Sigarettenindustrie tevreden met kwartje Uhebtmeer te goed van uw klanten dan u lief is. Wat nu? Wij helpen. ABN Bank 0i Britse Euro-verkiezing volgens nieuw systeem Coupon Wilt u contact met mij opnemen? Gehalveerde prijsverhoging lost veel problemen op Grondprijzen stegen fors Pil bestrijdt seniliteit Computerindustrie tegen 1980 derde industrie in wereld Witte Huis: geen top VS-Moskou Zonder rijbewijs rijden: 25 gulden Mercedes-Benz MBtrac VRUDAG 11 NOVEMBER 1977 TROUW/KWARTET P 18 - RH 22 - S 2j| Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse sigarettenfabrikanten zijn er gelukkig mee dat het overgrote deel van de Tweede Kamer niets voelt voor een prijsverhoging van twee kwartjes per pakje. Omdat de fabrikanten wel begrepen dat het uitblijven van enige verhoging nauwelijks haalbaar was, hadden zij minister Duisenberg al eerder gesuggereerd er hooguit een kwartje bovenop te doen. Ook de fracties van CDA en VVD hebben in hun schriftelijk antwoord aan de minister afgeraden verder te gaan dan een kwartje per pakje. PvdA en D 66 vinden vijftig cent ook te veel maar zij willen liever een accijnsverhoging die afhangt van het teer- en nicotinegehalte. „Dat vinden wij echter uit den boze", zegt mr R. L. J. Toet. voorzitter van de Stichting sigarettenindustrie. Het Britse ministerie van volksgezond heid heeft deze vorm van accijns ook al eens voorgesteld in EG-verband maar in Brussel bestond weinig sym pathie voor het idee. De Engelsen wilden de ..gedifferentieerde' ac cijns op sigaretten m het kader van een harmonisatie van de belastingen binnen de EG. Een belangrijk be zwaar is echter dat teer- en nicotine gehalte in de sigaretten niet alleen per soort, maar ook per land nogal uiteenlopen. Omzetverlies Zowel vanuit de industrie als uit de handel was de afgelopen maand krachtig geprotesteerd tegen het voornemen van minister Duisenberg een pakje sigaretten van 2.25 op 2.75 te brengen. Men vreesde een omzetverlies van 20 procent, voor de helft veroorzaakt door verschuiving naar de shag (die slechts een dubbel tje duurder zou worden) en voor de andere helft door het wegvallen van de Duitse grensklandizie. Het gevolg zou zijn. aldus de sigarettenbranche. dat het Rijk door deze hele operatie niet de beoogde 350 a 400 miljoen meer ontvangt doch slechts 50 miljoen Op Kamervragen met dezelfde strekking antwoordde Duisenberg. dat ook bij een pakje van 2.75 het prijsverschil voor Duitsers aantrek kelijk blijft, omdat 25 sigaretten daar 3.75 kosten. Juist deze week heeft mr. Toet de minister er echter op attent gemaakt dat bij de beoog de prijsverhoging het „optische" prijsverschil verdwijnt. In Duitsland verkoopt men pakjes van 20 stuks voor DM 2.70 tot DM 2.85. Als in Nederland nu een pakje 2,75 kost. is dat voor Duitsers, die zich niet op het eerste gezicht realiseren dat onze pakjes 25 sigaretten bevatten, wei nig aantrekkelijk meer. Mr Toet verwacht bij een verhoging van een kwartje ook wel een terugval van de Duitse grensaankopen maar in veel mindere mate dan bij twee kwartjes. De verschuiving van siga retten naar shag zal zijns inziens niet verder gaan dan ongeveer vijf pro cent. een verlies dat mogelijk na verloop van tijd weer verdwijnt als mensen weer terugkeren naar de si garet. Overigens is vanuit de Kamer geopperd ook shag een kwartje duurder te maken en in dat geval verandert er zelfs niets aan het marktpatroon. pakje van 2,50 voor de fiscus is en hoeveel voor de andere belangheb benden. Mr. Toet was het eens met de sigaret- tenfabrikant die ons vorige week zei dat het een haastkarwei wordt, wil de verhoging per 1 januari doorgaan. Toet: eind volgende week moeten we toch wel weten waar we aan toe zijn. Drukkerij Enschedé in Haarlem moet tijdig banderolles kunnen ma ken willen die uiterlijk in de tweede week van december in de fabriek arriveren. DEN HAAG Van juli 1976 tot en met juni 1977 werd voor boerderijen inclusief bijbehorende grond gemid deld (verpacht en onverpacht te za- men) 30.540 per hectare betaald, bijna 70 procent meer dan in de overeenkomstige periode in 1974/75. Voor los bouwland werd gemiddeld ruim 80 procent meer betaald 24.260 per ha) en voor los grasland 26.370) per ha. nagenoeg het dub bele van de prijzen die golden in 1974/75. Dit blijkt uit voorlopige cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De stijging van de prijzen in de eerste twee kwartalen van 1977 be droeg voor boerderijen, los bouw land en los grasland gemiddeld res pectievelijk 20, 15 en 18 procent per kwartaal. Het verschil in prijs tus sen verpachte en pachtvrije gron den neemt toe. Werd in 1971/72 voor pachtvrije boerderijen nog circa 50 procent meer betaald dan voor ver pachte, in 1976/77 waren de verkoch te pachtvrije boerderijen (ƒ45.110 per ha) meer dan 2.5 keer zo duur als de verpachte. Los bouw- en grasland was, indien vrij van pacht, in 1971/72 circa 25 procent duurder dan in ver pachte staat. In 1976/77 was dit ver schil opgelopen tot circa 70 procent. Van gebied tot gebied kunnen de cijfers aanzienlijk verschillen, aldu* het ministerie van economische zaken. OSS (ANP) - De AKZO-dochtei Organon in Oss hoopt over een paai jaar een pil op de markt te brengen die seniliteit en geheugenstoornis bestrijdt. Het middel heet Org 2766 en is beproefd op dieren. Daar had de pil het gewenste effect. Volgens een woordvoerder van Or ganon gaat het bepaald niet om een „leerpil", maar kinderen met leer problemen zouden er baat bij kun nen hebben, zei hij. Het gaat volgens hem zuiver om een geneesmiddel dat Organon probeert. Het onderzoek kan nog een paai jaar duren en het is niet onmogelijk dat het project de mist ingaat, aldus de Organon-woordvoerder. Verdeling Van een pakje van 2.75 zou volgens het voorstel van Duisenberg 1.92'/: moeten toevallen aan de fiscus in de vorm van accijns en 0,827> aan in dustrie. groot- enn kleinhandel. Hoe die 82'/, cent evenwel tussen fabri kant en handel verdeeld zou moeten worden, is niet duidelijk. De betrok kenen hebben tot nu toe geen over leg gepleegd, omdat ze het met de voorgestelde prijsverhoging niet eens zijn. Hoe de verdeling bij een kwartje verhoging moet worden, is ook niet bekend. Als de minister daarmee akkoord gaat. moet ook nog bepaald worden hoeveel van een LONDEN (Reuter) In het Verenigd Koninkrijk kunnen alleen in het komende jaar rechtstreekse verkiezingen voor het Europe se Parlement worden gehouden als het parlement in Westmin ster hiervoor het in Groot-Brittannië ongebruikelijke systeem van het gemengd districtenstelsel (evenredige vertegenwoordi ging binnen een stelsel van regio's) aanvaarden. Als uw afnemers 'op rekening' bij u kopen, kan dat vanuit hun optiek als een plezierig stuk service worden beschouwd. Logisch. Maar hoe lang moet u op het geld wachten? Hoe plezierig is het voor u als ondernemer? Gaan de vorderingen uw liquiditeit en investeringen niet in de weg staan? Praat er eens over met een bank die zich sterk maakt voor het Midden- en Kleinbedrijf. Over betalingstermijnen van uw klanten. Over bankgiro-incasso. Over faktoring of geautomatiseerde debiteurenbewaking via computerservice. Maak gerust een afspraak met de directeur van uw plaatselijke ABN- kantoor of gebruik de coupon. Stuur mij gratis de brochure: De ABN en het Midden- en Kleinbedrijf De ABN en de zelfstandige ondernemer Meer weten over het eigen bedrijf met computers van ARC Naam: Adres: Woonplaats: In ongeffankeerde envelop zenden aan: ABN Bank, Afd. O.D. 50, Antwoordnummer 1555, 1000 PA Amsterdam. Hoegen Dijkhof Handelmaatschappij b.v. Postbus 125, 7000AC Doetinchem. Telefoon (08340) 25941 y Anders zullen de verkiezingen pas in 1979 kunnen worden gehouden, al dus de Britse premier James Callag- han gisteren bij de indiening van het wetsvoorstel. Het komende parle mentaire jaar vrijwel zeker het laatste voor de algemene verkiezin gen zal voornamelijk gewijd zijn aan dit wetsvoorstel en dat voor het instellen van regionale parlementen voor Schotland en Wales. Het Vere nigd Koninkrijk is het laatste van de negen lidstaten van de Europese Ge meenschap dat nog een beslissing moet nemen over de Euro-verkiezin gen Er is een vrij grote kans dat het Britse parlement in meerderheid AMSTERDAM - Tegen 1980 zal de computerindustrie, na de olie- en de auto-industrie, de grootste industrie ter wereld zijn. Rond 1982 zal de rekensnelheid van computers 50 maal groter zijn dan nu en de capa citeit van het hoofdgeheugen vier maal groter. Daarbij zal het afdruk ken van teksten e.d. eveneens vier maal zo snel gaan. Dit alles bij ge lijkblijvende kosten. Dit zei de heer J. W. van den Brand- hof van International Computer Ltd.. bij de introductie van een mid delgrote ECL-computer, de 2950. In het kader van een vijf-jarenplan van ICL tot 1982 zal de omzet, gebaseerd op de huidige prijzen, stijgen van 1.2 miljard tot ruim 3 miljard. Hiervan zal ca. 60 pet geëxporteerd worden Om de beoogde groei te verwezenlij ken zijn samenwerking of fusies niet uitgesloten. Na afloop van het vijf jarenplan zal het marktaandeel van ICL in Europa tussen de 11 en 12 pet belopen, tegen 7 a 8 pet thans. Daar mee zal ICL na IBM de grootste computeronderneming in Europa zijn. In Nederland gaat ICL het aantal werknemers „drastisch vergroten." Begin oktober volgend jaar zal ICL Nederland ongeveer 400 werkne mers tn dienst hebben, tegen ca. 325 nu Aan het einde van het vijf-jaren plan zal dit aantal opgelopen zijn tot 650 en de omzet, nu 100 mil joen. verdrievoudigd zijn voor verkiezingen volgens het sy steem van de regionale lijsten zal opteren. Een groot deel van de solla- listen is tegen de Euro-verkiezingen en zal er verenigd tegen ten strijde trekken maar de rest van de partij zal samen met de „gedogende" libe rale fractie en de oppositionele con servatieven voor een meerderheid kunnen zorgen, ook al zouden de meeste conservatieven liever het voor hen voordelige traditionele dis tricten-kiesstelsel gebruiken. In bei de grote partijen zal er geen stem- dwang zijn. Toch zal het belangrijk zijn hoeveel socialisten zich tegen het wetsvoor stel zullen keren omdat de liberalen hun ondersteuning van de regering afhankelijk hebben gemaakt van het socialistische animo voor de Euro verkiezingen. Er is echter door de liberale fractie een zodanige formu lering van haar eisen gehanteerd „voldoende steun" dat men er alle kanten mee op kan. WASHINGTON (AFP) - Het Witte Huls in Washington heeft „met de grootste stelligheid" berichten uit Moskou tegengesproken dat er nog dit jaar een topconferentie zal wor den gehouden tussen de presidenten van de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie, Carter en Breznjew. „Wij hebben geen enkel plan voor een ontmoeting." aldus Witte Huis- woordvoerder Jody Powell. BONN (DPA) De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt zal eind november een officieel bezoek van vijf dagen aan Polen brengen. AMSTERDAM (ANP) Op het hoofdbureau in Amsterdam is de 25- jarige A R P. ontmaskerd, die zijn rijbewijs kwam tonen. De man, een automobilist, zei eerder op de dag te zijn aangehouden terwijl hij zijn pa pieren niet bij zich had. De betrok ken politie-agenten waren echter toevallig op het bureau, zodat de man als bedrieger door de mand viel. Het bleek dat P. al vaker tegen betaling van 25 gulden was opgetre den als plaatsvervanger voor vrien den die zonder rijbewijs rijden. Wer- Trekkers met 4 evengrote aangedreven wielen, leverbaar met ^dieselmotoren van 66,72.110 en 125 Pin pk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 22