Energievooruitzichten Nederland verslechterd Overheidssteun voor NOVE ABN Bank Geen lichtpunt in duistere economie Beleidsplan voor wolindustrie Vraag onze man in Dubai. Werkgevers scheepsbouw remmen herstructurering Grotere afhankelijkheid van olie dramatisch Overbrugging voor acht maanden Over de weg naar Afghanistan Bereidheid bij bonden en Stichting Wolcon Volvo probeert bezuinigingen Veel meer aardappelen Industriebond CNV en Unie BLHP: Directeur Van der Beid van Centraal Planbureau >0 VRIJDAG 4 NOVEMBER 1977' FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 19 - R 25 - HS 2t DEN HAAG (ANP) De Nederlandse energievooruitzichten zijn recentelijk eerder verslechterd dan verbeterd. Dat komt omdat onze afhankelijkheid van olieaanvoer uit het buitenland zowel op korte als lange termijn steeds groter wordt. Deze opmerking maakte de direc- veur-generaal voor de energievoor- ziening, drs. W. H. J. Tieleman op een bijeenkomst in Den Haag van de Vereniging voor strategische be- leidsvorming over energievraagstuk- j ken. Volgens de heer Tieleman wordt onvoldoende beseft dat die steeds I grotere afhankelijkheid van inge- j voerde olie dramatisch is. De Neder- landse energievoorziening ontwik kelt zich precies in omgekeerder richting als wat andere landen na streven. Die proberen juist uit die olie-afhankelijkheid te vluchten, zei de directeur-generaal. Ontoereikend Zowel in andere landen als in Neder land wordt ontoereikend gereageerd op het signaal van de oliecrisis, aldus drs Tieleman. Kolen en uranium moeten een gat vullen dat over enige jaren kan ontstaan als er niet genoeg olie meer wordt aangeboden om in de wereldbehoefte te voorzien. Maar voor Nederland was Tieleman niet erg optimistisch over de mogelijkhe- den daarvaan. Kolen zijn in de eerste plaats van belang voor de toepassing in elektri citeitscentrales, zo stelde de top-, ambtenaar vast. Uitbreiding op be langrijke schaal wordt echter de eer ste acht jaar niet verwacht. Kolen- toepassing in de industrie zal in het licht van de scherpe milieu-eisen op korte termijn niet van grote omvang worden. Voor elke aanwending van kolen, ook kolenvergassing, blijft gelden, dat hiermee meer ongerief (in termen van ruimtebeslag, luchtverontreiniging enz.) is ge moeid dan we in ons gasintensieve land zijn gewend. Hieraan wordt zwaar getild in ons land. Wat somber stemt is dat het voor de- hand liggende alternatief dat deze bezwaren niet heeft kernenergie voorlopig evenmin kan worden geac cepteerd. Dit alles bij elkaar drijft Nederland in de armen van de oliele veranciers. ROTTERDAM De Vereniging van exploitanten van gasbedrijven in Ne derland (Vegin) heeft zich donderdag uitgesproken tegen de verhoging van het aardgas-btw-tarief op 1 april 1978. Zij vindt dat het aardgas als een eerste levensbehoefte tot nu toe te recht volgens het lage tarief is belast. De Vegin meent dat de invoeringsda tum van het hogere btw-tarief strijdig is met een redelijk gefaseerde prij saanpassing voor de gebruiker. Zij dringt er bij de regering op aan de ingangsdatum te verschuiven naar 1 oktober 1978. de markt voor energie, maar dbk om die van met energie gemaakte pro- dukten. Belangrijk is een gestage beleidslijn, die bijdraagt aan een duidelijke prijsverwachting. In kri tiek op prijsmaatregelen wordt vaak op gewezen dat een verhoging van de Prijsverhoging Drs Tieleman verklaarde, dat verho ging van de prijs om energiebespa ring te bereiken wel degelijk zin heeft. Het gaat hierbij niet alleen om energieprijs slechts een geringe af name van de vraag ten gevolge heeft. Dit geldt zo het al geldt echter voor de korte termijn, meende drs Tieleman. Op lange tërmijn is de invloed op de vraag die van prijsver hogingen uitgaat, wel degelijk aan zienlijk. In dat verband dacht Tiele man bijvoorbeeld aan de invloed die duurdere energie heeft op investe ringsbeslissingen. Dan is er verder nog de samenhang van de prijsont wikkeling met het uitlokken van nieuw aanbod (vloeibaar aardgas, in tensiever zoeken naar en ontginnen van bronnen enz.). De Nederlandse industrie heeft een energieintensieve structuur. Hier mee dient zoveel mogelijk rekening te worden gehouden. Men dient te beseffen, dat afbouw hier in combi natie met opbouw elders het ener gievraagstuk niet oplost. Niet alleen in Nederland is de ener giesituatie de laatste jaren verslech terd: dit is in de gehele wereld zo. De aanbodopties vallen tegen en de vraagvermindering lukt niet erg. zo vatte drs. Tieleman zijn visie op de energiesituatie samen. Chemie Op dezelfde bijeenkomst van de Vereniging voor strategische be leidsvorming sprak dr. J. A. Wolhoff, lid van de raad van bestuur van Akzo over de gevolgen van de dure energie voor de chemische industrie. Naar de mening van dr. Wolhoff worden de problemen van de chemi sche industrie vergroot door de energiepolitiek van de Nederlandse overheid. Die politiek heeft nl. tot gevolg, dat de prijzen van aardgas en elektriciteit in ons land relatief sterker gestegen zijn dan in de lan den waarnaar wij exporteren. De regering moet ervoor zorgen, zo zei de heer Wolhoff dat de energie- intensieve industrie concurrerend' blijft. Daarom zouden de voordelen van het Nederlandse aardgas voor namelijk in eigen land moeten blij ven. Verder zou een deel van de aardgasbaten gebruikt moeten wor den om investeringen in energiebe sparende processen te vergemakke lijken. Onlangs is de eerste wegvervoerdienst Benelux-Afghanistan operationeel geworden. De dienst vloeit voort uit een overeenkomst tussen Van Gend Loos en de regering van Afghanistan. Beide partners hebben een maatschappij opgericht waarin het Aziatische land voor 51 procent deelneemt en Van Gend Loos voor 51 procent. Op (Ie foto de vier DAF-vrachtwagens die uit Eindhovèn vertrokken naar Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De vakbonden en de Stichting Wolcon zijn het er over eens dat er een beleidsplan moet komen voor de herstructurering van de wolindustrie in ons land. De Nederlandse wolindustrie, voor een groot deel geconcentreerd in Tilburg, geelt op dit ogenblik nog werk aan ongeveer 5.500 mensen. EINDHOVEN Volvo Car met ves tigingen in Born. Helmond en Eind hoven is een actie gestart om te bezuinigen in het produktieproces. Dat zou volgens de directie mogelijk zijn zonder afbreuk te doen aan de kwaliteit. Ook streeft het bedrijf er naar een aantal auto's dat jaarlijks moet worden geproduceerd om ren dabel te kunnen draaien terug te brengen van 160.000 tot 100.000. Dat heeft de directie van Volvo Car mee gedeeld aan vakbondsvertegen woordigers. Volgens Oer van Os. districtsbe stuurder van de Unie BLHP. hebben de bezuinigingen geen betrekking op de loonkosten. Door een verho ging van de efficiency en andere besnoeiingen hoopt de directie vol gens hem jaarlijks een kleine tien miljoen gulden te besparen. Tijdens het gesprek met de vakbon den heeft de directie onderstreept dat er beslist geen liquiditeitsmoei lijkheden zijn. Ook minister Lub bers (Economische Zaken) heeft dat. aldus Van Os. gezegd tijdens een overleg met de vaste Kamercom missie voor economische zaken. Vanuit die commissie heeft het CDA op verzoek van de Unie BLHP de kwestie Volvo ter sprake gebracht. Volgens Unie-bestuurder Van Os heeft Lubbers bij die gelegenheid gezegd dat de plannen tot over heidssteun aan Volvo Car niet alleen zullen worden besproken met de lei ding van het Volvo-concern in Zwe den. maar ook met de Zweedse rege ring. Dit in verband met de Zweedse maatregelen die het bedrijf het on mogelijk maakt in het buitenland te investeren. In afwachting van het plan. waaraan een ondereoek vooraf zal gaan van een extern organisatiebureau, zullen de bestaande bedrijven nagenoeg in hun huidige vorm worden gehand haafd. Om dat te bereiken zal de overheid bereid moeten zijn om in voorkomende gevallen overbrug gingskredieten te verlenen. van het nemen van structuurverbe- terende maatregelen. Dit resultaat van een gesprek, dat is gevoerd tussen de vakbonden van de 'Stichting Wolcon in Tilburg. De stichting Wolcon werd in 1974 met behulp van overheidsgelden in het Minimum leven geroepen en heeft ten doel om de bedrijfstak te redden door middel het aantal werknemers in de wolin dustrie al verminderd van 6.700 tot 5.500. Door toedoen van Wolcon is De vakbonden hebben in\het verle- een aantal bedrijven in Tilburg sa- den herhaaldelijk kritiek geleverd mengevoegd tot Sigmacon maar ook op het functioneren van de Wolcon. deze onderneming is niet aan in- Zij verwijten de stichting dat ze te krimpingen ontkomen. Volgens dis- veel een korte termijn-beleid voert trictsbestuurder H. de Jong van de en dat zij niet toekomt aan de totaal- industriebond NVV is inmiddels het aanpak. Ik dit verband hebben de strategische minimum bereikt. Bij bonden onlangs laten weten, dat zij niet langer medewerking zullen ge ven aan collectieve ontslagen. verdere inkrimping kan niet meer in de eigen Nederlandse behoefte wor den voorzien. HOOGEZAND De overheid gaat de Noordelijke Industrie voor Vezelverwerking (NOVE) verdere steun verlenen. De voor waarden voor de steunverlening zullen in de loop van de volgen de week worden bekendgemaakt NOVE wachtte al enige tijd op een beslissing uit Den Haag. Het bedrijf werkt met miljoenenverliezen. In september werd verklaard, dat de jaarvergadering over het boekjaar 1976 nog in oktober zou plaatsvin- I den. Sinds september 1976 werd wei nig van het bedrijf gehoord, afgezien Ivan inkrimpingen. Bij NOVE werken ongeveer 250 mensen. - Volgens districtsbestuurder Noorda Ivan de Industriebond NW krijgt de NOVE tussen de twee en drie mil joen gulden overheidssteun. Het geld moet volgens Noorda gezien worden als een overbruggingssteun voor acht maanden. In die tijd moet er onderzocht worden wat op langere termijn de levensvatbaarheid van het bedrijf is. NOVE is het enige bedrijf in Nederland, dat hardboard maakt. De ABN blijft bij haar eerder uit gesproken verwachting dat de winst per aandeeloiiet belangrijk zal afwij ken van die over 1976, ondanks de vergroting van het aandelenkapi taal. De ABN zegt dit naar aanlei ding van de ontwikkelingen in het derde kwartaal. De bank zegt een en ander in het prospectus van de 7,5 procent lening van 150 miljoen. GRENSWISSELKANTOREN zal in de komende paar jaar vijf nieuwe vestigingen openen op spoorwegsta tions, o m. in Delft en op Schiphol. Het kantoor op Schiphol zal naar verwachting in december volgend jaar worden geopend, maar dit hangt af van het tijdstip waarop de „Schip- hol-lijn" van de NS gereed is. Het aantal kantoren zal dan stijgen tot "5. Dit zei directeur drs. H. L. F. H. [Donkers tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de GWK. Volgens de heer Don kers heeft de achteruitgang in het aantal overnachtingen van Ameri kaanse toeristen ln Amsterdam geen invloed op de zaken van de GWK. Want, zo zei hij, in deze overnachtin gen zijn niet begrepen de jongelui met de rugzak, die veelal een grote knobbel aan cheques meebrengen." De balie-omzet van de GWK zal naar schatting dit jaar 1,3 miljard gaan bedragen tegen 1,2 miljard in 1976. MOIRA (Verzekeringsbank) te Utrecht is definitief in handen geko men van Exploitatie en Beheermaat schappij Europlan in Den Haag. De eigenaresse, Cannon Street Hol dings, die enkele jaren geleden Moi- ra overnam heeft hiermee inge stemd. DE MAATSCHAPPIJ ZEELAND, die samen met de Britse Spoorwegen de Hoek van Holland-Harwichlijn exploiteert zal een vierde schip op deze lijn in de vaart brengen. Het nieuwe schip, de Prinses Beatrix, zal in de zomer van 1978 in gebruik gesteld worden. De kroonprinses zal de boot op 14 januari dopen. De heerJ.A. Kruisheer. Direkteur van het ABN kantoor in Dubai. Nederlander, zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. In 40 landen. In ae praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Kruisheer uitstekend is ingevoerd in Dubai. Een kleine, maar wel erg belangrijke staat. Zo wordt er in dit gebied door Nederlandse bedrijven voor ettelijke honderden miljoenen aan werken uitgevoerd. Dubai is van groot belang als handels- en transitohaven. Mocht u uw zaken rond de Golf willen uitbreiden dan kan de heer Kruisheer u daarbij adviseren. Zijn adres is: ABN Bank, Kuwaiti Building, Binyas Street, P.O. Box 2567, Deira-Dubai. Telex: 5610. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, Vijzelstraat 32, Amsterdam, Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel.: 020-293862. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. Of er hangende het overleg over een beleidsplan inderdaad geen Sinds de oprichting van de Wolcon ls reorganisaties zullen worden uitge- voerd, hangt sterk af van de over- held. Die zal in nood verkerende be drijven met overbruggingsgelden -moeten helpen. De Wolcon gaat daarom zo snel mogelijk met de re gering om de tafel zitten om over die voorwaarden te praten. De resulta ten van dat gesprek zullen dan aan de orde komen in een volgende ver gadering van de betrokken partijen. Dan pas kan worden gezegd of het licht op groen staat voor een aanpak van de herstructurering, in een vorm waarop de vakbonden steeds hebben aangedrongen. DEN HAAG - Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft zijn definitieve oogstra- ming voor verschillende akker bouwgewassen klaar. Net alS bij de voorlopige ramingen is de bevinding, dat er dit jaar heel wat meer aardappelen ge oogst zijn dan vorig jaar. De uitval niet meegerekend, leverde de kleigrond 2.401 mil joen kilo consumptieaardap pelen op. 10 procent meer dan in 1976; de zand- en veengrond 484.1 miljoen kilo, een toene ming met 9,4 procent. Op de klei werd het aardappelareaal uitgebreid, terwijl de hectare- opbrengst gelijk bleef; op zand en veen werd de oppervlakte vergroot terwijl de hectare-op brengst met 47 procent om hoog ging. De oogst van fabrieksaardap pelen is met 26 procent toege nomen tot 2.519 miljoen kilo. De tarweoogst is met 7 procent verminderd tot 661.2 miljoen kilo. Bij wintertarwe ging de hectare-opbrengst 5 procent omlaag, bij zomertarwe bleef die gelijk maar wel werd de oppervlakte kleiner. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De Industriebond CNV en de Unie BLHP hebben de indruk dat een aantal werkgevers in de scheepsbouw door onderlinge verschillen het werk traineren van de door de Beleidscommissie scheepsbouw benoemde gespreksleiders. De leden van de beide bonden die in de scheepsbouw werken zijn tot deze conclusie gekomen tijdens een ver gadering in Driebergen. Secretaris B. Nieuwland van de Industriebond CNV zei desgevraagd dat het hier niet om een paar namen gaat maar dat de conclusies in het algemeen bedoeld zijn. Bij de herstructurering wil nu eenmaal iedere directie zijn eigen bedrijf zoveel mogelijk hand haven. Aan de conclusie hebben de vak bondsleden de vraag verbonden hoe lang de vakbondsvertegenwoordi- DEN HAAG (ANP) - Minister Lub bers van economische zaken heeft gisteren ontkend, dat het Tilburgse textielbedrijf Sigmacon weefgetou wen heeft verkocht aan Zuid-Afrika. Verkoop wordt ook niet overwogen. De ontkenning komt voor in het antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Castricum en Hart- meijer (PvdA), die gevraagd hadden of het waar was dat Sigmacon weef getouwen naar Zuid-Afrika ver kocht. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het beeld, dat onze economie laat zien is in veel opzichten klemmend en gecompliceerd. Het is dan ook voorbarig om te denken, dat op middellange termijn, laat staan op korte termijn, in vol doende mate orde op zaken kan worden gesteld. Volgens prof. C. A. van den Beid, directeur van het Centraal Planbu reau. die sprak in de jaarvergadering van de Nederlandse Organisatie van Tijdschrift-Uitgevers (NOTU), wint deze conclusie aan scherpte als de situaüe in de bedrijfstakken wordt bezien. „Traditioneel zwakke secto ren worden met nieuwe dieptepun ten in hun produktie geconfron teerd, van de traditioneel snelle groei van sectoren als chemie, olie- raffinage e.d. is niets meer over." Prof. Van den Beid noemde de dis cussie over de vraag of er in 1980 250.000 of 275.000 werklozen zouden zijn absurd. „Het gaat alleen om de tendenties die uit de cijfers spreken, om de signalen die zij geven. En die signalen worden steeds minder op wekkend. „Lichtpunten sinds de laatste prognose (de Macro Econo mische Verkenning 1978) niet, inte gendeel." Als het beleid niet wordt gewijzigd, aldus de directeur van het CPB, ko men alle tendenties voor de komen de jaren terug: geringe groei, stijgen de collectieve lasten, geen winsther stel, zwakke investeringen, moeilijke concurrentiepositie, stijgende werk- maar die komen moeilijk van de grond (kernenergie) of zij leggen wei nig gewicht in de schaal". Niet alleen nationaal, maar ook in ternationaal moet het economisch beleid worden gewijzigd. Optimisti sche stemmen, aldus prof. Van den Beid, geluiden van Witteveen (direc teur van het Internationale Monetai re Fonds) en Van Lennep (secretaris generaal van de OESO), die pleiten voor een expansief beleid, te volgen door een groot aantal landen. Ander zijds is er aanleiding tot pessimisme. Neigingen tot handelsbescherming zijn duidelijk aanwezig, tot concur rerende devaluaties eveneens. Labiel is daarnaast het internationale sy steem. omdat er grenzen zijn gesteld aan de financiering van betalingsba lanstekorten (ontwikkelingslanden) loosheid, etc. Van den Beid: „Nieuwe door det internationale bankwezen, groeisectoren zijn er overigens wel, uitermate omvangrijk was en is. Van den Beid: „een en ander brengt hetgeen er in het begin van de jaren dertig gebeurde scherp in herinne ring". De suggesties voor toewijzing van het binnenlandse economische be leid zijn buitengewoon talrijk en ver schillend. Prof. Van den Beid noemt de loonmatiging, beperking van de omvang van de collectieve sector, selectieve investeringspremies, meer nadruk op nieuwe activiteiten dan leunen op bestaande werkgelegen heidsprogramma's, socialisering van de vraag, intensivering van het ar beidsmarktbeleid. spreiding van werkgelegenheid via korter werken en vervroegde pensionering. Volgens Van den Beid is van sommi ge suggesties twijfelachtig of zij ver lichting brengen voor de situatie op de arbeidsmarkt. Als voorbeeld noemt hij korter werken. gers nog hun verantwoordelijkheid kunnen dragen in de commissie scheepsbouw. De leden kwamen voorts tot de conclusie dat, naast het gezond maken van het resterende deel scheepsnieuwbouw, ook grote aandacht moet worden besteed aan de off-shore werkzaamheden. Uit gangspunt daarbij moet zijn dat zo wel kennis als uitvoerende werk zaamheden in Nederlandse handen moeten blijven. De aandacht voor de off-shore werk zaamheden wordt in het blad WIK van de Industriebond NW onder streept door districtsbestuurder Nas. „Aan de hand van de door de scheepsbouwcommissle uitgebrach te rapporten moet je vaststellen, dat in die tak van bedrijf de beste moge lijkheden voor de komende jaren lig gen", aldus Nas. Het door mr. R. Nelissen uitgebrach te rapport over een samenwerking in de Amsterdamse regio tussen de NDSM en de ADM ten aanzien van grote scheepsreparatles geeft vol gens de CNV'ers en de Unie-leden „alle aanleiding tot verdergaande ge sprekken". Nieuwland merkte in dit verband op dat zijn Industriebond en de Unie al op 29 april aan de Beleidscommissie Scheepsbouw hadden gevraagd zich ook met de scheepsreparatie te gaan bemoeien. Zoals woensdag bekend is geworden is er tussen de NDSM en de ADM een conflict gerezen over de vorm waarin de samenwrklng tot stand moet ko men. De industriebonden hebben de overheid gevraagd in deze zaak in te grijpen. De ADM is onder voorbe houd wel voor een samenwerking in de scheepsreparatie RVS echter (de moedermaatschappij van de NDSM) zou de ADM het liefst willen op slokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21