Parijs gaf premier Quebec meer gezag It pommunistisch Rusland viert zijn verjaardag Gastarbeiders: ongezond leven Nieuwe Sowjet- dissidenten in Wenen aangekomen Israël verwerpt voorstel-Sadat ord Carver: niets ibereikt in Rhodesië RAF dreigt Lufthansa Canadese gevoelens nauwelijks ontzien Indonesië wil Fretilin oprollen Suriname en Chili knopen relaties aan Libanon onrustig grasduinen in de Russische pers AANOAG 7 NOVEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet Van één onzer redacteuren AMSTERDAM René Levesque, premier van de Canadese provincie Quebec, kan gisteren als een tevreden man van Parijs naar Montreal zijn gevlogen. Het officiële gedeelte van zijn bezoek aan Frankrijk is voor hem een succes geworden. De eer waarmee Levesque in Parijs is ontvangen, heeft zijn gezag in eigen kring zeker verhoogd. Bovendien kunnen Levesque en de zijnen er moed uit putten voor hun streven naar een onafhankelijk, Franstalig Quebec. BELGRADO (AFP) Gastarhei- ders hebben drie keer zoveel kans op ziektes en bedrijfsongevallen dan de binnenlandse arbeiders. Dat is ge constateerd op een studieconferen tie over de gezondheid van gastarbei ders die vorige week is gehouden in Cavtat in Joegoslavië. Aan de conferentie is deelgenomen door tweehonderd deskundigen en het werd georganiseerd door de in ternationale arbeidsorganisatie en de wereldgezondheidsorganisatie. De situatie is vooral te wijten aan ondervoeding, de ongezonde woon omstandigheden, ontoereikendheid van de beroepsopleiding en commu- nicatistoornis met de werkgever. Bij de mannen onder de gastarbei ders komen hart- en vaatziekten het meest voor en bij de vrouwen stoor nissen van de looporganen. In Frankrijk lopen de Joegoslavi sche en Noordafrikaans<e gastarbei ders vijf maal zoveel risico om tbc te krijgen dan de Franse arbeiders en de Afrikaanse arbeiders zijn dan nog het bevattelijkst. Geschat wordt dat er in ternationaal 23 miljoen gastarbeiders (onder wie 7 miljoen vrouwen) zijia. De Vere nigde Staten en West-Kuropa heb ben daarvan het grootsite deel bin nen hun grenzen. Om diezelfde reden zal de Canadese regering in Ottawa geen waardering kunnen opbrengen voor de behande ling die de Franse regering de Cana dees Levesque heeft gegeven. Otta wa heeft met opvallende zelfbeheer- Jsing gereageerd op de Franse hou- ding tegenover Levesque. Wel heb- d Canadezen Parijs er even op cewezen dat de uitreiking van een teer hoge Franse onderscheiding aan de Quebecker formeel niet in de haak was. Volgens de geldende re- had de Franse regering hiervoor "^eerst contact moeten opnemen met '--Me Canadese overheid. Dat het uit- eiken van die onderscheiding in fei- e nogal provocerend was voor Otta wa hebben de Canadezen echter niet iardop uitgesproken. Franse regering voor te schrijven hoe ze haar gasten moet ontvangen. „Ik denk dat de Franse regering goed genoeg is opgevoed en de regels van internationale beleefheid goed genoeg kent om haar eigen beslissin gen te kunnen nemen." aldus Barre. De premier maakte daarmee over duidelijk dat volgens hem Ottawa zich maar niet moet bemoeien met de behandeling van Levesque. Dat Ottawa daar wel over denkt liet am bassadeur Gerard Pelletier zaterdag in Parijs weten. Hij zei dat zijn rege ring nauwkeurig bestudeerde of Le vesque nu een duidelijk andere be handeling heeft gekregen dan bezoe kers van zijn niveau doorgaans krij gen in Parijs. Goed opgevoed Gevoelig Overigens heeft de Franse premier Raymond Barre al bij voorbaat laten weten dat Frankrijk zich niets zal aantrekken van Canadese protesten over het bezoek van Levesque. In een vraaggesprek met de Canadese hk televisie zei Barre zaterdag dat het HBniet de taak van Canada is om de De kwestie-Quebec is al jarenlang een gevoelig punt in de betrekkingen tussen Frankrijk en Canada. De Ca nadese overheid is nog lang niet ver geten dat president De Gaulle de afscheidingsbeweging in Quebec tien jaar geleden openlijk aanmoe digde door in MontreaJ met luide stem te roepen: „Lang leve het vrije Quebec". De huidige Franse rege ring is wat fijngevoeliger, maar heeft toch altijd een speciale band met de franstalige Canadese provincie on derhouden. Dat hoefde Canada ver der niet te verontrusten, maar het is wat anders geworden nu er in Que bec een regering zit die openlijk streeft naar afscheiding. Steun aan Quebec kan nu al gauw lijken op steun voor de afscheidingsbeweging. Daarom werd er met spanning uitge keken naar het bezoek van premier Levesque aan Parijs. Nu het bezoek achter de rug is is de indruk dat de Franse regering er zorgvuldig voor heeft opgepast niet openlijk in Canadese vuurtjes te gaan stoken, maar aan de andere kant Levesque alle morele steun heeft gegeven die hij mocht ver wachten. Tot aan het laatst toe werd de premier van Quebec buitenge woon hartelijk behandeld. Zondag morgen werd hij door premier Barre fiaar het vliegveld gebracht, die hem ophaalde uit zijn hotel en hem tot aan de rode loper van het vliegveld bracht. k SALISBURY (Reuter, AP) De Britse commissaris lord Carver ïeeft gisteren zijn vierdaags bezoek aan de Rhodesische hoofd stad Salisbury beëindigd zonder dat een regeling voor de toe komst va"b dat land een stap dichterbij is gekomen. De belang- aefijltste kwesties die' zo'n regeling in de weg staan zijn onopgelost -1 jeBïeten. Carver, door Engeland voorbe stemd om Rhodesië te bestüren tij lens de overgang van een blanke laar een zwarte regering, gaf'eiste en zelf toe dat hij in Salisbury niets lad bereikt. „Er bestaat overeen- emming dat Rhodesië uiteindefiik ider een zwart meerderheidsbes- errillastrijders straks de belangrijk ste rol krijgen bij het handhaven van orde en veiligheid. Lord Carver noemde tegenover de pers de organisatie van vrije verkie zingen als onopgelost probleem. Men is er over eens dat er algemene en uur moet komen, maar er bestaah, vrije verkiezingen moeten komen, anzienlijke verschillen over hoe dat maar verschilt van mening over wat noet gebeuren", merkte Lord Carver >dat zijn, aldus de Brit. De Brit vertrok zondag naar Botswa- ia om zijn gesprekken over de kwes- Ue-Rhodesië voort te zetten. Kort [oor zijn vertrek had hij nog een 'mderhoud van anderhalf uur met Ian Smith, de leider van de blanke iderheid in Rhodesië. Ia afloop gaf Smith een verklaring it waarin viel te lezen: „Er is inder- laad brede overeenkomst over de ■Menselijkheid van een wapenstil- ir(j tand en een regeling, maar de mees- n„ zo niet alle ingewikkelde vragen t "ver hoe die moeten worden bereikt, ilt"leven onopgelost." Is twistpunt noemde Smith zelf de j wa'menstelling van de politie en de strijdkrachten in het toekomstige hodesië. Smith wil daarvoor zijn jgen veiligheidstroepen gebruiken, nu zijn gewikkeld in een guerrilla zwarte verzetsorganisaties. Deze lanisaties willen juist dat hun gu- Htjvging daar niet verder op in, maar volgens de vertegenwoordigers van de zwarte meerderheid betekent „vrij ëh algemeen" dat iedere vol wassen ingezetene van Rhodesië in principe stemrecht behoort te heb ben. Smith ën de zijnen willen een veel beperktere, invoering van stem recht. Nkomo Joshua Nkomo, één van dé militante leiders van het zwarte Rhodesische verzet, gaf gisteren een zeer negatief commentaar op de onderneming vap lord Carver. Volgens Nkomo is Cari vers reis niet meer dan een poging van Engeland om de publieke opinie te misleiden. Engeland probeert de aandacht af te leiden van zijn eigen verantwoordelijkheden in zuidelijk Afrika, aldus Nkomo in „De stem van Zimbabwe", het blad van zijn beweging. DJAKARTA (Reuter) Indonesië zal binnenkort een volledig offensief lanceren tegen de restanten van het Fretilin, de bevrijdingsbeweging op Oost-Timor. Dit is door welingelich te kringen in de Indonesische hoofd stad bekend gemaakt. Het offensief moet eind dit Jaar sa menvallen met het einde van de periode waarin strijders van het Fre tilin zich aan de Indonesiërs konden overgeven zonder dat zij zouden worden vervolgd. Deze amnestie die eerder dit jaar door president Soe- harto was afgekondigd deed vele aanhangers van het Fretilin met de bevrijdingsbeweging breken. Het voorgenomen offensief moet de harde kern van het Fretilin dat zich in de Jungle verschanst heeft oprol len. Het offensief zal begin volgende maand of begin januari worden ge lanceerd. Geschat wordt dat het Fretilin nog over ongeveer vijf- tot zeshonderd strijders beschikt. Oost- Timor werd in juli verleden jaar bij Indonesië ingelijfd. Van onze redactie buitenland AMSTERDAM In Wenen zijn opnieuw vooraanstaande Russi sche dissidenten aangekomen. Het zijn Tatjana Khodorowitsj, Mare Popowsky en de advocaat Dina Kaminskaja. In dit trainingskamp worden strijders van het Westsomalische bevrijdingsfront opgeleid. Het kamp is de voormalige Ethiopische tankbasis bij Jijiga in de Ogaden-woestijn Na de arrestatie van Joeri Orlow en Alexander Ginzburg, beide vooraan staande leden van het Russische co mité dat zich de toezicht op naleving van de Helsinki-akkoorden ten doel stelt, speelde Tatjana Khodorowitsj een zeer belangrijke rol binnen het komité. Zij beheerde een fonds voor steun aan gearresteerde dissidenten in de Sowjet-Unie. Haar huis op de Vredesavenue in Moskou was een middelpunt, waar iedereen terecht kon met rapporten, verhalen en vragen om publiciteit voor bijzonder in het nauw gebrach te burgers. Samen met Tatjana Ploesjtsj zette zij zich in voor de bevrijding van Leonid Ploesjtsj. Deze dissident werd vastgehouden in een psychiatrische gevangenis in Dnjepropetrovsk en werd na een fel le aktie in het buitenland in 1976 plotseling vrijgelaten en naar het westen gezonden. Dit voorjaar publi ceerde Tatjana Khodorowitsj samen met Wiktor Nejcipjelov een rapport over alle geweld en willekeur, waar aan mensen die aandringen op meer l andensdenkenden, rechten voor bloot staan. Noodzaak Mark Popovski is de schrijver van achttien populair-wetemschappelij- ke boeken. Toen hij eea> handschrift indiende waarin hij de nadruk legde op de noodzaak voor wetenschaps mensen om internationaal samen te werken, heeft men hem nog probe ren te verklaren, waarom hij ongelijk had. JERUZALEM (DPA, UPI, Reuter) De Israëlische regering heeft gisteren het voorstel van de Egyptische president, Anwar Sadat, afgewezen, dat gemeenschappelijke werkgroepen van de verschillende betrokken partijen voor de Geneefse conferentie over het Midden-Oosten eerst de problemen bestuderen en evalueren. De regering zegt dat er voor de oplos- voorstel van president Carters veilig- sing van de problemen geen ander 'heidsdeskundige Brzezinski aan- internationaal kader nodig is dan de Geneefse conferentie. Premier Menachlm Begin verklaar de verder na de wekelijkse kabinets zitting dat zijn regering het nieuwe PARIJS (DPA) Een zogenaamd „commando van de Rote Armee Fraktion" heeft gedreigd op 15 november voor elk van de drie in de gevangenis van Stuttgart-Stammheim overleden terroristen een vliegtuig van de Westduitse „Lufthansa" op te blazen. De bedreiging werd gedaan in een brief aan de kantoren van het Franse persbureau AFP in Parijs en Bonn. In de brief wordt gezegd dat de vliegtuigen tijdens de vlucht zullen exploderen. Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan-Carl Raspe, die volgens de mededelingen van de Westduitse autoriteiten op 18 oktober, vlak na de geslaagde bevrijding van het gekaapte Lufthansa-vliegtuig in Mogadisjoe, zelfmoord hebben gepleegd, worden in de brief „vermoorde kameraden" genoemd. De dreigbrieven werden op 2 november in Frankfurt op de post gedaan. gaande de westelijke Jordaanoever verwerpt, volgens dit voorstel zou de westelijke Jordaanoever weer bij Jordanië komen maar Israël zou voor een bepaalde periode bij open grenzen een zekere „verdedigings- aanwezigheid" krijgen. Israël, aldus Begin, kan herstel van een vreemde heerschappij in Judea en Samaria (de bijbelse namen voor de Westelijke Jordaanoever) niet dulden. Een oplossing van het conflict in het Midden-Oosten staat ook centraal bij het bezoek van de Jordaanse ko ning Hoessein aan Cairo. Hoessein kwam gisteren naar de Egyptische hoofdstad na een bezoek te hebben gebracht aan koning Fahd van Sa- oedi-Arabië. Hoesseins bezoek valt samen met het bezoek van de Cana dese minister van buitenlandse za ken Jamieson en van de Russische onderminister van buitenlandse za ken Sitenko. Naharia ion het noorden van Israël is volgens een militaire woordvoerder in Jeruzalem gisteren met raketten beschoten, waardoor twee doden en twee gewonden vielen. De woordvoerder zei verder dat za terdag een Israëlische patrouilleboot bij Rosj Hanikra een vissersboot tot zinken heeft gebracht. Drie opvaren den hadden op het patrouillevaar tuig geschoten, waarop de Israëli sche marine terugschoot. PARAMARIBO (ANP) Suriname en Chili hebben besloten diploma tieke betrekkingen aan te knopen. Dit is in de Surinaamse hoofdstad bekendgemaakt. In afwachting van een nadere re geling zal het contact tussen Surina me en Chili worden onderhouden door de permanente vertegenwoor digingen van beide landen bij de OAS in Washington. Natuurlijk moesten Sowjetgeleer- den zoveel mogelijk gege vens uit het buitenland verzamelen, ."maar het ei gen onderzoek moest z»veel moge lijk geheim gehouden worden. Ten slotte. zo zei men Pop-ovsky, stond men toch tegenover de 1 iebzucht van de kapitalistische landon. Mark Po- povsky heeft die uitleg niet be grepen. ij Hij is zelfs zover gegaan o m een boek te schrijven over de „beteugeling" van wetenschap en wetenschappers in de Sowjet-Unie, een (handschrift dat inmiddels het western al bereikt heeft. Popovsky ziet zijn toekomst in het westen niet al te rooskleurig. „Uit eindelijk zijn wij provincialen", zegt hij. Maar zijn kritische Instelling en zijn historische kennis zouden wel eens waardevolle factoren kunnen blijken om zich hier een nieuw be staan op te bouwen. BEIROET (UPI, ReuU.-r) Bij schietpartijen, bomontp?ioffingen cn artillerie-aanvallen in Libanon zijn in het weekeinde zeker zeven men sen gedood en een twintigtal ge wond. De ernstigste botsingen de den zich voor in het zui den van het land nabij de grens met Israël waar op 26 september een bestand van kracht werd tussen link se en Pales tijnse strijdkrachten enerzijds en rechtse Libanezen ande rzijds. De opleving van de strij d valt samen met besprekingen die p resident Sar- kis van Libanon in Damascus heeft gevoerd met de Syrische president Assad. Volgens welingelichte krin gen in Beiroet moet men daarom niet te veel gewicht hechten aan de hernieuwde strijd. Ooit bij eerder overleg van deze aard leefden de gewelddadigheden op. or Louis Smit RAAG Op 25 oktober 1917 (nieuwe kalender: 7 november) zetten de troepen van het door Lenin en Trotski ingestelde ilitair-revolutionair comité strategische punten in Petrograd, j stad die later omgedoopt zal worden in Leningrad. Een dag "ter werd de oude regering van haar zetel, het winterpaleis, troofd en was Rusland Sowjet-Unie geworden. Het is duidelijk Jt de 60ste verjaardag van de Grote Socialistische Oktoberrevo- Jltie niet ongemerkt voorbijgaat in de Sowjet-Unie en de andere 'Jostbloklanden. p straat hangen spandoeken met el'jizen. en hoofd- en handarbeiders )n l(n bereid een extra zaterdag te e varken om de gebeurtenis te vieren, bk de studenten leveren een bijdra- In Praag geven zij bij voorbeeld rvde gebouwen van de universiteit mji flinke schoonmaakbeurt. Het is ik duidelijk dat de Oosteuropese rs. en vooral de Russische, vol lat met lovende informatie over it de grootste gebeurtenis van de (intigste eeuw wordt genoemd. ifl het partijblad Prawda publiceer- j het Centrale Comité van de Com- nistische Partij van de Sowjet- Aie 73 leuzen ter gelegenheid van {verjaardag van de Revolutie. Hier igen er een paar: Leve de beroem- 60ste verjaardag van de Grote jcialistische Oktoberrevolutie! we de onverwoestbare unie van de peidersklasse, de kolchozboeren de volksintelligentsia! Dat de so- al-politieke en ideologische een- id van de Sowjet-maatschappij ichtig zij! Leve de Leninistische omol Communistische igduniel, de steun en toeverlaat i de Communistische Partij, de )rhoede van de jonge bouwers van t communisme! Proletariërs aller Iden. verenigt u! Een broederlijke )et aan de volkeren die bevrijd i van het koloniale juk en een 'dige strijd voeren voor verster king van de nationale onafhankelijk heid en voor sociale vooruitgang! Een broederlijke groet aan de dappe re strijders voor de bevrijding van volkeren, voor democratie en socia lisme die in gevangenissen en fascis tische folterkamers lijden! Volkeren van de Europese landen! Tracht met kracht de Slotakte van de Europese conferentie ten uitvoer te brengen en Europa te veranderen in een conti nent van vrede, veiligheid, samen werking en sociale vooruitgang! On der het vaan van het Marxisme-Leni- nisme, onder leiding van de Commu nistische Partij voorwaarts naar nieuwe overwinningen in de opbouw van het Communisme! Grondwet In dit kroonjaar voor Rusland past mooi het aannemen van een nieuwe grondwet. Ongeveer vijf maanden geleden bracht de zgn. grondwet commissie een ontwerp in de open baarheid, waarover iedere Sowjet- burger in de krant en tijdschrift zijn zegje kon doen ter aanvulling en verbetering. Onlangs vergaderde deze commissie, die onder voorzit terschap stond van de algemeen-se cretaris van het Centralq Comité van de Communistische Partij en de pre sident van de Opperste Sowjet Leo nid Iljitsj Brezjnew. opnieuw. Het regeringsblad Izwestija en de partij Het Bolsnoi-theater in Moskou opgetuigd voor de viering van de zestigste verjaardag van de revolutie. barbaarse wijze onderwijs en kennis onthouden werd. Tegenwoordig ech ter heeft meer dan de helft van de werkende bevolking middelbaar of hoger onderwijs genoten. Hadden in 1939 maar 123 op de duizend Sowjet- burgers een middelbare of hogere opleiding achter de rug, in 1959 wa ren dat er al 433 en in 1976 767. A. Amoldow is blij dat de nieuwe grondwet voorstelt de wetenschap in het belang van de arbeiders aan bladen Prawda en Sowjetskaja Koel- toera drukten grote foto's af van een verwoed vergaderende commissie. Enige dagen later waren er foto's van de afgevaardigden in de Opperste Sowjet die hun hand opstaken ten teken van hun instemming met de nieuwe constitutie. In de definitieve lezing van de grondwet zijn maar enkele, marginale veranderingen te bespeuren. In verscheidene kranten werden gedichten afgedrukt waarin de nieuwe grondwet als een Levens boek werd geprezen. Novedades de Moscu, een ln de SU uitgegeven Spaanstalig weekblad voor de buitenwacht, levert aardige informatie over het culturele peil in Rusland. Ene A. Arnoldow. doctor in de letteren, vertelt in dit blad dat voor de Revolutie 80% van de Russi sche bevolking analfabeet was. Hij citeert Lenin. die zei dat het volk op te wenden en de scheppende en ac tieve participatie van het volk in de ontwikkeling van de cultuur te be vorderen. Dat het er met die cultuur in de SU goed voorstaat, bewijst de uitgave van boeken. Volgens Arnol dow is Rusland het land waar het meeste gelezen wordt. Eén op de zeven boeken die op onze planeet worden uitgegeven is een Sowjet- boek. De gemiddelde oplage van elk Russisch boek bedraagt zo'n 20 dui zend exemplaren. 95% van de Russi sche gezinnen koopt boeken en houdt er een eigen bibliotheek op i'De vrije wereld' Ondanks de grote aandacht voor het eigen land valt er in de Russi sche pers genoeg te lezen over het buitenland. De Literatoernaja Gaze- ta besteedde laatste acht hele pagi na's aan de misstanden in wat iro nisch met „de vrije wereld" wordt aangeduid. Men vindt er een artikel over de gewelddadige dood van een negermeisje in Chicago, een verhaal over de slechte sociale voorzienin gen voor bejaarden in Japan en ko lossale foto's van hardhandig poli tieoptreden in Engeland en West duitse werklozen die borden mee dragen waarop staat: „Nehme Jede Arbeit an". Een gehele bladzij is gewijd aan kindermishandeling in de Verenigde Staten. De Gazeta draagt de volgende getallen aan: in de VS sterven 2000 kinderen per jaar door de wreedheid van hun ouders, 15000 worden er invalide ten gevolge van de hardhandigheid van ouders en een miljoen worden er jaarlijks blootgesteld aan slaag en foltering. Waartegen de grondwet van de VS niet in het minst protesteert. Als illustraties dienen een foto van een bont en blauw geslagen kind en een foto van stokjes en zweepjes die Amerikaanse onderwijzers ais leer middelen schijnen te gebruiken. „En daarom verhefJen de Sowjet- burgers hun stem ter bescherming van de kinderen, ter bescherming van hen die worde h geslagen, ge marteld en vermoord in de zoge naamde „vrije wen.'ld", aldus luidt de laatste zin van laet artikel. Drugverslaving Een ander probleeim dat de Litera toernaja Gazeta behandelt is de drugverslaving in Italië. In een van het Italiaanse tijdschrift Panorama overgenomen artricel wordt uitge legd dat in het afgelopen half jaar in Milaan, Venetië, Trento, Bergamo, Bologna, Turijn, Mapels en Palermo bij elkaar 36 mensen stierven aan de heroïne. Enige de:tkundigen hebben de laatste twee jaiar bekeken en ge concludeerd dat er in Italië elke twee dagen iemand van overmatig narcoticagebruik de pijp aan Maar ten geeft. Behal'ire in de eenzaam heid van het platteland zijn hard drugs erg populair onder soldaten. In 1973 waren er onder de opgeroe pen dienstplichtigen 69 verslaafden, in 1974 88. in 1974 294 en in 1976 meer dan 300. j Een wat luchtiger anekdote levert tenslotte het !»atirisch weekblad Krokodil. Het vertelt dat een groot aantal bewoners, van Detroit er de voorkeur aan ge eft om geen gebruik te maken van het openbaar vervoer op de tijden datt de scholieren naar school gaan of naar huis terug ke ren. De kinderen roken in de auto bussen. schreeuwen vieze dingen, geven zich aan: uitspattingen over en vallen hun medereizigers lastig. Onlangs besloten de autoriteiten van Detroit huri een lesje te leren. In de bus gingen acht agenten in bur ger mee. Zij wnren evenwel niet in staat om de rebellerende jongeren te kalmeren. Op bevel van de politie reed de chauffeur de bus naar de stadsgevangenis. Dertien Jongens en meisjes zaten die dag niet achter hun sommen, ioaar achter de tralies.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5