)evaluatie van gulden ergroot inflatie teleurstellend derde (wartaal Unilever JM (verf) gaat oncentreren in Uithoorn Max Factor levert niet meer aan Etos Bedrijfsleven - onder voorbehoud - eens over uitbreiding EG Zég maar metaalMÖLLER. Ormasi Sharpi Izakreken- I machines Post maakt weer winst P' r Oort: zinloos voor herstel exportpositie inst verminderde 14 procent Hoger interim #\ORMAS BV Meer orders uit buitenland Ahold-drogist brak prijsafspraak 'room Dreesmann wil Konmar overnemen Hamsterwoede in Tsjechoslowakije R.K.-ambtenaren willen weer over reorganisatie praten Hypotheekrente per 15 nov. 'Verhalen misbruik sociale uitkeringen sterk overdreven' Raad MHP is teleurgesteld over koopkrachtplan Wereldproduktie fietsen in 1976 sterk gestegen Brabants bedrijf bedrukt T-shirts voor Argentinië Kluwer-prijs voor professor Klant iERDAG 17 NOVEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 17 - R 21 - HS 19 c een onzer verslaggevers HTERDAM „Devaluatie van de gulden wijs ik van de ad In een open economie als die van Nederland met een hoge kündexatie, kan een devaluatie geen effectief middel worden joemd om onze internationale positie te verbeteren anders a op zeer korte termijn." zei dr C J. Oort. voorheen the- ■ier-genraal van het ministerie financiën, thans lid van de raad bestuur van de Algemene Bank erland en adviseur voor interna- ale financiële zaken, tijdens een in Rotterdam. Dr Oort sprak de Amerikaanse Kamer van bhandel in Nederland over het erwerp: „Gas. regering en len". aluatie, aldus dr Oort. leidt tot stijging van de invoerprijzen. Op 1 beurt oefenen deze invloed uit de lonën van het indexmechanis- Dit doet weer het binnenlandse speil en de kostenstructuur oplo- Dat vereist dan weer een nieuwe raluatie om de internationale con- rentiepositie te herstellen en zo t het maar door. Een voorbeeld rvan vormt de ontwikkeling in ;eland van de afgelopen tien jaar. Het tegengestelde, zo stelde dr Oort vast. gaat op voor een opwaardering van de gulden. Een dergelijke stap vermindert nl. de bestaande inflatoi re tendensen. „En." aldus de heer Oort tot zijn gehoor, „we erkennen allen dat een vermindering van de inflatie één van de eerste vereisten is voor een terugkeer tot gezonde eco nomische verhoudingen. Een waar devermindering van de gulden zou niet alleen leiden tot een vergroting van de inflatie in ons land. maar ook zinloos zijn als middel om onze ex portpositie op. de buitenlandse markt te herstellen." Dr Oort plaatste zich hiermede lijn recht tegenover de aanbeveling die onlangs door de voormalige socialis tische minister van financiën, pro fessor Lieftink, is gedaan. Deze stel de juist een devaluatie van de gul den voor als middel om uit de moei lijkheden te komen. Volgens dr Oort hebben de Neder landse autoriteiten een juiste poli tiek gevoerd door een geleidelijke waardestijging van de gulden in het internationale verkeer toe te laten. Deze waardestijging heeft nl. een remmende invloed op de inflatie ge had. Een devaluatie van de gulden zou het tegendeel hebben betekend. Spreker haalde om dit te illustreren een middellang-termijnmodel van het Centraal Planbureau aan. Dit toont aan. dat een devaluatie van de gulden met bijvoorbeeld tien pro cent binnen twee Jaar leidt tot eern extra prijsstijging in ons land van bijna negen procent en binnen vijf jaar tot één van bijna 10 procent. Met andere woorden, aldus dr Oort. taneinde een tijdelijke verbetering van onze concurrentiepositie van slechts één procent te bereiken zou den wij de gulden met tien procent moeten devalueren en dan tevens een extra inflatie van bijna 9 procent op de koop toe moeten nemen. In zijn toespraak stond dr Oort ook stil bij de aardgasbaten en het over heidsbudget. Hij stelde vast, dat deze aardgasbaten door de overheid niet op de juiste wijze zijn gebruikt, te weten voor a. net wegnemen van de negatieve gevolgen van de oliecrisis; b. het verminderen van de loonin- flatie; c. het verbeteren van onze concur rentiepositie en d. het versterken van onze industrië le basis. In plaats daarvan zijn deze baten „verklungeld" in de vorm van hogere publieke uitgaven en in het bijzon der in een explosie van sociale uitke ringen. Aldus zijn deze aardgasba ten. naast andere factoren, mede verantwoordelijk voor de huidige moeilijkheden waarmede onze eco nomie worstelt, te weten een gebrek aan investeringen en structurele werkloosheid. ADVERTENTIE tn een onzer verslaggevers DTTERDAM Unilver heeft een teleurstellend derde kwar- achter de rug. vooral indien een vergelijking wordt getrok- in met de gunstige cijfers van het overeenkomstige kwartaal 1976. winst, toekomend aan de houders n het gewone kapitaal, verminder- in juli/september namelijk met 14 Dcent van 351 miljoen gulden tot miljoen gulden. Daarmee kwam winst over de eerste negen rhaan- n van dit jaar uit op 867 miljoen lden. Dat is vier procent minder n in de overeenkomstige maanden ui verleden jaar, toen 904 miljoen ilden werd verdiend. verkopen van het concern in de hele wereld stegen in het derde Naitaal met 10 procent van 9.204 miljoen gulden tot 10.107 miljoen ilden. In de eerste negen maanden 1n het lopende jaar namen zij met procent toe van 26.939 miljoen lden tot 30.221 miljoen gulden. betrekking tot de verkopen erkt de raad van bestuur in een elichting van de cijfers van het irde kwartaal op. dat de stijging in de verkopen voornamelijk het 'olg was van prijsstijgingen. Naar ondergingen de verko pen in het juli/september slechts een uitbreiding met één procent. In Eu ropa, waar in het algemeen de vraag zwak was, daalde het volume van de verkopen enigszins. Consumptie-ijs De winsten op veevoeder en con sumptie-ijs vielen als gevolg van het slechte weer in de afgelopen zomer tegen. Dit in tegenstelling tot de droogte en het warme weer van vorig jaar. De uitkomsten van de oliefa- brieken zijn ongunstig beïnvloed door een geringe vraag naar schroot, waardoor verkoken en winstmarges daalden. De bedrijven in Noord-Amerika de den het in het derde kwartaal iets beter dan in de overeenkomstige drie maanden van 1976. De resulta ten in de overige landen buiten Euro pa waren opnieuw hoger dan vorig jaar. UAC International behaalde ook in het afgelopen kwartaal goede uitkomsten. Evenals in de voorgaan de maanden van het jaar zijp de resultaten van het afgelopen kwar taal beïnvloed door de vermindering van het Unilever-belang in UAC of Nigeria. Per gewoon aandeel Unile ver van 20 bedroeg de winst over het derde kwartaal 5,42 (v.j. 6,30). Over de eerste negen maanden was dit 15,56 (v.j. 16,23). ROTTERDAM Unilver keert over 1977 per gewoon aandeel een inte rim-dividend uit van 3,40. Over 1976 bedroeg het interimdividend 3,20. De recente koersstijging van het pond sterling ten opzichte van de gulden heeft deze hogere uitkering mogelijk gemaakt. De Unilever-cijfers vielen de Amster damse beurs niet mee. Gelet op de stijging van het pond had de beurs meer verwacht. Het aandeel opende nog 1,30 hoger op 129,80. Tegen het einde van de beurs begon zich echter al een lichte daling af te teke nen en het slot kwam op 129,30. Na het bekend worden van de resulta ten kwam de eerste transactie tot stand op 128,50, waarna vrij spoe dig 128 werd gedaan. ADVERTENTIE Wij hebben èlles voor het buigen, knippen, ponsen, knagen, zetten en knabbelen van metaal. Allemaal machines die automatisch méér opbrengst leveren. fHÖll0r&CO Noem ons maar metaalMÖLLER. En bel even als u méér HandelmMtschapplj M6ller t Co munt wenst te slaan uit met-verspanende machines. 0ude eoekeloseweg 31. Hengelo (O)! afd.gereedschapswerktuigen Tel. 05400 -15933' Postbus 10, Telex 44318. Ie voorgestelde concentratie bete ent dat vier fabrieken zullen wor- «n opgeheven. Dat is die in Alphen an den Rijn (het vroegere Varos- ieau waar doe-het-zelfprodukten andaan komen). Amsterdam (het roegere Vettewinkel met construc- everveni. en Zaandam (twee fabrie- en van het vroegere Pieter Schoen aar huisschilderverven en scheeps- erven gemaakt worden). Bij de vier P te heffen vestigingen werken in Jtaal 457 mensen, voor het meren 1 in Zaandam. De namen Varos- iu, Vettewinkel en Pieter Schoen Vinneren aan destijds onafhanke- ijke verffabrieken die samengegaan -j®jn in Sigma Coatings. 0e gemeente Uithoorn eiste aanvan kelijk uitsluitend een gevarenanaly- fe. opgesteld door een onafhankelijk adviesbureau Later achtte men zo n Analyse te beperkt en werd opdracht Jegeven een „milieu-effectenrap- K>rt" (MER) te maken. Minister Vor- heeft de MER voor Sigma Coa- hngs als proefproject aangewezen. k opheffing van de vier vestigingen duiten Uithoorn hing al enige tijd in de lucht Al in juni vorig jaar was het personeel van de Amsterdamse ves- uging ongerust over een sluiting en mogelijke overplaatsing naar Uit hoorn en het Belgische Manage. VNU: Smeets Offset, die behoort de industrie groep van de VNU nlar/laar in 1976 bekendgemaakte Pian om de capaciteit van de vellen- offset aanzienlijk te verminderen, uitvoeren. Werknemers van Smeets Offset Amsterdam (SOA), waar deze capaciteitsvermindering zal plaats vinden, krijgen echter de garantie dat ze kunnen worden geplaatst bij de Nederlandse Rotogravure Maat schappij in Haarlem, een van de diepdrukkerijen in de industrie- groep van VNU. of bij andere VNU- bedrijven als hun voorkeur hiernaar uitgaat. Bij Smeets Offset Amsterdam zijn ruim 60 personen werkzaam. VNU is bereid de hiervoor noodzakelijke in vesteringen te doen. De directie van Smeets Offset heeft haar plan destijds voorgelegd aan vakbonden en ondernemingsraad van SOA. Deze ondernemingsraad kon in verband met het uit te bren gen advies gebruik maken van een externe adviseur, het adviesbureau Volder Co. VROOM DREESMANN onder handelt met Konmar in Den Haag over een overneming. De onderhan delingen zijn in een vergevorderd stadium. Konmar exploiteert vijf discountwarenhuizen in de Haagse regio en heeft bijna 600 mensen in dienst. De jaaromzet ligt in de buurt van 200 miljoen. Konmar blijft een zelfstandige een heid binnen V&D en hoopt met be hulp van dit concern verder te ex panderen. Voor V&D is het een ver Biithoven. Rembranijllaan 9 Tel (030)787844'Telex40130/ levering via dealers DEN HAAG (ANP) - De posterijen die sinds het begin van de jaren zestig ieder jaar verlies hebben gele den, zullen naar verwachting dit jaar een positief resultaat boeken van enkele miljoenen guldens. Dit meldt het PTT-personeelsblad „Aangetekend.". De winst bij de post zal overigens van tijdelijke aard zijn, aldus de PTT. Zeker is dat in 1978 weer ver lies wordt geleden als gevolg van stijgende loonkosten. De twee andere hoofdgroepen bij de PTT, de telefoon en de postgiro, hadden de afgelopen jaren door gaans een positief resultaat. Dat is ook dit jaar het geval. De totale winst zal zelfs minstens 100 mil joen hoger uitvallen dan de 638 miljoen die eerst was geraamd. De hogere uitkomsten zijn te danken aan het toenemende post- en tele foonverkeer en aan meevallende loonkosten. De hoge produktie van •telefoonaansluitingen werkte even eens positief op het resultaat. DEN HAAG - Nederlandse fabri kanten hebben in oktober wat meer export-orders ontvangen. Het aan tal opdrachten uit eigen land bleef ongeveer gelijk. De meeste onderne mers zijn niet ontevreden over het order-verloop, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek bij publi catie van de conjunctuurtest-okto- ber 1977. Bij de in het onderzoek betrokken ondernemingen (80 procent van de industrie) bleef de bedrijvigheid in oktober op ongeveer onveranderd niveau. In de periode november tot en met januari wordt een enigszins dalende bedrijvigheid verwacht. Het aantal werknemers zal in die periode vermoedelijk dalen, aldus de gepolste bedrijven. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Max Factor Nederland heeft alle leveranties gestopt aan Etos, de drogisterijketen van Het Aholdconcern. Max Factor Nederland (onderdeel van een internationale parfu- meriegroep) heeft dit besluit genomen omdat Ethos de winkel prijs van enkele Factor-producten met 20 tot 35 procent heeft verlaagd. satie zal worden nagegaan waar de producten vandaan komen. Tot 22 november zal Max Factor aan haar Nederlandse afnemers toestaan de prijzen tijdelijk in het Etosniveau te brengen. Dat is net zo lang als het goedkope Etosaanbod van kracht is. Max Factor zegt voor haar Neder landse afnemers het geldelijke na deel van de tijdelijke prijsverlaging te zullen compenseren ITHOORN Verfproducent Sigma-Coatings, een onderdeel van de Belgische oliemaatschappij ëtrofina. wil het bedrijf geheel concentreren in Uithoorn waar het hoofdkantoor en een fabriek al evestigd zijn. Of het plan definitief doorgaat, is echter nog afhankelijk van het goedkeuren van en milieurapport door de gemeente Uithoorn. Daarvan afhankelijk is of Sigma Coatings de enodigde grond van de gemeente kan kopen. Etos heeft 48 zaken en werkt volgens de discountformule (beperkt assorti ment en vaak vrij lage prijzen). Het bedrijf zegt in staat te zijn de om streden parfumerieproducten goed koper aan te bieden omdat zij deze zelf heeft ingevoerd. Bij die zogehe ten „parallelle import" liggen de in koopprijzen 10 tot 35 procent lager dan wanneer Etos de parfums zou betrekken van de officiële importeur (Max Factor Nederland). Parallelle import is trouwens een verschijnsel dat steeds vaker voorkomt en bij voorbeeld in de grammofoonplaten- branche aanzienlijke vormen heeft aangenomen. De overheid staat be trekkelijk neutraal tegenover de pa rallelle import en is niet van plan deze te verbieden. De invoer buiten de officiële kanalen om gebeurt vooral in bedrijfstakken waar nog vaste winkelprijzen be staan. Dat is ook het geval bij de Max Factorproducten. Factor zegt in een communiqué de vaste prijzen in het belang van de consumenten te achten omdat die recht hebben op advies (er zijn dus relatief veel dure verkoopkrachten nodig) terwijl ook de kwaliteit van de producten moet zijn gewaarborgd. Oude partijen dere uitbreiding in de discountsec tor. Voor het personeel worden geen nadelige gevolgen verwacht van een overneming. Districtsbestuurder J. Hameetman van de dienstenbond Mercurius INW) zei positief te staan tegenover overneming van Konmar voor V&D. Het personeelsbeleid bij Konmar is momenteel niet best, aldus Hameet man. Het verloop is vrij groot en er wordt nogal eens de hand gelicht met de bepalingen voor jeugdige werknemers. Die moesten op hoog tijdagen af en toe zelfs nachtarbeid verrichten. Voor het personeel zou de overgang naar V&D dus alleen maar een verbetering kunnen bete kenen. zeker als de Konmar-werkne- mers onder de bij V&D geldende cao komen te vallen, aldus de vakbonds bestuurder. PRAAG (AP) In Tsjechoslowa kije wordt de laatste tijd enorm ge hamsterd. Hét gaat daarbij vooral om kruiden, rijst, cacao en rum. Ondanks een verzekering van de re gering dat er geen tekort aan deze produkten dreigt, gaat de hamster woede gewoon door Een directeur van een levensmiddelenbedrijf ver klaarde dat laatst binnen vijftien minuten de voorraad kruiden, die normaal genoeg is voor een maand, uitverkocht was. Max Factor sluit niet uit dat het bij de import door Etos om afgekeurde partijen gaat en/of oude voorraden. Max Factor wil daarom geen enkele garantie geven op de kwaliteit. Bin nen de internationale Factor-organi- DEN HAAG De vertegenwoordi gers van de Roomskatholieke cen trale van overheidspersoneel heb ben in een brief aan de PTT laten weten onmiddellijk weer aan het overleg over reorganisatie en sprei ding van PTT-personeel te willen deelnemen. Het overleg was opge schort uit protest tegen de wijze waarop de PTT de spreiding van zijn diensten had aangepakt. Dit opschorten zeggen vertegen woordigers van de roomskatholieke centrale, heeft al te veel schade toe gebracht aan de belangen van het personeel. Zij vinden dat het belang van het totale PTT-personeel vooral met betrekking tot de op gang zijn de reorganisatie van de centrale di rectie het best gediend is met een zo groot mogelijke inbreng van het per soneel. De vertegenwoordigers van de roomskatholieke centrale, de KABO-bestuurders J.M. Kwekken- bos en J A. Brand, zeggen in de brief dat het overleg open moet zijn. Zij stellen als voorwaarde dat er meer zekerheid voor het personeel en dui delijkheid over de vrijwilligheid bij verplaatsing moet komen. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (proeenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 8.5 8.25 8.5 8.25 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2.- 1.5/2- 8.5 8.25 8.5 8.25 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 8.75 8.3 8.1 8.75 83 8.1 Centraal Beheer 10 jaar - 8.3 8.3 Ennia 10 jaar - 8.3 8.5 Nat. Nederl. 10 Jaar 5 jaar -83 8.3 8.5 85 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 8.5 85 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 1.5 8.5 85 RPS 5 jaar 1.- 8.25 8.25 Stad A'dam 5 jaar 1.- 8.25 8.25 Westland Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5/10 jaar variabel 2- 2- 2- 85 89 85 8.7 9.1 8.5 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL. Na de wekenlange rust op de hypotheekmarkt heeft nu een aantal banken de hypotheekrente iets verhoogd (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amers foort Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het Verbond Nederlandse Ondernemingen (VNO) en het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) gaan akkoord met de uitbreiding van de EG met Spanje. Portugal en Griekenland, mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Van onze soc.;economische redactie UTRECHT De toekomstige hoofddirecteur van het Gemeen schappelijk Administratiekantoor (GAK), mr. W. F. M. Wentholt vindt dat de verhalen over het misbruik van sociale verzekeringen sterk zijn overdreven. Hij is^van mening dat controle wel nodig is. maar dat die niet moet ontaarden in een heksen jacht. Volgens mr Wentholt zal de bestrijding van misbruik niet leiden tot meetbare besparingen in de so ciale uitkeringen Dit staat in het blad „Perspectief" van de bond voor personeel van ban ken, verzekeringen en administra tieve kantoren (BVA) Mr. Wentholt. nu nog directeur sociale verzekerin gen, zegt dat hij grote moeite heeft met de term oneigenlijk gebruik van sociale verzekeringen. „Je kunt mensen niet verwijten dat ze van hun rechten gebruik maken", zegt hij. UTRECHT (ANP) De raad van overleg van middelbaar en hoger personeel is teleurgesteld omdat de regering niet bereid is voor volgend jaar op financieel-economisch ge bied meer maatregelen te nemen dan zij al in het overleg met de sociale partners op 2 november aan kondigde. In een reactie op de brief van minis ter Boersma van sociale zaken waar in de regering met haar nader uitge werkte „koopkrachtplan" op de proppen komt noemt de Raad MHP het argument van de regering voor het uitblijven van meer maatregelen eenzijdig. De regering zegt dat het financieringstekort op de Rijksbe groting niet groter kan worden maar de Raad MHP vindt dat financiering van noodzakelijke maatregelen ook zou kunnen via verdergaande bezui nigingen op de overheidsuitgaven. Als bijvoorbeeld de spreiding van de Rijksdiensten niet doorgaat levert dat miljoenen op en dat geld zou besteed kunnen worden aan verdere lastenverlichting, zo lichtte een woordvoerder van de Raad MHP toe. In een beleidsnota („Naar een grote re EG?"), die de werkgevers hebben gepubliceerd om het standpunt van het bedrijfsleven naar voren te bren gen in de discussie die straks (ver moedelijk) het komende voorjaar) in het parlement zal worden gevoerd, stellen de werkgevers in zijn alge meenheid, dat Nederland bij de on derhandelingen over de toetreding van de drie kandidaat-lidstaten „als een soort bewaker" moet optreden voor hetgeen in de gemeenschap tot AMSTERDAM De wereldproduk tie yan fietsen is vorig jaar fors gestegen ten opzichte van 1975. Vo rig jaar werden er 41 miljoen rijwie len geproduceerd, tegen 30 miljoen in 1975. In dat laatste cijfer is niet de produktie van de Sovjet-Unie begre pen. In dit land werden in 1976 4,5 miljoen fietsen vervaardigd. Uit de -cijfers (van de Stichting Fiets) blijkt dat de Verenigde Sta ten vorig Jaar met ruim 8 miljoen stuks de grootste fietsenproducent was. Japan komt op de tweede plaats met 6,3 miljoen stuks, en Chi na bezet de derde plaats met 6,2 miljoen fietsen. In- Nederland werden vorig jaar 976.000 rijwielen gemaakt. Daarvan werden er 165 duizend uitgevoerd. De invoer van fietsen in ons land bedroeg 431 duizend stuks, zodat in 1976 in Nederland één miljoen 242 duizend fietsen werden verkocht. dusverre tot stand is gekomen. „Ne derland zal immers eerder dan de grote landen economisch en vanuit het oogpunt van werkgelegenheid een terugslag ondervinden, indien genoegen wordt genomen met niet meer dan een douane-unie en moge lijk zelfs met een afglijden naar een vrijhandelszone", zo staat in de nota. Bij de uitbreiding van de EG moet. aldus VNO en NCW, worden voorko men, dat de gemeenschappelijke markt zich splitst in nationale deel markten als gevolg van belangrijke uitzonderingsregelingen ten gunste van de toetreders. Het gevaar be staat dan, dat huidige lidstaten met een zwakke economie (Engeland en Italië) daarop inhaken. Aanpak BREDA (ANP) De Bredase textielindustrie Hoilandia heeft het alleenrecht in Euro pa gekregen voor het bedruk ken van T-shirts met het em bleem en de mascotte van het wereldkampioenschap voetbal 1978 in Argentinië. De directie verwacht een miljoen T-shirts met beide emblemen op de markt te brengen. De order is verkregen via Atlas München. Dit kantoor heeft in 1972 en 1974 de publiciteit ge regeld van de Olympische spe len en de wereldkampioen schappen voetbal in West- Duitsland. Het heeft Hoilandia ruim een half jaar gekost om de order te verkrijgen. Volgens de directie was de concurrentie bijzonder groot, maar is Hoilandia als de gelukkige uit de bus gekomen omdat het bedrijf zowel stof fen bedrukt als kleding maakt Volgend jaar mei hoopt het Bredase bedrijf een nieuwe fa briek te betrekken en kan het aantal personeelsleden worden uitgebreid van 200 naar 250. De werkgevers staan op het stand punt, dat de kandidaatlanden moe ten worden betrokken bij de aanpas sing en herstructurering van secto ren waarvoor een gemeenschappelij ke aanpak nodig is. Gedacht wordt aan de textielindustrie en de staalin dustrie. Ook zullen maatregelen moeten worden genomen om de ge volgen van de toetreding voor een aantal bedrijfstakken in de huidige EG op te vangen. Andere wensen van de werkgevers organisaties zijn: handhaving van de huidige EG-landbouwpolitiek, de so ciale wetgeving en het gemeen schappelijk optreden naar derde lan den als Japan, de VS en het Oost blok. Verder mag de verhouding tol de derde wereld niet verslechteren Ontwikkelingslanden, die door de toetreding van de kandidaatleden worden benadeeld, dienen schade loos te worden gesteld. Tenslotte moet de EG blijven streven naar de monetaire unie en dient de nu al falende besluitvorming in de ge meenschap zodanig te worden ver anderd. dat een EG van Twaalf be stuurbaar zal zijn. In dit verband pleiten VNO en NCW een terugkeer naar de bepalingen in de Verdragen van Rome en Parijs, die besluitvor ming op grond van gekwalificeerde meerheid mogelijk maken. DEVENTER Het bestuur van de stichting Kluwer-fonds heeft beslo ten de Kluwer-prijs 1977, groot 5000,- toe te kennen aan prof. dr. J. J. Klant. De heer Klant, die als hoogleraar verbonden is aan de Uni versiteit van Amsterdam, ontvangt deze prijs voor zijn boek „Spelregels voor economen." De bekroning hiervan is onder meer gebaseerd op de kwaliteit van de daarin ontwikkelde ideeën, de hel dere presentatie en het fraaie taal gebruik Het laatste is niet zo ver wonderlijk, indien wordt bedacht dat de econoom prof. Klant is be gonnen als letterkundige. Zo schreef hij in de Jaren veertig de roman „De geboorte van Jan Klaassen" (be kroond met de C. W. v.d. Hoogtpnjs van de Nederlandse Maatschappij voor Letterkunde) en de (onvoltooi de) roman „Wandeling door Wa- lein," indertijd verschenen in het maandblad „Podium."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19