tol vrouw in fascisme van belang yv Moeilijk begin voor oppepper van economie 8DAGEN MET KIM, INCL. HOTEL v.a.1316.- You cantake a White Horse anywhere Ie wiegjes kwamen vol, zowel in Italië als in Duitsland Teleurstelling over houding regering inzake Zuid-Afrika Ambassadeur terug naar Zuid-Afrika -nvesteringsrekening - pronkstuk kabinet-Den Uyl - nog lang niet uitgewerkt KLM Thuis in de lucht. DAG 11 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet ADVERTENTIE 11 Öoor Manneke Wijgh «STERDAM Zonder lun van miljoenen vrouwen U het fascisme nooit een issabeweging hebben kun- n worden. Adolf Hitler en mito Mussolini hebben als en ander de invloed van de >uw onderkend. Hitier (ireef in een van zijn brieven: j de politiek moet je de lun van de vrouwen hebben, mannen volgen dan van- ir de samenhang tussen vrouwen het fascisme sprak gisteren drs »t Bleich (26). wetenschappelijk Jeweker „vrouwenstudies" aan Faculteit der Sociale Weten- appen aan de Universiteit van sterdam. De lezing vond plaats in kader van de fascismeweek, die tlopen maandag is gestart en die avond met een forumdiscussie dt beëindigd. Dit alles ter viering het dertigjarig bestaan van de julteit der Sociale Weten- pppen. i van de weinigen die zich met de jtie vrouwen en fascisme heeft Ig gehouden is de Italiaanse poli- iloge dr Maria-Antonietta Macci- bi. Zij schreef over dit onderwerp boek „La donna nera". (De zwar- rrouw), dat eind november in ver lig zal verschijnen bij de feminis- he uitgeverij Sara. Macciocchi tijdens de fascismeweek even- s een lezing houden, maar op het Iste moment was zij door familie- Itandigheden verhinderd. udies jr het fascisme zijn tientallen stu- I geschreven, maar de rol van de uw is daarin nimmer apart be lt Toch is haar invloed van be- l geweest. Macciocchi schrijft in x boek: „Geen enkele reactionai- oeweging heeft zich ooit kunnen ïdhaven zonder de steun van uwen. en omgekeerd is nog nooit dictatuur ten val gekomen zon- dat vrouwen zich ertegen hebben iet." lacune binnen de studie over i fascisme is voor een deel te ver ren uit de (mannelijke) veronder- rig bij de theoretici dat vrouwen b eigen beweegredenen of belan- f hebben. Ze gaan geheel voorbij l de invloed die de fascistische nes op het leven van vrouwen hben uitgeoefend. !e laatste invloed is niet gering reest. Direkt na de eerste wereld- og werd een schuchter begin ge kt met de emancipatie van vrou- Het kiesrecht werd algemeen, liversiteit ging open voor meis- ftudenten en de mogelijkheden r vrouwen om buitenshuis te wer- 1 werden vergroot. ||h hebben miljoenen vrouwen pas verworven rechten laten Een welhaast extatische overgave aan de Führer vallen toen Mussolini, de leider van de Italiaanse fascisten, hen dit vroeg. Bovendien met een gretig heid, die bijna niet te verklaren valt. Want wat kregen de Italiaanse vrou wen tot taak? Zij moesten kinderen baren voor de duce, niet één, maar minstens élk jaar een. Mussolini in een van zijn vele toespraken vanaf het balkon: „Ik heb baby's nodig, veel baby's. Ik wil dat het land zich ieder jaar verrijkt met nieuwe en gezonde levens." Overgave De Italiaanse vrouw was bereid. Vrijwillig liet zij zich terugdringen tot deze puur biologische taak. Vrij willig ging ze akkoord met de sterke scheiding tussen mannen- en vrou- wentaken. Vrijwillig ook liet ze stu die en werk in de steek voor haar plaats bij de huiselijke haard. Ook Hitier wist de vrouwen tot on gekende overgave te motiveren. De Duitse jongens wenste hij toe „dat ze lenig zouden worden als haze windhonden,'taai als leer en hard als het staal van Krupp." Zijn bood schap aan de meisjes luidde: „Duits meisje, denk eraan, dat het je be stemming is een Duitse moeder te worden! In mijn staat zal de moeder de belangrijkste vrouwelijke burger zijn!" De horigheid van de vrouwen aan de twee dictators kende bijna geen grenzen. De wiegjes kwamen vol, zowel in Italië als in Duitsland. Met dit verschil dat in Duitsland nog speciaal werd gelet op de raszuiver heid. Hitler en Mussolini wisten deze prestatie naar waarde te schatten. Zeer vruchtbare moeders werden in het openbaar met een medaille be loond. In Italië werd de 3de maart uitgeroepen tot de dag van de altijd zwangere vrouw. Dit alles zonder enige vorm van pro test. Integendeel. Tijdens hun hele politieke carrière zijn Hitler en Mus solini overstelpt geweest met brie ven, cadeaus, zelf gebreide sokken, geborduurde kussens met daarop de woorden „Mein Lieber". Toen de doktoren ontdekten dat ro ken schadelijk was voor het ongebo ren kind, staakten de zwangere vrouwen onmiddellijk het roken. Ritmische gymnastiek, jarenlang een vast onderdeel van de fascisti sche jeugdbeweging, werd plotse ling taboe, toen opnieuw de medici hadden geconstateerd dat deze acti viteiten de baarmoeder en de eilei ders van de toekomstige moeders zouden kunnen beschadigen. Onderdrukking Een verklaring voor deze welhaast extatische overgave aan de Duce en de Führer is niet een. twee, drie te geven. Maria Macciocchi zoekt in de richting van de seksuele onderdruk king. De vrouwen met name in Italië en in Duitsland, waar de rooms- katholieke en de Lutherse kerk gro te invloed uitoefenden op het pa triarchale denken, zouden de horig heid van huis uit gewend zijn. Toen ze in heviger mate nog aan de kerk en de man werden onderworpen, leidde dit nauwelijks tot protesten, omdat hun gevoel van eigenwaarde tot dan toe door de man en de man nelijke maatschappij was bepaald. Vanuit de vrouwenbeweging kwam weinig steun. Toen de formele ge lijkstelling tussen man en vrouw was bereikt en zowel het kiesrecht als het recht op arbeid was veilig gesteld, dacht men de buit binnen te hebben gehaald. Dat voor veel vrou wen, met name de arbeidersvrou wen de problemen nu pas begonnen, werd niet ingezien door de strijd sters voor vrouwenbelangen, die zelf ui de elite voortkwamen. Maar de dubbele taak, die de arbeidersvrou wen kregen opgelegd, werken thuis en in de fabriek, woog zwaar op de gemoedsrust van de vrouwen. Toen Hitler en Mussolini de vrouwen te rugwezen naar de huiselijke haard, betekende dat voor velen een ver lichting van hun taak. In ruil voor hun herkregen gemoedsrust schon ken ze de Duce en de Führer hun liefde. Studiegroep Toch is het laatste woord over deze vrijwillige onderdrukking nog niet geschreven. Op de Universiteit van Amsterdam is binnen de Facultèit der Sociale Wetenschappen een stu diegroep gestart, die zich speciaal met de relatie vrouwen en fascisme bezighoudt. De studiegroep is een Initiatief van de twee wetenschap pelijk medewerkers voor „vrouwen studies", de politicologe Anet Bleich en de psychologe Petra de Vries, die begin dit jaar door de universiteit zijn aangesteld. De studie van Maria Macciocchi is startpunt geworden van een breed ondeizoek naar de samenhang van vrouwen en fascisme. In Italië, in Duitsland, maar ook in Nederland, waar in de jaren dertig, toen de crisis hoogtij vierde, ook geluiden werden gehoord, die zo uit de mond van Mussolini hadden kunnen ko men. In Nederland verbreidden met name de confessionele vrouwenver enigingen de traditionele denkbeel den over mannen- en vrouwentaken. Dit als reactie op de eerste feministi sche golf die rond de jaren twintig Nederland had beroerd. De studiegroep „vrouwen en fascis me" is niet de enige activiteit op het gebied van vrouwenstudies. Anet Bleich en Petra de Vries zijn speci aal aangesteld om de studie over vrouwen en de problemen waarmee vrouwen te kampen hebben op het gebied van arbeid, studie en ontwik keling, binnen de faculteit te inte greren. In een rapport, dat vorige maand is gereed gekomen, belichten zij de noodzaak van voortzetten van vrouwenstudies, omdat tot nu toe „de onzichtbaarheid van vrouwen in de wetenschap opvallend is ge bleken". „Zelden." aldus schrijven Anet Bleich en Petra de Vries, „zijn de problemen van vrouwen, economi sche afhankelijkheid, discriminatie op de arbeidsmarkt, zwangerschap, seksuele onderdrukking enz., onder werp van onderzoek. Kennelijk wordt hun positie in de maatschap pij niet als problematisch ervaren, laat staan dat men hier verandering in poogt te brengen." Geen unicum Het aanstellen van twee weten schappelijk medewerkers speciaal voor vrouwenstudies is geen unicum voor de Universiteit van Amster dam. Ook in Nijmegen, Utrecht en Groningen is de belangstelling voor vrouwenstudies omgezet in een hele of halve taak voor een wetenschap pelijk medewerker. Het begrip „vrouwenstudies" is voor het eerst gehanteerd in 1965 op de universi teit van Seattle in Amerika. Sinds dien zijn meerdere landen hiertoe overgegaan, met name in Frankrijk en in Scandinavië is de belangstel ling voor vrouwenstudies groot. In Nederland komt de discussie over deze studierichting in 1974 op gang. Andreas Bur nier lanceert tijdens een studieweekend in Bunnik de term ..vrouwenuniversiteit". Vooral vanuit Amsterdam wordt kritiek op de vrouwenuniversiteit geleverd, omdat dit tot isolement zou kunnen leiden van zowel de vrouw als de vrouwenstudie. Anet Bleich: „De be staande wetenschapsbeoefening zou aldus buiten schot blijven. Bij arbeidssociologie bijvoorbeeld waar tot nu toe geen rekening wordt ge houden met de economische waarde van het huishoudelijk werk. is slechts sprake van een halve ar beidssociologie." Op 16 november moet de faculteits raad beslissen over verlenging vn van de contracten van de twee we tenschappelijk medewerkers en daarmee van „vrouwenstudies" in het geheel. Anet Bleich: „De gelui den zijn positief. Ik hoop op voort zetting, want er is nmog zoveel on derzoek op dit gebied te verrichten." FINE OLD SCOTCH WHISKY ANDRÉ KERSTENS Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In een gezamenlij ke verklaring hebben de Boycot Outspan Aktie, het Defence and Aid Fund Nederland, het Komltee Zui delijk Afrika en de Werkgroep Kai- ros, hun teleurstelling uitgesproken over het lange uitblijven van een duidelijke reactie van de Nederland se regering op de moord op Steve Biko en op het verbod van de acht tien anti-apartheidsorganisaties en de drie bladen in Zuid-Afrika. Het tijdelijk terugroepen van de Neder landse ambassadeur voor overleg en het opzeggen van het reeds bevroren culturele verdrag met Zuid-Afrika vormen naar de mening van de orga nisaties volstrekt onvoldoende gebaren. De vier organisaties hebben in enke le dagen tijd de steun van driedui zend Nederlanders gekregen, die vandaag in Trouw, de Volkskrant en NRC-Handelsblad adverteren. De organisaties vragen van de Neder landse regering nu ook maatregelen te nemen op economisch terrein. „Want juist de vergaande westerse samenwerking op economisch ge bied is de belangrijkste kurk waarop het minderheidsregime drijft. Zo lang Nederland zijn economische betrekkingen met Zuid-Afrika handhaaft, zitten wij in het verkeer de kamp, zijn wij bondgenoot van de verkeerde partij." „Daarnaast dient de Nederlandse regering het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) als eerste gespreks partner inzake Zuid-Afrika te aan vaarden. omdat deze bevrijdingsbe weging het streven vertegenwoor digt van de meerderheid van de be volking naar een vrij Zuid-Afrika, waar blank en zwart als gelijken kunnen samenleven", aldus de ver klaring. DEN HAAG (ANP) De Nederland se ambassadeur in Zuid-Afrika. mr. Froger, is gisteren naar Pretoria te ruggekeerd. Mr Froger werd 24 okto ber voor overleg naar Den Haag teruggeroepen, nadat de Zuidafri- kaanse regering een groot aantal tegenstanders van de apartheidspo litiek had laten arresteren en enige kranten verbood. Ook de ambassa deurs van de VS. West-Duitsland en België werden naar hun land terug geroepen. Zij zijn inmiddels allen op hun standplaats weergekeerd. ADVERTENTIE >r Theo Koelé N HAAG De wet investeringsberekening, een van de pronkstukken van het kabinet Den Uyl, igt een zeer slechte start te maken. Het wetsontwerp is bedoeld voor het oppeppen van esteringen, sommige meer dan andere. Zo wil de overheid extra premies neertellen als een 5 estering ten goede komt aan bijvoorbeeld werkgelegenheid, energiebesparing, een schoon 3 ieu en gebieden met hoge werkloosheidscijfers. Het ziet er echter naar uit, dat een wel zeer .geklede" WIR op 1 januari van kracht wordt. betrokken ministers overwegen Irlopig slechts twee onderdelen de ambitieuze plannen te lichten, basispremie (een vast percenta- r investering) en een algemene jonale toeslag zouden als enige In volgend jaar hun beslag kun- krijgen. De bewindslieden willen 'komen, dat er een gat valt tus- de bestaande (belasting)regelin- voor investerende bedrijven en uiteindelijke investeringsreke- Volgens ingewijden blijven nu vesteringen uit, omdat bedrij- in het ongewisse verkeren over eidsbijdragen. regering zal binnen enkele weken voorstellen naar de Kamer moe- Mocht de Kamer besluiten de iaande regelingen te verlengen, 'wachting van een meer „aange- WIR, dan dreigt een belang- B voordeel van de WIR verloren te m. Met de WIR komen ook ver gevende bedrijven in aanmer- l voor overheidspremies. issenstand glans van de WIR verdwenen, dat It vast. Een „tussenstand" geeft taan: wel de Tweede Kamer als de tal Economische Raad worstelt I de vraag hoe een investering •ond kan worden naarmate er arbeidsplaatsen geschapen fden De ideeën, die de regering /voor heeft aangedragen blijken I grote bezwaren te stuiten. Het |it in de discussie bovendien niet ten om de vraag: Kan er een ver- I gelegd worden tussen investe- het aantal arbeidsplaatsen i hoogte van een overheidspre- maar ook: Moet er wel een dul- Ijk verband gelegd worden? Twee premies (toeslagen), die al in het eerste deel van de WIR zouden moeten zitten, hebben niet de in stemming gekregen van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG. „Brussel" buigt zich al maandenlang over de vraag of die toeslagen Nederlandse bedrijven niet in een oneerlijke concurrentie positie brengen. De voornemens van de regering met twee andere toeslagen (een voor grote projecten, de andere voor in vesteringen door kleinere bedrijven) zijn door de Kamer met veel kritiek onthaald. Er zal zeker aan gesleuteld moeten worden, wil die kritiek ver stommen. die de regering zelf heeft geschetst, kent meer haken en ogen dan toch al voorzien was. Zo is het onmoge lijk gebleken trucs uit te bannen, waarmee bedrijven ten onrechte de hoogste premies in de wacht slepen. Het gaat om „geschuif" van kapitaalgoederen en personeel over verschillende BV's. Deskundigen in de vakbeweging wijzen erop dat de belastingdienst die de WIR goed deels zal uitvoeren daar niets aan kan doen. Oplossingen Zorgen Het vraagstuk van de arbeidsplaat sen baart de meeste zorgen. Het heeft met name voor de vakbewe ging altijd als een paal boven water gestaan, dat de welgevulde WIR-pot (dertien miljard tot 1980) vooral nieuwe plaatsen moeten opleveren. FNV-voorzitter Wim Kok zei nog on langs, dat „via de investeringsreke ning de particuliere bedrijvigheid zo veel mogelijk gericht moet worden op het behoud van werkgelegenheid en op nieuwe arbeidsplaatsen". Ech ter in brede kring in de vakbewe ging zelf, onder werkgevers en in het parlement dringt zich de vraag op: „Is er wel een geschikte rechtvaardi ge formule te vinden, die een rechtr streekse relatie legt tussen een be paalde investering in een bedrijf en het aantal arbeidsplaatsen in het zelfde bedrijf", zoals de PvdA deze week zei. Die vraag klemt vooral voor de com missie investeringsrekening uit de sociaal economische raad. De opzet Mogelijke oplossingen, ook voor an dere complicaties, zijn nog niet uit gewerkt. Er wordt vooral gedacht aan een grotere bemoeienis van het ministerie van economische zaken. Echter, daar is de mankracht be perkt. Ook de vakbeweging beseft dat het ministerie „bij lange na niet alle investeringsplannen kan beoor delen". Het SER-advies, waarop de Kamer ongeduldig wacht, zal naar alle waarschijnlijkheid verdeeld zijn, de werkgevers hebben van meet al aan grote bezwaren geuit tegen het „stu ren" van investeringen via premies. Inmiddels is de discussie aangewak kerd door de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. De raad 2iet geen heil in een politiek, die erop gericht is met name de industrie aan nieuwe arbeidsplaat sen te helpen. Beter is het te bevor deren dat de industrie moderniseert, de produktiviteit opvoert, opdat de internationale concurrentie volge houden kan worden. „Een arbeids plaatsencriterium mag niet te strak toegepast worden." was de duidelij ke waarschuwing van de raad. enke le weken geleden. Vlieg er eens uit deze winter en ga met de KLM naar Amerika,voor'r 8-daagse vakantie naar: De meest opwindende stad ter wereld. V.a. 1318,- CHICAGO De op een na grootste stad van de USA. Een bezoek dubbel en dwars waard. V.a. 1757,- De zonnigste staat in de States. Voor'n strandvakantie op z'n Amerikaans. V.a. 1850,- NEWYORK WIM KOKWIR voor behoud werk en nieuwe arbeidsplaatsen Al in de eerste reactie op het wets ontwerp in februari van dit jaar, vroeg het CDA-Kamerlid J. van Hu- welingen voorzitter van de bijzon dere Kamercommissie WIR zich af of „de regering het arbeidsplaat sencriterium niet te eenzijdig bena drukt". Van Houwelingen: „De op vattingen van de wetenschappelijke raad komen hier met de CDA-ideeën overeen. De industrie is niet zozeer gebaat bij een snel zichtbare groei van het aantal arbeidsplaatsen, op gestuwd door premies, als wel bij overheidssteun om te moderniseren en winstgevend te kunnen zijn. De industrie moet het geld opbrengen waarmee in andere sectoren nieuwe JAN VAN HOUWELINGEN milieu en arbeidsverdeling in gevaar arbeidsplaatsen geschapen kunnen worden." Daarbij komt. meent Van Houwelingen, dat teveel nadruk op de werkgelegenheid andere doelstel lingen van de WIR. zoals energiebes paring. een schoner milieu, interna tionals arbeidsverdeling en techni sche vernieuwing in gevaar kan brengen. Het PvdA-voorstel om uit de WIR- pot geld te halen voor zogeheten arbeidsplaatsenoverenkomsten is volgens Van Houwelingen in strijd met afspraken die PvdA. CDA en D'66 gedurende de kabinetsformatie hebben gemaakt. Volgens de PvdA hebben veel bedrijven onvoldoende financiële armslag om met vakbon den afspraken te maken over werk gelegenheid in de toekomst. Daar om zou de overheid bijvoorbeeld ex tra werk voor zwakke groepen en meer veiligheid in bedrijven moge lijk moeten maken. Ook de PvdA-wens om de overheid zelf te laten investeren als het be drijfsleven onvoldoende gebruik maakt van de WIR zou in strijd zijn met de formatie-afspraken. De CDA-fractie meent, dat buiten de WIR om. met een „aanvullend pak ket", een directe groei van de werk gelegenheid te bereiken is. Over fi nanciering en samenstelling van zo n pakket zal de CDA-fractie zich nog beraden. 2 Bezienswaardige tegenpolen die u niet koud zullen laten. V.a. 1528. Haal de folder 8-daagse reizen in de VS, bij uw reisbureau of stuur een briefkaartje aan: KLM Nederland, Afd. Reclame, Postbus7700, Schiphol.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11