Overleg plegen door drie Zuidmolukse gemeenschappen' X Onvolledige fusie van blindenorganisaties Politiebond komt op voor belangen Kal ma Grote bezwaren tegen programma Europees 'CDA' Werkgroep Vrije Zuidmolukse Jongeren-Pax Christi: n( Met Handig de C.V. storingvrij. Frisdrank wordt dinsdag duurder Correcte procedure s.v.p. Met Handig uw bezit beveiligen. Met Handig 'n klapstoeltje maken. Geen premiebetaling Protestantse groep gooide roet in het eten over eerste f 5000 voor ongehuwden J iTERDAG 12 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet ook beroeDend od deze ps 'Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Zuidmo- ukse gemeenschap in Neder land zal samen met die op de Zuidmolukse eilanden zelf en 1(£ie. welke in de rest van Indo- )upesiè woont (in hoodfzaak in Indonesische hoofdstad Ja karta) overleg moeten voeren >ver de toekomst van het luidmolukse volk en de inrich- lng van de eigen samenleving. )it is een van de aanbevelin- en opgesteld door een geza- nenlijke werkgroep van de frije Zuidmolukse Jongeren Pax Christie Nederland )eze werkgroep organiseerde giste- fen in het Amsterdamse Tropenin- tituut onder het motto Mogelijk- leden en onmogelijkheden van het „jtMS-streven" een studiedag, die Ir. Manusama (rechts) in gesprek met het Tweede Kamerlid IVIolleman (PvdA) en Hans van Mierlo, de voorzitter van het forum op deze overeen- l'joor een select gezelschap Neder anders en Zuidmolukkers werd bij- pwoond. )e werkgroep maakte haar aanbe- reling concreet door voor te stellen %at vertegenwoordigers van deze eiJtlne groepen van het Zuidmolukse polk elkaar gedurende minstens een naand ontmoeten op een plaats er- j®. ;ens buiten Indonesië. Op zo'n ont- M noetlng zouden de verschillen groe- eu leringen gedachten kunnen uitwis- elen over de vraag hoe zij hun eigen oekomst zien. Volgens de werk- J roep moeten zowel Néderland als De heer H. Molleman iPvdAi vond het allemaal niet zo eenvoudig. ..We moeten ons natuurlijk wel de vraag stellen welke relatie wij met het re giem van president Soeharto willen. Mijn partij is voor het afbouwen van de Nederlandse hulp aan Indonesië in verband met het grote aantal poli tieke gevangenen dat daar nog steeds gevangen zit. Het is dan moei lijk te vragen of het regiem die be reidheid tot de bovenstaande dia loog nog op kan brengen." afhankelijk gesteld worden van mo gelijke repratiëringsprojecten. In de discussies werd er door de verschillende sprekers opnieuw in gegaan op de al of niet rechtmatig heid van de proclamatie van de RMS in 1950. Zich beroepend op de artikelen van de Ronde Tafel Confe rentie vond bijvoorbeeld Molukken- specialist Molleman de proclamatie niet rechtmatig en Manusama. zich ook beroepend komst wel. Emancipatie-beweging De vroegere raadsman van de Zuid molukkers, mr. Droesen, die meteen zei dat hij partij koos voor de RMS, hield een pleidooi voor de RMS als emancipatiebeweging. Volgens hem was de Vrije Republiek een feit ge weest, maar door militair ingrijpen van de zijde van Indonesië vernie tigt. Hij was ervan overtuigd dat de grote meerderheid der Zuidmoluk kers achter de proclamatie stond en sprak zelfs van een „Ambonse len te". Waarop in de wandelgangen door kenners wel gezegd werd dat er meer sprake was van een broeder strijd. Volgens Droesen is de RMS- leiding tevreden met een bepaalde vorm van autonomie binnen een In donesische staatsverband. Hij werd door Manusama uit de droom gehol pen. Deze stelde dat de eis van volle dige soevereiniteit overeind bleef en nadat door de Indonesische over heid erkend was, wilde hij praten over een inlevering van onderdelen van die soevereiniteit aan een over koepelend lichaam. Opnieuw had Manusama het over acties van de Zuidmolukkers, die door de juiste maatregelen van de zijde van de Nederlandse overheid natuurlijk voorkomen kunnen worden. Ook tijdens deze studiedag werd het nieuwe element in de Molukken dis cussie. de zogenaamde Vierde We reld. weer van stal gehaald. De me- Mei de C V. de w inter Moring- \rijdoorkomen. Dal kan. als we ons \erxliepen in de werkingen an en hei z.g. 'klein onderhoud' zelf doen. Natuurlijk slaan erin Handig veel meer leuke doe-hei-zell en lijuer- wnnen ideeën. Kijkl u zelf maar in de nieuwe Handig. Hel is beslisi de moeite waard. Handig. Doe-het-zelf en ideeënblad van formaat. Voor f 3,45 elke maand overal te koop. ROTTERDAM Frisdranken wor den dinsdag duurder. Dat is van de zijde van de fabrikanten meege deeld. De sinas wordt vier cent per liter duurder, de lemon en citroen twee cent en de cola een cent per liter. Andere dan literflessen, wor den naar verhouding verhoogd in prijs De verhoging heeft te maken met de doorberekening van kostenstijgin gen de-voorzitter van de commissie Köbben-Mantouw. de heer L. Man- touw pleitte voor de oprichting van een forum voor minderheden in de wereld. Belangrijk punt hierbij is volgens Mantouw of we voetstoots moeten blijven aannemen dat voor malige koloniale grenzen ook de grenzen moeten blijven van de gede koloniseerde staten. Verschillende leden van het forum wezen erop dat het met name de ontwikkelingslan den zijn die juist elke afscheiding van de verschillende bewegingen in eigen land de kop in drukken en dat het van een voormalige koloniale mogendheid als Nederland zeker niet gepikt zou worden een dergelijk voorstel aan te kaarten in wat voor internationaal verband dan ook. AMSTERDAM Algezien de vraag of de uitlatingen en handel wijze van hooldlnspecteur B. D. Kalma van de Rotterdamse politie toelaatbaar zijn of niet. is de Nederlandse Politiebond ernstig verontrust over hetgeen er thans rond de figuur van de heer Kalma gaande is. ndonesie garanties geven voor een n i t olledige vrijheid van meningsui- Rol Van Nederland ing van alle deelnemers aan het iverleg. Na uitgelegd te hebben hoe >r tot een evenwichtige samenstel ing van de verschillende delegaties ekomen kan worden, gaat de werk- iep verder met voor te stellen dat en en ander financieel mogelijk ge- Ynaakt moet worden door Neder- and ïeen vertrouwen in CRM Manusama. president van de Re- lubliek Maluku Selatan in ballings- :hap wees de aanbeveling niet zon- Jer meer van de hand. maar zei er geen enkele vertrouen in te hebben als het geheel geregeld zou moeten worden door het ministerie van CRM. Het tweede kamerlid voor het CDA. van Leyenhorst. die deel uit- 'maakte van het forum, vond dat wel de Indonesische regering er bij be trokken diende te worden, omdat van die kant meteen gezegd zal wor den dat het inmenging is in de Indo- g^lnesische binnenlandse aangelegen- leden. Indonesië zal die bereidheid «eten tonen. Hierop werd gisteren jeen antwoord gegeven, omdat er van de Indonesische ambassade in ge- Nederland niemand aanwezig was. hoewel men wel was uitgenodigd. Over de rol van Nederland zegt de werkgroep dat het niet genoeg is de idealen van de Zuidmolukkers te res pecteren. Het recht van de Zuidmo lukkers op de vrije inrichting van .hun samenleving moet erkend wor den. Maar dat is niet genoeg. De Nederlandse politiek moet in daden gericht zijn op een creeëren van ruimte en mogelijkheden voor de Zuidmolukkers om hun politieke rechten te verwerkelijken. Er moet gelegenheid gegeven worden tot po litieke actie en het streven van de RMS moet moreel technisch en fi nancieel ondersteund worden. Als pleitbezorger jbij de Indonesi sche regering is dé rol van Neder land beperkt, aldus de werkgroep. Nederland is enerzijds de gewezen koloniale mogendheid en anderzijds te zeer belanghebbende (het beëin digen van de RMS-strijd bevordert de rust in Nederland). Zo moet de Nederlandse ontwikkelingshulp ten behoeve van de Molukken gericht zijn op het bevorderen van het wel zijn van de bevolking en mag dat niet worden beïnvloed door het poli tieke standpunt van Nederland in de RMS-strijd De ontwikkelings hulp mag volgens de werkgroep niet X™TOT™0.!~arï0P0?^ïiaJ?*?0 Aan de partijraad wordt voorgesteld DEN HAAG In de ARP leven nog steeds belangrijke bezwaren ^et bestuur te machtigen om als tegen het concept programma dat de Europese Volkspartij, de straks de tekst klaar is. te bekijken federatie van christen democratische partijen in West-Europa, met het oog op de Europese verkiezingen heeft opgesteld. Dit programma staat wat een aantal EVP-program is dan ook prof dr B. punten betreft, lijnrecht tegenover Goudzwaard, die in het tot stand wat er in het CDA program „niet bij brengen van „niet bij brood alleen" brood alleen" staat. Vooral op het een groot aandeel had. „Ons pro- punt van de onbeperkte economi- gramma vindt in het EVP-program sche groei spreken de twee program- nauwelijks enige weerslag," aldus ma's elkaar tegen. Goudzwaard. Het doet hem dan ook meer denken aan de Duitse CDU dan In het EVP-programma staat dat de aan het CDA. technische en economische vooruit gang in de toekomst blijvend moe ten worden bevorderd, terwijl In Partijraad „niet bij brood alleen" juist wordt gezegd dat er grenzen gesteld moe ten worden aan deze economische groei. Een van degenen in de ARP die grote bezwaren hebben tegen het advertentie Beveiligen van uw bezil begint zo langzamerhand pure noodzaak te worden. Daarom kozen wij uil liet groie aanbod een goed alarmsysteem dal u zonder technische problemen Handig. Doe-het-zelf en ideeënblad van formaat. Voorf 3,45 elke maand overal te koop. zelfkunl aanbrengen. Natuurlijk slaan er in I iandig veel meer leuke doe-hei-zelf en fijner-wonen ideeën. Kijkt u zelf maar in de nieuwe Handig. Het is beslist de moeite waard. Op de partijraad van de ARP. die vandaag in de Utrechtse Jaarbeurs bijeenkomt kan, zoals eerst wel de verwachting was. nog geen definitie ve uitspraak gedaan worden over het EVP-programma. De commissie van Europese christen democraten die de uit de diverse landen ingediende amendementen verwerkt in een definitief concept, waartegen de verschillende partijen dan ja of nee kunnen zeggen, is na melijk nog niet klaar. In een ontwerp-resolutie voor de par tijraad spreekt het ARP-hoofdbe- stuur als haar mening uit dat het EVP-program voor de ARP alleen aanvaardbaar Is als daarin een aan tal belangrijke CDA-amendementen die het program een flink eind in Nederlandse richting zullen ombui gen, zullen zijn overgenomen. of het aanvaardbaar is. Als het resul taat erg afwijkt van wat van CDA zijde is ingebracht zal het hoofdbe stuur de partijraad raadplegen over eventuele definitieve afwijzing van het program. Overigens zegt het AR-bestuur uit kringen van het EVP-bestuur verno men te hebben dat de EVP in princi pe bereid is ruimte te bieden aan de Nederlandse wensen en verlangens. Nu een artikelsgewijze bespreking van het EVP-programma op de AR- partijraad niet mogelijk is. zal de grootste nadruk vandaag komen te liggen op de kabinetsformatie. CDA- fractieleider Van Agt en oud-AR- fractieleider Aantjes houden hier al lebei een redevoering over. „De heer Kalma is lid van' onze bond," aldus hoofdbesuurder B. H. Franke, „hij heeft dus recht, net als ieder ander lid. op alle bijstand die hij nodig heeft in een procedure, waarin zijn betrekking in het geding is. Maar de Nederlandse Politiebond onthoudt zich van een standpunt ten aanzien van de uitspraken of daden van de Heer Kalma. die oorzaak van deze procedure zijn. Zo'n procedure dient echter wel correct te verlopen. Ik vraag me af. waarmee we nu wel bezig zijn. Op het ogenblik zijn er allerlei uitspraken: van de Rotter damse hoofdcommissaris- A. Ver- meij. van burgemeester Van der Louw van Rotterdam, zelfs varf de procureur-generaal en van de Rot terdamse officier van justitie. Ieder een ritselt op zijn eigen manier aan de zaak-Kalma. Kijk. dan krijgen we een oerwoud en moeten wij dat in ieder geval voorkomen. De heer Kal ma is politie-ambtenaar en hij heeft als zodanig alle rechten, net als iede re andere politie-ambtenaar Daar aan mag niet worden getornd." Ongedaan maken Ook het Nederlandse Juristencomité voor de Mensenrechten is veront rust. Het heeft brieven gericht tot burgemeester van Rotterdam, de mi nisters van binnenlandse zaken en justitie en aan de internationale commissie van juristen in Genève. van welke commissie het Nederlands Juristencomité de Nederlandse afde ling is. In die brieven verzoekt het comité de verantwoordelijke autori teiten de thans tegen de heer Kalnia ondernomen stappen ongedaan te maken. Het meent dat de reactie, die het optreden van de heer Kalma heeft gewekt deelneming aan de demonstratie in Rotterdam naar aanleiding van het overlijden van de drie RAF-leden in Stuttgart- Stammheim en andere buiten-parle mentaire activiteiten in een staat die zich een rechtsstraat noemt, on toelaatbaar is. Ook de PPR heeft zich uitgelatén over de situatie die rondom de heer Kalma is ontstaan. Het partijbe stuur heeft zich tot de minister ge wend met het verzoek het besluit om de hoofdinspecteur Kalma van zijn functie als chef zeden- en kin derpolitie te ontheffen, ongedaan te maken. Kamervragen Het PvdA Kamerlid Roethof meent dat procureur-generaal baron Van der Feltz eerst wel eens met de Rot terdamse burgemeester Van der Louw had kunnen overleggen alvo rens Kalma van zijn activiteiten te ontheffen. In schriftelijke vragen aan minister De Gaay Fortman (binnenlandse za ken en Justitie) stelt de heer Roethof dat bij het optreden tegen ambtena ren uiterst behoedzaam tewerk moet worden gegaan als hierbij hun vrijheid van meningsuiting In hel geding is. Ook als naar veler opvat ting verwerpelijke meningen wor den uitgedragen Verder wil Roethof weten welke re latie de procureur generaal legt tus sen het functioneren van Kalma als politieman en zijn particuliere op vattingen als staatsburger Als de beslissing tot ontheffing geen be trekking had op de kwaliteit van het recherchewerk van Kalma. maar op zijn positie binnen het politiecorps, heeft de procureur zich dan niet begeven op het terrein van de Rot terdamse burgemeester, zo vraagt Roethof Twee maanden voor verwaarlozen baby ARNHEM lANP» - De Arnhemse rechtbank heeft gisteren een Nij meegs echtpaar veroordeeld tot twee maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf wegens het ver waarlozen van een vier maanden oude baby. Het meisje stierf aan ondervoeding en totale uitputting advertentie Handig krukje waarmee kinderen eindeloos kunnen spelen.Trouwens, u zuil er zelf ook vaak genoeg gemak van hebben. En te zijn zó simpel van constructie, dal u er op een middag Handig. Doe-het-zelf en ideeënblad van formaat. Voor f 3,45 elke maand overal te koop. wel 10 van kunt maken. Natuurlijk staan er in Handig veel meer leuke doc-hei-zelf en lijncr-wonen ideeën. Kijkl u zelf maar in de nieuwe Handig. Hel is beslisi de moeile waard. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ongehuwden bene den 35 jaar behoeven volgend jaar over de eerste 5000 gulden van hun inkomen geen premies te betalen voor de volksverzekeringen (AOW, AWW. AAW. AWBZ. AKW). Dit jaar lag de grens voor premie vrij stelling op 4700 gulden. Voor het inkomen tussen 5000 gulden en 10.800 gulden (dit jaar: 10.200 gulden) geldt vol gend jaar een regeling voor geredu ceerde premies. Boven het bedrag van 10.800 gulden moet het volle pond aan premies worden betaald. De ministerraad heeft gisteren de nieuwe inkomensgrenzen voor vrij stelling en reductie van de premie betaling vastgesteld. De nieuwe re geling komt vooral ten goede aan kleine zelfstandigen met een ver houdingsgewijs laag inkomen. De regeling betreft alleen personen die de sociale premies na ontvangst van een aanslag plegen te betalen. Werk nemers, voor wie de premies worden ingehouden op het loon, hebben geen profijt van deze regeling. De nieuwe grens voor premievrijs telling ligt voor ongehuwden boven 35 jaar volgend jaar op 6700 gulden (was 6300 gulden), de grens voor reductie op 12.500 gulden (11.800 gulden). Ongehuwden met kinderaf trek en gehuwden genieten tot 8600 gulden vrijstelling (thans 8100 gul den). terwijl voor hen de grens voor reductie op 14.400 gulden komt (nu nog 13.600 gulden). De nieuwe grenzen gelden vanaf 1 Januari. door dr Jan Wit Reeds enkele jaren was er tel kens sprake ran dat de be staande organisaties van blin den zich zouden verenigen tot één nationale bond voor blin den en slechtzienden. Hier moeten aanstonds enkele mis verstanden uit de weg geruimd worden. Een vereniging als Bartimeus (on derwijs, enz.) ofSonneheerdt (verple ging en tewerkstelling) behoort niet tot de organissties van blinden. Dat zijn de organsaties voor blinden, wier besturen in hoofdzaak uit zien den bestaan. De blindenbonden zijn er juist hoe linger hoe meer op uit om de invloed van de blinden en slechtzienden zelf in dat soort licha men te vergroten. Een dergelijk streven is overigens niet altijd wtzenlijk geweest voor de vereniginger van blinden en slecht zienden. De oudste „blindenbond" is de Nederlardse Blindenbond, opge richt in 189.'. Toen ging het een beet je om ond-Tling hulpbetoon, maar verder vooial om gezelligheid. Sociale strjd kwam bij de oprichters beslist nitt in de gedachten. Eerst omstreeks 1920 heeft er een ingrij pende venndering in de Nederland se Blindenbond plaats gehad. Men wilde vechten tegen de filantropie en voor meer eigen werk en overigens regeringshulp. Merkwaardig Het merkwaardige was, dat juist deze voor de hand liggende ideeën zowel bij de rooms-katholieke als bij de protestants-christelijke blinden op verzet stuitten. Ik herinner mij nog heel goed dat bij voorbeeld de Nederlandse Christelijke Blinden bond. die toen werd opgericht (be doeld is natuurlijk de protestants- christelijke blindenbond), tegen leer plicht voor blinde kinderen was. Ook de Rooms-Katholieke Blinden bond St. Odilia leunde nog met gToot genoegen op de filantropische instel lingen in Brabant en Limburg, trou wens ook wel elders. Nu hebben bei de laatstgenoemde bonden heus wel andere ideeën en dat leidde juist tot een groter streven naar eenheid. Op 1 oktober 1977 besloten de Neder landse Blindenbond en de R. K. Blindenbond St Odilia om per 1 ja nuari aanstaande toe te treden tot de op te richten Nederlandse Vereni ging van Blinden en Slechtzienden (NVBS). Veertien dagen later volgde ook het zogenaamde Academisch Genootschap Petronella Moens, een samenwerkingsorgaan van blinde In tellectuelen en kunstenaars. Tenslotte moest ook de Nederlandse Christelijke Blindenbond kleur be kennen. Zijn vergadering vond eerst plaats op zaterdag 22 oktober j.l. Wel was daar een behoorlijke meerder heid voor aansluiting bij de NVBS. maar de statutair voorgeschreven tweederde meerderheid werd net niet gehaald. De uitslag van de stem ming was 247 voor en 157 tegen. Wat over blijft Het zou mij niet moeilijk vallen de kringen en personen te noemen aan wier invloed deze ontwikkeling te wijten is. maar dat blijve hier maar liever onbesproken. Het bestuur van de NCB trad op één lid na en bloc op vroegere of latere datum af. Het ver moeden bestaat dat vele leden van de NCB nu individueel lid zullen worden van de NVBD. Er blijft ech ter een. laat ons zeggen, sectarische blindenbond over. Intussen moet er misschien iets ge zegd worden over de redenen die tot de fusie geleid hebben. De werk zaamheden hebben zich dusdanig uitgebreid en gevarieerd, dat het werkelijk ondoenlijk werd om voor al die zaken drie functionarissen te vinden. Daarbij was er bovendien zo grote overeenstemming in maat schappelijke en culturele doelstel ling, dat voor jongere personen het bestaan van drie bonden in het ge heel zinloos was geworden. Het is wel de bedoeling dat binnen de NVBS een proteatants-christelij- Dr Jan Wit ke en een rooms-katholieke, eventu eel ook een humanistische werkge meenschap zal kunnen ontstaan en daarnaast zullen de verschillende „vakgroepen" zich ook duidelijker kunnen manifesteren. Grote spijt Er zijn In Nederland een zevental blinde theologen, t.w. ds B. van Blan ken, Schiedam; A. M. Grandia, theo logisch student. Utrecht, ds W. B. Harleman, Willemsoord (Ov.); ds G. Nagel, Valkenswaard (N.B.); ds E. J. Struif. Zuidhom (G.); ds G. van der Weide, Tricht (Old.) em de schrijver van dit artikel, dr Jan Wit, docent hymnologie aan de Rijksuniversiteit te Groningen. AI deze theologen zijn lid van de Nederlandse (dus zoge naamd algemene) Blindenbond. Namens al deze theologen schrijf Ik dit artikel om er onze grote spijt mee uit te drukken dat nu Juist weer eens de protestants-christelijke groepe ring roet in het eten moet gooien. Als christenen en voorgangers van onze gemeenten betreuren wij deze gang van zaken diep. Wij hadden ons er echt iets van voorgesteld om samen met alle anderen die het christelijk geloof belijden de werkgemeenschap van christelijke blinden en slecht zienden binnen de NVBS te helpen oprichten. Misschien kunnen wij er ons ook over in de handen wrijven dat be paalde die-hards daar nu niet bij zullen zijn, maar liever ware ons ge weest een echte oecumenische groe pering. Intussen verwachten wij wel dat op maatschappelijk en cultureel gebied de op te richten NVBS be langrijk meer zal kunnen doen dan welke van de vroegere drie blinden bonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9