Meer faciliteiten nodig voor rijdende winkels r Hoge belasting nadert lagere inkomens Yèfé unifonds Geen akkoord tussen pluimveeslachterijen Ormas telstrook Zeg maar verpakkingsMÖLLER. Ennia leent 100 miljoen Sharps^ reken machines met FME wil ideeënkrediet Uittocht Pakhoed directie gaat voort Ir. Lardinois op landelijke SRV-manifestatie Vooruitgang of grof bedrog? Beleggingsfonds in postzegels #\ORMAS BV Engelsen tuk op onze boter Hypotheekrente per 8 nov. Japanse werven krimpen niet meer in Goossens: 'Risico te groot' Druk sociale premies sinds '50 verviervoudigd DONDERDAG 10 NOVEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet p 17 - RH 19 - S 21 Van een onzer verslaggevers BIDDINGHUIZEN In tien jaar tijd is het aantal rijdende winkels opgelopen van 25 totzo'n 2400. Op het ogenblik is de groei er echter uit en het is niet te verwachten dat het sociaal wenselijke concept van een volledige bezorging in alle wijken kan worden gerealiseerd. Daar is volgens ir P. J. Lardinois, topdirecteur van de Rabobank, een ondersteunend beleid voor nodig van de overheid. Groepen als bejaarden, invaliden en moeders van jonge kinderen mogen voor hun dagelijkse of wekelijkse boodschappen niet afhankelijk zijn van de toevallige bereidwilligheid van derden, vond Lardinois. Gezien ook het moderne streven om oude ren en gehandicapten zo lang moge lijk in hun eigen omgeving te laten wonen, hechtte hij aan de bezorging een wezenlijke waarde. Ir. Lardinois, die sprak op een lande lijke manifestatie van de coöperatie ve rijdende winkelorganisatie SRV, verwachtte van rijks- en lagere over heid dat zij zullen zorgen voor een voldoende toegankelijkheid ten be hoeve van een geregelde bezorging aan de deur. Op dit moment schort daar wel wat aan, zo stelde Lardinois vast. Bij flatgebouwen is te weinig rekening gehouden met bezorging en steeds meer zien we woonerven ont staan die voor bezorging niet of slecht toegankelijk zijn. Van de over heid vroeg de Rabodirecteur daarom met deze zaken meer rekening te houden. Positief achtte Lardinois de vrijstel ling van wegenbelasting voor de rij dende winkel waaraan momenteel wordt gewerkt. Met meer directe steun zal de overheid uiteraard voor zichtig moeten zijn vanwege een mo gelijke concurrentievervalsing maar voor sommige woonkernen is dat ze ker verdedigbaar. In dat verband dacht Lardinois evenwel niet aan een minimuminkomensgarantie, doch eerder aan een vaste jaarlijkse bijdrage in de aanvangsfase die RpleidsDlan kan variëren om te voorkomen dat F de prikkel tot omzetverhoging kan vervallen. Albert Heijn uitbreiding van hun be langen in het buitenland. Kleine zaken Lardinois zag zeker toekomst voor de rijdende winkels, zeker gezien het feit dat steeds meer woonkernen het zonder enige winkel moeten stellen. In het algemeen trouwens vonden de inleiders op de SRV-manifestatie in de Flevohof te Biddinghuizen dat er nog mogelijkheden zijn voor het midden- en kleinbedrijf. De heer G. G. Smit, directeur van de SRV-orga- nisatie, constateerde dat de afne ming van het aantal kleine winkels minder snel gaat. „de harde kern is niet klein te krijgen." Bovendien is de instelling van de mens aan het veranderen. Er zijn, zo zei de heer Smit, tendensen dat de mens terug keert naar het nabije, het beperkte en overzienbare. Daarop wijzen de boetieks en het verzet van de over heid tegen weidewinkels. Maar ook heeft de kleine winkel mee dat een supermarkt een wijk of buurt moet kunnen bedienen van 1000 tot 1200 woningen en buurten van die om vang komen er niet zoveel meer bij. Niet voor niets zoeken, naar de me ning van de heer Smit, concerns als Tegen de achtergrond van dit alles hebben de bestuurscolleges van de SRV een beleidsplan goedgekeurd (het moet door lagere organen wor den aangenomen) waarbinnen de or ganisatie open staat voor meerdere vormen van detailhandel. Verder zou men ook tot een gerichtere samen werking met groothandel en indu strie moeten komen want, aldus de heer Smit. door de massaliteit, de uniformiteit en de hoe veelheidskor tingen heeft het grootwinkelbedrijf nog steeds een voorsprong op andere detaillisten. De SRV-directeur riep zijn leden-winkeliers op als een man achter hem te staan om de voor sprong van de grootwinkelbedrijven teniet te doen. De kansen voor „het kleine" stonden ook voorop bij de inleiding van com municatiedeskundige Hans Ferrée. Deze had ontdekt dat de mens schoon genoeg heeft van het streven naar efficiency en schaalvergroting. Door het onpersoonlijke, onleefbare, vereenzamende karakter van onze samenleving is er zijn inziens juist sprake van een grote inefficiëntie (zie de voorbeelden in het kader). Ferree prees daarom de SRV die met zijn rijdende winkel bij de mensen in de straat komt. Volgens communicatiedeskundige Hans Ferree hoort veel van onze zogenaamde vooruitgang thuis in de categorie vooruitgang-belazer. Hij noemde een aantal voor beelden: Als je vroeger een abonnement op een blad nam, kreeg je het eerste nummer diezelfde week al in huis. Nu mag je blij zijn als je 6 weken na aanmelding het eerste nummer ontvangt Als je nu naar Parijs moet, ben je er exact even vlug met de auto of de trein als met de nieuwste jet. Als je vroeger een reparatie gedaan wilde hebben aan een huishoude lijk apparaat, belde je de leveran cier, die het voor je fikste. Nu brengt je leverancier het apparaat naar een service-afdeling van de fabrikant en je bent het weken kwijt. Als je vroeger in de rij stond voor de check-out van de supermarkt kon je aan de vulling van de wa gentjes ongeveer beoordelen hoe lang het wachten zou duren. Nu weet je maar één ding, nl. dat het langer zal duren dan je denkt, om dat steeds meer mensen een che que uitschrijven i.p.v. contant te betalen. Als je vroeger ergens heen belde om iets te weten te komen, werd je doorverbonden met een heer of dame die je de opheldering kon verschaffen. Nu verstopt iedereen zich achter de computer. Niemand weet meer wat en je staat voor joker of je wordt van het kastje naar de muur gestuurd. ADVERTENTIE Met onze machines kunt u al uw produkten in krimp-, rek- of vacuumfolie verpakken. Wij hebben de oplossing voor ieder verpakkingsprobleem mÖHGT&CO Noem ons maar verpakkingsMOLLER. En bel even als u mwWiw.nchapp.1 Mpue, i co. b meer verpakte produktie Wilt Zien. Oude Boekeloseweg 31. Hengelo (O), afd verpakkingsmachines Tel. 05400-15933" Postbus 10. Tele* 44318. AMSTERDAM Op vrijdag 18 november staat de inschrijving open op een 7,75 pet, 10-jarige obligatielening van 100 min van het verzekeringsconcern Ennia in Den Haag. De uitgiltekoers wordt uiterlijk 16 november voorbeurs bekendgemaakt, aldus een mededeling van de AMRO-Bank. Door bemiddeling van de Deutsche Bank en Swiss Bank Corp. (Over seas) zal 10 min nominaal op in- schrijvingsvoorwaarden in het bui tenland bij niet-ingezetenen van Ne derland worden geplaatst. De lening zal pari worden afgelost in tien nagenoeg jaarlijkse termijnen, voor het eerst op 15 december 1978. Ver vroegde gehele of gedeeltelijke aflos sing is niet toegestaan. De opneming van deze lening, die is verdeeld in stukken van 1000, in de notering op de Amsterdamse effectenbeurs zal worden aangevraagd. Op de lening moet op 21 december worden gestort. BELEGGINGSMAATSCHAPPIJ WERELDHAVE is er niet in ge slaagd binnen de twintig dagen (con form artikel 5 van het SER-besluit fusiegedragsregels) met het bestuur van Eupic overeenstemming te be reiken over het uitbrengen van een openbaar bod op alle aandelen Eu pic. Op 18 oktober had Wereldhave meegedeeld dat onderhandelingen over een openbaar bod met Eupic waren aangeknoopt. Handel gereserveerd Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het verzamelen van postzegels is voor velen geen onbekend terrein. Iets geheel anders is het steken van geld in een beleg gingsmaatschappij in postzegels. Dit laatste wordt vanaf 15 november a s. mogelijk. Vanaf die datum kan n.l. worden ingeschreven op aande len in PhilaBel. gevestigd in Heer len. De aandelen zijn groot 100 en 10 x 100 en luiden aan toonder. Koers van inschrijving is 135 per aandeel van 100. ADVERTENTIE Bilthoven Rembrandllaan 9 Tel (030)787844* Telex40130 levering via dealers RIJSWIJK (Z.H.) In ons land is dit jaar tot eind oktober zeven procent meer kaas en tot midden oktober 14 minder bo ter gemaakt dan in de overeen komstige periode van vorig jaar. Voorzitter drs H. Schel haas van het produktschap voor Zuivel zei dit in de giste ren gehouden bestuursverga dering. Door de koersstijging van het pond sterling, voegde hij eraan toe, is de laatste week aanzien lijk meer boter naar Engeland geëxporteerd dan gebruikelijk. Dat heeft de botermarkt sterk beïnvloed. De kaasmarkt blijft volgens de voorzitter „vast en vriende lijk." Tussen nieuwjaar en eind oktober werd 208.800 ton kaas uitgevoerd; 7.300 ton meer dan vorig jaar. De produktie in die periode was 331.658 ton. De melkaanvoer bij de Neder landse zuivelfabrieken blijkt nog steeds hoger dan een jaar geleden, vooral in Friesland, Drente, Overijssel en Gelder land. Tot 1 oktober hebben de veehouders dit jaar ongeveer evenveel melk afgeleverd als in de overeenkomstige periode 'van vorig jaar. Sinds septem ber ligt de aanvoer in ons land boven het peil van een jaar tevoren: elders in de Europese Gemeenschap is dit al sinds juli het geval. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Voorzitter A. Prins van de Vereniging voor de Metaal- en de Electrotechnische Industrie heeft in de algemene ledenvergadering gepleit voor de instelling van een ideeënkre diet naast het al bestaande krediet voor de ontwikkeling van nieuwe produkten of produktiemethoden. De heer Prins had de indruk, dat veel nieuwe ideeën de fase van het in aanmerking komen voor het ontwik kelingskrediet niet halen. De crite ria, die voor de toepassing van dit krediet zijn gesteld, zijn daarvoor te hoog. zo meende hij. De heer Prins sprak over de financie ring van vernieuwingen en de onder steuning van vooral kleine en mid delgrote ondernemingen. Dit, zo zei hij, is naast het herstel van de winst gevendheid in de bedrijfstak en de vergroting van de afzet (exportfacili teiten) noodzakelijk voor het voort bestaan van de metaalsector in Ne derland. Voor de bedrijfstak is 1978 het vierde achtereenvolgende jaar, waar de vooruitzichten somber zijn. Met betrekking tot het rendements herstel, verklaarde de FME-voorzit ter, dat de voorstellen van de rege ring om de loonsomstijging volgend jaar binnen aanvaardbare grenzen te houden, beslist onvoldoende zijn. Niet eenvoudig „De CAO-onderhandelingen", zei de heer Prins, „zullen niet eenvoudig zijn. Niet alleen vanwege het pro bleem van de hoogte van de loonstij ging. maar ook door de eis van de vakbeweging ten aanzien van de zgn. arbeidsplaatsenovereenkomsten". De vakbeweging verlangt daarbij, dat de ondernemingen met de vak bonden afspraken maken over de aantallen arbeidsplaatsen. Dit ver deeld naar allerleifunctiecatego rieën en groepen. Ook de hoeveel heid. de kwaliteit en de inhoud van het werk komen daarbij aan de orde. Op de keper beschouwd betekent dit, dat de vakbeweging directe con trole op beleidsbeslissingen van de ondernemingsleiding eist, met de mogelijkheid die beslissingen in een Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov (procenten) Rentepe met gemeent rcentagfs zonder rgarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 85 825 8.5 825 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2.- 1.5/2- 8.5 8.25 8.5 8.25 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 15 1.5 875 83 8.1 8.75 83 8 1 Centraal Beheer 10 jaar - 83 83 Ennia 10 jaar - 8.3 85 Nat. Nederl. 10 jaar 5 jaar - 83 83 85 85 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 8.5 8.5 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 1.5 8.5 8.5 RPS 5 jaar 1.- 8.25 825 Stad A'dam 5 jaar 1- 825 825 Westland Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5/10 jaar variabel 2- 2- 2- 83 87 85 85 89 85 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL. De hypotheekrente bleef op het zelfde niveau liggen. De percentages van alle banken zijn gelijk aan die van vorige week. (PublikaUe samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amers foort) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Aan de uittocht van directieleden van Pak hoed is nog altijd geen einde gekomen. Begin 1978 zal. zo heeft Pakhoed Holding bekendgemaakt, ir F. W. Zimmer zijn functie als lid van de raad van bestuur neerleggen. bepaalde richting te forceren of an ders te blokkeren door eindeloos overleg. De industrie kan dit niet aanvaarden: het zou betekenen, dat de ondernemingsleiding niet langer slagvaardig kan beslissen." De belangstelling van het bedrijfsle ven voor de achtergestelde kredie ten, die in het najaar van 1975 iijn gecreëerd, is maar bescheiden, zo zei de president-directeur van de Natio nale Investeringsbank, mr. PC. Maas. Voor dit soort kredieten heeft de regering 500 miljoen gulden uitge trokken tot een maximaal bedrag van 25 miljoen per onderneming. Er zijn in totaal 48 kredieten verleend tot een bedrag van 286 miljoen gul den. Met de veertien in behandeling zijnde aanvragen resteert nog een bedrag van rond 150 miljoen gulden. De reden voor het bescheiden beroep op deze kredieten is. volgens de heer Maas, waarschijnlijk de sombere vooruitzichten en de beduchtheid voor staatsinvloed in de onderne ming. Bij een achtergestelde lening is de schuld, die ontstaat door het aan gaan van de lening, achtergesteld bij de andere crediteuren. Dat wil zeg gen, dat pas terugbetaling kan wor den geëist, indien die andere credi teuren zijn voldaan. De financiering in de vorm van een achtergestelde lening is een uitvloeisel van de on mogelijkheid voor bedrijven om risi codragend kapitaal aan te trekken door de uitgifte van aandelen. De heer Zimmer, die voordat hij bij Pakhoed in dienst trad gedurende tien jaar in Frankrijk woonde en werkte, wordt directeur-général van het consortium Francais de Confise rie en voorzitter van het Amerikaan se bedrijf van Perrier. Volgens een woordvoerder van Pak hoed is er ook nu geen sprake van onenigheid in de Pakhoed-top over het gevoerde beleid bij de onderne ming. Om persoonlijke redenen zou de heer Zimmer er echter de voor keur aan geven weer in Frankrijk te werken. Het consortium Francais de Confise rie is de grootste chocoladeprodu cent van Frankrijk, het is een geza menlijke dochteronderneming van de Zwitserse chocoladeproducent Lindt en het Franse spuitwaterbe- drijf Perrier. Voordat de heer Zim mer in dienst van Pakhoed trad werkte hij ook al een aantal jaren bij dit bedrijf. Eerder zegden de heren mr C. J. de Vriese (thans directeur van de Jaar- TOKIO Japan is niet bereid zijn aandeel in de wereldmarkt voor nieuwe schepen nog verder te beper ken, zoals de Westeuropese scheeps- bouwlanden hebben gevraagd. Dat is woensdag in Japanse regerings kringen vernomen. In Tokio vergadert dezer dagen de scheepsbouwcommissie van de OESO (organisatie van 24 industrie landen). De afgevaardigden uit West-Europa hebben er bij Japan op aangedrongen meer te doen om de Japanse concurrentie op de markt voor schepen af te zwakken zodat het evenwicht op die markt zich kan herstellen, zo deelde de voorzitter van de OESO-commissie, Albert Gruebel, mee. beurs), M. C. B. Cook en E. Christian sen de raad van bestuur van Pak hoed al vaarwel. De raad van bestuur bestaat thans uit drs G. Verhagen (voorzitter), R. A. de Monchy en de pas benoemde ir H. Ph. Crljns (oud president-directeur van Wilma Bouw.) ADVER TENTH Betaalbaar van 15 november 1977 af bij ondergetekenden uitkerings- bewijs no 22 der participatie- bewijzen van 5 resp. 20 partici paties met DM 8,50 resp DM 34 - tegen dagelijks vast te stellen koers. Houders van partlcipatiebewljzen Unifonds die hun uilkering in par ticipaties Unifonds willen her- beleggen. wordt een korting van 3% op de dan in de Duitse Bondsrepubliek geldende algilte- prijs per participatie verleend Hierbij dient in aanmerking te worden genomen dat: 1. Het herbeleggingsaanbod van kracht is tot en met 31 januari 1978 2. De op herbeteggingsvoorwaar- den verkregen participatiebewij- zen in Nederland onderhevig zijn aan stempel Rubriek II Algemene Bank Nederland N V. Bank Morgan Labouchere NV Amsterdam Van een onzer verslaggevers VEGHEL De samenwerking tussen de drie grote pluimvee slachterijen in ons land Fri- ki, Bekebrede en Goossens gaat (voorlopig?) niet door. Be stuurder G. van Os van de Unie BLHP steekt de beschuldigen de vinger uit naar Goossens. President-directeur H. Mathot van de CHV, waartoe Goossens behoort, zegt de samenwerking afgehouden te hebben, omdat de risico's daarvan te groot zijn. Door deze ontwikkeling lijkt de sa nering van de slachtpluimveesector in ons land waarop door de Neder landse Herstructurerings Maat schappij Nehem wordt aangedron gen in het slop te zijn geraakt. De Nehem werkt al geruime tijd aan een structuuronderzoek, waaraan ook het organisatiebureau Mc.Kin- sey medewerking geeft. Dit onder zoek was in de fase beland, waarin spijkers met koppen geslagen zou den kunnen worden. Voorwaarden De heer Mathot wijst een deelne ming niet af. maar hij heeft voor een eventuele samenwerking wel twee voorwaarden: de overheid dient voor een zoda nig bedrag in de nieuwe onderne ming deel te nemen, zodat deze on derneming financieel voldoende sterk wordt om de risico's gedurende de eerste jaren te kunnen opvangen; Misverstand Vraagt hij zich af wat er moet gebeu ren als de (gunstige) prognose voor de wat langere termijn zou tegen vallen. voo de mesters dienen en dat hangt met het eerste punt samen er van op aan te kunnen, dat zij hun slacht- kippen betaald krijgen. Op deze voorwaarden is de heer Mat hot (Goossens) bereid verder te stu deren op het samenwerkings-plan. „We zeggen niet eerder definitief ja." aldus de heer Mathot, die nog op merkt. dat Goossens een afdeling is van het grote moederbedrijf CHV; een afdeling die bovendien met een kleine winst werkt. Het risico dat de combinatie Friki, Bekebrede en Goossens de eerste jaren met verlies werkt, acht de heer Mathot nogal groot. Bovendien Hij noemt het voorts een misver stand, dat de overheid 12 miljoen zou willen uitgeven om de nieuwe combinatie financieel (meer) moge lijk te maken. Die 12 miljoen heeft, aldus de heer Mathot, de overheid uitgetrokken voor de sanering van Friki. Friki (1.100 werknemers) is een doch terbedrijf van Cebeco met vestigin gen in Zevenaar, Oosterwolde en Boxmeer. Bekebrede (500 man) is onderdeel van het Meneba-concern en dit bedrijf heeft vestigingen in Barneveld en Venlo. Bij Goossens in Asten, zoals opgemerkt behorende tot de CHV, werken ongeveer 600 man. Volgens de heer Van Os zou de Cebe co 17 miljoen bijdragen, terwijl het rijk 12 miljoen zou inbrengen in de nieuwe combinatie. Blijkbaar windt de CHV, zo voegde hij hieraan toe, de overheidssteun niet voldoende om op basis daarvan een draagkrachtige onderneming in het leven te roepen. Visie somber De heer Van Os ziet de toekomst van de pluimveeslachterijen in ons land somber in door deze gang van zaken. Vooral Friki is gebaat met een snelle beslissing, omdat de Rabobank op 1 januari zal beslissen over de krediet verlening. Mochten er tegen die tijd geen vooruitzichten zijn op een bete re toekomst, dan zou de bank wel eens negatief kunnen beslissen met alle gevolgen van dien voor de werk gelegenheid van de 1.100 werkne mers, aldus Van Os. Hij benadrukte, dat ook de situatie bij de Meneba niet erg florissant is. De Nehem zet intussen de besprekin gen over de herstructurering voort. Waarschijnlijk zal men nu zo merkte Van Os op proberen te zoeken in de richting van een samen werking tussen Friki en Bekebrede. Gezien de situatie bij beide bedrij ven is het echter de vraag, of dat op korte termijn wel een haalbare kaart is en of een dergelijke samenwerking op wat langere termijn soelaas zal bieden. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De druk van de sociale premies is sinds 1950 verviervoudigd. In 1950 ging bijna vijf procent van ons nationaal inkomen op aan sociale premies. In 1977 was dat 20 procent Inkomstenbelastingen steeds scher per omhoog gegaan, wat dus wil zeg gen dat je tegenwoordig minder hoeft te verdienen om in het hoogste belastingtarief terecht te komen dan vroeger. In 1950 moest een gehuwde man met twee kinderen bij een inko men van ƒ480.000 (in guldens van 1977) het volle pond aan belastingen betalen Nu is dat al bij een inkomen van ruim 168 000 het geval De totale belastingdruk steeg sinds 1950 met „slechts" anderhalf pro cent. Daardoor steeg al met al de totale collectieve druk (belasting plus premies) van 1950 tot 1977 mei bijna de helft van 35,2 procent naar 52 procent. Dit zei H. baron Van Lawick, plaats vervangend directeur-generaal voor fiscale zaken op het ministerie van financiën, tijdens een lunchbijeen- komst van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel in Utrecht Sinds 1950, aldus de heer Van Lawick is dc betekenis van de inkomsten- en om zetbelasting in ons totale belastings telsel sterk toegenomen in 1950 „le verden" die twee belastingen nog de helft van het totaal In 1977 was dat al 70 procent. Progressie Sinds 1950 is ook de progressie in de De hoge belastingtarieven naderen steeds meer de lagere inkomens cn volgens de heer Van Lawick wordt de „tanefharmonica elk jaar steeds meer ingedrukt De belastingschij ven in het schijventarief, dat we nu hanteren, worden elk jaar korter Dat heelt tot gevolg dat niet alleen de progressie sterker wordt, maar ook dat lagere inkomens in steeds hogere tarlelschljven vallen en dus tn een steeds hoger percentage voor de laatstverdiende gulden Diepere oorzaak hiervan is de infla tie De belastingschijven zijn in gul dens uitgedrukt en gaan dus door de inflatie in reële waarde steeds meer achteruit. Het steeds steiler worden van de progressielljn probeert men wat af te zwakken via de zogeheten inflatiecorrectie, waarbij men ten ge volge van de inflatie te veel betaalde belasting terugkrijgt. Momenteel bedraagt die inflatiecor rectie 80 procent, maar dat betekent nil dat men het ..progressieproces zou kunnen stopzetten. Wil men die progressie tot staanbrengen dan zal die inflatiecorrectie omhoog moeten naar 10Q tot 120 procent van de infla tie Dan zou ook het ..bereik" van het tariefstelsel weer groter kunnen wor den aldus baron Van Lawick De Federatie Nederlandse Vakbewe ging bepleit, zoals bekend, precies het omgekeerde De FNV wil van die inflatiecorrectie Juist af omdat dan de nivellering van de Inkomens zou worden bevorderd. Onv commentaar staal op pag. 5.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19