erstel van Westberlijnse conomie gaat moeizaam r Suikerbietencampagne duurt iets langer Levie wil ontslagen niet uitstellen Esso bouwt in Botlek nieuwe benzeenfabriek Premies voor reders te veel naar buitenland sdferenaanbod en arbeidskrachten van belang Nederland is belangrijkste handels partner g. Doelmatig zoutgebruik Expositie Amrobank over ontstaan geld Saffier voor aandelen Oktober was goede maand voor afrijping Textielgesprek Hongkong-EG op de lange baan POMPEN Grote Amerikaanse effectenmakelaar van fraude beticht Tweehonderd miljoen in woninginrichting Belastingontvangst steeg 13,2 pet tRDAG 12 NOVEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 35 Berlijn Iemand heeft ooit geschreven: „Duitsland is een land zonder hoofdstad Berlijn loofdstad zonder land". Een uitspraak, die voor zover het West-Berlijn betreft zeker een kern waarheid bevat. J. G. Wolters Berlijn, de wereldstad aan de is nl. volledig afgesloten vani ichterland. Gevolg is gezien eperkte opnamecapaciteit van erlijnse markt dat de groei de Westberlijnse economie ten ste samenhangt met de moge- id om geproduceerde goederen te verkopen. de Westberlijnse economie. Is de Westduitse. in 1975 de ste recessie van na de oorlog ioorgemaakt. is er sindsdien e geweest van een uiteenlo- herstel. Terwijl het bruto natio- produkt «de waarde van alle duceerde goederen en diensten) Bondsrepubliek vorig jaar met jcent steeg, nam dat van West maar met 3,5 procent toe. roor het lopende jaar ziet het uit. dat dit verschil in ontwik - zich zal voortzetten. itaal goederen an de redenen voor het zwak- '(herstel van de Westberlijnse imie is wel dat in de produktie e Westberlijnse industrie nog de klassieke kapitaalgoederen ren. De vraag naar deze goe- - vooral van de kant van de (republiek, waarmede West een economische eenheid is echter nog altijd gering, imdat de investeringen in de republiek imaar ook daarbui- g steeds op een laag pitje iag kan in dit verband worden d, of de Westberlijnse industrie el enige tijd kan wachten op eer op gang komen van de NDttctuur in de Bondsrepubliek, men zelf nieuwe activiteiten loeten ontwikkelen om het (iel van de conjunctuur weer in te zetten. Een antwoord op vraag klemt des te meer, nu de Dntvangst van de Berlijnse in- ie in het eerste halfjaar van Nederland is na de Bondsrepubliek, die met West-Berlijn één economisch gebied vormt, verreweg de grootste handelspartner van West-Berlijn. Met een totale handelsomzet van 800 miljoen gulden in 1976 won ons land het van alle andere landen wat de handelsbetrekkingen met West-Be rlijn aangaat. Daarbij stond Nederland niet alleen op grond van de totale omvang van de handel (in- en uitvoer tezamen) op de eerste plaats. Ook op het gebied van de uitvoer naar en de invoer uit West- Berlijn was ons land nummer één. De export van West-Berlijn naar Ne derland vertegenwoordigde vorig jaar een waarde van 405 miljoen gulden. Dat was bijna 14 procent meer dan in 1975 het geval was. Omgekeerd be droeg de import van West-Berlijn uit ons land in 1976 389 miljoen gulden. Ten opzichte van het jaar daarvoor betekende dat een achteruitgang met ruim 10 procent. 1977 duidelijk tekenen van stagnatie vertoonde. Volgens economen van de Berliner Bank is het thans zaak, dat de West berlijnse industrie bij haar goederenaanbod in sterker mate dan tot nog toe rekening houdt met aanvullende afzetmogelijkheden in de Bondsrepubliek. Daarnaast komt het er in hoge mate op aan, nóg meer aandacht te wijden aan de exportmarkten, vooral in de weste lijke wereld. De handel met het Oos ten heeft voor Berlijn eenzelfde be scheiden belang als voor de econo mie van de Bondsrepubliek in zijn geheel. Daarbij komt, dat aan een uitbreiding van de handel met het Oosten door een gebrek aan devie zen van de meeste Oostbloklanden grenzen zijn gesteld. Van belang voor een verbreding van het goederenaanbod van West-Ber lijn is een stimulering van kleine en middelgrote bedrijven. Deze bedrij ven hebben de laatste jaren een ge voelige veer moeten laten. Zo was er in de jaren 1970-1976 sprake van vermindering van dit soort onderne mingen als gevolg van de recessie, toenemende kostendruk, versterkte concurrentie en met name ook door de gevorderde leeftijd van de eige naren met liefst 29 procent. Een andere belangrijke oorzaak is dat deze bedrijven niet in gelijke mate profiteren van de preferenties in de vorm van belasting en andere voordelen die gelden voor West-Ber lijn als de grotere bedrijven doen. Belastingvoordelen Om investeringen vanuit de Bonds republiek en daarbuiten in West- Berlijn aan te moedigen, heeft de Bondsregering een veelomvattend programma van belastingvoordelen, financiële subsidies en andere direc te en indirecte steun aan handel en industrie van West-Berlijn in het leven geroepen. Een voorbeeld: een Berlijnse producent mag 4,5 tot 6 procent van de verkoopwaarde van goederen, geleverd aan Westduitse klanten, aftrekken van het bedrag waarover hij omzetbelasting moet betalen. Dit resulteert derhalve in een hogere opbrengst van zijn ver kopen. Omgekeerd staat de wet toe, dat een klant in West-Duitsland op het be drag waarover hij omzetbelasting betaalt 4,2 procent van de waarde van de goederen, gekocht van een Het centrum van West-Berlijn bij avond. Westberlijnse leverancier, in minde ring brengt. Al met al betekenen deze maatregelen belangrijke voor delen voor een Westberlijnse produ cent ten opzichte van zijn collega in de Bondsrepubliek. Arbeidskrachten Andere maatregelen zijn er meer in het bijzonder op gericht mensen naar Berlijn te „lokken" teneinde daar het bij voortduring teruglopen de bestand aan arbeidskrachten in de industrie (vandaar het grote aan tal buitenlandse werknemers dat in Berlijn aanwezig is) te versterken. Eén van deze maatregelen Is een belastingvrije toeslag op het bruto loon in de orde van grootte van 8 procent, dan wel een belastingverla ging van 30 procent. Een en ander afhankelijk van het genoten loon. Niettegenstaande deze preferenties komt het er voor West-Berlijn meer dan ooit op aan alle zeilen bij te zetten. Niet in de laatste plaats gaat het daarbij om een zaak van de ondernemingen zelf. De overheid kan slechts zorgdragen voor het ver eiste kader om de inspanningen van de bedrijven te doen slagen. In hoe verre dit zal lukken, zal voor een niet onbelangrijk deel afhangen van de ontwikkeling van het aantal wer kenden waarover West-Berlijn kan beschikken. Indien dit enigermate gelijke tred houdt met de ontwikke ling in de Bondsrepubliek, dan is voldaan aan een belangrijke voor waarde voor het behoud van de le vensvatbaarheid van West-Berlijn. DEN HAAG Esscchem Benelux, een Nederlandse dochter maatschappij van Essochem Europe Inc. in Brussel, heeft Com- primo in Amsterdam en Matthew Hall Keynes Engineering in Schiedam opdracht gegeven voor het ontwerp en de bouw van een aangepaste installatie voor de produktie van benzeen op haar terrein in het Botlekgebied. ijn gevallen, waarbij hel moeilijk is Ie bepalen of er met betrekking lot de icidsbestrijding al dan niet wegenzout dient te worden gestrooid en zo ja, I eel. Deze gevallen doen zich bij voorbeeld voor bij een al vochtig wegdek ilcndc temperaturen. Als hulpmiddel bij het nemen van een beslissing is wegenzout-detcctor ontwikkeld, die kan aangeven tot hoeveel graden onder tr nog voldoende zout op de weg aanwezig is om bevriezing te voorkomen, apparaat, ontwikkeld door Akzo Zout Chemie, wordt door enkele gemeen- letest op zijn bruikbaarheid. iningen niet gelukkig met plan rokarton mogelijk naar papierconcerns De gedeputeerde toonde zich ook niet zo ingenomen met de onderhan delingen om het chemische bedrijf Aagrunol te Groningen te doen op gaan in een Brits concert. Liever ziet hij een combinatie Aagrunol-Ver- dugt met een nieuwe vestiging in het noorden. een onzer verslaggevers ONINGEN De Oost-Groning- trokartonindustrie (3000 werkne- o zal mogelijk in haar geheel len ondergebracht bij enkele in- itionale concerns, de Koninklij- A Nederlandse Papierfabrieken w Pi in Maastricht en Burman lerode De Beleidscommisie Nsief Kartonindustrie ziet dit als van de mogelijkheden om de «use in deze bedrijfstak het L ld te bieden. Deze commissie is cni5#steld om advies uit te brengen de regering. Het provinciaal be- ir van Groningen is er overigens üg gelukkig mee. eputeerde H. Heering. zelf lid de beleidscommissie, ziet liever de noordelijke ontwikkelings- igt» tschappij de kartonfabrieken fr haar vleugels neemt. Onder iging bij internationale con- betekent dat de nu nog zelf- dige oost-Groningse bedrijven hls filialen zullen worden Het «gement zal elders in hoofdves- 0 >gen onder worden gebracht r Oost-Groningen. dat de beter deide krachten moelijk kan ont- H zou dit een nieuwe verarming tenen Van een onzer verslaggevers Amsterdam Onder de titel „Van Kaurischelp tot Eurocheque" orga niseert de Amrobank in samenwer king met het Museum voor Land- en Volkenkunde te Rotterdam een rei zende tentoonstelling over het ont staan van het geld. Aan de hand van authentieke voorwerpen wordt een beeld gegeven van de wijze waarop de geschiedenis van het geld zich heeft voltrokken Een ontwikkeling van ruilmiddel tot betaalmiddel. De tentoonstelling is van 16 novem ber tot 12 december te zien in de Amrobank aan het Rembrandts- plein in Amsterdam Daarna zal de expositie gedurende twee jaar te be zichtigen zijn in andere Amro-vesti- gingen in hel land. De installatie, die naar verwachting in de tweede helft van 1978 in bedrijf komt, zal jaarlijks 200.000 ton ben zeen produceren door extractie uit zgn. kraakbenzine. Als gevolg van deze aanpassing is volgens Esso chem Benelux geen verhoging van de totale benzeenproduktie te ver wachten, maar de mogelijkheid om benzeen economischer te produce ren wordt hiermee wel vergroot. De bestaande Installatie fabriceert benzeen voornamelijk door hydrode- alkylatie van tolueen en xyleen. Es sochem Benelux verwacht niet dat deze installatie na 1978 nog in ge bruik zal zijn. De nieuwe installatie zal geen invloed hebben op het per soneelsbestand. Het ontwerp en de bouw zal ca. 240 manjaren vergen. Estel (Hoogovens-Hoesch) gaat via onderhandse plaatsing 50 min Duitse marken lenen tegen een rente van 6,5 pet. De lening heeft een loop tijd van zeven jaar. aldus Deutsche Bank VENETA bestudeert thans een aantal reorganisatieplannen en zal binnenkort op basis hiervan een be slissing nemen, waarbij het behoud van de werkgelegenheid (er werken 186 man) wordt nagestreefd. Veneta leed een verlies van 4,4 (1,3) miljoen gulden. VERENIGDE BEDRIJVEN BRE- DERO gaat samen met de Canadese maatschappij T. Easton Company een omvangrijke stadsreconstructie in Winnipeg uitvoeren. Het gaat hier bij o.m. om een winkelcentrum en- kantooraccommodaties. Volgens ir. L. M. A. Zaat, directeur van Bredero. zullen de investeringen tussen 30 en 40 min dollar liggen. In een later stadium achtte hij echter meer in vesteringen niet onmogelijk. Het is de eerste investering van de Brede- ro-groep in Noord-Amerika. WOUDA'S MEGVOEDERFA- BRIEK te Sneek krijgt aan de nieu we insteekhaven te Sneek een nieu we fabriek van elf miljoen gulden. De oude fabriek die meer dan zestig jaar in het hartje van de Waterpoort- stad heeft gestaan, zal verdwijnen. Het streven is erop gericht om de nieuwe fabriek begin 1979 in gebruik te nemen, zodat de oude fabriek voor augustus 1979 gesloten kan worden. De omwonenden van de oude fa briek zien verlangend uit naar deze dag want de oude meelfabriek, later omgebouwd tot mengvoederfabriek, bezorgt veel overlast. De nieuwe fa briek behoort tot de mengvoederac- Uviteiten van Meneba. met vestigin gen in s-Hertogenbosch en Diest (België). Sinds januari 1966 gingen Wouda en Koudijs in Den Bosch samen door het leven en sinds 1974 werd de Verenigde Mengvoederfa briek Koudijs een honderd-procent deelneming van Meneba. SHELL heeft op haar raffinaderij in Rotterdam-Pernis, een van de grootste ter wereld, een begin ge maakt met de bouw van een grote waterzuiveringsinstallatie, die 60 miljoen gulden gaat kosten. Hiermee wil het bedrijf bereiken, dat het af valwater van het zogenaamde oude gedeelte van de raffinaderij, dat op de eerste petroleumhaven wordt ge loosd. voldoet aan de eisen, die de gemeentelijke hinderwet stelt. VEREINIGTE FLUGTECHNI- SCHE WERKE-FOKKER (VFW- Fokker) zal deze week met de Roe meense regering overleg plegen over het voornemen om In Roemenië hon derd vliegtuigen van het type VFW- 614 te bouwen. Aan het overleg zul len ook vertegenwoordigers van de Bondsregering en van de regering van de deelstaat Bremen deelnemen. Bekeken zal worden hoe het project doorgang kan vinden nu VFW-Fok- ker in financiële moeilijkheden ver keert, aldus de woordvoerder. Die moeilijkheden zijn vooral veroor zaakt door de slechte verkoop van de VFW-614. VFW-Fokker en de Roe meense regering werden het een paar maanden geleden eens over het gezamenlijke project. VEB: „Zwendel" DEN HAAG De beleggings firma Blanchard Nederland die eind vorig jaar in opspraak kwam na beschuldigingen over oplichting is weer op het oor logspad gegaan. Volgens de Vereniging Effectenbescher ming (VEB) stelt Blanchard thans aan de eigen slachtoffers voor.de aandelen in de Cana dese firma's QCI of Equicorp om te ruilen (met fikse bijbeta ling) voor een saffier, waardoor men er toch nog aardig uit zou springen, De VEB raadt haar leden ten sterkste af hierop in te gaan. „Belangrijk is dat u zich wapent tegen dergelijke aanbiedingen. Zij komen op velerlei terrein voor aldus de VEB in haar kwartaalbericht De VEB is verder ongerust over de situatie bij Meneba. Hoewel zij niet meent dat Me neba de opvolger van Neder- horst en KSH zal worden, vindt zij het bericht dat het concern tot 1979 in de rode cijfers zal zitten niet veel goeds beloven. Bij Meneba is een wettelijke aandeelhouders commissie zonder enige be voegdheid om iets meer te doen dan het aanbevelen of bezwaar maken tegen de be noeming van commissarissen. De VEB meent dat het tijd wordt dat ook Meneba een adequaat uitgeruste aandeel houderscommissie ad hoe krijgt. HALFWEG De suikerbietencampagne van de Centrale Suiker Maatschappij (CSM) gaat waarschijnlijk een weekje langer du ren dan aanvankelijk de bedoeling was. In plaats van op 14 of 15 december hoopt men nu op 20 of 21 december te kunnen ophouden. De oorzaak is dat de suikerbieten- oogst zowel als de snlkerproduktie in Nederland tien procent hoger blijkt uit te vallen dan bij het begin van de campagne verwacht werd. De bie- tenoogst wordt nu geraamd op meer dan zes miljoen ton. waarvan de CSM er 2.5 miljoen verwerkt, de sui- kerproduktie op 860.000 ton. waar van 325.000 bij CSM. CSM doet haar best vóór Kerstmis klaar te zijn. Blijven de omstandig heden verder normaal, dan zal dat bij de fabrieken in Halfweg. Breda. Steenbergen en 8as van Gent wel lukken. De enige fabriek van de on derneming die „op de tocht" staat is die te Vierverlaten in Groningen. De Suiker Unie acht het niet uitge sloten dat één of twee van haar fa brieken met Kerstmis zullen moeten doordraaien. Welke dat zullen zijn is nog niet bekend. Van de dan nog te verwerken hoeveelheid bieten hangt het af of men grote of kleine fabrie ken kiest. De Suiker Unie had de campagne in haar zes fabrieken (Groningen, Puttershoek, Dintel- oord, Roosendaal. Zevenbergen. Sas van Gent) op 19, 20 of 21 december willen beëindigen, maar nu zal men in ieder geval wel heel dicht bij Kerst komen. Veel suiker Sinds mensenheugnis. aldus de Sui ker Unie. heeft de suikerbiet niet zon fantastisch afrijpingsproces meegemaakt als in de oktober maand van dit jaar. Om veel suiker te kunnen vormen heeft de biet in oktober zonnige, warme dagen en koele nachten nodig en die heeft hij deze keer gekregen De 1.9 miljoen ton bieten die de Suiker Unie tot en met 10 november verwerkt heeft hadden gemiddeld een suikergehalte van 15,65 procent. De totale bietenverwerking van deze coöperatieve onderneming zal vol gens de jongste raming op 3.750 000 ton komen Bij hot begin van de campagne dacht men ruim 3.6 mil joen ton te zullen ontvangen Dat de boeren hun bieten het voor deel van het goede oktoberweer graag gunden blijkt uit de rooicij- fers: van de voor de Suiker Unie verbouwde bieten is normaal begin november 75 procent gerooid Nu was dat nog geen 65 procent. Het zuidwesten des lands, dat anders wal suikergehalte betreft wat achter loopt bij andere gebieden, gooit daar nu hoge ogen mee. Industriebond CNV Vim een onzer verslaggevers UTRECHT Het is mogelijk, dat reders de investeringspremie regeling ontvangen en de schepen in het buitenland laten bouwen. „Nu kan men moeilijk verhinderen, dat reders in het buitenland schepen bestellen, maar het gaat ons toch te ver dat men in Japan laat bouwen met geld dat door de Nederlandse belastingbetaler is opgebracht." De heer B Nieuwland van de Indu striebond CNV. die dit schrijft in het blad „Industriegids". vindt, dat de investeringspremieregeling ook na 1 juli 1978 moet worden voortgezet, „maar dan zal wel nadrukkelijk naar de voorwaarden moeten worden ge keken". Sinds de invoering van de regeling is volgens Nieuwland voor 18 schepen in de grote handelsvaart een premie toegekend. Zestien daar van zijn of worden op Nederlandse werven gebouwd. In de kleine han delsvaart is voor 60 schepen een pre mie toegekend, waarvan er 55 in Ne derland op stapel worden of zijn gezet Een woordvoerder van het ministe rie van verkeer en waterstaat ver klaarde desgevraagd dat er met de betrokken ministeries wordt ge werkt aan een toepassing van de investeringspremieregeling „Daar bij is dit probleem wel ter sprake geweest, maar het overleg is nog in een te pril stadium, dat ik daar iets verheldercnds over kan vertellen, zo zei hij. Volgens de woordvoerder is een zeer gering deel van de investe ringen waarop een premieregeling van toepassing was in het buiten land terecht gekomen. Het zou gaan om 35 miljoen gulden, tegen 18 mil jard in ons eigen land HONG KONG (Reuter) De textie- londerhandelingen tussen Hong kong en de Europese Gemeenschap zijn voor onbepaalde tijd verdaagd nadat zij dinsdag al waren afgebro ken De delegatie van Hongkong is intussen in eigen land teruggekeerd Zij is echter bereid terug te keren als de EG nieuwe voor Hongkong gun stiger elementen in de voorsteilen doet. Hongkong is er niet mee eens de hoeveelheid textiel die Hongkong per jaar naar de EG mag uitvoeren te beperken van 151.000 ton in 1976 tot 138.000 ton. De overige 13.000 ton zouden ten goede moeten komen aan de export van andere ontwikke lingslanden naar de EG. Hongkong had niet verder willen gaan dan het niveau van 1976 en was ook nog bereid geweest overeenkomst voor vijf jaar met de EG te sluiten, die weinig mogelijkheden gaf voor groeiende export. De EG zal nu waarschijnlijk een eenzijdige maatregel afkondigen voor de handel met de EG. WASHINGTON (AP) - De U.S. Se curities and Exchange Commission heeft de grootste Amerikaanse ef fectenmakelaar, Merrill Lynch, van fraude beschuldigd. Merrill Lynch zou de verkoop van aandelen Scien tific Control Corp. hebben aange moedigd zonder de toekomstver wachtingen van het bedrijf op vol doende wijze te hebben nage trokken De effectenmakelaar zou gegadig den hebben voorgespiegeld, dat het aandeel in korte tijd in waarde zou verdubbelen. Wat echter gebeurde was een enorme daling. De Securities and Exchange Com mission heeft Merrill Lynch een be risping gegeven. Daarnaast heeft het makelaarskantoor opdracht ge kregen om in totaal voor 1.6 miljoen dollar aan schadevergoedingen te betalen aan gedupeerde klanten. Uit eigener beweging betaalde Merrill Lynch eerder al een bedrag van 1,45 miljoen dollar aan schadevergoe ding uit GRONINGEN De Groningse herenkledingfabriek Gebr. Levie kan de ontslagaanvragen die zijn ingediend voor in totaal een 175 werknemers niet intrekken. Onder die 175 werknemers aijn 30 oudere, die met vervroegd pensioen zullen gaan, en 75 part timers. Dit deelt de directie van het bedrijf mee naar aanleiding van een door de Strucon (Structuurcommissie Con fectie) verspreid persbericht. Daarin werd gezegd dat besloten is dat de Nehem opnieuw in overleg zal treden met de directie van Levie om samen alsnog een uitweg te zoeken De di rectie van Levie meent dat daarmee ten onrechte de indruk wordt gewekt dat de betrokken arbeidsplaatsen behouden kunnen worden. De werkelijkheid is. aldus Levie. dat ook dit bedrijf onder druk van de buitenlandse concurrentie deze in krimping niet langer kan uitstellen. Dit jaar zal de landelijke afzet van kostuums met circa 20 procent te ruglopen. De direcüe verwacht niet dat de afzet zich binnen enkele jaren zal herstellen. Suggesties die zijn ge daan dat het misschien mogelijk is om werk van andere bedrijven naar Levie over te brengen worden door de directie van Levie afgewezen. „Wij zijn een zeer gespecialiseerde fabriek Het is niet of nauwelijks mogelijk hier op een lonende wijze werk van andere bedrijven te doen. Wij willen overigens natuurlijk pra ten over elk zinnig voorstel, maar we zitten met een 150 arbeidsplaatsen waarvoor wij binnen enkele weken geen werk meer hebben. Een verder uitstel van de gevraagde ontslagver gunning heeft geen zin Daardoor zou bovendien de werkgelegenheid van 300 personen met wie de directie het bedrijf wil voortzetten in gevaar komen De inkrimping heeft voornamelijk betrekking op het personeelsbe stand van de vesüging te Oroningen De directie is bereid alle medewer king te geven aan de opvang buiten het bedrijf, waarbi) begeleiding via de Stichting Wercon voorop staat Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nederlandse win keliers besteden per jaar 200 miljoen gulden aan de inrichting van hun zaken. Dat heeft de heer T. Ben- schoop. voorzitter van de werkgroep woninginrichting in Amsterdam meegedeeld tijdens een voorlich tingsbijeenkomst over de jaarbeurs EuroShop. Deze beurs op het gebied van winkelinrichting zal volgend jaar april in Düsseldorf worden ge houden. Dr. K. H. Henksmeier. voor zitter van Euro8hop wees erop dat veel winkeliers hun inrichting moe ten veranderen, omdat de tradltio nele afzet stagneert Zij moeten het dan zoeken in verbreding van hun eigen werkterrein of in het juist be nadrukken van het eigene in hun winkel. Dr Henksmeier denkt dat over het algemeen wel meer aan winkelin richting zal worden uitgegeven in de toekomst Er zijn echter uitzonde ringen. zoals de discountzaken, die uiterst eenvoudig zijn ingericht DEN HAAG De belastingop brengst bedroeg in de eerste negen maanden van dit jaar 50.291 miljoen gulden, tegen 44.437 miljoen In de zelfde periode van 1976 Dit bete kent een toeneming met 13.2 pro cent. Ruim driekwart hiervan kan worden toegerekend aan de omzet belasting en aan de loonbelasting, aldus een mededeling van het minis terie van financiën. Ondanks de stij ging, bleven de ontvangsten in de eerste negen maanden van dit Jaar achter bij het evenredige deel van de Jaarraming. Hieruit kan echter niet worden geconcludeerd, dat deze ramingen niet zullen worden ge haald, aldus het ministerie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 35