Oostenrijks geld uit Holland Wat is recht? Wat Kluwer uitgeeft Overheid lijkt de persvrijheid te willen bedreigen Boek over ervaringen met een hartinfarct 'Artsen strijken op wat leerling-verpleegsters in feite te kort komen' Bafijnjiafijn een bom! vanïloryn. McaD/wZi Boekenprijzen soms echt te gek sportieve mode Bestuurder NVV-bond: Jan de Hartog even in Nederland Jeugd, moet het ontgelden Voorzitter N0TU in jaarrede: Vaste prijzen moeten blijven Schiedamse politie arresteert man na vijf jaar zoeken postgiro en rijkspostspaarbank vnUDAG 4 NOVEMBER 1977 TROUW/KWARTET door mr. N. O. Jorg In het juridisch studentenmaandblad Ars Aequi staat in het oktobernummer een artikel van H. J. de Ru over de vaste boekenprijzen. Hierover spanden de afgelopen zomer boekhan delaren en uitgevers een kort geding aan tegen Maxis. dat beneden de vastgestelde prijs boeken te koop aanbood. Op Europees niveau is echter, behoudens ontheffing, vertikale prijs binding verboden als hierdoor de mededinging (concurrentie) wordt beperkt, verhinderd of vervalst. Door het kort geding werd Maxis verboden met boekprijzen te stunten, maar de Europese commissie of onze regering kan hier verandering in brengen. Tegen de vertikale prijsbinding pleit In het algemeen, dat de prijzen voor de consument te hoog zijn. Vooral de tussenhandel profiteert van de vaste prijzen: de concurrentie van de uit gevers bevoordeelt hen. maar dit wordt niet doorgegeven aan de con sument. Aanvankelijk waren er uit gevers die vóór opheffing van de vertikale prijsbinding waren, omdat zij kansen zagen vta hun eigen boek handels hun marktaandeel te ver groten. Vóór de vaste boekenprijzen pleit dat bij prijsconcurrentie de winst marges van de boekhandel kleiner worden, dat slecht lopende titels niet worden uitgegeven, ingekocht of in voorraad gehouden, samengevat: verschraling van het aanbod aan nieuwe boektitels, immers minder ruimte voor zelf subsidie (bestsellers compenseren zware kost). Tevens betekent het het einde van de kleine boekhandel en uitgever (te weinig winst». Zweden. Australië en Frankrijk zijn de voorbeeldlanden waar na het opheffen van de prijs binding een enorme verschraling van het cultuurgoed „boek" optrad: vertrossing doet ook hier zijn intrede. Inmiddels hebben de grote uitgevers cdat zijn er in Nederland slechts vier) geen belangstelling meer voor de af schaffing van de vaste prijzen. Want er is een ontwikkeling gaande en gedeeltelijk reeds gerealiseerd, waarin de uitgever het gehele kanaal van schrijver naar lezer beheerst (uitgeven, drukken, verzenden, ver kopen). gekoppeld aan een bijna mo nopolistische positie. Je kunt bijvoorbeeld op de vraag: wat is recht? antwoorden: wat Klu wer uitgeeft. De grote uitgevers heb ben geen belang meer bij opheffing van de vaste prijzen, want omdat er nauwelijks meer concurrentie be staat, kan hij ongehinderd zelf zijn prijs vaststellen, die zijn eigen boek handel moet berekenen. Kleine uitgeverijen (o.a. Ars Aequi zelf) blijven ook belang hebben bij vaste prijzen: zij kunnen de boek handelaren nooit de voordelen van de grote concerns bieden. Anderzijds is er wel alle reden om de prijzen van boeken, die soms echt te gek zijn. in de gaten te houden. H. J. de Ru stelt voor: 1» onderzoek naar de mogelijk heid van maximumprijzen; 2) uit breiding van de commerciële aktivi- teiten van de staatsuitgeverij; 3) kri tische opstelling van de schrijvers, zonder wie uitgevers niet kunnen bestaan. Ars Aequi. Bloemstede 69. Maarssen. Een sportieve man die goed gekleed wil gaan let op het Sturka-etiket Hij vindt het in blazers, kolberts en vlotte kostuums. Inder- daaaVsportieve mannenmode met allure. Informeer tel. 02017654Ck Van onze soc.-economische redactie UTRECHT In de gezondheidszorg verdienen 5000 vrije onder nemers artsen en specialisten per maand minstens datgene te veel wat aan 18.000 leerling-verpleegsters wordt onthouden. Bestuurder J. van Oeffen van de ABVA, de NW-bond voor personeel bij de overheid en in de welzijnssec tor. zei dit gisteren in Utrecht op een bijeenkomst van jonge leden die in de gezondheidssector werken. Hij uitte daar kritiek op de weigering van de Nationale Ziekenhuisraad om gedurende de drie maanden durende pre klinische periode in de opleiding van verpleegkundigen salaris te betalen. Vorig jaar zijn de bonden van over- heidsperonseel. óók de ABVA. bij de afsluiting van de eerste CAO voor de ziekenhuizen akkoord gegaan met het laten vallen van de salariëring in de eerste dne maanden van de oplei ding Na protesten en demonstraties van leerling-verpleegsters hebben de bonden toegezegd zich in het komen de CAO-overieg sterk te maken voor het weer uivoeren van een volledig betaalde opleiding Zij willen dat de betaling in de pre klinische periode per 1 januari 1978 in de ziekenhuis- CAO wordt opgenomen. Geen werknemers rw NZR stelt zich op het standpunt dat de leerlingverpleegsters een leer- Ungenstatus hebben en dat het in de zin van de wet geen werknemers zijn. De NZR ziet de niet-betaalde pre klinische periode bovendien als een eerste opstapje naar een volledige dagopleiding voor leerling-verpleeg «ter*. Volgens Van Oeffen wordt aan de leerlingen aan het begin van hun opleiding 3000 gulden onthouden, terwijl ze juist dan vaak schulden moeten maken, omdat ze het ouder Ujk huis verlaten Sinds vong jaar kooden gehuwden en leerlingen van Tijdens een rondvaart door de Rotterdamse haven kon de verzamelde Nederlandse pers gisteren kennismaken met een aantal afleveringen van de AVRO-tv-serie Hollands Glorie, Deze serie zal wekelijks vanaf 26 november op het scherm komen. Bij de vertoning was ook de auteur van de roman Jan den Hartog aanwezig. Hij woont momenteel in de Verenigde Staten. ADVERTENTIE door C. G. van Zweden Louis Arp, die van origine Fransman is, maar later naar Neder land kwam en hier werkte als leraar en vertaler, heeft, nadat hij door een zwaar hartinfarct was getroffen, zijn ervaringen te boek gesteld. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De overheid laadt de verdenking op zich de vrijheid van meningsuiting onmogelijk te willen maken, meent mr. L. van Vollenhoven, de scheidende voorzitter van de Nederlandse Organisatie van Tijdschrift-Uitgevers in zijn jaarrede. De heer Van Vollenhoven baseer de zijn beschuldiging op de voort durende lastenverzwaring, die de overheid de tijdschriftuitgevers en in zekere mate ook de dagblad uitgevers oplegt. Hij noemde de PTT posttarieven, die in vijf jaar 300 procent stegen, en de invoe ring van een nieuwe postcode, die de NOTU-uitgevers „naar bereke ning zeker 25 miljoen gulden zal kosten." Deze lastenverzwaringen zullen uiteindelijk moeten worden ge dragen dcor de lezer, aldus de heer Van Vollenhoven, die zich afvroeg hoe dit te rijmen valt „met het veel gepredikte beginsel van verspreiding van kennis" als die kennis niet meer te verkrijgen is tegen betaalbare prijzen. Hij vreest, dat de mensen zullen kie zen voor een goedkoper medium, de televisie. Ernstige kritiek heeft de NOTU- voorzitter op het wetsontwerp om de handelsreclame uit te sluiten van de vrijheid van meningsui ting (in de Eerste Kamer zijn ern stige bezwaren gerezen) „De over heid dreigt -op deze manier nog een andere bron van inkomsten (advertenties) te willen aan tasten." Mr. L. van Vollenhoven ging ver der in op nieuwe vormen van in formatie-overdracht via de ether, waarbij het televisiescherm een geheel nieuwe functie krijgt, n.l. een reproduktiemlddel voor infor matie, waarom de abonnee zelf heeft gevraagd en waarvoor hij apart betaalt. De heer Van Vol- lenhove had sterk de indruk, dat de overheid aanstuurt op verzor ging van deze wijze van informa tie door de omroep. Hij zei: „Ik geloof, dat niet alleen uitgevers van tijdschriften, dag bladen, boeken en nieuwsbladen op hun hoede moeten zijn. maar ook de omroepen. Want. als men alle gebeurtenissen en richtlijnen vanaf de openbaarmaking van de Nota voor het Massamediabeleid op een rij zet. begrijpt men pas waar het naar toe dreigt te gaan. Invloed van de overheid op datge ne wat de lezer leest, de kijker bekijkt en de luisteraar beluis tert. En dat is een beeld dat ons schrik aanjaagt." Op de pagina economie staat het verslag van een andere spreker in de NOTU-jaarvergadering. prof. Van den Beid, directeur van het Centraal Plan Bureau. ADVERTENTIE 23 Jaar en ouder van hun werkgever een renteloze lening krijgen van 2000 gulden (voor drie maanden) die in anderhalf jaar moet worden afgelost. Volgens Van Geffen wil de NZR nu bij de CAO-onderhandelingen niet verder gaan dan het uitbreiden van de mogelijkheid om een renteloze lening te vragen voor alle leerlingen in de pre-klinische periode. Ook voor anderen Hij zei ook dat de NZR er naar streeft om behalve voor de leerling- verplegenden en ziekenveizorgen- den ook een niet betaalde periode te scheppen voor beroepsgroepen, waarvoor die tot nu toe bestond, zoals voor leerling-radiologische la boranten. De ABVA vindt dat on aanvaardbaar. Bij de CAO-onderhandeling ijvert de ABVA ook voor de afschaffing van de verplichting waar die nog be staat van intern wonen met ver plicht maaltijdgebruik. Dergelijke regels doen volgens de bond denken aan het oude dienstbode-tijdperk: ..Geen loon. alleen eten en Inwoning en je kunt alles met ze doen als werknemers." Ook huisregels voor intern wonenden tasten soms de vrij heid van de leerlingen aan. De bond vindt dat er moet worden gezorgd voor een zo groot mogelijke Individu ele vrijheid via huisregels, die demo cratisch en in overleg met de onder nemingsraad worden opgesteld. Ten slotte wil de bond dat er een vorm van huurbescherming komt voor „internen" onder meer om te voorko men dat ze bij ontslag ook geen dak meer boven hun hoofd hebben. Uitgevers en boekverkopers AMSTERDAM (ANP) De Euro pese uitgevers- en boekverkopersor ganisaties willen In staat blijven de vaste prijs van het boek te handha ven. Zij hebben verzocht hen te ont heffen van artikel 85 van het Ver drag van Rome. Dit artikel regelt de concurrentie binnen de EEG en ver biedt handelsafspraken, die de con currentie verhinderen, beperken of vervalsen. De organisaties zijn ernstig be zorgd over recente uit de EEG-kar- telwetgevlng voortvloeiende ont wikkelingen. die de regelingen rond. produktie. distributie en prijsstel lingen van boeken in gevaar brengen. „Deze ontwikkelingen kunnen een ernstige bedreiging vormen voor het boekenvak en zijn vermogen het al gemeen belang te dienen. Zij zullen in het algemeen leiden tot een hoger prijsniveau en het aanbod van titels zowel in aantal als verscheidenheid beperken," aldus de Europese orga nisaties. Zij zeggen er in het alge meen belang van overtuigd te zijn, dat het boekenvak een bijzondere ontheffing van de kartelwetgeving zou moeten hebben om „zodoende de nationale regelingen (met inbe grip van de verticale prijsbinding, die de beschikbaarheid van boeken voor de consument bevordert en in stand houdt) toe te staan." Een en ander blijkt uit een motie, van de organisaties, die is opgeno men In een brief van de „Vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels" aan de minister van CRM. In deze brief, mede verstuurd namens de Koninklijke Nederland se Uitgeversbond en de Nederlandse Boekverkopersbond, wordt er bij de minister op aangedrongen aandacht aan de kwestie van de verticale prijsbinding te schenken. Duitse staatsprijs voor Rutgers van der Loeft AMSTERDAM An Rutgers van der Loeff heeft donderdag een oor konde en 7.500 mark in ontvangst genomen voor haar boek „Ik ben. Fedde" dat, Jn een Duitse vertaling, tot de beste jeugdroman van dit jaar is uitgeroepen. Het boek dat de kin derbescherming tot onderwerp heeft, verscheen in 1972 in Neder land bij uitgeverij Ploegsma te Am sterdam. De uitreiking van de on derscheiding (de Duitse staatsprijs voor de beste jeugdroman) ge schiedde in het Westduitse Biele feld Arp beschrijft zijn verwarring, zijn doodsangst, de pijn, de vernedering en ontluistering, en zijn lange weg (te beginnen op de afdeling intensive care) door het ziekenhuis. Zijn boek is verschenen bij Standaard uitge verij te Antwerpen en P. N. van Kampen te Amsterdam. Het werkje kreeg de titel 'Kruis of Munt' omdat het met patiënten die aan een hart infarct lijden een kwestie Is van erop of eronder. Arp heeft dat aan den lijve ervaren. Het is met hem kantje boord ge weest. Tot tweemaal toe bleef zijn hart stilstaan, maar dank zij gefor ceerde massage en nog wat medisch gooi en smijtwerk, werd hij tot twee maal toe van de rand van de dood weggesleurd. Aanvankelijk als een opgegeven patiënt, die er dwars tegen de verwachting in toch bo venop kwam. Arp beschrijft zijn ervaringen met artsen, verplegend personeel en me depatiënten, en doet pogingen de gehele ziekenhuiswereld te belichten vanuit de subjectieve positie van de patiënt. In de acute, levensgevaarlijke fase van zijn opname, heeft Louis Arp ook de onthutsende ervaring gehad die sommige mensen hebben als ze door de mentale schok van zware ziekte of ernstige verwonding, het gevoel hebben dat hun geest buiten hun lichaam treedt en zich vrij van zorgen en pijn, onbelemmerd kan bewegen. Deze patiënten lijken dan 'van buiten' naar hun eigen gefolter de lichaam te kijken, en getuigen dikwijls dat zij in het hiernamaals zijn geweest. Ook Arp geeft die inter pretatie, als hij de opmerking maakt dat hij 'de andere kant' heeft gezien. De beschreven toestand is overigens bekend. Een soortgelijk fenomeen schijnt voor te komen bij de z.g. 'lucide dromen'. Vakmensen kennen het verschijnsel en hebben niet de neiging het te beschrijven als erva ringen uit het hiernamaals. een beroepsglimlach, te veel dons op hun bovenlip, te kromme benen, te weinig boezem, en ga zo maar door. De schrijver wekt de indruk dat hij speciaal een appeltje met de jeugd heeft te schillen. Heeft hij slechte ervaringen opgedaan met de jeugdi ge generatie? Als hij de verplegers en verpleegsters van het ziekenhuis in de sfeer van hun vrije tijd tekent, maakt hij er een karikatuur van. Deze scène is zo smakeloos, dat de lezer aan een bordeel denkt, in plaats van aan hooggespecialiseerd personeel van een ziekenhuis. Een beetje lachwekkend is dat rancuneu ze- gehak op de jongere generatie natuurlijk ook. Als de heer zijn clichés thuisliet en een waf intelligenter belangstel ling aan de dag legde voor de genera ties die na hem komen (Arp is de 65 gepasseerd), zou hij best een aardig boek kunnen schrijven. De directeur van de Nederlandse Hartstichting, P. J. H. Kierkels schrijft een beknopt nawoord bij het boekje. Louis Arp: Kruis of Munt. Uitgave Standaard uitgeverij Ant werpen P. N. van Kampen, Amsterdam. Omvang 200 pag. Prijs 14,90. Knippen en naaien met Burda. Uitg. Elsevier, Amsterdam. 192 blz - 16,90. Een bruikbaar verlengstuk van het bekende maandelijkse mo deblad Burda. met duidelijk geïllu streerde voorbeelden en wenken voor het perfect knippen en naaien van kledingstukken. AO-boekje nr 1686: Flamenco, door Shay Oag. Uitg. Stichting IVIO, Le lystad. 20 blz - 1,75. Winter in het bloed, roman van J. Welch, beschrijvend het leven van een arme Indiaanse veeboer in Mon tana. Uitg. In de Knipscheer. Haar lem. 158 blz - 22.—. De godenjaren, door A. Venema. ge situeerd in de jaren rond en tijdens de tweede wereldoorlog. Standaard uitgeverij, Antwerpen. 294 blz - 26.50. De glazen koepel, roman van Dolf Kloek. Uitg. Zomer en Keuning, Wa- geningen. Het boek is een vervolg op .iet boek „Dorp in opschudding" '97 blz 14,90. ADVERTENTIE Clichés Het boekje van de heer Arp is niet een document dat de aandacht zal trekken. Daarvoor mist het te veel. Zijn stijl is af en toe beladen met clichés. Erger is dat de heer Arp weinig of geen mededogen kent met de mensen die hij beschrijft. Daar door mist dit boek ook humor. Arp typeert soms smakeloos. Verpleeg sters hebben maar zo koude ogen en Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De Schiedamse re- cherce heeft gisteren na een anonie me tip een sinds 1972 gezochte man aangehouden. De man, de 26-jarige M. I. S. werd verpleegd In het Notlet- ziekenhuis in Schiedam, waar hij met een schotwond in het been was opgenomen. S. werd gezocht in verband met een overval in Groningen in 1972. Sinds dien heeft de man zich schuldig ge maakt aan diverse schietpartijen. In Gouda schoot de man op politiemen sen. in Schiedam vuurde de verdach te enkele malen op mensen van de spoorwegrecherche Hij is inmiddels overgebracht naar het penitentiair ziekenhuis in Den Haag. waar hij zal worden onder vraagd. Hoe de man aan de schot wond is gekomen was gisteravond nog niet bekend. Gaat u naar de besneeuwde bergen en dalen van Oostenrijk? Laat uw vakantie dan niet bederven door te weinig geld op zak Neem wat betaalkaarten van de postgiro mee. Elk Oostenrijks postkantoor geeft u er 1000 Schilling per kaart voor, op ver toon van uw giropas. Men kan u bovendien naar uw paspoort vragen Schön' Urlaub! Wk7M Contant vreemd geld in meei dan 30 landen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8