Vooroordelen erg diep STOP EENS EVEN, IK BEN ER OOK NOG. Buiten Paramaribo heersen nog steeds felle politieke emoties Staatssecretaris voor ontwapening gewenst VERSE ALBERT HEIJN KOFFIE Treeske Blase werkte twaalf jaar voor oud-patiënten: Oppositie eist herstemming in district Commewijne SURINAME IKV schrijft de formateur VRIJDAG 4 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet9 door Cisca Dresselhuys AMSTERDAM „Natuurlijk ben je niet jaloers op de ellende van een ander. En dat mensen, die in een psychiatrische in richting hebben gezeten, veel ellende, verdriet een eenzaam heid hebben gekend, is duide lijk. Maar toch heb ik wel eens iets van jaloezie gevoeld, wanneer ik zag hoe iemand zich er toch weer bovenop gewerkt had na zo'n rotperiode in z'n leven. Ik voelde, dat die ander erva ringen had meegemaakt, die ik niet kende en dat hij een stuk levenswijs heid veroverd had, dat ik niet bezat." Treeske Blase (45 jaar) is het al die jaren dat ze bij Pandora werkte, toch blijven voelen: in wezen bleef ze een buitenstaander. Ze heeft zich erg verdiept in de problematiek van mensen, die in een psychiatrische inrichting hebben gezeten, ze heeft veel met hen gepraat, vrienden on der hen gekregen, maar toch is ze altijd een zekere kloof blijven voelen. „Het blijft iets dat ver van je eigen bed staat, dat moet je je heel goed bewust zijn. Daarom is ons vrijwilli- gersteam ook opgericht: mensen die zelf door zo'n opname heengegaan zijn weten waarover ze het hebben, zij zijn de echte deskundigen, die recht van spreken hebben. Ik heb die ervaringen in mijn werk wel gemist; er is iets, wat je niet kunt overbrug gen en dat blijft altijd. Wat ik zeg is toch iets.-dat ik over anderen zeg. ik hoor er zelf niet bij. Wat dat betreft heeft Hans (haar opvolger, red.) het gemakkelijker, hij komt uit ons ei gen vrijwilligersteam. hij heeft zelf meegemaakt wat het is om in een psychiatrische inrichting te zitten en daarna weer te moeten proberen een leven op te bouwen tegen alle voor oordelen van je omgeving in. Toch heeft Treeske Blase het fijn en nut tig gevonden om voor Pandora te werken. Ze rolde, even over de der tig, volkomen onvoorbereid in dit werk: ze was secretaresse van een bankier en wist helemaal niets af van psychiatrische inrichtingen, ex- patiënten en dergelijke. Omdat de Amerikaanse miljonair van Neder landse afkomst Van Ameringen, die het startkapitaal voor de stichting gegeven heeft, een vriend was van haar baas, vroeg hij haar voor dit werk. Organisatorisch „In het begin zag ik het gewoon als een organisatorische baan, die ik wel eens eventjes zou opknappen. Nu was er in het begin ook heel veel te organiseren, want na een tijdje zaten we krap in het geld (de oprichter was overleden en van subsidies was nog geen sprake) en er is zelfs sprake Van de oprichting af twaalf en een half jaar geleden heeft Treeske Blase de leiding gehad over de stich ting Pandora: een instelling, die met een startkapitaal van een Ameri kaans-Nederlandse miljionair werd opgericht om verbetering te brengen in de ideeën, zeg maar voor-oordelen, over mensen die opgenomen geweest zijn in een psychiatrische inrichting. „Eenmaal gek, altijd gek", was en is vaak nog de opvatting over deze ex-patiënten. Deze week was Treeske voor het laatst officieel bij de stichting. Ze heeft er ontslag genomen om in december bij de gemeente Amsterdam te gaan wer ken als hoofd van het bureau externe betrekkingen, congreszaken en repre sentatie. Bij Pandora wordt ze opge volgd door Hans van der Wilk, ex- PPR-wethouder van Schiedam voor welzijnsaangelegenheden en al een paar jaar medewerker van Pandora. Het werken aan het verdwijnen van allerlei vooroordelen over ex-psychia trische patiënten doet men bij Pando ra door middel van zogenaamde con frontaties van ex-patiënten met aller lei groepen geïnteresseerde mensen. Vanaf het begin heeft de stichting de nadruk gelegd op de rechtstreekse ontmoeting tussen groepen mensen en ex-patiënten, omdat men geen vrij blijvende, wetenschappelijke lezin gen van zogenaamde deskundigen wilde hebben, maar zeer persoonlijke ervaringen van mensen, die het alle maal aan den lijve hebben onder vonden. geweest van opheffing. In zo'n situa tie valt er natuurlijk heel wat te regelen. Maar al direct merkte ik. dat het toch wel een heel andere baan zou worden dan ik gedacht had." „Van het begin af aan hebben we met vrijwilligers gekerkt, omdat Van Ameringen als de dood was dat we weer een van de vele instellingen zouden worden) die van weten schapsmensen en andere officiële personen aan elkaar hangen. Die eer ste vrijwilligers kregen we op een advertentie in Vrij Nederland. We vroegen daarin om contact met ex- psychiatrische patiënten. Dat heeft in die tijd nog heel wat opwinding veroorzaakt; twaalf jaar geleden was psychiatrie nog een vies woord, daar had je het niet over, daar werd hoog stens geheimzinnig over gefluisterd. Wat dat betreft is er gelukkig heel veel veranderd. Maar aan de andere kant is er ook nog zoveel bij het oude gebleven, ondanks al ons werk en later dat van organisaties als de Cliëntenbond en de mensen van de Gekkenkrant." „Bij mijn afscheid hebben we een filmpje gedraaid van een interview, dat mij acht jaar geleden voor de televisie was afgenomen. We wonden ons toen enorm op over de wijziging van de krankzinnigenwet. Toen ik dat weer terugzag, dacht ik: wat is er eigenlijk veranderd, want daar pra ten we nog steeds over, er is nog geen nieuwe krankzinnigenwet. Op het gebied van de voorlichting over psychiatrie is er in de afgelopen tijd enorm veel veranderd: je leest tegenwoordig erg veel over dit on derwerp in kranten en tijdschriften en op radio en televisie wordt er ook veel aandacht aan geschonken. Dat is goed, want dat neemt een belang rijk stuk van de geheimzinnigheid en onbekendheid van deze zaak weg, waardoor mensen er minder afwij zend tegenover staan. Vooroordelen Wat het wegnemen van de vooroor delen ten opzichte van ex-patiënten betreft: ik geloof dat ook hier wel het een en ander veranderd is, hoewel ik het niet zeker weet. Want wat een mens zegt en wat hij diep in z'n hart denkt, verschilt nogal eens. En met de mond mogen dan steeds meer mensen begrijpend en tolerant zijn, hoe ze er diep in hun hart over den- ken, kom je niet gauw te weten. Je moet er altijd vanuit gaan in dit werk, dat mensen nu eenmaal voor oordelen en negatieve „eerste in drukken" hebben. Ons doel is het om tegen te gaan, dat die bestaande oordelen niet omgezet worden in be slissingen en daden die negatief zijn voor ex-patiënten. Een mens heeft altijd spontaan een eerste indruk van iemand of iets, daar is niets aan te doen. Dergelijke reacties kun je niet wegnemen, maar je kunt wel iets doen aan de gevolgen ervan. Diep ADVERTENTIE. We zijn opgevoed met de moraal onszelf te moeten opofferen, om iets voor dc ander te mogen betekenen. Toch zouden we ook aan onze omgeving willen zeggen: 'Stop eens even, ik ben er ook nog1. Het leren ontdekken van jezelf en een beetje van jezelf gaan houden is een moeilijk proces dat tijd kost. 'Neem de tijd voor jezelf is de titel van drie interviews, waarin een Nog meer in dit nummer o.a. een boeiend artikel over hoe het geheugen werkt, een fotoreportage over tederheid, die meer zeggend is dan vele vvoorden,plus vele verhel derende artikelen, verhalen, moeder van twee kinderen, een alleenwonende man en een gescheiden vrouw over dit onderwerp praten. In het nieuwe nummer van Mensen van Nu. gesprekken en nieuwtjes over jezelf en anderen. Het nieuwe nummer van Mensen van Nu is nu te koop. Voor 3.25. Voor inlichtingen over een abonnement, bel 030 - 32 84 11 Neem er eens de tijd voor. Voor jezelf. deeld (en ook veroordeeld) wordt, in de trant van: ,dat zal wel een rechts mens zijn'. Soms heb ik er moeite mee gehad mensen te overtuigen van mijn integriteit, ze bleven me op grond van mijn verschijning eigen lijk een beetje wantrouwen, ik was een vreemde verschijning in dit al ternatieve wereldje. Dan vecht je notabene zelf tegen etikettering en dan word je er zelf het slachtoffer van; ze vinden Je een rechtse WD-er omdat je een jurk inplaats van jeans aanhebt! Selectie Een van de moeilijkste dingen van haar werk voor Pandora vond Trees ke Blase de selectie van vrijwilli gers. „Je zoekt mensen die hun erva ringen kunnen overdragen. Geen mensen die prachtig spreken, maar niets over zichzelf durven te zeggen. Aan de andere kant moeten de men sen een beetje afstand van hun pro blemen hebben genomen, zodat ze niet elke keer wanneer ze er over praten, in de vernieling raken. Dat zou immers vreselijk voor hen zijn. Je hoopt altijd maar dat je een goe de keus doet. Eigenlijk blijkt pas in de praktijk wie dit moeilijke werk goed kan doen." TREESKE BLASE toch bleef ik een buitenstaander Een belangrijke reden van Treeske Blase om weg te gaan bij Pandora zijn toch wel de spanningen die er onlosmakelijk aan dit werk vastzit ten. „Het gaat hier niet om zakelijke contacten tussen jou en je medewer- SoanninOGn kers. Je wordt zeer persoonlijk bij alles betrokken, waardoor je ook veel over je zelf en je eigen leven gaat nadenken. Dat heeft grote voordelen: ik ben opener geworden, minder bang voor persoonlijke ont boezemingen." „Maar er zijn ook nadelen: je leeft vaak onder grote spanningen, juist omdat er steeds weer een beroep op (foto: Hans van den Boogaard) Je zeer persoonlijke leven wordt ge daan. Die spanning wil ik nu wel eens even kwijt, hoewel ik het werk en mijn collega's erg zal missen. Ik zal wel heel erg moeten wennen aan de ambtelijkheid van mijn nieuwe baan. Nou ja, proberen maar, het is een sprong in het duister; maar dat was het twaalf Jaar geleden bij Pan dora ook". Zelf heb ik nog eens gemerkt hoe diep bepaalde vooroordelen er bij een mens inzitten: ik had hier een ex-ter-beschikking-gestelde op be zoek. Een prima gesprek gehad, hij zou bij ons vrijwilligersteam gaan horen. Toen hij weg was miste ik een presse-papier en een tuinschaar. Wat was mijn eerste gedachte: ver draaid, dat heeft die jongen natuur lijk weggepakt. Een levensgroot vooroordeel. Later vond ik beide dingen gewoon in m'n eigen huls terug en dan schaam Je Je wel even. Maar daardoor weet je hoe enorm diep geworteld (en onbewust) veel vooroordelen zijn." Een stukje vooroordeel waar Trees ke Blase zelf mee te maken heeft gehad in de wereld van de zorg voor ex-psychiatrische patiënten: „Ik zie er uiterlijk anders uit dan de meeste mensen in deze sector, een jurk in plaats van de geijkte spijkerpakken en ribfluwelen broeken met t-shirt. Je merkt toch, dat je daarop beoor- NIEUW AMSTERDAM/SURI NAME Een dagje in Nleuw- Amsterdam de hoofdplaats van het district Commewijne, niet zover van Paramaribo, maar toch een heel andere we reld. Een oud vestingsplaatsje, gelegen tussen lieflijk begroei de wallen, zoals heel wat Ne derlandse stadjes die nog heb ben een sieraad van Surina- me's monumentenlijst. Buiten de wallen de samenvloeiing van de rivieren Commewijne en Suriname tot een geweldige watervakte. Aan de overkant van de rivier nog wat oerwoud en dan in een doorkijkje de wijde oceaan met een eenzaam en in deze uithoek van de we reld verdwaald schip. Een andere wereld, maar dan vooral omdat de politieke emoties hier nu zo hoog oplopen. Bij de verkiezingen van maandag zijn de twee zetels van het district Commewije overgegaan van de oppositie naar de regerings coalitie met een uiterst smalle meer derheid van ongeveer tachtig stem men (terwijl er bijvoorbeeld 175 stemmen ongeldig zijn verklaard). Gisteren was de dag waarop de dis trictscommissaris volgens het regle ment officieel het proces-verbaal van het stembureau moest voorlezen en de uitslag van de verkiezingen bekend maken. Er is een geweldige drukte op het pleintje voor het houten kantoor van de districtscommissaris. Niet alleen zijn de ontevreden en geëmotioneer de kiezers uit Commewijne geko men, maar ook de kopstukken van de verslagen oppositie: Mungra, Nannan Panday, Somohardjo, Ra- sam, Henk Herrenberg en niet te vergeten de brandweer en een deta chement oproerpolitie, die er geen twijfel over laat bestaan dat zij is uitgerust met traangas-revolvers, helmen, schilden en bullepezen. Grimmige indruk Als de ontevredenen zich even ver plaatsen om een van de leiders aan te horen, die de gemoederen wat probeert te bedaren, dan is dat voor de politie aanleiding om een genera le repetitie te houden in het aangor den van de helmen, schilden en bul lepezen. Het wekt een grimmige in druk. „Je kunt zien, dat de fascisten gewonnen hebben", zegt Henk Her renberg, maar hij hoort bij de verlie zende partij. Hij speelt zijn spel ove rigens meesterlijk: geen duimbreed TWEE JAAR NA HET AFSCHEID VAN DE KONINGIN door Jan Kuijk wijkend tegenover de autoriteiten, maar op de Juiste momenten de massa, zonder de hulpmiddelen van microfoons en luidsprekers, tot kalmte brengend. Ondertussen hoor je de gescandeer de leuzen: „Herstemming in Com mewijne" en wat minder luid de verhalen. De districtscommissaris is een javaan, door de regering-Arron op deze plaats benoemd. „Een poli tieke benoeming", zegt iedereen, want de man had geen ervaring in het bestuur. Hij was een actief lid van de KPTI, de Javaanse partij uit Arr ons coalitie en daarom gekozen voor deze post, waarop gemeenlijk kleurloze en onpartijdige admini strateurs werden benoemd. De dag na de verkiezingen heeft hij het be staan om in zijn dienstauto aan het hoofd te gaan van een optocht qm de verkiezingsoverwinning te vie ren, een optocht waarin de versla gen tegenstanders in de vorm van een pop aan de galg bungelend wer den meegevoerd. Ook de vrouw van de districtscommissaris heeft het in de ogen van de mensen hier mis daan. Zij heeft zich in het Suri naams een aantal uitlatingen over de vlaggen van de VDP veroorloofd, die men maar liever niet voor mij vertaalt, zo obsceen is het taalge bruik. Emotie genoeg. Ooggetuigen De officiële zitting van het voorlezen van de uitslag begint veel en veel te laat. Het kantoortje van de district scommissaris is propvol met onte vredenen, ambtenaren en politie mensen. De districtscommissaris zelf draagt een smetteloos wit uni form met zwarte epauletten, met veel goud belegd. Achter hem hangt een bijpassende pet. De bloeitijd van de kolonie lijkt nog niet voorbij. De districtscommissaris denkt het gemakkelijk te kunnen klaren door alleen maar het proces-verbaal voor te lezen en dan de vergadering te sluiten. Maar dat zit hem niet glad. De opposanten hebben hun oogge tuigen van onregelmatigheden on der handbereik en dan zit er voor hem niets anders op dan alles wat zij te vertellen hebben netjes te regis treren. Wat er met die bezwaren zal worden gedaan, is onduidelijk, want het ver velende van deze verkiezingen is dat er door slonzigheid van het parle ment op het ogenblik in Suriname geen goede beroepsmogelijkheden zijn. De grondwet schrijft voor dat er een onafhankelijk stembureau dient te zijn een soort verkiezings- rechter met echte bevoegdheden Maar de grondwet laat de regeling van die zaak verder over aan de gewone wet. die er twee Jaar na de onafhanklljkheid nog steeds niet is Er zijn nu alleen maar districts stembureaus. die zich zelfstandig wanen en aan niemand een bood schap menen te hebben. „Ga naar Marienburgh." suggereert Herrenberg op het stembureau, „dan kunnen jullie zien of er inder daad Haïtianen en Guyanezen heb ben gestemd." Ieder die stemt, moet hier zijn pink in de gele inkt dopen en die gele kleur is een paar dagen zichtbaar. Als de geruchten dus Juist zijn, moeten er hier buitenlan ders rondlopen met gele pinken. Maar om daar achter te komen, moet je wel voortmaken, want stel Je voor dat die mensen zich vaak wassen. Dan is er over twee dager niets meer te zien. Het stembureau maakt geen aanstalten voor een der gelijk onderzoek. „Geen hertelling nodig," is zelfs de conclusie. Wat gaan Herrenberg c.s. verder doen? Eerst het advies van het onaf hankelijk stembureau afwachten (meer dan een advies kan het niet geven) en daarmee naar president Ferrier gaan. Mocht ook die weg doodlopen, dan zal er ten slotte een beroep op de gewone rechter worden gedaan om een herstemming in Commewijne te gelasten. Dat is een lange weg. Zolang die weg niet tot het einde is afgelegd, is de verkiezingsuitslag in Suriname nog niet officieel. Maar ondertussen gaat in Paramaribo het politieke bedrijf gewoon door. Arron zal al wel aan het formeren zijn. al heeft hij nog geen officiële opdracht ge kregen. ADVERTENTIE DEN HAAO (ANP) - In een brief aan kabinetsformateur Den Uyl heeft het Interkerke lijk Vredesberaad zijn teleur stelling erover uitgesproken, dat er in een nieuw kabinet Den Uyl geen plaats is voor een staatssecretaris, belast met ontwapeningsaangelegenhe den. In het eerste kabinet was hiermee staatssecretaris van buitenlandse zaken dr. P. H. Kooijmans belast De brief, die mede ondertekend is namens de r.-k. vredesbeweging Pax Chrisu Nederland, is ook gestuurd aan mr. M. van der Stoei, aan mr. A. Stemerdlnk, dra. J. P, Pronk en dr. P. H. Kooijmans In het Interkerkelijk Vredesberaad zijn negen kerken ver tegenwoordigd, zeven kerken van de reformatie, de oud-katholieke kerk en de r.-k. kerk. Het IKV wijst erop, dat de functie van staatssecretaris, belast met ont- wapeningsaangelegenheden, voor de eerste maal tot stand kwam In lg73, „om uitdrukking te geven aan het belang dat de regering hechte aan het streven naar wapenbeheersing en ontwapening en aan het zoeken naar alternatieven voor een veilig heidsbeleid dat thans berust op we derzijdse afschrikking en vergel ding'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9