sen sanering, wel steun voor profvoetbal fan Helden aat weer igen weg Wielrenunie noemt opvolgers DEETOS TROTS OP HAL Coach Fred Hemmes nog hoog genoteerd ecordrecette voor Wembley Hogewoning: „In accommodatie-sfeer, niet in exploitatie" -NSB laat titelhouder na trainingsconflict vallen Iran dichter bij WK voetbal '78 Binding aan Dordtse korfbalclub aanzienlijk versterkt ERDAG 12 NOVEMBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet 31 I onze sportredactie TERDAM Mr Jacques Hogewoning, de voorzitter van het ebestuur betaald voetbal, is optimistisch over de kans, dat (betaalde voetbal „op korte termijn" toch steun van de overheid zal ontvangen. Het betaalde voetbal had hier al time tijd geleden in een zogenaamde beleidsnota op aange- jigen. Het betaalde voetbal krijgt de subsidie evenwe niet in form en grootte waarom het in eerste instantie had gevraagd ie veer 12 miljoen gulden, eveneens bestemd voor de exploita- Ikorten). 'el het de afgelopen maanden (til is geweest op het gebied van nering en steunverlening aan 'taalde voetbal, is er na het van het raPP°rt van de issie-Christiaanse toch het no- gebeurd. Binnen de raad voor taalde voetbal is voortdurend g over de materie geweest ..De sanering van het -ilde voetbal tot zo'n 20.22 clubs, in het rapport van de commis- hristiaanse sprake was, is in ie- eval van de baan. De gedachten op het ogenblik naar minimaal 136 clubs uit en zelf dacht ik dat uidige 37 clubs ook wel gehand- d zouden kunnen blijven. De ons aangevoerde argumenten, :ou een competitie met 20, 22 s onmogelijk zijn, hebben ge- gevonden. Of je zit met een te ïbreid programma, of je komt een te kleine eerste divisie te n waarin geen normale compe- i kan worden afgewerkt." door Christiaanse aangedragen atief voor de eerste divisie, een ling van onafhankelijken, is llir evenmin levensvatbaar gebleken. Vooral van de zijde van (amateur voorzitter» Van Marie was daar te veel bezwaar tegen. Er zou uit afge leid kunnen worden, dat op het ogen blik in het amateurvoetbal ook al wordt betaald. Iets dat volgens hem onjuist is en waarvoor tot op heden ondanks de vele beweringen nog geen bewijzen zijn gevonden. Hogewoning: „Op het ogenblik lig gen denkbeelden op tafel, die uit gaan van ongeveer het huidige aan tal betaalde voetbalorganisaties in Nederland en een steunverlening in de accommodatiesfeer. Het gaat daarbij niet om die vele miljoenen, maar om een aanzet (één tot twee miljoen, red). Als betaald voetbal zouden we graag zien, dat er naast de subsidie in de accommodatie ook steun kwam voor de exploitatie. Er is hierover al een aantal gesprekken gevoerd (o.a. deze week nog met de demissionaire minister van finan ciën, Duisenberg», maar eruit zijn we zeker nog niet." Met die accommodatiesfeer bedoelt Jacques Hogewoning ook de aanleg van lichtinstallaties. Achtergrond Mr JACQUES HOGEWONING: nen maar om een eerste aanzet.' van het overleg in de raad voor het betaalde voetbal en met de KNVB is geweest de vraag hoe de inkomsten van het betaalde voetbal te vergro ten: Een bijvoorbeeld „veiliger" ver blijf op de tribunes (minder vanda lisme) en uitbreiding van het aantal wedstrijden zijn daarbij als meest reële mogelijkheden gezien. Mr Hogewoning: „Wil je je aantal wedstrijden vergroten door bijvoor beeld in alle bekerrondes dubbele wedstrijden te laten spelen, dan Hét gaat niet om die vele miljoe- moeten alle clubs ook over een licht installatie beschikken. Je kunt dan ook gaan denken aan een wat lange re winterstop, omdat in de koude maanden,minder publiek naar de tribunes komt. In de periodes met betere weersvooruitzichten zijn dan twee duels per week af te werken: op woensdag en in het weekeinde." Om dit te verwezenlijken zal het betaalde voetbal de komende jaren over ruim tien miljoen gulden moe ten gaan beschikken (Er dienen nog ongeveer een twintigtal lichtinstal laties te worden aangelegd; moge lijk als koppelverkoop aan te beste den raison van ruim een half mil joen gulden per stuk). Mr Hogewo ning: „Dat geld is inderdaad niet in een keer beschikbaar. Dit jaar wordt een eerste aanzet gegeven met een bedrag van rond de één miljoen gul den, te verdubbelen door de sportto- talisator; dus in totaal twee miljoen gulden, de komende jaren wordt dat verder uitgebouwd, waarbij wordt uitgegaan dat het geheèl in 1980 is gerealiseerd." Desondanks is mr Hogewoning ge lukkig, wanneer er op korte termijn maandag komen de plannen ter sprake in een bijeenkomst, waar voor ook de KNVB is uitgenodigd en waarbij vertegenwoordigers van het ministerie van CRM, de vereniging van Nederlandse gemeenten en de Stichting Sporttotalisator aanwezig zijn overeenstemming wordt be reikt overtde eerste) financiële steun. Hogewoning: „Het gaat daar bij om steun in de accommodatie, de verbetering daarvan en dat soort zaken. Ook de bestrijding van de agressie. De plannen worden aan ons, als partij voorgelegd. Afronding kan dan waarschijnlijk snel plaats vinden, wanneer wij met dc aan de steun verbonden voorwaarden ak koord gaan. Bij die voorwaarden is o.m. de feite lijk al geregelde inspraak in het be taalde voetal van trainers, spelers (op 19 november gaat de hieuwe situatie officieel in) he«— or Erik Oudshoorn Tan Helden gelijk heeft kan mis- ^n beter in het midden worden iten. Feit is immers dat hij tóch lui tend zijn eigen weg inslaat, bleek de afgelopen weken nog i overduidelijk, toen Van Helden 1 z'n eigengereidheid uit de kem- fvan Tjaart Kloosterboeer werd en tegen de wil van de KNSB l meedeed aan selectiewedstrij- Het eerste toernooi, in Haarlem, I hij zelfs onder begeleiding van oje-schaatscoach Egbert van 't ERENVEEN De egotrip zit Hans van Helden nu eenmaal in bloed. Daar kan niemand iets aan veranderen. Zeils het trtje schaatstrainers niet, dat de laatste jaren verwoede jingen deed om de Friese Brabander iets bij te brengen, nlijk heeft Hans van Helden helemaal geen coach nodig. te dat zegt de schaatscrack zelf als hij stelt. „Je hele :n sta je er als schaatser alleen voor. Tot het moment, dat je eau genoeg bezit om in de kernploeg te worden opgenomen, is er plotseling wel iemand die zegt: je moet het zus en zo in. Belachelijk natuurlijk, want ondertussen heb je al lang h begeleiding meer nodig." ineens wordt gezien als een boeman." Van Helden had zich veel tegenwer king kunnen besparen door gewillig deel te nemen aan de trainingen van supervisor en conditie-trainer Tjaart Kloosterboer. Maar eigenlijk kon iedereen het conflict zien aankomen. Kloosterboer, door de KN8B binnen gehaald als iemand die de kernpleog dit seizoen aan een straffe kracht training moest onderwerpen, liet zich van meet af aan niet onbetuigd. Neerlands schaatstop moest al in de zomermaanden afzien onder het juk van de gewichten en halters. Van Helden verzette zich daar tegen én werd als een rebel uit de kernploeg verwijderd. De Heerenvener: „Ik doe geen krachttraining, op advies van mijn dokter. Enkele jaren geleden heb ik mijn knie gebroken, waardoor het ene been iets korter dan het andere is geworden. Vorig jaar forceerde ik door die afwijking iets in m n rug. Begin ik aan krachttraining dan be staat het gevaar dat er een rugwer vel verschuift. Nou. dan maar liever geen wereldkampioen. Mijn gezond heid is me veel te lief". Nu valt erover een doktersadvies nog wel eens te twisten. Vijf dokters kunnen er evenzoveel meningen op nahouden. Dat realiseert Van Helden zich ook. „Ik ben tevens onderzocht door KNSB-dokter Hermans Hij liet het in 't midden. Kloosterboer vond dit niet overtuigend genoeg om mij bui ten de krachttraining te houden. Nou. ik wel" Afgezien van het voorgaande is Van Helden van mening dat krachttrai ning in feite verwaarloosd kan wor den. En dat terwijl er in Nederlandse schaatskrlngen thans een hausse lementair is het verboden dat iploegleden aan wedstrijden bui hun regio deelnemen, mits zij Hen geïnviteerd. Van Helden J niet uitgenodigd en mocht dus meedoen. In Haarlem zag men na aandringen van Van 't Oever I het verdwijnen van zijn beste II natuurlijk met lede ogen aan- door de vingers. In Amsterdam apte de organisatie hem van de agenlijst en in Utrecht werd Van en de toegang tot het ijs volle- intzegd. gebeurde na overleg met LTC-lid r de Groot die sterk is gekant n de egotripperij van Hans van en. Hij gaat ervan uit dat, al eft het hier de nationale titel- ler, er geen precedent gescha- mag worden. laatste heeft Van Helden wel szins bevreemd. „Toen ik uit de ploeg werd gezet heeft men mij ofd dat ik aan alle selectie-wed den mocht deelnemen. Nu is de waarschijnlijk weer van me- veranderd. Hoewelde Het gaat in dit geval meer le firma De Groot Sc Co. Die De >t is een gevaarlijk persoon. Niet fNSB-leiding trekt op dit mo- t aan de touwtjes, maar hfj. Het chter onbegrijpelijk dat ik nu dreigt te ontstaan in deze aanpak. Waarschijnlijk vooral, als reactie op het gerucht van vorig jaar. dat de Noren met gewichten van 150 kilo zouden trainen. Daarmee was met een hun grote overmacht verklaard, want de Nederlandse schaatsvedet- tes kwamen nooit boven de veertig kilo. Van Helden gelooft niet in dat ge rucht. „De Noren leggen helemaal niet het accent op de gewichten", stelt hij toch een beetje verrassend vast. „Deze zomer heb ik tijdens mijn vakantie in Skandinavië ver toefd. Tijdens gesprekken met Noorse toprijders werd veel duide lijk. Ze maken gebruik van hele an dere trainingsmethoden dan wij dachten. Er wordt bij hun meer de nadruk gelegd op de explosieve start en de afzet. Dat kun Je perfec tioneren door ondermeer veel te sprinten. Toen begreep ik pas waar om Jan Egil Storholt tijdens een uitzending van Superstars niet aan het onderdeel gewichtheffen deelnam". Ondertussen heeft de accentverleg ging in de schaatstraining al zijn eerste slachtoffer opgeëist. Sprinter Jos Valentijn moest na een te inten sieve krachttraining afhaken. De doktoren ontdekten een kalkafzet- ting in zijn spieren. „Ik pas ervoor om zoiets ook mee te maken. Ik heb Kloosterboer een kans gegeven. Toen hij me dwong met gewichten te gaan werken, was voor mij de kous af. Ik vind dat zo'n man zich een beetje flexibel moet opstellen", aldus Van Helden. En over hoe het nu verder moet vervolgt hij: „Ik train tweemaal per week met Roelof Steenbeek. de gewest-trainer van Friesland. Aan de Thialfijsbaan breng ik natuurlijk sowieso iedere dag een bezoek. Verder zijn er een aantal banen (Deventer. Amster dam. Den Haag en Heerenveen. red.» die mij ook op wedstrijden voortaan gewoon toelaten Zij gaan liever in tegen een beslissing van de KNSB. dan dat ze de nationale kampioen een hak zetten. En die trainings kampen in het buitenland? Heb ik altijd grote onzin gevonden. In Ne derland bevinden zich kunstijsba nen die kwalitatief tien keer beter zijn dan natuur!jsbanen". DEN HAAG - Het hoofdbestuur van de KNWL* heeft een oplossing gevonden voor het plotseling weg vallen van vice-voorzittcr P. van der Molen en sportcommissielid Ed Beugels. Dit tweetal dat vorige week plotseling „ontslag" nam. zal om een aantal lopende zaken te garanderen worden vervangen door: 1. De heer J. K. Hylkema als vice- voorzitter ad interim. 2. De heer Roell als Jeider van de KNWL'-delegatie in de commissie WK-1979. 3. De voorzitter van dc sporlrom- missie, de heer Rooseuburg in dc commissie wereldkampioenschap pen 1979 en deze zal zo spoedig mogelijk worden voorgedragrn voor het hoofdbestuurslidmaat schap. Het hoofdbestuur van de KXWt' respecteert dc beweegredenen voor hel vertrek van Van der Molen en Beugels. Van zijn kant zal er geen druk meer worden uitgeoefend op beide heren om hun beweegrede nen in de openbaarheid te brengen. DEN HAAO (ANP) Op basis van de nationale tennlsranglijst van dit Jaar zou Fred Hemmes nog steeds in aanmerking komen om te worden geselecteerd voor de teams voor de Koning Gustaaf- en Davls Beker. De interimbondscoach voor deze beide evenementen staat namelijk achter Tom Okker en Louk Sanders op de derde plaats van de nationale ranglijst. HANS VAN HELDEN: ..Die trainingskampen in hel buitenland? Heb ik altijd grole onzin gevonden." DEN De laatste wedstrijd, de Engelse nationale voetbal- B speelt in de voorronden van toernooi om het wereldkampi- ehap levert een recordrecette lij de ontmoeting tegen Italië '8 november in het Wembley- bn - zullen de 100 000 toe- uwers voor de recordrecette van 00 pon d sterling (ongeveer 1.9 *n gulden zorgen». De kansen Engeland het eindtoernooi in ntinié te bereiken zijn echter >8 FRANKRIJK De Franse eerstedlvisie club FC Nantes, die met 18 punten uit 14 wedstrijden op de vierde plaats van de competitieranglijst staat, is met vijf spelers vertegenwoordigd in de selectie van het Franse nationale elftal, dat woensdag in Parijs de be slissende wedstrijd in kwalificatie- groep 5 voor het toernooi om het weredkampioenschap voetbal tegen Bulgarije speelt. De 17 spelers, die door trainer Michel Hadalgo zijn geselecteerd, zijn: Doelverdedigers: Bertrand Demanes (Nantes) en Rey (Metz). Verdedigers: Bossis (Nantes), Janvion (Saint Etienne). Lopez (Saint Etienne), Rio (NantesTresor (Marseille) en Tus- seau (Nantes». Middenvelders: Bat- henay (Saint Etienne). Guillou (Nice), Michel (Nantes) en Platini (Nancy). Aanvallers: DalgerfMona- co). Lacombe (Lyon), Rocheteau (Saint Etienne), Six (Lens) en (Soler (Socheaux). Dit ondanks het feit dat hij wegens rugklachten niet heeft deelgenomen aan de nationale kampioenschap pen. Overigens wordt de selectie voor beide eerder genoemde evene menten pas gemaakt na afloop van het wlnterclrcuit, dat binnenkort begint. Grote verschuivingen hebben zich ln vergelijking met vorig Jaar niet voor gedaan. Op de eerste drie plaatsen prijken zowel bij de dames als bij de heren dezelfde namen. Nieuw bij de heren is de Jonge Frits Don (vijfde) en bij de dames de halve Analiste van de nationale kampioenschappen Inge Korsten (zesde). Opvallend is voorts de comeback van oud-kampi oen Jan Hordijk (van zeven naar vier) en de lage waardering voor Da- vis Cup-speler Wouter Fok, die met Hordijk van plaats heeft geruild. De ranglijsten met tussen haakjes de plaatsing van vorig jaar: Heren: 1. Tom Okker (1), 2. Louk Sanders (2), 3. Fred Hemmes (3), 4. Jan Hordijk (7), 5. Frits Don (-), 6. Rolf Thung (8). 7. Wouter Fok (4), 8. Paul van Min (-), 9. Martin Koek (6), 10. Guido Hornman (9). Dames: 1. Betty Stöve (1). 2. Elly Vessies (2), 3. Tlne Zwaan (3), 4. Ma rijke Schaar (5), 5. Nora Blom (4), 6. Inge Korsten (-), 7. Anneloes Schot horst (8), 8. Mariette Pakker 9. Astrid Suurbeek (6), 10. Judith Salo me (7). Zuid Afrika De Zuidafrikaanse tennisbond heeft zijn Boliviaanse collega's voorge steld de tenniswedstrijd om de Da- vis Cup in 'Zuid-Afrika te spelen. Deze wedstrijd, die van 17 tot 19 december in de Boliviaanse hoofd stad La Paz gespeeld zou worden, kan daar geen doorgang vinden om dat de Boliviaanse regering weigert aan de Zuidafrikaanse spelers visa te verlenen. De Zuidafrikaanse tennisbond rea geert met dit voorstel op een uit spraak van voorzitter Rozo van de Boliviaanse tertnisbond, die vorige week verklaarde: „Misschien kun nen we de wedstrijd in het buiten land spelen. En waarom niet in Zuid-Afrika. Het is verwerpelijk dat politiek ingrijpt in het sportge beuren". Tom Okker Tom Okker is in de derde ronde van het internationale toernooi in Stockholm uitgeschakeld. Hij ver loor in twee sets van zijn dubbel spelpartner. de Pool Wojtek Fibak: 2-6.2-6 Voor een verrassing zorgde de Ame rikaan Brian Teacher. Hij versloeg in drie sets de Mexicaan Raul Rami rez. De setstanden waren: 7-5, 4-6 en 6-4 In de tweede ronde herendubbelspel wonnen Flbak en Okker van de Zwe den Björn Wahlström en Lasse Sa- muelsson. De cijfers waren 6-2 7-5 De 43-jarige Australische tennisve- teraan Ken Rosewall heeft de halve finales van het internationale ten nistoernooi in Hong Kong bereikt. Rosewall versloeg in de kwartfinales zijn landgenoot Alan Stone met 16. 7-6 en 6-3. In de halve finale speelt Rosewall tegen de Amerikaan Pat Dupre. die zeer verrassend Dick Stockton versloeg: 6-7. 7-6 en 6-4 TEHERAN Iran maakt een grote kans zich te voegen bij de voetbal teams die zich reeds hebben ge plaatst voor de eindronden van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal volgend jaar in Ar gentinië. In Teheran speelde het Iraanse elftal, voor 80 000 toeschou wers. gelijk tegen Zuid Korea: 2-2 Zuid Korea ging met een 1-0 voor sprong de rust in. De twee Zuidkore- aanse doelpunten werden door Lee Yong Moo gemaakt De tegentref fers werden door Hassan Rowsan gescoord. In de Aziatische voorronde van het wereldkampioenschap is de stand Iran S 3 2 0 K 3- 2 Zuid Korea 7 2 4 I X 7-6 Australië 6 :i I 2 7 II li Koeweit 3 2 12 3 7-6 Hongkong S 0 0 3 I) 3-14. Programma Eredivisie Heden: NAC-FC Amsterdam (20.00 uur) AZ'67-Go Ahead (20.00) Morgen: FC Twente-PSV Haarlcm-Sparta Ajax-FC Den Haag FC flrecht-NEC Vites*e-FC VVV Feyenoord-Volendam Rods JC -Ttlslar Eerste Divisie Heden: FSC-SC Amersfoort (20.00) Morgen: PEC/Zwollc-FC Dordrecht FC Vlaardingvn-Excelsior FC Groningen-Wageningen Heerenveen-SC Garnituur Willem ll-Veendam FC Den Bosch-De Graafschap Helmond Sporl-MVV Eindhoven-SVV DORDRECHT De opval lendste zaken bij de start van de competitie voor de hoofd klasse van het micro-korfbal in dit weekeinde zullen dit jaar niet in de eerste plaats op het sportieve vlak liggen. Het eerst in het oog springende is dat het team van het Dordtse Deetos de wedstrijden in een geheel eigen hal zal spelen. Een kostbare en kostelijke zaak waarvoor de Dordtse korfbalvereniging de lieve som van een miljoen gulden heeft moeten neertellen. Daarvoor krijgt het volgens voorzitter Aart Schalks: „Een behoorlijk brok verenigings leven". Dat is het onS allemsal wel waard", aldus de Dordtse voorzit ter. „Zo'n eigen hal geeft een enor me binding. Vooral omdat er ook een kantine inzit Die kanUne moet één van de kostendekkers van dit fraaie gebouw worden. In de eerste plaats natuurlijk omdat de bezoekers de Deetos-consump- ties gaan gebruiken, maar in de tweede plaats en vooral daarom „Omdat de eigen mensen nu na tuurlijk veel langer blijven hangen. Dat geeft die verenigingsbinding." aldus nog steeds Aart Schalks, die het bouwen van deze sporthal toch wel als een van de hoogtepunten in zijn bestuurlijke carrière vindt Nu is de nieuwe Dordtse sporthal, de derde naast twee gemeentelijke hallen in deze stad. het aanzien ten volle waard. Een van de opvallend ste zaken is. dat het publiek op de wedstrijden die in de arena plaats vinden een vrij uitzicht heeft. Voor topwedstrijden, en men verwacht er daar veel van in Dordt, is er voldoende toeschouwers capaci teit. Rondom het gehele veld staan tribunes, afgeschermd van het speelveld door een batterij van re clameborden. Die staan er overi gens vanwege de commercie. Een en ander moet zo'n veertigduizend gulden aan baten opbrengen. Dat is dan ongeveer één-derde van de te verwachten inkomsten Een andere kostendekkende activi teit is de verhuur aan de gemeente Dordrecht voor het overdag ge bruik door enkele scholen. Dat brengt een halve ton op. Daar ko men dan de meeropbrengsten van de kantine 25.000» en ongeveer tienduizend gulden aan recettes bij. De onkosten voor de hal zullen niet groot zijn. „Het wordt een kwestie van selfsupportingaldus Schalks. „De enige kosten bestaan uit het schoonmaken van de hal. Daar is iemand voor halve dagen voor aangetrokken." De gedachte aan een eigen sporthal ontstonden ln het seizoen 1973 1974. „Er werd." volgens de voorzitter Schalks, die overigens al zo n elf Jaar de voorzittershamer hanteert." aanvankelijk gesproken over een half miljoen. Dat is in de loop der jaren vanzelfsprekend ho ger geworden Het heeft wat tijd gekost eer iedereen overtuigd was van het nut van een eigen sporthal. Niet iedereen zag dat even snel zitten. Een van de voornaamste re denen het toch door te zetten was onder meer het feit. dat er voor het eerste team onvoldoende trainings capaciteit was, waardoor er steeds naar andere plaatsen uitgeweken moest worden." Het feit. dat er veel vrijwilligers werk gedaan is. heeft de kosten enorm kunnen drukken „Naar schatting zijn er een kleine vijfdui zend manuren in gestoken Die zelf werkzaamheid geelt op ^ich na tuurlijk al een binding Nu die hal er eenmaal staat verwachten we een verdere binding. Geen leden winst." aldus Schalks, die Deetos al zo'n vijf-en-twintig Jaar dient „Maar wel minder verloop Boven dien krijg Je daardoor een wissel werking Vergeet niet. dat Deetos al een oude vereniging is Je krijgt hier dus het verschijnsel dat ouders die vroeger zelf speelden, weer ac tief worden, omdat de kinderen nu spelen Heb je een goede accommo datie te bieden, wel dan bind Je die mensen gemakkelijker." Over het benodigde kapitaal weet Deetos' voorzitter nog „Ongeveer tachtig procent hebben we via een lening van een bank gekregen. Van de provincie krijgen we vijl procent en van de N.S.F. anderhalf procent Ongeveer vijftien procent moet uit eigen middelen komen Van CRM hebben we niets ontvangen, on danks het feit. dat we toch duide lijk op het gebied van de recreatie werkzaam zijn Wat die eigen mid delen betreft, daar werken zo n 400 leden aan mee Die zijn verdeeld over 35 micro-teams en 30 veld- twaalltallen Daar onder het eerste team. dat overigens pas zondag 20 november legen Die Haghe de hal kan inwijden Welke kwaliteiten trainer Jan Wals zijn ploeg heeft bijgebracht kan zondag blijken als in De Weeren tegen het Amster damse Archipel aangetreden gaat worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 31