Scholier af en toe acteur v NU.MET f 50.-VOORDEEL DICHTBIJ b TERDER Trouw commentaar Positief Duisenberg: schot voor de boeg (1) Duisenberg: schot voor de boeg (2) 'Beperk vuurwerk voor dieren' Erik van 't Wout: Speurder in tv-film De Kris Pusaka Nederlands'populairste hobbyset, komplëét inët hulpstuk vlakschuurhulpstuk Black Decker Stormoffensief waardoor sterven dieren uit? prothese stuur een brief ontroerend fabels opwindend ZATERDAG 12 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Natuurlijk wekt het nieuws oxer de schietpartij in Amsterdam-Osdorp schrik. Er wordt door bevestigd, «at wij na de gebeurtenissen op het Utrechtse Veemarktplein al wisten, namelijk dat ook ons land gebruikt wordt als basis voor acties tegen de Duitse staat en samenleving, waar hij niets en niemand ontziende me thoden kunnen worden gebruikt. Ook blijkt er uit. dat er wel degel i sprake kan zijn van gevaar, o.a. voor politiemensen of voor toevalli ge omwonenden of voorbijgangers. Het nare element in dat nieuws willen wij niet onderschatten. Toch oxerheerst op dit ogenblik een ge voel van voldoening, namelijk dat de Nederlandse politie lering heeft getrokken uit de gebeurtenissen in Utrecht en dus minder risico nam. maar vooral ook dat zij in slaat is gebleken preventief op te treden en met haar actie de potentiële actie voerders vóór kon zijn. Dat is een positief element in het somber klinkende nieuws, dat wij hier met nadruk even naar voren willen brengen. Minister Duisenberg van Financiën heeft deze week enkele uitlatingen gedaan die zijn meer linkse partijge noten (PvdA) hem wel niet in dank zullen afnemen. Duisenberg heeft met kracht betoogd dat het financie ringstekort van de overheid tot 1981 beperkt blijft tot maximaal 5 pro cent van het nationale inkomen. Om de draagwijdte van de techni sche uitlating te vatten, is het nuttig in herinnering terug te gaan naar begin augustus. Duisenberg was toen het enige PvdA-kamerlid er «aren ook nog wat CDA'ers, waar van één de laatste weken zeer in het lieuws kwam die zich niet kon itellen achter het economisch pro gram dat formateur Den Uyl voor het nieuwe kabinet had uitgestip peld, omdat Duisenberg een wat krachtiger aangezet bezuinigingsbe leid noodzakelijk achtte. Dat economisch program drijft voornamelijk op matiging van inko mens. Duisenberg oordeelde dit be leid te speculatief. Voor hem stond toen al wel vast dat vier miljard gulden bezuinigingen onvoldoende zouden blijken, en dat de reserve van drie miljard gulden zonder veel twijfel uitgevoerd zou moeten worden. Nu hebben de afgelopen paar jaren tl wel heel duidelijk gemaakt dat het linden en doorvoeren van bezuini gingen een politiek heidens en voor al zeer tijdrovend karwei is. Zodra het oog van politici ergens op is gevallen, plegen allerlei belangen groepen zich heftig te weren. Van uitstel is al in enkele gevallen afstel gekomen. Het zit er dan ook dik in dat bij onvoldoende matiging van inko mens het niet zal lukken voldoende en tijdig vervangende bezuini gingen door te voeren. Het gevolg is dan dat het rijk het gat, ontstaan door onvoldoende gematigde loon- uitgaven, zal moeten dichten met geleend en te „scheppen" geld. Of, met nadere woorden, met vergro ting van het financieringstekort. Duisenberg verdenkt blijkbaar sommige politici en belangengroe pen ervan dat zij op deze uitvlucht speculeren. Die verdenking kan de bewindsman met name koesteren tegen belangrijke partijgenoten als dr Dolman, financieel specialist van de PvdA in de Tweede Kamer, en mede-onderhandelaar voor de PvdA over het economisch forma- ticakkoord. Dolman zei begin au gustus dat voor hem die grens van maximaal vijf proeent voor het fi nancieringstekort niet hard is. De noodzaak van dit maximum achtte Dolman niet aangetoond. Boven dien zag hij in het grote overschot op de betalingsbalans ruiirite voor extra rijksuitgaven ten koste van het financieringstekort. Hei siert Duisenberg. die hoge poli tieke ambities worden toegedieht. 'al hi| aan de vermoedelijke voor kond van een nieuw ministerschap ai duidelijk zijn voorwaarden durft lellen, en niet wenst te schipperen zijn overtuiging als econoom, et is cijn schot voor de boeeeg aan et adrcj» van Dolman en anderen in vooral hel linkse kamp. Niettemin moet Dolman worden nagegeven dat de noodzaak van een maximum van vijf procent voor het tekort niet is bewezen, hoezeer ook andere vooraanstaande economen als presi dent Zijlstra van de Nederlandsche Bank staan aan de zijde van Duisen berg. Dat komt Duisenberg wees DEN HAAG Behalve dat vuurwerk niet ongevaarlijk is. kleven er nog andere nadelen aan het spul. (huis)dieren zijn er verschrikkelijk bang van en worden erg nerveus. Dat is de reden waarom de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren een beroep heeft gedaan op de gemeentebestu ren om de verkoop van vuur werk pas twee dagen voor het eind van het Jaar mogelijk te maken. Ook vraagt de vereni ging om de bepaling dat het vuurwerk uitsluitend in de ou dejaarsnacht mag worden af gestoken. Dat kan voorkomen dat de die ren dagenlang onrustig zijn. Bovendien zouden veel minder dieren slachtoffer worden van ontstoken vuurwerk. Want behalve dat er onder de mensen eik Jaar slachtoffers vallen, zijn ook altijd weer tientallen dieren de dupe. door Riet Diemer HILVERSUM Erik van 't Wout, zestien jaar, vijfde klas gymnasium, kan zo zoetjes aan een veelgevraagd televisie-acteur worden genoemd dankzij hoofdrollen in KRO's jeugdseries Q en Q-l en Q en Q-2 en nu weer door zijn avontuurlijk speurwerk naast filmbroer Willem Nijholt in De Kris Pusaka, waarvan iedere maandagavond half acht op Nederland 2 een aflevering is te zien. Daarbij komen nog de kleine rollen in de bioscoopfilm Dr. Vlimmen die in de maak is en waarin hij het neefje van de veearts is en in de Amerikaanse film Een brug te ver. daar deze week zelf al op doordat in de economische modellen van het Centraal Planbureau de monetairt sector van het economisch gebeuren niet is verwerkt. Het gevolg is dal het model niet reageert op een wijzi ging in het tekort. Een vergroting van het tekort leidt dus niet tot ongunstiger resultaten in de bereke ningen. Het zou goed zijn wanneer het Plan bureau erin slaagt dit manco in het model snel op te heffen. Nu al durven wij echter te zeggen dat gevreesd moet worden dat dan Dui- senbergs gelijk ook tegenover Dol man bewezen zal worden. Toch heeft het succes hem zeker niet zover gebracht dat hij naast zijn schoenen is gaan lopen. En hij spreekt met zelfkennis als hij zich „een gewone scholier" noemt, „die het geluk heeft af en toe eens mee te mogen doen in een film." „Ik ben beslist geen wonderkind." Erik is een aardige knul. die weloverwogen zijn woordje kan doen. Als er een af spraak moet worden gemaakt voor dit gesprek, moet eerst de school agenda erbij worden gehaald om te zien of er geen repetie in de weg zit. Want er zijn er die week toevallig juist nogal wat. Dat Erik „normaal" is gebleveh, zo als hij het zelf noemt en „geen kapso nes" heeft gekregen heeft hij naar zijn zeggen vooral te danken aan zijn ouders. Hij heeft het geluk uit een kunstzinnig nest te komen. Zijn va der is altviolist bij het Radio Phil- harmonisch Orkest. Zijn moeder treedt vaak op als sopraan. Erik: „Ze hebben het er bij mij steeds inge stampt: Jongen begrijp dat je nu leuke dingen doet. maar dat is straks afgelopen." Wat dat laatste betreft hebben ze tot nog toe geen gelijk gekregen. Erik kreeg steeds nieuwe aanbiedingen. Op school geeft zijn artistieke bij baan nauwelijks problemen. Zijn verschijning voor televisie wordt steeds meer als een normale zaak gezien. „Het wordt veel meer geac cepteerd dan vroeger en dat is maar goed ook." Veel nadruk op „goed." Uit ervaring zegt hij: „Het is zo ont zettend makkelijk iemand af te kra ken als hij voor televisie komt. Ik trek het met niet aan. maar je leert nu wet je echte vrienden kennen." Nageroepen Twaalf Jaar was Erik toen hij voor de eerste keer een hoofdrol had in de komische detective-Jeugdserie Q en Q. Over het gedrag van zijn leeftijd genoten van toen is hij niet zo te spreken geweest. „Ik werd nageroe pen. Kinderen gingen achter m'n rug giechelen. Ze belden me op, leg den de hoorn weer neer." Met het achternalopen is het afgelopen en hij moet ook constateren dat het met de fanmail bij het ouder worden ook minder wordt. De kris is voor de oudere Jeugd en die reageert niet meer zo. Na acht weken filmen in Indonesië voor De Kris en later op verschillen de plaatsen in Nederland heeft Erik het gewoon weer prettig gevonden op school te zitten. „Ja, het is er strenger, maar je bent onder leef tijdgenoten." Vaak werd in de va kanties in het bijzonder in de zomervakanties gefilmd, zodat filmen hard werken in je vrije tijd betekende. Maar het is ook zo, dat hij zo geïnteresseerd is in film dat hij dit werk met veel plezier doet, zodat het toch een vorm van ont spanning is. Maar de opnamedagen vallen ook wel eens samen met school en dan stapt Erik naar de rector. Meestal krijgt hij veel medewerking van school, al moet hij toegeven dat het met De Kris een keer vreselijk uit de hand is gelopen. „Ik heb toen twin tig schooldagen gemist. Dat bete kende dat ik lessen 's avonds moest inhalen bij een vriend, terwijl ik 's avonds ook nog m'n tekst moest leren." Overgegaan „Het waren krankzinnige drukke dagen. Maar ik had geen zin om te blijven zitten. En ik ben overge gaan." Niet blijven zitten is zo'n beetje de stok achter de deur bij de inspanningen van Erik van 't Wout. Erik van 't Wout Hij gelooft ook wel dat hij makke lijk leert. „Als je bedenkt dat ik in de vijfde klas zit (gymnasium r.d.) en dat ik me niet overwerk, dan gaat het prima." Hij is met zijn artistieke bijbaan begonnen toen hij elf was. Het ei genlijke begin heeft hij te danken aan het simpele feit, dat hij niet kon zingen en toch samen met zijn broer Robert die wel goed bij stem was. iedere week naar het vermaarde kin derkoor de Schellebellen van Paula van Alphen toog. „Ik kreeg toen de opdracht teksten te zeggen tussen de liedjes door. Hij deed dat blijkbaar zo goed, dat hij later samen met zijn broer werd gevraagd Nederlandse teksten in te spreken bij buitenlandse kinderse ries, zoals Polly in Spanje. Erik: „Ze kennen ons al zo'n beetje. Als ze jongensstemmen nodig hebben is het: bel Van 't Wout maar, die heeft misschien tijd over en geld te wei nig", lacht hij. Maar het begon pas goed toen Erik vijf jaar geleden een krante-artikel las waarin regisseur Bram van Erkel jeugdige kandidaten opriep voor een televisieserie, die later Q en Q zou worden, een succes waarnaar gemiddeld vijf en een half miljoen Nederlanders keken en dat met 88 een even hoog waarderingscijfer scoorde als de uitzending van de belangrijkste voetbalwedstrijden met Nederland als winnende partij. Erik van 't Wout. toen elf jaar oud. solliciteerde per brief en hij werd uit honderd kandidaten gekozen. „Er werd een eigenwijs jongetje gezocht en ik was dat wel. Hij verbetert zich snel: „Dat wil niet zeggen dat ik mezelf eigenwijs vond. maar ik zag er in ieder geval zo uit." Zo kreeg hij naast de eveneens jeugdige Martin Perels een hoofdrol. Daarop volgde Q en Q-2 en nu De Kris. Voor of achter Hij wil later of naar de toneelschool, of naar de filmacademie. „Maar wat ik nu opdoe is meegenomen. Ik voel dat ik nu zo'n beetje de keus moet maken voor of achter de camera te komen. Aan regisseur gaat een ont wikkeling vooraf en de beste oplei ding is die van acteur." Camerman worden ziet hij let* min der zitten, omdat het in de films waarvan hij houdt, zoals die van Ingmar Bergman, niet gaat om de mooie plaatjes. Het gaat om de ac teurs en actrices. „Maar als ik came raman was zou ik me meer interesse ren voor de mooie plaatjes „Als er bij zijn huiswerk tijd overblijft kijkt hij op de televisie graag naar bios coopfilms. en hij slaat geen Joris Ivens-film over. Zelf medewerker aan een jeugdserie ligt hij er niet wakker van dat er zo vreselijk weinig televisieprogram ma s voor de opgroeiende jeugd zijn Televisie is onder zijn leeftijdgeno ten ook nauwelijks onderwerp van gesprek, zegt hij. behalve als het om Erogramma's als Koot en Bie en de iik voor mekaar-show gaat „Maar wij worden op school geacht actuali teitenprogramma's gewoon voor volwassenen te volgen. Politiek moet Je de boel aardig bij weten te houden." Arm en rijk Zeker niet elke schooljongen krijgt de kans Indonesië te bezoeken Erik zat er liefst acht weken voor de opnamen van de Krjs. De laatste weken vielen hem toch wel zwaar, moet hij toegeven, toen er spannin gen rezen door tijdgebrek De mees te indruk maakte op hem. dat Je als rijke Europeaan vlak bij mensen woonde die ontzettend arm waren. „Honderd meter van het weelderige luxe hotel was de kampong Willem Nijholt. die in Indonesië is geboren, wist op wonderbaarlijke wijze con tact met de mensen in de kampong te krijgen. Ik ging dan vaak mee Maar ik heb het verschil tussen arm en rijk daar heel pijnlijk gevonden, al wist ik dat dat bestond. Ik had heel wat boeken verslonden voor ik op reis ging Bekend van radioTV 2-toeren klopboormachine Samen in solide houten karwei- 10 mm 370 Watt cirkelzaag- kist van f 247,- nu voor IA« vakgercedschap voor hobbyprijzen HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten November kan een maand van uiter sten zijn. Dat zou dit weekeinde wel eens kunnen blijken. Na een oogstre lende donderdag met hier en daar achttien graden en een vrijdag met in Zuid-Limburg nog vijftien graden. <ook in Zuid-Engelandi volgt van daag en morgen de terugslag. We groeien dan toe naar een guur weer type met stormvlagen vooral voort komend uit buien die gepaard kun nen gaan met hagel. Ook onweer is niet geheel Uitgesloten, in de eerste plaats boven zee. Gistermiddag waren er ook al on weersverschijnselen. niet alleen in het bergland van Wales, maar zelfs in het uiterste noordoosten van Gro ningen. waar althans gerommel op afstand werd gehoord. De „weg te rug" wordt afgepaald door de oude grote, maar nog altijd opvallende vitale depressie met centrum van 955 millimeter ten oosten van IJs land. Zolang deze depressie in wate ren ten westen van Ierland en Schot land kruiste, was er voor ons nog niets loos. Wij trokken toen juist profijt Van de mee door dit lagedruk gebied opgewekte warme zuidelijke stroming. Eenmaal bij IJsland en nu onderweg naar Noorwegen, krijgt een trog van lagedruk met kou in de bovenlucht de kans vrij snel over de Britse eilanden naar het oosten te lopen op weg naar Nederland en de Noordzee. De weerkaart van vrijdagmiddag wees uit. dat toen overal op de Britse eilanden. Ierland incluis de wind sterk was toegenomen uit het zuid westen, het sterkst in Zuid-Ierland. Het station Cork aan de zuidkust meldde een winduitschieter van 122 kilometer per uur, dat is windkracht twaalf als er sprake zou zijn geweest van een gemiddelde windsnelheid. Ook langs de Ierse zee spookte het met windkracht elf (106 kilometer per uur). De barometers daalden vooral in Noord-Ierland zeer sterk namelijk zes tot acht millimeter in drie uur en regenen deed het daar ook en niet zuinig. Eén Engels lichtschip in het Nauw van Calais meldde om 14.00 uur een west-zuidwester storm van gemid deld kracht negen. Ruig weer dus in die wateren, ruig weer ook langs onze kusten. In de afgelopen nacht en vanmorgen vroeg kan daar wind kracht negen tot tien bereikt zijn uit een richting die niet de gevaarlijkste is namelijk zuidwest Bij een zuid wester storm loopt het water langs onze kust belangrijk minder hoog op dan bij een noordwester storm. Het gevaar daarvoor zal met name maan dag groter zijn. Wat is namelijk het geval? Boven Labrador is een nieuwe depressie In ontwikkeling die vla de zuidpunt van Groenland naar IJs land zal komen om daar maandag morgen een kemdruk te hebben van 964 millimeter (volgens de compu ters). Aan de achterzijde van deze depressie worden nog koudere hoe veelheden lucht uit het Poolgebied over de oceaan in de richting van de Britse eilanden getransporteerd. We mogen aannemen dat die ook tot ons zullen doordringen. Zou er in die stroming een randstoring ontstaan die bij voorbeeld via Schotland naar de Noordzee zou trekken, dan ls de kans op een storm of zware storm uit west tot noordwest niet bepaald gering. In november 1928 werd de weerstoe- stand ook gekenmerkt door zeer zacht weer in midden- en west-Euro pa en tegelijkertijd een vroeg inval lende winter in noord-Europa met name Spitsbergen. Die tegenstelling bleek funest te zijn want er ontwik kelden zich niet minder dan drie zware stormen, eerst twee uit het zuidwesten, tenslotte een afsluiten de uit het noordwesten. Er zijn toen verschillende schepen langs onze kust vergaan wat mensenlevens kostte. Op IJsland, pan de westkant van de diepe depressie, is het compleet win ter met temperaturen van -5 tot -6 graden midden op de dag, veel sneeuw in het noorden en noordoos ten en dat soms bij een noorden wind van kracht negen. De winter in het verre oosten roert zich alleen in noord-Rusland en ten westen van de Oeral vijf tot tien graden vorst en veel sneeuw. Een station in noord- Finland meldde gisterenmiddag ook sneeuw bij -2 graden. De barometers in Finland daalden sterk met meer dan vijf püllibar in drie uur, ook al weer door een randstoring die in Helsinki regen veroorzaakte bij zes graden. Nog even een nieuwtje van Jan Vis ser uit Marken. Hij stuurde mij een overdrukje uit ..Weekly Weather and Crop Bulletin", waarop hij geabon neerd is. Daarin was een kaartje met het te verwachten novemberweer in Noord-Amerika. De temperatuur zal blijkens dit kaartje vrijwel overal boven normaal uitvallen, alleen in Califomiê en omgeving zal het onge veer normaal blijven en te koud weer is er in noord-Alaska en Florida.-Het zachte weer in Amerika ls eigenlijk al In de laatste oktoberweek begon nen, waarin verschillende dagtempe ratuurrecords werden gebroken. Amsterdam licht hew De Bilt zwaar bew Doelen geheel bew Eelde zwaar bew Eindhoven geheel bew Den Helder licht bew Rotterdam half bew Twente geheel bew VUssingen licht bew Zd. Llmburf zwaar bew Aberdeen zwaar bew Athene half bew Barcelona onbewolkt Berlijn zwaar bew Bordeaux zwaar bew zwaar bew Frankfort geheel bew Oenève onbew Helsinki motregen Innsbruck onbew Klagenfurt onbew Kopenhagen half bew Lissabon licht bew onbew Londen regenbul Luxemburg zwaar bew Madrid licht bew Malaga onbew MaUorca onbew Nice licht bew Oslo half bew Parijs geheel bew Rome onbew Split onbew Stockholm zwaar bew HOOOWATER tor,dag 13 november Vluun gen 2 45-15 07 HanngvUeuluucn 3 07-16 24 Rotterdam 6 01 17 14. Schevrmngen 4 04 16 22 IJmuiden 4 38-16 66. Den Helder 9 06-21 31 Har llngen 11 08 23 35 Dellzijl 51 13 11 HOOOWATER maandag 14 november Vliaain gen 3 31-16 63. Hanngvlieuluizen 3 63 16 00 Rotterdam 6 42 18 04. Bchcveningen 4 47 17 04 IJmuiden 5.24-17 41 Den Helder 1» 41 22 08 Har lingen 11 40- .Delfzijl 131 13 68 [onder redactie van Loes Smit „Veel dieren sterven uit omdat de mens die dieren wil doden. Hij wil het vlees van de dieren hebben of de eieren of de huiden. Soms heeft hij dat vlees of die huiden echt nodig om in leven te blijven. Denk maar aan de Eskimo's. En soms doodt hij dieten om er rijker van te worden of om het plezier van de Jacht Dan komt het ook nog voor dat een mens dieren doodt omdat hij er bang voor is. Of omdat het dier hem in zijn bestaan bedreigt; omdat hij het .schadelijk' vindt. Deze manier van doden noemen we rechtstreekse uitroeiing. Wat ieder een zou moeten begrijpen is. dat een dier vangen even erg is als een dier doden. Het resultaat is name lijk hetzelfde. Er blijven minder dieren achter in de natuur". Dit is een stukje uit het eerste boekje van een zevendelige serie voor natuur-educatie, die „dieren in gevaar" heet. Boekjes voor kin deren van elf jaar af. waarin in begrijpelijke taal verteld wordt hoe 0J| het komt dat diersoorten uitster ven en waardoor het evenwicht in de natuur verstoord wordt. Het eer ste deeltje heet trouwens ook „Hoe het komt dat dieren uitsterven", en behandelt in het algemeen de oor zaken van dat uitsterven - in onze eeuw gemiddeld één diersoort per jaar. Een aantal dieren dat met uitroeiing bedreigd wordt, wordt in aparte hoofdstukjes behandeld: de schildpad, de zeeotter en de zee hond, de walvis, de ijsbeer, de be ver. de neushoorn, de mensaap, de buidelwoU, de slechtvalk en het przewalsklpaard om er maar een paar te noemen. Met de laatste diersoort het enige nog in het wild levende paarderas is het zo slecht gesteld, dat dit Jaar ook ln ons land de „stichting tot behoud en ter bescherming van het prze- walskipaard" ls opgericht (Mathe- nesserstraat 101a, Rotterdam). Maar terug naar het jeugdboekje. Dat gaat ook in op de vraag: hoe kunnen diersoorten die op uitster ven staan, gered worden? En pas sant worden problemen aan de orde gesteld als: mag Je dieren ge bruiken voor medische proeven, mag je een diersoort opofferen aan de bouw van een dam of de aanleg van een nieuwe weg, worden er te veel jonge zeehondjes gedood? Moeilijk wordt het boekje nergens. De schrijver. Arnoud Krever, heeft zijn makkelijke verteltrant tot de laatste bladzij volgehouden, en daarna vind Je zelfs nog een verkla rend woordenlijstje. Leuke teke ningen (van Bep Thijsse) geven Je een duidelijk idee, hoe uitgestor ven dieren als de kolossale bronto saurus en de tyrannosaurus er uit gezien moeten hebben, maar ook hoe een zeeotter al rugzwemmend een schelpdier openbreekt, hoe een mensaapje gevangen wordt en hoe een zeehondje wordt doodgeslagen. Dit eerste deeltje, dat twaalf gul den kost, komt net mooi op tijd voor de actie „geef om de natuur" eind deze maand. De uitgever ver zekert ons, dat de overige zes deel tjes iets dunner en daardoor maar acht gulden al heel binnen kort verschijnen, het laatste in elk geval niet later dan het voorjaar, maar waarschijnlijk veel eerder. De andere deeltjes behandelen de be dreigde dieren ln achtereenvolgens Amerika. Australië, Afrika, Azië. Europa en Nederland. Wie ze vóór eind van het jaar allemaal tegelijk bestelt - bij W. Versluys Uitgevers Mij. postbus 4037, Amsterdam of ln de boekhandel krijgt de hele serie voor 54.- iets goedkoper dus. Dcic ooievaar heeft geboft. Hij vloog legen een hoogspanningskabel en verwondde lijn linkerpoot zo erg. dat he| onderste deel moest worden geamputeerd. Dat gebeurde in West- Duitsland. waar de gewonde ooie vaar tol zijn geluk terechtkwam hij llclmuih Slorrh. een technisch he- gaafde dierenvriend die ren uitste kende prothese voor het dier in el kaar wist te zetten. Sinds de regering van Nicaragua de staat van beleg heeft afgekondigd (december 1974) zijn er ln het noordoosten van het land meer dan 250 „campesinos". boeren van het platteland, gevangen genomen. Ve len waren ie ken-voorgangers in hun rooms-katholieke parochies. Een van hen is Soiomón Perez Lo pez, een 55-Jarige boer en onderwij zer uit het dorp Boca Dudü in de provincie Noord-Zelaya. Behalve dat was hij ook nog ouderling en lid van de plaatselijke „Katholieke Daad"-groep, die de rooms-katho lieke priesters in dat gebied bij hun sociale werk helpt. De heer Perez Lopez is in februari 1976 samen met zijn kinderen Cruz (30), Mariano (25) en Maria (15). schoondochter Pelicita Mendoza (25) en kleindoch ter Linda Perez Mendoza (12) gear resteerd door de Nationale Garde. Dat is een combinatie van militai ren en politie, die ingezet wordt bij antl-rebellie-operaties. Sindsdien is de familie spoorloos verdwenen. Voor zover Amnesty International bekend ls, heeft de Nicaraguaanse regering de gevangenneming van de campesinos nooit toegegeven en is geen van de ruim 250 arrestanten ooit berecht. Wel kent Amnesty de namen van 44 mensen onder wie 29 kinderen die in koele bloede zijn gedood tijdens een optreden van de Nationale Garde eind janu ari dit Jaar in de provincie Mata- galpa Mogelijk is de familie Perez Lopez nog in leven en zitten de leden in gevangenkampen. Daarom is het zinvol om nu een brief naar de president te schrijven met het ver zoek de gevangenschap van Soio món Perez Lopez en zijn gezin te erkennen en feiten te verstrekken over de rechtspositie van gevange nen in Nicaragua. De brief kan ver stuurd worden naar: Exmo. Sr. Pre sidente Anastasio Somoza Debayle Casa Presldencial - Managua, Ni caragua. Het gebeurde onlangs in Artls. Een ongeruste bezoekster waarschuw de een oppasser, omdat een van de drie orang-oetans die samen ln één hok wonen, zo akelig slap in een autoband hing. Het dier bleek zich zelf al half gewurgd te hebben in een lus van rafels die de apen van de band losgepeuterd hadden. De twee medebewoners, die stilletjes in een hoekje naar hun stervende kameraad zaten te kijken zonder een vinger uit te steken, werden naar het nachthok geloodst. 8nel bevrijdde de oppasser Caesar uit de strop en begon het hart van het zo te zien levenloze dier stevig te masseren, onderwijl links en rechts flinke tikken op de apewangen ge vend Dat hielp. De toegestroomde menigte zag. hoe Caesar moeizaam zijn oogleden opsloeg en wat we zenloos rondkeek. En toen gebeur de er iets ontroerends: de aap, die nog niet op eigen kracht op zijn benen kon staan, sloeg ineens zijn lange, harige armen om de nek van zijn verzorger, drukte zich dicht tegen hem aan en stootte daarbij geluiden uit die sterk aan snikken deden denken. Of dat echt huilen ls geweest? In elk geval zal de oppas ser dit grootse moment In zijn 25- Jarige loopbaan niet licht vergeten. Samen met het Wereld Natuur Fonds geeft J. Hammacher in Ben nekom een cassette uil die (abels voor het tropisch oerwoud is geti leid Er staan verhalen op als „de geduldigste en de pisangboom „de grootste en Labi-Labi en ..de ondankbaarste en de banteng De cassette ile bestellen door storting op postgiro 3763360 van de ge noemde uitgeven kost 16.50 waarvan ƒ7.50 naar hel natuur fonds gaat „Ik zou best zeeroversvrouw willen zijn. Opwindend en avontuurlijk". (Dan, berustend „Mijn man is kleermaker Dat heeft ook voorde len. hoor 's Avonds thuis en een rustig karakter «Uit een gesprek met deelnemers aan „Rozegeur en prikkeldraad", afgedrukt Ln de NCRV-gids).

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5