the Open Eye eer verrijkend Barbara mag een beetje blijven ilUNST Spontane muziek van orkest uit Boedapest pappige show $or werkende gensen UIT DE WEEKBLADEN Spreekverbod Buren rechts Schrikbeeld NOS-journaal Niet zwijgen Jan Wolkers Privé Gideonsbende lERDAG 17 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet P 6 - RHS 11 x Hans W. Ledeboer ;c[tTERDAM Misschien heeft het Newyorkse .Theatre of I Open Eye" een juiste weg gevonden in de nog steeds min of ïtfer experimentele wereld van het totale theater: niet alleen de Jischouwer een samenspel te tonen van verschillende kunstvor- op het toneel, maar hem direct bij dat alles te betrekken als llilnemer. jurlijk kan men van hem moei- toneelactiviteiten verwachten, kr men kan hem wel emotioneel je op het toneel geboden situaties engen. hem deze situaties niet ..laten zien" maar vooral „la- beleven". zodat hij rijker uit de 'Ij naar huis gaat dan toen hij die mUe weg gaat ..The Open Eye" op l zijn produktie „Op Odyssey", in idDoelen een bijdrage leverend tot "Rotterdamse dansfestival. Odyssey" is een samenspel van liegende objecten van de beeld- ljwster en architects Doris Chase. reografie van Valerie Hammer, sfciek van Robert Mahaffay, die aj zijn eigen compositie zelf het deuren begeleidt en poëzie van egne Wakowski. uitgesproken door r^ria Tropp. ^objecten van Doris Chase U- aè- ;$4 weer in Mickery 'pr André Rutten [STERDAM Het Londense 7:84 dtatre. voor de derde keer in Mic- trok bij haar openingsavond st John MacGrath's ..The Life and if aes of Joe of England" al een vol e t Dat wijst, zo niet op enige po- f briteit. dan wel op levendige be- 'Vfestelling. g®groep maakt haar voorstellingen t voor een Mickerypubliek. Zij "ichouwt haar werk als een onder- li van de arbeidersbeweging. Zij fat, dat het amusement, dat de kende klasse geboden wordt op ivisie. radio, in films en strip- )ws. kirfderachtig is, reactionair een belediging voor de intelligen- van de toeschouwers. Zij wil daar- voorzien in een soort amuse- nt. dat wel v»ertrouwd is, maar schilt in wat het wil zeggen. Zij voorzien in het beste amusement ir werkende mensen door het ma- I van shows die een directe sa- nhang hebben met het leven van mensen. Eigenlijk is 7:84 (7 pro- t van de bevolking bezit 84 pro- It van de welvaart) het best te gelijken met wat in Nederland de mingse groep Werk in uitvoering f »ws dus. Dat betekent veel eigen- se muziek in het rock- en popgen en revue-achtige sketches. De ep bestaat dan ook uit musici. vormige bogen bewegen niet al leen op het toneel, maar zij komen ook bij wijze van film op een achter doek. waar zij de wonderlijkste be wegingen samensmelten, weer uit eengaan. slang-kronkelbewegingen maken in een lichtspel uitvoeren. Drie dansers, Valerie Hammer, Nan cy Cohen en Jonathan Hollander doen op het toneel hun bewegingen, samen met al die objecten, die deze beweging fascineren. Die dansbewe ging wordt mooi opgebouwd, van het laagste niveau liggend uit, op gaand naar hogere niveaus, terugke rend. soms wervelend, soms verstild, doorgaans wat traditioneel maar al tijd mooi, sierlijk en vooral heel zorg vuldig. Er is een boeiende „rivaliteitsdans" van Nancy Cohen met Valerie Ham mer met mooi gestyleerde heel pitti ge humor. Er is een romantisch en Merkwaardige bewegende sculpturen van Doris Chase in ,,0p Odyssey", dat de Newyorkse groep „The Open Eye" in Rotterdam presenteerde. ook wel pathetisch duet in twee be wegende U-bogen. Er is grote veelzij digheid van beweging, die altijd blijft boeien door de mooie dans- techniek. Bij dat alles een verfris send uitblijven van pretenties, de toeschouwer gevoelt zich op een al lerplezierigste manier een met wat er op het toneel gebeurt. door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM De aard van de zogenaamde programmamu ziek is niet altijd zonder problematiek. Wanneer een componist als inspiratiebron een literair gegeven vermeldt, dan wordt het verband tussen woord en toon meestal voetstoots aangenomen. Maar het kan ook voorkomen, dat bepaalde muzikale impulsen het eerst ontstaan en pas later betrokken worden bij een werk uit de literatuur. t Uit „Life and Times of Joe of England": Belinda (Katy Feeny) leest Joe (Tim Munro) de les. «The 7:84 Band) en spelers, die wel van elkaar te onderscheiden zijn, maar het is opvallend dat de musici langer hoe beter gaan acteren en de acteurs langer hoe beter musicieren, hoofdzakelijk zingen. Verhaal-draad In deze nieuwe show zit wel een duidelijker verhaal-draad dan in de vorige, maar meer dan een draad, waaraan veel vast te knopen is. wordt het. terecht, toch niet. De Joe of England, wiens leven en beleve nissen in beeld worden gebracht is een innemende en ondernemende jonge Engelsman uit Sheffield, die naar Londen gekomen is, omdat hij denkt dat daar het hart van Enge land klopt, dat daar de dingen,ge maakt worden, waarvan Engeland leeft. Hij komt als een naïeve idealist om aan het grote scheppingsproces deel te nemen, ontdekt eerst hoe de werkelijkheid is en wordt vervolgens meegezogen in de algemene strijd om de macht om het kort te zeggen. Joe is dus het middelpunt. De ande ren om hem heen spelen telkens an ders individuen of groepen, die met grote vindingrijkheid en komische acteerkunst worden uitgebeeld. Langzamerhand, in het tweede deel, gaat de vaart er wat uit, waarschijn lijk vooral, omdat de loop der ge beurtenissen er ingewikkeld wordt en een beetje eentonig. Behalve glamour worden er aller hande show-elementen in gebruikt en in Zekere zin ook binnenste-bui- ten gekeerd op een perfecte, wat kluchtig-absurdistische manier. De show blijft tot en met 27 novem ber in Mickery en trekt dan tot half december door het land. Een voorbeeld hiervan ontmoet men bij het symfonisch gedicht „Mazep- pa" van Liszt. Op 16-jarige leeftijd schreef Liszt „Etudes en 48 exerci- ces". waarvan sommige later in ver schillende versies verschenen. De de finitieve vorm werd die van 1852 onder de naam „Etudes d'execution transcendante". De vierde van deze uit 12 études bestaande verzameling leverde Liszt goeddeels de bouwste nen voor zijn symfonisch gedicht „Mazeppa", waaraan hij een triomf mars toevoegde. Het is dus aller minst zeker dat het oorspronkelijk muzikaal gegeven ontstond naar aanleiding van literaire produkten van Victor Hugo en Byron. Het leg gen van verband tussen reeds be staande muziek en literatuur (dus niet omgekeerd) komt overigens wel meer voor bij componisten. Briljant Tijdens het dinsdagavond door het Symfonie-Orkest van Boedapest (Orkest van de Hongaarse Radio en Televisie) onder leiding van György Lehel gegeven concert werden na de pauze twee van de symfonische ge dichten van Liszt uitgevoerd: „Ma zeppa" en „Les Préludes". Laatstge noemd werk is niet ten onrechte zeer populair geworden. De muzikale waarde overtreft dan ook verre die En zo is er op eens weer uimschoots keuze in angspeelplaten van eigen lodem. Altijd interessant, Omdat de opkomst van oede producers, ekstdichters en arrangeurs e laatste jaren tot inmiskenbaar betere irodukten dan voorheen leeft geleid. Laten we er ens in gestrekte pas loorheen wandelen. De toogblonde Amsterdamse frares Barbara Nielsen eeft een tweede album het icht doen zien. getiteld Blijf nog een beetje" Ariolai. Een persoonlijke ilaat, noemt ze het zelf, en lat slaat dan op het lekstmateriaal. dat nderdaad niet altijd even nel te doorgronden is. daarmee niet de indruk tioet zijn gewekt dat die eksten altijd reiken naar ie bodem van ons bestaan - dat pretenderen ze ook iet maar ze zijn zeer omantisch in de zin van ichterlijke dromerij, en och niet altijd sprekend tot ns aller gevoel en erbeelding omdat ze zijn ebaseerd op niet nader oegelichte. persoonlijke rvaringen Dat maakt Blijf nog een beetje" niet epaald tot een antrekkelijke uitnodiging, ok al niet omdat hier en aar de indruk ontstaat dat mwille van het rijm aan de ssentie van de teksten is etornd laar daarmee is deze plaat net afgedaan Wat wel Iegelijk aantikt, is Barbara's mooie en redelijk «schoolde stem. die elkens weer opnieuw ten 'olie tot zijn recht komt 'anwege goed gefraseerde ^rangementen (Ruud Bos), net een minimum aan Barbara Nielsen. instrumentale tam-tam. De muziek is blijkens de hoes afkomstig van eigentijdse Poolse componisten, maar dat is voor de buitenwacht slechts merkbaar aan het Oosteuropees-swingende „Kwart over zes" en zeker niet in het barok-getinte titelnummer (dat wordt afgerond met een heel professioneel koorpartijtje en het al even mooie „Schuilplaats"). De overige liedjes hebben over het algemeen de vorm van ballades en dragen een zekere dosis scherts of bedekte spot in zich ten aanzien van zekere baasjes, abortus of de mythes rond het theater. Dat zijn dan composities waaraan nogal eens de nodige body ontbreekt, maar dan is er toch telkens weer dat frisse arrangement. Barbara mag een beetje blijven, als ze dan maar belooft dat ze volgende keer met iets tastbaarders voor de dag komt. Loeki Knol Een nieuw album is er ook van Loeki Knol. De titel is „Op goed geluk" (Harlekijn) en de plaat herbergt twaalf liedjes die voor het merendeel zijn geschreven door mensen die ook daadwerkelijk aan de totstandkoming er van hebben meegewerkt. Daartoe behoren de gitaristen Ad Rooymans en Frans Bronzwaer, Laurens van Rooyen en Erik van der Wurff, voor wie ik zo langzamerhand bewondering begin te krijgen sinds hij de hand had in produkties als „Levenslang" (Robert Long) en „Overblijven" (Herman van Veen). Veel teksten zijn afkomstig van het koppel Rob Chrispijn-Herman van Veen en ze blijken Loeki op het lijf geschreven. De plaat ademt een realistische sfeer uit. los van modieuze franje, soms ongekunsteld vrolijk, soms melancholiek, maar altijd puntig. van „Mazeppa" Beide stukken ade men een m uzikanteske geest die door het Hongaars Orkest goed ge troffen werd. Er werd spontaan en briljant gemusiceerd. Toch kan men zich een meer verfijnde vorm van orkestspel indenken. Dit kwam ook tot uitdrukking in de aan het begin van de avond ten gehore gebrach- te„Freischütz" ouverture van Carl Maria von Weber (in het begin ont sierd door een onzekere hoorninzet). De uitvoering had zeker kwaliteiten, maar kon toch niet vergeleken wor den met het uitvoeringspeil van Bruckners vierde symfonie zoals wij die vorige week hoorden van de Staatskapelle Dresden. De in 1951 te Boedapest geboren pianist Dezsö Rónki leverde tijdens dit concert de solistische bijdrage met Mozarts z.g. „Jeunehomme-con- cert". Reeds eerder trad Rónki op met het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest. De bijzondere indruk ken, die zijn klavierspel toen achter liet. werden deze avond ten volle bevestigd. Een zeer solide techniek, een kloeke aanpak van de beide hoekdelen (geheel naar de aard van deze muziek) en een bijzonder muzi kale voordracht in het Andantino maakten van Mozarts Es-dur con cert (k V. 271) een waar muziekfes tijn. Afzonderlijk vermeld dient de fraai gespeelde cadens uit het lang zame deel. Lucy Steymel Ook afkomstig uit de Harlekijn-stal is de 25-jarige Lucy Steymel, afkomstig uit Texas, maar sedert enige tijd woonachtig in Nederland. Vandaar de toepasselijke titel „Gift from a stranger" van haar debuut-lp met uitsluitend eigen werk. begeleid door haar eigen (Rotterdamse) band. aangevuld met een strijkje en gitarist Harry Sacksioni. Om het kort te houden: om Lucy's stem kun Je niet heen, die is gespierd en toch zijdezacht, maar bij gebrek aan een enkel getruct wendinkje laten haar composities op den duur toch de indruk van een tamelijk monotone aangelegenheid na, ondanks een heel fragiele instrumentale ondersteuning. Om het anders uit te drukken: een plaat om meteen op te vallen, maar die na een week voorlopig niet meer uit de kast komt. Frans Halsema Dan is er Frans Halsema met de lp „Voor haar" (Philips). Het titelnummer is afkomstig van de hier helaas nooit uit de verf gekomen Amerikaanse zanger Jake Holmes. Wie mij blindelings vertrouwt raad ik aan diens lp „So close, so very far to go" (Polydor 2425 036) aan te schaffen. Maar terug naar Halsema. Ook de meeste andere liedjes op deze plaat zijn kopieën, vaak goed vertaald door Michel van der Plas, maar altijd weer met de bekende Halsemase hakkerigheid voorgedragen. Ongetwijfeld zal dat bij velen als gemoedelijk overkomen, maar op mij werkt het afstompend. Voor de goede orde: aan deze lp is het plotseling tot hit verheven „Vluchten kan niet meer" (met Jenny Arean) toegevoegd. Linda Op de valreep dan nog het zangeresje Linda, die door haar platenmaatschappij wordt gebiografeerd als een meisje dat maar één doel voor ogen heeft: een allround artieste te worden. Maar wat dan te denken van een debuut-lp (Polydor) vol slaafse liefdesperikelen, met als dieptepunt een tekst als deze: Waf ifc heb te zeggen is moeilijk uit te leggen: als je niet meer van me houdt, die ander als vriendin beschouwt en mijn liefde niet vertrouwt weet dat het je eens berouwt, als je haar trouwt."Wie zo kout,zit goed fout. zou ik eraan willen toevoegen. Iets meer zout graag, Linda. Om gewoontegetrouw toch positief te besluiten nog even aandacht voor een drietal dubbelalbums vol cabaret. Dat is allereerst Paul van Vliet in Carré (Philips), vervolgens het cabaret Tekstpierement in Ontroerend Goed (Negram) met goede liedjes en minder sterke teksten, en tenslotte het kersverse album Neerland» Hoop Interieur (EMI). dat exact het tegengestelde laat horen. Hervormd Nederland: „De kerk onwaardig is het spreek verbod dat de leiding van de evang- lische kerk in de Westduitse deel staat Baden-Wurttemberg de be jaarde predikant Helmut Ensslin heeft opgelegd." Dat zegt Hervormd Nederland in een commentaar. „Ronduit walgelijk vinden we het dreigement dat bij overtreding het pensioen van Ensslin zal worden in gehouden. Zijn we hier thuis bij de maffia of bij de christelijke gemeen te? Er past hier van de kerk een verstandige, liefdevolle pastorale begeleiding in plaats van chantage met de geldbuidel tegenover een zwaar beproefde vader die heen en weer is geschud in zijn gevoelens over de verbijsterende levensloop en het al even verbijsterende levensein de van zijn kind." Over de kabinetsformatie is het blad evenmin tevreden: „De langste formatie van de eeuw krijgt nu een wekenlang vervolg, de niet voor tweeërlei uitleg vatbare kiezersuit spraak van 25 mei ten spijt. Wie voelt zich zo langzamerhand niet beetgenomen?" Thomas Rap, de uitgever, verteld aan Cees Veltman over zijn werk. zijn jeugd en zijn sombere toe komstbeeld. Voorts in HN: een gesprek met de hoogleraren Van der Linde en Hart veld. een artikel over steralisatie, een interview met Allan Boesak en een beschouwing over de film ..Pro vidence". De Groene Amsterdammer: De Groene Amsterdammer Staat let terlijk bol over de „buren rechts". Het blad brengt extra veel informa tie over terrorisme en terreurbestrij ding. de achtergronden van de RAF en de verdachtmakingen van linkse intellectuelen Maarten van Dulle- men ging na wat de klasse-achter- gronden van de RAF-leden zijn en wat hun revolutionaire pretenties waard zijn: „RAF: niet rood maar rot". filosooX-socioloog Jurgen Ha- bermas schrijft over de kloof tussen linkse theorie en terreur: „de botte bijl van de restauratie" en op de vraag „wat willen die mensen eigen lijk" geven Andreas Baader en Ulri- ke Meinhof zelf antwoord middels hun tekst over de strategie van de RAF: „door stadsguerrilia het nieu we fascisme blootleggen". Ook nog in De Oroene Amsterdam mer: een artikel over het Akade- misch Medisch Centrum in Amster dam. een gesprek met oud-WDM voorzitter Jos Linnemann. de Griek se verkiezingen en over toneel zon der schouwburgmaniertjes: Rotter dams vormingstheatergroep Diskus. Vrij Nederland: Vrij Nederland schetst op de voorpa gina het schrikbeeld van de Partij van de Arbeid: „Van Agt wil nu zelf in het Catshuis". „Ik ben even aar dig en onbeduidend als De Quay en weet net zo weinig van economie als De Jong". Toch stelt de schrijver van het artikel. Hans Smits dat Van Agt zelf geen enkele ambitie .heeft om premier te worden Van Agt meent dat in de huidige situatie de premier een man moet zijn van het formaat Den Uyl. Andriessen zou het kunnen, volgens Van Agt „Maar verkoop dat maar eens aan de ARP. De strijd om de macht is in het CDA nog niet gestreden. Die strijd zal ook de formatiebesprekingen tussen CDA en WD beïnvloeden". Onder de noemer „Terrorisme" roert Rudle van Meurs „de stem mingmakerij van Amsterdams hoofdofficier van justitie" aan: „Het is prachtig als de Nederlandse poli tie erin slaagt gevaarlijke mensen aan te houden. Maar aan stemming makerij en aanzetten tot jacht op verdachte individuen door het pu bliek mogen kranten, Justitie en een hoofdofficier zich niet bezondigen. Bibeb interviewde Alice Schwarzer, hoofdredactrice van het Duitse vrouwenblad „Emma" over de RAF. de bangelijkheid van de Duitsers, journalistiek en de vrouwenbewe ging. De omstreden Rotterdamse politie functionaris Kalma weet zelfs in puur huishoudelijke mededelingen iets prikkelends te leggen ..Als ik de ramen zeep, begin ik altijd rechts. Daar is het naar bekend ook het smerigst". De Tijd: „Verslaving aan het scherm, die is funester dan die aan het roken of de alcohol", vertelt de hoofdredacteur van het N08-Journaal Ed van Wes- terloo aan De Tijd. „Het journaal is er niet om te horen dat Wllleke heeft gehuild". Van Westerloo spreekt zich in het gesprek uit over het ge brek aan concurrentie, de tekortko mingen van de actualiteitenrubrie ken en over de ergste van alle versla vingen: het vernietigende verlangen steeds maar weer op het scherm te verschijnen." PvdA-fractleleider Ed van Thijn zegt in een interview. „Ik ben door het stof gegaan". Over de toekomst zegt hij „Als straks blijkt dat het CDA geen overeenstemming kan be reiken met de VVD. dan kan het CDA toch niet alle wegen afsluiten. Ze kunnen dan zeggen dat er een minderheidskabinet moet komen. En als Je een greintje democratisch fatsoen in je lichaam hebt. zeg je dat dat een progressief minderheidska blnet moet zijn. Je kunt dan niet met een CDA-minderheldskablnet komen aandragen Dus het wordt dan een progressieve minderheid, tenzij het CDA alsnog een meerder heidskabinet met ons zou willen ma ken Dat is de keuze waar het CDA dan voor staat". Verder in De Tijd een artikel over Latijns-Amerikaanse vakbondslei ders en een gesprek met Tineke Schilthuis. de enige vrouw die de functie van commissaris van de ko ningin in Drente bekleedt. De Nieuwe Linie: Voor De Nieuwe Linie gaat Gerard van den Boomen in op de adverten tie over terrorisme die op zaterdam 29 oktober geplaatst stond in de Volkskrant en Trouw Van den Boomen wil „nog eens duidelijk op-* merken dat terreurdaden zoals ze de laatste tijd in West-Duitsland wer den ondernomen volstrekt verwer pelijk zijn politiek, juridisch en mo reel Dat geldt evenzeer voor de Duitsers Folkerts. Wackernagel en Schneider Wie dit constateert heeft niet het recht verloren om zijn bezorgheid te uiten over de aantasting van de be trouwbaarheid en geloofwaardig heid van een rechtsstaat waarin din gen gebeuren zoals in de gevangenis van Stammhelm en Miinchen En evenmin heeft hij het recht verloren zich af te vragen hoe een groep als die rond Baader en Meinhof tot haar activiteiten is gekomen Verder in DNL een vraaggesprek met de schrijver Guus Luijters. ..De geest heeft slechts zelden vrijaf". Oltmans vordert met zijn Ameri kaanse onthullingen ideel II). artike len over de verkiezingen in Orieken- land en Bolivia, over de positie van Soares in Portugal en een tweedelig portret van Pakistan Elseviers Magazine Elsevier» Magazine heeft Jan Wol kers op de omslag Aanleiding: zijn nieuwe boek „De Kus dal deze week verschijnt. Wim Zaal maakte een. zoals Elseviers het noemt, „ont hutsend diepteportret' van de schrijver. Onder de vraag: „Welke steun wordt door de Nederlandse sympathie be weging geleverd aan de RAF-terro- risten" stelt Elsevier dat deze sym pathie- „riskante vormen aan neemt". CHU-leider Kruisinga zegt over „de linkse wensdroom van een progres sief minderheidskabinet „In de CDA-fractie hebben wij daar al over gesproken. En wij hebben besloten wij zullen zo n kabinet niet steunen en niet gedogen Wij zijn in geen enkele omstandigheid bereid tot enigerlei herhaling van 1973 De een heid in het CDA mig en zAl onder geen beding op het spel worden ge zet. Een links minderheidskabinet achten wij absoluut verwerpelijk Verder: de pret van kleinkunsthisto- ricus Wim lbo. een artikel over de controle op bewakingsdiensten en een gesprek met de Sjah van Perzie Haagse Post Ischa Meijer stelde voor de llaagor Post weer eens „een onderzoek in. Ditmaal is het weekblad van Henk van der Meyden. Privé, dat binnen een half Jaar een oplage bereikte van 450 000 nummers, aan de beurt. Over het blad waarin de levenswan del van alle Sterren uitbundig wordt beschreven zegt hoofdredacteur Willem Smitt: „Nieuws moet echt nieuws zijn om het te presenteren Er moet wat gebeuren Er moet wat aan de hand zijn met die artiest. Ik wil best verrassend schrijven maar niet carrières verwoesten, niet alles overhoop halen, geen menselijk ge luk verstoren". W. L. Brugsma ..ziet'' de oplossing van de slopende kabinetsformatie: „Het bereiken van een programma tisch akkoord tussen VVD en CDA kost tijd die het land veel geld gaat kosten. En als er na de even onver mijdelijke als vermakelijke twisten over de personeelsbezetting inder daad zo n kabinet komt dan valt hel binnen een half jaar en moeten er nieuwe verkiezingen komen Reken nog eens optimistisch drie maanden voor een nieuwe formatie en dan zal blijken dat Nederland zo n ander half jaar helemaal niet geregeerd is geweest." Verder in de HP. aandacht voor het nieuwe boek van Heertje „Echte Economie", een uitgebreide reporta ge over Zuld-Korea de dominee in de rubriek Werk. een gesprek met Oiegg en Cher Allman ipop dus» en toneel, film en boekennieuws Accent: „De Anti-Revolutionairen gaan zich in de strijd werpen," meldt Accrni bewogen. „Dat is te verwachten na de laatste partijraadsvergadering van de ARP Weliswaar maakt de ARP deel uit van de federatie die CDA wordt genoemd, zij zal haar' zelfstandigheid binnen die federatie in de komende dagen uitbundig to nen en dan vooral door de radicalen binnen die partij. De schijnwerpers van de publiciteit zullen naar twee verschillende kanten schijnen: aan de ene kant naar de VVD en aan de andere kant naar de .Gideonsbende' binnen het CDA." Het blad schrijft zich vervolgens een „wereldprimeur" toe: „In de toe komst volop energie." Een tevreden ogende vrouw op de voorpagina glimlacht de lezer bemoedigend toe: „Er bestaat een zeer gerede moge lijkheid dat de zon vanaf de 21ste eeuw veruit de belangrijkste ener giebron van onze aardbol wordt.' i„De onheilsprofeten zullen dan lang vergeten zijn."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11