn, dat we met dit gestroomlijnd gebeuren niet op zo'n heel goede weg zijn. ge Beroepingswerk Kardinaal Willebrands sprak op nieuw tijdens een audiëntie bij paus Paulus. In Nederland zien wij, met voldoening, een actieve groeiende deelname van katholieke leken aan het kerkelijk leven. Talrijke gelovi gen bieden zich aan voor pastorale taken als voorbereiding van de litur gie, katechese, bezoek van zieken en bejaarden en activiteiten op het vlak van de kerkopbouw, zowel in de pa rochies als regionaal en nationaal. Dit geeft werkelijk bemoediging en hoop voor de toekomst. Aldus de kardinaal. Kardinaal Willebrands wees er ver volgens op dat de Nederlandse kerk provincie in ruime mate haar voor deel heeft weten te doen met de vernieuwing van de liturgie. Het ligt voor de hand dat een vernieuwing van een dergelijk gewicht niet zon der moeilijkheden verloopt. De bis schoppen van Nederland hopen wel dra alle officiële liturgische teksten van de kerk ter beschikking van de priesters en de andere gelovigen te kunnen stellen. De kardinaal constateerde dat de laatste tijd het zondagse misbezoek en het biechten zijn teruggelopen. „Heeft het een met het ander te maken?, is de oorzaak wellicht een meer algemeen verschijnsel?, is het geloof, zoals het tot uitdrukking komt in de viering van de eucharistie op de dag des Heren, verzwakt? Is het begrip van wat zondig is, vermin derd?" aldus de kardinaal. Aan de andere kant echter mag worden ge wezen op de verheugende toenemen de deelname van de leken aan het leven van de kerk. R.k. (zon)dag voor de vreemdeling DEN HAAG In het weekeinde van 19 en 20 november viert de r.k. kerk in Nederland de dag voor de vreem deling. Ter gelegenheid hiervan pu bliceerden de bisschoppen enkele weken geleden een brief, waarin zij de gelovigen opriepen tot inzet voor de vreemdelingen. Het nationaal vreemdelingenpastoraat in Den Bosch gaf een brochure uit onder de titel „Welkom vreemdeling" met o.m. enkele beschouwingen over de vreemdeling in Nederland. Het is de bedoeling dat de brief van de bisschoppen tijdens de eucharis tievieringen zaterdag en zondag wordt voorgelezen. Op zondag zal mgr Zwartkruis, r.k. bisschop van Haarlem en bisschop-referent voor de zielzorg onder de migranten, in de Bint-Laurentiuskerk te Alkmaar voorgaan in een eucharistieviering Deze plechtigheid zal worden uitge zonden door de KRO-televisie. i a NED. HERV. KERK ie Beroepen te Ouderkerk a.d. Amst g| J. R. Smit, te Harlingen. - Benoemd tot bijstand in het pasl raat te Bleiswijk: G. van Noorde*13 nen em-pred. te Ridderkerk. e] Afscheid op 20 november v lt Nieuwland-Oosterwijk: R. A. Gr )e nigt ber. te Bennekom. a Bevestiging op 23 november te H g Ambacht (zendingspred.): drs B. P lisier, kand. te Utrecht, die in vce band met zijn benoeming tot doce aan de theol. opleidingsschool vi,ei de Toradjakerk te Rante Pao Celebes, die in dezelfde dienst np, mens de geref. zendingsbond a J' zendingspredikant zal worden uitf zonden naar Indonesië. Intrede op 25 november te Amet M foort (geestelijk verzorger van h 'e bejaardencentrum Nijenstede): w M. Janssens uit Wilnis, aan wie m ia ingang van 1 dec. 1977 om gezon lei heidsredenen vervroegd emeritaiZo zal worden verleend. he GEREF. KERKEN Aangenomen (tijdelijke dienst) na u Asperen (per 1 jan. 1978): J. v. Schaft as. em.pred. aldaar ®e Intrede te Middelburg: A. C. Mot n' man te Moordrecht. GEREF. KERKEN VRIJG. Intrede te Avereest-Dedemsvaai bi kand. A. O. Reitsma te Leiden. VRIJE EV. GEM. Aangenomen naar Rotterdam Z.: B de Jonge te Utrecht C. OUD. GEREF. GEM. Bedankt voor Rijssen: G. Overdui te Werkendam (vrije herv. gem.). Cliff Richard De Britse pozanger Cliff Richar heeft een toernee gemaakt door Sowjet-Unie. In het officieel goedf keurde programma warén twee bt kende christelijke liederen opgenc men: „Gebed" en „Als ik het wot d're kruis aanschouw". Cliff Richai leidde deze liederen op de volgend wijze in: „Elf jaar geleden ben 8 christen geworden en sedert die tijd neem ik in mijn repertoire altijd twee liederen op, die uitdrukken w» ik geloof." Dit weet het blad vand» charismatische beweging in Nedei land (Vuur) te melden. De concert* .van Cliff Richard in verschillend steden in de Sowjet-Unie kregfl overal uitverkochte zalen. In Leni» grad alleen al gaf hij tien concert! met een totaal gehoor van cira veertigduizend hoofzakelijk jon# mensen. Hulppredikers worden predikant-vicaris DRIEBERGEN - De hulpprtdiUJ ln de hervormde kerk. die nu êH zodanig werkzaam zijn, zullen dj sacramentsbevoegheid ontvang» en vanaf 1 januari 1978 predikt vicaris zijn. Aangezien de kerkorde lijke procedure op dat ogenblik ntf niet afgesloten zal zijn, zal eerst i de februarisynode van 1978 de Ujj eindelijke beslissing kunnen valw

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2