'Biko stierf door hersenletsel' Westen kan geweldloos eind maken aan apartheid \a. Carter gispt verspilling Zelfmoord, zegt Schmidt Israël versterkt greep op bezette Jordaanoever Sociaal-democraten in Portugal zoeken uitweg Israël llinister Kruger: geen verkeerde behandeling Drie voorwaarden voor energiewetten Dood RAF-leden gebruikt voor 'politieke campagne' «Economische boycot in plaats van rassenoorlog INDERDAG 10 NOVEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet RETORIA (Reüter, UPI, AP) De zwarte Zuidafrikaanse ider Steve Biko is aan „hersenletsel" overleden. Maar, zei linister van justitie James Kruger gisteren, dat kun je op srschillende manieren krijgen. olgens de bewindsman is de politie „voor zover ik weet" niet be bij de dood van Biko. Er p< luden sterke aanwijzingen zijn dat hoofdwonden waren veroorzaakt dpor mishandeliïig. Er zijn allerlei ogelijkheden, zo hield Kruger zich d l de vlakte tijdens een lunch met rgjiitenlandse journalisten in Preto- g(«a. Kruger zei niet te weten of Biko :h de verwondingen zelf zou kun- )h#n hebben toegebracht. „Maar ik ui lf speel dikwijls met de gedachte mijn hoofd tegen de muur te l pen." Ier 'erlver vier dagen begint een onder- e?r zoek naar de verdachte dood van Biko, die leider was van de inmiddels verboden zwarte bewustwordingsbe weging in Zuid-Afrika. Biko overleed vorige maand, vier weken nadat hij was aangehouden omdat hij zijn woonplaats King Williams Town had verlaten. Met de hem opgelegde be perkte bewegingsvrijheid was dat niet toegestaan. Ter verantwoording Kruger zei dat hoewel hij „geweldige bewondering" heeft voor zijn politie mensen, hij nooit of te nimmer laak bare feiten van hun kant zou pogen te verdoezelen. „Zij hebben hun voorschriften en als zij zich daaraan niet houden, dan worden zij ter ver antwoording geroepen". Kruger zei dat toen zich de eerste tekenen van ziekte voordeden, een arts was ge raadpleegd die niets had kunnen vinden. De politie dacht dat Biko komedie speelde. 'Niets ongewoons' De daaropvolgende dag werden twee artsen ontboden. Zij controleerden Biko's pols- en hartslag, maar zij troffen niets ongewoons aan. „Dus dachten wij dat alles in orde was." Niettemin werd de zwarte leider overgebracht naar het gevangenis ziekenhuis voor obeservatie. Een specialist werd ingeschakeld. Hij verrichtte bij wijze van routine-on derzoek een ruggemerg-punctie. De 52-jarige Edward Koch heft juichend de armen nadat hij is gekozen als nieuwe burgemeester van New York. Hij Svas de officiële kandidaat van de democratische partij, die in deze stad veruit in de meerderheid is. Koch, tot twee jaar geleden nog een onbekende, is de tweede Joodse burgemeester van de stad. Hij hamert er tijdens zijn campagne sterk op dat de problemen van de stad ..practischer" moeten worden aangepakt. WASHINGTON (Reuter, UPI) President Jimmy Carter heeft de Amerikanen opnieuw voorgehouden dat zij energie blijven verspillen, in een tempo die de economie en de veiligheid van het land in gevaar brengen. Hij sprak zijn onderdanen toe van af het scherm in een poging zijn door het Congres uitgeholde ener giewetten alsnog tamelijk onge schonden over de streep te trekken. Carter kondigde aan dat hij zijn handtekening niet zal zetten als de energie-wetgeving niet voldoe,t aan drie voorwaarden: Zij moet billijk zijn voor zowel consument als producent en niet ontwrichtend werken op de eco nomie; Zij moet een bezuinigende wer king hebben; Zij moet de federale begroting niet op onredelijk zware wijze be lasten. Carters wetsvoorstellen zijn in het congres danig gehavend. Allerlei amendementen hebben het bezui nigende effect voor een groot deel teniet gedaan. Opvallend was dat Carter zich heel gematigd over het Congres uit sprak. „Dit is geen krachtmeting tussen de president en het Congres of tussen het Huis en de Senaat," zei Carter. „Wat gemeten wordt is de kracht en de wil van onze natie het vermogen om een bedreiging en een uitdaging gezamenlijk on der ogen te zien." De president pakte wel onder uit de zak tegen de Amerikaanse olie- en gasleveranciers die volgens zijn zeggen tuk zijn op „enorme gele genheidswinsten." Hij riep de Ame rikanen op zich te verzetten tegen „speciale gunsten" voor de oliein dustrie door Congresleden te schrijven dat hij het niet eens is met „de druk van weinigen onder ons, op kosten van de rest" Carter gaf daarmee aan wat hij al eens openlijk heeft gezegd dat de „olie-lobby" in staat is zijn wil in het Congres door te drijven. „Echt, ik geloof niet dat dit allemaal op een verkeerde behandeling wijst," zei Kruger. „De eerste medi sche rapporten over Biko duidden er bepaald niet op dat de politie buiten haar boekje was gegaan." De minis ter voegde hieraan toe: „Begrijpt u mij niet verkeerd, ik zou verre heb ben verkozen dat Biko nog in leven was." Hij zei dat men hem verkeerd had aangehaald toen hem op een congres van de Nationale Partij de woorden in de mond gelegd waren: „Biko's dood laat mij koud." Een Juister weergave zou zijn geweest: „Ik houd mij ln deze zaak op de vlakte. Als ik naderhand zou hebben gezegd dat ik sympathie voor Biko koester, dan zou men mij hebben uitgemaakt voor een onbeschaamde schijnheilige," aldus minister Kruger. JERUZALEM (AFP. AP) De Israëlische regering neemt steeds meer maatregelen die uitdrukking geven aan de wens naar een permanente Israëlische aanwezigheid op de bezette westelijke oever van de Jordaan. Gisteren werd besloten tot de aanleg van een dubbelbaans snelweg door het gebied, terwijl eerder deze week een nieuwe grenspost bij de Allenbybrug aan de rivier de Jordaan officieel in gebruik werd gesteld. evenals het mogelijk Is bruggen van vrede te bouwen kan Israël bruggen van oorlog bouwen". (Hetgeen de dag daarop ten overvloede bleek). Steve Biko Van een medewerker LISSABON De politieke commissie van de sociaal-democrati sche partij in Portugal heeft alle politieke activiteiten opge schort en haar ontslag aangeboden. Op die manier zouden de moeilijkheden binnen die partij, ontstaan door het ontslag van partijvoorzitter Sa Carneiro, makkelijker kunnen worden opge lost. De revolutionaire raad is gisteren bijeengekomen om zich te buigen over de moeilijkheden die zich nu ook binnen de strijd krachten voordoen. Het ontslag van de politieke com missie van de PSD kan worden ge zien als een versterking van de posi tie van Sa Carneiro. De meerderheid die de demissionaire voorzitter van de PSD in de politieke commissie niet had, vindt hij waarschijnlijk wel op een buitengewoon congres. Voor al uit het noorden van Portugal, waar de PSD de grootste partij is, kwamen veel steunbetuigingen bin nen aan het adres van Carneiro. Het aftreden van Sa Carneiro zou ook te maken hebben met het uitlek ken van een aantal verklaringen die hij binnen de politieke commissie heeft gedaan. Over de nieuwe wet op de landhervorming, aangenomen in juli, verklaarde Sa Carneiro: „deze wet wordt nog teveel beheerst door een geest van collectivisme en natio nalisatie, afkomstig van de wetge ving uit de tijd van Gongalves, die wij niet kunnen goedkeuren zonder ernstig in strijd te komen met ons partijprogramma." Wat betreft de houding van presi dent Eanes bij de opening van het parlementair jaar was Sa Carneiro van mening: „het is nodig vanaf nu herziening van de grondwet en nieu we presidentsverkiezingen te over wegen." Nu de PSD alle politieke stellingna- me opgeschort heeft, komen ook de besprekingen die zouden moeten lei den tot meer steun aan de socialisti sche minderheidsregering, in het slop. Vandaar het gewicht dat gehecht wordt aan overleg ln de revolutio naire raad onder voorzitterschap van president Eanes. De comman dant van het district Lissabon en lid van de revolutionaire raad generaal Vaso Lourengo heeft een bezoek aan de Verenigde Staten voortijdig afge broken om de besprekingen bij te kunnen wonen. De revolutionaire raad kan mogelijk besluiten tot ont binding van het parlement en nieu we verkiezingen. de tijdens een demonstratie voor de „Russische dreiging" in Oporto. Het is de militairen verboden in het openbaar politieke uitspraken te doen. Ook de vice-stafchef van de strijdkrachten Loureiro dos Santos kreeg begin deze week op eigen ver zoek ontslag. Hij achtte zich niet meer in staat zijn taak te vervullen omdat een beloofde herstructure ring van de strijdkrachten niet is doorgevoerd. De nieuwe snelweg sluit aan bij de bestaande autoweg tussen Jeruza lem en Tel Aviv. Met deze nieuwe weg krijgt Israël een betere greep op het omstreden gebied. De beslissing werd genomen door de kabinetscom missie voor nederzettingen. Over de benodigde tijd voor de aanleg en de kosten van het project werd niets meegedeeld. Het nieuwe grensstation, dat onge veer 2,5 miljoen gulden heeft gekost, werd geopend door de Israëlische minister van defensie, generaal Eser Weizman. Het is bedoeld voor het afhandelen van de formaliteiten voor de naar schatting een miljoen mensen per jaar die momenteel over en weer de brug over de Jordaan overschrijden. Op de vraag of de nieuwe grenspost betekende dat Is raël vastbesloten Is op de westelijke Jordaanover te blijven, wilde minis ter Weizman niet ingaan. In de tien jaar sedert het gebied door de Israëli's veroverd werd. hebben ruim vijf miljoen mensen de Allen bybrug en de Damyabrug (verder naar het noorden) gebruikt. Volgens Israëlische schattingen zullen eind 1977 voor ongeveer 90 miljoen gul den landbouw- en industrieproduk- ten de grens naar Jordanië zijn ge passeerd. Brug van vrede en oorlog Minister Weizman zei bij de opening van de grenspost dat Israël bruggen van vrede kan bouwen zoals de open bruggen over de Jordaan, „symbolen van overwinning van het gezond ver stand bij de bewoners van Israël en Jordanië". „Wij zouden willen dat hetzelfde gezonde verstand aan de grens met Libanon prevaleert. Maar Vervolg van pagina 1 Volgens Goer hadden de Palestijnse beschietingen op Israëlische doelen van dinsdag de goedkeuring van de PLO-leiding en ook van het opper bevel van het door Syrië gedomi neerde Arabische vredesleger. Zo wel de PLO als Syrië hadden de aanval op Naharija kunnen tegen houden, aldus Goer. Op de vraag of de Israëlische rege ring voor de luchtaanvallen op Zuid- Libanon de Verenigde Staten had den geraadpleegd, zei de generaal dat „de Israëlische regering haar eigen besluiten neemt". Volgens Goer waren er deze keer geen Israë lische grondtroepen de grens met Libanon overgestoken. Waldheim Het Libanese kabinet heeft zich gis teren beraden over de situatie in zuidelijk Libanon. Een woordvoer der van de regering zei dat de „Liba nese autoriteiten op het Intematlo- «nale vlak hebben overlegd om een nieuwe verslechtering van de situa tie te voorkomen". Waarnemers in Beiroet zeiden gisteren dat de her vatting van de gewelddadigheden in het gebied net komt nu er enig voor uitzicht was in de besprekingen tus sen de Syrische en Libanese leiders over een pacificatie van zuidelijk Libanon. BONN (AP, DPA, Reuter) De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft nog eens nadrukkelijk gezegd dat de drie leden van de Rote Armee Fraktion zelfmoord hebben gepleegd. Ondertussen zijn acht sympathisanten van de RAF opgepakt, op verdenking van een bomaanslag, en heeft de Westduitse recherche bijzonderheden vrijgegeven over de kapers van het Lufthansa- vliegtuig. Strijdkrachten Binnen de strijdkrachten zijn moei lijkheden ontstaan naar aanleiding van politieke verklaringen van de commandant van het noordelijk dis trict Pires Veloso. Deze waarschuw- Volgens de bondskanselier is er geen enkele reden tot twijfel over het offi ciële rapport, ook al omdat het was opgesteld met hulp van buitenland se Juristen. Over het binnensmokke len van radio-apparatuur, pistolen en explosieven in de gevangenis zei Schmidt dat deel valt onder de deel staten, en niet onder de regering in Bonn. Lieden die nog steeds niet willen geloven dat de drie Baader, Raspe en Ensslin zelfmoord heb ben gepleegd zijn uit op een „politie ke campagne", aldus Schmidt gister avond voor de Franse televisie. Commando De RAF-leden werden dood aange troffen enkele uren nadat een West duits commando op het vliegveld van de Somalische hoofdstad Moga- disjoe een eind had gemaakt aan de kaping van een Lufthansa-vliegtuig. De Westduitse federale recherche heeft gisteren de namen van de gij- zelhouders bekend gemaakt, wier eis de vrijlating van de in West-Duits- land gevangen RAF-leden was. Zij zijn de Libanees Zo hair Youssif Aka- che (23), Riza Abbasi (22), de 19- jarige Shahnaz Gholand en de 23- jarige Soraya Ansari. Akache was de leider die zich kapitein Mahmoud noemde. Hij is door vergelijking van vingerafdrukken in samenwerking met de politie in Londen en aan de hand van verklaringen van ooggetui gen definitief geïdentificeerd. Akache wordt er ernstig van ver dacht op 10 april dit jaar in Londen de oud-premier van de republiek Je men, Al Hejri, diens echtgenote en een Jemenitische minister in een auto met schoten van dichtbij te hebben vermoord. Hij was in het bezit van een valse Perzische pas op naam van Ali Hyderi. Ook de drie andere kapers hadden valse Perzi sche passen. De recherche heeft vastgesteld dat het Volksfront voor de bevrijding van Palestina (PFLP), die onde r lei ding zou staan van dr Wadi Haddad, op aanplakbiljetten ln Beiroet ge zegd verantwoordelijk te zijn voor de kaping. Op de biljetten stond dat de vier lange tijd lid van het PFLP geweest zijn. De wapens die de terroristen bij de kaping van de Landshut gebruikt hebben, zijn in een veranderde draagbare radio en een „beauty case" aan boord gesmokkeld. Ge schoten is met Makarov 9 mm-pa- tronen, munitie die tamelijk zeld zaam is. Dezelfde munitie is ook gebruikt bij de ontvoering van Hanns-Martln Schleyer en bij een roofoverval op de Essener National- bank of 3 augustus. In het vliegtuig zijn bovendien nog kneedbommen en verscheidene zelf vervaardigde en op scherp staande handgranaten aangetroffen. De recherche heeft kunnen vaststel len dat de kapers al op 5 oktober op Mallorca waren en tot de dag van de kaping, 13 oktober, zich in verschei dene hotels in Palma hebben opge houden. Zij zouden daar in contact hebben gestaan met minstens een nog onbekende medeplichtige. Bo vendien zijn er aanwijzingen dat zij de laatste maanden in de Duitse bondsrepubliek waren geweest. Acht leden van een groep „voor anti fascistische strijd" zijn in het West duitse Kaiserslautem opgepakt. Ze staan onder sterke verdenking te hebben deelgenomen aan een bom aanslag op het gerechtshof van Zwiebrücken. Volgens de Westduit se openbare aanklager Kurt Reb- mann had de groep als doel onder steuning van de RAF en het bedrij ven van terroristische activiteit. n«loor Harm Lamberts ;<y>e dood van Steve Biko zal voor de toekomst van Zuid-Afrika verstrekken de gevolgen blijken te hebben. Hij was de verpersoonlijking van de huidige ase van verzet tegen apartheid. Toen al spoedig vaststond dat hij •rsiermoord was de resultaten van het onderzoek door doktoren bevestigen JJit vermoeden kwgmen er in Zuid-Afrika en de rest van de wereld zulke jo4eftige reacties los, dat Vorster en zijn ministers zich hebben laten Herleiden tot onderdrukkingsmaatregelen, waarmee ze alleen op korte dzermijn enig twijfelachtig succes kunnen boeken. blanken zijn bezig zich in te graven, lid roepend dat ze voor buitenlandse ruk niet zullen wijken en het desnoods elemaal alleen wel zullen redden, zoals ze p eigen kracht destijds zich ontworsteld ebben aan Engelse overheersing. Maar ie „laager-mentaliteit'1 kan nu niet meer >t succes leiden. De blanken in Zuid- frika zijn voor hun voortbestaan op het uidige economische niveau en daar aat het hen in wezen om op de westerse ereld aangewezen. Hun economie is een apitalistische economie, die nauw verwe- en is met de westerse. Vorster weet dat al goed. )lie Iet was opvallend dat hij tijdens het ge- uchtmakende interview- met twee Ameri- aanse tele visie journalisten onlangs op al en nog wat hard en cynisch reageerde, laar geen enkel commentaar wilde geven )en een mogelijke olieboycot ter sprake erd gebracht. Nu had Vorster al voor de ood van Biko de bui zien hangen. Daarom eeft Zuid-Afrika de afgelopen maanden rote voorraden wapens en olie aangelegd om een internationale boycot voorlopig het hoofd te kunnen bieden. Maar wat 'alleen maar dreigementen leken, dreigt nu voor de Zuidafrikaanse regering harde werkelijkheid te worden als gevolg van de dood van Biko. Dat de druk van Washington en Londen op Zuid-Afrika het afgelopen jaar steeds gro ter werd, was niet een direct gevolg van de apartheidspolitiek of van Carters kruis tocht voor de mensenrechten. Carter heeft immers zelf verklaard dat hij bij zijn vuri ge pleidooien voor het handhaven van de mensenrechten de Amerikaanse belangen niet uit het oog zou verliezen. Amerika heeft grote belangen in Zuid-Afrika. Het dreigen met een olieboycot was dan in de eerste plaats ook bedoeld om Vorster de kans te geven zijn steun aan Ian Smith van Rhodesië op te zeggen. Er is Amerika en Engeland veel aan gele gen, dat hun voorstellen voor de machts overdracht aan een zwarte meerderheid in Rhodesië succes hebben. De gebeurtenis sen in Angola en Mozambique hebben ge leerd. dat de mogendheid die doeltreffend John Vorster hulp biedt aan bevrijdingsbewegingen, ook na de onafhankelijkheidsdag een open deur vindt. Als hun plan slaagt, is de kans groter dat Zimbabwe, zoals Rhodesië dan zal heten, buiten de communistische in vloedssfeer blijft. David Owen, de Engelse minister van bui tenlandse zaken, heeft in zijn boek The Politics of Defence al het idee geopperd dat Smith op de knieën gedwongen zou kunnen worden als zijn leger en zijn econo mie geen olie meer uit Zuid-Afrika kregen. Het Zuidafrikaanse bedrijf Freight Servi ces levert olie van Shell en andere westerse oliemaatschappijen aan Rhodesië. Ovatie Nu heeft Vorster er ook belang bij, dat er in Zimbabwe pro-westerse krachten aan de macht komen en het lijkt daarom in het belang van Zuid-Afrika dat Amerika en Engeland succes hebben. Want anders zal het Patriottisch Front van Moegabe en Nkomo de guerrilla op den duur toch winnen. Maar Vorster heeft niet alleen met derge lijke verstandelijke redeneringen te ma ken, maar ook met emoties. Toen Ian Smith onlangs ln Zuid-Afrika een rugby wedstrijd bijwoonde, kreeg hij bij het bin nenkomen in het stadion een staande ova tie van zo'n 70.000 blanke Zuidafrikanen. Vorster kan 8mith niet zondermeer laten vallen, omdat zijn achterban hem dat niet in dank zal afnemen. Door Vorster nu flink onder druk te zetten, zo dachten de plan nenmakers in Washington en Londen, zou hij de blanken gemakkelijker kunnen overtuigen dat het een Zuidafrikaans be lang was, de westerse regeling voor Zim babwe te aanvaarden. Er is veel gespeculeerd over de reden van de vervroegde verkiezingen die 30 novem ber in Zuid-Afrika worden gehouden. Een van de redenen zou wel eens kunnen zijn dat Vorster, die ongetwijfeld als grote overwinnaar uit die verkiezingen te voor schijn zal komen, daarna tegenover de blanke kiezers zijn handen vrijer heeft. Temeer daar dan ook een nieuw regerings systeem van kracht wordt dat hem nage noeg dictatoriale macht geeft. Door dan na de verkiezingen het westen tegemoet te komen en 8mith tot overgave te dwingen, en concessies te doen in Nami bië (Zuidwest-Afrika), zou Vorster de be trekkingen met Amerika en Engeland wil len verbeteren. Koopmanschap wind niet langer zouden steunen, zou het geen stand kunnen houden. Vooralsnog zal het westen zijn economi sche belangen in zuidelijk Afrika op de eerste plaats stellen. De kans is echter groot, dat het afgezien van morele overwe gingen, goed koopmanschap zal zijn om Vorster en de zijnen niet langer te steunen. Zo hebben de oliemaatschappijen groeien de belangen in de rest van Afrika. Nigeria Maar door na de dood van Biko aan alle legale verzet tegen de apartheid een eind te maken, heeft de regering-Vorster zo'n ?olf van protest losgeslagen, dat het bo venbeschreven plan niet meer opgaat. fn de VN heeft het westen zich weliswaar nog van stemming onthouden toen het er om ging een economische boycot tegen Zuid-Afrika af te kondigen, maar het stem de voor een volledig wapenembargo. On der druk van de gebeurtenissen in Zuid- Afrika zelf zal het Westen te zijner tijd gedwongen worden de apartheid te bestrij den door economische dwangmaatregelen. Het westen zou zonder geweld een eind kunnen maken aan de apartheid. Als 8hell, Philips, General Motors en al die andere multi-nationals het aoartheidsbe- Amerika oriënteert zich steeds meer op Nigeria. Die belangen kunnen wel eens zwaarder gaan wegen als die ln Zuid-Afri ka. Want met of zonder steun van het westen zullen de zwarten uiteindelijk het aandeel in de macht krijgen, waar ze ge zien hun aantal recht op hebben. Al was het alleen maar omdat ze ln aantal veel sneller groeien dan de blanken. Door nog meer onderdrukkingsmaatrege len te nemen zoals die van de afgelopen weken, kan het blanke bewind wel tijdelijk voor rust en orde zorgen, maar het bewust zijn onder de zwarte meerderheid is nu zo groot en de wil om eindelijk vrij te zijn zo allesoverheersend, dat een naar verhou ding kleine groep blanken, hoe zwaar be wapend ook, die niet zal kunnen stuiten. Vroeger dan in Angola en Mozambique zal het westen eieren voor zijn geld kiezen. Het gaat er niet meer om of de zwarte meerderheid eens vrij zal zijn, maar hoe duur die vrijheid betaald moet worden: via economische druk of via een weerzinwek kende rassenoorlog. Dat hangt meer van ons af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7