'Bereidheid van clubs is er niet werkelijk' Tafeltennis klasse te ver Startproblemen? U kunt ze vaak zelfverhelpen. Shellhelpt® Evenwichtsbalk zwak punt bij turnsters Bijval voor Berner UEFA gelooft Kovacs "Rotterdamse (sport) wethouder Roel den Dunnen: In ontmoeting met Hongarije Laatste positie in Europese superliga niet verwonderlijk msterdam dicht i Bekertitel Volley halsters uit Japan verslagen Feyenoord ziet af van Amerika-trip Schoenaker niet tegen Den Haag Winst Okker in dubbelspel Gesprek DFB en oud-scheidsrechter T RIJDAG 11 NOVEMBER 1977 Trouw/Kwartet PRH 19 - S 17 or Richard Matthijsse OTTERDAM Meer dan een jaar heeft voor de Maasstedelij- j^e betaalde voetbalclubs Excelsior, Feyenoord en Sparta de bop gegloord dat een gedeelte van hun gigantische exploitatie- ïkorten kon worden afgewenteld op de gemeenschap. Was de ^telling van een commissie van wijze heren, nu al weer twee heeft zijn lening van bijna fn miljoen gulden binnen en kan derhalve, hoewel er structureel Iets is opgelost, weer een tijdje uit- ngen. Feyenoord is nog aan het Iteren, maar ook daar is de bodem ia-ïn de schatkist zichtbaar zoals lijkt uit een dezer dagen versche en beleidsplan. Alleen Excelsior is (t water tot aan de lippen gestegen, e eerste-divisieclub staat voor een inkroet. augustus al deed het bestuur een [roep op de gemeentelijke garantie ir de in 1973 gesloten geldlening gedeeltelijke financiering van de >uw van de overdekte tribune. De jmeente heeft inmiddels 11.000 de schuldeisers van Excelsior aid. Dit is anno 1977 het weinig oskleurige beeld van het betaalde letbal in Rotterdam, dat vorige tek in de raadscommissie voor >rt en recreatie het advies kreeg gemeenteraad voorlopig maar meer lastig te vallen met zijn janciële problemen, hoi atofen ook werd de vliesdunne draad lar subsidie voor dit jaar afgesne- m, hoezeer wethouder drs Roel den 1 tonnen (PvdA) zich ook maanden ld ingespannen „een gebaar naar t armlastige betaalde voetbal te in Dunnen had zich geruime tijd it de illusie gevleid dat Feyenoord, nüjarta en Excelsior, daartoe uitge- üjfiigd door de gemeenteraad, met ingfl gezamenlijk plan voor de dag uden komen dat een eerste aanzet d kunnen zijn voor het gezond Iken van het betaalde voetbal, in Dunnen: „Kennelijk zijn mijn rachtingen te hoog gestemd ge- De clubbestuurders komen verder dan een verzoek om Bidie voor alle drie de verenigin- dank je de koekoek. Ik heb leden van de raadscommissie or sport en recreatie gezegd dat ik n dergelijke reactie beneden de aat vindt en nauwelijks ter zake fret heeft onnodig veel moeite ge- de besturen van de clubs te regen tot het uitspreken van de lidheid mee te werken aan de .'ring van het betaalde voetbal in Iterdam. Maar die bereidheid is [niet werkelijk. Moet ik nu mijn in de gemeenteraad uitsteken >r steun aan het betaalde voet- 1? Iedereen zal me uitlachen. Het iin mijn partij toch al niet in dank dat ik me zo druk maak fer het betaalde voetbal. Ik vind ■diter dat het in deze stad een func- I heeft. Tot die conclusie is ook de mmissie betaald voetbal geko- ïn die de hele problematiek voor t gemeentebestuur had doorge- ht" jaar geleden, niet de blijde voorbode geweest van een kentering in het bestuurlijke denken van de gemeentelijke overheid? Een overheid die zich tot dan tot volstrekt afzijdig had gehouden van het betaalde voetbal en alleen maar juichend de kassa's opende wanneer de vermakelijkheidsbelasting van met name Feyenoord werd geïnd. De vermakelijkheidsbelasting gaat nu volgend jaar verdwijnen. Alles wijst er echter op dat het daarbij zal blijven. ROEL DEN DUNNEN: geen visie." bal heeft veertien maanden nodig gehad voor ze met haar advies ge reed was, van ons mag u dan niet verwachten dat we in een paar maanden met een kant-en-klare op lossing komen. Nee, natuurlijk niet, maar waarom heeft men dan niet gezegd dat met zo'n oplossing op lange termijn nastreeft. Nu vraagt men alleen maar om geld. „Ik veronderstel dat de heren nog «Clubbestuurders in Rotterdam hebben BERN Het bestuur van de Europese Voetbalunie (UEFA) heeft de verklaring van de Roe meense bondscoach Stefan Ko vacs aanvaard waarin hij zegt dat uitspraken van hem onjuist in de pers zijn weergegeven. De. oud-coach van Ajax zou volgens die berichten zich erover heb ben beklaagd dat er in de voor ronden voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1978 tegen Roemenië wordt sa mengespannen. Hij beweerde dat Spanje en Joegoslavië, met Roemenië in gedeeld in groep acht van de voorronden, zich schuldig zou den hebben gemaakt aan mani pulaties om Roemenië van een plaats in het eindtoernooi af te houden. In een verklaring zegt het be stuur van de UEFA dat Kovacs in een telegram heeft verklaard dat zijn woorden niet juist zijn weergegeven in de persbe richten. „De UEFA heeft de uitleg van Stefan Kovacs aanvaard", zo staat in de verklaring te lezen, „hij heeft zich altijd een eerlijk mens getoond." Gezegd wordt voorts dat na deze verklaring er geen reden is Kovacs zijn lid maatschap van de technische commissie van de UEFA te ont- Autorijden is 's winters lastiger dan in de rest van het jaar. Vaak kom je zelfs niet eens aan rijden toe, want vooral bij koud en vochtig weer komen nogal eens startproblemen voor. In „Shell helpt',' deel 4 staat daarom wat u moet doen als uw auto niet start of slecht aanslaat. Als u de koplampen aanzet en nog eens start kunt u aan het licht zien waar het probleem zit. Simpel, nietwaar? En die andere tips in 't boekje zijn net zo simpel. Nog geen boekje ontvangen? Vraag er even naar op een Shell verkooppunt. Shellhelpt Draait de startmotor de motor niet rond? Zet uw licht aan ai start nog eens Als het licht dan helemaal wegvalt zit waarschijnlijk de accuklem los. Haal die even los, maak de pool schoon en zet hem weer stevig vast. Vaak kunt u dan wel starten. IVar er anders loos is vindt u in „Shell helpt,"deel 4. PECS De nationale dameskeurturntop in Pees tijdens de tweedaagse wedstrijd tegen Hongarije nogal hardhandig met de neus op de feiten gedrukt. Hoewel de Hongaarse equipe niet kon beschikken over de sterren Martha Egervari (zesde tijdens de strijd om de Europese titels in Praag), Eva Ovari (elfde bij de EK) en Margith Toth (vijftiende) bleek er toch zoveel jeugdig talent vooradig dat Nederland zonder de geblesseerde routinier Ans Dekker ruim twaalf punten moest toegeven (368.90 tegen 356.55 punten). Na de eerste dag was de stand 182.60-176.50. steeds denken dat ze het wel zullen overleven. Die gedachte heb ik ook bespeurd bij de heren Hogewoning en Zwikstra van het sectiebestuur van de NKVB. Het enige wat ze op te merken hadden, was het verzoek aan mij de clubs in Rotterdam drij vende te houden tot de nationale overheid met een reddingsplan zou komen. Wij hopen dat er een NV Voetbalgenot komt, zei de heer Zwikstra, met 36 betaalde clubs die zichzelf met toto- en lottogelden kunnen bedruipen. Ik heb nauwe lijks een visie op de problematiek gehoord." Als Hogewoning zegt: „Je moet hier niet gemeentelijk ingrijpen, zolang wij de zaak landelijk proberen te klaren, antwoord ik: „Ja man dat balletje kunnen jullie nu niet meer naar mij toeschuiven. Jullie hadden het al lang moeten regelen". Net als op de eerste dag toen de verplichte Olympische oefeningen voor 1980 werden afgewerkt, bleek de evenwichtsbalk het zwakste on derdeel van de Nederlandse turn sters. Opnieuw hielden de Hongaar se meisjes, met uitblinkster Eva Kanyo aan het hoofd, de zenuwen veel beter in bedwang, met als resul taat een verschil van 2.75 punten (46.85 tegen 44.10 punten). Op de paardsprong was Nederland veel minder op dreef dan op de eerste dag, toen er slechts 0,40 punt minder werd „verdiend". Nu raakte Neder- !n Dunnen had min of meer ver- iCht dat de clubs hem een aantal rmen van samenwerking op het v.bied van public relations, mana- inent en het bespelen van de ac- tnmodaties, had aangeleverd, iar niets van dat al. „Als dat wel js gebeurd had ik me in december de raad sterk willen maken voor i betaalde voetbal. Dan was er llicht een bedrag uit de bus ge el waarmee de eerste stap. hoe in en bescheiden dan ook. naar i nieuwe structuur had kunnen rden gezet. Ik speelde zelf met de A lachten van een vijfjarenplan. J ar nogmaals dan verlang ik wel t meer visie dan de constatering de clubs dat er geld nodig is" lat kan worden bereikt dat zich tie loop van het huidige voetbal soen in financieel en sportief op- ht geen calamiteiten kunnen frdien". wethouder zegt hooglijk ver- te zijn over mededelingen uit 'eyenoord-gelederen dat men er ir geen enkel bezwaar tegen heeft tneer Sparta ook medespeler van Kuip zou worden. „Mij is daar (cieeel niets van bekend. Ik heb n enkele suggestie althans 1 op papier in die richting ad. Ik vind dat de heren clubbes- rders zichzelf een brevet van on- fnogen hebben gegeven, Ja maar, houder, zo is van die zijde opge- fkt, de commissie betaald voet- door Erik Oudshoorn KROMMENIE Anderhall jaar is hij nu coach van de nationale tafeltennis-equipe. En terugkijkend op die periode, moet Bert Schoofs tot de conclusie komen dat er in de sport vaak twee uitersten zijn. Vorig jaar was er voor hem, en zijn pupillen, succes weggelegd. Nederland werd namelijk kampioen van de Europese eerste divisie wat tegelijkertijd promotie naar de superliga inhield. Daar aangekomen volgde er geen continuering van de. overwinningsroes. Althans tot nog toe. Het Oranjeteam is intus sen voor vele tafeltennisgrootheden van Europa een gemakke lijk te verschalken prooi gebleken. Gaat het werkelijk zo slecht? ~r. ÊTERDAM De ijshockeyclub iterdam heeft morgenavond in tenveen een goede kans om voor ierst in haar bestaan de Neder- Beker te winnen. Tegen dat woensdag nog Bolzano in voortreffelijk duel terugwees (7- fnoet tenminste een gelijkspel )ald worden. Historisch gezien t Amsterdam het de Heerenve- i op eigen ijspiste altijd bijzon- fnoeilijk gemaakt. Nederlandse Beker: Amsterdam s-S. Gromngen-Thialf 5-4, Tilburg Trap- fllmegen 7-2, HVS Nijmegen 6-4. Thialf- Trappers 3-2. 9 7 O 2 14 48-40 10 7 0 3 14 S3-39 9 6 1 2 13 55-28 «Trappers 10 5 1 4 11 44-31 10 2 0 8 4 38-69 10 1 0 9 2 29-60 Bert Schoofs raakt bijna geïrriteerd als je 't hem vraagt. Toch is het een feit dat het national team in de su perliga driemaal speelde en evenzo veel keren verloor. Tegen Joegosla vië en Frankrijk was het verschil telkens drie punten (5-2). In de pas afgewerkte ontmoeting tegen Zwe den moest een nog grotere nederlaag worden geïncasseerd. Van de zeven te spelen matches wisten de Neder landse vertegenwoordigers achter de groene tafels, er slechts één te win nen: 6-1. Schoofs heeft het hoofd desondanks niet laten hangen. Wel moet hem van het hart: „Ik merkte het op mijn werk (de bondscoach is in dienst bij een verzekeringsmaatschappij). Na die eerste twee nederlagen zei ieder een nog: niet slecht voor een begin. Nu klinkt het van: hebben jullie al weer verloren? De mensen beseffen niet dat dit alles een doodnormale zaak is. We spelen elke wedstrijd op de toppen van onze tenen. In de superliga komen zoveel klasse-spe lers uit dat er wel een wondertje moet gebeuren, willen we nog een duel in ons voordeel beslissen." Commentaar van je collega's. Niet zo'n ramp. Maar ook kritiek van de Koninklijke Tafeltennis Bond? Schoofs vervolgt: „Zij bekijken het nog een stuk nuchterder dan ik. Aan vankelijk heeft men zelfs getwijfeld om over te gaan naar de Superliga. Maar goed, je zou laf zijn wanneer je het niet probeerde. Met dat gegeven, geloof ik, dat de tafeltennisbond de huidige situatie heeft ingecalcu leerd." Over zijn positie als bondscoach be hoeft Bert Schoofs zich weinig zor gen te maken. De tafeltennisbond was kindsblij toen de Zaankanter, na een aantal operaties, met de actieve wedstrijdsport stopte en zijn vrije tijd in het bondscoachschap ging stoppen. Iemand met nog meer in ternationale ervaring op tafeltennis gebied is in Nederland eigenlijk niet voorradig. In zestien jaar tijd, is Bert Schoofs zijn tegenstanders aardig gaan kennen. En daar maakt hij nu, als bondscoach, uiteraard gretig ge bruik van. Maar die zestien jaar ervaring op Europees en wereldniveau heeft hem ook een nuchtere kijk bezorgd. „We staan over het algemeen te ta feltennissen tegen professionals. Mensen, die de ganse dag met een batje in hun handen rondlopen. In Zweden bijvoorbeeld betalen de sponsors zoveel geld dat een top sporter maatschappelijk gezien geen zorgen meer heeft. Maar dat, wat betreft het clubniveau. Op nati onaal niveau is alles ook een beetje beter geregeld. In Joegoslavië en Frankrijk ligt de competitie om de drie weken totaal plat. De interna tionals gaan dan een week in trai ningskamp. Met al die club- en spon- sorbelangen is dat in Nederland een onmogelijkheid." Als je ten minste over een voorberei ding mag spreken, dan is die van het Nederlandse team een giller. Voor de belangrijke interland tegen kop loper Zweden werd slechts éénmaal met z'n allen een balletje geslagen. Schoofs: „Tja, ik worstel met een bekend probleem. Het is in ons land nauwelijks voorstelbaar dat een topsporter zich echt kan ontplooien. Niemand zal het tafeltennis verkie zen, boven zijn werk of school. Ge volg: soms blijft er maar een dag in de week over, om met z'n allen te trainen. Nou ja met z'n allen, het gebeurt ook vaak dat ik Nico van Slobbe zelf onder handen moet ne- BERT SCHOOFS in toekomst geen verbetering bij beren-tafeltennissers men. Ik vind dat een vorm van staatsamateurisme in Nederland op z'n plaats is. Net zoals in de Oost bloklanden. CRM hoeft er nog niet eens veel geld in te steken, maar ze moeten wel een regeling treffen met de scholen en bedrijven. Een stu dent heeft in ons land niet eens de mogelijkheid om zijn studie uit te smeren." Het is in Nederland en veel gehoord geluid. Maar Bert Schoofs stelt daar gelijk tegenover: „De jongeren zijn tegenwoordig verschrikkelijk laks. Als het een avondje regent dan trai nen ze maar niet omdat ze er op de brommer door heen moeten. Ande ren hebben het vaak over een zware studie. Maar als Je hen de volgende dag hoort, blijkt het dat ze het hele televisieprogramma hebben afge likt." Wat dat aangaat, heb ik een geweldig respect voor Bettlne Vrie- sekoop. Ze weet haar leven prima in te delen. Bovendien is Bettine een geweldige persoonlijkheid. Daar herken je de topsporter aan." Vriesekoop kan bij Schoofs geen kwaad doen. Eigenlijk niet verba zingwekkend, want zij weet regel matig de negatieve score van het nationale team op te vijzelen. Tegen Zweden zat het er echter niet in. Ann Christin Hellman, nummer vier op de Europese lijst, vormde nog een te groot struikelblok. Schoofs toch: „Bettlne behoort volgens mij, op dit moment tot de vijf beste land 1,40 punt achter. Op de brug bleef ditmaal het verlies binnen de perken (45.60 tegen 46.40), bij de vrije oefeningen was er duidelijk meer kwaliteit bij de Hongaarse dames (45.50 om 46.80). Op de tweede dag, met de keuzestof op het programma, viel in het Neder landse kamp het zeer sterke turnen van Conny Zwarthoed op. De Volen- damse, die na de eerste dag nog zesde stond in het individuele klas sement, passeerde de nu wat tegen vallende Monique Bolleboom en plaatste zich naast de Hongaarse Gabriella Zsiros op de gedeelde vier de plaats met 72.55 punten, overi gens op eerbiedige afstand van win nares Eva Kanyo (75.35). De turnster van St. Mauritius verzamelde 36.80 punten, een gemiddelde van 9.20 punten. Daarmee bleef zij slechts 0,35 punt achter op de derde Hon gaarse turnster, Katalin Ujszigeti. Ook Eva Kanyo kon niet meer dan 1,10 punt op Conny Zwarthoek uit lopen. Monique Bolleboom scoorde nu 35,95 punten, hetgeen minder was dan de totale van Lisbeth Lengkeek 'en Marleen Houter (respectievelijk 36,10 en 36.00). Seniorenkampioene Gerrie van Soeren stelde opnieuw teleur en voegde slechts 34,50 pun ten aan haar totaal toe. Zij werd elfde, met alleen Annelies Nijdam achter zich. Reserve Marja Huyting kwam buiten mededinging tot 68,10 punten. Individuele eindklassement: 1. Eva Kanyo (Hon.), 75.35 punten (37,45 punten voor de ver plichte stof, 37,90 voor de keuzestof), 2. Andrea Horacsek (Hon73,90 (36,40 37,50), 3. Katalin UJszlgetl (Hon.) 7335 (36.70 37,15), 4. Conny Zwarthoed (Ned.) 72.55 (35,75 36.80) en Oa- brlella Zsiros (Hon.) 72,55 (36,00 38,55), fl. Monique Bolleboom (Ned.) 72,00 (36,05 35,95), 7. Maria Lovel (Hon.) 71,95, 8. Lisbeth Lengkeek (Ned.) 71,30 (35,20 36,10), 9. Marleen Houter (Ned.) 70,65 (34,65 36,00), 10. Judlt Holpert (Hon.) 69,85. 11. Oerrle van Soeren (Ned.) 69,45 (34,95 34,50), 12. Annelies Nijdam (Ned.) 67.40 (3330 34.20) YOKOHAMA De Chinese dames hebben, op de derde dag van het toernooi om de wereldbeker voor volleyballandenploegen, voor een grote verrassing gezorgd door Japan in Yokohama in vijf sets te verslaan. De setstanden waren: 8-15,15-12,15- 9,11-15,15-13. Beide ploegen hadden zich echter reeds geplaatst voor de finalegroep. Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM Feyenoord ziet er van af tijdens de komende winter stop een tweeweekse tournee te ma ken door de Verenigde Staten. Mid den- en Zuid-Amerika. Het was de bedoeling van Feyenoord om on middellijk na de laatste competitie wedstrijd van dit jaar op zondag 18 december tegen FC Den Haag af te reizen naar Los Angeles. Van daar zou de tocht via Mexico City, Venezuela en Peru naar het komen de WK-centrum Buenos Aires in Ar gentinië voeren. In elk land zou Feyenoord een keer in actie komen. Directeur Guus Brox heeft deze week echter de reis afgezegd omdat hij een dergelijke trip niet vond passen in het pro gramma. Trainer Vujadin Boskov, via wie de contacten met Amerika zijn gelegd, had in sportief opzicht wel oren naar een dergelijke trip. ZEIST Dick Schoenaker zal zon dag de wedstrijd Ajax-FC Den Haag als toeschouwer moeten meemaken. De Ajax-middenvelder werd door de tuchtcommissie van de KNVB voor één wedstrijd onvoorwaardelijk ge schorst en kreeg 150 gulden boete omdat hij in de wedstrijd NEC-Ajax, 6 november gespeeld, een gele kaart van scheidsrechter Corver kreeg we gens onbesuisd spel. A-spelers: Goozen (8C Cambuur): twee wed strijden onvoorwaardelijk en een boete van 75 gulden. Van Diggelen (Excelsior): één voor waardelijk omgezet In étn onvoorwaardelijk. STOCKHOLM Tom Okker en Wojtek Fibak hebben na hun over winningen in de tweede ronde van het enkelspel bij het internationale toernooi van Stockholm ook hun eerste partij in het dubbelspel ge wonnen. De Nederlands/Poolse com binatie versloeg KJell Johansson (Zwe)/Jean-Louls Haillet (Fra) met 6-4, 1-6, 6-4. De Westduitse tennisser Karl Meiier heeft in het toernooi in Hong Kong voor een verrassing gezorgd door in de kwartfinales de als tweede ge plaatste Amerikaan Roscoe Tanner uit te schakelen. Meller won in drie sets: 4-6, 6-3, 7-6. De broers Tim en Tom Gullikson bereikten de halve eindstrijd niet. Tom Gullikson, die eerder Manuel Orantes had versla gen, had geen kans tegen zijn land genoot Tom Gorman (VS): 2-6, 4-6. Daarvoor had Tim Gullikson reeds met 5-7, 6-3, 6-7 van Pat Dupre (VS) verloren. Ook de Amerikaan Nick Saviano zorgde voor een, zij het ge ringere, verrassing: hij won met 7-5, 7-5 van de Australiër Colin Dibley. handen. Nu ze met de heren mee speelt. zal ze zich op internationaal gebied beter gaan manifesteren." En de herentafeltennissers? Zoals bekend wordt de Nederlandse top op dit moment gevormd door een trio. Namelijk: Bert van der Helm, Nico van Slobbbe en René Hijne. In volgorde van rang. „Ik zie op korte" termijn niet dat een talent uit ons land deze top kan overtreffen. Als je in een auto zit en Je wilt een ander voertuig inhalen, dan moet Je extra gas geven en de snelheid op voeren. Ik bedoel daar mee. dat er iemand met veel talent bereid zou moeten zijn om nog meer te trainen dan het trio Van der Helm, Van Slobbe en Hijne. Ik geloof er niet in." FRANKFURT/MONCHEN - De ex-scheidsrechter Dieter Berner is door de Westduitse voetbalbond (DFB) uitgenodigd voor een gesprek. Berner hekelde afgelopen zaterdagavond in een tv-sportprogramma zijn vroegere collega's met zijn uitspraak, dat tachtig procent van het Westduitse arbitersgilde thuisflui- ters zouden zijn. Ook beschuldigde Berner voorzitter Treichel van de scheids- rechterscommissie van „maffia-praktijken". In een officieel perscommuniqué verklaarde Wilfried Gerhardt in Frankfort, dat de DFB bereid was tot een open gesprek met Dieter Berner. „Maar dan moet hij wel zijn beweringen hard maken of publiekelijk intrekken", aldus Gerhardt. Op diezelfde middag hield ook Berner een persconferentie. Vanuit München liet de 39-jarige ex-scheidsrecbter weten, dat hij veel bijval van zijn excollega's had ontvangen. „Ik heb meer dan zestig brieven ontvangen, twee telegrammen en rond de 250 telefoontjes. En daarbij was geen één negatieve reactie", zei Berner tot de aanwezigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19