lerman Verbeek huiverig voor dogma Bijstand en oudere zelfstandigen Geef leerling zo veel mogelijk vaste leraar Politie Ridderkerk wijst Tsjechisch verwijt af Nieuwe PPR-voorzitter betreurt breuk met PvdA VERSE ALBERT HEIJN KOFFIE Publikatie van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk Veel plagiaat in sector van wetenschappen Geen 'hersenspoeling' jongens Staatssecretaris De Jong: Bronwater... Spa ...natuurlijk IRIJOAG 11 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartel AOVERTENTIES or Jan Sloothaak pRONINGEN Van de protestanten heeft Herman Verbeek, riester in Groningen, geleerd dat je een club moet kunnen rerlaten. Als voorbeeld noemt hij Luther. „Het kan noodzakelijk Ijn een nieuwe beweging te stichten. Dat gaat niet zonder lonflicten. Ik denk dat er nu een totalere reformatie plaats heeft lan in de tijd van Luther." forige week werd Herman Verbeek rzitter van de PPR. Het congres, ar hij werd gekozen, verliet de rs van oppositie die een vorig ngres was ingeslagen. De PPR on- leiding van Herman Verbeek is bereid deel te nemen aan de gering, liefst weer met andere pro- ssieve groeperingen en desnoods „et het CDA. t nieuwe PPR-voorzitter vindt dat niet bij voorbaat kunt zeggen: fooit meer met het CDA. „Ik ben juiverig voor dogma's en geef liever tegen aan waarlangs je een doel tunt bereiken." ils Verbeek praat over zijn nieuwe oorzitterschap en zijn politieke vi- ie, legt hij al gauw een verband met ijn theologische achtergrond en zijn luidige manier van werken vanuit en „basisgroep." De „alternatieve triester" van Groningen kreeg in de aren zestig bekendheid als leider an de Citygroep Groningen, nadat lij in 1963 tot priester was gewijd, lij stelde zich nogal zelfstandig en os van de rooms-katholieke kerk op n verbrak later het dienstverband net die kerk geheel. „Maar eenmaal ot priester gewijd, blijf je dat, tenzij Ie paus anders beslist. Ik ben nog teeds priester. Mijn geval lag niet noeilijk voor de kerk omdat ik nooit jetrouwd ben. Dat is de enige maat- taf die men aanlegt." Ia de breuk met de kerk is Verbeek, lie in 1974 zijn rijbewijs verscheurde lit protest tegen de autoverheerlij- cing, gaan „sprokkelen" om aan de cost te komen. Hij schrijft, houdt ezingen en dergelijke en sinds vori- ;e week kan hij ook putten uit de >ost van twaalf mille die de PPR •oor haar voorzitter heeft uitge- rokken. Federatief De werkwijze van de vroegere City- groep nogal massaal, met kerk- "liensten en grote samenkomsten inmiddels verlaten. Naar het voor leid van Zuid-Amerika werd een iasisgroep" (zoals die van bisschop •agoso in Brazilië) opgericht. Kriti- jhe en radicale christenen vestig- len zich in „Huis De Vier Handen" an de Oude Boteringestraat. Derge- ijke basisgroepen kwamen er meer n inmiddels zijn er in heel Neder land tachtig. Er wordt nu gewerkt lan een federatief verband om ge- nakkelijker contact te kunnen op bouwen met instituten als kerken. Interkerkelijk Vredesbaraad, vak bonden en andere organisaties. Ver beek verzorgt ook de internationale contacten, vooral met de Bondsre publiek Duitsland. „We willen probe ren het afglijden van de Duitse rechtstaat te voorkomen en zoeken contacten met partnergroepen. Gro ningen heeft contact met zo'n groep in Krefeld en we bereiden nu een conferentie voor over democratie en macht." Ook Verbeek keurt geweldadige ac ties als die van de RAF af. „Maar als de jongeren voortdurend geconfron teerd worden met een stukje terreur- cultuur zoals de oorlog in Vietnam en geweldadige films op de televisie zien, dan kunnen wij niet verwach ten dat ze wijzer zullen zijn." Als het kwaad toeneemt, dan ligt de twijfel aan God 'voor de hand, zegt Verbeek. „En het kwaad heeft nu zo'n overmacht dat er geen geloof tegen is opgewassen." Volgens Verbeek slaat de houding van de kerk op haarzelf terug. „Als het interkerkelijke beraad „nee" zegt tegen de kernbom, maar de bis schoppen beamen dat niet volmon dig, dan is niet te begrijpen dat zij de Bergrede nog vertegenwoordigen." Tegen deze achtergrond ziet Ver beek de toenemende ontkerkelij king. Zelf zegt hij zich betrokken te voelen bij zowel kerk als CDA. „Ik ken die kring en heb dus recht van spreken. Vanaf mijn geboorte, 41 jaar geleden, heb ik die wereld inge zogen. Maar er kan een reden zijn dat je er uit stapt." Al ver voordat hij het dienstverband met zijn kerk ver brak, stapte Verbeek aan het eind van de jaren vijftig uit de KVP. Niet vereenzelvigen Nu werken Verbeek en de zijnen vanuit hun basisgroep in „Huis De Vier Handen" op verschillende ma nieren naar de maatschappij toe. Mensen in nood kunnen er onderdak vinden, maar ook wordt er gewerkt via de wereldwinkel, een adoptie- groep van Amnesty International en dergelijke. Ook de politiek wordt niet geschuwd als middel om in de maatschappij te werken. Zo kon het gebeuren dat Herman Verbeek voor zitter werd van een politieke partij. „Overigens mag de groep niet met een politieke partij worden vereen zelvigd. Dat is mijn eigen keus. Aan Herman Verbeek: kleine partij als PPR zinvol. de andere kant mag je die keus ook weer niet verbergen. We hebben daarover aan de hand van de zeven stellingen hier in huis hu een dis cussie". Herman Verbeek heeft zelf vanuit zijn christelijke achtergrond voor de PPR gekozen. „Hoe kun je als chris ten lid zijn van een NAVO met kern bommen?" Anderen zegt Verbeek kwamen tot diezelfde keus vanuit hun socialistische visie. Ook onder socialisten is er ontreddering. „Hoe kunnen regeringsverantwoordelijke socialisten miljarden geven aan be drijven zonder dat de arbeiders er iets over te zeggen hebben?" Veel gemeen Radicale christenen en socialisten hebben veel gemeen. Bijvoorbeeld: hun afkeuring van groei als graad meter voor de gezondheid van de maatschappij en het feit dat dit ten koste gaat van de derde wereld. „De binnenvetters die in de eigen partij tot een doorbraak proberen te ko men, lopen daar vast". De PPR biedt zo meent Verbeek een nieuw perspectief. „Het CDA zegt een open partij te zijn, maar het is natuurlijk een christelijke partij waar anderen slechts mogen toetre den. Zo mogen christenen toetre dentot de PvdA maar dat bUjft een socialistische partij. Zowel in CDA als PvdA worden monologen ge voerd. In de PPR hebben we een confrontatie tussen beide groeperin gen binnen het kader van één en dezelfe partij en program". Verbeek meent dat dit tegelijk wel licht de oorzaak is voor de moeite waarmee de PPR haar richting kiest: dan weer tégen en weer vóór regeringsverantwoordelijkheid. Dit hangt weer samen met het feit dat veel PPR-mensen zich bewust zijn geworden van het maatschappelijk gebeuren door in actiegroepen te werken. „Nu ze in politieke partijen werken, hebben ze niet meteen de politieke discipline van een Schae- fer". De actiegroep-gedachte leeft voort in de politieke partij die de PPR nu is. „Een politieke partij kan niet meer louter regeringspartij zijn. Ook de oppositie moet mogelijk blijven". Jammer Verbeek vindt het jammer dat zijn partij indertijd het samenwerkings verband met de PvdA heeft verbro ken. Als ook de PPR had meege speeld bij de vorming van een nieuw kabinet, had dat wellicht beslissend kunnen zijn voor een verdeling van de kabinetszetels in de geest van de formule 8-7-1, zo meent hij. De PPR zou overigens wel grote moeite heb ben met onderdelen van het regeer akkoord, zoals in de sociaal-econo mische sector (onvoldoende geld ADVERTENTIES We weten het allemaal: een aantal oudere zelfstandigen heeft de grootste moeite het hoofd boven water te houden omdat het bedrijf te weinig oplevert. De AOW mag dan aardig in het verschiet komen, voorlopig is het nog niet zover. En het gaat er om nu de noodzakelijke kosten voor het bestaan op te brengen. Een probleem waarvoor sommige winkeliers, agrariërs en andere zelfstandigen zich gesteld zien. Is er een oplossing? Een lening sluiten om het bedrijf weer levens vatbaar te maken, lukt niet altijd. En het omschakelen naar een baan in loondienst op wat latere leeftijd is geen eenvoudige stap. Maar wat dan? De zaak opheffen, is ook al zo wat. Eigenlijk zou mèt behoud van het bedrijf dat ontoereikende inkomen aangevuld moeten worden om de situatie weer aanvaardbaar te maken. De op 1 oktober 1977 in werking getreden Rijksgroepsregeling oudere zelfstandigen (aig«K«tR ■O.Z.) kan hier soelaas bieden. Oudere zelfstandigen, die aan-de-slag willen blijven, komen in aanmerking vooreen aanvulling op hun inkomen tot het netto bedrag dat voor ontvangers van bijstand geldt, mits zij: - minstens 58 jaar zijn, maar de leeftijd van 65 nog niet hebben bereikt; - in staat zijn om ook in de toekomst uit het bedrijf of beroep ten minste een inkomen te halen van f 12 000,- (voor 1977). Dit bedrag wordt jaarlijks aangepast; - de arbeidstijd geheel gebruiken voor hun beroep of bedrijf; - voldoen aan de wettelijke vereisten voor het beroep of bedrijf, dat bovendien al minstens vijfjaar moet zijn uitgeoefend; - over een goede boekhouding beschikken. Bij het vaststellen van de aanvullende uitkering wordt rekening gehouden met alle inkomsten, ook met die van de echtgenote. Daarnaast wordt gekeken naar: - de lasten die voor een zelfstandige hoger zijn dan voor een werknemer (bijvoorbeeld de premie voor een ziektekosten verzekering). - de voordelen die een zelfstandige soms heeft als bepaalde bedrijfsmiddelen privé gebruikt worden (bijvoorbeeld telefoon, levensmiddelen); - het vermogen, dat bestemd is voor het bedrijf (maar binnen zekere grenzen ook voor de oudedagsvoorziening of privé- gebruik) Dit moet wel beneden een bepaald bedrag blijven In 1977 bedraagt dit zogenaamde vrijgelaten vermogen maximaal f 130.000,-. De waarde van het onroerend goed dient door taxatie te worden vastgesteld De gemeente kan hierover nadere inlichtingen geven en bijvoorbeeld zeggen hoe groot het vrij te laten privé-vermogen mag zijn. Aanvragen Voor aanvragen kan men terecht bij de gemeentelijke sociale dienst of bij de afdeling sociale zaken. Daarbij dient de boekhouding over de laatste drie jaren te worden overgelegd. Men kan dit zelf doen, maar ook laten doen, bijvoorbeeld door de district- bureauhouder (voor boeren en tuinders) of door de Regionale Dienstencentra of Borgstellingsfondsen voor de middenstand. Belangrijk: als men verwacht dat het inkomen in de komende tijd onvoldoende zal zijn, moet nu een aanvrage worden ingediend. De uitkering kan namelijk pas beginnen na de aanvrage en kan niet betrekking hebben op de periode daarvoor De uitkering Het eigen inkomen wordt aangevuld tot de zogenaamde normbedragen van de bijstandswet. Deze bedragen worden half jaarlijks aangepast (en bekend gemaakt in advertenties in de dagbladen). Zo ontvangt een echtpaar (zonder kinderen) sinds 1 juli 1977 maximaal f 995,90 per maand en een alleenstaande f 649,70 per maand. PLUS de premie vooreen vrijwillige verzekering bij een ziekenfonds. PLUS een vergoeding voor de woonkosten Bij een huurhuis is dit bedrag gelijk aan de 'kale huur", verminderd met een eventuele huursubsidie. Bij een eigen huis is dit gelijk aan de hypotheekrente, eigenaars- onderhoud, straat- en grondbelasting e.d. PLUS een vakantie-uitkering (f 69,70 voor een echtpaar en f 48,80 voor een alleenstaande per maand). Een voorbeeld Jan de Boer is 60 jaar en gehuwd. Hij drijft een veevoederhandel, die zijn eigendom is. Het vermogen kan worden becijferd op f 60.000,- en het inkomen was in de afgelopen jaren gemiddeld f 13.000.- Voor 1977 wordt dit inkomen begroot op f 14 000,-. De Boer's premie voor de arbeids ongeschiktheidsverzekering bedraagt f 800,- en de lasten van het woongedeelte (va6te lasten plus toegerekende rente van de hypotheeklening) kunnen op f150,- per maand worden gesteld. De Boer voldoet aan de voorwaarden voor een R.o.z.-uitkering, die als volgt wordt berekend: volgens de normen: Basisbedrag 12 xf 995,90-f 11.950,80 plus woonkosten 12 x f 150.f 1,800,-- plus premie ziekenfonds 24 xf 53,85-f 1.292,40 (echtpaar) f 15.043,20 daartegenover staat: Begroot bruto bedrijfsinkomen minus belasting en premie volks verzekering 22%) minus premie arbeidsongeschiktheids verzekering netto bedrijfsinkomen f 14.000.— f 3.080,— f 10.920.— 1 600." R.o.z. aanvulling Dit betekent een voorlopige, maandelijkse uitkering van circa f 400,verhoogd met de vakantie-uitkering. De bijstand wordt per boekjaar definitief vastgesteld, zodra het jaarinkomen uit bedrijf of beroep aan de hand van de boekhouding bekend is. Het eventueel teveel betaalde moet dan worden teruggegeven Als te weinig is ontvangen, wordt dat bijbetaald Let opI Wanneer men - onvoldoende of onjuiste inlichtingen verschaft. - niet tijdig een goede jaarrekening overlegt, - niet voldoet aan verdere door de gemeente te stellen voorwaarden, loopt men het risico dat de uitkering wordt verlaagd of beëindigd f 10.120 f 4923,20 voor nieuwe initiatieven om de- werkloosheid te bestrijden en te veel geld om de groei-economie te bekos tigen). Verder moet Nederland sa men met andere kleine landen in NAVO zowel als Warschaupact stre ven naar een weren van de kernbom en uit de NAVO stappen als niet gelukt. Deze nuancering past vol gens Verbeek binnen de formulering zoals die in het PPR program staat: „De PPR zal zich Inspannen Neder land los te maken uit de Navo". Verbeek: „Die formulering betekent niet dat we even een briefje naar de NAVO schrijven dat we eruit stap pen". De neutronenbom is onaan vaardbaar en ook het ultracentrifu- geproject in Almelo blijft de PPR volstrekt afwijzen. „Maar ook hierin moet je niet dogmatisch zijn. Den Uyl wilde het indertijd niet op een kabinetscrisis laten aankomen toen de PPR-ministers met aftreden dreigden. Dat bewijst welke invloed je als kleine regeringspartij kunt uitoefenen. Je kunt ook schuldig zijn door niet mee te regeren en je moet nooit in de oppositie géén maar er toe gedwongen worden". Zinvol Verbeek blijft een kleine partij als de PPR zinvol vinden. De tendens naar grote partijen ziet hij als een gevaar voor de democratie. „Het zou rampzalig zijn als er links van de PvdA niets meer bestond en nog rampzaliger als daar alleen maar een getuigenisgroep was." Van onze onderwijsrcdactie AMSTERDAM Plagiaat komt op het wetenschappelijke erf vrij veel voor. Onderzoekers die graag een wetenschappelijk succes willen boeken bezwijken niet zelden voor de verleiding van anderen over te schrijven wat ze zelf graag hadden willen bedenken. Dit is de conclusie uit een on derzoek dat het weekblad Inter mediair heeft gehouden. Het blad ontving 259 reacties op een enqüete naar bedrog in de we tenschap. De helft van de inzen ders werkt in de exacte weten schappen, de andere helft in de mens- en maatschappijweten schappen. Meer dan tweederde van de on dervraagden zegt ervaring te hebben met plagiaat. Daarvan zegt 18 procent dat ze dergelijk bedrog één maal hebben meege maakt en 46 procent heeft het vaker gesignaleerd. De status van de verdachte was in één van de vijf gevallen een student. In de meeste gevallen ging het om wetenschappelijke onderzoekers die de zaak flesten. Zelden blijkt ontdekt plagiaat tot ernstige consequenties te leiden. In de aan Intermediair gerapporteerde gevallen is slechts éénmaal ontslag gege ven. De conclusie van het on derzoek van Intermediair is dat het verschijnsel van plagiaat minder zeldzaam is dan men denkt. RIDDERKERK (ANP) Het communistische partij dagblad Rude Pravo in Praag heeft de politie in Ridderkerk ervan be schuldigd de twee zoons van een in Ridderkerk wonend echtpaar (de moeder is een Tsjechische en de vader is sta- tenloos) tijdens een zakenreis van het echtpaar naar Tsjecho- Slowakije te hebben „gekid napt" en „gehersenspoeld". De twee jongens, 13 en 15 jaar oud, van het echtpaar Bom werden op 12 oktober van dit jaar meegenomen naar het politiebureau in Ridder kerk en daar volgens de lezing van de Rude Pravo bijna drie weken vastgehouden. Volgens het Praagse dagblad werden ze in die tijd „gesla gen en fascistisch geïndoctrineerd". Heel fel schrijft de Rude Pravo daar over, „Deze zaak levert het bewijs van de hypocrisie van de Nederland se regering die op de conferentie in Belgrado de Tsjechoslowaakse rege ring beschuldigt van schending van de rechten van de mens". De Rude Pravo sleept er de proble men bij het bezoek van minister Van der Stoel in maart van dit Jaar bij en meent dat de betrekkingen tussen beide landen door de affaire-Bom opnieuw zijn verslechterd. De Tsjechoslowaakse regering heeft bij het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag een scherp pro test ingediend over de kwestie. Van die zijde is, zo heeft Buitenlandse Zaken laten weten, Inmiddels een onderzoek ingesteld. De resultaten daarvan zijn ter kennis gebracht van de Tsjechoslowaakse ambassade. De korpschef van de gemeentepoli tie in Ridderkerk, de heer J. van der Steege, zegt in zijn lezing van het gebeurde dat tegen beide jongens op 12 oktober proces-verbaal is opge maakt nadat ze uit verveling tijdens de afwezigheid van hun ouders met luchtbuksen vanuit hun huis op voorbijgangers schoten. Twee vrou wen raakten daardoor licht gewond en dienden een klacht in bij de poli tie. Agenten hebben de jongens toen opgehaald en naar het bureau ge bracht. Het verblijf op de politiepost heeft volgens de heer van der Steege, hoogstens vier uur geduurd. Daarna werd het duo met een politieauto naar huis gebracht en daar overge dragen aan de zorgen van hun tante, die tijdens de zakenreis van het echt paar Bom als oppas fungeerde. Van onze onderwijsredactie HILVERSUM „Leerlingen moeten zo min mogelijk van leraar wisselen." Volgens staatssecretaris De Jong (onderwijs) moeten schooldirecties leraren als het kan groepen geven die ze vorig jaar ook hadden. ADVERTENTIE. Drs. De Jong sprak op de jaarverga dering van de sectoe v.w.o.-a.v.o. van de besturenraad van het protes tants-christelijk onderwijs. Een van de onderwerpen die hij aansneed was de schoolgrootte. Op dit moment is een commissie bezig de voor- en nadelen van de grote school op een rijtje te zetten. Uit de literatuur blijkt dat hierover verschillend wordt gedacht. Sommi gen menen dat de massaliteit op school kan leiden tot vereenzaming van de leerling en daardoor tot spij belen, agressie en zelfs terreur. An deren menen dat de sociale controle op kleine scholen zo streng is, dat kinderen het om die reden benauwd krijgen. In afwachting van het advies van de commissie-schoolgrootte wilde staatssecretaris De Jong nog geen positie kiezen. Wel vond hij de rela tie tussen leerling en leraar van groot belang. Door de brugperiode langer te laten duren dan één jaar wordt het gemakkelijker leraren In het tweede en eventueel derde jaar dezelfde klassen te geven. Minder kinderen Het probleem van de grote school zal de komende jaren vanzelf minder nijpend worden, meende drs. De Jong, doordat het geboortencijfer is gedaald en het aantal leerlingen af neemt. Scholen worden zo automa tisch gemiddeld dertig procent klei ner. Onderwijskundige ontwikkelin gen kunnen daarin wel enige veran deringen brengen. Maar men moet niet denken dat een middenschool per se een grote school moet zijn. Staatssecretaris De Jong kondigde verder aan dat hij een wetsvoorstel voorbereidt, dat het mogelijk maakt de afdelingen gymnasium A en B en atheneum A en B aan elkaar te kop pelen. Al meer dan veertig procent van de scholen heeft nu toestem ming voor zulk „ongedeeld voorbe reidend wetenschappelijk onder wijs". Nu moet die toestemming nog worden aangevraagd. Door wetswij ziging wordt het voor scholen die dit willen makkelijker ongedeeld v.w.o. in te voeren. De voorzitter van de sectie v.w.o.- a.v.o.. de heer A. de Jongh, riep schoolbestuurders op de hand te houden aan de christelijke identiteit van de school bij benoemen van nieuwe leraren. In het verleden is hier wel eens te gemakkeUjk over heen gestapt, meende hij. Leerlingen zijn kritisch en eisen ook in dit op zicht duidelijkheid van de man of vrouw voor de klas. Natriumarm Drink de natuur

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9