ingeland cijfert WK weg Weer teistert selectiestrijd Eerste partij tussen Kortsnoj en Spasski pas eind deze week Al is het kil en guur, stook niet te duur ^vee landen ntbreken op uropese telstrijd ave Sexton nieuwe sterke man achter manager Ron Greenwood frankrijk: regelmaat ontbreekt Toch kort geding tegen Budo Bond Verstandig met aardgas. Er is alle reden voor. Kortsnoj begint met koude oorlog Kortsnoj naar Wijk aan Zee Goede prestatie van Bazen op sprint Betty Stöve ronde verder Volleybalbeker voor Japan Canadees naar HYS Unieke ijshal in Rotterdam Rl HISDAG 16 NOVEMBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet PS 13 - RH 15 ICH/AMSTERDAM Aan de voorronden het toernooi om het Europees kampioen- p voetbal voor landenploegen, dat voor aan Italië is toegewezen, zullen 32 landen de 34 bij de UEFA ingeschreven landen ïemen. Slechts Albanië en Liechtenstein reken. Voor de eerste maal zullen acht landen in de eindronde van dit toernooi, dat voor de tweede maal aan Italië is gegeven de eerste keer was in 1968 uitkomen. Italië kreeg de voorkeur voor de organisatie boven Engeland. Daarvoor waren West-Duitsland, Griekenland. Zwitser land en Nederland reeds van de lijst van kandi daten afgevoerd. Er zullen zeven groepen worden geformeerd voor de voorronden. Vier groepen bestaan uit vijf landen, drie uit vier. De loting hiervoor zal op 30 november in Rome worden gehouden. De vier halve finalisten van het laatste toernooi, dat in 1976 in Joegoslavië werd gehouden, zullen worden geplaatst. Nederland kan dus in de voorronden niet stoten op wereldkampioen WestrDuitsland, de huidige Europese titelhou der Tsjechoslowakije of Joegoslavië. Italië is als organiserend land vrijgesteld van het spe len van kwalificatiewedstrijden. Zes Italiaanse steden zijn reeds zeker dat bin nen hun muren wedstrijden in de eindronden zullen worden gespeeld: Rome. Milaan. Turijn. Napels. Florence en Genua. De mogelijkheid bestaat, dat Bologna de zevende stad wordt. Italië is ook praktisch verzekerd van deelname aan het wereldkampioenschap. De „Azurri" kunnen zich vanavond zelfs een bescheiden nederlaag tegen Engeland permitteren. De Britten daarentegen, moeten met forse cijfers winnen om een (minimale) kans te behouden. De wedstrijd Italié-Luxemburg. op 3 december, wordt in dat geval van cruciale betekenis. In Parijs valt vanavond de beslissing in groep 5. Frankrijk-Bulgarije is voor beide landen van kapitaal belang. De gastheren moeten winnen, terwijl Bulgarije aan een gelijk spel genoeg heeft om zich bij de elite 16 te scharen. Om de keizer z'n baard vindt in Belfast de ontmoeting Noord-Ierland-België plaats. Ver- cauteren (Anderlecht) en Mommens (Lokeren) krijgen van keuzeheer Guy Thijs de kans zich in de Belgische ploeg te spelen. Ombelangrijke kwalificatie-wedstrijden zijn voorts Portugal-Cyprus (groep 1). Turkije- Oost-Duitsland (groep 3) en Tsjechoslowakije- Wales (groep 7). aangezien respectievelijk Po len. Oostenrijk en Schotland al onbereikbaar zijn in die groepen. In Stuttgart oefent West-Duitsland tenslotte tegen Zwitserland. Opmerkelijk detail: doel man Sepp Maier is verdreven door Bemd Fran ke van PSV's toekomstige UEFA Cup-tegen stander Eintracht Braunschweig. Volgens bondscoach Helmuth Schön is deze wijziging niet van blijvende aard. onze sportredactie IDEN Geen Engelsman gelooft eigenlijk nog in de kansen, zijn land op kwalificatie voor het wereldkampioenschap ;bal bezit. De mogelijkheden, dat het eens zo trotse Britse tbalimperium met meer dan één land (het reeds geplaatste otland) in Argentinië vertegenwoordigd zal zijn, mogen hts puur theoretisch worden genoemd. Italië kan zich van- nd in het uitverkochte Wembleystadion (92000 toeschouwers) 2-0 nederlaag permitteren om de reis naar Zuid-Amerika ig te stellen. De pupillen van trainer Enzo Bearzot kunnen karwei vervolgens op 3 december met minimale inspanning en. Een 1-0 overwinning op het nietige Luxemburg is die dag ischoots voldoende. r verwachting, dat Engeland niet aat wordt geacht fors uit te n, is daarom reëel, omdat de ten het afgelopen jaar geen en- aansprekende prestatie op hun wel indrukwekkende erelijst bij den schrijven. Mag de 2-0 neder- tegen Italië, in Rome, nog als l) li ?ARIJS Frankrijk beseft ten teerste dat het vanavond alleen ebaat is bij winst op Bulgarije. idscoach Michel Hidalgo ift voor een offensief getinte Ic P'*K gekozen. De Argentijnse ieuiehecr heeft achter de aan- a/iers Dominique Rocheteau, 'ernard Lacombe en Didier ix, aanvallende middenvelders Jean-Marc Guillou en Mi- thel Platini geposteerd. )e bij Nancy spelende Platini Boet het offensief in het stamp- olie Pare des Princes in goede tanen leiden. De verfijnde echnicus een vrije trappen- pecialist bij uitstek wordt igemeen als opvolger van de vermaarde Jean-Michel Larqué leschouwd. Het heeft er in 1976 even naar uit gezien dat het Franse elftal «en slechts op enkele plaatsen langevuld St. Etienne zou wor den. In oefeninterlands riep Hi dalgo zelfs spelers op, die bij St. Etienne niet eens een vaste plaats hadden. Hidalgo in die lagen: ,,St Etienne plus Plati- Lacombe en een andere keeper (Curkovic van St. Etien ne is een Joegoslaaf), dan kan Frankrijk nog ver komen." Het jonge team van Nantes ver beef in de vorige competitie St. Etienne evenwel van de eerste plaats. Dat feit reduceerde de ibreng van „Les Stephanois" i de nationale ploeg onmiddel- ik. Dat bleek vorig jaar okto- er al tijdens de eerste wed- trijd tegen de Bulgaren, toen r nog maar vier spelers van St. Itienne over waren: Janvion, Lopez, Bathenay en Synaeghel. Vanavond zijn dat er nog j slechts drie: Janvion, Bathenay «n Rocheteau. In dat eerste duel tegen Bulga rije verspeelde Frankrijk een 0- 1 voorsprong. Drie minuten voor het einde was zelfs de 2-2 stand in groot gevaar, toen Bul- tarije een strafschop werd toe- tewezen. Aanvoerder Bonev schoot echter naast. Frankrijk blokkeerde vervolgens zelf de "eg naar Argentinië door in Dublin met 1-0 van de Ierse Republiek te verliezen. Een uit slag die typerend is voor het lebrek aan regelmaat in de re sultaten. Kort na de desillusie *erd weer wel van wereldkam pioen West-Duitsland ge wonnen. Frankrijk start vanavond de be slissende wedstrijd die onder k'ding staat van landgenoot Charles Corver met de vol- ïende elf spelers: Rey, Janvion, jjio. Trésor, Bossis, Bathenay, Platini, Guillou, Rocheteau, La- tombe en Six. De Bulgaarse coach Christo Mladenov maakt zijn opstelling P»s kort voor de wedstrijd be kend. Waarschijnlijk zal die •venwel als volgt zijn: Staikov, "ikolov, Anguelov, Ivkov, Vas- silev, Bonev, Rostov, Arabov, Voinov, Petrov en Tzvetkov. Levski-aanvoerder Pavel Panov ■sist ook deze wedstrijd in ver band met de dubbele been breuk, die hij onlangs tegen 4jax opliep. „normaal" worden omschreven, de veel te zuinige winst op Luxemburg (2-0) en het doelpuntloze gelijke spel, in Londen tegen Zwitserland, waren regelrechte blamages. Italië daarentegen, lijkt zijn faam van vroeger weer ter herwinnen. Eén van de mensen, die daarvoor verant woordelijk is, heet Roberto Bettega. De behendige aanvaller van Juven- tus was tot nu toe acht keer trefzeker in de kwalificatie-poule, waarin be halve Italië, Engeland en Luxem burg ook Finland is ondergebracht. Bettaga leefde zich vooral tegen het laatste land danig uit. In de thuis wedstrijd tegen de Finnen (6-1) doel puntte hij liefst vier keer. De Engelse voetbalbond heeft de wonden alvast gelikt. Vandaar, dat ze haar blikken nu al op de nabije toekomst werpt. In de structuur, die de FA voor ogen staat, wordt de trainer van het Engelse elftal, Ron Greenwood, technisch directeur, ter wijl Dave Sexton is uitverkoren om het veldwerk op te knappen. Sexton, manager van Manchester United, heeft tijdens de begeleiding van Jong Engeland indruk gemaakt op de Britse voetballeiders. Hij zou in die functie overigens moeten samen werken met de in ongenade gevallen Brian Clough (hij immers, werd eerst naar voren geschoven als de rechter hand van Greenwood), Bobby Rob- son en Jack Charlton. In de nieuwe opzet blijft Sexton in dienst van Manchester United. Het punt is alleen, dat Greenwood er aan twijfelt of hij deze wijze van „weg promoveren" moet honoreren met het in dienst blijven van de Engelse voetbalbond. Hij steekt zich in de jas van de diplomaat, wanneer hij stelt: „Iedereen heeft zich er een mening over gevormd. Het is beter, dat ik me stil houd. Noem het maar een diplo- De Italiaanse bondscoach Bearzot (in kostuum) te midden van zijn pupillen. V.l.n.r. Fachetti, Causio, Benetti, Betega en het grote talent Antonioni. matieke stilte en een stukje waardig heid van mijn kant." Dave Sexton treedt vanavond al in functie. Daarvoor was overigens wel de toestemming van zijn club nodig, omdat Sextons assistent Tommy Ca- vanagh al bij de voorbereiding van het Noordierse elftal (dat in Belfast België ontmoet) is betrokken. Maar Sir Matt Busby, nog altijd een mach tig persoon achter de schermen van de Mancunians, heeft met succes een krachtig pleidooi ten gunste van Sexton gehouden. De opstelling van de Engelsen is er inmiddels op gericht om zo veel mo gelijk doelpunten te maken. Voor het alles-of-niets-offensief, is naast Kevin Keegan, voor drie nieuwe aan vallers gekozen: Steve Coppell, Bob Latchford en Peter Barnes. De in breng van Europa Cup-houder Liver pool blijft beperkt tot doelman Ray Clemence en de verdedigers Emlyn 'Hughes en Phil Neal. Tegen Luxem burg waren ook Ray Kennedy, Ian Callaghan en Terry McDermott van Liverpool nog van de partij. Green wood, gisteren in Londen: „We heb ben niets te verliezen. De vier aan vallers zijn een berekende gök." De opstelling luidt: Clemence (Liver pool), Neal (Liverpool), Hughes (Li verpool), Watson (Manchester City), Cherry (Leeds United), Wilkins (Chelsea). Brooking (West Ham Uni ted), Coppell (Manchester United), Keegan (Hamburger SV), Latchford (Everton) Barnes (Manchester City). In eerste instantie zette de Italiaan se coach Enzo Bearzot daar deze ploeg tegenover: Zoff, Tardelll, Moz- zini, Facchetti, Gentile, Zaccarelli, Benetti, Antognoni, Causio, Grazia- na, Bettega. Toen hem de opstelling van Engeland ter ore kwam, zei hij achter: „Dit betekent dat ik mijn team zal wijzigen. Ik had naast Steve Coppell ook zijn clubgenoot Stuart Pearson verwacht. Nu Latchford is gekozen, zal ik maatregelen nemen." WelkÊ maatregelen, verzweeg Bearzot. ADVERTENTIE Op dagen als deze moet uw verwarming toch al behoorlijk zijn best doen om het binnens huis behaaglijk te houden. Hij verbruikt dus méér aardgas. En dat kost u méér geld. Stook niet duurder dan nodig is. Als u een paar dingen goed in de gaten houdt, blijft uw aardgasverbruik binnen de perken. Dat scheelt u een stük in de kosten, maar niets in comfort. Zó kun! u op aardgas besparen: 1 Geen ramen en deuren openlaten. 2 Sluit 's avonds uw overgordijnen. 3 Eén uur voor u naar bed gaat uw verwar ming instellen op nachttemperatuur (15°C). 4 Niet stoken in lege kamers. Draai de radiator dicht (maar denk wel om bevriezing). Staat er een gevelkachel, zet die dan op de waakvlam. 5 Houd de zon niet tegen als deze uw huis binnenschijnt. 6 Tochtkieren en naden afdichten (maar denk om frisse lucht voor verbrandingstoestellen). 7 Verspil geen warm water. Publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VEGIN) en N V Nederlandse Gasunie. Correspondentie-adres 'Verstandig met aardgas', postbus 19 te Groningen, waar u ook gratis het boekje 'Warm wonen' kunt krijgen AMSTERDAM Er komt toch een kort geding tussen de Budo Bond Nederland en de sectie Taekwondo. Deze vindt plaats op dinsdag 29 november voor de arrondissements rechtbank in Utrecht. Aanvankelijk werd het proces uitgesteld omdat de advocaat van de BBN opnieuw over leg wilde plegen met de Taekwondo- sectie. Na dat gesprek waren de standpunten zo uit elkaar gegroeid dat de advocaat van de karatetak het tijd vond om zo snel mogelijk naar een gerechtelijke uitspraak toe te werken. De bezwaren van de sectie Tae kwondo zijn niet gering. Voorzitter Thoutenhoofd van het Nationaal College Taekwondo kan zo langza merhand het bloed van de BBN wel drinken. Hij vindt: „De afgelopen jaren heeft de Budo Bond Neder land uitsluitend oog gehad voor de judo-tak. Een voorbeeld hiervan is dat een bekende judoschool voor een Europa Cupwedstrijd zomaar subsidie ontvangt, terwijl het taekwondoteam alle kosten voor een Interland zelf dient te dragen." De voorzitter wil dat er op korte termijn koppen gaan rollen. Hij stelt dan ook: „Onze protesten op het gebied van financiën, machtsmis bruik en het handhaven van niet- capabele bestuursleden Werden meestal argeloos weggewuifd. Het wordt tijd dat het paard nu eens voor de wagen wordt gespannen in plaats van er achter." door Max Pam BELGRADO/AMSTERDAM De eerste part!) in de kandida te nmatch tussen Viktor Kortsnoj en Boris Spasski. die in Belgra do wordt gespeeld, zal waarschijnlijk pas aanstaande vrijdag worden gespeeld. Kortsnoj heeft om uitstel gevraagd, omdat hij nog last heeft van een handblessure die hij tijdens een recent auto-ongeluk heeft opgelopen. Hoewel Kortsnoj zijn lichamelijk on gemak zichtbaar met zich meed raagt in de vorm van een draagband, denk je bij dit onmiddellijke verzoek tot uitstel toch: „typisch Kortsnoj". Als Korsnoj de tweekamp enkele we ken had willen verschuiven, zou nie mand echt bezwaar gemaakt heb ben. maar Kortsnoj zelf wilde met alle geweld spelen en het lijkt mij niet onwaarschijnlijk dat Kortsnoj al direct begonnen is met een psy chologische oorlogsvoering. Afkom stig uit de school-Botwinnik. ziet hij het schaakspel als een absolute vorm van strijd, waarin de tegen stander met alle mogelijke (legale) middelen uit zijn evenwicht moet worden gehaald. Tot nu toe heeft Kortsnoj het in dit opzicht gemakkelijk gehad. Zijn te genstanders Petrosjan en Poloega- jevski waren vertegenwoordigers van het regiem dat Kortsnoj de rug had toegekeerd en zij konden wor- WIJK AAN ZEE (ANP) - Viktor Kortsjnoj, de statenloze Nederland se kampioen, heeft zijn deelneming toegezegd voor het veertigste Hoog ovenschaaktoernooi, dat van 20 ja nuari tot en met 2 februari in Wijk aan Zee wordt gehouden. De inmid dels weer uit Nederland vertrokken kandidaat wereldkampioen zal het onder meer opnemen tegen de Ne derlanders Jan Timman. Genne So- sonko en Paul van der Sterren, de Hongaar Lajos Portisch, de Ameri kaan Lubos Kavalek en de Brazili aan Henrique Mecking. Deze spelers hebben het verzoek om deel te ne men eveneens geaccepteerd. Vast staat ook dat Sovjet Unie geen deel nemers zal afvaardigen. De opening en de loting zijn op 19 januari In Wijk aan Zee worden geen meester- en damestoernooi ge houden. Wel zijn er vier- en tien kampen. den gehaat, zonder dat de energie die voor een dergelijke agressie moet worden opgebracht zich tegen hem zelf keerde. Maar ten aanzien van Spasski zal Kortsnoj het op dit punt heel wat moeilijker hebben Kortsnoj heeft bij de opening wel geroepen dat Spasski maar ..een halve dissident" is. maar in zijn hart beschouwt hij zijn huidige tegenstander meer als een lotgenoot. Kortsnoj is psychologisch bovendien in het nadeel, omdat hij zich in het verleden altijd met ontzag over Spasski heeft uitgelaten een ont zag dat natuurlijk tot stand is geko men, omdat Kortsnoj op de belang rijke momenten altijd door Spasski is overspeeld Spasski is altijd op zijn best als hij een goede relatie met zijn tegenstander kan opbouwen en vandaar dat Kortsnoj al direct be gonnen is de boot af te houden en zich kwader voor te doen, dan hij werkelijk is. Dat is wellicht het aardigste aspect van deze match, aan de ene kant een speler, die zich voortdurend op zal peppen om het leven van zijn tegen stander zo zuur mogelijk te maken, aan de andere kant een speler die voortdurend een poging zal doen zo galant mogelijk te zijn. Spasski heeft al verklaard dat hij er geen enkel bezwaar tegen heeft dat de eerste partij wordt uitgesteld. SYDNEY Betty Stöve heeft in het met 100.000 dollars gedoteerde toer nooi in Sydney gemakkelijk de tweede ronde bereikt door een twee sets-overwinning op de Amerikaan se Laura Dupont: 6-2. 6-4. De Au stralische Helen Cawley kwam ook in de tweede ronde door een over winning op haar landgenote Lesley Hunt: 6-2, 6-0. Nationaal kampioen Louk Sanders heeft in de eerste ronde van het tennistoernooi in de Philippljnse hoofdstad Manilla van zich doen spreken. Sanders versloeg daarin namelijk de Amerikaan Jim Dela- ney in twee sets: 6-2, 7-5. Voor het Grand Prix-toernooi in Manilla geldt als hoofdprijs een bedrag van 75000 dollar (ongeveer 190.000 gulden). TOKIO De Japanse damesploeg heeft In Osaka de wereldbeker vol leybal veroverd door Zuid-Korea in vier sets te verslaan. De Japanse dames, die in 1976 in Montreal Olympisch goud veroverden, be haalden een 15-6, 15-11, 9-15, 15-10 overwinning. Door het verlies tegen Japan zakte Zuid-Korea af naar de derde plaats. De Cubaanse dames werden tweede, de volksrepubliek China vierde. Van onze ijshockeymedewerker DEN HAAG De Haagse IJshoc key Stichting heeft het vertrek van Ron Weiland. Ian Mcritchie. Rick Schlevlnk van Van der Zweep die allen de afgelopen weken werden ontslagen vooralsnog gecompen seerd door het aantrekken van een nieuwe Nederlandse Canadees Het is de 20-jarige Leo van Kemenade, die heeft gespeeld voor de Stonewall Flyers in Winnipeg HYS eindigde in de strijd om de Nederlandse Beker, ondanks de aankoop van vele nieuwe spelers, verrassend op de één na laatste plaats. ROTTERDAM De gemeente Rot terdam krijgt de grootste overdekte ijshal in Europa. Dezer dagen heeft de gemeente overeenstemming be reikt over de bouw van een complex aan het Weena te Rotterdam. Dit complex zal behalve een zogenoem de Ton Menken-ijshal met 4500 m2 ijs- bevatten: 150 woningen, show rooms. c.q horecamogelijkheden. een kegelbaan, squashbanen en een parkeerkelder met 217 plaatsen. Het ontwerp voor het complex is vervaardigd door de architecten Passchlen en Landers Het ligt in de bedoeling dat de eerste paal van het complex rond de jaarwisseling wordt geslagen. Als eerste onderdeel zal de ijshal op 1 oktober 1978 ge reed moeten zijn. Van onze sportredactie AMSTERDAM De zeer barre weeromstandigheden hebben er toe bijgedragen dat er de afgelopen da gen geen uitzonderlijke schaatstij- den werden gescoord. Zo kwam Ep- pie Bleeker onder harde slagregens en een bulderende wind. op de 500 meter niet verder dan 40.4 seconde. Dat gebeurde op het Thialf-ijs in Heerenveen, waar Hans van Helden duidelijk teleurstelde door een tijd van 42,5 op de chronometers te laten afdrukken. HIJ revancheerde zich echter op de 1500 meter door Hilbert van der Duim voor te blijven (2.09.0 om 2.08,3). Jan Kuiper werd op die af stand derde in een tijd van 2.10.4. Sies Uilkema kwam ten val en moest voor een onderzoek worden afge voerd naar het ziekenhuis. Hij zal ook niet deel uit maken van de Friese ploeg die de noordelijke provincie zaterdag vertegenwoordigt tijdens de strijd om de IJsselcup. Wel werden Hans van Helden. Eppie Bleeker. Hilbert van der Duim, Lieu- we de Boer en Harm van der Pal geïnviteerd. De selectie van het gewest Zuld- Holland werd al eerder bekend Op de Uithof te Den Haag reed good-old Jan Bazen zich veilig door op de sprint een verrassende tijd van 39.66 te realiseren. Tweede werd André Kraayenveld (van huis uit ook een sprinter) met een eveneens accepta bele tijd: 39.52 Hoewel Rien de Rhoon op de 1500 m. de snelste tijd noteerde (2 07.41) werd hij niet in de IJsselcup-selectie opgenomen. Wèl gold dat voor Ton Oudshoom (vierde op de 1500 meter: 2.09,00), Ad Overdevest (vijfde op de 1500 meter in 2.09,24) en Arjen van de Kreeke (zesde met 2.09,44). ZWEMMEN - Enith Brigitha ra Annettes Miu zullen over twee maanden naar Au stralië gaan De twee zwemsters zijn door de A us tra Use he zwembond uitgenodigd om mee te doen aan wedstrijden in Brisbane. Sydney en Melbourne op 6. 10 en 18 januari In verband met deze reu zullen Anneilea Maas en Enith Brigtlha niet meegaan naar het trainingskamp dat met Kerstmis en nieuwjaar op de Canartache eilanden wordt gehouden Annelles Maas wil met Kerstmis al vertrekken om zieh in AusUalie op dc wedstrijden voor te bereiden ALOEMEEN Hel nauonaal sportcentrum Papendal, waar momenteel een zwembad in aanbouw ts. wordt volgend Jaar uitgebreid met UaintngsaccommodaUea voor de honk- baJ- en golfsport Voor de honkballers wordt een veld met de offlcteie almetingen aange legd De beoefenaren van de golfsport knj- gen een driving range van 150 x 300 meter en twee oefengreens ter beschikking WATERPOLO - Voor de competitie u ge speeld de wedstrijd Zlan-AZC Alphen AZC won met 8 2 <2-0. 10. I I. li AZC heelt thans 18 punten uil 8 wedsUijden HZCDe Robben II pnt uit 7 wedstrijden en Ziarv Vitesse 13 pnt uit H wedstrijden Na afloop protesteerde Zlan/Viteaac tegen een beslis sing van scheidsrechter Van Dorp Deze stuurde In het eerste kwart een speler van AZC i8Uoboeri uil hel water en gal daarbij de bal aan de AJphenaren. die meteen scoorden TURNEN De Nederlandse Jongenaploeg die zaterdag In de sporthal de Hooiberg in Olat zal aantreden u-gen Engeland u als volgt samengesteld Johan Molenaar <81 MaunUuai, Henk Elaenaar en WUIy Kransen belden P8V», Johan Droogers en Martin Holt (belden VTVi en Ron Lamboo iPPi

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15