Een bejaarde wist Vorster te weerstaan Bisschoppen vragen inzet voor vreemdelingen Geen vreemdeling in Jeruzalem Potter vraagt VS: kom terug in ILO VANDAAG Voorbijgangers VRUDAG 4 NOVEMBER 1977 KERK T rouw/Kwartet2 Door Toine Eggenhuizen Verzet tegen de apartheid bestaat niet slechts onder radicale jongeren. Een rechtbank in Bloemfontein heeft zopas de 72-jarige Heien Joseph tot vier maanden veroordeeld omdat zij zonder toestemming een bezoek heeft gebracht aan Winnie Mandela, de echtgenote van de leider van het Afrikaans Nationaal Congres) (ANCl. die op Robben Eiland levenslang moet uitzitten. Mevrouw Mandela is verbannen van Soweto naar het gehucht Brandfort in de buurt van Bloemfontein. Zi] mag geen bezoek ontvangen, moet 's avonds thuis zijn en even eens over het weekend, en zij mag niet geciteerd worden Mevrouw Jo seph. uil Engeland afkomstig, wei gerde tijdens de rechtzitting vragen te beantwoorden. Zij verklaarde al leen ..Ik kan niet deelnemen aan de meedogenloze vervolging van me vrouw Mandela." Hangende een uit spraak in hoger beroep is zij vrij op borgtocht van ISO. Ondanks haar hoge leeftijd is me vrouw Joseph nog steeds een actief tegenstandster van het regime. Zij is een van de symbolen van moed en protest tegen de apartheid. Een be perking. haar opgelegd door de mi nister van justitie, verbiedt haar om mee te werken aan een publikatie of interview Zuldafrikaanse kranten mogen haar niet citeren. Mevrouw Joseph werd geboren in Engeland. Na een verblijf In India bereikte ze Durban. Ze trouwde en vestigde zich in Zuld-Afrlka. Veel maatschappelijke problemen heb ben vooral in Zuid-Afrika hun wortel in het politiek systeem. Dit bracht Helen ertoe om haar sociaal-maat schappelijke inzet om te bulgen tot een politieke Inzet Ze werd een van dee leidsters van het vrouwenverzet tegen apartheid. Bovendien werd ze UTRECHT (ANP) - De bis schoppen van Nederland roe pen hun gelovigen op zich ln hun eigen omgeving ln te zet ten voor de vreemdelingen. Kan iemand dit dankzij zlin positie of werk groot aanpak ken, des te beter. Maar er zijn volgens de bisschoppen ook veel kleine diensten te bewij zen, die eenvoudig met gast vrijheid te maken hebben. De vreemdeling heeft niet alleen recht op behoorlijke wettelijke voor zieningen. doch ook op persoonlijke aandacht en respect. In ieder geval moeten christenen mensen van een ander ras of land zonder vooroordeel en zonder wantrouwen tegemoet tre den. De bisschoppen doen hun appel in een brief bij gelegenheid van de ..dag voor de vreemdeling" Deze wordt ln de kerkprovincie gevierd op zondag 20 november aanstaande. De brief is bestemd om te worden voor gelezen tijdens de eucharistievierin gen van het weekeinde 19-20 no vember Aan het begin van hun brief herinne ren de bisschoppen eraan dat op 20 november de kerk het feest viert van Christus Koning. ..wiens rijk een rijk is van liefde, van gerechtigheid en vrede Het strekt zich uit tot alle volken, tot alle rassen en Uien." Vervolgens wijzen de bisschoppen erop dat ln ons kleine land Europese Nederlanders samenwonen met bij na 200 000 buitenlandse arbeiders met of zonder hun gezinnen, meer dan 150 000 mensen uit Suriname, de Nederlandse Antillen en Indonesia, vluchtelingen, voornamelijk uit Zuidamerikaanse landen, en nog an deren. samen vier procent van de Nederlandse bevolking. ..Het kan niet met genoeg nadruk gezegd worden: de vreemdeling heeft tussen christenen een onaan- GENEVE (ANP) De Wereldraad van Kerken heeft woensdag een dringen bereoep gedaan op de Vere nigde Staten om terug te komen op het besluit, het lidmaatschap van de internationale arbeidsorganisatie ILO te beëindigen. In een verklaring schrijft de secretaris-generaal van de wereldraad, dr. Philip Potter, te meer verbaasd en teleurgesteld te zijn over de Amerikaanse beslissing, omdat president Carter en andere leden van zijn regering Juist zo uit stekend zijn opgekomen voor het versterken van de Verenigde Naties en voor het bevorderen van het eer biedigen van de rechten van de mens Dr. Potter herinnert eraan dat de ILO het oudste onderdeel is van de Verenigde Naties en dat deze organi satie zich altijd op doeltreffende wij ze sterk heeft gemaakt voor de ver dediging van de mensenrechten. Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERO AM/DORDRECHT Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tel. 010-115568 OEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Hatg Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 vechtbaar recht op een gelijkwaardi ge plaats." aldus de bisschoppen. Zij vermelden „met respect en dank baarheid" het vele dat voor vreem delingen ln ons midden gedaan wordt, in het groot en het klein: door de overheid, vakbeweging, massa media, buren, kennissen, collega's op het werk. pastores, medische en sociale diensten. ZIJ memoreren ook de goede initiatieven van het eerste en tweede Landelijk Pastoraal Over leg van de rk. kerkprovincie Buitenstaanders Maar, zo schrijven de bisschoppen, er moet nog veel gebeuren, wil een maatschappij tot stand komen waar in ook vreemdelingen, met behoud van hun eigen cultuur, deel kunnen hebben. Om te beginnen moet onze gemeenschap zich nog meer bewust worden van het probleem. De meeste vreemdelingen zijn in onze samenle ving buitenstaanders. Zo vallen bui tenlandse werknemers onder een speciale wetgeving. ZIJ komen mees tal slechts in aanmerking voor de laagst betaalde banen. ZIJ leven ln grote onzekerheid over hun werkge legenheid. vaak ln slechte behuizin gen en veelal lange tijd gescheiden van hun gezinnen. Het feit dat zij een andere taal en cultuur hebben, ver groot nog de kloof tussen hen en talrijke Nederlanders. Maar. zo waarschuwen de bisschop pen. het zijn niet alleen de mensen van de kreet „Nederland voor de Nederlanders" die de kloof gapend houden. „Dat doen ook degenen die bang zijn dat zij ten onrechte hun arbeidsplaats verliezen aan iemand die hier niet geboren is. Ook de men sen die jaloers zijn op voorzieningen voor bepaalde vreemdelingen, de ou ders die bang zijn dat door buiten landse kinderen „hun" school achteruit loopt, de buurt die niet wil dat door vreemdelingen hun straat ln waarde vermindert, houden de vreemdelingen onder ons in een min derwaardige positie." nationaal vlce-presidente van het South African Congress of Demo crats leen groepering blanken die zich aansloot bij het bevrijdings front ANC Afrikaans Nationaal Congres». Dit congress werd in 1962 verboden. Thee en gebak Haar bewegingsvrijheid werd be perkt in 1957 voor een periode van vijf jaar mocht zij het district Johan nesburg niet verlaten, noch bijeen komsten bijwonen. In die tijd heeft ze veel thee en gebak klaar gemaakt, omdat alle bijeenkomsten gingen onder het mom van gezellig samen zijn. Nu stipuleren huls-arrest en an dere beperkingen dat men niet in gezelschap mag zijn samen zijn met één ander kan dus al gezelschap zijn! Van 1957 tot 1961 vond het beroemde Treason Trial (het hoogverraad pro ces) plaats. Helen voelde zich nauw betrokken te zijn geweest bij de zwarte en andere leiders. Er bestond grote eensgezindheid en vriend schap. Vijf maanden zat ze in de gevangenis, waarvan drie weken on der eenzame opsluiting. Tenslotte werden allen vrijgesproken. Bidden Helen Joseph kan vertellen hoe ze na veertig Jaar zonder God geleefd te hebben in de gevangenis opnieuw haar geloof terug vond. Als gevange ne wordt men een nlet-persoon, vol komen „ontkleed" en ontdaan van alles. Ze kon zwarte vrouwen in an dere cellen horen bidden en zingen. Ze werd opnieuw een gelovige, lid van de anglikaanse kerk. Haar eerste vrijheidsbeperking liep ln 1962 ten einde. Onmiddellijk ver liet ze haar huls en begon aan een 13.000 km lange reis om ge„ban"de zwarten op te zoeken. Na terug komst. 13-10-1962, werd zij als eerste onder een nieuwe wet voor vijf jaar Rijke cultuur onder huls-arrest geplaatst, zonder enige vorm van gerechtelijke proce dure. Alleen wonend sinds 1948 in een klein drie-kamerhulsje met tuin. meent ze dat ze er beter aan toe was dan vele zwarte medestrijders. Tus sen zes uur in de morgen en 6 uur in de avond mocht ze haar huis verla ten. mocht dan één persoon tegelijk ontmoeten, 's avonds mocht ze geen bezoek ontvangen. Ze mocht haar baan als secretaresse van het Me disch Fonds van een Textiel Vak bond behouden. Tijdens het week- Ifowakin? einde moest ze thuis zijn. DCWdtung hekje de bom zou zijn afgegaan. Een van hen was zo vriendelijk om te zeggen dat het geen krachtige bom was. Ze zou „hoogstens" een been of arm hebben verloren. Later werd er nog een halve baksteen naar haar huis gegooid die net een ruit miste. Wat haar werkelijk heeft geraakt is dat ze volkomen werd afgesneden van vele vrienden. Contact met an dere ge„ban"de personen was ver boden. CONFERENTIES De bisschoppen constateren dat ook veel vreemdelingen die niet tot de buitenlandse werknemers behoren, buiten de Nederlandse samenleving vallen. Dezen leven nog te dikwijls ln Isolement en gaan soms gebukt on der discriminatie De bisschoppen betreuren dat de meeste Nederlanders geen idee heb ben van wat vreemdelingen door hun rijke cultuur, godsdienstige be leving en goede manier van omgaan met elkaar voor onze maatschappij zouden kunnen betekenen. De bis schoppen noemen in dit verband de aandacht van veel vreemdelingen onder ons voor de waarde van het individu, dat zij een hecht gezinsle ven. nauwe banden met verre fami lieleden. eerbied voor ouden van da gen en liefde voor kleine, alledaagse dingen hebben. Christenen hebben de plicht meer belangstelling te tonen voor de toe stand van de vreemdelingen in onze gemeenschap. Niet om hen te betut telen. maar om hun als volwaardige mensen een plaats ln onze maat schappij toe te kennen. „Die bereid heid hun een plaats in onze samenle ving te geven, betekent dan ook dat wij bereid zijn voor hen plaats te maken. Door gemeenschappelijke inzet moeten de lacunes in de sa menleving opgevuld worden," aldus de bisschoppen. De bisschoppen wijzen de gelovigen op het voorbeeld van Jezus: „een van de boeiendste kanten van Jezus' le ven is het feit dat hij het opnam voor de mensen die door de maatschappij waren afgewezen de lammen, tolle naars. melaatsen, blinden, vreemde lingen Dat Jezus door zijn optreden in conflict kwam met de joodse ge bruiken ten op2ichte van de Samari taan. was voor hem geen overweging waard: hij volgde de normen van het rijk van Ood Door onze mentali teitsverandering en onze inzet voor de minderheden onder ons maken we de vreemde tot onze naaste en brengen we een samenleving tot stand waar ieder dezelfde taal van liefde spreekt en Christus heerst voor eeuwig." zo schrijven de bis schoppen. Zuid-Afrika. Spreker prof. dr. B. Goudzwaard. Zaterdag 5 november. L'Abri. Eek en Wiel (tel. 03449-1659). Samen leren geloven, weekend over godsdienstige opvoeding m.m.v. Hanna Lam. voor leid(st)ers van Jeugdclubs en klndemevendien- sten, 11-12 november. De Olde Vech- te. Ommen (tel. 05291-1963). De ontwikkeling binnen de wereldraad van kerken. Spreker prof. Peter Beyerhaus uit Tübingen. Maandag 7 november 20 uur ln de Noorderkerk te Drachten. Inl. tel. 05905-1204. Het kerkgebouw en de toerist Stu diedag van het Interkerkelijk werk verband voor de rekreatle, donder dag 10 november half elf tot half vier ln het Dienstencentrum te Leusden (inl. en opg. tel. 02158-1302). Provinciaal beraad van kerken in Zuid-Holland, woensdagavond 9 no vember 19.30 uur, Stationssingel 80, Rotterdam over nieuwe levensstijl en kerkenconferentle 1979. Inl. tel. 010-362888. In 1963 publiceerde Helen Joseph in Engeland „If this be treason" (Als dit hoogverraad is), het verhaal van het Treason Trial. Mevrouw Joseph mocht niet ln Zuid-Afrika geciteerd worden of meewerken aan pubilka- tles. De lange weekelndes en avon den alleen thuis gaven haar een zee van tijd om haar tweede boek voor te bereiden. Haar ervaringen tijdens de lange tocht van 13.000 km be schreef ze per brief, gestuurd naar vrienden in London. Werkloos In februari 1966 werd een voor-pu- biikatie van „Tomorrow's Sun" (De zon van morgen, in een vrij Zuid- Afrika) vrijgegeven. Binnen een week werd het bevel tot huls-arrest verscherpt: ze mocht niet aan een publikatie in of buiten Zuid-Afrika meewerken. Dit kon echter de publi katie van haar boek ln Londen niet meer tegenhouden. De verscherping hield ook ln dat ze geen vakbonds gebouw meer mocht betreden. Ze verloor dus haar baan. De toen zestigjarige dame kreeg, evenals nu, regelmatig obscene en insinuerende telefoontjes. Ook brie ven met bedreigingen werden be zorgd. Op een avond blafte haar hond. Dit moet iemand hebben afge schrikt. De volgende dag zag ze een pakje liggen bij het tuinhekje. Ze zag batterijtjes en draadjes. Bom- specialisten van de politie bevestig den dat bij het openmaken van het Vier dagen voor het verstrijken van de eerste vijf jaar werd haar huis arrest verlengd voor een tweede pe riode van vijf jaar. Kort daarna werd het buurhuis gekocht door een politieman. Helen voelde zich inge sloten door glurende ogen en perma nente bewaking. Vrienden bouwden in een mum van tijd een hoge stenen muur om pottekijkers buiten te slui ten. Kanker aan de borst bracht haar in het ziekenhuis voor een ope ratie. De minister van justitie hief haar huis-arrest op, denkend dat ze gauw zou sterven, met uitzondering van de bepaling dat ze niet geciteerd mag worden of meewerken aan een publikatie. De ziekenhuis-behande ling verliep goed. Ze was nauwelijks thuis of ze werd weer opnieuw ge vraagd als spreekster door studentenorganisaties in het hele land. Ze heeft de Zuldafrikaanse nationa liteit. Om te voorkomen dat het regi me haar het land zou uitzetten heeft ze haar Britse paspoort ingeleverd bij de ambassade. Als blanke voelt ze zich medeschuldig aan het sys teem van apartheid. Daarom wil ze het land niet verlaten om zo haar bijdrage te kunnen leveren aan de bevrijding van het land en zijn volk. De meerderheid van de blanken is niet in staat de realiteit te zien. Volgens Helen Joseph speelt vrees een rol. De indoctrinatie en propa ganda heeft de blanke bang ge maakt om te verliezen, wat hij heeft. Er is een onderbewust, niet-erkend schuldbewustzijn over de onrecht vaardige situatie. Helen meent dat eens de blanke regering de rekening gepresenteerd krijgt van de schuld die gemaakt is. Apartheid vreet het individuele leven op, maakt het ge zinsleven kapot, ontneemt de men sen het gevoel mens te zijn, zorgt dat hele landstreken alleen nog maar de vrouwen en kinderen van gastarbeiders herbergen enzovoorts. De schuld voor dit alles vreet aan de gewetens. Daarom krijgt het piëtis tisch christendom zo'n nadruk. Daarom lijkt Zuid-Afrika een erg christelijk land. Helen Joseph is er van overtuigd dat buitenlands kapi taal de status quo versterkt. Betere levensvoorwaarden en lonen, zoals de gedragscode van de EEG-landen, nemen de wortel van het kwaad (apartheid) niet weg. Ze is zich ervan bewust dat het misschien gemakke lijker voor haar is om een dergelijke overtuiging te hebben omdat zij op haar leeftijd minder last van een economische boycot zal hebben. Synthese door Jac. B. Looljen Een luchtfoto van het oude Jeruza lem afgedrukt op een wereldbol. Dat is de voorplaat van de nieuwe kalen der, die Ik onlangs kreeg van de Israëlische luchtvaartmaatschap pij, de El Al. Kun je dat zomaar doen: Jeruzalem projecteren op een globe? Jawel, dat kan en dat moet want van Slon gaat de wet uit en het Woord des Heren vanuit Jeruzalem, zo zeggen de profeten en ze hebben groot gelijk gekregen. Het psalm boek in de bijbel bezingt de stad dichterlijk: „O moederstad uit U is elk geboren."Zouden de mensen van El Al daaraan hebben gedacht toen ze hun kalender maakten? Vanuit de lucht, waarin El Al zorgt voor onze verbindingen met Jeruza lem nu snel naar de gewone platte grond van die stad. De Kat! Meke Bijbelstichting heeft daarvan een zeer illustratief overzicht gepubli ceerd met kaarten en andere a/beel dingen onder de titel „Atlas van Jeruzalem", prijs 14,90. Het gaat, schrik niet, over een periode van 4000 jaar. Dat is nog wel wat anders dan Amsterdam waar we goed ze venhonderd jaar kunnen bekijken en daar hebben toe ome handen al vol aan. Maar ln die Jeruzalem- atlas van de bijbelstichting zak je wel even een eind verder weg in de geschiedenis. Stadsontwikkeling Vierduizend jaar stadsontwikkeling van Jeruzalem in kaart brengen, dat doet deze atlas. Dat gebeurt met, zo lijkt het, nogal simpele lijnen, die voor ledereen duidelijk en begrijp baar zijn. Maar je moet wel weten waar je het over hebt. Het gaat over periodes van Kanadnieten, Jebusie- ten en Israëlieten. Over de tijd van De Ecce Homo (zie de mens)-boog. Illustratie uit „Atlas van Jeruzalem". de tweede tempel en over Jeruzalem in de tijd van Jezus. Dan komen de tijden van de Byzantijnen, de mos lims en de kruisvaarders in het vi zier. Nu kan ik nog wel verder gaan en vertellen over de perioden van de Mamelukken alsmede de Turken en over de stadsvernieuwing waar de huidige burgemeester van Jeruza lem, Teddy Koliek zoveel voor doet, maar daar begin ik niet aan. Shalom Ben Chorin, rabbijn te Jeru salem zei eens tegen me: voor een christen die bij de bijbel leeft, is Israël het tweede vaderland. Ik was het met zijn zienswijze roerend eens. Die kalender van El Al heeft het wel bij het rechte eind. Want in Jeruza lem. die moederstad moeten we ons allemaal thuis voelen. Dat is: we moeten geen vreemdeling zijn in Je- Mevrouw Joseph meent dat de kracht van het nationalisme in Afri ka sterk genoeg is dat het zich kan veroorloven om zowel van het Wes ten als van het Oosten te aanvaar den wat het kan krijgen. Afrika neemt het beste van de westerse democratie en van het communisme op. Dit zal leiden tot een synthese, een vorm van socialisme. Maar Afri ka zal Afrika blijven. Vandaar dat opmerkingen over de zeeroutes rond de Kaap, zo belangrijk voor het Wes ten dat ze niet in handen van het communisme mogen vallen, door Helen Joseph als klinkklare onzin van de hand gewezen worden. Helen Joseph, een statige dame van 72, blijft een symbool van moed en protest tegen apartheid, meewer kend, hopend en biddend dat Zuid- Afrika eens deel van Afrika zal worden. Toine Eygenhuizen, de auteur van deze bijdrage, werkte enkele jaren als katholiek priester in Zuid-Afrika. ruzalem. Vandaar het belang van die atlas. Die leert je de weg kennen niet zozeer door de straten, maar wel door de geschiedenis uan deze 4000 jaar oude stad. Alles wat er in de loop der tijden gebeurde in en om Jeruzalem is te zien in de tekeningen van die atlas van de katholieke bijbelstichting. Die klopt precies met m'n plaat op de kalender van El Al. Christelijke reisgezelschappen in Israël zingen als ze in hun comfortabele touring cars opgaan naar Jeruzalem graag uit psalm 122. Jeruzalem, dat ik be min, wij treden uwe poorten in. Dit mooie reislied beschouwt vervol gens de stad als 's Bouwheers kunst werk. Nu moeten we wel even oppas sen. Want of het nu zo'n fraaie stad is? Eerder moet je zeggen: Jeruza lem is interessant, omdat er zoveel sporen te zien zijn van een voor ons ongrijpbaar ver verleden. Maar mooie bouwkunst? Zeker er valt heel wat te genieten, vooral nu de Israëli sche monumentenzorg de laatste ja ren zoveel restaureert. Maar als het om oude architectuur gaat, kun je net zo goed in Amsterdam gaan wan delen langs de grachten. Het gaat in Jeruzalem eerder om wat ook in dat reislied staat: dat vrede en aangename rust en milde zegen U verblij. Daarover peinzen en praten dagelijks de schriftgeleer den en de politici van de stad. Zij maken plannen voor de toekomst. Wat zal die vreden en aangename rust zijn? Hoe moet je daar naar toe werken? Bij die vraag kan het verle den niet vergeten worden. Voor ons brengt de atlas van de Katholieke Bijbelstichting de historie goed in beeld. Want al kijkende zie je het: uit elke hoek van de wereld waren er mensen betrokken bij Jeruzalem. Fungeerde zij daarom al een beetje als moederstad? POSTER Van de week hadden we 't even over die reclame op de nieuwe haltepaaltjes van het Openbaar Vervoer in Amsterdam. Daarna viel mij op dat dit soort reclame meer gebruikt wordt als het erop aan komt het evangelie aan de man te brengen. Veel van onze lezers zal die laatste zaak ter harte gaan. Maar moet dit via de reclame? Op allerlei plaatsen zag ik een kleine poster met de woorden: Ik ken God. Jij ook? Met deze tekst wordt nog dieper genesteld in het reclamevak. Iedereen denkt onmiddellijk aan: Ik heet meneer zus en zo. Ik drink melk. U ook? Men kan bij zo'n reclame toch zijn vragen hebben. Reclame verkort. Dat moet. want de tekst van de reclame moet inslaan en blijven haken. Maar kan je dat doen met de zaak van het kennen van God? Wie is die ik? Wat bedoelt .hij met God kenner.? Is dat een zaak die voor iedereen meteen duidelijk is? Dat suggereert de korte tekst wel. Ik herinner me een oude vragenlijst Dogmatiek. Zo stond 't ongeveer onder elkaar. Kan een mens God begrijpen? Het antwoord was: neen. met een verwijzing naar de woorden uit Job 26: God is groot en wij begrijpen Öem (of het) niet. Dan volgde de vraag: Kunnen wij God kennen? En daarop het antwoord: Ja. voorzover Hij zich in zijn Woord geopenbaard heeft. Het is duidelijk dat er met dat kennen van God wat meer aan de hand is. Misschien dat er mensen door zo'n korte tekst aan 't denken gezet worden, maar de kans is natuurlijk even groot dat men er schamper lachend aan voorbijgaat. En misschien mompelt iemand dan nog: Met God meer mans. Ik weet niet of het zo moet. Ik denk toch dat het overbrengen van het evangelie meer een zaak van mond op mond beademing is. Spandoeken op straat en korte teksten kunnen dat niet vervangen en m.i. ook moeilijk op gang brengen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Benoemd tot bedrijfspastor bij de Stichting DISK (dienst in de indu striële samenleving vanwege de ker ken) te Nijmegen: P. B. W. Polvliet te Zaandam. Aangenomen naar Maasdijk (toez.): M. J. Kalvenhaar te Nieuwleusen. die bedankte voor Nieuw Am sterdam. Bedankt voor Delft: drs C. van Evert te Steenbergen. Afscheid op 6 nov. van Sint Philips- land: H. Harkema ber. te Brakel; van Westerlee (cl. WinschotenD. Postma ber. te Nieuw-Weerdinge. ALG. DOOPSGEZ. SOC. Intrede te Sneek: G. G. Hoekem? uit Bolsward; te Koog en Zaandijk: B. Post uit Surhuisterveen. GEREF. KERKEN Bedankt voor Gerkesklooster en voor Schoonhoven: A. Addis te Oudega (Smallingerland). Afscheid van Moordrecht: A. C. Moerman ber. te Middelburg: van Wolvega: A. Schweitzer wegens emeritaat. Intrede op II nov. te Dedemsvaart: M. Oppenhuizen te Apeldoorn. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt voor Haulerwijk: A. P. van Dijk te Tiel-Zaltbommel. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Leerdam: L. Vogelaar te Elspeet. Ds. L. P. Krijger Te Zeist is overleden ds. L. P. Krij ger. die vele jaren gereformeerd zen dingspredikant op Soemba is ge weest. Hij werd 93 jaar. Na een korte periode als predikant te Oldemarkt werd ds. Krijger in 1910 beroepen om zendeling op Soemba te worden. Daar werd hij na tien jaar pionier zendeling te zijn geweest, in 1923 docent aan de toen opgerichte the ologische opleidingsschool te Karu- ni. In 1935 ging hij met emeritaat naar Nederland terug, waar hij hulp diensten verichtte in Amsterdam en Amstelveen. Van 1946 tot 1949 was hij nog een periode docent in Karu- ni. Ds. Krijger schreef een handboek voor de christelijke ethiek ten dien ste van de kerken in Indonesië. - 1 Ds. K. J. F. Keuning Op 67-jarige leeftijd is te Haarlem overleden ds. K J. F Keuning. In 1935 begon ds. Keuning zijn loop baan in de evangelisch-lutherse kerk. Hij was predikant in Woerden en in Alkmaar. In 1944 ging hij over naar de Nederlandse hervormde kerk. In deze kerk stond hij in Don kerbroek. Winschoten. Blijham. Oostzaan en van 1966 tot zijn emeri taat in 1975 in Santpoort, waar hij speciaal belast was met het zieken huispastoraat. Hanna Hümmer In onze gisteren gepubliceerde aan kondiging van de bundel meditatie ve rondzendbrieven van Hanna Hümmer (uitg. Voorhoeve. Den Haag) wordt de indruk gewekt dat zij nog leeft. Mevrouw Hümmer is echter op 19 oktober overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2