lans in beeld en groepen Persiflage op familiedrama Volvo343: De meest besproken auto van het jaar. Zorg dat u ook kunt meepraten. Maak een proefrit. el Oosthout viert ibileum met labunds'Rasputin' Residentie Orkest verschoot alle kruit bij Janacek LË •/ee premières van Het Nationale Ballet VERSE ALBERT HELÏN KOFFIE 'Mythen van de mensheid' als boek van de maand Wandtapijten uit Tsjechoslowakije Stuk van Gerard-Jan Rijnders Museum-dans 18 NOVEMBER 1977 KUNST Trouw/Kwartet 11 ADVERTENTIE ■ERDAM Een merk- ige programma-opstel- an Het Nationale Ballet: Letzte Lieder" van Rudi lantzig en vlak daaraan gaand „Gesang der nge" van dezelfde chore- I, als première gepresen- Zij tonen twee kanten an Dantzig. «etzte Lieder" is een serie mu- etten, mooi uitgewerkt, muzi- ims heel pittig, virtuoos. „Ge er Jünglinge" is pathetisch- isch, iets gevend van de grau- ugdherinneringen van de ou- die terugdenkt aan allerlei rlijke belevenissen in de jaren, ij nog groeide naar volwassen aren die nu al weer heel lang hem liggen. Een sfeer die her- jigen opwekt aan Van Dant- lonument voor een gestorven de balletten vanzelfsprekend Dantzigs voornaamste ken- heel beeldend werk, alsof hij erste plaats beeldend kunste- maar dan werkend met le- nateriaal. Dans dus in beel- >epen. Twee inspiratiebronnen Desang der Jünglinge": de ge- nige elektronische compositie arlheinz Stockhausen de nist was indertijd zelf geïnspi- loor de bijbeltekst over de drie ingen in de vurige oven en de schoolfoto, welke hij min of oevallig voor zich kreeg. Mistelling lantzig heeft een scherpe te lling in zijn ballet verwerkt: eld van de schooljongen en die e volwassenen, uitgedrukt in een vluchtig liefdesduet van een man en een vrouw, beiden met re genjas en hoed in een druilerige om geving. Ter accentuering van die te genstelling wisselt hij passages uit Stockhausens muziek al met passa- door Hans W. Ledeboer ges uit Chopins „Nocturne Op. 15 in Fis groot". Tweede tegenstelling: heel druk bewegen van de schooljon gens met korte, dribbelige trippel- passen tegenover een statige, door steltklossen reusachtig gemaakte, in adagio bewegende schooljuffrouw Reuven Vooremberg in wonderlijke travesti. Een aanloop naar multi- 'Gesang der Jünglinge' van Rudi van Dantzig: Jongensspel met op de achtergrond een groep oudere jeugd. mediawerk in de vorm van filmbeel den, die het duet van de beide vol wassenen herhalen. Als verbindend element tussen jeugd en volwasse nen een groep oudere Jongens, mis schien studenten? Als ballet sober, situaties en gevoelens eerder aandui dend, in enkele lijnen schetsend dan detaillerend. Misschien is dit juist de kracht van Van Dantzigs werk. Rijke aankleding Als tweede première „Pyrrhische dansen II" van Toer van Schayk op muziekstukken van Jean-Baptiste Lully en André Danican-Philidor. Geen vervolg op zijn eerste „Pyrrhi sche dansen" uit 1974. Zelfs geen rechtstreekse aanraking met de an tieke wereld, want Van Schayk greep, door de sfeer van de muziek, slechts terug tot de zeventiende eeuw, toen immers alles wat met Griekse en Romeinse oudheid te ma ken had mode was. Van Schayk is van huis uit kostuum- en decoront werper, beeldend kunstenaar dus. Dat is aan zijn balletten te zien. Rijke aankleding als van een zeven- tiende-eeuws schuttersfeest, com pleet met tafeltjes en stoeltjes waar de dansers tussen hun optreden door hun drinkgelag hebben. Traditioneel in de dans, daarbij een opvallende helemaal op de pointes uitgevoerde solo van Jeanette Vondersaar. Wat gal-zwarte humor wanneer een pop met de bajonet wordt geëxecuteerd en later toch levend blijkt. Een da mes-duel op de floret, gevolgd door een zwaarddans, waarbij de dansers hun wapen hanteren of zij er zelf bang van zijn. Uiteindelijk een pa thetische solo van Zoltan Peter, die eindigt met zijn dood door fusille ring. De dans in veel passages lang uitgewerkt, met herhaling van bewe gingen. HAAG. In een volle ïklijke Schouwburg heeft Dosthout woensdagavond vijftig-jarig toneeljubi- gevierd met een nieuwe ld solotoneel: „Rasputin" de Duitse schrijver Kla- I (1889-1929), wiens toneel- „De Krijtkring" zij ook als oneel gespeeld heeft, niet n in het Nederlands, ook in ïngels. Een van de hoek in (met o.a. Shaws „Saint van haar internationale in de Engelstalige wereld. merendeel van haar trouwe ie publiek, naar eigen inzicht lijk gekleed en toch lang niet i smokings, is haar feest komen ieren. Onder hen de commissa- n de koningin in Zuid-Holland, laarten Vrolijk, maar ook de meester van Utrecht, mr. L. of, beide met hun dames. Of de meester van Den Haag er ook Keet ik niet, want ik ken hem van gezicht. Nel Oosthout is irlijk een unicum in de Neder- e toneelwereld. Van de vijftig dat zij toneel gespeeld heeft, zij dat zo'n zes-en-vccrtig jaar laai op haar eentje gedaan. opleiding aan de Amsterdamse rischool heeft zij voortgezet ten rollenstudie bij het Hofthea- i München. In Nederland is zij fageerd geweest bij het Vere- DEN HAAG Hans Vonk brengt met het Residentie Or kest in een aantal concerten en klassiek programma met wer ken van Handel, Mendelssohn en Beethoven. Op zich voor een groot publiek aantrekkelijk, doch het is de violiste Kyung- Wha Chung die de avond moet „maken". Het vlotte woensdagavond in het Congresgebouw nog niet zo best tus sen dirigent en orkest. Het is met Vonk zoals met menig dirigent, hij moet zijn aandacht over meerdere projecten verdelen. Hij is chef diri gent van de Nederlandse opera, vast dirigent van het Radio Philharmo- nisch Orkest, assistent-conductur bij het Royal Philharmonic Orches- ter, hij maakt tevens tournees en door Adr. Hager grammofoonplaten, daartussendoor vervult hij gast-directles, Bij dat al les zal het ene orkest hem beter liggen dan het andere, ook zullen niet alle orkestleden hem gelijkelijk waarderen. Zoals gezegd, veel diep gang was er nog niet bij deze eerste tref. H§ndel werd getooid in een plechtstatig pak dat hem niet ge makkelijk zat, het was nogal ge wichtig. Zo tenminste klonk het Concerto Grosso Opus 6 nummer 12. Van Vonks weergave van Beethovens 5e symphonie gaan er 12 zo niet 13 in een dozijn. Men maakte geen brok ken, ach nee, maar dat men geïnspi reerd raakte was niet hoorbaar. Het was duidelijk een partituur die men al zo vaak had gezien. Daarin schuilt nu juist het gevaar, zo'n Beethoven zou men moeten instuderen als ware het de eerste maal. In de Janacek- serie heeft het orkest zoveel kruit verschoten, dat men de indruk kreeg dat de losse flodders resteerden. Prijzen, films, contracten en onder scheidingen zijn de Koreaanse violis te Kyung-Wha Chung in rijke mate toegevallen. Dat is niet het juiste woord, zij zijn haar niet toegevallen, zij heeft dat alles verdient met fabu leus speL Zij vertolkte het vioolcon cert van Mendelssohn en zij bena derde daarmee het volmaakte. Een prestatie van allergrootste kwaliteit, schitterend van toon, perfect van techniek en adembenemend door de meeslepende muzikaliteit. Zij is lang bejubeld, maar daaraan moest zij, ondanks haar jeugd, al gewend zijn. Door Dirkje Houtman Nel Oosthout in haar solo putin" van Klabund. Ras- s Young: Antiek onderhouden ireren. Uitg.mij. Holland. 199 17.50. uit het Engels vertaald naslag- ije waarin alfabetisch gerang- kte tips voor onderhoud en re- Mes van meubels, klokken, aar- *rk en vele andere zaken worden Éven. Wel handige aanwijzingen, overigens niet uitsluitend voor «k bruikbaar zijn. Niet geschikt r mensen met twee linkerhan- hoewel toch ook al bij wat üljker gevallen vlot naar een tundige reparateur wordt ver- 7n. Er is een verklarende namen- toegevoegd van te gebrui- hulpmiddelen en een beschrij ven ten minste benodigde ge- schappen. Veel verduidelijken- oto's en tekeningen in dit toch nuttige boek. nigd Toneel van Eduard Verkade en Dirk Verbeek, dat in 1930 ophield te bestaan. Daarna heeft zij het altijd alleen gedaan. Niet helemaal uit ei gen verkiezing. Geen gezelschap en gageerde haar en dat was voor haar een uitdaging om het alleen te doen. Een uitdaging, die zij aankon. Haar laatste solo-programma's in Neder land waren „Het grote gebeuren" van Belcampo en „De verdwenen horlogemaker" van Simon Vestdijk, „Rasputin" noemt zij een „film-ro man", wat een treffende karakteris tiek blijkt. Het leven van de beruch te Rus van boerenafkomst, die een bijna ongeloofwaardige invloed kreeg op de laatste tsaar en tsarina, wordt in „beelden" verteld, in beel dend geschreven gebeurtenisjes, die op een rij gezet zijn. Dat Klabund hij heette eigenlijk Erich Büttner dat hele merkwaardige leven als in een reeks filmbeelden zag en be schreef, maakte het voor Nel Oost hout aantrekkelijk materiaal. Zij ge bruikt een grote stoel als middel punt, maar gebruikt het hele toneel om tot een ruimtelijke beeldwerking te komen, waarin haar manier van lopen en de grote bewegingen met armen en handen tekenende elemen ten zijn. Misschien zou je van haar regisseur, Guus Verstraete, hebben mogen verwachten dat hij wat krachtiger nuances had aangebracht in het groot-theatrale, dat soms naar het wat vage zweemde. Niettemin bleek Nel Oosthout haar publiek te boeien, omdat niet alleen tekenende dingen van Rasputin, maar ook van het Rusland voor de revolutie tot leven komen. De nade ring van de revolutie klinkt er in door, en tenslotte ook de uitbarsting ervan. AMSTERDAM „Dolly of ad- vocado's bij de lunch" heet het stuk dat Gerard-Jan Rijnders schreef en regisseerde. Ge speeld door het Projekttheater ging het woensdag in het Shaf- fy-Theater in première en is daar tot en met 3 december te zien. Het is een knap geschreven persifla ge op de psychologische familiedra ma's, die de laatste jaren in een nostalgische behoefte voorzien. Het programmablaadje refereert aan succesvolle opvoeringen van Ibsen, Tsjechow en Tennessee Williams. Het stuk van Rijnders had het mees te weg kunnen hebben van de broeie rige drama's van Williams. Maar hoe wel het zich in de tropen afspeelt, in een omgeving van palmen, bamboe, woestijnzand en reptielen, waar een aantal lieden verveeld en decadent zorgelijk rondhangen, mist het die broeierigheid. Dat weerspiegelt ook de tendens van het stuk. In kort tijdsbestek zien we een overdosis aan problemen, spelend in welge steld milieu, die door deze wijze van voorstellen genadeloos worden door geprikt. Als eerste maken we kennis met een aan Campari verslaafde moeder (Nora Kretz). Zij heeft het niet mak kelijk gehad: een moeilijke jeugd, „Dolly of avocado's bij de lunch": Nora Kretz als de moeder, Monique Kramer als dochter, Ton Selters de vader. een op de klippen gelopen huwelijk en een zoon (Frans Strijards) die als schrijver gaat mislukken. Hij komt haar nu vragen een cheque uit te schrijven onr in Rio de Janeiro zijn roman te kunnen voltooien en be roemd te worden. Bovendien intro duceert hij zijn verloofde Dolly (Mo nique Kramer), die bij zijn moeder helemaal niet in de smaak valt. Ze vormt een bedreiging voor de toch wel vertrouwelijke relatie tussen moeder en zoon. Maar ook Dolly heeft haar conflict, en wel met haar vader (Ton Selters), die weigert de tandartsrekening te betalen. En ja wel, ook de vader verschijnt in gezel schap van een neger (P. Vermeulen Windsant), waarmee hij een homo fiele relatie schijnt te hebben. Bo vendien blijkt hij de vroegere echt genoot van de moeder te zijn. Dit .alles roept genoeg vragen op en het drama komt nu pas goed op gang; herbeleven van het verleden, verwij ten over en weer en het doorprikken van illusies alles wat zo eigen is aan dit genre. Maar in deze versie van Rijnders reageert men veelal te laat, te achterdochtig, te hysterisch, te overgevoelig, wat met opzet de geloofwaardigheid aantast. En dit geldt ook voor de zaken die men niet letterlijk moet nemen maar wel zo opvat en omgekeerd. De Juiste doce ring van dit alles, de snelheid en prima timing, uitgevoerd in een aan gezette speelstijl, resulteerde in een amusante voorstelling. ROTTERDAM De Jonge danser Martin Krispijn (20) geeft 20 november in de aula van het museum voor Land- en Volkenkunde in Rotterdam een Javaanse dansvoorstelling die om 14 uur begint. De toe gang is gratis. TILBURG In het Nederlands Tex tielmuseum aan de Gasthuisring 23 te Tilburg is. vanaf 19 november tot 9 januari 1978 een tentoonstelling van „Hedendaagse wandkleden uit Tsjechoslowakije" te zien. Deze expositie is samengesteld uit het werk van een vijftiental kunste naars en geeft een overzicht van de ontwikkeling in de tapisserie-kunst in dat land gedurende de laatste tientallen Jaren. De zuivere tapisserie-techniek vormt daarbij wel het uitgangspunt, maar toch wordt er aan de niet traditione le aanpak 't meeste aandacht be steed, vooral aan textiel-reliëfs en - plastieken. De collectie, die in samenwerking met het Museum voor Kunstam bachten in Praag werd samenge steld, geeft een samenvatting van de resultaten van de laatste jaren, voortgebracht door kunstenaars van verschillende gpneraties en toont op een duidelijke wijze het groeiproces dat zich binnen de tapijtkunst in Tsjechoslowakije geleidelijk vol trekt Het is deeerste keer dat een zo volledige collectie wandtapijten uit Tsjechoslowakije in Nederland wordt tentoongesteld. Maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur en bovendien maandagavond van 19.00 tot 22.00 uur. Dit smeedijzeren beeld stelt de god van het ijzer en de oorlog van de Afrikaanse Joroeba's voor een van de vele illustraties in bet nieuwe Boek van de Maand. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Mythen van de mensheid" heet het nieuwe Boek van de Maand, dat vanaf 8 december in een oplaag van 90.000 in de Neder landse boekwinkels zal liggen. Het is een boek van 320 pagina's groot for maat (een gewicht van ruim twee kilogram) met niet minder dan 1300 illustraties op onder meer tachtig pagina's in kleur en tachtig in zwart met steunkleur. Het boek is in hoofdzaak geschreven door de Amerikaanse auteur Alexan der Eliot en bevat bijdragen van de hoogleraren Mlrcea Eliade en Joseph Campbell. Het verschijnt in Neder landse vertaling van Yge Foppema als uitgave van Kosmos, Amsterdam en Heideland-Orbis te Hasselt (B De 1300 illustraties vormen waar schijnlijk de grootste collectie af beeldingen over dit onderwerp ooit in boekvorm bijeengebracht. Alexander Eliot heeft het onderwerp op een nieuwe manier aangepakt: hij stelde een vergelijkend overzicht sa men en rangschikte de mythen der volken daarbij niet naar geografi sche herkomst, maar naar thema: verhalen over schepping, onderwe reld en bovenwereld, toverij, mon sters, liefdesgoden, kosmische hel den, zwerftochten, dood en wederge boorte. Van 8 december tot 8 Januari is het werk als Boek van de Maand te koop voor 32,50; daarna kost het 59,50. Op de inhoud ervan hopen wij terug te komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11