AZ'67 komt tot bezinning na zoveelste tegenvaller Geen begrip voor Rotterdamse clubs IJSH0CKEYB0ND GOOIT ROER OM You cantake a White Horse anywhere Protest AZ tegen penalties Cees Molenaar nu tevreden met plaats bij eerste vijf Nederlanders succesvol in Europa cup Zware straf Hans Polko Memorandum wordt grond ingeboord Nationaal team verslaat HCKZ België kandidaat Zomerspelen 1988 Tafeltennissers nog onderop Zo weinig mogelijk Nederlandse Canadezen in nationaal team 1 VRIJDAG 4 NOVEMBER 1977 door Johan Woldendorp ALKMAAR - Wat is de plaats van AZ'67 wanneer de uitwed strijd tegen PSV tot geschiedenis is gepromoveerd? De kans op een nederlaag tegen de ongenaakbare koploper van de eredivisie is zo reëel, dat de Alkmaarse brigade met de bescheiden score van vijftien punten uit dertien ontmoetingen niet meer dan een redelijke middenmoter genoemd mag worden Een hard gelag voor een organisatie, die zichzelf als topclub afficheert. Vanzelfsprekend heeft AZ er de afge lopen weken alles aan gedaan om dat verfoeilijke etiket „favoriet" los te weken. Aansprekende toernooi- overwinningen, in AZ's eigen folder luid bejubeld, werden plotseling ge relativeerd tot ongedwongen nie- mandalletjes. Een topelftal valt nu eenmaal niet van de ene op de ande re dag bij elkaar te kopen. DEN HAAG (ANPi Nederland. België en Spanje zijn, na twee ron den Europees bekervoetbal voor clubteams, de succesvolste landen die deelnemers hebben ingeschre ven voor de drie toernooien Elk van deze drie landen verloor in de eerste twee ronden slechts één van zijn deelnemende ploegen, waarbij opge merkt moet worden dat Spanje de drie bekertoernooien begon met in totaal vijf ploegen en Nederland en België elk met vier taems. Gemeten naar het totaal aantal be haalde punten echter overtroeft Ne derland zowel SpanjeE ALS België. In de zestien ontmoetingen die Ajax. FC Twente. PSV en AZ'67 tot nu toe speelden werden 27 punten behaald Club Brugge. Anderlecht. RWD Molenbeek (uitgeschakeld door Carl Zeiss Jenai en Standard Luik behaalder voor België in even vele ontmoetingen 23 punten. Voor Spanje, dat Atletico Madrid. Betis Sevilla. Barcelona en Athletic de Bilbao een ronde zag verderkomen. gold op twintig wedstrijden een to taal van 23 punten. Tot de .anden, waar opvallend veel clubs werden uitgeschakeld beho ren West-Duitsland (het bestand 'liep terug van zes naar vier ploegen), Griekenland (van drie naar nul), En geland (van vijf naar drie) Joegosla vië (van drie naar een) en Oost- Duitsland (van vier naar twee). De resterende ploegen uit Bulgarije. Polen. Hongarije. Roemenië. Tsje- choslowakije. Noord-Ierland. Noor wegen en Schotland kwamen voorts niet verder dan de tweede ronde. Europa cup I Dmamo Dresden (O-Dldi-Liverpool 'Eng) «1-5» M. Panathinaikos iGnei-FC Brugge (Belgi (0-2) 1-0. AjaxiNedi-LevskiSpartak Sofia (Bulg)<2-1) 21. Bórussia'Mönchengladbach (W-Dldi-Rode Ster Belgrado iJoe) (3-0) 5-1. B 1903 Kopenha- (en iDem-Benfiea (Pon (0-10-1. Juventus <Ita>- Olentoran den 1-0» 5 0. Wacker Innsbruck (Öosi-Celtic iSchoüt (1-2) 3-0, Atletico Madrid <Spa>-FC NANTES (Frat (1-1) 2-1 EUROPA CUP II Lokomouv Kosice (Tsji-Austri3 Wien (Oosi (0-0) 1-1. Anderlecht (Bel)-Hamburger SV (W-Dldi (2- 1) 1-1. Manchester United (GB)-FC Porto (Por) '0-4» 5-2. Universitatea Craiova (Roei-Dinamo Moskou (Sovi «0-2» 2-0 Dynamo wns: 3-0. Haj- duk Split (Joei-Diosgyoer (Hon) (1-2) 2-1 Hajduk wns 4-3. Real Betls (Spa)-Lokomotiv Leipzig (O-Dldi (1-1)2-1. Paok Saloniki (Orie)-Vejle BK 'Deni (0-3) 2-1. Brann Bergen (Noo)-FC Twente (Ned) (0-2) 1-2 UEFA CUP. Grasshoppers Zurich (Zwil-Inter Bratislava (Tsji (0-1) 5-1. FC Barcelona (Spa)-AZ'67 (Ned) (l-li 1-1 FC Barcelona wns: 5-4. Schalke 04 (W- Dldi-FC Magdeburg (O-Dld) (2-4) 1-3, New Cast- Ie United (Engi-Bastia iFrai (1-2) 1-3. Elntracht Frankfurt (W-Dld)-Zürich (Zwl) (3-0) 4-3. Dina- mo Tiflis (Sovi-KB Kopenhagen (Den) (4-1)2-1, Gornik Zabree (Pol)-Aston Villa (Eng) (0-2) 1-1, Lens (Frai-Lazlo Roma (Ita) (0-2) 6-0. Union Las Palmas (Spat-Ipswich Town (Eng) (0-11 3-3. Eln tracht Braunschweig (W-Dld)-Start Kristian- sant (Nooi tO-li 4-0. Carl Zeiss Jena iW-Dld)- RWDM (Bel) (1-1) 1-1 Carl Zeiss wns: 6-5 PSV (Nedt-Wldzew Lodz (Pol) (5-3) 1-0. Atletic Bilbao (Spai-Ujpest Dosza (Hom (0-2) 3-0, Standard Luik (Beii-A£K Athene (Gnei (2-2) 4-1. Dlnamo Zagreb (Joei-AC Turijn «Ita» (1-3) 1-0. Marek Stanke Dimitrov (Buli-Bayern Mtlnchen (W- Dldi (0-3) 2-0 De gedachte morgenavond tegen PSV te moeten voetballen twee weken later volgt trouwens de even min eenvoudige uitwedstrijd tegen FC Twente zou dus de vormen van een heuse nachtmerrie kunnen krij gen. Vlak na de onfortuinlijke uit schakeling in het UEFA-cuptoernooi (in Barcelona werd. naarmate de ma rathonzitting vorderde, duidelijk dat een actie om Johan Cruyff over de streep te trekken, verspilde energie is; maar dat terzijdei wenste trainer Hans Kraay zijn zorgen nog niet richting Eindhoven te sturen. „PSV interesseert ons totaal niet' meldde hij zelfs. „De club mag zo ver weglopen als ze wil. als dat morgen maar niet ten koste van ons gaat. PSV mag van mij best kampioen worden. In Eindhoven speelt nu een maal het beste elftal. De landstitel is voor AZ niet belangrijk. Als je zegt, dat wij bij een nederlaag tien punten achter staan op nummer één. dan vraag ik me af: .Wie staat er zover op ons voor?' We streven naar een plaats bij de eerste vijf. Dat is nog steeds haalbaar." De broekriem wordt, zo te horen, stevig aangehaald in de Kaasstad. Een vierde of vijfde plaats geeft nog steeds geen recht op Europees voet bal. Vandaar dat de ambities wel verder moeten reiken dan Kraay doet voorkomen. „Er is geen enkele reden om wanhopig te worden, wan neer we morgenavond verliezen", vindt ook Cees Molenaar, bestuurs lid en (nog veel meer) mede-geld schieter van AZ. „Kijk maar naar Feyenoord vorig jaar. Waarom zou PSV niet zo'n inzinking kunnen krij gen? Ik heb gehoord, dat die club woensdag niet zo sterk heeft ge speeld. Bovendien is PSV erg kwets baar. Wanneer René van de Kerkhof er niet bij is. daalt de kwaliteit met vijftig procent. Daarentegen hebben wij in Barcelona bewezen, dat we het gemis van enkele belangrijke krach ten goed kunnen opvangen." Toch geeft Cees Molenaar toe. dat AZ tot nu toe niet geheel aan de verwachtingen heeft voldaan. „Ik had er", bekent hij. „inderdaad opge rekend. dat wij iets hoger zouden staan. Aan de andere kant hebben we momenteel even veel punten als vorig jaar omstreeks deze tijd. En de achterstand op de nummers twee en drie is zodanig, dat die clubs binnen het bereik van AZ blijven. Alleen PSV kunnen we voorlopig vergeten, dat geef ik toe." De gebroeders Molenaar hebben niet onder stoelen of banken gestoken, dat afwijzing van de overdreven gro te gemeentelijke subsidie van 2,25 miljoen (door de provinciale over heid gereduceerd tot 1.500.C00 gul den) gevolgen kan hebben voor het beleid van de eerstkomende tien jaar. Voorzitter Arie Ligthart zei en kele weken geleden op dreigende toon: „Ik vind het een reële zaak. dat ADVERTENTIE FINE OLD SCOTCH WHISKY ANDRÉ KERSTENS Klaas Molenaar en voorzitter Lichthart:PSV interesseert ons niet' wij de garanties nu terug moeten kunnen draaien." Of dat inderdaad gebeurt, blijft voorlopig in raadselen gehuld. Het bestuur van de Noordhollandse stichting heeft zich nog niet over dit „probleem" gebogen. Cees Molenaar z'n opmerking „het liefst worden we natuurlijk dit jaar kampioen, maar er is niet gesteld dan en dan moet het gebeuren; we gaan in die zin niet meer planmatig te werk" mag dan ook niet in verband met een harde reactie worden gebracht. Molenaar verder: „Ik kan daar nog niet op vooruit lopen. We moeten gewoon bekijken, wat we met ander half miljoen kunnen doen." De afwij zing hoeft de eventuele aankoop van een vleugelspits niet in de weg te staan. „We zijn aan het zoeken", legt Cees Molenaar uit. „Mogelijk valt het probleem binnen de selectie van AZ op te lossen. Het heeft er immers alle schijn van. dat Bert van Marwijk binnenkort zijn come-back viert. Daarnaast hebben we John Metgod achter de hand. Bobby Vosmaer is een ander verhaal. Ik vind hem een klassevoetballer, maar op de bank kan hij onmogelijk in vorm komen. Wanneer hij zich bij MVV ontwikkelt tot een goede vleugelspits, komt hij gegarandeerd terug bij AZ. En tot slot is er geld om de markt op te gaan. Er zijn. als het nodig mocht blijken, mogelijkheden om nog dit seizoen een grote transfer te sluiten." ZEIST Hans Polko. de aanvaller van eerste-divisieclub De Graaf schap. is door de tuchtcommissie van de KNVB voor vier wedstrijden geschorst. Polko werd afgelopen zondag in de competitiewedstrijd in en tegen Heerenveen door scheids rechter Mulder uit het veld ge stuurd. omdat hij een Heerenveen- speler met de elleboog in het gezicht had gestoten. Naast zijn schorsing kreeg Polko een boete van 150 gul den opgelegd. Terry Lees (Roda JC) kreeg de hoog ste geldboete: 250 gulden en werd bovendien voor twee wedstrijden geschorst. Zijn clubgenoot Ziegler kwam i er beter vanaf. Hij kreeg slechts een boeking. Lees (Roda JCi: twee wedstrijden onvoor waardelijk en een boete van 250 gulden. Willem- se (NECi: twee onvoorwaardelijk en 100 gulden (lopende voorwaardelijke schorsing werd In- stand gehoudenI. Van Dlggele (Excelsior»: twee onvoorwaardelijk en 100 gulden (verweer moge lijk tegen de overweging een voorwaardelijke schorsing van één wedstrijd om te zetten ln een onvoorwaardelijke schorslngi. Polko (De Oraaf- schap): vier onvoorwaardelijk en 150 gulden. Quaden (MVVi: twee onvoorwaardelijk en 100 gulden. Van onze sportredactie BARCELONA AZ'67 heeft bij de UEFA officieel geprotes teerd tegen de wijze, waarop Barcelona het pad naar de derde ronde van het Europa Cup 3- toernooi mocht effenen. De Alk maarse club, die door het ne men van strafschoppen werd uitgeschakeld, vecht de eerste vier penalties van de Spaanse club aan. ïn strijd met de regle menten kwamen de doelpunten van Rexach, Asensi, De la Cruz en Amarillo niet door éen vloei ende beweging tot stand. Ama rillo's schijnbeweging was zelfs zo doorzichtig, dat scheidsrech ter Paterson de elf-meterlrap liet overnemen. Alleen Johan Cruijff handelde geheel volgens de regels. AZ rekent er op, dat de UEFA het protest toekent en dat de strafschoppenserie in het stadi on Nou Camp moet worden overgenomen. Enkele jaren ge leden vond een vrijwel identiek incident plaats tijdens de wed strijd Panatinaikos-Levski So fia. De beslissing werd destijds op onreglementaire wijze gefor ceerd; reden voor de Europese voetbalfederatie om beide ploe gen weer op te trommelen. Het is uiterst twijfelachtig of AZ even succesvol is. Paterson verklaarde na afloop van de wedstrijd tegen Barcelona, dat hij al had gefloten, voordat Amarillo voor de eerste keer de voet tegen de bal zette. Hans Kraay, de trainer van de Alk maarse club: ..Wanneer een strafschop onjuist wordt inge schoten, mag hij nooit en te nimmer worden overgenomen. Integendeel, het spel behoort hervat tc worden met een vrije schop voor de tegenpartij." Zijn collega Rinus Michels daarentegen: ,,Je mag niet van mij verwachten, dat ik de regle menten letterlijk ken, maar ik weet wel, dat er verschil bestaat tussen de omstandigheden, waaronder strafschoppen wor den toegewezen. Het maakt veel uit of dat tijdens de normale speeltijd gebeurt, of na een ver lenging, wanneer er een beslis sing tot stand moet worden ge bracht." Overigens leefde bij een gedeel te van het AZ-bestuur de ge dachte, dat de wedstrijd moge lijk ongeldig wordt verklaard. Cees Molenaar: „Wanneer de UEFA het protest toewijst, denk ik, dat we op neutraal ter rein tegen Barcelona moeten spelen." door Richard Mathijsse ROTTERDAM De raadscommissie voor sport en recreatie ln Rotterdam heeft gisteren met uitzondering van de CDA- vertegenwoordiger prof. dr. J. H. Christiaanse geen spaan heel gelaten van het memorandum dat Excelsior, Feijenoord en Sparta twee weken geieden aan drs. Roel den Dunnen hebben aangeboden. ROTTERDAM De nationale he renselectie heeft in Rotterdam een vriendschappelijke hockeywed strijd tegen de Haagse vereniging Klein Zwitserland met 4-3 gewon nen. De doelpunten voor het Neder landse team werden gescoord door Paul Litjens (uit een strafcorner) en door de Kampong-speler Tom van 't Hek, die drie maal doel trof. Tjeerd Borstlap, Ron Steens en Wouter Kan scoorden tegen. De vriendschappelijke wedstrijd was een voorbereiding voor de reis naar India, die de Nederlandse hoc- keyselectie van 8 tot 23 december zal maken. Het memorandum was het antwoord van de clubs op het verzoek van de gemeenteraad met een gezamenlijk beleidsplan voor de dag te komen dat als discussiestuk moest dienen voor het verlenen van eventuele sub sidie Wethouder Den Dunnen, die zich de afgelopen maanden bijzon der heeft ingezet voor het betaalde voetbal in Rotterdam noemde de reactie „beneden de maat en nauwe lijks ter zake". De clubs komen dan ook niet verder dan de dringende smeekbede hun alle drie subsidie te verstrekken. Uit het nu ontvangen antwoord blijkt beschamend, klaar en duidelijk, dat de met de mond beleden bereidheid om mee te werken aan het gezond- maken van het betaalde voetbal in BRUSSEL België gaat zich kan didaat stellen voor de organisatie van de Olympische Zomerspelen van 1988. Dit heeft de voorzitter van het Belgisch Olympisch Comité. Ra- oul Mollet. gisteren in Brussel ver klaard. Over de toewijzing van die Spelen wordt pas in 1981 beslist door het Internationaal Olympisch Comité. Mollet deelde mee dat de Belgen willen bewijzen dat de organisatie van de Spelen niet noodzakelijk ge paard hoeft te gaan met gigantisme. Hij wil vooral de bestaande infra structuur gaan gebruiken. Uiteraard zullen wel een aantal aanpassings- en moderniseringswerkzaamheden nodig zijn. De Belgen willen de Spe len niet in één plaats houden, maar verspreiden over het hele land. AMSTERDAM Nederland is. na drie speeldagen van de Europese Superliga, het enige land dat nog geen overwinning heeft behaald. Zweden daarentegen is het enige land dat drie overwinningen heeft geboekt, waarvan de laatste tegen Nederland (6-1tot stand kwam. Rotterdam, er in feite niets is. Op deze basis ben ik niet in staat de prioriteiten die ons in december bij de begrotingsbehandeling wachten te verzwaren door hieraan ook de financiële perikelen van het Rotter damse prof-voetbal toe te voegen. Althans niet onder deze omstandig heden en zeker niet meer dit jaar." aldus de heer Den Dunnen. Het PvdA-raadslid C. Pieren, die aanvankelijk niets van subsidie van het betaalde voetbal wilde weten, verklaarde dat hij van gedachten was veranderd en dat het profvoet bal evenals de kunst, naar zijn me ning voor gemeentelijke steun in aanmerking komt. Het raadslid zei misselijk te worden van de bewerin gen dat Excelsior niets voor een fu sie voelt, maar Sparta wel. „Ik weet zeker dat Sparta helemaal niet sa men wil met Excelsior. Maar men blijft elkaar de zwarte piet toespe len. Het wordt tijd dat er rode kaar ten worden uitgedeeld. Men wil al leen maar de kassa's van de gemeen te openen zodat iedereen eruit kan graaien." De heer Pieren zei niettemin bereid te zijn de clubs niet te laten verdrin ken mits er een fusie tot stand komt en ook de KNVB de helpende hand toesteekt Prof. Christiaanse wenste de zaak wat genuanceerder te be zien. Hij was de mening toegedaan dat de clubs toch wel enkele zinnige opmerkingen over het accommoda tie-probleem hadden gegeven. De heer Christiaanse kondigde aan dat hij wellicht in december met een eigen voorstel zou komen. Drs. H. Bontenbal (WD) was het eens met de wethouder dat de clubs maar met een slecht plan voor de dag waren gekomen. „Als het wel goed in elkaar had gezeten had ik dat best willen verdedigen. Niet één vertegenwoordiger van de betaalde voetbalorganisaties in Rotterdam was bij de openbare vergadering aanwezig. Dorde speeldag Joegoslavië Tsjechoslowaklje 1-6. Zweden-Nederland 6-1. Frankrijk-Honga- rtje 3-4. Sovjet Unie-Engeland 5-2. Stand 1 Zweden 2 Sovjetunie 3 Joegoslavië 4 Hongarije 5. Tsjechoslowakije 6 Frankrijk 7 Engeland 8. Nederland 3 3 0 6 16-5 3 2 14 12-9 3 2 14 10-11 3 2 1 4 9-12 3 12 2 12-9 3 12 2 11-10 3 1 2 2 9-12 3 0 3 0 5-16 Het programma voor de vierde speeldag 15 december! ziet er als volgt uit Hongarije-Joe goslavië. Tsjechosowaklje-Frankrijk. Enge- land-Zweden. Nederland-Sovjet Unie dn Mid delburg!. PAARDENSPORT De Westduitse ruiter Hendrik Schulzr Sirholl heelt tijdens het internationale concours hippiqur in New York met het paard Sarto hel springcon cours om de trofee John Tupper Cole gewon nen Hij bleef foutloos in 40.9 seconden Tweede werden de Amerikanen Rodney Jenkins met Idle Dice en Buddy Brown met Viscount '0-4lli BASKETBALL - Dynamo Boekarest heelt donderdagavond in de Roemeense hoofd stad de thuiswedstrijd voor de vierde ronde van het toernooi om de Europese Beker voor landskampioenen legen de Zwitserse kam pioen Lugano met 116-80 gewonnen Bij de rust leidden de Roemenen al met 60-34 Topscorers in deze wedstnjd waren voor Dynamo Niculcscu 26» en Novak '18'. cn voor Lugano Raga (34ien Leonard '26» Door dit resultaat heeft Dynamo de leiding gen» men in groep a met vijl punten uit dnr wedstrijden, voor Mobilgin Varese illai met vier uil twee en Lugano met dne uit drie BUDO De Turkse naUonale ploeg tae kwon-d zal zaterdag in sporthal Schut* kamp in Den Bosch een interlandwedstrijd met een verzwakte Nederlandse ploeg aan gaan Na de landenwedstnjd. die om cén uur begint, volgen teamwedstrijden, waaraan 22 Nederlandse cn 8 Westduitse ploegen deel nemen. Dit is een toernooi voor clubteams waarbij ook nationaal titelhouder ..De Wah rang' uil Den Bosch uitkomt door Erik Oudshoorn AMSTERDAM Het wordt buitengewoon interessant om te zien welk ijshockeyteam de splinternieuwe bondscoach Hans Westberg voor de interlands tegen Denemarken (25/26 november in Groningen en Den Haag), op de been gaat brengen. Het kan bijna niet anders of er verschijnt een spelersgroep op de pistes, die een drastische metamorfose heeft ondergaan. Nauwelijks nog Nederlandse Canadezen, maar wel ijshockeyers van eigen bodem. Daarmee zet de Nederlandse IJshockey Bond een streep onder het verleden. Een periode, waarin Nederlandse Canadezen binnen het nationale team de dienst uitmaakten, doch tegelij kertijd de doorgang versperden voor talenten uit eigen kikker landje. Bondsvoorzitter Fred Schweers kon digde het voor de WK in Japan al aan: „Mochten we degraderen, dan heeft de NIJB een plan klaar liggen om schoon schip te maken." Een aardige uitspraak natuurlijk, maar je moet altijd afwachten wat er wer kelijk van terecht komt. Nu, een half jaar nadat het nationaal team inderdaad is afgedaald naar de niets betekende C-Groep, ziet het er naar uit, dat de jolige ijshockey- praeses woord gaat houden. „Welke spelers precies geselecteerd moeten worden, laat ik aan Westberg over. Daar bemoei ik me niet mee," stelt hij allereerst. Maar verder: „Hij be hoort zich wel te houden aan het uitgangspunt. En dat is: de opbouw van een nieuw nationaal team te bewerkstelligen, met zo min moge lijk Canadezen. Vooraf is gesteld dat we tijdens de WK (C-Groep Las Pal mas 10/3 tot 20/3 '78) niét hoeven te promoveren. Met een tweede of een derde plaats is de NIJB dik tevreden. Verder zal er een goede begeleiding moeten komen van de kadetten. De toekomst van het Nederlandse ijs- hockeyteam ligt tenslotte in hun handen." De bondsvoorzitter is niet als enige die mening toegedaan. Schweers wordt in zijn standpunt nu ook ge steund door Joop van Rijswijk, op perhoofd van het NIJB-secretariaat. De Tilburger liet zich vorig seizoen in deze krant nog in tegenovergestel de bewoordingen uit. Schweers ech ter: „Ik heb Joop heus niet omge praat. Hans Westberg, Van Rijswijk en ik liggen wat dat aangaat op dezelfde lijn. Ja, hij zal toen mis schien even aan de subsidie hebben gedacht. Als CRM bemerkt, dat je er met de pet naar gooit, draaien ze gelijk de kraan dicht." En de clubs, hoe denken die erover? Unaniem zal men waarschijnlijk niet achter deze koerswijziging staan. Op de onlangs gehouden jaarvergade ring, die veelal uitmondt in een ver makelijke one-manshow van cabare tier/voorzitter Fred Schweers. werd over dit delicate onderwerp zegge en schijve één vraag gesteld. De bonds vooreitter wist de lastige klip handig te omzeilen. Het werkelijke NIJB- standpunt werd toen nog in een dichte nevel gehuld. En de clubs namen daar genoegen mee. De vraag werd overigens opgewor pen door Jan van Beek, secretaris van Nijmegen en zes jaar lid van NIJB's-jeugdcommissie. Hoewel Van Beek zich als enige druk maak te over de aanwezigheid van Cana dezen, gelooft hij: „Er zijn in Neder- lan meerdere clubs die achter dit besluit zullen staan. Daarmee wil ik niet zeggen: een meerderheid. Nij megen is echter van mening dat er nu wat moet gebeuren. Zorg dat er een nationaal team van Nederland se jongens op elkaar ingespeeld raakt. Het is best mogelijk, dat ze in de opbouwfase flink op hun donder krijgen. Nou, en wat dan nog? Dan blijven we gewoon één of twee jaar in de C-poule. Het is zelfs niet te hopen, dat het nationale team dit seizoen al weer weet te promoveren. Het is net als op school. Je kan een achterblijver beter dezelfde klas la ten overdoen." En Fred Schweers, de bondsvoorzit ter, vult daar op aan: „Die inter lands over drie weken, het zou me niet verbazen als ze een flinke af rammeling krijgen. Maar dat is hele maal geen ramp." BOLZANOTLancWkampiocn Thialf heeft volgen de week woensdag een redelijke kant om de halve finale van de Europa Cup te bereiken. De lleerenvener» verloren deie week de eerste ont moeting in Italië met 4-2. Leo Koopman» en Larry van Wieren hielden de schade tol twee goals beperkt. Aanvankelijk kwam Thialf zelfs op een voor sprong. In de eerste periode was de stand nog 1-2, In de tweede periode verraste Bolzano door drie doelpunten Ie sroren. Goed. De Canadezen eruit, de „ech te" Nederlanders erin. Maar welke criteria moet je daarbij aanleggen? En is het geen discriminatie om „landgenoten" met een Nederlands paspoort de toegang tot de Oranje poort te weigeren? Jan van Beek. „We worstelen met het probleem dat ze in Canada twee paspoorten uitde len. Maar discriminatie? Dat is een steekwoord. Net als democratie. Nee, het wordt nu hoog tijd dat er alleen ijshockeyers in het Oranje- Hans Westberg shirt worden gehesen, die in ons lans een ijshockeyopleidlng hebben ge noten. Verder mogen zij maar één thuishonk bezitten. Niet steeds dat heen en weer gereis naar Canada." De ijshockeyclub waar Jan van Beek aan verbonden is, staat al ja ren model voor een Canadeesloos team. Bijna veertig procent van alle Nederlandse topijshockeyers zijn opgegroeid in Canada. Al of niet voorzien van een Nederlands pas poort. In de Nijmeegse eerste divisieclub echter, opereren slechts drie buiten landers. De Fin Jorma Mantere, de Canadezen Kevin Street en coach Bob Graham. Blijft over een zeer jeugdige ploeg. Vele coaches in Ne derland hebben over deze aanpak wel eens hun bedenkingen geuit. De tieners zouden door het zware pro gramma en de lange reizen te veel worden belast. Ook het Nederlands team kan met dit probleem op den duur te kampen krijgen. Van Beek ziet dat echter niet zo somber in. .Als Je bekijkt. hoe Jong Oranje zich door het bui tenlands geweld weet heen te slaan Daar neem ik m'n petje voor af. Het is een kwestie van hoe sta je er tegenover Ai die jongens nebben allemaal tijdens hun oplei ding wel eens een buil opgelopen, of een bloedneus Het Nederlands team zal als de NIJB-plannen werkelijk worden doorgezet eveneens een verjon gingskuur ondergaan. Met name de aartval zal een veer moeten laten. Stond er veelal een fCanadesei Thialf-voorhoede op het ijs. nu zal deze voornamelijk worden gevormd door f Nederlandse i Amsterdam mers. Het nieuwe nationale team zou er als volgt uit kunnen zien (Op de goal is voorlopig Harry van Bilsen gepos teerd. om de overgang niet ai te desastreus te laten verlopen): DOEL: Van Bilsen iThialI), Hogen- doorn (HYS) en Van Beek «Nijme gen). VERDEDIGING: Van Dun. Hans Christiaanse sr., Van Roem- burg, Bakker (allen Tilburg Trap- persi. Var. de Kraak (Utrecht». Van Soldt (Thialf), Krikke (Groningen» en Alfred Decloe (Amsterdam) AANVAL: Wielheesen (Leiden Lionsi, Tonny Collard (Utrecht). Van den Broek en Van der Ven (Tilburg Trappers). Bles. Berteüng. Klooster. Scheffer. (Amsterdam» Jan Janssen (Thialf). Keyzer «Groningeni en Sciarone (Nijmegen). In het alternatieve Oranje-team ont breken namen als Jack de Heer. Larry van Wieren en Leo Koopman* Uitslagen Nederlandse Beker Amsterdam-Til burg Trappers 5-1, Nijmegen Groningen 14 HY8 Thialf 5-10 Gronineen Amsterdam 8 3 Thialf Nijmegen 51 Amsterdam 8 6 0 2 12 41 37 Groningen 9 6 0 1 12 48-JS Thialf 7 5 1 I II 48 21 Tilburg Trappers 8 4 1 3 9 3526 Nijmegen 8 1 0 7 2 23 47 MYS 8 10 7 2 29 58

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17