Nel Oosthout: een halve eeuw actrice Grote bezwaren tegen onderdeel van de WIR Hoe u f 1.000,- koopt voor maar f624,45? ABN Bank Wij helpen met een Kasbiljet. 'Aantal verpleegkundigen moet uitgebreid worden' 'Een profeet is in zijn vaderland niet geëerd' Wet op de Investeringsrekening Deel buit gevonden - ONDERDAG 10 NOVEMBER 1977 Ts BINNENLAND Trouw/Kwartel door Fred Lammers )EN HAAG De boom in de achtertuin maakt dat het in het mis van Nel Oosthout in de Staatsliedenbuurt vroeg schemerig s op de kille novemberdag dat ik bij haar op bezoek ben. De loutblokken in de open haard branden. De katers Yoma en Jornelis zitten vlak vobr het vuur te genieten van het vlammen- pel en de warmte. Nel Oosthout kijkt van haar bankje terzijde fan de haard met genoegen naar het vredige tafereel. Alles om laar heen getuigt ervan dat zij van gezelligheid houdt. En dat indanks. misschien wel juist door, het feit dat zij dat eigen >lekje vaak voor lange tijd vaarwel heeft moeten zeggen als zij yer over de grenzen werkte. Deze maand is Nel Oosthout een lalve eeuw actrice. Op de beginjaren ka. toen zij deel uitmaakte van „Het herenigd Toneel", waar Eduard Ver lade de grote man was. is zij haar jigen eenzame, weg gegaan als solo- ictrice. Talrijk zijn de voorstellingen Jie zij heeft gegeven. Velen hebben jaar gezien in De Krijtkring van (Clabund; St. Joan van Shaw; Het ïrote gebeuren van Belcampo; De ferdwenen horlogemaker van Vest- jlijk of De onsterfelijke dwazen van paul Gallicoo. koewei zij de laatste tijd weer regel matig in Nederland optreedt, heeft flel Oosthout toch vooral in het bui- lenland. met name in Engeland, baar grote successen geboekt. Niet illeen met stukken van Britse schrij vers maar ook met De stille kracht jan Couperus in een Engelse bewer king. .Zij hebben in Engeland vaak tegen nij gezegd dat voor mij het gezegde ipgaat dat een profeet in zijn vader- and niet geëerd is. Nu wil ik mezelf liet met een profeet vergelijken, naar het klopt wel. Ze hebben me in Jederland altijd een beetje opzij ge- __jchoven. genegeerd kan ik wel zeg gen Het was hiet altijd Lotje Kohier ie de aandacht kreeg. Als zij in New rork winkelde, kwam er een grote p i Dto van in de krant. Toen Henk van iK Jlsen in Trinidad een programma in cruet Engels bracht, werd daar in de ^•Nederlandse pers uitgebreid over ge- j chreven alsof het iets heel bijzon- 3 Iers was. Maar als ik in Engeland, b. kmerika en India echt grote succes- >p en boekte, werd dat doodgezwegen. dt' Jaar heb ik veel verdriet over gehad. k zag dat als een stukje onrecht- sp aardigheid". 'jOiekgeest Ln,.Je krijgt in dit vak te maken met iiveel jaloezie. Daaraan ontkom je niet. Maar je moet wel eerlijk blij- jren. Wat goed is moet je goed noe- len. Helaas ontbreekt het daar door kliekgeest in Nederland volko- nen aan." tijd dat Nel Oosthout zich over gang van zaken qpwond, be koort al lang tot het verleden. „In de loop der jaren ben ik de betrekkelijk- leid van alles in het leven gaan zien. c heb aanvaard dat dit mijn levens weg is geweest, dat het voor mij zo •est zijn." arom was Nel Oosthout er eerst •k niet zo voor te vinden ter gele- ïid van haar gouden jubileum 'adlan de weg te gaan timmeren. „Ik leb nooit jubilea willen vieren, ook iet omdat zoiets gepaard gaat met m ensen geld uit de zak kloppen, en tb$at vind ik uiterst pijnlijk. Dat was reden dat ik de boot eerst een etje heb afgehouden toen vrien- len over dat jubileum begonnen ,ar uiteindelijk heb ik gedacht el. waarom ook niet? Na vijftig jaar ■mjnag het toch wel eens!" "Speciaal voor haar jubileum, dat 16 november in de Koninklijke vvfichouwburg te Den Haag wordt ge meierd. komt Nel Oosthout met een 'uriiieuw programma; „Rasputin" van l9{£labund. Zij heeft het zelf uit het suJJuits vertaald en bewerkt. „Ik vind iet verrukkelijk om dit stuk te doen. Het ls een onderwerp waar je veel ^an kunt maken. Ik speel niet alleen de man die aan het Russische hof to'n grote invloed had. ik speel ook iituaties. ik speel een sfeer: het tot in het extatische toe religieuze van de c ftussische ziel. De figuur van Rapu- 3 tin is buitengewoon interessant. Hij boeit mij al jaren. Rasputin is naar pijn gevoel in de historie wel erg Hecht beoordeeld. Behalve het ver derfelijke, het duivelse, had Raspu tin ook goed kanten en ook die haal ik in het stuk naar voren. Zo heeft hij het altijd opgenomen voor de arme —poeren, bij de tsaar zijn best voor de Pensen gedaan." Actueel fel Oosthout kijkt naar haar katten, e statig weglopen van het haard- 'uur dat hun een beetje te warm is :worden, en zegt dan: „Rasputin iad zoals ieder mens het goede en iet slechte in zich. Het zijn vaak de jmstandigheden in een mensenle- ren waardoor óf het zwarte óf het "Tfitte naar voren komt. Dat maakt /het stuk ook zo actueel, niet alleen Omdat het zestig jaar geleden is dat Be Russische revolutie plaatsvond. De meeste mensen denken alleen -"rr.aar zwart/wit. Neem nu die Rote Armee Fraktion en iemand als Ulri- ke Meinhof. Daar ben ik de laatste pjd vaak mee bezig geweest. Maar s je probeert ook een beetje begrip tonen voor de omstandigheden Waardoor die Jonge mensen tot zul- e daden komen, ben je ineens in de Jgen van velen zelf een terrorist, der mens heeft die strijd tussen iet goede en het kwade in zich. putin was niet alleen de man het door-en-door slechte. Hij was ook de man die tegen de tsaar zei; „Bewaar de vrede. Oorlog richt Rusland te gronde, oorlog is een belediging van God". Nel Oosthout gaat recht zitten op haar bankje om met krachtige stem uit het hoofd (in de halve eeuw dat zij nu op het toneel staat heeft zij nog nooit een souffleur nodig gehad) het slotgedeelte uit „haar" Rasputin voor te dragen. De katers weten even niet hoe zij het hebben en springen haastig opzij. „Het is een barre, barre winter. De wolven ko men tot in de steden. Overal zijn straatgevechten. Soldaten gooien hun geweren weg. Rasputins lijk is opgedregd uit de Newa". Nel Oost hout is er meteen helemaal in. Zij weet de spanning op te voeren als zij* vertelt hoe Rasputin wordt opgegra ven, nadat de tsarenfamilie is dood geschoten en hoe later de as van Rasputin wordt verstrooid vanuit een van de torens van het Kremlin, heenwaaiend naar alle richtingen, terwijl elders op het plein Lenin het volk toespreekt. De voorspelling van Rasputin aan de tsaar gedaan: „als ik er niet meer zal zijn zal dat ook jouw einde betekenen" ls uitge komen. Geen baard Het is een thema dat wel moet boei en, al blijft het een opgave Rasputin gestalte te geven. Nel Oosthout is daarvan doordrongen: „Ik ben geen man, ik heb geen baard, ik moet het met mijn ogen doen. ogen die voor Rasputin ook zo belangrijk waren, en met denken." Het belooft opnieuw een solistische glansrol te worden, de toneelvorm waarin Nel Oosthout door de om standigheden terecht is gekomen. „Ik ben noodgedwongen soliste ge worden, omdat ik bij gezelschappen niet aan bod kwam. Enige malen heb ik bij de Haagse Comedie aan geklopt. maar de deuren gingen nooit voor mij open. Vrouwenrollen die de moeite waard zijn. zijn schaars. Als een toneelgezelschap eenmaal een actrice van kaliber heeft, kom je daar en dat is begrij pelijk niet meer tussen." Bij het gezelschap van Eduard Verkade kreeg de jonge Nel Oosthout dan ook onbeduidende rolletjes. Jaren later zou Eduard Verkade daarover tegen Nel Oosthout zeggen; „Ik vind het heel erg dat ik u nooit de kansen heb gegeven waar u recht op had". Ze kan daar nu om glimlachen. Zij liet zich niet ontmoedigen, omdat zij al heel jong vastbesloten was dat ze bij het toneel wilde. Dat was een bekende wereld voor haar. In Apeldoorn, waar Nellie met haar Van onze parlementsredactie DEN HAAG Voor CDA en D'66 kleven er grote bezwaren aan het streven van de regering om een investerend bedrijf een hogere premie te geven naarmate er meer nieuwe arbeidsplaatsen geschapen worden. Dit onderdeel van de Wet Investerings Rekening (WIR), één van de zogeheten hervormingsvoorstellen in het kabinet Den Uyl, wordt door de CDA-fractie van de Tweede Kamer „met grote terughoudendheid" bezien. Het CDA denkt er over om dit onderdeel voorlopig buiten de parlementaire discussie over de WIR te laten. De PvdA wil er nog steeds vanuit gaan. dat ook dit deel van de investeringsrekening per 1 januari 1978 z'n beslag krijgt. Het streven van de regering is er sinds de indiening van het wetsont werp. op gericht geweest de WIR gedeeltelijk op die datum in te voe ren. Volgens de afspraken van PvdA. CDA en D'66, gemaakt tijdens de kabinetsformatie, moet al in dat eer ste deel geregeld worden, op welke wijze extra arbeidsplaatsen een in vesterend bedrijf hogere premies kunnen opleveren. Over deze tech nisch zeer Ingewikkelde regeling heeft de regering advies gevraagd aan de Sociaal Economische Raad De PvdA vraagt in de gisteren uitge brachte reactie op het wetsplan on geduldig waar dit advies blijft. Voor het CDA staat het al vast, dat dit advies een diepgaande discussie en daarmee nog wat tijd in het parle ment vergt. Bij het CDA leeft de vrees, dat er grote, zelfs overspannen verwachtin gen zijn gewekt over het effect van de WIR op de werkgelegenheid. De angst spitst zich erop toe. dat teveel nadruk wordt gelegd op nieuwe ar beidsplaatsen in de industrie. „Moet immers niet erkend worden, dat de industriële sector een steeds geringe re bijdrage zal leveren aan de werk gelegenheid in ons land?", zo vraag men zich af in CDA-kring. Het schep pen van arbeidsplaatsen kan op ge spannen voet staan met het streven naar een moderne industrie, die niet sneuvelt in de internaUonale concur rentiestrijd. Zowel CDA als D'66 wijzen hierbij op het onlangs verschenen rapport 'Maken wij er werk van' van de ADVERTENTIE Nel Oosthout: thuis achter de piano en als Rasputin op het toneel. twee oudere broers opgroeide in Park Tivoli, het grote huis in de Nieuwstraat. temidden van honden, katten, konijnen, marmotten en eenden, stond in de tuin een koepel waarin haar vader regelmatig be kende toneelspelers liet optreden. „Vader kwam uit een oud officiers- geslacht. Ik ben nooit aan de weet gekomen of hij zelf ook militair iS geweest, maar ik heb me altijd afge vraagd of zijn elegante sikje diende ter camouflage van een sabelhouw, opgelopen bij een duel. Daar was hij romantisch genoeg voor. Waar va der het geld vandaan haalde om ai die beroemdheden naar zijn culture le centrum te laten komen weet ik ook niet. Ik lag in bed als 's avonds het feest beneden begon, maar ik had mijn geheime gangen. Ik sloop dan naar de grote voorkamer, waar mijn ouders sliepen, van waaruit ik de straat kon overzien. In mijn nachtjaponnetje keek ik dan naar het aan- en afrijden van de rijtuigen, de mensen in avondkleding die uit stapten soms was prins Hendrik erbij de koetsiers fraai uitgedost, het betoverde mij. Op een dag had mevrouw Anna Wensma-Klaassen, toen een beroemd actrice, een jon gen en een meisje nodig voor een sketch. „Uw dochtertje?", opperde zij bij vader. Zijn antwoord was: „Ja. als zij het kan". Ik speelde die avond toneel en wist: eens zal ik er echt bij horen." Even beeldend als Nel Oosthout over haar Jeugd kan vertellen heeft zij haar leven beschreven. Haar me moires omvatten bijna 200 getijnte bladzijden. Zij gaf ze de titel „Wacht maar" mee. Ze liggen bij haar thuis te wachten op een uitgever. Beschei den als Nel Oosthout is komt het er niet van met deze herinneringen naar een uitgever te stappen. Wel leest zij er af en toe een gedeelte uit voor als zij ergens in het land op treedt. Vooral ouderen doet zij daar een plezier mee, heeft zij gemerkt. En iets voor anderen betekenen is immers het belangrijkste in het le ven. Dat zeg ik ook vaak tegen mijn zoons. Iric, die econoom is, schrijft .Wereld in kleur Schitterend geïllustreerde softcover-serie over tal van interessante onderwerpen. Informatief voor jong en oud. Tot nu verschenen: Vogels/Katten/Jonge dieren/ Postzegels/Schelpen/ Mythen en mysteries uit de Bijbel/Wijn/Oceaanleven/ Griekse mythologie/Rem- brandt Columbus Napoleon/ Rubens kleur f 9. teksten en Raymond, die in het soci ale werk zit, schildert in zijn vrije tijd net als mijn moeder en mijn grootvader. Ik zie er wel van komen dat zij op den duur helemaal zullen kiezen voor de artistieke kant. Zij zullen dan minder gaan verdienen, maar wat geeft dat. Je moet doen waar je plezier in hebt. Het is niet belangrijk of Je een beetje meer geld verdient. Het komt erop aan dat je gelukkig bent, werk doet waar je andere mensen een beetje gelukkig mee maakt." „Als je bij het toneel bent loop je de kans verschrikkelijk egocentrisch te worden Ik heb dat ook gehad. Ik geloofd dat ik nu niet meer zo bend, maar als ik men leven overzie vind ik dat ik veel te weinig voor anderen heb gedaan. Ik heb te laat gemerkt hoe fijn het is iets te doen voor andere mensen en als je bovendien nog een beetje geld hebt eens een attentie voor iemand te kopen. Dat is nog fijner dan dat je zelf iets krijgt." Medaille 7"; Over krijgen gesproken, dit jaar Pleidooi in ziekenhuisraad: heeft Nel Oosthout in Israël, waar zij regelmatig komt, de Yad Vashem medaille gekregen van het oorlogs- cumentatie- en herinneringsinsti tuut. Op deze hoge onderscheiding is Nel Oosthout trots. Zij staat open voor anderen, ook op religieus ter rein." Religie is voor Nel Oosthout „erg. belangrijk", al heeft zij daar zo haar eigen opvattingen over. „In harmo nie zijn met de eeuwigheid, daar komt het op aan. Als je op het toneel staat moet daar iets van overkomen. Dan pas kun je mensen ontroeren. Als ik in 'St. Joan' op een leeg toneel denkbeeldig in de kathedraal van Reims sta, zit ik in de middeleeu wen. Als ik het heb over het verlaten zijn van God is dat een universele verlatenheid van heel de mensheid. Dat is geloof ik waar het om gaat. waardoor kunst groots wordt." Geheel in kleur - onder het tientje van Amsterdam Boek - nu te koop in uw boekhandel Van een onzer verslaggevers UTRECHT De voorzitter van de sectie ziekenhuizen van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR), mr. J. W. Filippo, heeft giste ren een dringend beroep gedaan op het ministerie van volksge zondheid en het centraal orgaan ziekenhuistarieven (COZ) om middelen ter beschiking te stellen om het aantal verpleegkundi gen te kunnen uitbreiden in verband met de ontwikkelingen binnen de gezondheidszorg. Op de ledenvergadering van de sec- tie in Utrecht herinnerde hli eraan, dat de gemiddelde verpleegduur de algelopen vljltien laar met een kwart ADVERTENTIE Dat kan met ABN Kasbiljetten. Dat zijn waardepapieren aan toonder met een hoge rente. Ze zijn te koop bij elk ABN- kantoor, zonder problemen. Er zijn 5 soorten Kasbiljetten met een looptijd van ca. 3 jaar, 4 jaar, 5 jaar, 6 jaar en 7 jaar. Bij aankoop is de rente afgetrokken. Aan het eind van de rit wordt f 1.000,- of f 10.000,- uitbetaald, rente inbegrepen. Nevenstaande tabel toont u wat een Kasbiljet kost. Datum van Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten aankoop einddatum 1-3-80 einddatum l-3-'81 einddatum l-3-'82 einddatum 1-3 '83 einddatum 1-3 '84 nov. '77 Rente 7% Rente 7'/4% Rente 7'#M> Rente 7VWf> Rente 7'/4% Aankoop Aankoop Aankoop Aankoop Aankoop- prijs prijs prijs prijs pnjs 10 655.41 793.30 732.29 672.85 624.45 II 855.57 793.45 732 44 672.99 624.58 14 856.05 793.91 732.88 673.41 Ö24.97 15 856.21 794.07 733.02 673.55 625.10 16 856.37 794.22 733.17 673.69 625.23 17 8*6.53 794.38 733.32 673.83 625.36 Tussentijdse prijswijzigingen voorbehouden. Vanzelfsprekend dient u voor de ABN Kasbiljetten van f 10.000,- bovenstaande prijzen te vermenigvuldigen met 10. Ls gedaald De nog doorgaande ver korting van de verpleegduur leidt tot een toeneming van de taken van de verpleegkundigen. Bovendien .wor den aan die taken ten gevolge van het nog steeds toenemende aantal diagnostische en therapeutische handelingen steeds hoger eisen ge steld. „Indien de overal waarneem bare spanning niet tijdig wordt weg genomen, loopt men het ernstige ri sico dat de winst zal verkeren in verlies", aldus mr. Filippo. Tijdens de ledenvergadering demon streerden leerling-verpleegkundigen bij het Jaarbeursgebouw. ZIJ riepen de NZR als werkgeversorganisatie op haar halsstarrigheid op te geven en tot serieuze onderhandelingen te komen met de vakbonden over de nieuwe CAO, die voor deze leerlin gen erg belangrijk is. Het gaat om een verbetering en uitbouw van de CAO. die tot nu toe door de NZR bij de eerste onderhandelingen is afge wezen. wetenschappelijke raad voor het re geringsbeleid. Deze raad heeft ge pleit voor een politiek van werkgele genheid niet gericht op de industrie, maar op de dienstensector. Voor de industrie is het devies: verbetering van produktie en produktiviteit. Een winstgevende industrie vormt het draagvlak, de bron waaruit geld voor werkgelegenheid in andere sec toren te putten is. PvdA, CDA en D'66 zijn zeer benieuwd naar het standpunt van de regering over de opvattingen van de wetenschappe lijke raad. Het CDA stelt al vast dat de investeringsrekening in de eerste plaats een nuttig instrument is voor versterking van het draagvlak. Daarnaast moet de WIR ertoe lei den, dat het bedrijfsleven bij het investeren selectiever te werk gaat. Welk deel De CDA vraagt zich af welk deel van de WIR-gelden (13 miljard gulden tot 1980) beschikbaar zal zijn voor gelijke-pre mies-voor-investeerders, en welk deel voor gerichte toesla gen. Voor de PvdA is het een uitge maakte zaak dat het accent moet liggen op gerichte steun. De PvdA ziet vooralsnog te weinig mogelijk heden in de WIR om juist bepaalde soorten Investeringen met finan ciële prikkels uit te lokken. Zo zou de PvdA graag zien. dat toeslagen voor investeringen met een speciaal belang voor stadsvernieuwing en energiebesparing al bij de start van de WIR hun beslag krijgen. Het CDA zou graag milieuvriendelijke investeringen al heel snel extra be loond willen zien. Het CDA waar schuwt daarbij dat te veel nadruk op de werkgelegenheid ten koste van andere WIR-onderdelen kan gaan. Het CDA ziet nog weinig heil in de door de regering voorgestelde toe slag voor grote projecten. Het wets ontwerp spreekt over investeringen van tenminste 15 miljoen gulden. Waar het gaat om zulke bedragen zal een bedrijf met investeringsplan nen zich, volgens het CDA, niet in de eerste plaats laten leiden door pre mies. D'66 wil juist de grens voor premieverlening optrekken, en wel tot 50 miljoen. PvdA, CDA en D'66 zijn eensgezind in de opvatting dat investeringen door kleine en middel grote bedrijven er ln de regerings plannen wel zeer karig afkomen. ADVERTENTIE Van onze correspondente OILZE-RIJEN Op een parkeer terrein in Gilze-Rljen (NB) is de truck met oplegger teruggevonden waarmee het afgelopen weekeinde in Breda voor een waarde van onge veer driehonderdduizend gulden aan kleurentelevisies werd gestolen. In een container die op de truck stond waren nog zesentwintig van de hondervijftig toestellen aan wezig. ANDRÉ KERSTENS Simpkins „DU is de laat ste aanbetaling van sijn le ning

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9