Ten Horn krijgt geen steun meer Leerplicht niet tot 18 jaar markim Zwakzinnigen de dupe van bezuiniging 8DAGEN AMERIKA MET KLM, INCL. HOTEL v.a.1318.- In toekomst minder lekkere hapjes Directie Shell werkt onderzoek tegen Caransa uitvoerig door politie gehoord Promovenda laakt overheidsmaatregelen: Politie heeft wel nieuwe gegevens METZLER- elektrische treinen kompleet v.o. 6975 Huize Boldershof moet niveau drastisch verlagen KLM Thuis in de lucht. Spa Orange Opzet van studie onjuist VRIJDAG 4 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN Sommige over heidsmaatregelen. zoals het be schikbaar stellen van roomboter voor de krijgsmacht en de zieken huizen of het verhogen van het vetpercentage van de volle melk. zijn moeilijk te rijmen met het werk van de Nederlandse Hart stichting. Tot deze uitspraak komt mevrouw ir. M. Westmaas-Jes uit Sint Anna- parochie in Friesland, die vandaag aan de Landbouwhogeschool te Wageningen promoveert op het proefschrift „Naar strategieën van voedingsvoorlichting". Mevrouw Westmaas. die huishoud- wetenschappen studeerde en in Wageningen als medewerkster van de vakgroep voorlichtingskunde werkte aan haar promotie-onder zoek. heeft ervaren dat de kennis behoorlijk was toegenomen, maar dat de houding ten opzichte van de voeding lang niet zo sterk was ver anderd. Zij heeft een onderzoek verricht, waaraan vrouwenverenigingen uit tien plaatsen in Nederland deel namen. De Hartstichting, die zich met haar voorlichting met name richt op huisvrouwen omdat die in de mees te gezinnen verantwoordelijk zijn voor de voeding, heeft het onder zoek mede-gefinancierd. Mevrouw Westmaas ging het effect na van de voorlichting, zoals die door diëtis tes werd gegeven met betrekking tot de relatie tussen eetgewoonten en hartr en vaatziekten. Slechts op een enkel onderdeel heeft mevrouw Westmaas bij haar onderzoek een kleine vooruitgang kunen bespeuren nadat er voorlich ting was gegeven over risico-facto ren. preventiemogelijkheden en voedingssamenstelling. De vrou wen stonden nadien iets minder afwijzend tegenover magere zuivel- produkten. Het gebruik van eieren was afgenomen. Ook leek de con sumptie van roomboter minder te zijn geworden, maar die tendens was minder duidelijk meetbaar. Moeilijke zaak Mevrouw Westmaas is niet hele maal gerust op het blijvende ka rakter van haar bevindingen. Zij vond aanwijzingen dat menigeen de neiging heeft de voorlichting in eerste instantie op anderen toe te passen" en niet zozeer op zichzelf, een gedachtengang die overigens uit de literatuur bekend is. Eén van de geënquêteerden maakte de op merking: „Nu kunnen we ons ein delijk permitteren er goed van te leven en nou mag het allemaal niet meer." De onderzoekster merkt in dit verband op: „Uit zo'n verzuch ting blijkt dat het propageren van een soberder, gezonder voedings patroon een moeilijke zaak is in een maatschappij, waarin de wel vaart op een hoog peil staat." Volgens mevrouw Westmaas mo gen degenen, die aan gezondheids voorlichting doen, het publiek erop wijzen (trouwens ook de mensen die het beleid bepalen, dienen erbij betrokken te worden) dat men in geval van ziekte een beroep doet op de algemene middelen. Zij verwijst in dat verband naar het pleidooi van dr. F. Sturmans, buitengewoon hoogleraar in de gezondheidsleer aan de LH te Wageningen, om niet- rokers voorrang te geven bij harto peraties Kantines „Het assortiment 'lekkere hapjes' in dit land zal veel kleiner moeten zijn." meent de promovenda ten slotte. „Voor mensen die ernst ma ken met een gezond voedingspa troon. zijn de mogelijkheden be paald niet talrijk. In kantines van bedrijven en ook van de overheid kan men daar alleen maar kiezen uit minder gezonde artikelen." In dat verband zegt zij blij te zijn met het feit dat de Hartstichting con tact heeft met snack-fabrikanten om te komen tot het aanbieden van produkten. die beter passen in een gezond voedingspakket. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Veendammer bedrijf Ten Hom zal geen financiële steun meer krijgen van de overheid. Het faillissement van de ketelfabriek, waar tachtig mensen werken is daardoor onvermijdelijk. Uit gesprekken met directie en com missarissen van het bedrijf is giste ren op het ministerie van economi sche zaken de conclusie getrokken, dat verdere steunverlening geen haalbare kaart is. Er werd berekend, dat het bedrijf slechts voortgezet kan worden met ten minste vijftien miljoen gulden overheidsgeld. Dit bedrag werd veel te hoog bevonden Op aandringen van Kamerleden zijn gisteren de laatste cijfers verstrekt aan het ministerie. Door de commis sarissen van het bedrijf is er daarbij op gewezen, dat het zelfs onzeker is. of het bedrijf ook met de forse over heidssteun op de langere duur wel levensvatbaar zou zijn. Adviezen genegeerd Ten Hom heeft meerdere malen overheidssteun gekregen. Minister Lubbers wilde deze week niet spre ken over een „falende bedrijfslei ding". maar binnen de de Kamer- commissie voor economische zaken is dat oordeel wel geveld. Men is er vooral verbolgen over. dat adviezen voor een betere verkooporganisatie in het verleden niet opgevolgd zijn ADVERTENTIE. Vlieg er eens uit deze winter en ga met de KLM naar Amerika,voor'r 8-daagse vakantie naar: Naar de mening van de Kamer-com missie had ook de Noordelijke Ont wikkelingsmaatschappij iNOM) de gang van zaken bij het bedrijf nauw lettender moeten volgen De door de overheid opgerichte NOM bezit meer dan een derde deel van de aandelen. Wrang voorbeeld Hoofdbestuurder J. ter Horst van de FNV heeft felle kritiek geuit op de NOM en het overheidsbeleid dat ge richt is op de werkgelegnheid in het Noorden des lands. Ter Horst be schouwt de zaak-Ten Horn als een wrang voorbeeld van het bedrijfseco nomisch beleid van de NOM. In de ..Vakbondskrant" schrijft hij. dat de NOM veel te weinig oog heeft voor het verlies van 'arbeidsplaatsen. „In het noorden kunnen geen arbeids plaatsen meer worden gemist," aldus Ter Horst, die daarbij verwijst naar de problemen bij Koninklijke Schol- ten-Honig en enkele strokartonbe- drijven. Ter Horst noemt het verder een grof schandaal, dat het over heidsbedrijf DSM nog niet heeft kunnen besluiten, een fabriek bij Delfzijl neer te zetten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bijna de hele dag is de Amsterdamse politie gisteren bezig geweest met het verhoor van Caransa. Volgens een politiewoordvoerder is daar een aantal details uit naar voren gekomen, waarmee gewerkt kan worden. ..Het eigenlijke recher chewerk gaat nu eigenlijk pas beginnen Deze ravage was het ge volg van een ongeluk waarbij de twee chauf feurs gewond raakten en beide combinaties geheel uitbrandden. Het ongeluk gebeurde op de Midden- peelweg in de gemeente Wanroy. De oorzaak is voor de politie nog een raadsel. Het onderzoek wordt onder leiding van hoofdinspecteur K. Sietsma uit gevoerd door een team van dertig rechercheurs, die „de hele stad af schuimen en alles controleren". Tot nu toe zijn daaruit echter nog geen concrete aanknopingspunten voort gekomen. die een spoor kunnen leve ren van de vier of meer ontvoerders van de Amsterdamse zakenman De meest opwindende stad ter wereld. V.a. 1318,- CHICAGO Veiligheid in ruil voor platenbonnen Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Esso-Chemie Rotterdam deelt deze maand een fors aantal platenbonnen uit aan haar werknemers, wan neer deze zonder ongevallen, waaruit verzuim voortvloeit, de eerste grote schoonmaak door komen. De kunstmestfabriek ligt tot 23 november stil. Alle machines en installaties zullen in de komende weken grondig opgepoetst worden. De directie heeft verder be kendgemaakt de eerste week ie dereen met een bon van een tientje te honoreren, de tweede week ligt een bon van vijftien gulden gereed en de grote schoonmaakt wordt afgesloten met een waardebon van twintig gulden. Men heeft uigerekend dat er in de schoonmaak een miljoen manuren gaat zitten. Ais de fabrieksstop voorbij is krijgt het voltallige personeel een groot feest aangeboden on der het motto „Vijf jaar be drijfsveiligheid". Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De sectie algemeen voortgezet onderwijs van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) heeft zich gisteren tegen een verlenging van de leerplicht tot achttien jaar uitgesproken. Dit standpunt gaat lijnrecht in tegen het voorstel, dat het hoofdbestuur van de ABOP aan de algemene vergadering heeft voorgelegd. De voorzitter van de sectie. W. N. Rehorst. zette zich fel af tegen een beleidsnotitie van bondsvoorzitter J. van den Bosch over de leerplichtver lenging. In die notitie noemde Van den Bosch de leerplichtverlenging een volstrekt logisch gevolg van de wijzigingen in het onderwijs „Is het wel juist om leerplicht te laten gelden tot achttien jaar met het argument dat er geen ouder meer is die zich tegen de lagere school verzet? Ik vind dat een onaanvaard bare simplificatie," zei Rehorst. Hij had bovendien kritiek op het feit dat nu al uitspraken vóór leerplichtver lenging worden gedaan, terwijl er nog geen enkel gedegen onderzoek naar de motivatie van de leerlingen is gedaan. Rehorst pleitte dan ook voor nader onderzoek en experimenten, alvo rens besloten wordt tot verlenging van de leerplicht tot achttien jaar. Hij betoogde dat „het weten wat goed is voor het kind" gelukkig in onbruik aan het raken is „Laten we daar niet naar terugkeren." zei hij. De leden van de sectie algemeen voortgezet onderwijs stonden overi gens niet onverdeeld achter hun be stuur. Ruim eenderde van de aanwe zige leden verklaarde zich voorstan der van de leerplichtverlenging tot achttien jaar. Met een stroom van argumenten probeerden deze leden de vergadering voor hun standpunt te winnen, hetgeen niet lukte. De voorstanders wezen er onder meer op dat met name in de sociaal zwak kere milieus de animo om door te leren vaak ontbreekt. Juist voor deze jongeren zou leerplicht verlengd moeten worden, om hun zo meer kansen te geven in de maatschappij. Intussen heeft de politie een boekje samengesteld voor banken en ande re bedrijven met alle serienummers van de tienduizend briefjes van dui zend. die Caransa als losgeld moest betalen Het boekje wordt in een oplage van 12000 verspreid Uit het feit. dat het uit veertig folio vellen bestaat, blijkt dat het niet gaat om een serie opeenvolgende nummers. De opsporing van het geld zal daardoor aanzienlijk worden be moeilijkt. Niet uit de roulatie De Nederlandsche Bank overweegt overigens niet de briefjes van dui zend uit de roulatie te nemen en nieuwe met een speciaal merkteken uit te geven teneinde de opsporing te vereenvoudigen. Over de vraag of de fiscus een deel van het losgeld aan Caransa zal ver goeden, kon een woordvoerder van het ministerie van financiën zich gis teren niet uitlaten. Hij wees erop. dat de wet geen regeling met betrek king tot losgelden kent. Het zal van het inzicht van de belastinginspectie van Amsterdam afhangen of het los geld kan worden gezien als een kos tenpost. die noodzakelijk is voor de bedrijfsvoering van de Exploitatie-, ontwikkelings- en handelsonderne ming Caransa BV ADVERTENTIE bril. ieders oogmerk! Kalma wil met advocaat naar Van der Louw Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rotterdamse hoofdinspecteur van politie B D Kalma heeft burgemeester Van der Louw om een onderhoud gevraagd in aanwezigheid van zijn advocaat mr P. H Bakker Schut. Dit verzoek volgde op een gesprek, dat hij gisteren had met. de korps chef. hoofdcommissaris Vermey, on der meer over het meedoen op 27 oktober van de hoofdinspecteur aan een demonstratie naar aanleiding van de dood van de drie RAF-leden Bij het Rotterdamse politiekorps heeft het optreden van Kalma ge leid tot kritiek, met name omdat de demonstratie uitliep in een scheid- kannonade aan het adres van de politie Naar aanleiding van dit gesprek is een brief opgesteld, die vandaag aan burgemeester Van der Louw zal wor den voorgelegd ADVERTENTIE De op een na grootste stad van de USA. Een bezoek dubbel en dwars waard. V.a. 1757,- FLORIDA i De zonnigste staat in de States. Voor'n strand vakantie op z'n Amerikaans. V.a. 1850,- NEW YORK/ WASHINGTON DRUTEN Huize Boldershof in Druten is met haar 590 pupillen een der grootste verpleeginrichtingen voor geestelijk gehandicapten. Evenals andere inrichtigen die in deze sector van de zwakzinnigenzorg werkzaam zijn dreigt zij in moeilijkheden te komen door een strenge, door staatssecretaris Hendriks voorgeschreven toepassing van de uitkeringsnormen door het centraal orgaan ziekenhuistarieven. i 2 Bezienswaardige tegenpolen die u niet koud zullen laten. V.a. 1528,- Haal de folder 8-daagse reizen in de VS, bij uw reisbureau of stuur een briefkaartje aan: KLM Nederland. Afd. Reclame, Postbus7700.Schiphol. De onverbiddelijkheid en soms ook onredelijkheid waarmee dit geschiedt kun nen noodsituaties doen ont staan. De ondernemingsraad van Boldershof wil zich daar niet bij neerleggen. Uitgaan de van de zich nu al voor doende problemen in de ei gen inrichting voert deze raad een actie om de aan dacht te vestigen op de on verantwoorde manier waarop leidend personeel en pupillen met de bezuinigingen worden geconfronteerd. Het is een papieren actie. De ondernemingsraad zal name lijk ministens vijf, maar mis schien wel meer open brieven richten aan de Koningin, het kabinet, en de Tweede Ka mer om uit te leggen wat de gevolgen zijn van de zijns in ziens onjuiste hantering van de uitkeringsnormen. Twee brieven over wat de OR kern problemen noemt, zijn al ver stuurd. Zij betreffen de ver goedingen voor dubbel-ge- handicapten (zwakzinnigen met een lichamelijk gebrek) en het probleem van de dienstjaren-regeling. Half miljoen Wim Beekhuyzen, d£ secreta ris van de OR, deed ons over die kern-problemen het een en ander uit de doeken. Zij gelden voor Boldershof. maar ook voor andere inrichtingen. „Tot 1974 heeft het COZ alle exploitatieverliezen gecom penseerd. Daarna werden de normen wat strenger toege past. In juli van dit jaar ech ter kregen we te horen dat er in 1978 geen cent verlies meer zal worden gecompenseerd. Deze toepassing van de norm betekent voor Boldershof een derving aan inkomsten van tweemaal 240 duizend gul den. Bestuur en directie heb ben langs hun kanalen ge tracht die beknotting onge daan te maken. Tot op heden is dat niet gelukt. Onze OR wil nu vanuit zijn eigen ver antwoordelijkheid voor per soneel en pupillen duidelijk maken wat het voor het werk betekent bijna een half mil joen gulden te moeten mis sen," aldus Beekhuyzen. Bol dershof heeft in 1972 van het ministerie van volksgezond heid toestemming gekregen een speciaal paviljoen te bou wen voor dubbel-gehandi- capte kinderen. Het kwam in 1974 gereed. Op een bijzondere manier aangepast liet het gelegen heid deze categorie kinderen niet alleen te verplegen maar ook te behandelen. Dat laat ste wil zeggen dat men hen door een zeer intensieve zorg op zo'n niveau brengt dat ze binnen of buiten de inrich ting beter toegerust verder kunnen. Op dit paviljoen nu. is volgens de daarvoor ge maakte arbeidsanalyse 33.3 personeelslid nodig. Er zijn er 22.5. Zes van hen zijn al aan andere afdelingen ont trokken. Het COZ zegt echter dat het er maar 16.6 mogen zijn. Het kent namelijk alleen een ver- plegingsnorm en laat de (nota bene door het ministe rie goedgekeurde) behande ling voor wat zij is. Dit bete kent behalve allerlei organi satorische moeilijkheden een inkomstenderving van 240 duizend gWEHn. Het tweede kernprobleem met als zwaar tepunt de zogenaamde dienstjarenregeling, betreft de gehele personeelsbezet ting. Mensen tekort Beekhuyzen: „Uitgaande van een getalsnorm voor de men- sen en de norm voor hun sala riëring mag Boldershof van het COZ 343 personeelsleden hebben en krijgt zij een be paald bedrag om die te beta len. Als zij echter beloond moeten worden volgens de c.a.o.. komt de inrichting vier procent van de loonsom of 240 duizend gulden tekort. Het gevolg is dat er minder mensen kunnen worden aan gesteld. Er zijn nu 318 perso neelsleden. Omdat dit aantal al boven het met de vergoe ding overeenkomende ge middelde in 1977 ligt. moeten we terug tot 308. Dat is dan een verschil van 34 met het volgens het COZ toegestane aantal." Schiphol heft geen anti-terreurbelasting Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De luchthaven Schiphol za! voorlopig geen anti- terreurbelasting voor luchtreizigers heffen om daarmee de veiligheids maatregelen te bekostigen Op de Britse luchthavens zal dit binnenkort wel gebeuren Iedere passagier zal dan een kleine vier gulden moeten betalen omdat de overheid vindt, dat zij de Ja.>ten zeil niet meer kan dragen. Per jaar kost de beveiliging van de zeven vliegvel den in het Verenigd Koninkrijk de schatkist ongeveer 70 miljoen gulden Ook in,Nederland worden de kosten van de beveiliging door de overheid gedragen Deze zal de lusten echter moeilijk kunnen overhevelen naar de luchthaven omdat zij er zelf en kele jaren geleden sterk op heeft aangedrongen de beveiliging in ei gen hand te houden. Aanvankelijk had Schiphol de controles willen la ten uitvoeren door haar eigen lucht havenpolitie Inmiddels heeft de vervoersfedera- tie NVV.'NKV alle andere vervoers- bonden opgeroepen er bij hun rege ringen op aan te dringen, dat de internationale afspraken ten aan zien van luchtpiraterij worden nage leefd. Wanneer dit niet gebeurt, zul len die landen door de vervoersbon den moeten worden geboycot, aldus de oproep ADVERTENTIE met Spa bronwater bereid Drink de natuur ROTTERDAM Shell Nederland heeft bezwaren tegen de manier waarop onderzoekers van de Erasmus Universiteit in samenwerking met de Industriebond NVV de werknemers in ploegendienst van het bedrijf over hun werk ondervragen Vol gens de Stichting Bio-wetenschappen en Maatschappij, die het voor de onderzoekers heeft opgenomen, heeft de directie het personeel afgeraden aan het onderzoek mee te werken. Een woordvoerder van het bedrijf zegt dat dat te ver gaat: Shell zou geen bezwaar hebben tegen het instellen van het onderzoek. De oliemaatschappij acht de opzet van de studie alleen onjuist. De onderzoekers, van de afdeling preventie en sociale psychia trie van de Erasmusuniversiteit, willen nagaan wat de biologi sche, medische en maatschappelijke gevolgen van ploegenar- beid zijn. Daartoe willen ze de arbeiders in de volcontinubedrij- ven van Shell ondervragen. Men heeft geprobeerd uit de puzzels te komen. Er zijn zelfs oplossingen overwogen die niet kunnen. Bijvoor beeld: groepen samenvoegen, zelfs als het ruimtelijk niet kan. Voorts door te denken aan inschakeling van zwak- zinnigen in de verzorging van andere zwakzinnigen, een si tuatie die absurd is. Men komt er echter niet uit. Van daar de actie van de OR waarvan men hoopt dat die zal uitstralen naar andere in richtingen. Beekhuyzen: „We willen de publieke opinie wakker schudden. Voorts wil len we onjuistheden aan de kaak stellen. Vandaar ook een open brief als reactie op wat de staatssecretaris op vragen over deze materie van de Kamerleden Lansing en Cornelissen heeft geant woord. Dat velen zich ervan bewust zijn dat het de ver keerde kant opgaat ten koste van mensen die weerloos zijn. blijkt wel uit het aantal reac ties dat we op onze actie heb- beq ontvangen." „Nee, Tommy, hij is camera niet vergeten

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3