Aart van Dobbenburgh: 'Kunst is een belijdenisvorm' Luisteren Anders met een nieuwe bril UW PROBLEEM HET ONZE Rode rozen voor Henriëtte Roland Holst MAANDAG 7 NOVEMBER 1977 VARIA Trouw/Kwartet 7 door Fred Lammers BENTVELD „Als Van Dobbenburgh werkt, zit hij als Mo zart achter de vleugel, wanneer hij niet werkt heeft hij ruzie met de hele maatschappij." Het is vele jaren gele den dat de bekende pater Henri de Greeve zijn vriend de litho graaf Aart van Dob benburgh met deze woorden typeerde. Ze hebben echter niet aan kracht ingeboet." Zo is het ook," zegt de nu 78-jarige Aart van Dobbenburgh als ik met hem zit te praten in zijn atelier tussen de dennen aan de Duindoornlaan in Be ntveld. Er gaat bijna geen dag voorbij of hij is daar te vinden. Hij maakt nog re gelmatig litho's en daar naast geeft hij tekenles aan particulieren en elke dinsdavond aan gehandi capten in een tehuis in de buurt. Volgend jaar konjt", er een boek over zijn per soon en werk-uit, waaraan de schrijver Theun de Vries dé laatste hancPtegt. Ook ver van huis staat Aart van Dobbenburgh in de belangstelling. In Rus land trekt de vorig jaar ^opgenomen film waarin ■Aart van Dobbenburgh de tekeningen toont die hij ^en kwarteeuw geleden •maakte bij Tolstoi's „Oor log en Vrede" het nodige bekijks. Er is kans dat die film binnenkort ook naar Nederland komt. In 1965 kreeg Van Dobbenburgh voor de tekeningen die hij toevoegde aan werken van Tolstoi en Dostojewski de Leo Tolstoi-medaille. Het werd hem in Neder land niet in dank afgeno men. „Ze keken er erop aan. Velen dachten dat ik communist was. Dat wa ren ze al gaan doen door die portretten voor 'Oor log en Vrede'. Toen ik in 1949 naar Frankrijk wilde reizen en bij een Haagse bank deviezen ging opne men, vertelden ze me dat ik geen deviezen kreeg omdat"ik op de zwarte ilijst stond. Dan ga ik wel even naar minister Drees", zei ik, toen niets „hielp, tegen de verbaasde ■man achter het loket. Dat kon ik zeggen, want dr Drees is mijn neef. Zijn moeder, voor mij tante Anna. was de zuster van mijn vader^We kennen el kaar dus al heel lang en Drees heeft er inderdaad voor gezorgd dat ik mijn deviezen kon halen. Wat die Tolstoi-medaille' be treft: dat is een culturele onderscheiding. Als ik nou de Stalin-orde had gekre gen. Die zou ik hebben ge weigerd!" In 1966 werd Van Dobben burgh ridder in de orde van Oranje Nassau en daarmee van alle smet ge zuiverd. Aart van Dobben burgh had toen allang een van de best gelijkende portretten die ooit van ko ningin Juliana zijn gete kend op zijn naam staan. Die litho kwam in 1961 tot stand en hangt sindsdien in alle raadhuizen in de provincie Noord-Holland. „We hebben bijzonder prettig samengewerkt. Vlak voordat de litho ge reed was, is zij met haar jongste dochter zelfs een AART VAN DOBBENBURGH ogen kunnen liegen, handen niet (foto: Dirk Ketting) middag naar Bentveld ge komen. De koningin wilde een afdruk van haar por tret kopen voor haar moe der, die kort erop jarig was. Mijn reactie was: 'Ik geeft er u één cadeau', waarop de koningin zei: 'Dan geef ik dat portret volgende week namens ons beiden aan moeder." Tante Jet Aart van Dobbenburgh heeft door zijn werk nauw contact gehad met tal van bekende personen, zoals met de dichteres Henriët te Roland Holst." Vijftien jaar ben ik met haar be vriend geweest. Op de middag dat ze naar mijn huis kwam omdat ze had gehoord dat ik bezig was portretten voor 'Oorlog en Vrede' te tekenen als bewonderaarster van Tol stoi was ze daar erg erg nieuwsgierig naar was ik er niet. Ik ben nog de zelfde avond met een bos rode rozen naar haar toe gegaan, ze logeerde bij de Woodbrookers. hier vlak bij. Dat werd het begin van een lange hechte ■vriendschap. We zagen el kaar.bijna dagelijks." „Nadat ze naar Amster dam was verhuisd, be zocht ik haar eens per week. Op den duur werd ik zo'n beetje haar secretaris, vooral voor het beant woorden van onhebbelijke brieven die zij ontving. Tante Jet is een grote fi guur in mijn leven ge weest. Zij was een grandi oze vrouw, een felle socia- liste met op de achter grond de figuur van Chris tus. Het was een sociaal sterk bewogen vrouw die in prraktijk bracht wat zij schreef. Alles gaf zij weg. tot haar huisje in Zundert toe. Op haar giro stond vaak niet meer dan 1,60." Het was vooral beider be langstelling voor de Russi sche literatuur die hen bond. In dat verband her innert Aart van Dobben burgh zich een gebeurte nis die diepe indruk op hem maakte. „Op een middag stapte ik bij Hen riëtte binnen en vroeg ze mij, zoals gebruikelijk, wat ik die dag zoal had gedaan. Ik vertelde dat ik de novelle 'Het zwakke hart' van Dostojewski had gelezen en dat hij daarin de uitspraak doet 'Zo ik de liefde van Christus kon scheiden, zo koos ik Chris tus.' Dat ontroerde haar sterk. Nadien is zij over deze schrijver, die zij eerst niet zo kon waarderen, an ders gaan denken." Anna Karenina Bij het sterven van Hen riëtte Roland Holst was Aart van Dobbenburgh aanwezig. „Ook die dag wilde zij weten waarmee ik me bezig hield. Nadat ik had verteld dat ik Anna Karenina aan het tekenen was fluisterde ze: „Daar zul je evenals Tolstoi nooit mee gereed komen". Even later merkte ze op: „Aart, konden de mensen elkaar maar liefhebben eer het te laat is". Wat ze daarmee precies bedoelde vertelde ze niet. Het laatste wat ze zei was: „Aart, zul je door vechten voor het ver schopte kind?" „Ja tantë Jet, was het enige dat ik kon uitbrengen." Aart van Dobbenburgh is die belofte nagekomen. In tientallen litho's, vaak ge bruikt voor affiches, heeft hij het opgenomen voor kinderen die het moeilijk hebben. „Nu nog kan ik me vreselijk ergeren aan mensen die alleen maar aan uitgaan en mooie kle ren denken en er niet bij stilstaan dat miljoenen kinderen honger lijden". Aart is zijn eigen moeilij ke jeugd op de Lijnbaans gracht in de Amsterdamse Jordaan nooit vergeten. Er was vaak geen brood op de plank en zijn twee zus jes stierven aan tbc. „Ik heb er veel ellende meegemaakt, maar ook mooie dingen gezien als mensen iets voor elkaar over hebben, en daar ont brak het in die oude Jor daan niet aan! Ik heb ook gemerkt wat het geloof in het leven kan betekenen. Mijn ouders hebben alles wat ze meemaakten kun nen verdragen omdat ze geloofden. Zij voelden zich van dag tot dag geleid door Gods vaderhand. Dat kinderlijke geloof mis je in deze tijd. Wij zijn dat kwijt, evenals veel christe nen het woord liefde te genwoordig uit 1 Corinthe 13 hebben geschrapt. En toch is liefde het allervoor naamste in het leven. De wereld waarin wij nu leven is totaal gedegeneerd. Als Henriëtte Roland Holst haar ogen zou kunnen opendoen, zou ze erg ver drietig zijn te zien dat het socialisme zo slecht is be grepen." In zijn werk probeert Aart van Dobbenburgh het be grip liefde uit te dragen. Mijn wereld is een wereld waarin de mens centraal staat Het lijden duurt lang, het leven kort, zei mijn vader. Dat ben ik met hem eens, maar toch ben ik niet pessimistisch. Het licht kun je pas zien als de duisternis er is en je kunt alleen maar over ge luk praten als je weet dat er ook ongeluk bestaat. Met mijn werk probeer ik de mensen wakker te schudden. Ik hoop dat ze daarover later zullen zeg gen, dat ik mijn best heb gedaan". Aart van Dobbenburgh heeft zich er nooit voor geschaamd een christen te zijn. Dat komt in al zijn werk naar voren, al loopt hij de kerkdeur niet plat. „Een haar van het blond gelokte hoofdje van mijn jongste dochter Marthy heb ik meer lief dan de officiële kerk. Dat kun je misschien beter niet in Trouw schrijven, maar toch is het zo," zegt Aart, peinzend voor zich uit kijkend. De vogeltjes Er klinkt getik tegen een raam. Aart van Dobben burgh springt overeind. „Dat zijn mijn vogeltjes, die zijn gewend dat ze wat te eten krijgen." Als zijn beschermelingen hun da gelijkse ochtendmaaltijd hebben gehad vat hij de draad van het gesprek weer op. „Als je Tolstoi's „Oorlog en Vrede" leest, gaat het aan het slot over het sterfbed van Andreas. Naast hem zit Natascha, zijn liefde. Zij breit. Je hoort de naalden tikken. Het is als muziek. Hij slui mert weg, wordt weer wakker en vraagt dan: „Natascha, heb je me wer kelijk lief?" Zij antwoordt: „O zo lief". Dan zegt An dreas: „Weet je Natascha, ik denk dat ik nu weet wat liefde is. Het is een sprankje geloof dat terug keert naar de eeuwige bron: God" Het is een thema dat Aart van Dobbenburgh blijft boeien, zoals ook handen hem nog steeds in hun greep hebben. Tientallen keren heeft hij ze gete kend: de handen van Christus, (een van zijn drie litho's over het leven van Jezus, waarvan de origine le stenen achter glas in de Mariakapel van de Haar lemse St. Bavo op de Gro te Markt zijn te bewonde ren): de handen van een ziek meisje; de handen van een 92-jarige vrouw en ook de handen van de moeder van dr Drees, in gebed gevouwen boven haar bijbel. „Handen zeg gen heel veel. Ogen kun nen liegen, handen niet", vindt Aart van Dobben burgh. Aart schrijft ook. „Als ik geen lithograaf was gewor den zou ik me als schrijver zijn gaan uiten", zegt hij op een gegeven moment. Vooral in zijn dagboeken legt Aart van Dobben burgh zijn gevoelens vast. „Over mijn werk schrijf ik weinig. Mijn gevoelens verwoord lk in mijn beel dend werk. In mijn dag boeken schrijf ik over ont moetingen met mensen. Dat doe ik niet dagelijks. Soms schrijf ik er weken lang niet in." Zijn laatste notitie in zijn bijbeldikke dagboek (drie van derge lijke boeken zijn al volge schreven) dateert van 23 september 1977. Aart laat me lezen wat hij die dag noteerde. Het eindigt zo: „Hoeveel zijn er niet die in eenzaamheid wandelen langs het levensstrand, waar de golven komen en gaan als symbool van vreugde en verdriet." door Mink van Rijsdijk De industriepredikant praatte cn praatte. Hij deed dat heel boeiend, toch was zijn betoog helemaal niet aan me besteed. Ik kon niet zo goed luisteren, mijn gedachten dwaalden steeds bij hem weg. Die ochtend had ik eindelijk onze zolder opgeruimd, waar het sinds de dood van mijn moeder een chaos van zakken, dozen en kisten was. .Breng maar naar boven." was indertijd mijn devies geweest, ..ik sorteer alles later wel." De weg naar later was vol slimmigheidjes geweest, die tot uitstel van de werkzaamheden leidden. Zomaar ineens had ik moed en vooral energie gehad eraan te beginnen. Resoluut en radicaal moet je kunnen zijn als er dingen door je handen gaan die herinneren aan tijden die onherroepelijk voorbij zijn. Ik was wel blij toen ik eindelijk klaar was. maar ook nogal murw van bin nen. Terwijl ik luisterde of eigenlijk niet luisterde naar het verhaal wan de spreker, sudderde ik door op eigen ervaringen van die dag. Ik kon me niet losma ken van de verdrietelijkheden die de zolder me aangedragen had. Tijdens de koffiepauze wilde ik daar best een woordje ovqr kwijt aan de vrouw naast me. Ze was van het moederlijke type en zou wel begrip hebben voor mijn gevoelens, dacht ik. Maar nee, zij zat puur voor wat afleiding op de bijeen komst. Haar man moest de volgende dag een gal- blaasoperqtie ondergaan en zodoende. Tobbcrig deed ze eerst mij her ziekterelaas, daarna stak ze het nog eens af tegen haar andere buurvrouw. De man aan mijn andere zijde begon alsof ik verantwoordelijk was voor de speech van de spreker agressief kritiek te spuien op arbeiders van van daag de dag. Zijn vader had zich kapot gewerkt in een fabriek en tegenwoordig was iedereen ondanks prach tige voorzieningen ontevreden, maar zijn vader Het getob over zijn vader, noch de zorgen van mijn buurvrouw over de operatie van haar man konden me uit mijn eigen gedachten losweken. Ik zat muurvast op de monorail. Had ik toch niet te veel weggegooid? Al die brieven bij voorbeeld was ik niet te nuchter aan de gang geweest uit vrees voor te grote bewaar- zucht? Ineens wist ik heel duidelijk dat ik mezelf voor de gek hield, mijn downe bui zat niet in de afgevoerde spullen. Ik had gewoon mijn moeder gemist. Aan het einde van de avond hield de spreker me aan. hij had verwacht dat ik me in de discussie gemengd zou hebben. De problematiek moest mij toch interes seren. ik was immmers een geëngageerd mens. ..Ach wat. geëngageerd. Toen ik zo oud was als u nu bent. betekende dat verloofd, verder niks." Een onnozel en ontwijkend antwoord natuurlijk en ik kreeg dan ook prompt onder uit de zak. Een stuk verantwoordelijkheid. Politiek kiezen. Soli dariteit. Progressief participeren. Actief zijn. Etc. etc. Het hele pakkket dat ikzelf zo vaak uitstort naar ik hoop minder cliché-matig over lauwe, gemakzuch tige mensen kreeg ik op mijn brood. Hoe waar alles was wat tegen me gezegd werd. voor mij betekende het allemaal onzin. Ik wilde niet luisteren, maar kon het ook niet. ik had even een pas op de plaats nodig, voordat er weer ruimte kwam voor problemen van een ander. Als ik dat nou maar had kunnen zeggen, hadden we misschien begrip voor elkaar gekregen. Maar ik zei: ..Er zijn meer problemen dan die op uw industrieterréintje." Zo liet ik de man in de kou staan en hij. mijn veel te summiere signaal missend, vond mij ook maar een bekakte egotripper. Hij had gelijk, buurvrouw en - man had ik rustig laten kletsen. Mijn eigen sores waren me genoeg. Gemiste kansen. Dat niemand oor had gehad voor mijn verhaal was mijn eigen sehuld. Oog om oog. tand om land. Luisteren. Met huid en haar. met hart en handen luisteren. Wie weet ondertussen niet hoe nodig het is? Toch amateuren we er maar droevig op los. Eigen zuchten blokkeert ons en maakt ons doof en stom. De kunststof monturen zijn aangepast aan de wenkbrauwlijn. De mannenbril verloopt van kaki naar zwart, de rechter vrouwen bril is transparant met neonkleuren en de linkerbril is uitgevoerd in pastel tinten. Een sprekende oog make-up (na een paar keer oefenen lukt het wel) is een vereiste voor ieder brildraagster.. door Annemarie Lücker Een mens raakt aanz'n eigen brillegezicht gewend en niets is moeilijker om dat van de ene op de andere dag te veranderen. Afgezien van het feit of een bril mooi wordt gevonden of juist heel lelijk, door VRAGEN uitsluitend in envelop sturen neer postbus 507 Voorburg Per vraag een gulden m postzegel», bet liefst In waarden van 55 en 45 ets biivoegen. en besi'st niet aan de buitenkant opplakken Geheimhouding verzekerd Briefkaarten worden terzijde gelegd VRAAG: Waar zijn de posters met de stellingen van Maarten Luther te koop? ANTWOORD: Deze affiches zijn niet alleen als wandversiering bedoeld. Eerder wil men dat katholieken en protestanten zich buigen over de inhoud van de stellingen, die mees tal slechts als begrip bekend zijn; te bestellen via de Evangelische Kir- che (HB). Dorotheeergasse 16 (Wien li. Oostenrijk. Nederlandse versie bij de Stichting Luthersche uitge verij en boekhandel. Gruttostraat 20, Rozenburg 3208 Uw bezwaren tegen de romantische afbeeldingen van het gebeurde op 31 oktober 1517 zijn gegrond Wij hebben het boekje van W J Kooiman over Luther <Ca- rillonreeks 3 1959> en ..Het proces Luther'' van Daniel Olivier lAmbo ISBN 90 263 0207xi er nog eens bij gehaald Het was niet ongeoorloofd of demonstratief, maar volgens het gebruik, dat iemand die een acade misch dispuut wenste over een niet vastgestelde leer of afgerond dogma (in dit geval aflaat en vagevuur) zijn thesen „ad valvas" publiceerde. De openbare aanplakplaats daarvoor was de poort van de Slotkerk te Wittenberg. Enfin: Leest u die boek jes ook nog eens! CADEAU. Het archief van onze ru briek werd uitgebreid, toen de oud secretaris van de hoofdredactie van Trouw, de heer Joh. C. Francken, ons uit eigen bezit aanbood een om vangrijke verzameling gegevens (drie dikke boeken formaat Staten bijbel) van de hand van zijn vader (overleden in 1946). De heer J. C. Francken sr. werd plm. 1920 ad junct-redacteur van de Rotterdam mer en verzorgde de vragenrubriek „Op elk terrein des levens" (van '28- '29i. Daarna had hij een vragenru briek. waarin hij echter alleen bij belse onderwerpen besprak, bij de NCRV. Hoewel het wat lastig was een goede plaats te scheppen voor dit geschenk, zijn we er toch wel heel blij mee De vragen staan er helaas niet bij. maar uit de antwoor den is veel op te maken. De initia- tlen van de vragenstellers en hun woonplaats worden er echter wél bijvermeld en de antwoorden zijn in een zeer persoonlijke sfeer. Tegen woordig is dat anders: onze vragen stellers krijgen, tenzij het grote aan tal brieven over hetzelfde onder werp een algemeen antwoord in de rubriek nodig maakt persoonlijk antwoord, waardoor een prettig con tact mogelijk werd. In de vragen en de beantwoording in de krant zal men zichzelf soms niet, maar z'n buurman zeker niet herkennen. Te genwoordig bundelen we de proble men niet meer. maar staan ze in dozen op stellages VRAAG: Tegenwoordig vallen er steeds stenen uit de schoorstenen, in de keuken, in de kamer en nu ook weer door de afvoer van de geiser in de badkamer. We dachten aan op zet, maar ik geloof dat het vogels zijn. Hoe krijgen we ze weg? ANTWOORD: Ik weet wel zeker dat het kauwen zijn. die uw schoorste nen uitgezocht hebben. Ze moeten er toch wel uit en hoe eerder hoe liever. Dan kunnen ze voor de winter een ander plaatsje uitzoeken. Boven op de schoorsteen kan een kapje van ijzerdraad geplaatst worden of. als uw schoorsteen zich niet leent voor zoiets, kan een stuk grof kippe gaas ook goede diensten verrichten. De vogels bouwen hun nesten van materiaal dat keihard wordt en op den duur moeilijk te verwijderen is. De kauwen gooien alles wat ze kwijt willen, uit het nest en dan kan het gebeuren, dat er ineens een dode vogel door de keukenschoorsteen naar beneden valt boven op dat lekkere biefstukje! Niet te lang wachten! VRAAG: Wat is het adres van de vereniging van Epileptici? ANTWOORD: De vereniging be staat nog niet, maar het is wel de bedoeling dat deze tot stand komt binnen het verband van de federatie van Epilepsiebestrijding Wij noe men hier wél de naam van het fonds De macht van het kleine, Achterweg 5. Heemstede, tel. 023-286750 Op dit terrein is ook het bekende instituut voor epilepsiebestrijding gevestigd jezelf of door anderen, moet een bril ook nog passen bij de vorm van gezicht en persoonlijkheid. Vroeger kregen mensen die twijfelden over een belangrijke aankoop kleding thuis op zicht. Zo zou het eigenlijk ook met brillen moeten zijn. Thuis voor de spiegel, 's ochtends, 's middags en 's avonds, met het goeie pak aan of juist in een spijkerbroek. Goed bedoelde adviezen van bekenden en zelfs het vakkundig oordeel van de opticien kunnen het gevoel van bevreemding ten opzichte van het eigen spiegelbeeld niet wegnemen. Het Is daarom veel makkelijker om weer te vervallen ln het oude vertrouwde model of Iets wat daarop lijkt. Wie zijn neus schendt schendt zijn aangezicht: een bril zit heel dicht bij die neus. De stichting „oog en bril" geeft ieder jaar een voorlichting van wat Nederlandse opticiens in huis hebben. Het brillegezicht 1978 is een natuurlijk gezicht met een eigen karakter. Eenheid zowel in haar, make-up en brilmontuur. De natuurlijkheid geldt voor vorm en Actie suikerzieken Naar aanleiding van ons gesprek met de heer Simon Blankert, vijftig Jaar suikerpatiënt. vorige week op deze pagina vragen vele lezers hoe zij kunnen bijdragen aan de actie van de jubilaris ten behoeve van de vereniging van suikerzieken en de blindenhulp Giften zijn welkom bij de Rabobank te Landsmeer, postgi ro 313151. gemeentegiro A 10.100, ten behoeve van dossiernr. 33 44 02786, actie 50 jaar Mr X kleur, niet te grote ronde vormen en neutrale aardetlnten. Als uitgangspunten gelden neus en wenkbrauwlijn. Kunststof monturen en glazen bieden ongekende mogelijkheden, ze zijn licht ln gewicht en sterk. Transparante monturen verlopen in zachte donkere tinten op punten die het gezicht flatteus accentueren. Vroeger was het zo dat hoe sterker de glazen geslepen waren des te zwaarder de bril werd, zowel ln gewicht als in aanblik. Een nadeel kan zijn dat kunststof glazen makkelijker krassen. Leg een bril, om een deels wazige kijk op de wereld te vermijden, daarom nooit op de kant van de glazen. Wie niet kiest voor kunststof loopt bepaald niet achter met een metalen montuur, want die zijn het komend jaar nog volop ln de mode. Sla spijkers met koppen, word lid van het CNV! Samen sta je sterk! Bel 030-941041. Christelijk Nationaal Vakverbond Utrecht. Ravel laan I, Postbus 2475.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7