Zaak-Caransa bracht ISiiS I politie op RAF-spoor Stuur méér limericks Van Thijn: kritiek op informateur taalonderwijs staat ter discussie BIJBEI NET KANTTEKENINGEN Driemaanden-abonnement BOEKHANDEL T. WEVER B.V. Flat was uitgangspunt van terroristische acties r— r i yjac**- 'j' U" A» Joodse protesten tegen subsidie Palestina Komitee Ier Gallagher wordt uitgewezen Werkgevers klagen over slecht taalgebruik van jonge academici van het grote 8-delige standaardwerk slechts f 15,- per deel BESTELBON X ZATERDAG 12 NOVEMBER 1977 BINNENLAND •Trouw/Kwartet 3 Van onze verslaggevers AMSTERDAM Tijdens een persconferentie op het Amsterdamse hoofdbureau van politie zei officier van justitie mr A. Messchaert gisteren, dat de politie min of meer bij toeval op het spoor van de twee RAF-leden is gekomen. Tijdens de speurtocht naar de verblijfplaats van de Amsterdamse zakenman Maup Caransa, die twee weken geleden werd ontvoerd en op 2 november weer werd vrijgelaten, stuitte de recherche onder meer op een flat aan de Baden Powellweg in Amsterdam-Osdorp. Vanaf dat ogenblik is de flat dag en nacht geobserveerd. Al vrij snel kreeg men het vermoeden, dat er zich leden van de Rote Armee Frak- tion in ophielden. „Op grond van de jeschrijvingen die we ontvingen van de Duitse politie waren we daar vrij leker van," aldus mr Messchaert, die verder zei dat er geen verband be staat tussen deze arrestatie en de ontvoering van Caransa. Cel Besloten werd om donderdagavond tot arrestatie van de verdachten over te gaan. Ongeveer twintig gewa- toende en met kogelvrije vesten be schermde rechercheurs namen hun posities in rondom het flatgebouw. Om zes uur ging een man het pand binnen, die even later weer vertrok. Dat was voor de politie nog geen Banleiding om tot actie over te gaan. Dm elf uur verlieten Wackernagel en ,Schneid#P samen het pand om te gaan telefoneren in een nabijgelegen cel. Zij werden door tien recher cheurs gevolgd. Toen ze in de cel itonden begaf een van de recher cheurs zich in hun richting. Hij vroeg iet tweetal op te schieten, omdat hij •ok wilde bellen. Toen een van hen in het Duits ant woordde „Mund halten. Moment bitte", kwamen de gewapende re chercheurs achter geparkeerde auto's vandaan om tot arrestatie over te gaan. Op dat ogenblik trok een van de verdachten een automa tisch pistool en begon te schieten. Twee rechercheurs raakten daarbij gewond. Vervolgens werd vanuit de telefooncel een zogeheten splinter- granaat gegooid, die een derde re chercheur niet ernstig verwondde. Bij het daarop volgende vuurge vecht werden de beide Duitsers aar gewond. De levensgevaarlijk ti 'i y a Een vrouwelijke getuige van de schietpartij vertelt buurtbewoners haar verhaal. De flat aan de Baden Powell weg 217 was door de RAF-leden gehuurd onder de Japanse naam Y. Sakurada. kunnen aanhouden. Volgens de hoofdofficier is duidelijk geworden in welk een bijzonder ernstige situa tie Nederland zich bevindt, nu zich ook hier terroristen ophouden. Hij riep op tot steun van de bevolking aan de politie bij de bestrijding van het terrorisme. Mr Messchaert kon nog niet zeggen of de beide mannen aan West-Duits- land uitgeleverd zullen worden. „Zij hebben een misdrijf gepleegd op Ne derlands grondgebied door op de politie te schieten." zei hij. Inmiddels heeft de Westduitse poli tie een groep deskundigen naar Ne derland gestuurd, om de Nederland se politie bij te staan bij het verdere onderzoek Een zuivelhandelaar, die in de direc te omgeving van de flat aan de Ba den Powellaan woonde, vertelde gis teravond in het NOS-journaal dat hij de twee Duitsers vaak in zijn zaak had gezien en dat ze er „ty pisch Duitse produkten" als kwark en puddinkjes kochten. Ze spraken hem in het Engels aan, maar spra ken Duits onder elkaar. In hun wo ning waren volgens hem de gordij nen altijd gesloten, en kwamen er vaak andere jonge mensen op bezoek. gewonde Gert Schneider verblijft nog steeds in het Amsterdamse Slo- tervaartziekenhuis, dat meteen na binnenkomst van de gewonden on der zware politiebewaking werd ge steld. Volgens een politiewoordvoer der zullen de beide RAF-leden de komende dagen moeilijk verhoord kunnen worden. De woning van de beide RAF-leden aan de Baden Powellweg werd don derdagavond na de aanhouding on derzocht. Er bleek verder niemand aanwezig te zijn.. Ook werden er geen andere wapens gevonden. Voorzichtig yoor J. den Boef AMSTERDAM De gisteren na een vuurgevecht gearresteerde vhristof Michael Wackernagel was tien jaar geleden nog een heel nge filmacteur, voor wie een goede toekomst leek weggelegd, aanleg voor het filmgebeuren moet hij geërfd hebben van zijn eg gestorven vader, die vooral bekend was geworden als leaterintendant in het Zuidduitse Ulm. )e jongeman, die in welstand was pgegroeid en bekend stond als een jéchte vegetariër, niet roker en anti- lcoholicus. boekte snel succes in lmen als „Tatowierung" van Johan- ïs Schaaf en „Engelchen", samen iet Helga Anders en Gila von Wei- shausen. Hij liet het gymnasium chieten. brak met het ouderlijke luis en trok in bij een commune, ^cig één keer probeerde hij zijn stu- Ae af te maken, maar hij raakte Verslaafd aan drug en gaf zijn pogin- n definitief op. 'adat de politie in Bazel een kilo gs bij hem had gevonden, werd Ij wegens smokkel tot een half Jaar jevangenisstraf veroordeeld. Deze itraf werd veranderd in een voorlo pige. In een kliniek onderging hij n ontwenningskuur, echter zonder sitief resultaat. Van Bazel vertrok Ij naar Stuttgart, waar een psycho- e«toge er in slaagde hem van zijn ver slaving af te helpen. De jongeman mg toen in een bijbeldrukkerij wer-, lenen ?/eer later begon hij met twee de vrienden een eigen drukkerij, Fantasia heette en ook dru- erk verzorgde voor communisti- :he groeperingen. Plotseling hield er echter mee op. Hij weesfilmop- achten van de hand, die duizend ark per dag op konden brengen, omdat hij doen had." .belangrijker dingen te Hij bleek zich zo lezen we in het Westduitse weekblad Der Spiegel, waaraan een deel van dit artikel is ontleend na verloop van tijd te wijden aan gevangenhulp en het aan de kaak stellen van „isolatiefol- ters." Met advocaat Klaus Crois sant, die al vele weken in een Parijse gevangenis afwacht of hij al dan niet aan de Bondsrepubliek zal wor den uitgeleverd, ging hij mee naar de zittingen van het proces in Stutt- gart-Stammheim tegen Andreas Baader, Urike Meinhof, Gudrun Ennslin en Jan Carl Raspe, omdat hij goed overweg kon met bandop- name-apparatuur. Hij maakte vide ofilms zoals „Vietnam is in de Bond srepubliek nog niet beëndigd." Hij zag ook kans om ongemerkt het jaarlijkse feest van kanselier Hel mut Schmidt te filmen. Daarbij zou hij dezelfde camera hebben ge bruikt waarmee de video-opnamen van de ontvoerde werkgeversvoor zitter Hanns-Martln Schleyer wer den gemaakt. Sinds het midden van dit Jaar heb ben zijn vrienden en bekenden hem niet meer gezien. Na de dag waarop 8chleyer werd ontvoerd was hij ook voor de politie onvindbaar. Mr. Messchaert omschreef de ver blijfplaats van Wackernagel en Schneider als een „conspiratieve" woning, door hen gebruikt als uit gangspunt voor terroristische acti viteiten. Volgens de politie woonden de gearresteerden al bijna een jaar in de flat. Er was een telefoon aan wezig, zodat mag worden aangeno men, dat zij „erg voorzichtig zijn geweest toen zij naar de telefooncel liepen." Mr Messchaert sprak er zijn voldoe ning over uit dat de politie de twee RAF-leden. die hij omschreef als „bijzonder harde terroristen" heeft Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Drie Joodse kerk genootschappen en de Nederlandse zionistenbond hebben bij minister Pronk geprotesteerd tegen het goed keuren door de Nationale commissie ontwikkelingssamenwerking van een subsidieaanvraag van het Pales tina Komitee. Men hoopt dat de minister deze aanvraag evenzeer zal afwijzen als die van vorig Jaar, om dat er in de stellingname van het comité ten aanzien van het Joodse volk niets is veranderd. De vier vertegenwoordigers van het Joodse bevolkingsdeel in Nederland schrijven dat zij voorlichting over de Palestijnen niet afkeuren, maar dat zij „de botte afwijzing van het zionisme, het koppelen van deze Joodse bevrijdingsbeweging aan na zisme en racisme en het fundamen teel ontkennen van het bestaans recht van Israël" met weerzin gades laan. DEN HAAG (ANP) Het ministerie van Justitie heeft gistermiddag het verzoek van de Ier Patrick Galla gher om in Nederland als vluchte ling te worden toegelaten, afgewe zen. De minister heeft tevens beslist dat het voormalige IRA-lid zal wor den uitgeleverd. Van iemand uit Hilversum kregen we een brief van zes kantjes, uit Leiden een van drie en uit Assen een gedicht. En dan nog een brief uit Zwolle van 2 pagina's. Uit al die bijdragen maakte ik de 'samenvatting, die hier volgt: ..Beste mijnheer Postma, Het is begrijpelijk dat U én met wat u schrijft, én met de bonnen in de krant én met advertenties in andere bladen steeds pro beert het abonnementenbestand van Trouw uit te breiden. Dat is uw taak, maar de manier'waarop u dat doet geeft weer, dat u er ook van harte en met plezier achter staat. Met groot genoegen lees ik dan ook de stukjes van u en anderen in de krant van zaterdag. Ik ben een kritisch mens en welke lezer van u is dat niet; zie slechts de ingezonden brieven. Ik ben het niet altijd in alles met u eens, maar dat kan ook niet. U schreef terecht dat u een krant maakt voor leden van diverse kerkgenootschappen (en voor hen niet al leen) en ik kan u zeggen, dat in mijn kerk er eigenlijk evenveel verschillende opvattingen heersen als er leden zijn. Ondanks, dat vind ik toch dat u zes dagen per week een dagblad maakt, dat steeds weer indruk maakt. Ik lees hem óf met plezier, omdat mijn eigen mening erin wordt beves tigd, of met gespitste interesse, als mijn opvattingen erin worden aangevallen. Ik kan het met u oneens blijven, dan wel ik kan mij laten overtuigen en het met u eens worden. Verder licht u mij duidelijk in over wat er in Den Haag gebeurt, over wat er in de kerken in Nederland en daarbuiten aan de hand is en hoe het met handel en Industrie gesteld is. Ik behoef u eigenlijk niet te vertellen, hoe goed of slecht de krant is (naar mijn mening overheerst het goede). En dat weten de lezers ook. Die lezers zouden moeten proberen an deren ertoe te bewegen om niet door een praatje van u of mij, maar vla een drie- maanden-abonnement zelf van Trouw ken nis te nemen. Zo kunnen zij beoordelen, wat zij van de krant vinden en hoe zij, door hem zelf te lezen, beter geïnformeerd raken over hun kerk en de kerken, hun partij en andere partijen, over hun land en andere landen, zodat zij kunnen nadenken over die zaken en erover kunnen meepraten. Hierbij stuur ik u twee adressen van mensen die ik voor een drie-maanden abonnement heb genoteerd." Met groeten, O. POSTMA directeur Een paar dagen nadat de eerste oproep in onze krant verscheen, hadden Trouw-lezers al gezorgd voor een flinke stapel limericks voor onze kerstbij- lage. We hopen dat deze „voorraad" zich nog verder zal uitbreiden en herinneren hierbij nog even aan de uiterste inzenddatum: 30 november. De vier onderwerpen waaruit limerick-schrijvers de keuze hebben, zijn zoals we vorige week schre-, ven, de volgende: 1. de politiek van vandaag 2. geweld 3. verkeer en vervoer 4. ouderen over Jongeren, ouderen. of: Jongeren over Uit de binnengekomen inzendingen (waaronder zich verscheidene aardige bevinden) is ons geble ken dat velen nog geen duidelijk beeld hebben van wat een limerick is. Niet alleen het aantal regels (vijf) en het rijmschema (a-a-b-b-a) moeten precies kloppen, maar ook het ritme luistert zeer nauw. Vooral met het oog op het laatste volgt hier nog een voorbeeld: Een struise serveerster te Wiene vernielde haar afwasmachine. Die knoppen aan 't beessie maakten haar crazy Ze had al genoeg te bedienen. Nog beter is de volgende versie, waarin de derde en vierde regel een lettergreep korter zijn: Een struise serveerster te Wiene vernielde haar afwasmachine. Dat ding. die techniek, het maakte haar ziek. Ze had al genoeg te bedienen. Zoals gemeld: Inzendingen naar redactie Trouw postbus 859, Amsterdam In linkerbovenhoek van envelop vermelden: bijdrage kerstkrant. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Volgens de PvdA- fractieleider Van Thijn is het „dief stal" van de verkiezingsuitslag in dien nu een CDA-WD-kabinet tot stand zou komen. Van Thijn zei dit gisteravond nadat de pogingen een normaal kabinet van PvdA, CDA en D'66 te formeren, waren mislukt. „Als een CDA-WD-kabinet tot stand komt is dat diep treurig. De genen die daarvoor de verantwoor delijkheid zouden durven te nemen doorkruisen de wil van de kiezers. Wij hopen dat het niet tot stand komt. Wij vinden dat wij als groot ste partij regeringsverantwoorde lijkheid moeten kunnen dragen. Dat zou nu nog kunnen in een kabinet dat gedoogd wordt door het CDA dan wel in een minderheidska binet." Van Thijn laakte de houding van het CDA. die volgens hem nadat de PvdA akkoord was gegaan met een niet erg voordelige ministerszetel verdeling volgens de formule 7-7-2, op het punt van de personen niet zulke problemen had moeten ver oorzaken Van Thijn benadrukte dat hij van Van Agt de indruk had ge kregen dat de PvdA-bezwaren tegen èn Andriessen èn Kruisinga in het kabinet Den Uyl voor het CDA wel overkomelijk zouden zijn. Van Thijn had nogal moeite met de rol die de kabinetsinformateur in deze laatste fase heeft gespeeld. Hij vond het niet fatsoenlijk om de schudl direct aan de informateur te geven, maar hij constateerde wel dat deze merkwaardig had gema noeuvreerd. Informateur Van der Grinten wist. aldus Van Thijn, dat wijziging van het voorstel zoals dat door Terlouw gedaan was, tot een onaanvaardbaar voorstel moest lei den. En de kabinetsinformateur was toch geen vreemdeling in Jeruza lem. Ook Terlouw zelf sprak er zijn verbazing over uit dat de kabinet sinformateur Terlouws eerdere voorstel op een belangrijk punt, na melijk de ruil van volkshuisvesting tegen verkeer en waterstaat had ge wijzigd. Terlouw had de kabinetsin formateur daar kort tevoren nog te gen gewaarschuwd. oor Piet Hagen flSTERDAM De werkgevers hebben deze fceek geklaagd over het slechte taalgebruik van Jonge academici. Bij de Staatsmijnen gaat één op Ie zeven sollicitatiebrieven in de prullenmand fanwege slordig taalgebruik. Ook de Rijks Psy- hologische Dienst, die jaarlijks duizenden sollici- nten beoordeelt, is somber gestemd. Taal- en tijlfouten, zo luidt de klacht, beginnen een nor aal verschijnsel te worden. je dat hoort wordt je ouwen in het onderwijs niet groter op. Slecht ilgebruik betekent im- lers slecht taalonderwijs. 3n als academici al niet lens een correcte brief kun- (en schrijven, wat mag je [an van een zestienjarige mavo-diploma ver achten? Kun je zo iemand jog een brief laten tikken? (et is met het taalonder wijs net zo als met het on wijs in het algemeen. Zo ||ng er onderwijs bestaat dt er geklaagd over het lend peil van de leerlin- Met taal is dat net zo: vroeger schreef kennelijk iedereen correct; maar nu weet zelf een academicus het verschil tussen kunnen en kennen niet meer. Rondvraag Een telefonische rondvraag bij een aantal mensen uit het onderwijs leert dat er nogal verschillend wordt gedacht over het taalonder wijs. De tijd dat een leraar geschiedenis voor elke fout met dt rustig een volle punt aftrok lijkt voorbij. De leerlingen zouden meteen in opstand komen: als ze een repetitie voor geschiedenis maken, mag je toch niet op taalfouten letten? Er zijn wel leraren die, ook al geven ze geen Neder lands, letten op het gebruik van de moedertaal. Ze stre pen stijl- en spellingfouten aan, zetten een kringetje voor de kantlijn en verkla ren dat zoiets eigenlijk niet te pas komt. Maar zo „ge meen" dat ze daarvoor een punt aftrekken, zijn de meesten toch niet meer. Voor de leraar Nederlands in het voortgezet onderwijs ligt het al wat moeilijker. Verschuiving Het is nog altijd zijn taak de leerlingen zover te brengen dat zij foutloos Nederlands kunnen schrijven. Maar wat is fout? Ook bij het onder wijs in het Nederlands ver schuiven de opvattingen. Er wordt veel meer waarde ge hecht aan spreekvaardig heid. aan „creatief" taalge bruik en aan „spontane" communicatie. Wat heb je er aan als alle leerlingen correct spellen, maar ze durven hun mond niet open te doen? Die verschuiving is begon nen in het lager onderwijs. Daar wordt de eigen spreek taal van kinderen hoger aangeslagen dan vroeger. Zelfs dialecten en streekta len worden getolereerd. Spellingsonderwijs wordt nog wel gegeven, maar het is niet meer het een en het al. Kringgesprekken, stuk jes in schoolkranten schrij ven, zelf gedichtjes maken, toneelstukjes en poppen kast-voorstellingen: dat hoort ook allemaal bij het onderwijs in de moedertaal. Het gevolg van deze nieuwe inzichten is dat leerlingen die van de lagere school ko men niet meer zo zuiver spellen als sommigen zou den wensen. De leraar Ne derlands in het voortgezet onderwijs probeert wel zijn leerlingen op te voeden tot correct taalgebruik, maar ook hij moet veel door de vingers zien. Is dat erg? Het hangt ervan af wat je belangrijk vindt. Gaat het erom dat de be doeling overkomt of dat we regels gehoorzamen? Uiter aard om het eerste, maar dat betekent niet dat je straffeloos alle regels kunt overtreden. Iemand die een baan bij de overheid wil hebben of solliciteert als journalist, moet op papier toch redelijk uit de voeten kunnen. De school zal daar rekening mee moeten hou den. De bedoeling van het onderwijs kan ook niet zijn mensen op te lelden die geen sollicitatiebrief kun nen schrijven. Maar aan de andere kant moeten werkgevers er oog voor hebben dat de taal geen heilige koe is en de taalgebruikers uiteindelijk bepalen hoe er gepraat en geschreven wordt. Taal is altijd aan verandering on derhevig geweest. Vroeg of laat zal dat zelfs in sollicita tiebrieven te merken zijn. En of je met het uitselecto ren van brieven met taal fouten per ongeluk geen ge schikte kandidaten over het hoofd ziet, is nog de vraag. /ADVFR TENTlE) GOEDKOPE HERDRUK Zojuist verschenen en nu uit voorraad leverbaar, de herdruk van de bekende uitgave BIJBEL IN DE NIEUWE VERTALING MET VERKLARENDE KANTTEKENINGEN Dit aantrekkelijk uhgevoerde standaardwerk biedt u een overwel digende hoeveelheid betrouwbare informatie over en uitleg van de Bijbel. De 8 delen geven in een duidelijke letter de tekst en verklaring vandegehele Bijbel. De kanttekeningen, waaraan deze delen hun bijzondere waarde ontlenen, zijn geschreven door bekende theologen als dr. S. P. Dee. dr. D. J. de Groot. dr. W. Lodder, prof. dr. B. J Ooster hoff. dr. E. Smilde. prof. dr. W. C van Unnik e.a.. onder redac tie van prof. dr. J. H. Bavincfc en dr. A. H. Edelkoort Deze 8 delen tellen te zemen 3.060 pegina's en zijn als volgt in gedeeld: deel 1Genesis t e m Numeri deel 2: Oeuteronomium tem. Samuél deel 3: Koningen t e.m. Esther deel 4: Job t e m. Hooglied deel 5 Jesaja t e m Klaagliederen deel 6: Ezechiel t e m Maleachi deel 7 Mattheuste.m. Johannes deel 8: Handelingen le.m. Openbaring Lovende persreecties. Lcidsc Kerkbode: Het mag verheu gend heten dat deskundigen van verschillende kerkgrocpcringen de ze samenwerking tot tund konden brengen. Kcrfcatevwi: Zo n deze uitgave een stimulans voor een vruchtbaar bij belgebruik en wie zou zich daar over niet verheugen. De Rotterdammer: Bijzonder trof fen ons de sobere inleidingen bij elk bijbelboektdic bijzonder helder geschreven zijn. Frieseb« Kerkbode: Hel is een mees terlijk standaardwerkdat schier on misbaar is voor ieder, die aan bij bels onderzoek docL Wij feliciteren de uitgever met deze schuierende uitgave en u. als u hem aanschaft. met kanttekeningen Het evangel ie naar MatiheUs Marcus Lucas Johannes Hat goholo werk is typografisch uitmuntend ver zorgd. uitgevoerd op formaat 15 a 20 cm en fraai gebonden in duurzame integral banden Deze herdruk, iets kleiner ven formaat den de eerder verschenen uitgave, is verrassend goed koop Wij kunnen u dit kostbare werk nu aanbieden tegen de uitzonderlijke lage pr qs ven Deze 8-delige Bijbel met kanttekeningen wordt zoveel mogelijk per compleet stel afgeleverd Voor bezitters ven een incompleet ttel ven de vorige uitgave maken wij echter graag een uit zondering zij kunnen de benodigde afzonderlijke delen bestellen en betalen daarvoor eveneens slechtst 16.-per deel Gunstige betalingsmogelt|kheid zonder dat u meer betaalt kunt u de betaling spreiden over 4 meenden Ne ontvangst betaalt u 4 meenden f 3a- per maand Stuur one vendeeg nog uw bestelling op dit waardevol!# bijbelse stan daardwerk I Nevenstaande bon kunt u verzenden in open envelop zonder postzegel een: Antwoordnummers* FRANEKER Ukunt ook telefonisch bostellen Ons telefoonnummer is (061701 31 47; bi/ geen gehoor 24 36 Zend mij e. De Bi|bel in de Nieuwe Verteling met verkla rende kanttekeningen. 8 delen, gebonden, voor» 120.-. Ik betaal hei gehele bedrag means *)/ln vier I maendelijksetermijnenvenf 30.- b De volgende afzonderlijke delen NAAM STRAAT I 1AATS Doorhalen wat u met wenst Tr/Kw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3