CNV is ernstig bezorgd over uitblijven kabinet 'N-bom leidt tot verder gebruik van kernwapens' 'Begeleiding en betaling bij stage slecht' Gedragscode voor bedrijven Z-Afrika Personalia In wat voor lamp draai je eigenlijkeen Argenta'Super Lux? Werkgevers 'Loonoverleg in sfeer van grote onzekerheid' Ministers: beleid richten op emancipatie „Sowjet-Unie wijst haar dissidenten bewust land uit" Polemoloog prof. Röling op hoorzitting: Ri[25 km méér per volle tank. M@bilD de olie die benzine bespaart. Drie doden bij botsing Fokker dreigt uit boot te vallen Philips heeft voor elke lamp de juiste gloeilamp. PHILIPS Ht% piepkleine pikzwarte pilletjes. Iffl^Rennies ^moet je altijd je hebben. mTERSkï IINM Druk op de maag? Renmes helpen direkt Uw Kunstgebit eerst m'n §cad%hdnfre opeten Enquête van NW-jongerencontact DINSDAG 8 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het CNV maakt zich, gezien de sociaal-economische toestand van Nederland, ernstig zorgen over het lange uitblijven van een nieuw kabinet. Het loonoverleg moet nu, aldus de verbondsraad van het CNV, in een sfeer van grote onzekerheid beginnen, terwijl door het wegvallen van het formatie-akkoord de reeds gemaakte afspraken tussen PvdA, CDA en D'66 in de lucht zijn komen te hangen. Het CNV moet nu het arbeidsvoor waardenbeleid voor 1978 formuleren zonder te weten hoe het sociaal-eco nomische beleid zich zal ontwikke len. De leden van de bij het CNV aangesloten bonden hebben zich de afgelopen weken akkoord verklaard met de uitgangspunten voor 1978. hetgeen wil zeggen dat zij tevreden zijn met de handhaving van de koop kracht van de doorsnee-werknemer. Het CNV ziet hiermee in principe af van een echte loonsverhoging in 1978. De geaccepteerde uitgangs punten voor het komend jaar zijn: de koopkracht van werknemers met een inkomen rond 28.000 gulden dient te worden gehandhaafd, inclu sief een compensatie voor een even tuele BTW-verhoging op aardgas en exclusief eventuele incidentele loonsverhogingen; de werknemers met een lager in komen moeten iets in koopkracht vooruit gaan; het achterblijven in koopkracht van hogere inkomens mag niet tot gevolg hebben dat middelbare inko mensgroepen verhoudingsgewijs sterker moeten matigen dan de ho gere salarisgroepen. Maatregelen DEN HAAG De Nederlandse bedrijven met vestigingen in Zuid-Afrika hebben van de ministers van buitenlandse zaken en van economische zaken een brief gekregen over de gedragscode voor het bedrijfsleven in Zuid-Afrika. Deze gedragscode is opge steld door de ministers van buitenlandse zaken van de Europese Gemeenschap. De ministers schrijven, dat de rege ring meent dat de huidige situatie in Zuid-Afrika meer dan ooit een beleid vereist dat gericht is op de emanci patie van de niet-blanke bevolking van Zuid-Afrika. Dit vormt een be langrijke voorwaarde voor de gewen- Van een onzer verslaggevers CAPELLE AAN DE IJ88EL - „De Sowjetunie wijst haar dissidenten welbewust uit naar Israël. Uitwij zing naar dat land betekent dat je onmiddellijk Je Sowjetburgerschap kwijt bent. Bovendien versterkt zo'n uitwijzing de aanwezige antisemiti sche gevoelens in het land." Dit zei dr. Toertsjin, de onlangs uit gewezen voorzitter van Amnesty In ternational in Moskou gisteravond op een bijeenkomst van een aantal adoptiegroepen in Capelle aan de IJssel. De ontmoeting tussen Toert sjin en leden van de adoptiegroepen was bedoeld om rechtstreekse infor matie te verschaffen over het effect van de acties van Amnesty in de Sovjet Unie. Toertsjon vertelde dat brieven, gericht aan gevangenen of hun familieleden meestal ln de zeef van de KGB, de Sovjet veiligheids dienst blijven hangen. Toch gaat er invloed van uit. Tsjerdochlebow. secretaris van Am nesty International in Moskou kreeg een relatief lichte straf van vijf jaar ballingschap, omdat men wist dat er actie voor hem op gang zou komen. Toertsjon onderstreepte herhaalde lijk dat er een beschermend effect uitgaat van bekendheid in het wes ten. Ook vertelde hij dat het in de Sovjet Unie formeel toegestaan is buitenlanders te ontvangen in Je huis. In de praktijk ls die vrijheid in Moskou veel groter dan in de rest van het land. Leden van Amnesty International hielden bijvoorbeeld nog een persconferentie in het huis vanJoeri Orlow in Moskou, nadat hij naar de gevangenis gebracht was. Dat was bedoeld als demonstratie en werd als zodanig door de autori teiten begrepen, aldus Toertsjin. ste geleidelijke en vreedzame veran deringen in Zuid-Afrika. De regering vindt dat het bedrijfsleven in Zuid- Afrika aan de emancipatie van deze bevolkingsgroep een waardevolle bijdrage kan en zou moeten leveren. „Eenvoudige en collectieve maatre gelen hebben een betere kans van slagen dan individueel genomen maatregelen van uiteenlopende aard. De onderhavige gedragscode kan de gewenste aanzet daartoe zijn." De ministers delen de bedrijven mee, dat zij de raad van Nederlandse Werkgeversverbonden, de FNV, het CNV en de Raad van Overleg Mid delbaar en Hoger Personeel hebben uitgenodigd voor een gezamenlijk gesprek over deze materie. In de EO-gedragscode wordt het be drijfsleven van de negen lidstaten, met vestigingen in Zuid-Afrika, ge vraagd niet te discrimineren tussen blanke en zwarte werknemers in Zuid-Afrika. Met name wordt aange drongen op een gelijke beloning en op erkenning van de vakorganisaties van de gekleurde Zuidafrikaanse werknemers. In West-Duitsland ls de gedragscode met enig schouderop halen ontvangen. Men zag er weinig kans toe om in het kader van de Zuid-afrikaanse wetgeving niet te discrimineren. De Nederlandse werkgeversorganisaties reageerden positiever. Zij wezen erop, dat bedrij ven met vestigingen in Zuid-Afrika al langere tijd trachten zo min moge lijk te discrimineren. Het CNV zegt dat ook uit de jongste gegevens van de regering blijkt dat een volledige prijscompensatie al niet voldoende is om de koopkracht van doorsnee-werknemers op peil te houden. Het overblijvende gat dient te worden opgevuld door regerings maatregelen. Het CNV heeft echter de voorlopige indruk dat het pakket van maatregelen dat de regering hiertoe op tafel heeft gelegd, niet voldoende is om dat gat te vullen. Bij het verdere overleg met de werk gevers en overheid zal het CNV als strikte voorwaarde stellen dat de prijscompensatie in de lonen plus overheidsmaatregelen samen de handhaving van de koopkracht ga randeren. De overheid dient op korte termijn te laten weten, dat de koop kracht in 1978 zal worden gehand haafd. Zo nodig dient het demissio naire kabinet daartoe nóg voorstel len bij het parlement in te dienen, aldus de verbondsraad van het CNV. ADVERTENTIE Wolf Graf von Baudissin (rechts), directeur van het Instituut voor vredes- en veiligheidspolitiek van de universiteit van Hamburg, was een van de deskundigen die de Kamercommissies informeerden. De heer Von Baudissin is hier in gesprek met het Tweede-Kamerlid dr. A. J. Verbrugh (GPV). Van onze parlementsredactie DEN HAAG Invoering van de neutronenbom zal de verdere verspreiding van kernwapens zeker bevorderen en is daarom een flagrante schending van het non-proliferatieverdrag. Dit zei de Groningse polemoloog prof B. V. A. R. Röling gisteren op de hoorzitting die de commissies van defensie en buitenlandse zaken van de Tweede Kamer hielden over dit nieuwe wapen. VLIJMEN (ANP) - Op de snelweg van Den Bosch naar Waalwijk, de Maasroute, zijn gisternacht bij Vlij men drie mensen omgekomen bij een frontale botsing. Het ongeluk gebeurde op een plaats waar het verkeer wegens werkzaamheden over één rijbaan geleid werd. De slachtoffers zijn twee broers uit Am- merzoden, de 24-Jarige G. J. J. Voets en de 21-jarige J. P. M. Voets, en de 22-Jarige P. Kluitman uit Orthen bij Den Bosch. Op deze hoorzitting kwamen twintig deskundigen uit binnen- en buiten land om de commissieleden te infor meren over de diverse aspecten van de neutronenbom. Eén van de deskundigen, dr Frank Bamaby van het „International pea ce research institute" uit Stockholm, wees de N-bom vooral af omdat de drempel tussen het gebruik van con ventionele wapens en kernwapens er zeker door zou afslijten. Dit vergroot de waarschijnlijkheid van een totale en allesvernietigende kernoorlog. Ook Bamaby was van mening dat de neutronenbom een verdere versprei ding van kernwapens zou bevorde ren, en derhalve ook de kans op een onverwachte kernoorlog of een „kernoorlog per vergissing." Pressie-middel Enkele deskundigen zagen de neu tronenbom vooral als een pressie middel voor het westen om het Sow- j et-blok te stimuleren tot verdere wederzijdse ontwapening. Anderen betwijfelden echter sterk of de bom dat effect ook zal hebben. Integen deel volgens sommigen, die eerder bang waren dat de bewapeningswed loop er door gestimuleerd zal wor den. „Eenmaal in produktie geno men zal de N-bom veel sneller een onmisbare schakel in het bestaande wapenarsenaal vormen dan dit het geval is bij chemische en biologische wapens, en terugdringing ervan is dan uiterst moeilijk," aldus dr A. J. J. Ooms van TNO-Delft. Enkele militaire en strategische des kundigen, onder meer drs J. W. van der Meulen van het Nederlands ge nootschap voor internationale zaken en kolonel Jonathan Alford, onderdi recteur van het International insti tute for strategic studies, en ook de Nederlandse chef-staf, generaal A. J. W. Wijting, wezen erop dat de neu tronenbom liever spraken zij over de neutronengranaat nodig is om een ineenstortende conventionele strijdmacht van de NAVO in mid den-Europa te hulp te komen. Volgens hen heeft de bom als voor delen dat hij kort voor de eigen troepen ingezet kan worden en dat in tegenstelling tot andere nucleaire wapens het aantal slachtoffers on der de burgerbevolking gering zal zijn gezien het beperkte gebied waarop hij werkzaam is. opnemen tegen da conventionele vooral met veel meer tanks uitgerus te macht van het Warschau-pact. Een aantal deskundigen stelde daarom vast dat het Westen wil het de N-bom niet in produktie ne men zeker offers zal moeten bren gen om de conventionele precisiebe- wapening, vooral op het gebied van de tankafweer te verbeteren en uit te breiden. Toestemming De heer Van der Meulen zei dat de bom dan wel snel Ingezet zou moe ten worden aangezien vriend en vij and dan nog te onderscheiden zijn. Juist met het oog op de inzet van tactische kernwapens is de strategie van het Oostblok er namelijk de laatste tijd op gericht om snel bovenop en tussen de vijandelijke linies te zitten. De moeilijkheid van de neutronenbom is daarbij echter wel dat voor de inzet daarvan net zoals bij alle andere kernwapens directe toestemming van de Ameri kaanse president nodig is. Dat zou voor de snelheid waarmee over de inzet beslist moet worden wel eens funeste gevolgen kunnen hebben. Over het algemeen werd betwijfeld of de conventionele strijdmacht van het Westen het in haar huidige sterkte en samenstelling zal kunnen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Volgens de Indu striebond NW dreigt Fokker uit de boot te vallen bij een noodzakelijke reorganisatie van het Duits-Neder landse vliegtuigconcem VFW-Fok- ker. De Westduitse regering is bereid fi nanciële steun te geven aan de bijna failliete VFW-tak van de onderne ming op voorwaarde dat VFW zal met de andere bedrijven uit de Duit se vliegtuigindustrie. Eerst zou men dan nationaal orde op zaken moeten stellen voordat weer aan internatio nale samenwerking kan worden gedacht Deze ontwikkeling is naar de me ning van de Industriebond NW in strijd met de fusieafspraken tussen VFW en Fokker in 1969. De bond eist daarom een ingrijpen van het ministerie van economische zaken. In de tweede plaats verlangt de in dustriebond dat Fokker haar plaats behoudt binnen het grote concern dat ontstaat door fusie van de West duitse vliegtuigfabrieken. De directie van Fokker heeft ver klaard het daar mee eens te zijn. ADVERTENTIE ADVERTENTIE. „Je kunt nog wel even naar de kapper gaan, want Ellen is nog niet klaar Deze bekende gloeilamp met het lichtvenster is speciaal voor lampen, waaronder wordt gewerkt en gelezen. Geeft zo n 30ff meer licht op tafel. Zo vraagt de ene lamp om een ander soort licht dan de andere. Draai dus niet zo maar een peertje in uw lamp. Kies met overleg de juiste gloeilamp. MCNTHOI Maagzuur overvalt je. Komt onverwachts. Goed als je dan een paar Renrties bij je hebt. Brandend maagzuur? Opgeblazen gevoel? ADVERTENTIE kan niet meer loszitten of verschuiven! Dcntofi* - het speciale moderne poeder - behoeft slechts op de gobitsplaat gestrooid te worden om het gebit de gehele dag rotsvast op zijn plaats te houden Denlofii ver hoogt Uw zekerheid in gezelschap, beroep en sport Probeer het nog heden. Verkrijgbaar bij apotheken en drogisterijen. Vervolg van pagina 1 Een andere NCW-secretaris, drs. Cnossen. schilderde een somber beeld van de toekomstige lasten voor sociale uitkeringen. Cnossen is het niet eens met het gunstige beeld dat minister Boersma (sociale za ken) schildert. Op grond van dit beeld heeft de minister besloten en kele sociale premies iets lager vast te stellen dan was geadviseerd. Boersma gaat ervan uit dat de wer kloosheid in 1981 150 000 manjaren zal bedragen. Daarvoor is vereist dat eerst bezuinigingen worden be reikt op sociale uitgaven, en dat bovendien het economisch beleid slaagt waartoe PvdA. CDA en D'66 in augustus besloten, maar waarvan voorlopig nog geen letter wordt uit gevoerd vanwege de langdurige ka binetsformatie Bovendien denkt Boersma zonder verlaging van uitkeringsniveaus vol doende bezuinigingen te kunnen be reiken. Daartoe moet de toeloop van nieuwe gevallen voor uitkeringen worden afgeremd De afgelopen twee jaar heeft zich al een dergelijke afremming voorgedaan in de sector van de gezondheidszorg. Maar Cnos sen vindt het niet Juist er zomaar van uit te gaan, zoals Boersma doet, dat deze trend zich zal voortzetten. De deskundigen hebben namelijk nog steeds geen verklaring kunnen vinden voor deze afremming Kostwinners bepaling Volgens Cnossen valt niet te ontko men aan een verlaging van de uitke- riiigsnormen. De werkgevers willen onder meer invoering van een „kost winners bepaling" over de hele linie. Mensen die geen kostwinner zijn, zouden dan slechts recht hebben op een uitkering van bijvoorbeeld zeventig procent van de huidige uit kering. Ook willen de werkgevers dat werknemers die al een uitkering ontvangen, toch sociale premies blijven betalen. Thans is een werklo ze vrijgesteld van WW-premle, een arbeidsongeschikte vrijgesteld van WAO-premie, en een zieke werkne mers van de premies voor ziektewet en ziekenfonds. ADVERTENTIE het vers gebraden K) minuten haantje van Herman Kramer. Joure 't ligt bij de vleeswaren Onderscheiding Dr. J. Kremers, nu commissaris van de koningin in Limburg, is bij zijn afscheid als voorzitter van de wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid be noemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Premier Den Uyl, die de onderscheiding uitreikte, noemde hem een bekwaam organi sator. die „zijn precisiewerk op be wonderenswaardige wijze heeft ver richt." Van onze onderwljsredactle AMSTERDAM De werkgevers hebben de stage ontdekt als „tovermiddel om Ervaringen van Stagiairs van het minimumloon al te komen". Dat ls de conclusie van het NW- Jongerencontact uit een enquete onder schooldirecties en jongeren. Uit het onderzoek blijkt dat de meeste stagiairs geheel of gedeeltelijk produktlef werk doen. Ze worden vaak slecht begeleid en afgescheept met een zakcent. Normale werktijden. lelijk aan dat van het peraoneel. Geen extra vrije tijd om aon Je veralafen te werken, (leerlinge opleiding huishoudkunde). Het Jongerencontact heeft dit onderzoek ingesteld ter voorbereiding op de landelij ke discussiedag op zaterdag a s. in Den Bosch. Behalve de enquête staat daar ook de stage-nota van de ministers Boersma en Van Kemenade ter discussie. De NVV-jonge- ren geloven niet dat deze nota uitzicht op verbetering biedt. De meeste stagiairs zijn inge schakeld bij het gewone werk. Ruim éénderde van de ondervraagden draait zelfs mee als volledige arbeids kracht. Eén op de tien doet acht uur per dag niets anders dan routinewerk Gemiddeld doet de stagiair drie uur rou tinewerk per dag. Een kwart van de ondervraagden vindt zijn werk voornamelijk nut tig voor het bedrijf en met of nauwelijks voor zichzelf. Zestig procent van de stagi airs krijgt minder dan 51 gul den per week. Slechts één op de twintig krijgt het mini mum-jeugdloon. Veel stagi airs krijgen niet eens een reis kosten-vergoeding. De con clusie op dit punt is dat som mige jongeren zelfs op hun stage moeten toeleggen. Werktijden De werktijden van de sta giairs zijn evenmin rooskleu rig. Eén op de zeven werkt zelfs meer dan veertig uur per week. Bijna eenderde werkt 's avonds, vijf procent werkt ook 's nachts en dertien pro cent werkt in het weekend Sommige werkgevers maken zich volgens het Jongeren contact zelfs schuldig aan overtreding van de Arbeids-i wet Ze laten jongeren bene den achttien jaar avond- en nachtwerk doen of laten werkweken maken van zestig of meer uur. Bij 43 procent van de onder vraagden bepaalt het bedrijf de inhoud van de stage, bij 20 procent bepaalt de school de inhoud en bij 37 procent mag de stagiair zeggen wat hij wil doen. De begeleiding van de stagiairs laat veel te wensen over. Bijna tweederde wordt vanuit school niet of nauwe lijks gecoacht Begin *s morgens met tekenen (overtekenen) tot 's middags toe. Doe dus acht uur routinewerk per dag. (leerling m.t.s.). 's Morgens huishoudelijk werk (schoonhouden groepsruimte en slaapzalen). Vergaderingen tot vier uur (niet altijd). Daarna kinderen opvangen en bezighouden. Die gaan om 21.00 uur naar bed. Een keer in de week een slaapdienst. (opleiding gezinsver zorging). Kamers schoonmaken, was tellen, pauze, keuken, afwasma chine buffet (Inasopleiding). Op grond van deze gegevens, die volgens het Jongerencon tact opgaan voor een groep Jeugdloon van 75 000 stagiairs tussen 16 *cuëu"w" en 24 jaar. concludeert het NW-Jongerencontact dat de stage onderwijskundig een onding is. Veel werkgevers zouden het aantrekkelijk vin den om jongeren in dienst te nemen, die zogenaamd in op leiding zijn. Officieel werken ze dan niet en hebben ze ook geen recht op het minimum jeugdloon dat sinds 1974 bestaat. Het Jongerencontact vreest dat de ontwikkeling zich zal doorzetten die vorig jaar be gon bij vier Twentse bedrij ven Deze schaften toen het minimum-jeugdloon af en voerden een zakgeld in. An dere bedrijven volgden dat voorbeeld of hebben plannen dat te doen. Een extra nadeel is dat zo arbeidsplaatsen ver dwijnen waardoor nog meer jongeren werkloos worden Het NVV-Jongerencontact vreest dat de stagenota van de regenng de zaak er met beter op maakt De ministers Boersma en Van Kemenade wiullen de stage beschouwen als een vorm van onderwijs en dus de vergoeding aan de leerling afschaffen. Wettelij ke maatregelen moeten dan garanderen dat de stage niet ontaardt in louter produktief werk. Volgens de NVV-Jongeren is deze opzet in West-Duitsland ook mislukt. Ook in Neder land zijn er voorbeelden (ver- zorgings-assistentes) waaruit blijkt dat het afschaffen van de vergoeding niet automa tisch leidt tot een meer on derwijskundlge opzet van de stage. De verzorgingsassis tenten blijven gewoon werk doen; het verschil is alleen dat ze er nu niet meer voor betaald worden Het Jongerencontact wil be kijken of stages wel nuttig en nodig zijn Alleen wanneer dat echt het geval is. zou de stage verantwoord zijn De stagiair moet dan dezelfde positie krijgen als de werkne mers in het bedrijf Dat bete kent ook. recht op loon In een leerovereenkomst moe» worden vastgelegd wat de stagiair wel en niet hoeft te doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3