Beleggings rekeningen tot BK-24-DL Bon voor hoge rente op uw "reserve-geld" Regering onthutst na beschuldiging Tsjechoslowakije Moskou: VS racistisch en schender mensenrechten postgiro en rijkspostspaarbank Nieuwe kentekens Muizen 'vreten ambassadeur op' Ontwerp-advies: 'Normale' bevalling bij voorkeur thuis Dagbladuitgevers vrezen aantasting informatieve functie Pastoor belooft dief vergeving Scherpste debat tot nu toe in Belgrado Goldschmidt geen erepromotor van De Pous Vlaar nu voor f 93,-* met Hoverlloyd in 40 minuten naar Engeland. ZATERDAG 12 NOVEMBER 1977 BINNEN- BUITENLAND Trouw/Kwartet LONDEN (DPA) - Het Britse ministerie van buitenlandse za ken beeft nog geen 'piep' van medeleven laten horen met zijn diplomatieke vertegenwoordi ger in Saoedi-Arabie. die dreigt door de ambassademuizen te worden opgevreten, zo klaagt de man. De wanhoop nabij heeft de di plomaat in Djeddah, John Wil ton, een brief aan dc redactie van de Times geschreven om zich te beklagen. Gevraagd wat voor de verlich ting van het lijden van zijn ver tegenwoordiger in Saoedi-Ara- bië wordt ondernomen, ver klaarde „buitenlandse zaken" onbewogen: „Er wordt geen toeslag gegeven voor muizeval- lenkaas". En niet veel minder harteloos was de reactie van een hoge ambtenaar van binnenlandse zaken: „Ze richten in buiten landse zaken geen katten meer af zoals dat vroeger voor dit doel gebruikelijk was. Het spijt mij daarom zeer. maar de ambassa deur zal verder moeten lijden". In zijn wanhoopsbrief aan de Times, schreef Wilton: „Door vertwijfeling over de schrale kost van de moderne ambassa dekeuken gedreven, worden de muizen hier kannibalistisch. In de afgelopen nacht ben ik in bed twee keer door muizen op zoek naar eten, gebeten". (ADVERTENTIE) wm I -«SS.**»* 't Is verstandig om geld opzij te leggen voor je weet maar nooit Want er kunnen zich altijd onvoorziene omstandigheden voordoen. En dan is 't een veilig gevoel als je je eigen reservepot achter de hand hebt Op een beleggingsrekening van postgiro en njks- postspaarbank kunt u tegen goede rente elk gewenst bedrag opzij zetten Automatisch sparen kar%ook. Beleqqinqsrekeninqen tot V/iX. U kunt kiezen uit 4 soorten beleggings rekeningen In rente variërend van 4% tot 7 '6%. Die rente is afhankelijk van de opzeg termijn (tussen 3 en 36 maanden). Hoe langer de opzegtermijn, hoe hoger de rente. Bij opname zonder de opzegtermijn in acht te nemen wordt een klem percentage van het opge nomen bedrag van uw tegoed afgetrokken. Zonder aftrek kunt u opnemen: - de rente van vong jaar - geld voor de aankoop van een eigen woning. Meer informatie Stuur de bon in, vraag de folder op het post kantoor, of bel 0017 (gratis) of (020) - 589 3137. UTRECHT (ANPi - Een als nor maal te verwachten bevalling dient bij voorkeur thuis te geschieden Binnen de verloskundige zorg moet er een gestructureerd samenwer kingsverband komen van verlos kundige ivroedvrouwi. huisarts en specialist, waarin de hulpverleners werken met uniforme zwanger schapskaarten De mogelijkheden voor poliklinische bevallingen moe ten worden uitgebreid Afzonderlij ke kraaminrichtingen en kraamte huizen «die overigens in Nederland al bijna niet meer voorkoment moe ten verdwijnen. Dil zijn enkele van de belangrijkste punten uit een omvangrijk ontwerp advies over de versterking van de verloskundige zorg. dat maandag wordt behandeld door de centrale raad voor de volksgezondheid Het advies is bestemd voor staatssecre taris Hendriks. In een eerste reactie op het ontwerp advies heeft de Nederlands^ vereni ging van verloskundigen gezegd dat erkende kraaminrichtingen niet mo gen worden gesloten voordat alle ziekenhuizen zijn opengesteld voor verloskundigen en zijn ingericht voor de begeleiding van normale be vallingen, zodat de continuïteit van de kraamzorg wordt gewaarborgd DEN HAAG (ANP) De Nederlandse regering is onthutst en verbaasd over de reactie in de officiële Tsjechoslowaakse kran ten. radio en televisie in „de zaak-Ridderkerk". De kranten en radio-Praag hebben hun aanvallen op Nederland verder uitge breid. Volgens commissaris J van der Steege in Ridderkerk gaal het om een procese-verbaal dat is opge maakt toen twee zonen van het echt paar 13 en 15 jaari met een wind buks op passerende fietsers schoten. Omdat de ouders met vakantie in Tsjechoslowakije waren ide moeder is een Tsjechoslowaakse) w?rd een proces-verbaal opgemaakt, waarna de kinderen naar huis werden ge stuurd Na terugkeer uit Tsjechoslowakije beschuldigde de vader de poliUe van ontvoering van de kinderen, van misbruik en dat hun op het politie bureau verdovende middelen zou den zijn aangeboden Hij wilde de kinderen niet meer thuis hebben en door de ïlidderkerske po litie werden zij overgedragen aan de Raad van de kinderbescherming. Op 27 oktober werden de kinderen door de moeder opgehaald en mee naar huis genomen om te worden ge- hoord door een functionaris van de Tsjechoslowaakse ambassade in Den Hjpag Onthutst In Den Haag is men onthutst en verbaasd over de reactie op deze zaak. zo verklaarde het ministerie van buitenlandse zaken. Nederland heeft er niets op tegen wanneer an dere landen signaleren dat er in Ne derland sprake zou zijn van schen ding van de rechten van de mens. zo zei een woordvoerder. Het is echter vreemd dat men een nader onder zoek. dat wordt ingesteld op verzoek van de Tsjechoslowaakse ambassa de in Den Haag niet afwacht, aldus de woordvoerder Hij wees er verder nog op dat iedere inwoner in Nederland bij een onaf hankelijke rechter in beroep kan gaan tegen een behandeling van overheidspersonen die in strijd zou zijn met de rechten van de mens. En bovendien kan men nog in beroep gaan bij het Europese hof voor de rechten van de mens in Straatsburg. Uitgebreid DEN' HAAG Voor de derde keer sedert 1951 gaal Nederland over op een nieuw systeem van kentekenregistratie. Het invoeren van een nieuwe combi natie van letters en cijfers op hel nummerbord van auto's is nodig geworden omdat het huidige systeem medio 1978 volledig /al zijn gebruikt. Nieuwe combinaties zijn dan niet meer mogelijk. Vandaar een nieuw systeem (van vier letters en twee cijfers) waarmee men voorlopig vijftien jaar vooruit kan. Het nieuwe systeem bestaat uit drie groepen (evenals thans hel geval is, zodat de herkenbaarheid niet wordt aangetast): twee letters twee cijfers twee letters. Hel ministerie van verkeer en waterstaat heeft dat gisteren meegedeeld. Minister Westerterp heeft voor dit nieuwe systeem gekozen nadat de Rijks dienst voor hel Wegverkeer uit verschillende mogelijkheden deze keus had gemaakt. Ook andere diensten die met de kentekenregistratie Ie maken hebben, kozen voor hel nieuwe systeem. De aanval op Nederland in de Tsje choslowaakse staatspers breidt zich nu ook uit op minister Van der Stoel, die in het voorjaar een bezoek bracht aan Praag en daar op zijn hotelkamer de woordvoerder van de Tsjechoslowaakse beweging voor de rechten van de mens. Jan Patocka. ontving Tijdens dit bezoek werd over deze gebeurtenis weinig in de pers daar gepubliceerd Een interview van mi nister Van der Stoel voor de Praagse tv werd ernstig verminkt. De woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag zei toen dat het opvallend was hoeveel er was weggelaten. Het partijblad ..Rudé Pravo" noemde het gesprek van de Nederlandse minister met Patocka. die kort daarna werd gear resteerd en vrij snel daarna aan een hersenbloeding overleed ..een in menging zonder precedent." De beschuldiging van de Tsjechos- Commissaris J. van der Steege lowaakse televisie van woensdag avond dat Nederland een visum zou hebben geweigerd aan de correspon dent van de Praagse tv in Bonn. werd gisteren door het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken ontkend. ..Het ligt juist in onze lijn om visa te verlenen." aldus de woordvoerder AMSTERDAM - ANP) De dagblad uitgevers in Nederland zijn zeer ver ontrust over de opvatting van het demissionaire kabinet, dat alle elek tronische systemen voor tekstover dracht op het televisiescherm als omroep moeten worden beschouwd. Daardoor zou op den duur volgens de NDP ernstige schade aan de in formatieve functie van de dagbla den worden toegebracht. De NDP sprak gisteren op een ver gadering in Amsterdam als haar vaste overtuiging uit, dat de dagbla den niet uitgesloten zullen mogen worden bij de grafische telecommu nicatie. Bij de NDP beschikt men volgens een woordvoerder over aan wijzingen, dat demissionaire be windslieden een door de NDP en de PTT samen op te zetten proefobject hebben geblokkeerd. Het gaat hierbij om de mogelijke invoering van het Britse viewdata- systeem, waarmee in eerste instan tie een telekrant kan worden gepro duceerd. Viewdata onderscheidt zich van tekstoverdrachtsystemen die via de ether worden gerealiseerd doordat er geen sprake is van een ongedifferentieerde verspreiding, gericht op de grote massa. Het be treft daarentegen, zo stelt de NDP, een individuele telefonische verbin ding met nieuws- en andere informa tiebronnen, die in computers zijn opgeslagen. De capaciteit van view data is in beginsel onbeperkt, zodat de abonnee over een veel grotere keuzemogelijkheid beschikt dan bij de andere ethersystemen. MAASTRICHT Pastoor Rouwet van de Sint Mathias- parochie in Maastricht heeft gisteren een beroep gedaan op een nog onbekende dief die donderdag een Maria-kroon uit de kerk heeft gestolen. Het kunststuk heeft een waarde van 20 000 gulden en de pas toor heeft aangekondigd dat hij zijn aangifte bij de politie onmiddellijk zal Intrekken als de dief tot Inkeer komt. Pas toor Rouwet belooft de dader ook absolute anonimiteit, als hij het kunststuk terugbrengt. Anderhalf jaar geleden, aldus de pastoor, heeft een soortge lijke belofte ervoor gezorgd dat ik andere kostbaarheden (eruRkreeg die ook uit.de kerk Hestoiep waren, De kroon die ontvreemd is werd In 1956 gemaakt uit siera den die parochianen daarvoor hadden afgestaan. „D BELGRADO (UPI. Reuter) De Sowjet-Unie en Tsjechoslowa- gesteld datde president en partijlei' kije hebben tijdens het scherpste debat tot nu toe op de toetsingsconferentie in Belgrado de Verenigde Staten beschul digd van „racisme, schijnheiligheid en grootscheepse schending van de mensenrechten". der van de Sowjet-Unie Leonid Breznjew onlangs voor het eerst ii6G opgetreden als opperbevelhebbel van de Russische strijdkrachten.140'1 I>c Brillen vierden gisteren Wapenslilslanddag. De Britse koningin-moeder Elizabeth, tijdens de Tweede Wereldoorlog koningin, bezocht een van de vele bijeenkomsten hier in Westminsteren maakte een praatje met een veteraan uit '39-'45. Volgens de Sowjetrussische dlegaiie- leider Joeli Worontsow zijn er ..hon derduizenden concrete gevallen te noemen waarin de Verenigde Staten discriminatie op grond van ras en sex in de werkgelegenheidssfeer. kinderarbeid en beperking van het stakingsrecht toelaat. Worontsow had woensdag al aangekondigd dat hij een aanval op de VS zou gaan doen. De Tsjechische delegatieleider Richard Dvorak stelde dat het mis daadpercentage in de VS „de ver worden moraal van een zieke maat schappij" weergeeft. De Amerikaanse ambassadeur bij de conferentie Arthur Goldberg rea geerde onmiddellijk en zei dat hij het volledig oneens was met de Rus en de Tsjech maar blij was dat er nu in ieder geval een dialoog aan schijnt te komen Goldberg zei dat zijn land misschien niet brandschoon is maar - dat hij de cijfers rustig durft te ver gelijken met die van de Sowjet-Unie en van Tsjechoslowakije. En Adlai Stevenson citerend voegde hij zijn tegenstanders toe: ..Als u ophoudt leugens over mij te vertellen zal ik ophouden met de waarheid over u te vertellen Worontsow zei dat hij meer aanval len op de VS zal gaan doen. Volgens hem heeft de VS slechts tien van de veertig internationale verdragen over mensenrechten ondertekend „De VS heeft dus niet het recht an dere landen de les te lezen," aldus de Russische delegatieleider, die voorts samen met zijn Tsjechosche collega rapportgegevens en krantenberich ten over misdrijven en andere onge rechtigheden in de VS voorlas. De Tsjech besloot met een citaat uit het Mattheus-evangelie: „waarom let gij op de splinter in het oog van TILBURG - Prof dr H O Gold schmidt heeft zich teruggetrokken als erepromotor van drs J W. de Pous, de voorzitter van de SER. Prof. Goldschmidt doet dat omdat hij. in overeenstemming met de wens van minister Van Kemenade, zijn nevenwerkzaamheden sterk zal beperken. Dit meldt het weekblad van de Til- burgse hogeschool De minister heelt een brief geschreven naar het college van bestuur van de hoge school. Het blad van de hogeschool heeft uit die brief opgemaakt dat de minister meent dat openbaarheid van nevenfuncties vereist is en gere geld zal worden. Dat geldt ook voor de verdiensten die uit die neven functies voortvloeien. Prof Goldschmidt doceert bedrijfs- huishoudkunde. in het bijzonder de organisatie van de onderneming Naar aanleiding van publikaties in het weekblad Vrij Nederland, dat handelde over de ambtsvervulling van prof. Goldschmidt. stelden de Tweede Kamerleden Dolman. Drenth en De Graaf vragen aan de minister. De minister antwoordde de Kamerleden en stuurde een brief aan het college van bestuur Uit die brief blijkt dat de minister meent dat prof Goldschmidt zijn neven werkzaamheden binnen de perken dient te brengen. In het kader van de beperking van zijn bijbaantjes, trekt de hoogleraar zich nu ook te rug als erepromotor uw broeder en vergeet de balk in uw eigen oog?" Ambassade De Amerikaanse ambassade in Mos kou heeft bij de Sovjet-autoriteiten geprotesteerd tegen het richten van röntgenstralen op het ambassadege bouw. Als gevolg daarvan was het stralingsgehalte in het gebouw aan zienlijk groter dan normaal. De Sowjets hebben tot nu toe alle be schuldigingen van de hand gewezen en gezegd dat het waarschijnlijk komt door de aanwezigheid vlakbij het ambassadegebouw van een aan tal ziekenhuizen. Volgens Ameri kaanse experts komen de stralen vanuit gebouwen vlak bij de ambas sade. De Russen hebben de Westerse am bassades ervan beschuldigd dat ze soms hulp geven aan verschillende anti-Sowjetrussische religieuze groeperingen, die op hun beurt weer agenten naar de Sowjet-Unie sturen om daar het bewind tegen te wer ken. Het Russische persbureau TASS deed de beschuldiginge nadat de autoriteiten te kennen hadden gegeven twee Zweden te zullen vrij laten, die ervan waren beschuldigd anti-Russische propaganda het land binnen te brengen. Westerse deskundigen hebben vast- Van deze nieuwe functie van Brezn jew werd melding gemaakt in hei^" maandblad van het Sowjetministe- rie van defensie. sai; Gezamenlijk standpunt, strafvervolging voor r~ rijden onder invloed Van onze parlementsredactie DEN HAAG - De vijf Nederlandsij i procureurs-generaal hebben geza menlijk een aantal punten opgei®? steld om te komen tot een unaniem strafvorderingsbeleid voor het eic den onder invloed. <.e Al op 14 november gaat het strafvoritji deringsbeleid op basis van dezo nieuwe uitgangspunten in. Meethak re factoren die de ernst van hef1 misdrijf bepalen zijn het toebrengeil van lichamelijk letsel aan anderenr het veroorzaken van grote materiëltf' schade, en het feit dat iemand eens eerder voor het rijden ondeifAT invloed veroordeeld is. Ook hebben de procureurs regeli opgesteld voor het geval er met heil oog op een bepaalde straftoemeting een onderzoek moet worden inge^u steld naar de persoon en de omstan digheden van de verdachte «ge ADVERTENTIE Als zo n 8 uur varen u te lang duurt gaat u toch zeker laren! Een bcl&cnis. Boven de golven scheren, op een veilig luchtkussen, brecduitzitten met ccn belastingvrij drankje in uw hand. L' pakt de snelle autoweg naar Calais. In 40 minuten brengt Hoverlloyd u in Ramsgato. I" betaalt alleen voor dc auto vanaf f93,-. „Hoor je dat. Simpkins. ze spelen mijn lievelingslied."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 10