Nederlanders hebben watervrees DICHTBIJ Trouw commentaar Werkgevers: gevaarlijk dat VS. de ILO verlaten ^Belastingdruk eerst m'n §cud16uG$e opetend Laagste verbruik van heel West-Europa Monsters halen. ^de heldin van het damesblad doe toe ze zijn er weer beledigd a DONDERDAG 10 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet -5 In ons land zijn de belastingdruk en de sociale premie? hoog. Veel te hoog beweren sommigen of mis schien wel velen. En inderdaad, wanneer men de cij fers tussen nu en 1950 om maar een willekeurig jaar te nemen vergelijkt, valt op dat met name de sociale premies sterk zijn opgelo- pen. Eén van de top-ambtenaren -<van financiën de plaatsvervan gend secretaris-geaeraal voor fisca le zaken heeft daar gisteren nog fjcens opgewezen. fiHij heeft becijferd dat de druk van :A/de sociale premies sinds 1950 in ons ^'land is verviervoudigd. In dat jaar .was de sociale premiedruk vijf pro- cent en nu gaat ongeveer twintig procent van ons nationaal inkomen op aan sociale premies. Niet alleen in de tijd gemeten v ook naar internationale maatstaven ^gerekend ligt de belasting- en ■premiedruk in ons land erg hoog. ■Wie de cijfers van alle: rijke landen |op een rijtje zet, valt onmiddellijk «op dat Nederland en Zweden meestal vooraan in de rij lopen. Er igaat dan ook vrijwel geen dag voor bij of in het parlement (als dat tenminste zijn normale functies uit- oefent) of op één of ander congres of conferentie wordt er met meer of minder nadruk voor gepleit om ver dere verhogingen met alle kracht tegen te gaan. Nu kart men daar nogal cynisch op reageren. Maar er moet voor worden gewaakt dat de balans niet te vet en te veel doorslaat naar somber geweeklaag. HEen zeer belangrijk deel van de ^opbrengsten van de bijeengebrach te premies voor de sociale verzeke- gjlringen wordt immers overgeheveld UDvan de ene groep, de premiebeta- Allers, naar de andere groep, de min- ^der bedeelden zoals weduwen, be staarden, .minder validen en werk- 'oi; (j l°zen. igtEr is op deze manier in de loop der muijden een belangrijk stuk verdelen- óójde gerechtigheid in onze samenle- ile{ving ingebouwd. Hetzelfde geldt voor de belastin- ;en. Een groot deel van de op- irengst wordt gebruikt voor allerlei laatschappelijke doeleinden, aarvan wij dagelijks op 'ruime :haal profiteren. Meestal vinden e het allemaal zo vanzelfsprekend, dat we er nauwelijks aandacht aan [besteden. Nog te vaak wordt de indruk gewekt, dat al die sociale premies en belastingopbrengsten in een grote pot in Den Haag worden gestopt, uitsluitend bestemd om er salarissen en pensioenen van amb tenaren en politieke ambtsdragers mee te betalen. Nu is het te idealistisch gedacht om er vanuit te gaan dat dergelijke misvattingen via een verantwoorde voorlichting helemaal zijn weg te nemen. Toch zouden de overheid en de desbetreffende sociale instellingen er goed aan doen eens te overwegen of het niet gewenst is om een veel meer gerichte voorlichting te geven over de vraag wat er met al die sociale premies en belastinggelden gebeurt. Het moet natuurlijk wel een voorlichting zijn die begrijpe lijk is voor een breed publiek. In navolging van de plannen om een gepopulariseerde versie van de Troonrede op de markt te brengen zou een lichter te verteren miljoe nennota een volgende stap kunnen zijn. ADVERTENTIE het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer, Joure 't ligt bij de vleeswaren Bovenstaand Idee werd ons toege zonden dodr Mevr. Weultjes, Hugo de Vries laan 41, Amsterdam. Zij zegt ?iemspireerd te zijn door de voortref- elijke kwaliteit van GOUD HAANTJE Wij hebben mevr. Weultjes beloond met 10 Goud Haantjes en onze grammofoonplaat. door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM In een van de laatste Teleac-uitzendingen in de tv-cursus „Bedreigde land schappen" werd opgewekt tot zuinig waterverbruik. Neder land kan, zo werd in deze cur sus aangetoond, niet onge straft doorgaan met onttrek ken van grote hoeveelheden schoon, zoet water aan zijn bo dem,"Vooral aan de duingebie den. De straf daarop is bodem- verzilting. Tegengaan daarvan door inpompen van veel minder schoon oppervlakte water is voor kwetsbare zeldza me planten en dus ook voor daarvan afhankelijke dieren vernietigend. Die verdwijnen, het veld overlatend aan ruiger, sterker en „gewoner" onkruid met de dieren die bij de brand netels en het andere, minder prettige, spul behoren. De situatie werd wat simplistisch voorgesteld, en dat moet ook: Teleac is een eenvoudige cursus voor ieder een en geeft niet een serie weten schappelijke referaten. Toch liepen ons een beetje de rillingen over de rug. En wij bevinden ons daarbij in goed gezelschap: hygiënische dien sten, volksgezondheid, drinkwater- leidingbedrijven. Die hebben cijfers, waaruit blijkt dat wij Nederlanders zoal niet de vuilste natie van Europa zijn, maar dan toch bij de minst schone volken behoren. Zuiniger met water houdt in: nog viezer worden. „Wij zeggen dan ook niet: wees zui nig met water, maar wel: wees wijs met water. Dat is iets anders," aldus de heer E. C. Ochel van het Rotter damse drinkwaterleidingbedrijf. „Water is te kostbaar om te verspil len. Maar we moeten het wel degelijk gebruiken." Gemiddeld verbruikt de Nederlan der 125 liter drinkwater per dag. Daarbij is de industrie niet gere kend. De industrie buiten de bereke ning houden gaat eenvoudig: er zijn maar weinig industrieën die het kos telijke leidingwater voor de techniek toepassen, ook al omdat het allerlei stoffen bevat die in technische appa ratuur nare dingen doen. Zoals het neerslaan van kalk in de vorm van ketelsteen. De industrie zorgt voor haar eigen water Gebruik De Nederlander gebruikt zijn 125 li ter per dag onder meer om te baden. Wijs met water. Als u een bad neemt, doe het dan goed. zijn handen en gezicht te wassen, kleren te wassen, de wc door te spoe len, de vaat te doen. te koken, koffie en thee te zetten. Engelsen en Zweden gebruiken on geveer tweehonderd liter per dag. Zwitsers tussen de 275 en 300 liter. En de Italianen, die voor ons op hygiënisch gebied niet zo'n beste naam hebben, verbruiken 225 liter per man per dag. bijna het dubbele van wat wij gebruiken. Voor koken, afwas, wc-spoeiing en de was zullen de cijfers overal gelijk liggen: een Zwitserse of Britse huis vrouw heeft net zo'n wasmachine als wij. Blijft de voor Nederlanders vernieti gende conclusie, dat wij minder dan de helft van wat anderen daarvoor nodig hebben gebruiken voor baden, wassen en lichaamsverzorging. Daarbij hebben we niet eens de hoe veelheid gerekend die de Nederland se huisvrouw gebruikt voor het schrobben van stoep en straatje, waarvoor zij immers in het buiten land beroemd is (of was). Nutsbedrijf Natuurlijk zou men tegenover deze cijfers en de uitlatingen van de heer Ochel kunnen stellen, dat een drink waterleidingbedrijf er nu eenmaal is om water te verkopen, en dat het dus wel propaganda moet maken, anders raakt het zijn produkt niet kwijt. Maar zo eenvoudig ligt de zaak niet. Want een waterleidingbedrijf is ge woon een openbaar nutsbedrijf en het heeft als enige taak te zorgen dat er voldoende goed drinkwater in huis komt. Groter waterverbruik be tekent een andere begroting en in die begroting zijn niet alleen tarie ven maar ook belastinggelden facto ren van betekenis. „Bovendien," zet de heer Ochel uit een. „Water is geen olie. Het is geen produkt dat opraakt, verbruikt wa ter gaat gewoon mee in de kringloop en komt later vanzelf terug. Neen, het gaat om de zuivering van het vuile water, dat wij aan het eind van de kringloop terugkrijgen. Daar lig gen onze moeilijkheden en die lossen we niet op door met z'n allen nog viezer te worden dan we al zijn." Welstand Er is een rechtstreeks verband tus sen waterve/bruik en welstand: in oudere stadswijken is het waterver bruik aanmerkelijk lager dan het gemiddelde, in Rotterdam is zelfs tot 75 liter per man per dag geme ten. In nieuwe wijken ligt het veel hoger dan het gemiddelde. Veel van die oude huizen hebben geen bad of douche. Van de 240.000 woningen in Rotterdam hebben er meer dan 100.000 geen bad- of doucheruimte. Dat laatste cijfer moet wel worden gecorrigeerd: een groot aantal doe- het-zelfvers heeft de handen uit de mouwen gestoken en een soms primitieve badgelegenheid in een oud huis aangelegd. „Na correctie komen we op ongeveer zeventigduizend oude woningen zonder bad- of douche voorziening", zegt de heer Ochel. „En het streven van de gemeente Rotterdam is, dat over 25 Jaar er geen woning meer is te vinden zonder deze volgens mij tot de eerste levensbehoeften beho rende voorzieningen. Ik verwacht dat dan pas het waterverbruik bo ven de tweehonderd liter per man per dag komt. Er is nóg iets interes sants: de auto wordt steeds meer een gebruiksartikel, de neiging tot poetsen en wassen neemt af, zelfs vrij sterk. Er is alle reden om aan te nemen dat dit doorgaat. Dat bete kent dat men over een Jaar of wat steeds meer water vrij krijgt voor andere dingen." Rotterdam kent. zoals andere grote steden, zijn openbare badhuizen. Badhuizen Die liggen in de oude wijken en men zou zeggen dat iemand die thuis niet kan baden of douchen dat in zo'n badhuis kan doen. Wel. het bezoek aan deze badhuizen loopt terug. En dat gebeurt ook met het bezoek aan de zwembaden. Herhaaldelijk komt het voor dat een bezoeker die 's morgens de tijd heeft en een baantje wil zwemmen, een heel zwembad voor zichzelf alleen heeft. In Rotter dam is zelfs bij de dienst van sport en recreatie de vraag opgekomen of men niet teveel zwembaden heeft gebouwd. Nu kan men zeggen dat de badhui zen die jaren geleden al werden gebouwd schoon, hygiënisch en zelfs comfortabel zijn. Dat het tarief voor een bad of douche er niet eens zo bijzonder hoog is. Maar ook dat die gebouwen oud zijn. in weinig fleurige kleuren zijn beschilderd, geen moderne, aantrekkelijke archi tectuur hebben, in het kort even grauw zijn als de wijk waarin ze staan, en er dus niet al te uitnodi gend en gastvrij uitzien. De bezoe ker krijgt te maken met drempel vrees, zij het dat die van een andere aard is dan de drempelvrees bij schouwburgbezoek of het bezoek aan een officiële instantie. Dat geldt niet voor de zwembaden, die zijn modern, fleurig en sportief inge richt. De badhuizen kunnen, ook al loopt het bezoek terug, pas dicht als iede re woning een behoorlijke bad- of doucheruimte heeft. Zwembaden mogen nooit dicht wegens gebrek aan belangstelling. Wij moeten van onze watervrees af! Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG „Met het verlaten van de internationale arbeids organisatie ILO heeft de Amerikaanse regering een stap gezet op een weg die in de toekomst voor gevaarlijke verrassingen kan gaan zorgen." HET WEER door Hans de Jong i EZELGEBALK Een 966 millibaar-diepe depressie midden op de Oceaan gaat voor kl1 anker, maar een zich nieuw ontwik kelende bijloper houdt, de aanvoer van zachte en vochtige lucht afkom- ne'stig uit zuidelijke Oceaangebleden önaar West-Europa gaande, meege holpen door hogedruk (1034 milli- va' baar) boven Noordoost-Spanje. Een c®r zwakke rug van hogere druk uit Ier- h€ land geeft vandaag grotendeels ?er droog weer. morgen volgt nieuwe n 1 regen en motregen bij een tot krach- Pa tig of hard aanwakkerende zuid- tot vojzuidwesten wind. De bovenlucht- 2jJj temperatuur (500 meter) varieert van minus 12 graden Cfelsius boven lS Spanje tot minus 32 graden boven IJsland. Tijdens het weekeinde zal ZIJ'de temperatuur bij een iets meer *ernaar west omlopende wind denke- valijk iets lager worden, ipaar drama- eld tisch is dat niet. vooral gelet op de 1(61 zeer hoge temperatuuren van gister- va'middag: 16 graden Celsius in Roos endaal wat toch ver boven normaal neris (is circa negen). j n 1 IarNu het huidige weertype nog maar eekleine variaties te zien: geeft, is er ^gelegenheid te over wat te filosofe ren over de komende winter. De hamvraag bhjft: wordt'ie streng of da zacht? Een correspondent in Den Haag stuurde mij een knipsel uit een voor mij onbekende krant, waarin heel wat losgemaakt wordt. Het begint al met de sensationele kop: Weerkundigen voorspellen ex treem warme winter. „Met kerst kunt u in de tuin dineren." In het stuk wordt gezegd, dat de Engelse amateur-voorspeller dr John McPherson. die ieder Jaar een com puter huurt en zijn prognoses twaalf maanden vantevoren bekend maakt, een warme december en ja nuari voorzieH met abnormaal veel mist en een zonnig begin van het voorjaar. De voormalige zakenman John Gregory uit Birmingham, die volgens zijn zeggen de laatste vier winters goed zat, verwacht een win ter óla 1925, toen de mensen met kerstmis frambozen in hun tuin kon den plukken. Het wat genoemd wordt Franse Meteorologische Insti tuut belooft ook een warme, lange en groen winter voor Europa met weinig sneeuw en ijs maar des te. meer regen en een pas laat begin nende lente. Nu is het zo dat er geen gemakkelij ker manier is om in de publiciteit te komen dan je op te werpen als mete orologische helderziende. De kran ten happen gretig in uitspraken die verder gaan dan de officiële en men bekommert zich er blijkbaar ook niet om of ze te maken hebben met een of andere gladjanus. Zo herinner ik me ook een andere uitspraak uit Engelse bron over zomers. Na de droge en warme zomer van 1959 voelde een „deskundige" zich geroe pen voor de komende tien jaar vlot een reeks warme en hete zomers aan te kondigen. Het pakte totaal ver keerd uit en sommige jaren van de jaren zestig werden zelfs extreem nat en uiteraard koel. We nemen de actpele draad weer op: Majorie French heeft een afwijkend oordeel. Zij is eigenaresse van een grote ezel- farm in Kent. De dieren zijn altijd slecht geluimd als er een strenge winter in de maak is. En kijk eens aan ze zijn nog nooit zo verve lend geweest als nu! Nog enkele actualiteiten, in Oost- Kapelle is gisteren 10, Almkerk 12 millimeter warmtefrontregen geval len. Waarnemer Aider Liester van laatstgenoemd station kreeg de in druk dat zich in het front een afzon derlijke activering had voorgedaan, een afzonderlijk golfminimum. In Zeeland, West-Brabant en Zuid-Hol land stak een zeer sterke wind op die in Rozenburg aanvankelijk tot kracht negen toenam. Later in de middag werd het daar windstil, maar in de vooravond was de wind opnieuw zeven tot acht Beaufort. Een zeer grillig gedrag. Op dit stati on viel 13 millimeter regen, novem ber staat daar nu al op 73 milli meter Amsterdam regen 9 De Bilt regen 6 Deelen motregen 9 Eelde geheel bew 2 Eindhoven regen 6 Den Helder regen 3 Rotterdam regen 13 Twente geheel bew 4 VUsslngen regen 6 Zd. Limburg geheel bew Aberdeen geheel bew 0 Athene hall bewolkt 0 Barcelona onbewolkt 0 Berlijn rc-gen 02 Bordeaux onbewolkt Brussel geheel bew 1 Frankfort regen 3 Oeatre onbewolkt Helsinki zwaar bew Innsbruck geheel bew Klagenfur'. half bewolkt 0 Kopenhagen licht bew 02 Lissabon onbewolkt Locarno licht bew Londen geheel bew 2 Luxemburg geheel bew 1 Madrid zwaar bew Malaga onbewolkt 0 Mallorca onbewolkt MQnchen regen 0.1 Nice licht bew Oslo hall bewolkt Parijs half bewolkt 0.2 Rome licht bew Spilt onbewolkt 19 0 Stockholm niet ontvangen Wenen zwaar bew Zürich geheel bew Casablanca half bewolkt Istanbul licht bew Las Palm as onbewolkt 24 New York geheel bew HOOOWATER vrijdag 11 november Vlissin- gen 1 25-13 43 HanngvUctsluizen 1.37-1359. Rotterdam 3 35-15 44Scneven;ngen 2 35-14 53. IJmuiden 3 08-15-26. Den Helder 7 43-20 15 Har lingen 9 40-22.19. Delfzijl 1138 Deze opmerking maakt mr J. P. van Iersel, secretaris van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond deze week in het. verbondsorgaan „De Werkgever". Het is de eerste maal dat de VS zich gedwongen achten om zich om politieke redenen uit een Internationaal samenwerkingsver band terug te trekken, terwijl een positieve houding tegenover derge lijke organisaties juist steeds een hoeksteen van het Amerikaanse bui tenlandse beleid is. „Wanneer dit de lijn voor de toekoihst inluidt, dan zal dit metname voor West-Europa schadelijke gevolgen hebben. Van Iersel herinnert eraan dat Kis singer al twee jaar geleden aankon digde dat de VS in november 1977 de ILO zouden verlaten, indien er geen einde zou komen aan de „politieke hetze" in de ILO tegenover de VS door een aantal landen uit de derde wereld en Oostbloklanden. „In feite, zegt hij, is deze hetze alleen maar opgevoerd." De NCW-secretaris acht de argumen ten van de Amerikanen verklaar baar, maar tevens aanvechtbaar Ondanks de politisering in de ILO werken de Amerikanen va 1934 af mee in een organisatie die bijzonder veel werk heeft verzet op het gebied van de arbeidsomstandigheden. Te gen uittreding pleit dat de situatie niet verbetert wanneer de VS geen betrokken partij meer zijn en dat dit zelfs lot ernstiger ontwikkelingen aanleiding kan zijn" aldus mr Van Iersel. Drie ton schade door brand OLDEHOVE, Groningen (ANP) Voor ongeveer driehonderdduizend gulden schade is aangericht door een brand in een boerenschuur. Twee jonge stieren kwamen in het vuur om. De woning kon door de gunstige wind gespaard worden /7ü=flO. Je bezoekt je klanten. Met koffers vol monsters trek je van hot naar /v~) her. Gelukkig heb je daar {77} je autootje voor. A Hoe zou het anders moeten? onder redactie van Loes Smit „Mooi, rein. goed. zonder geldzor gen (niet door eigen verdienste, maar door vader, oom of een ande re man). Ze is fris. houdt haar plas op tijdens alle avonturen, heeft hooit een carrière, hoogstens een ...baantje", en ze heeft maar één ambitie: het juridisch inschrijven van een hetero-seksuele verhou ding. het huwelijkZo ziet, zegt Harriet Freezer, de „heldin" van de vrouwen-weekbladen ér uit. „Voor nij is die heldin to^h irel de sleutel ot de mentaliteit van de lezeres- en. Zij is de 'wensdroom' nog al- Itijd." En daarom vind je in die bladen ook vandaag nog veel meis jes. jong. mooi en dun. dip alleen hun tanden laten zien om lief te Jlachen, zoals het hoort bij meisjes. Mevrouw Freezer schrijft dat in het [jubileumnummer van het feminis- ch maandblad Opzij, want Opzij lestaat vijf jaar. „Ik had graag jeschreven: wat is er verbeterd? jMaar daar geven de bladen geen nleidmg toe." Wel'zie je overal -l- een grotere aanvaarding van de vrouw als gelijkwaardige en gelijk- betaalde tegenover de man. en ook "öe man in de huishouding wordt meer algemeen geaccepteerd, tot in de advertenties toe. Een verande ring in de rol-opvatting dus. Maar in het rol gedrag is eigenlijk niets veranderd. Daardoor is in de vrou wenbladen een vreemde tegenstrij digheid ontstaan: ze dragen wel de nieuwe rol-opvatting uit. maar te gelijk ook het oude rol gedrag. „De grootste verandering van het vrou welijk rol-gedrag, de groeiende be hoefte aan ontwikkeling na het hu welijk. vindt nauwelijks weerklank in deze bladen." Niet dat er helemaal niets geëman cipeerds in te vinden is E^ staan goede artikelen in alle bladen maar dat goeds verdrinkt in de grote stroom van bruiden, recep ten. mode. make-up. baby's en an dere typisch rolbevestigende 'da- mes'-zaken." In drie bladen verge leek mevrouw Freezer het aantal echte vrouwenpagina's met de „da- mes' -pagina's: de verhouding was 1 op 11 en dan telde ze onderwer pen als „vlugge recepten voor de vrouw met een baan" en „kantoor mode" nog als vrouwenpagina's mee. Kortom: „Wie in 1972 deze bladen las en ze na vijf jaar be nieuwd weer open zou slaan ziet alle oude bekenden terug." De re cepten, zegt ze, zijn „kunstwerken, vooral de feestrecepten vragen da gen werk, het is niet koken, het is presteren. De pagina's met tips bevatten meestal nutteloze snoezigheidjes Alles is en blijft ge richt op de full-time huisvrouw, die haar tijd met dit alles leuk kan vullen. De mode maakt charmant of beeldig: Je wordt verrassend en aantrekkelijk erin, maar of je er mee kunt werken, er warm in blijft of gemakkelijk in beweegt zijn nau welijks meespelende factoren Het blijft een zaak van sex en status." Hoofdredactrice Hannie van der Horst van Margriet zegt in een arti kel over feminisme in hetzelfde ju bileumnummer van Opzij: „Je kunt een heleboel dingen doen. maar het hangt af van de manier waarop. Vrouwen slikken alles in Margriet. Alleen politiek is taboe. We hebben in jaren niet zo veel negatieve reacties gehad als op het interview met Ria Beckers. Een advertentie die wij plaatsten „Vrouwen meldt je bij de vak bond". ontving ik in een envelop retour met de kop van Wim Kok vol met gaten." Ze zijn er weer, die snoeperige boekjes van Joan Walsh Anglund, lief van tekst, schattig van formaat en met een weelde van vertederende tekeningen, 't meest in zachte tinten. Ze waren een poos niet te krijgen, „Liefde is een heel speciaal gevoel" niet, en ook die andere niet: „Een handjevol gezeg den", „Lente is een nieuw begin", „Een vriend is iemand die om je geeft", „Welke kleur heeft de liefde?", en „Hou je van iemand?" Op een uitgekiend moment, een aantal weken voor Sinterklaas, brengt uitgeverij Zomer Sc Keuning te Wageningen herdrukken van deze zes hoekjes op de markt. Het zijn namelijk ideale cadeautjes, voor vrouwen in elke leeftijdsklasse. Het hierbij afgebeelde plaatje is uit „Hou je van iemand?" De boekjes kosten drie rijksdaalders per stuk en dat is voor vandaag niet veel. Omdat 1977 voor de Engelsen het jaar is van koningin Elizabeths 25- jarig ambtsjubileum, heeft het in West-Berlijn gelegerde Britse gar nizoen iets bijzonder willen maken van de taptoe. De interesse in mili tair- vertoon mag in ons land dan tanende zijn, de Duitsers zijn er nog verzot op en dus geven de Britse militairen eens in de twee jaar een voorstelling voor hen ten beste. Een taptoe, waarvoor ze dit maal de immense Duitslandhal twee weken moesten afhuren en waar ze bijna achthonderdduizend gulden tegenaan gegooid hebben Commandant John Ellis geeft ioe. dat de kosten een tikje uit de hand gelopen zijn, maar een van de on derdelen van de taptoe was dan ook de heropvoering van Eliza beths kroning in 1952, compleet met een namaak-aartsbisschop van Canterbury, geborduurde ge waden. schetterende fanfares en or gelmuziek De enige die de toe schouwers hierbij moesten missen, was de koningin zelf. Zij trad niet op. maar wel hing haar kroon bo ven een lege. houten troon, onge veer op de plek waar normaal ge sproken het koninklijk hoofd ge weest zou zijn. En zo weten de Duitsers weer alles van de taptoe af. behalve waarschijnlijk dat „tap toe" een woord is dat nou eens met uit het Frans. Duits of Engels is overgenomen, maar origineel Ne derlands. Het is overgebleven uit de overjarige kreet „doe dc tap toe", gericht tot soldaten die te lang aan de tapkast bleven hangen en eindelijk naar de kazerne mors ten. Later werd het geblazen sig naal om soldaten binnen het nacht kwartier te roepen, bijna vanzelf „taptoe" genoemd De Engelse stad Birmingham Is dat ene bijzondere café kwijt. Twee jaar lang konden ze daar prat op gaan op een originele pub. waar geen druppel alcohol geschonken werd. Héél eigenaardig voor een café, en hoewel de klanten meren deels bleven komen hoopten ze toch stiekem allemaal wel op bete re tijden, want de kroegbaas hield het ook maar noodgedwongen op fris en prik. De situatie ontstond in feite door zijn schuld: toen hij twee jaar geleden de sjouwers die hem gewoonlijk van vaten en flessen voorzagen, niet al te vriendelijk toesprak, voelden de heren zich zó beledigd dat ze weigerden daar oqjt nog een druppel bier af te leveren. Ze gooiden hét geval zelfs voor de vakbond, maar die heeft ze inmid dels zo weten te sussen, dat ze eindelijk besloten hebben hun bier blokkade op te heffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5