Kartelbeleid EG verouderd Rolinco Vijftig jaar bankier Middenstand ABN Bank Consumptief krediet blijft toenemen Vraag onze man in Quito. Het Jaarverslag 1976/77is uit Jaarverslag Papierfabriek wil twee bedrijven sluiten GATT: protectionisme schadelijk voor economieën Papierfabrikanten willen marktbescherming Geen CAO voor hoger personeel in metaalsector In negen maanden bijna 6 miljard gulden Alblasserdam krijgt opslagruimte voor bestrijdingsmiddelen Vermogen van Rolinco 400 min lager Binnenschippers beraden zich over einde boycot Wereldhandel op kwetsbaar punt 2 VRIJDAG 11 NOVEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet p 21 RH 25 - S 23 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het mededingingsbeleid van de Europese Gemeenschap (gebaseerd op de artikelen 85 en 86 van het Verdrag Van Rome) is verouderd, zo verklaarde mr. P. G. Meyer Viol, voorzitter van de Vereeniging van Nederlandsche Papierfa brikanten VNP) in de algemene ledenvergadering. ADVERTENTIE Volgens de heer Meyer Viol kan er aan de bestaande overcapaciteit in de Europese papierindustrie aleen iets gedaan worden als er ofwel een gecoördineerd investeringsbeleid, ofwel een collectieve capaciteitsbe perking. ofwel prijsafspraken van de grond komen. Elk van deze drie op lossingen zijn in strijd met de kartel bepalingen van de EG. Daarom zul len die bepalingen moeten worden veranderd, aldus de voorzitter. „In dien de met de toepassing van arti kel 85 en 86 van het Verdrag van Rome belaste ambtenaren hun be leid niet wijzigen, komen hun colle ga's. die met de werkgelegenheids- problematiek te maken hebben in moeilijkheden". De heer Meyer Viol is van mening, dat er een onder scheid dient te worden gemaakt tus sen offensieve en defensieve over eenkomsten. waarbij het in het geval van de papierindustrie gaat om de fensieve. d.w.z. overeenkomsten die tot doel hebben een eenmaal bereik te positie té handhaven. In een resolutie van de papierprodu centen wordt verklaard, dat conces sies op het gebied van de liberalisa tie ten opzichte van andere geïndu strialiseerde landen met een vrije markt, dan wel landen met een plan economie, thans niet gelegen komen. De Europese papierfabrikanten dringen verder aan op invoerpla- fonds en op een snellere afbraak van de Spaanse invoerrechten (die met betrekking tot papier vijfmaal zo hoog zijn als werd overeengekomen in het verdrag met de EG in 1970). De Europese papierfabrikanten wij zen de ministers verder op het feit. dat Oostbloklanden naar de EG ex porteren tegen uitzonderlijk lage prijzen, waardoor de marktprijzen in de EG ernstig worden verstoord. Vol gens de heer Meyer Viol is de invoer uit de Oostbloklanden in twee jaar verviervoudigd. Ongunstig verbruik in 1976 steeg ten opzichte van 1975 met 15%, doch lag nog 1.5% onder het verbruiksniveau van 1973. De activiteiten van de Stichting In dustrie Hout. die dit jaar twaalf- eneenhalf jaar bestond, hebben bij gedragen tot recente plannen van overheidszijde on^ het Nederlandse bosareaal met 50.000 hectare (20% meer) uit te breiden. Dit bos. dat op betere gronden zal worden aange legd dan de huidige bossen, zal veel meer dan 20 procent kunnen bijdra gen tot de verhoging van de hout- produktie in Nederland, die nu on geveer een miljoen kubieke meter bedraagt, aldus Meyer Viol. Oud-papier Maatregelen Volgens de heer Meyer Viol is een EG-industriepolitiek ten aanzien van bijvoorbeeld herbebossing, oud- papierrecycling. onderzoek- en ont wikkelingsprogramma's wenselijk. Niettemin hebben de problemen die zich bij de huidige conjunctuur voor doen absolute voorrang. In dit ver band hebben de Europese papierfa brikanten de ministers van economi sche zaken van de negen EG-landen gevraagd maatregelen ter bescher ming van de EG-papiermarkt te nemen. De Nederlandse papier- en kartonin dustrie ontwikkelt zich ongunstig. De produktie herstelde zich in 1976 weliswaar met 22 procent ten opzich- te van 1975, maar de produktie in het eerste halfjaar 1977 lag maar 2 pro cent boven die van dezelfde periode in 1976. Voor heel 1977 wordt ver wacht dat de totale produktie nog iets beneden het niveau van 1973 („een normaal jaar") zal liggen (-1,3%). De afzet nam in 1976 met 21 procent toe t.o.v. 1975. Echter, in het eerste halfjaar 1977 lag de afzet slechts 1 procent boven die in 1976. P. G. Meyer Viol Voor 1977, wordt gerekend op een afzet die vier procent beneden het niveau van 1973 zal liggen. In 1976 steeg de invoer met 19% ten opzichte van 1975 en overschreed daarmee het niveau van 1973 met 1.77c. Een ontwikkeling die in tegen stelling is met de ontwikkeling van de uitvoer, die weliswaar in 1976 steeg met 397c ten opzichte van 1975, maar toch nog 11,47c beneden het niveau van de uitvoer van 1973. lag. Een gemiddelde daling sinds' 1973 van de uitvoer van 3,97c. Het Het aandeel van oud papier in de produktie van papier en karton neemt nog steeds toe. aldus de VNP- voorzitter. Het aandeel beliep in 1973 41 procent en in 1976 51 pro cent. Een dit jaar ondernomen stu die wijst uit, dat de inzameling van oud papier als grondstof voor papier en karton voorlopig zal achterblij ven bij de totale vraag. In dit ver band heeft de VNP begrip voor de initiatieven die genomen worden om huisvuil-scheidingsinstallaties te ontwikkelen om grondstoffen te her winnen en verspilling tegen te gaan (de VAM is hiermee bezig). Niette min maant de VNP tot voorzichtig heid: investeren in dergelijke schei dingsinstallaties zou wel eens onren dabel kunnen zijn. omdat de papier industrie aan het langs deze weg gewonnen oudpapier (dat van slech te kwaliteit is) geen behoefte heeft. Daarbij komt dan nog. dat de be reidheid van het publiek om oud papier te bewaren („het wordt toch uit het huisvuil gehaald) tot een minimum zal dalen, waardoor de oudpapierhandel in gevaar komt. In deze sector werken 6.000 man in ruim 400 bedrijven. Waarin: bijzonderheden over de beleggingsportefeuille belangrijkste aan- en verkopen ROLINCO's visie op het beleggingsklimaat de SV uitkering in gratis aandelen. U ontvangt het door een envelop met uw naam en adres te zenden aan: rolinco Antwoordnummer 1957 (495). Rotterdam Bellen kan ook: 010 - 65 07 II. toestel 157. EERBEEK Schut Superieur overweegt de sluiting van de papierfabrieken in Eerbeek en Nijmegen, zo heeft de onderne ming de industriebonden laten weten. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De Nederlandse Middenstandsbank gedenkt deze maand om precies te zijn morgen haar 50-jarig bestaan. De bank ontstond in een tijd, toen er bij de grote bankiers nauwelijks of geen belangstelling bestond voor de financiering van de kleinere onderneming. Men vond de krediet verlening weinig rendabel wegens de gemiddeld kleine omvang m de relatief grotere risico's. De eerste middenstandsbanken, die in die jaren opereerden, rustten veel al op een coöperatieve basis. Zij had den met veel tegenwind en strubbe lingen te kampen. Eén en ander was aanleiding voor het instellen van een regeringscommissie, de zgn. commis- tie Van Doornick, die tot taak kreeg «en rapport op te stellen over het middenstandsbankwezen in Neder land. Op grond van de conclusies en aan bevelingen van deze commissie werd in 1927 de Nederlandsche Midden standsbank opgericht met o.a. een geplaatst aandelenkapitaal van 1.260.000 en een overheidsgarantie van 6.500.000. Naast de NMB werd de Nederlandsche Middenstands Spaarbank in het leven geroepen. Voorzichtig beleid Doel daarvan was de spaargelden var. de middenstand via de moeder- bank weer hun economische functie in het belang van de middenstand te laten vervullen. De NMB startte met 70 kantoren 165 agenschappen van de spaarbank. De eerste 25 jaar van het bestaan van de Nederlandsche Midden standsbank stond vrijwel geheel in het teken van een zekere consolida tie. En de economische situatie in het land èn de ontwikkelingen in de middenstand noopten tot een voor zichtig beleid. Van werkelijke groei was in die periode dan ook nauwe lijks sprake. Tijdens de tweede wereldoorlog werd de in 1927 verleende staatsga rantie omgezet in een staatsdeelne ming van 6 miljoen gulden plus 65.000 preferente aandelen. Hier door kreeg de staat een belangrijke stem in de raad van commissarissen en de raad van toezicht. In 1942 bedroeg het aandeel van de staat in het aandelenkapitaal van de Mid denstandsbank 86 procent. Op dit moment bedraagt het niet meer dan 22 procent van het aandelenkapi taal. Na de oorlog kwam de expansie van de NMB goed op gang. Door de fi nanciering van de herbevoorrading van het bedrijfsleven en door de in flatie verdubbelde de kredietporte feuille van de bank in de eerste vijf jaar na de oorlog. Nieuwe kredietvor men deden hun Intrede. Het midden- en middelgrote bedrijf kregen ook de aandacht. Meer kantoren Vooral door het toenemende belang van de dienstverlening aan particu lieren werd in een hoog tempo ge werkt aan uitbreiding van het kanto rennet. In de periode van 1960 tot 1970 werden 200 nieuwe kantoren geopend; in de jaren 1970 tot 1976 werden nog eens 100 vestigingen aan het totaal toegevoegd. Voor de normale financiering van de middenstand heeft de NMB, zoals opgemerkt de beschikking over de besparingen van de middenstand zelf. Daarnaast zijn grote bedragen aangetrokken van het grootbedrijf, institutionele beleggers en andere instellingen. Voor de financiering van ondernemingen, die wel een be hoorlijke levensvatbaarheid hebben maar over onvoldoende zekerheden beschikken om voor een normaal bankkrediet in aanmerking te ko men. bestaat de mogelijkheid van kredieten met een garantie van de staat In de loop van de jaren heeft de bank, naar schatting, voor ruim 3 miljard gulden aan garantiekredie ten verstrekt. Eind 1976 was het uitstaande bedrag aan garantiekre dieten ongeveer 700 miljoen gulden. Het relatieve aandeel van de garan tiekredieten in de totale kredietpor tefeuille wordt overigens steeds klei ner. Het bedraagt thans nog zo'n 6 procent. De toeneming van het personeel .eind 1976 had de bank een kleine 8200 medewerkers is de laatste jaren wat minder snel in zijn werk gegaan dan voordien. De verwach ting is echter, dat het aantal ar beidsplaatsen de komende jaren verder zal worden uitgebreid. Buitenland Hoewel de buitenland-sector van de bank steeds meer in omvang toe neemt de begeleiding van de im- en exporterende cliënt speelt een belangrijke rol daarbij zal ook voor de toekomst het grootste deel van het dienstenpakket van de Ne derlandsche Middenstandsbank ge richt zijn op de financiering van het midden- en kleinbedrijf. Ruim 95 procent van haar relaties behoort nl. daartoe Met haar 450 kantoren mag de NMB zich de op drie na de grootste bank van Nederland noemen. Internatio naal staat de bank thans op de 81ste plaats in de rij van grote banken in de wereld. In 1970 bezette de NMB de 128ste plaats. Een illustratie, die aan het einde van 1976 een balansto taal had van 22.266 miljoen gulden. De twee fabrieken, waar bijna 130 man werken, zijn verliesgevend als gevolg van de bestaande overcapaci teit in de papiersector. Over de posi tie van het mogelijk af te vloeien personeel zullen maandag nieuwe gesprekken worden gevoerd, aldus bestuurder B. J. van der Weg van de Industriebond NVV. De directie van Schut Superieur wil nog geen com mentaar geven. Wel Is gezegd dat studies gaande zijn over een reorga nisatie. Van een onzer verslaggevers. UTRECHT De werkgevers in de Raad van Overleg in de Metaalsec tor (ROM) willen geen cao afsluiten voor het hogere personeel, zo heeft de Industriebond CNV. teleurge steld. laten weten. De Industriebond cnv voelt zich „bij de neus" genomen, omdat de werkgevers hun toezeggingen, ge daan tijdens de cao-onderhandelin gen in 1975, niet nakomen. Toen is afgesproken, aldus de cnv-bond, dat de onderhandelingen zouden worden hervat als de vakbond van het hogere personeel, de vhp, bij de besprekingen zou worden betrok ken. De vhp nam gisteren deel aan de gesprekken in de ROM. De Industriebond cnv zal dij ae onderhandelingen over de metaal cao 1978 opnieuw met voorstellen komen over de arbeidsvoorwaarden voor het hogere personeel. Die voor stellen zullen in dat overleg „zwaar wegen". DEN HAAG In de eerste negen maanden van dit jaar werd voor 5,9 miljard gulden aan krediet verstrekt voor consumptieve doeleinden. Dat is evenveel als in het gehele vorige jaar, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Van het totale krediet werd 54 pro cent, of 3.2 miljard gulden, verstrekt in de vorm van geldleningen. In 1976 was dit aandeel 57 procent. Het aan deel van het financieringskrediet (af betaling en huurkoop) liep terug van 19 procent tot 14 procent. Volgens het CBS is dit het gevolg van de nog steeds groeiende popula- 'Van onze correspondent) ALBLASSERDAM In Alblasser dam komen dit najaar één of meei opslagplaatsen voor restanten van bestrijdingsmiddelen, die gevaarlijk zijn voor mens en dier. Om te voor komen dat deze middelen met het huisvuil langs de kant van de weg wurden gezet of blijven rondslinge ren, wordt idit najaar voor het eerst) ten landelijke actie gehouden, waar bij dergelijke middelen opgeslagen kunnen worden in depóts Slaagt deze proef dan zal er een permanen te regeling komen met betrekking lot de opslag van bestrijdingsmid delen De plaats van het Alblasser- damse depót is nog niet bekend riteit- van het doorlopend geldkre- diet. In de eerste negen maanden van dit jaar hebben rekeninghou ders voor 1,8 miljard gulden in deze vorm opgenomen, wat 31 procent van het totale consumptieve krediet uitmaakte. In 1976 bedroeg dit aan deel nog 24 procent. Het aantal reke ninghouders, dat een doorlopende geldkredietrekening heeft, nam in de eerste negen maanden met 27 pro cent toe van 336.800 tot 428.800. De totale schuld uit hoofde van con sumptief krediet is met 23 procent toegenomen van 7.0 miljard gulden tot 8.5 gulden. Omdat op de doorlo pend geldkredietrekeningen niet alle toegezegde limieten zijn opgeno men. kan op deze rekeningen daar naast nog over 1 miljard gulden wor den beschikt. Zowel de groep algemene banken en landbouwkredietinstellingen als de groep financieringsmaatschappijen en particuliere voorschotbanken konden hun aandeel in het totale debiteurenbestand ten opzichte van 1976 gelijk houden, namelijk respec tievelijk 31 procent en 61 procent. Volgens het CBS is het aandeel van de groep spaarbanken, onder meer door de acUviteiten van de RPS op dit gebied sinds maart van dit jaar. toegenomen van 2.8 procent tot 5.0 procent De heer Y. Cats. Direkteur van het ABN kantoor in Quito, de hoofdstad van Ecuador. Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. In 40 landen. In de praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen Nederlandse I zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Cats uitstekend is ingevoerd. Erg belangrijk in 'n land als Ecuador, dat er alles aan doet om zo snel mogelijk te industrialiseren. De heer Cats kan u dan ook alles vertellen over de gunstige belastingen, de credietfaciliteiten in Ecuador en exportfinancieringen. Dit is zijn adres: Banco Holandés Unido, 10 de Agosto 911 y Buenos Aires, Castilla 42, Quito. Telex: 2135. U kunt natuurlijk ix>k eerst kontakt opnemen met ons hixifd- kantixir, Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren. Telefix>n: 020-293855. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. Volgens de heer Van der Weg zal wellicht in Nijmegen vervangende werkgelegenheid kunnen ontstaan als Schut Superieur een nieuwe fa briek zal opzetten. Daarover zijn plannen in de maak. Moeilijker ligt het In Eerbeek waar verschillende andere papierfabrieken zijn geves tigd. De indruk bestaat dat men niet „zit te springen" om nieuw perso neel De kartonnagefabriek van Schut Su perieur in Eerbeek (circa 200 perso neelsleden) blijft buiten de reorgani satie. Er bestaat een kleine mogelijk heid dat enkele personeelsleden van de papierfabriek kunnen worden ge plaatst in de kartonnagefabriek. De personeelsvermindering zal voorts voornamelijk tot stand moeten ko men via het zogenaamde natuurlijke verloop dat niet zal worden aange vuld. Levie: geen ontslagen De Strucon (Structuurcommissie Confectie) gaat zoeken naar moge lijkheden om de werkgelegenheid van alle 390 werknemers van het herenconfectiebedrijf Levie in Gro ningen voorlopig te behouden. Levie had onlangs aangekondigd, dat men 150 werknemers wilde ontslaan. Zou dat plan zijn uitgevoerd, dan was de Industriebond NVV uit de Strucon gestapt De Strucon houdt 2ich bezig met de herstructurering van de confectie- industrie in ons land. In het bestuur zitten werkgevers en werknemers alsmede vertegenwoordigers van de overheid. De Industriebond NW vond het on juist, dat Levie in Groningen han gende de resultaten van het onder zoek voor de gehele bedrijfstak al werknemers wilde gaan onts.aan. Deze kwestie is gisteren aan de orde geweest in de vergadering van het dagelijks bestuur van de Strucon. Afgesproken is dat er naar openin gen wordt gezocht voor het Groning se bedrijf voor een overbruggingspe riode Na die periode zullen de pro blemen in Groningen worden beke ken in het totaal van de herstructu rering van de herenbovenkledlngin- dustrie. ROTTERDAM In het per eind augustus afgesloten boekjaar 1976- 1977 is het vermogen van het beleg gingsfonds Rolinco NV gedaald van 2894 min tot 2442 min met name als gevolg van de vermindering van het aantal uitstaande aandelen. De per saldo ingekochte eigen aandelen xijn namelijk in de balans per 31 augustus 1977 in mindering ge bracht op het vermogen, zo blijkt uit het jaarverslag De directie constateert dat de we reldeconomie zich in een overgangs fase bevindt, die echter ook de voor waarden schept voor een evenwich tiger ontwikkeling in de toekomst. Tegen die achtergrond is het beleg gingsbeleid in grote lijnen voortge zet. Groeiaandelen werden in de meeste gevallen nog altijd niet aan trekkelijk geacht terwijl het trage conjuncturele herstel geen aanlel ding gaf tot uitbreiding van belan gen in de conjunctuurgevoelige sec toren. Op 22 november zal de inschrij ving openstaan op een 8 pet tienjari ge obligatielening 1977 van 75 min ten laste van Banque Francaise du Commerce Exterieur, waarvan rente en aflossing worden gegarandeerd door de Franse staat De uitgifte koers van de lening, waarvoor offi ciële notering op de Amsterdamse effectenbeurs zal worden aange vraagd. wordt op 18 november be kendgemaakt. De storting is op 20 december. ENNIA verwacht dit jaar in het levensverzekeringsbedrijf een hoge re winst dan in 1976 werd bereikt Als gevolg van de situatie in Neder land zal de schadesector nog verlies gevend zijn. Voor de „andere activi teiten" wordt een hoger resultaat verwacht. Dit staat in het prospec tus behorend bij de 7,75 pet obliga tielening 1977 per 1978-1987 groot 100 min waarop 18 november kan worden ingeschreven. DEN HAAG (ANP) De schippers- bonden ONS en ASV hebben gister avond hun leden geraadpleegd over een mogelijke beëindiging van hun boycot. In vergaderingen in Amster dam en Rotterdam werd gesproken over de gesprekken, die in de loop van de week hebben plaatsgevon den tussesn staatssecretaris Van Huiten van verkeer en waterstaat, de verladers en de vervoerders Als de schippersbonden besluiten de boycot voort te zetten, blijven de verladers bij het kort geding, dat vanmiddag bij de Rotterdamse ar rondissementsrechtbank zal dienen Het resultaat van de deze week ge voerde gesprekken is. aldus het mi-, nisterie van verkeer en waterstaat, dat de vertegenwoordigers van het Comité van Graanhandelaren en de EVO (de organisatie van verladers) er mee instemmen om de huidige situatie in het eigen vervoer met huurschepen onmiddellijk voor de tijd van een jaar te bevriezen. Ook zullen de bestaande inschrijvingen voor eigen vervoer met huurschepen elke keer met hooguit één jaar wor den verlengd. Van een aantal met name genoemde schepen zullen de huurcontracten na beëndlglng in 1982 niet meer wor den verlengd, terwijl een aantal lo pende aanvragen voor een inschrij ving van een huurschip zal worden Ingetrokken. Verder worden in over leg tussen de verladers en de ver voerders de contracten van een aan tal schepen die in 1978 aflopen, niet verlengd. Van Huiten heeft toegezegd al het mogelijke te doen om binnen éen Jaar een regeling voor het eigen ver voer met huurschepen tot stand te brengen, waarbij hij rekening zal houden met de mening die daarover bestaat bij de commissie Binnen scheepvaart. ZURICH De internationale handel balanceert op een kwets baar punt waarop het gevaar bestaat voor afglijding in maatre gelen, die dienen voor de bescherming van de eigen economie. Deze protectionistische maatregelen zouden grote schade kun nen toebrengen aan de nationale economieën, aan het levenspeil van de bevolking een aan het gehele stelsen van internationale betrekkingen. Dit heeft Olivier Long, directeur-ge neraal van de Algemene Overeen komst inzake Handel en Tarieven (GATT), waarvan 83 landen lid zijn. gezegd De OATT raamt, dat in de afgelopen drie jaar als gevolg van protectionistische maatregelen aan de goederenstroom een schade is toegebracht van 30 tot 50 miljard dollar, of drie tot vijf procent van de totale wereldhandel, die in 1977 op duizend miljard dollar wordt geschat. Studies van de GATT tonen aan. dat de Wereldhandel grote mogelijkhe den biedt voor verdere groei. De groei bedroeg in 1976 elf procent en wordt dit jaar geraamd op ongeveer zes procent. Long zei. dat ongerustheid over de ontwikkeling van de Wereldhandel op zijn plaats ls. Er zijn echter moge lijkheden voor herstel als de regerin gen willen meewerken aan een nieu we liberalisatie van de handel Dit is hard nodig, omdat de huidige span ningen tussen de industrielanden onderling zo zijn opgelopen, dat het gehele stelsel van naoorlogse samen werking op het gebied van het inter nationale handelsbeleid wordt be dreigd. Volgens de OATT zijn er vier secto ren die het meest te lijden hebben van beschermende maatregelen Dat zijn texUel (en kleding), staal, trans portmiddelen en mechanische en elektronische produkten. zoals huis houdelijke elektrische apparaten en elektronische produkten

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 25