Werknemers bezetten Ten Horn in Veendam 8DAGEN AMERIKA MET KLM, INCL. HOTEL v.a.1318.- Personalia Brief over inspecteur Kalma in handen van burgemeester Rotterdam Een kleine kopieerder heeft soms vreemde kostgangers. NOM heeft weinig hoop Belangrijke sluis in Den Helder volledig gestremd KLM Thuis in de lucht. Bij herdenking RAF-leden Troelstra en Den Uyl (1) Troelstra en Den Uyl 2 Troelstra en Den Uyl 3 Intenties Pover Agenda RANK XEROX DINSDAG 1 NOVEMBER 1977 Trouw/Kwartet 9 PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRPARLEMENTARISMEPARLEMENTH Van een onzer verslaggevers VEENDAM In de hoop een dreigend faillissement nog te kunnen afwenden hebben 65 werknemers van de stoomketelfa- briek Ten Horn in Veendam hun bedrijf bezet. Ir. Wisman van de Noordelijke Ontwikkelingsmaatschappij (NOM) geeft hen wei nig hoop. De NOM zelf neemt voor 42 procent deel in Ten Hom en kan verder niets meer doen. zegt hij. Het ministerie van economische zaken heeft dit jaar al een miljoen gulden in de onderneming gestoken en lijkt niet van zins verder nog iets te doen. Enkele contacten voor samenwer king met Engelse bedrijven zijn op niets uitgelopen en een laatste con tact ziet er ook weinig hoopvol uit, aldus de heer Wisman. Door de sluiting in Veendam komen daar 80 man op straat te staan en ook twintig werknemers bij Du Cos- to BV in Leeuwarden worden werk loos. Beide ondernemingen zitten sa men in een holding. Vakbonden en werknemers geven er de voorkeur aan dit zo te laten, maar willen des noods dat Ten Hom zelfstandig ver der gaat Volgens de heer Wisman kan dit niet omdat er geen kans is op een renda bel bestaan van de onderneming. Volgens hem ligt de oorzaak bij de Van een onzer verslaggevers DEN HELDER De Koopvaarders schutsluis in Den Helder is volledig gestremd voor al het scheepvaart verkeer. Een Amerikaans bevoorra dingsschip heeft gistermorgen beide sluisdeuren kapotgevaren. Het zal volgens Rijkswaterstaat zeker nog een week duren voordat weer ge bruik gemaakt kan worden van deze belangrijke sluis. De Koopvaarderschutsluis verbindt het Noord-Hollands-kanaal met de open zee en is van vitaal belang voor ondermeer de schepen die zand ver voeren voor de verhoging van de Hondsbossche Zeewering en andere landopspuitingen in Noord-Holland. De sluis is verder van belang voor de bevoorradingsschepen van de boor eilanden op de Noordzee, die naar het industrieterrein van Den Helder varen. Rijkswaterstaat onderhandelt op het ogenblik met de marine om door hun sluis te mogen. Een probleem is dan echter wel dat lange schepen alleen bij gelijk water kunnen door varen. ADVERTENTIE. Vlieg er eens uit deze winter en ga met de KLM naar Amerika,voor'r 8-daagse vakantie naar: De op een na grootste stad van de USA. Een bezoek dubbel en dwars waard. V.a. 1757,- E- De zonnigste staat in de States. Voor'n strand vakantie op z'n Amerikaans. V.a. 1850,- NEW YORK/ WASHINGTON 2 Bezienswaardige tegenpolen die u niet koud zullen laten. V.a. 1528,- Haal de folder 8-daagse reizen in de VS, bij uw reisbureau of stuur een briefkaartje aan: KLM Nederland. Afd. Reclame, Postbus7700,Schiphol. achteruitlopende markt voor stoom ketels. De bezettende werknemers menen echter dat de directie het Veendam- mer bedrijf te stiefmoederlijk heeft behandeld en dat er niet is gezorgd voor een goed verkoopapparaat. Ze verwijten de NOM de vinger niet voldoende aan de pols te hebben gehouden, wat door de heer Wisman overigens wordt ontkend. Doorgaan binnen de holding betekent volgens hem dat ook Du Costo ten onder zou gaan. Deze Leeuwarder onderne ming betrekt zelf ook stoomketels van Ten Horn en zoekt al een nieuwe leverancier. Er zijn contacten gelegd met een bedrijf (Sterkil) in het Friese Kootstertllle. Du Costo zelf maakt apparatuur voor verwarming van tuinderskassen en daarvoor zijn ook stoomketels nodig. Vertegenwoordigers van de industriebonden en enige bezetters van de ketelfarbriek Ten Hom tijdens een gisteren gehouden perscon ferentie. Derde van rechts Jan Cuperus, districtsbestuurder van de industriebond NW. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De korpsleiding van de Rotterdamse politie stuurt een officiële brief naar de burgemeester over het optreden van hoofdinspecteur B. D. Kalma van de zeden- en kinderpolitie. De korpsleiding zal de heer Kalma van de inhoud van deze brief op de hoogte stellen. Burgemeester A. A. van der Louw zal vandaag nog een gesprek hebben met de politievakorganisaties en over de binnen deze organisaties en bij de leden daarvan levende gevoe lens aangaande de handelwijze van de heer Kalma. Aldus een officiële verklaring, die de leiding van het Rotterdamse politiekorps gistermid dag uitgaf. Deze verklaring was het resultaat van een gesprek, dat hoofdcommis saris A. Vermeij gisterochtend had met burgemeester Van der Louw. In dat gesprek zijn, aldus de verklaring van de korpsleiding, de bij velen levende bedenkingen tegen het op treden van de heer Kalma ter sprake gekomen. Omtrent de aard van het overleg en de inhoud van de brief, die de korpsleiding aan burgemees ter Van der Louw schrijft en ook over eventuele gevolgen voor de heer Kal ma persoonlijk kon de leiding van, het Rotterdamse politiekorps niets zeggen. Er is, aldus de verklaring, nog overleg gaande. Aanleiding tot dit alles was het deel nemen van de heer Kalma en zijn vrouw aan de demonstratie op don derdagavond 27 oktober ter nage dachtenis aan de dood van Gudrun Ensslin, Andreas Baader en Jan-Carl Raspe in de gevangenis Stuttgart- Stammheim, welke demonstratie ook een protest inhield tegen de situ atie in West-Duitsland. De heer Kal ma is jarenlang vertegenwoordiger van de PSP in de Rijnmondraad geweest en hij is actief lid van de PSP. Zoals bekend hebben collega's van de heer Kalma en organisaties van politiepersoneel laten weten, dat het optreden van de heer Kalma naar buiten hij en zijn vrouw hebben regelmatig van hun linkse sympathieën blijk gegeven en bei den hebben vaker aan demonstra ties en acties deelgenomen hun te gortig is geworden. Buiten Kalma om De heer Kalma zei ons gistermiddag er niet van op de hoogte te zijn gesteld dat de korpsleiding stappen over hem bij de burgemeester zou nemen. „Ik weet niet, wat me te doen staat", zei hij, „en ik moet eerst de loop van de gebeurtenissen afwachten voor ik iets kan zeggen. Zoals u weet was donderdagavond de demonstratie. Vrijdag had ik een vrije dag. Tegen vijf uur vrijdagmiddag belde com missaris J. A. Blaauw mij thuis op namens de hoofdcommissaris. Hij vertelde mij dat er een dienstmede- deling aan het personeel was uitge gaan en hij las mij de inhoud van die dienstmededeling voor. Zo'n dienst- mededeiing is intern, ik kon en kan daarover natuurlijk niets zeggen en ik verwachtte dus ook dat er van de zijde van de korpsleiding geen mede delingen daarover naar buiten zou den komen. Uit die dienstmedede ling, die de hoofdcommissaris aan alle posten had doen uitgaan, bleek mij onder meer dat er collega's wa ren, die het met mijn aanwezigheid in de demonstratie niet eens waren. Tot mijn verbazing las ik zaterdag in de kranten allerlei uitspraken en be richten van hogere ambtenaren, van chefs en ook van de hoofdcommissa ris, waarover mij niets is gezegd, uitspraken die niet alleen ln de dienstmededeling voorkwamen maar die mij bovendien volkomen onbekend waren en nog zijn. De weet nu alleen van buiten het korps, dat er een officiële verklaring van de korpsleiding is uitgegaan, dat er volgens die verklaring overleg is geweest tussen de korpsleiding en de burgemeester en dat die korpslei ding over mij een brief naar de bur gemeester stuurt. Over dat alles is mij niets gezegd". Redactie: Gerard van der Wulp Nu de PvdA-afgevaardigden zich opmaken om a.s. zaterdag op een buitengewoon congres in Den Haag, 'ja' of 'nee' te zeggen tegen een tweede kabinet Den Uyl, den ken velen terug aan 9 augustus 1913 toen een buitengewoon con gres van de SDAP de voorgangs ter van de PvdA een regerings- verbond met de vrijzinnig-demo craten afwees en voor voortzetting van de oppositie koos. De SDAP belandde in wat haar leider Troelstra in zijn Gedenk schriften „De portefeuillekwestie" zou noemen, tijdens de formatiepo ging van dr. Bos. Het was de eerste keer dat de SDAP bij een formatie betrokken werd, de eerste keer ook dat haar voorman bij koningin Wil- helmina op het Loo werd ontboden voor consultatie. Er gaat een verhaal dat Troelstra de ochtend van 5 juli 1913 eerst zijn zondagse broek van achteren liet openknippen voordat hij naar Apeldoorn vertrok, omdat die broek anders van voren niet meer dichtkon. Ook zou hij tijdens het gesprek met Wilhelmina in het vuur van zijn betoog met de vuist op haar bureau-ministre hebben geslagen. Op de Dam in Amster dam zongen ze: „Troelstra, trek jij Je Oranjestrikje an?" Het was even wennen dat de socia listen bij de verantwoordelijkheid voor het landsbestuur werden be trokken, maar het kon niet anders meer nu de SDAP bij de verkiezin gen van 7 op 18 zetels ln de Tweede Kamer was gekomen. (Bij naver- kiezingen gingen er later drie af, maar dat wisten ze toen nog niet.) Ook voor de socialisten zelf was het nog geen gesneden koek. Forma teur Bos bood de SDAP drie minis terszetels aan, maar Troelstra en de meeste zijner partijgenoten voelden niet veel voor een coalitie met de vrijzinnigen „waarbij wij alle frischheld en zelfstandigheid zouden verliezen". Troelstra had voor de verkiezingen in Amster dam tijdens een betoging nog „een zeer dreigend, ja, revolutionair ge luid" doen horen en met geen woord geduid „op het rekening houden met de mogelijkheid van socialistische ministers". Dat hij zelf nog eens minister zou worden daar kon wat Troelstra betreft geen sprake van zijn: „Ik ben geen regent; ik ben een volkstribuun, zóó voel Ik mij het gelukkigst". Troelstra's eerste politieke priori teiten uit die dagen waren ten eer ste het algemeen kiesrecht en ten tweede het staatspensioen doe len die, zo redeneerde hij, een vrij zinnig-democratisch kabinet ook zonder socialistische ministers kon nastreven. De SDAP-groepering in de Tweede Kamer zou het kabinet royale steun geven als het erop aan kwam. Die lijn van Troelstra'kreeg ruime steun ln de Partijconferentie de partijraad zouden wij zeggen. Troelstra's standpunt veranderde echter nadat Cort van der Linden Troelstra het formateurschap van Bos had overgenomen. Het bleek nl. dat de nieuwe formateur niet voor het al gemeen kiesrecht wilde instaan, hetgeea Troelstra tot het stand punt bracht dat de SDAP dan zelf maar tot regeren bereid moest zijn. Bovendien had de SDAP-leider het moeten beleven dat, achter zijn rug om, de voorzitter en vice-voorzitter van zijn partij, Vliegen en Schaper, bij Bos waren geweest om te beplei ten dat de deur naar de SDAP toch niet helemaal dicht zou gaan. Bij sommige partijleiders groeide de belangstelling voor hoge betrek kingen. Het idee, het dilemma rege ren of voortgezette oppositie aan een buitengewoon congres voor te leggen, won aanhang. Er werd al over een verdeling van de baantjes gesproken. Zo werd het beter geoordeeld dat Troelstra in de Kamer bleef om de SDAP haar revolutionaire glans te doen behou den. Troelstra: „Ik zou daar dus mijn revolutionaire fanfares kun nen blijven blazen. Ik kon niet na laten te wijzen op de onaangename positie waarin ik door deze regeling zou worden geplaatst, om nl. steeds de zwakheden en aanvechtbare punten ln het beleid der ministers te moeten verdedigen, een werkje dat mij minder toelachte." Het waren spannende dagen. Troel stra kreeg bij herhaling een „huil- kramp", wat niet op zwakheid hoef de te duiden omdat Bismarck eens hetzelfde was overkomen. Hij ver dedigde ten slotte toch zijn nieuwe gouvernementele standpunt op het ln Zwolle gehouden congres, maar verloor met 376 tegen 317 stemmen. De situatie binnen de PvdA van nu lijkt niet veel op die van de SDAP van toen. De 8DAP had evenals de PvdA nu weliswaar aanzienlijke verkiezingswinst geboekt, maar Troelstra had niet, zoals Den Uyl nu, zijn succes behaald met de leus: „Kies de minister-president" en dat maakt wel verschil natuurlijk. In 1913 zou het proletariaat wel even hebben opgekeken bij het ver schijnen van drie klassevertegen woordigers in de ministerraad, maar nu 54 jaar later, zal het enigs zins verburgerlijkte nageslacht zich wellicht afvragen hoe een „ge kozen minister-president" met tien zetels winst toch nog in de opposi- tiebanken terecht kan komen. Wie Den Uyl zou hullkrampen krijgen als het buitengewoon congres van a.s. za terdag in Den Haag het toch zover zou laten komen? Wiegel mis schien, maar dan van louter vro lijkheid. Er zijn ook overeenkomsten in de situatie van de SDAP van toen en die van de PvdA nu. Uit het derde deel „Branding" van Troelstras Gedenkschriften twee citaten: „Door alle getwist was de verkie zingsoverwinning reeds gedeelte lijk bedorven". En: „Het is overal het lot der sociaaldemocratie, dat haar groei gepaard gaat met con flicten. die, indien niet op behoor lijke wijze opgelost, de partij in haar grondslagen kunnen doen schudden." trekkelljke voorstel van de hand moest worden gewezen. In CDA-krlng wordt echter duide lijk dat het vrijwel onmogelijk is dat Van Agt vorige week maandag Boersma nog eens heeft willen uitr leveren. Twee weken geleden vond er tussen Van Agt en Boersma (ln verkiezingstijd door de eerste vaak laatdunkend „slechts nummer elf op de lijst" genoemd; een „verhel derend gesprek" plaats. In eerdere stadia had Van Agt overigens wel de ministerszetel van Boersma aan de PvdA aangeboden. De meest waarschijnlijke gang van zaken in het gesprek tussen Van Thijn en Van Agt lijkt hierdoor dat Van Thijn zelf nog eens voorzichtig de vraag heeft opgeworpen of het aanbod voor de uitruil van sociale zaken nog steeds gold; en dat Van Agt daarop vervolgens nauwelijks gereageerd heeft. Hierna bleek dat beide heren nu dezelfde intentie hebben: Boersma moet terug op sociale zaken. Belde fractievoorzitters ontkenden de afgelopen week dat er ln het gesprek echt keiharde afspraken over eikaars ministerskandidaten zijn gemaakt, maar wel ls langza merhand duidelijk dat men eikaars Intenties over diverse kandidaten en ministersposten heeft getoetst. Die intenties moeten voor Van Thijn mede aanleiding zijn geweest om ten slotte akkoord te gaan met zijn povere zetel-lijstje. De PvdA-fractieleider Van Thijn zette de afgelopen week alle zeilen bij om zijn partijgenoten te over tuigen van de redelijkheid van de voor hem vrij povere overeenstem ming over de verdeling van de mi nisterszetels in het nieuw te vor men kabinet. Deels tevergeefs, zo als duidelijk werd, want ln tegen stelling tot de Kamerfractie stem de de partijraad Van Thijns resul taat weg. Zijn toch nog gloedvolle verdediging mocht niet baten. Dat die verdediging ook nog eens niet op alle punten reëel was bleek pas achteraf. Als een soort recht vaardiging van zijn slecht gewaar deerde lijstje van PvdA-ministers- zetels voerde Van Thijn bij herha ling met nadruk aan dat hij „een aanbod van Van Agt weloverwogen heeft afgeslagen". Dat aanbod zou inhouden dat defensie alsnog van de PvdA naar het CDA zou over gaan (de PvdA hecht niet erg aan, het beheer van defensie) en sociale zaken zou daarvoor ln ruil bij de PvdA terugkomen (sociale zaken wordt bij de PvdA Juist zeer aan trekkelijk geacht). Van Agt zou dat aan in het geheim zinnige vier-ogen-gesprek vorige maandagavond (waar de moeizame overeenstemming over de minis terszetels werd bereikt) hebben ge daan. Van Thijn wees dat echter af, zo verklaarde hij diverse malen om standig, omdat Van Agt de huidige CDA-minlster Boersma alge meen bekend als „buiten-PvdA- lid" op die manier zou willen lozen. Van Thijn hecht echter zo zeer aan het aanblijven van Boers ma, betoogde hij, dat het op zich voor het PvdA-ministersrijtJe aan- In Den Haag wordt over de gelijk gestemde Intenties van Van Thijn en Van Agt deze weken zwaar ge gist Dit te meer omdat het uitein delijke lijstje van de PvdA vergele ken bij eerdere standen van de on derhandelingen erg slecht afsteekt. Het ls Interessant om nog eens te rug te kijken naar de laatste stand van een maand geleden, vlak voor dat de informateurs Den Uyl en Veringa hun pogingen opgaven. Toen lag er een rijtje op tafel, op de 7-7-2-formule gebaseerd, dat grond voor overeenstemming had. Toen zou de PvdA de felbegeerde posten van binnenlandse zaken en ontwik kelingssamenwerking gaan behe ren, en defensie en CRM stonden niet ln het PvdA-riJtJe. Bovendien zou D'66 volksgezondheid (belang rijk in verband met abortus) krij gen. En daarenboven was aan dat voorstel gekoppeld de belofte van Van Agt om zich bij deze stand geheel uit de politlpk terug te trek ken. Van Thijn wees dit voorstel toen echter af. Hij zat op dat mo ment nog te veel vast aan zijn acht- zeven-een-formule. Hetgeen eens te meer aantoont dat wie in onder handelingen erg hoog inzet, het ge vaar loopt om met een laag resul taat te eindigen. Voor het eerst sinds weken komt de Kamer vandaag weer eens ln verga dering bijeen. Datjgebeurt voor een interpellatie door he WD, over het door de demissionaire regering uit te voeren pakket maatregelen van de demissionaire regering, bedoeld om de koopkracht van de door sneewerknemer volgend jaar op peil te houden en de werkloosheid te bestrijden. Verder staat er door het uitblijven van een nieuw kabinet nog steeds niets op de agenda. PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRPARLEMENTARISMEPARLEMENT Kleine kopieerapparaten hebben een hard leven want mensen doen soms gekke dingen. Daarom moet u een goed, solide apparaat nemen. Van een betrouw bare firma. Een Kleintje Xerox! Die spuwen .in duizenden bedrijven braaf hun I kopietjes dag in - dag uit. Op gewoon papier. En mocht er iets misgaan dan verhelpt Rank Xerox dat. Dubbele zekerheid dus; betrouw baarheid plus eerste hulp. Bel voor informatie; 020-17 2966. Kleintje Xerox*5 Altijd goed. Benoeming In de woordvoerders- groep van de Europese Commissie te Brussel is met Ingang van-1 febru ari 1978 benoemd P. L. van Enk. politiek redacteur van Trouw-Kwar- tet. De heer Van Enk die ln 1957 te Utrecht bij „Trouw" ln dienst kwam ls sinds 1969 chef van de parle- mentsredactie in Den Haag In Brussel zal hij in de sector sociale zaken het werkterrein van com missaris H. Vredeling als woord voerder optreden. DEN HAAO De heer P. de Noord, is met ingang van 16 november be noemd tot burgemeester der ge meente Beilen met gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester van de gemeente Smllde. De heer De Noord is 59 Jaar en sinds 16 oktober 1960 burgemeester van Smllde. Hij ls her vormd en lid van de CHU. Overleden —Op 79-Jarige leeftijd is in Epse overleden de heer P. van Vollenhoven, de vader van de echt genoot van prinses Margriet, mr. Pleter van Vollenhoven. De heer Van Vollenhoven sr. was oud-direc teur van Bingham St Co (een zeilma kerij, die ook dekkleden verhuurde en verkocht) te Schiedam. De begra fenis heeft in besloten kring plaats gevondene Simpkins „Een echt kwartje? Dat had u niet moeten doen, mijnheer".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9