'We moeten terug naar radicale christendom' Hfi <ansant A MORGEN ETEN WE BIJ KOK Mayatula, medewerker Christelijk Instituut: CDA-jongeren kiezen bestuur tejaarden Leiden rijgen spreekuur ELKE VRIJDAG AVOND iingen o.v. ■"«■'nwi'ii'** ...ik beloof je van de houtskoolgrill iJijDAG 11 NOVEMBER 1977 TROUW/KWARTET H 13 pen, recht op de man af, blijmoe- g en diep gelovig, zo zou men ishwabada Mayatula kunnen ty- iren. Hij is medewerker van het hristelijk Instituut in Zuid-Afrika I lid van het Comité van Tien, het (terim-bestuur van Soweto, Beide Iganisaties zijn sinds 21 oktober [rboden en Mayatula zit sindsdien ivangen. fcyatula. erg bekend en zeer goed aange dreven in de kringen der zwarten, werd 1926 in de Transkei geboren en vestigde !h in 1945 als permanente bewoner in fiannesburg. Hij was lange tijd predi kt. nadat hij zich in 1952 door onder- mpeling had laten dopen in de Church Christ Mission, één van de vele onafhan- lijke kerken in Zuid-Afrika. Dat was een {merkelijk jaar, zegt Mayatula lachend, fant toen vierden we het bestaan van iehonderd jaar slavernij". Hij is ook pizitter van de A.I.C.A., de vereniging p onafhnakelijke kerken in Zuid-Afrika. jn werk op het Christelijk Instituut is (t name gericht op deze kerken, die jgens Mayatula politiek nog niet zo erg agressief zijn. Zelf werd hij politiek be- 1st of politiek actief, toen hij in 1970 tve Biko leerde kennen op een conferen- van de C.S.M., een beweging van risten-studenten. juli 1971 leidde hij een delegatie van igeren van de onafhankelijke kerken ar een voor de beweging van zwarte wustwording belangrijke conferentie p de S.A.S.O.. de sinds 21 oktober jl. rboden zwarte studentenvereniging. En- 1972 was Mayatula een van de oprich- js van de eveneens op 21 oktober jl. rboden Black Peoples Convention P.C.). We leerden hem in 1974 kennen op n conferentie in Natal, vlak voor zijn rste arrestatie. Hij behoorde in het na- V van 1974 tot de ongeveer zestig men- K die in Durban werden opgepakt, toen Black Peoples Convention aldaar een ale bijeenkomst organiseerde om de jding van Mozambique te vieren. We noetten hem opnieuw op 6 oktober Hij was nog even blijmoedig als al- d, enthousiast getuigend van het werk n het Comité van Tien in Soweto en van betekenis van de zwarte bewustwording br de bevrijdingsstrijd van de onder- likten in Zuid-Afrika. Ons niet bewust h wat hem binnen 14 dagen weer te ichten stond, vroegen we hem naar zijn riode van gevangenschap in 1974/75. evangene t heb 377 dagen (lacht als hij het precie- aantal noemt) in de gevangenis doorge- icht. Ik behoorde tot de vijftig mensen. I zonder proces werden vrijgelaten. Elf h ons zijn aangeklaagd voor de rechter, larvan er na een langdurig proces, twee h vrijgesproken en negen veroordeeld t vijf of zes jaar gevangenisstraf op Rob- meiland, wegens een actieve deelname in [organisatie van de bijeenkomst in Dur- |n. Steve Biko heeft tijdens dit proces op oek van de advocaten de beroemd orden uiteenzetting gegeven van de ofie van de beweging van zwarte be stwording. In de gevangenis was het re van aangenaam. We moesten soms enlang met de handen omhoog in ge- xkte houding staan en als we dan van Mashwabada Mayatula vermoeidheid omvielen, kregen we een ka rateslag in de nek. Ik heb de periode door staan door allen in m'n omgeving, ook de bewakers, proberen bewust te maken van Christus en Zijn evangelie van bevrijding. Ik heb wel eens een paar dagen een hon gerstaking gehouden, maar m'n ondervra gers heb ik nooit met woorden uitgedaagd. Dat is nl. gevaarlijk, omdat deze mensen bij het minste of geringste een woedeuit barsting krijgen en dan handtastelijk wor den. Christus was in mij, hetgeen me kracht gaf en dat zag men. Na m'n vrijla ting moest ik nog de teleurtstelling verwer ken, dat mijn kerk me niet terug wilde als predikant een conservatieve stroming vond me te radicaal maar gelukkig had Beyers Naudé een baan voor me op het Christelijk Instituut. Wat bedoelt u met bewustwording van Christus? Mijn ouders waren lid van de Presbyteri aanse kerk en ik volgde hen daarin zonder dat het iets betekende voor mij. In 1952 kwam Christus echter in me. waardoor ik een ander mens werd. Voorts kwam ik o.a. door studie tot de ontdekking, dat Chris tus ook politiek relevant moest worden. We moeten terug naar het radicale chris tendom van de tijd van vóór keizer Con- stantijn. Na Constantijn is er veel verkeerd gegaan. De revolutionaire kern van het evangelie is het delen, delen van macht en delen van overvloed. Dit is echter nooit in de praktijk gebracht, zeker itiet hier in Zuid Afrika, waar bijv. mensen te midden van grote weelde van honger kunnen om komen. Toch moet het. Misschien moet het wel hier beginnen. Trouwens als men wil voorkomen, dat het communisme hier wortel schiet, dient men het evangelie van de bevrijding in praktijk te brengen. Dat geldt ook voor de middelen. Als men Chris tus navolgt kan men slechts kiezen voor de weg van de actieve geweldloosheid. Heeft dat ook iets te maken met de beweging van zwarte bewustwording? De verbindingsschakel tussen beide is de zwarte theologie. Steve Biko, de profeet van de zwarte bewustwording heeft zich daarvoor ook wel beijverd. Ik heb eens een door hem georganiseerde cursus over zwarte theologie bijgewoond. Maar er zijn wel verschillen in accenten. De één zal de religieuze kant meer benadrukken dan de ander. Zwarte bewustwording noem ik ge- door J. P. Feddema woon christelijke of menselijke bewust wording. Zwarte bewustwording kent ook de filosofie van de delen en die van de bevrijding via geweldloosheid. Steve Biko Heeft Steve Biko grote invloed gehad? Zeer veel. Een van de eerste dingen die ik zelf van hem leerde was, dat ik te secta- risch dacht vanuit m'n eigen groep, de Afrikanen. Door Steve heb ik ook de kleur lingen en Indiërs leren erkennen als zwar ten, d.w.z. als mensen, die evenzeer onder drukt worden. Zwarte bewustwording be tekent volgens hem dat je het beleid en de principes van het kwade haat, of dit nu door blanken of „niet-blanken" wordt aan gehangen. U merkt dat ik in dit verband niet over zwarten maar bewust over „niet- blanken" spreek. Steve legde de nadruk op drie kenmerken van de zwarte bewustwor ding: praktische samenwerking, weder zijds begrip en eenheid onder de onder drukten. Welnu, die eenheid is de laatste tijd zeer versterkt. Daarbij heeft de dood van Steve in hoge mate versnellend ge werkt, deze heeft de bewustwording erg doen toenemen. We zien bij voorbeeld dat nu ook de kleurlingen protesteren tegen het onderwijssysteem. En je leest in de krant dat men niet alleen in Soweto rraar ook in het Venda-gebied, Kaapland, Cis kei, Port Elisabeth en in East London roerig begint te worden. Het spreidt zich uit. Dat 500 leraren in Soweto hun functie •hebben neergelegd een moedige daad is ook een uiting van zwarte bewustwor ding. Het zal overslaan, ook op andere beroepsgroepen. Zo zijn het de gebeurte nissen die de blanken er toe zullen brengen om met ons rondom de tafel te gaan zitten. Ook de dood van Steve is zo'n gebeur tenis." De berichtgeving over Zuid-Afrika is in Eu ropa vanuit verschillende kring wel eens wat eenzijdig. In elk geval heeft de bewe ging van de zwarte bewustwording bij ons niet die aandacht gekregen die het verdient. Velen realiseren zich dat nu pas na de dood van Steve Biko. U bent een van de oprich ters van de Black Peoples Convention. Kunt u iets meer vertellen over de geschiedenis daarvan en ook over de rol van Biko daarbij? Het idee van de zwarte politieke partij of beweging is geboren in een volkswagen bus, waarin elf mensen zaten, die samen terugreisden naar Johannesburg, na de S.A.S.O.-conferentie van juli 1971. Steve was er niet bij. Dat is van betekenis voor het vervolg van het verhaal. We zeiden tegen elkaar: Er is onder ons zwarten een compleet politiek vacuum, waarom zou den we niet een politieke partij of bewe ging oprichten? Er was inderdaad niets behalve het verwerpelijke politieke gedoe, van de Bantoestans. En de afgestudeerden verloren de band met de S.A.S.O. Hoe dan ook, terug in Johannesburg schreven we allerlei vertegenwoordigers van zwarte cul turele organisaties aan om op 16 december 1971 in Bloemfontijn bijeen te komen. Ste ve, van wie ik reeds zei, dat hij niet bij ons in de volkswagenbus zat, verzette zich samen ben Ben Nkoapa tegen ons idee. De tijd was volgens hem nog niet rijp voor een politieke beweging. Hij bepleitte een over koepelende organisatie van de vele zwarte welzijnsverenigingen. Nengwekhulu, die, samen met Steve de S.A.S.O. had opge richt, was de belangrijkste woordvoerder van de stroming, die voor de bevrijding van de zwarten nu reeds een politieke beweging nodig achtte. Men werd het niet eens en toen werd in alle harmonie beslo ten tot het oprichten van twee organisa ties, nl. de Black Peoples Convention en de Black Community Programmes. Steve werd later bij de eerste bijeenkomst van de B.P.C. in Juli 1972 wel lid, maar hij was niet actief. Hij wijdde zich o.a. als vrijwilliger aan het organiseren van de Black Commu nity Programmes ter bevordering van zwart welzijn en zwarte gemeenschapszin. Dat was ook de reden dat Steve in 1974 niet betrokken was bij de bijeenkomst van de viering van de bevrijding van Mozambi que. Het werd echter geheel anders, toen de regering ruim zestig van ons arresteer de. Samen met Rachidi, de huidige presi dent van de B.P.C., hield hij onze organisa tie draaiende. Hij was een Ideoloog en een organisator. De wijze waarop hij de zwarte bewustwording vertolkte tijdens het ma rathon-proces heeft diepe indruk gemaakt. Ook de wijze waarop hij na onze vrijlating achter de schermen hij was toen een door de regering verbannen persoon het congres van King Williams Town in de cember 1975 organiseerde. We waardeer den hem zeer voor wat hij voor ons deed en hebben hem daarom in 1976 benoemd tot erepresident van de Black Peoples Con vention. I) sprak over eeo politiek vacuüm in 1971. Was er dan niets overgebleven van de twee oude verboden verklaarde partijen, nl. het Afrikaans Nationaal Congres en het Pan Afrikaans Congres? Politiek was er niets. Er waren ook geen ondergrondse partijen, het ANC en het PAC waren helemaal dood. Althans in die tijd. Vandaag tijdens de opstanden in So weto lezen we dat er weer wat ANC-activi- teit is. Wij merken dat zelf niet. maar lezen in kranten dat er enkele mensen berecht worden die aanslagen plegen of proberen te plegen in opdracht van het ANC. Er moet me wel iets van het hart. Tot voor kort heeft het ANC in het buitenland de beweging van de zwarte bewustwording, de Black Peoples Convention en de SASO volledig genegeerd. Ze hadden geen enkele belangstelling voor ons. Ze pleegden ons studenten te noemen of jongeren, die niet weten wat er gaande is in de wereld Maar nu de opstand in Soweto en andere steden is begonnen, proberen ze die voor zichzelf op te eisen. En als de kranteberichten Juist zijn, pogen ze nu ook zelf hier en daar wat rellen uit te lokken. Nu hebben ze ook ineens interesse in onze vluchtelingen. On der hen voeren ze in de buurlanden uitge breide werfacties voor de oorlog of voor de guerrilla. De BPC wil daar niets mee te maken hebben. We menen, dat de strijd hier in Zuid-Afrika gestrecen moet worden en zonder militaire wapenen. Dat laatste ook om praktische redenen. Oerwouden ontbreken, waardoor de guerrilla van Mo zambique of van Zimbabwe hier niet mo gelijk is. Er zijn twee dingen, waardoor het ANC sterk veranderd is. Ten eerste dat het de geweldloosheid van Luthuli heeft laten varen en ten tweede dat het nu een marxis tische maatschappijvisie aanhangt. Ook met de laatse verandering ben ik het on eens. Wat is het nut om de ene voor ons vreemde ideologie te vervangen door een andere buitenlandse Ideologie? Kapitalis me en communisme, die elkaar overigens naar het leven staan, zijn beide gedrochte lijke systemen. Voor mij en voor velen met mij is het één de these en het andere de anti-these, terwijl wij hier gestalte moeten geven aan de synthese van het communa- lisme. Met dat laatste bedoel ik de filosofie van het delen zoals o.a. het evangelie ons dat leert en dat in zekere zin ook aansluit bij onze tradities. Kunt u iels zeggen over het Comité van Tien en Soweto, waarvan u lid bent? Eerst zou ik willen opmerken dat ik de scholieren geheel steun in hun doeleinden en in wat ze aan bevordering van onze bewustwording bereikt hebben. Dat ze soms zijn gaan terugslaan bijv. door ge bouwen te vernielen, wijs ik echter af. Dat heb ik hun ook gezegd en dat nemen ze van me. omdat ze weten dat ik al m'n werk. ook dat in de BPC probeer te doen in het licht van het evangelie. Het Comité van Tien ia geboren in een bestuursvacuüm in Soweto. We representeren de verschillende secties en verenigingen in Soweto. Zo heeft bijv. Ellen Khoezwayo door o.a. haar Werk in de YWCA (vereniging van jonge christenvrou wen) veel gezag bij de vrouwen In Soweto. Ook de BPC heeft vertegenwoordigers in het Comité van Tien. o.a Tom Manthata (ook gearresteerd op 21 oktober JL evenals Ellen Khoezwayo - red.) die werkzarm is bij de afdeling Gerechtigheid en Verzoe ning van de Zuid Afrikaanse Raad van Kerken. Tom heeft net als ik in 1974 75 ruim een Jaar in de gevangenis gezeten. De leden van het Comité van Tien zijn op persoonlijke basis verkozen, maar het is een teken, dat de BPC van betekenis is in Soweto. De voorzitter van het comité Nthato Motlana laat zich in zijn benade ring van de machthebbers lelden door de geweldloze ideeën van Luthuli We komen bijna elke week bijeen en praten ook met de scholieren We weten dat de mensen achter ons staan. De regering verbiedt ons tot op heden nog om een openbare bijeen komst te houden, waar onze door The World gepubliceerde blauwdruk over een eigen bestuur in Soweto ter discussie kan komen. We stellen o.a. voor Soweto in vijftig wijken in te delen, die alle een vertegenwoordiger kiezen in een Raad van Vijftig, die vervolgens uit zijn midden een uitvoerend comité kiest. Dat comité zou dan rechtstreeks moeten ressorteren on der de centrale overheid. We willen de administratie van onze gemeenschap in ballingschap we werken immers in het zgn. blanke Johannesburg in eigen be heer nemen. Dat zal overigens een om vangrijk werk zijn. De wijken in Soweto zijn. om slechts één ding te nomen, nu vaak ethnisch gegroepeerd, hetgeen alleen maar spanningen geeft. Ten slotte nog een vraag over de dood van Biko. 17 kende hem persoonlijk en u hebt ook ervaringen in een gevangenis. Hoe is naar uw mening Biko aan het eind van zijn leven gekomen? Steve is naar mijn mening niet gemar teld. maar gewoon het slachtoffer gewor den van een woede-uitbarsting van zijn ondervragers. De laatsten konden verbaal niet tegen hem op. Steve's woorden had den een enorme kracht. Ook had hij een zekere trots. Als de ondervragers je begin nen te tarten of uit te dagen is het beste niet te reageren. Dat wist Steve ook wel. maar ik denk dat zijn ondervragers hem op een gegeven moment in zijn persoonlijke eer hebben geraakt en dat hij toen ineens in grote welsprekendheid hun de waarheid heeft gezegd. In zo'n geval beginnen Je ondervragers meestal in woede op je in te slaan. Dat zal hier waarschijnlijk ook het geval zijn geweest, met het fatale gevolg. Een groot man is van ons heengegaan. Zijn dood heeft echter onze bevrijding dichter bij gebracht. (Dt J. P. Feddema ts wetenschappelijk hoofd medewerker voor de niet weslerse sociologie van de Vrije Universiteit Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse CDA-jongeren hebben deze week een bestuur gekozen dat is samengesteld uit twee jon- geren van de KVP, twee van de Arjos, twee van de CHJO en twee rechtstreekse CDA-leden jonger dan 35 jaar. Voorzitter van de CDJA-Den Haag is nu Heijmen Westerveld, die af komstig is uit de CHJO. ÏIDEN De gemeente Leiden wil n speciaal spreekuur voor bejaar- tn gaan instellen. Er wordt al jaren in een dergelijk spreekuur ge- icht, maar het ziet.er naar uit dat tt er nu van komen gaat. De vraag nog of het spreekuur gegeven Det worden per wijk in het wijk- I dienstencentrum of op het traeentelijk Bureau voor Huisves- I chef van het Gemeentelijk Bu- lu voor Huisvesting, de heer Dek- r, schrijft in een notitie dat het ven van informatie aan bejaarden testal een trieste zaak is. I heer Dekker wil. blijkens de noti- I, voorlopig beginnen met een teekuur eenmaal in de veertien gen. Mevrouw van Nienes, lid van Adviescommissie inzake het lisvestingsvraagstuk en oud-di- ttrice van het bejaardencentrum In en Vliet heeft inmiddels toege- td medewerking te willen verle- ti aan een in te stellen spreekuur. I heer Dekker adviseert tevens de kbtenaar sociale indicatie van zijn taau of één der informanten spe- U1 voor het spreekuur te bekwa- ta. De benodigde financiële mid- len dienen beschikbaar gesteld te Men door b. en w. van Leiden üjn notitie wijst de heer Dekker de grote behoefte aan zelfstandi- woningen voor bejaarden: „Het éntieel aan bestaande woningen ehikt voor zelfstandige bejaar- ihuisvesting in een betaalbare trklasse is veel te weinig voor een ■maal distributiepatroon." Hij ent dat de wachttijden veel te g zijn, met als gevolg dat veel aarden hun registratie als wo- gzoekende laten vervallen. Ook de specifieke wensen en eisen ke door bejaarden gesteld wor- 1 is bijna nooit te voldoen, aldus chef van het Bureau Huisvesting. Our people make it better Pkza Noordeinde 140c -Hut Den Haag, tel. 468511 l\ op hoog niveau (7e étage). Menu 25.- ol la carta" LEVENDE MUZIEK Gevers Deynootweg 63. SCHCVENMGCM „/VrUll IM uniek Be,e9en aan M/IUIIUIS 2e binnenhaven te iU echevenlngen Visrestaurant ducdalf dr. latykada S t«l. 070 SS 76 92 pub dr. tetykeda 1) tol. 070 M H 41 OLD FISHER MAN bar bodega dr. latykada 17 laL 070 1014 70 restaurant IN DE DRIE HOOIBARGEN B.V. P sfeervol interieur ijke bediening open keuken Zalen capaciteit voor u* receptte/zakendinera tot 20 per*./tot 70 per*./tot 150 penTtot 300 per* P aparte gelegenheid voor uw tpyttipi ZEGWAARTSEWEG 31 - ZOETERMEER TEL 079411342 DEZE RUBRIEK Inlichtingen VERSCHIJNT EENMAAL Kantoor Den Haag PER TWEE WEKEN Lia Meloen, tel. 070-469445.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13