Bedrijfsleven zoekt 'bekwame' academici B Situatie recreatiewater nog ongunstig 'Tenderbeloodsing is te gevaarlijk' Burgemeester wordt topman Zoetermeer van Schiphol Seiko Quartz is: zien wat002laat hóren. $a Formatie ^Sollicitatiebrieven vaak slecht gesteld' Spa Orange Beleid tegen vervuiler van water strenger Mari Andriessen ridder Bonden stappen uit stuurgroep Seiko Quartz. Eens zullen alle horloges zo nauwkeurig zijn. Spoedige wettelijke regeling verwacht met richtlijnen over betrouwbaarheid Hygiënewet al acht jaar in de ijskast Duisenberg ONDERDAG 10 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet fan onze soc.-economische redactie AMSTERDAM Overheid en bedrijfsleven hebben ondanks het toenemend aantal afgestudeer- s|len grote moeite met het aantrekken van academici. Dat komt niet door een verhoging van de 4electie-eisen, maar door een vermindering van de kwaliteit van het aanbod. Met name met de Nederlandse taal in sollicitatiebrieven van jonge academici is het vaak slecht gesteld. Taal- en .Itijlfouten zijn een normaal verschijnsel aan het worden. 0it blijkt uit inlichtingen, die het jlad van het Nederlands Christelijk -Werkgeversverbond, „De Werkge ler" heeft ingewonnen bij de Rijks- psychologische Dienst en bij grote (oncerns als de SHV, DSM. Unilever •n Philips. )nvoldoende capaciteiten polgens „De Werkgever" wordt men pij de grote bedrijven steeds vaker [econfronteerd met het ontbreken Jan voldoende capaciteiten om een nanagersfunctie te kunnen ver stallen. in een nota over de arbeids marktpositie van hoger opgeleiden lan de Raad voor de Arbeidsmarkt p onlangs gesignaleerd dat „on- ADVERTENTlE ti met Spa bronwater bereid Drink de natuur il Van een onzer verslaggevers APELDOORN De opspo ringsambtenaar van het Zuive ringschap Veluwe gaat met in gang van 1 januari volgend jaar strenger optreden tegen overtreders van de Wet Veront reiniging Oppervlakte wateren. Vijf jaar heeft de waarschu wingsfase geduurd, en men is van mening dat dit lang ge noeg is. Vervuilers worden voortaan zonder pardon op de bon gezet. De waarschuwingsfase voor vuillozers zonder vergunning werd destijds ingesteld om overtreders de gelegenheid te geven de nodige voorzieningen te treffen. Het zuiveringschap Veluwe heeft de laatste jaren actief gecontroleerd. Tot nu toe wer den ongeveer duizend lozingen opgespoord. Het betrof met name agrarische bedrijven (on der meer mest) en garages, werkplaatsen, kantoren en in richtingen. Wie na een aanschrijving de lozing niet beëindigde kreeg een proces-verbaal. Dat kwam overigens maar weinig voor. Vorig jaar werden zeven vee houders bekeurd wegens het illegaal afstoten van kalver- gier. Het bleek dat vooral klei nere bedrijven in het buitenge bied zich regelmatig ontdeden van verontreinigende en/of schadelijke stoffen. Voor het lozen van schoon af valwater is van het zuivering schap Veluwe een vergunning te krijgen. Andere stoffen, waaronder behalve mest en gier. bestrijdingsmiddelen en olie mogen nooit geloosd worden. De officieren van justitie heb ben eveneens aangedrongen op een straffer beleid. danks een teveel aan hoger opgelei den er toch een niet te bevredigen behoefte aan hoger geschoold perso neel blijkt te bestaan". De Raad vraagt zich daarbij af of, en zo ja in welke mate het ontbreken van de nodige sociale vaardigheden daarbij een rol speelt. Bij de grote Nederlandse onderne mingen heeft men die indruk vol gens „De Werkgever" wel degelijk. Een woordvoerder van Unilever zegt „Waar wij bij de selectie van jonge academici' met name op letten zijn de capaciteiten om in de toekomst zwaardere functies te vervullen". De Unilever-woordvoerder klaagt over het gebrek aan sociale vaardigheden en contactuele eigenschappen Het wordt volgens hem steeds moeilijker om geschikte kandidaten aan te trekken. Unilever verwacht op wat langere termijn tekorten aan marke tingfuncties. accountants, chemici en fysische technici. Ook de Unile- ver-functionaris wijst op het aantal brieven met stijl- en taalfouten, dat afkomstig is van jonge academici. Problemen Bij de overheid zijn de problemen Vervolg van pagina 1 Zulke on derhandelingen kunnen echter wel via de informateur plaatsvinden. Dit omdat Van Thijn zich bereid heeft getoond om over eventuele voorstellen van de formateur te pra ten, als die voorstellen zich tenmi- niste binnen de nauwe grenzen van de PvdA bewegen. Binnen het CDA werd gisteren inge stemd met het feit dat Van der Grin ten allereerst een lijmpoging onder neemt. Of CDA-fractievoorzitter Van Afet daartoe gisteren in zijn gesprek met de informateur nieuwe openingen geboden heeft werd niet duidelijk. Ook D'66 stemt met de lijmpoging in, al adviseerde deze fractie vorige week de Koningin tot nieuwe verkiezingen. Indien een der formatie-partners kennelijk alsnog een aanbod heeft om de besprekin gen te heropenen, willen wij daar aan meewerken, aldus redeneert men in D'66-kring. De informateur zal vandaag nadere gesprekken voeren met de drie frac tieleiders Van Thijn, Van Agt en Terlouw. De gesprekken zullen elk een half uur duren. Het was in Den Haag gisteren nog niet bekend of informateur Van der Grinten dan ook met bepaalde voorstellen aan de drie fractieleiders zal komen. bij de personeelsvoorziening van academici niet minder groot. Mis schien wel groter. Op dit moment heeft de overheid zelfs 313 vacatures voor academici, zo'n 60 voor de rech terlijke macht en 253 voor andere academici. De meeste problemen heeft de Rijks-Psychologische Dienst, die de personeelsvoorzie ning voor de rijksoverheid verzorgt, met de werving van economen, eco nometristen, accountants en acade mici voor de rechterlijke macht. Ook de werving van psychologen voor de RPD zelf verloopt niet zon der problemen. Ondanks de zes mil joen gulden die jaarlijks wordt ge spendeerd aan advertentie- en ande re technische kosten verloopt de werving van academici door de over heid minder gemakkelijk. Een van de redenen is dat behalve een uni versitaire opleiding meestal ook een specifieke ervaring wordt gevraagd Ook bij de overheid bestaat de in druk dat de kennis van de Neder landse taal meer te wensen overlaat. Bij de SHV is dit jaar eenderde van de 250 sollicitanten uitgenodigd voor een nader gesprek. Van diege nen, die afvielen gebeurde dat bij een niet onaanzienlijk deel alleen al op grond van het feit dat de .sollici tatiebrief zo slecht was. Als minimumeis stelt de SHV dat een sollicitatiebrief een redelijk inzicht moet geven in de geschiedenis en toekomstwensen van de sollicitant en dat zij in behoorlijk Nederlands is geschreven. In een aantal gevallen is dat niet het geval. Van de 250 sollicitaties zijn er uitein delijk bij de selectie niet meer dan zes overgebleven. „Het percentage geschikten lag zo'n vijf Jaar geleden aanzienlijk hoger, zonder dat wij onze selectie-eisen hebben ver hoogd," aldus een SHV-woordvoer- der. Het aanbod is groot, maar de kwa liteit voor het ondernemerschap is laag. Bij de DSM valt één op de zeven sollicitatiebrieven automatisch af omdat uit taal en opzet van zo'n brief al blijkt dat een uitnodiging voor een nader gesprek geen enkele zin heeft. Philips heeft niet de indruk dat de kwaliteit van het aanbod van afge studeerden aan Nederlandse Hoge scholen en universiteiten de laatste jaren is afgenomen. Maar ook daar merkt een woordvoerder op, dat een steeds groter aantal mensen gaat studeren en dat daardoor de kans dat ook mindere broeders zich na het afstuderen aanbieden groter wordt. Philips heeft het vooral moei lijk met het aantrekken van elektro technici en van academici met een commerciële inslag. HAARLEM Prinses Beatrix heeft gisteren in Haarlem de tentoonstel ling „Mari Andriessen 80" in het Frans Halsmuseum geopend. De beeldhouwer Mari Andriessen, die binnenkort tachtig jaar wordt, werd bij deze gelegenheid benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en kreeg de gouden erepenning van de stad Haarlem. Andriessen, die zijn hele leven in Haarlem heeft gewoond en gewerkt en die de enige beeldende kunstenaar in de bekende muzikale familie Andriessen is, heeft vooral bekendheid gekregen door zijn verzetsmonumenten. De bekendste daarvan is „De dokwerker" op het Jonas Daniël Meijer- plein in Amsterdam. Op de foto prinses Beatrix, prins Claus en Mari Andriessen bij een model van de dokwerker. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De proefneming met de tenderbeloodsing in de IJmond is niet langer verantwoord gezien het toenemend gevaar dat deze nieuwe vorm van beloodsing met zich mee brengt. De situatie in de IJmond is, mede door het slechter wordend najaars weer. gevaarlijk geworden voor zo wel de loodsen als de scheepaart in het algemeen. Ook de voor omwo nenden dreigt een gevaarlijke situa tie te ontstaan, omdat steeds meer schepen zonder loods binnenvaren, waaronder ook schepen met gevaar lijke ladingen. Dit stellen de Algemene bond van ambtenaren (ABVA), de Nederlands christelijke bond van overheidsper soneel (NCBO) en het Ambtenaren- centrum (AC), die gisteren hebben besloten uit de stuurgroep te stap pen die de proefneming met de ten derbeloodsing begeleidt. De bonden vinden dat deze proefneming in de IJmond, waarbij de loodsen vanaf de wal met tenders naar de te belood- sen schepen gaan. zeer ongunstig verloopt. De bonden verwijten het loodswezen beleidsvoornemens niet i OlltlGITlSn 111 HGl te hebben uitgevoerd en mogelijkhe- den voor een bettr btleid onvoldoen- verkeer OITlgekOITien Het gevaar ontstaat dat met name schepen met gevaarlijke ladingen door verkeerde manoeuvres grote schade kunnen aanrichten De bonden vrezen voorts dat door de gevaarlijke situatie nog meer sche pen dan nu al het geval is, zullen uitwijken naar de haven van Rotter dam met alle gevolgen voor de werk gelegenheid in de haven van Amster dam. Naast de bonden zijn ook de personeelsvertegenwoordigers uit de stuurgroep gestapt. Zij willen dat de proef wordt stopgezet totdat de lood sen weer over deugdelijk materieel kunnen beschikken. Dat zou uit meer (en) betere tenders kunnen be staan. maar ook uit het opnieuw gebruik maken van een loodsboot Deze brengt volgens de loodsen min der risico's met zich mee dan het gebruik van tenders. de te hebben onderzocht Volgens de bonden gaat de proefne ming ten koste van de veiligheid van zowel het personeel van het loodswe zen als de scheepvaart in de IJmond. Het personeel op de loodstenders voelt zich door het werken met min derwaardig materieel ernstig be dreigd. Het voortdurend moeten wis selen van verschillende loodsvaar- tuigen levert, aldus de bonden, ook grote spanningen op. De afgelopen tien dagen zijn in de IJmond al 104 schepen niet beloodst. Het onbe- loodst varen is hierdoor verdubbeld. SCHIPHOL (ANP) De burgemeester van Zoetermeer, de 53-jarige J. W. Wegstapel. wordt binnenkort benoemd tot voorzitter van de directie van de NV luchthaven Schiphol. Hij zal de titel president-directeur gaan voeren. Volgens de plannen zal hij op 1 februari volgend jaar in dienst treden. De benoeming van de heer Wegsta pel werd gisteren door de raad van commissarissen van Schiphol aange kondigd. De heer Wegstapel zal bo ven de twee huidige directeuren, de heer D. Riemens en ir D R. A. Stapel, staan. Voor deze functie was ADVERTENTIE Seiko mechanische horloges vanaf f145,— Seiko Quartz horloges vanaf f350,- -1 tiiiHf li |41 f IIG'C8m?1 r. J W/MtBHBÊÈ) V'-1 sJii (zij het niet officieel) vaak de naam van de straks aftredende minister Westerterp genoemd De heer Wegstapel was burgemees ter van Zoetermeer sinds 17 augus tus 1970. Daarvóór was hij burge meester van Haastrecht, Stolwijk en Vlist en nog eerder burgemeester van Maasdam. Hij is getrouwd, heeft twee kinderen en is lid van de WD. Slechts enkele maanden geleden is de heer J. van der Zwan. die onder burgemeester Wegstapel als hoofd van de voorlichtingsdienst van Zoe termeer werkte, in functie getreden als hoofd van de voorlichtingsdienst van de luchthaven Schiphol. Portefeuilles In Zoetermeer behartigt de heer Wegstapel de portefeuilles van industrie en kantorenvestiging, coördinatie, planning en onderzoek, voorlichting en public relations en diverse algemene zaken, zoals poli tie, brandweer, veiligheid en agglo meratie-aangelegenheden Hij is on langs benoemd tot voorzitter van de Provinciale Raad voor de Volksge zondheid in Zuid-Holland, een func tie die tot voor kort alleen door de commissaris van de koningin in de betreffende provincie werd uitgeoe fend De heer Wegstapel is lid van de Centrale Beleggingsraad. Tevens is hij voorzitter van de opleidings school gemeentepolitie in Leusden. voorzitter van de drinkwaterleiding- maatschappij Tien Gemeten, com- Van een onzer verslaggevers ARNHEM Het provinciaal bestuur van Gelderland verwacht dat binnen afzienbare tijd een wettelijke regeling in werking treedt, die richtlijnen zal bevatten met het oog op de hygiënische betrouwbaarheid van een groot aantal recreatiewateren in Nederland. Tot nog toe is de situatie op dit punt onbevredi gend. Reeds acht jaar geleden kwam de Wet Hygiëne en Vei ligheid Zweminrichting in het staatsblad, maar deze werd nooit effectief door het niet verschijnen van de beno digde algemene maatregel van bestuur. Gedeputeerden van Gelder land hebben het onderwerp aangesneden in de gisteren door hen gepresenteerde ver- volgnota milieuhygiëne Zij wijzen erop dat zij niet van plan zijn met een eigen Gel derse regeling te komen nu de zaken ln groter verband zijn aangepakt. Over de eisen werd binnen de Europese gemeenschap over eenstemming bereikt. Dat re sulteerde in de vaststelling Taken van richtlijnen betreffende de kwaliteit van oppervlakte water met een recreatieve functie. De lidstaten verbon den zich op korte termijn een wettelijk basis te scheppen. door het rijk gewerkt aaneen wijziging van de Wet Hygiëne en Veiligheid Zweminrich ting. Het wordt nu de Wet Hygiene en Veiligheid Zwem inrichting en Badzones. Een tweede wet, die in 1969 in het staatsblad kwam en ver volgens naar de ijskast ver huisde is de Wet Hygiene Kampeerplaats. Gezien het grote aantal campings, het aantal piaspoelen, zwemvij vers, en dergelijke in Gelder land en de slechte kwaliteit van het daarin aanwezige wa ter, zoals uit steekproeven is gebleken, moet de situatie volgens GS in de nota nog ongunstiger worden ge noemd dan die het geval is bij de recreatiewateren In Nederland wordt thans Discussie vindt nog plaats tussen „Den Haag" en inter provinciaal overleg Milieube heer. In Arnhem wordt ver wacht dat belangrijke taken bij de provincies zullen wor den gelegd Gezag Naar alle waarschijnlijkheid zullen zwembaden die op campings liggen, ruet onder de genoemde wet vallen. Vol gens een recent ontwerp tot herziening van de Kampeer- wet zal deze materie in de toekomst op grond van deze wet worden geregeld, waarbij burgemeester en wethouders het bevoegde gezag zullen zijn. GS van Gelderland kun nen zich daar ln principe mee DEN BOSCH (ANP) - De 36-jarige hoofdagent van politie L H G J Schmeitz uit Den Bosch is na een verkeersongeluk in zijn woonplaats omgekomen. Hij was op weg naar huis, toen hij met zijn bromfiets viel en tegen een lantaarnpaal terecht kwam. Vervolg van pagina 1 De PvdA suggereert verschillende accijnstarieven toe te passen, naar gelang het gehalte aan teer. nicotine en kolendamp in de sigaretten en shag. De PvdA maakt zich boven dien zorgen over dalende omzetten voor de meestal toch al kleine siga renwinkeliers Het CDA heeft geen principiële bezwaren, maar vindt een verhoging met een in plaats van twee kwartjes voorlopig voldoende Dat zou toch ongeveer hetzelfde op brengen. meent het CDA. want de forse verhoging die minister Duisen berg wil. zou de verkoop zo'n terug slag bezorgen dat de beoogde 275 miljoen opbrengst nooit gehaald wordt. Het tweede kwartje verho ging zou desnoods in komende jaren overwogen kunnen worden aldus het CDA De VVD ziet de beoogde opbrengst evenmin binnenkomen Deze partij voelt wel voor de voorstellen van de organisaties van de sigarenhandel een kwartje verhoging voor zowel sigaretten als shag (Duisenberg stelt nu voor de shag een verhoging van slechts een dubbeltje per pakje voor. „om sociale redenen BTW en gas J. W. Wegstapel missaris van de NV West-Nederland en bestuurslid van de Nederlandse vereniging tot reumabestrijding. Ook is hij bestuurslid van het Insti tuut Ziektekostenvoorzieningen Ambtenaren in Delft. Dit jaar is hij tot officier in de Orde van Oranje Nassau benoemd. Drie vissers vermist VLIS8INGEN - De Belgische kot ter „Maurice" is gistermorgen ver gaan op de Noordzee, enkele mijlen buiten de Belgische kust. De drie opvarenden worden vermist. Men neemt aan dat zij zijn verdronken Onduidelijk is nog hoe het zal aflo pen met de btw-verhoging van 4 naar 18 procent op energie, met name aardgas. De VVD ziet nu al veel bezwaren PvdA en CDA laten hun eindoordeel vooral afhangen van de ontwikkeling van de koop kracht volgend jaar En dat is vooral afhankelijk van hetgeen de regenng aan lastenverlichtende maatregelen zal inbrengen in het komende loono verleg. De drie grote partijen vragen wel al nu een oplossing voor de glastuin ders. PvdA en VVD suggereren om voor deze groep het lage btw-tarief, te handhaven Een andere mogelijk heid. geopperd door CDA en ook VVD. is een verbetering in de rege ling dat kleine agrarische bedrijven geheel vrijgesteld zijn van btw-ad- ministratie. Het gaat om 5 a 600 glastuinders die enig nadeel zouden kunnen ondervinden van de btw- maatregel voor gas. Het CDA wil hoe dan ook een verzachting voor deze groep. Vrije voet verenigen, maar zijn wel van mening dat zij coördinerend zullen dienen op te treden om hier ook tot een bevredigen de situatie te komen. GS van Gelderland constate ren in hun nota verder dat op milieuhygiënisch gebied de taken van de provincies zul len worden uitgebreid en ver zwaard. Zij Juichen die ont wikkeling toe. Zij waarschu wen echter dat opslitsing van de bestaande provincies ln te kleine eenheden een doelma tig milieuhygiënisch beleid niet ten goede zal komen Voorts zijn zij van oordeel dat op rijksniveau een bezin ning moet plaats hebben over de financiële consequen ties van deze ontwikkeling voor de provincies CDA en WD samen een kleine meerderheid in de Kamer dringen voorts aan op verhoging van de vrije voet voor de vermogensbelasting, die thans 59 000 gulden bedraagt Er zijn nogal wat mensen met een eigen huis dat aanzienlijk meer waard is. Als dit huis (grotendeels) hypo- theekvrij is, moeten deze mensen, vaak ouderen die lang hebben ge spaard. opeens vermogensbelasting gaan betalen, zeker wanneer zij naast het huis bij voorbeeld ook nog een lijfrente bezitten. Het is echter, aldus het CDA. nooit de bedoeling geweest dat bezitters van een nor maal huis voor eigen bewoning ver mogensbelasting moeten betalen Als belangrijkste argument voor op trekking van de vrije voet wordt genoemd de inflatie. Die is al lang niet meer ln deze voet verwerkt „Oké, jij kunt naar binnen f-

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3