Parijs in het geweer tegen Frente Polisario Kaddaffi gaat Caïro bezoeken 'Vrijlating van politieke gevangenen in Indonesië' Lijndienst met Toepolew-144 Scholen in Soweto bleven leeg Stakingsgolf in Israël Verdrag tegen stelen plutonium in de maak Waarschuwing regering massaal genegeerd Geen luchtdienst tussen Tanzania en Kenia meer Gevangenen in opstand Bomaanslag in Bondsrepubliek Uranium-vondst in Zwarte Zee DINSDAG 1 NOVEMBER 1977 BUITENLAND T rouw/Kwartet Van een medewerker MADRID Het conflict in de westelijke Sahara krijgt steeds meer internationale aspecten. Verleden week overvielen guerril lastrijders van het Frente Polisario, de bevrijdingsbeweging van de westelijke Sahara, de ijzererts trein in Mauretanië die de ijzermijnen van Zouerate met de Atlantische oceaan verbindt. Grote ongerustheid ontstond in Frankrijk toen bij deze actie niet alleen vijftien Mauretaniërs maar ook twee Fransen gevan gen werden genomen. Net als bij de gevangenneming van een aantal Fransen in juni van dit jaar bij een actie tegen de ijzermij nen in Zouerate weigert het Frente Polisario bijzonderheden over de ge vangen genomen Fransen vrij te ge ven. „Wij weten niet of wij Fransen in krijgsgevangenschap hebben." al dus een vertegenwoordiger van Poli sario. „Pas wanneer Mauretanië een lijst van krijgsgevangenen bekend maakt zullen wij vrij geven wie zich in onze gevangenschap bevindt." Het opnieuw verdwijnen van Franse staatsburgers bij acties van Polisa rio in Mauretanië heeft tot veel op schudding in Parijs geleid. Twee gastarbeiders afkomstig uit de wes telijke Sahara en een Marokkaanse student die bekend staan als aan hangers van het Frente Polisario werden Frankrijk uitgezet. Een bui tengewone vergadering van het Franse kabinet gaf voedsel aan ge ruchten dat Frankrijk met militaire middelen de Franse gegijzelden wil de bevrijden. Het ministerie van de fensie in Parijs moest toegeven dat er inderdaad militaire eenheden in staat van paraatheid zijn gebracht. In een communiqué van de vereni ging van Franse „Vrienden van de Sahara" werd hun gezegd dat 1600 Franse soldaten in de westelijke Sa hara hun intervenUe reeds begonnen waren. Militaire actie De Franse president Giscard d'Es- taing heeft in een brief aan zijn Alge rijnse ambtgenoot Boumeddiene echter verzekerd dat Frankrijk geen aggressieve bedoelingen heeft. Gis card probeerde hiermee een eerdere Franse verklaring af te zwakken waarin een militair ingrijpen niet bij voorbaat werd uitgesloten. GisCard vroeg Boumeddiene wiens bewind het Frente Polisario steunt om zich in te spannen voor de vrijlating van de Franse gegijzelden. In de afgelopen dagen zijn ondertus sen tientallen Franse militairen als instructeurs en specialisten in het Marokkaanse leger opgenomen. Waarnemers menen dat de Fransen niet alleen aangemoedigd worden door het verlangen de gevangen ge nomen Fransen vrij te krijgen. De aanvallen van het Frente Polisario schaden immers niet alleen de Mau- retaanse maar ook de economische belangen van Frankrijk. 58% van het staatskapitaal van Mauretanië wordt gecontroleerd door de Mauretaanse bank voor ont wikkeling. Deze bank is op zijn beurt eigendom van de Centrale Kas van Economische Samenwer king, een Frans overheidslichaam die Franse investeringen en belan gen in Afrika beheert. Franse parti culiere bedrijven zijn de direct eige naren van 20% van de Mauretaanse industrie. De Franse banken beheer sen eveneens 50% van het kapitaal van de Handel en Industrie die ook een aantal projecten opgezet heeft in Mauretanië. Vanuit deze achtergrond verleent. Frankrijk militaire steun aan Ma rokko en Mauretanië en weigert het Polisario te erkennen. Voor het eind van dit jaar zal Frankrijk nog 50 mirage F 1 bommenwerpers leveren aan Marokko. Op dit moment wor den Marokkaanse piloten getraind in Frankrijk om deze toestellen te besturen. MOSKOU (Reuter) - Het Russische supersonische vliegtuig Toepolew-144 zal vandaag voor het eerst met honderd passagiers vliegen van Moskou naar Alma-Ata. Het is de bedoeling dat het toestel voortaan iedere week eenmaal op deze lijn een pas- sagiersvlucht maakt. De officiële in gebruikstelling van dè zeer snelle Toepolew valt nu samen met de viering van de zestig ste verjaardag van de revolutie in de Sowjet-Unie. Volgens de oor spronkelijke opzet had het toestel echter al jaren in gebruik moeten zijn. Bij de ontwikkeling van deze Toepolew. de Russische tegenhan ger van de Frans-Britse Concorde, is op zijn minst vier jaar vertraging opgelopen. De grootste tegenslag ondervonden de Russische ontwer pers in 1973 bij de luchtshow in Parijs waar een Toepolew-144 bij een showvlucht verongelukte. De bemanning en acht toeschouwers kwamen daarbij om het leven. Terwijl de Fransen en Britten bezig zijn hetConcordeproject in feite stil te leggen geloven de Russen nog steeds in de toekomst van het supersonische vliegtuig. De bezwa ren die in het westen bestaan tegen de Concorde zijn in de Russische pers vaak afgedaan als „pollUek". De klachten over geluidshinder bij het supersonisch vliegen is in de SowjeLpers wel eens afgedaan met de mededeling dat een zware don derslag net zo erg is als de knal van een vliegtuig dat door de geluids barrière vliegt Over de kosten van de Toepolew is weinig bekend. Het argument waarom de Concorde tenslotte is afgestemd was de sim pele vaststelling dat het project veel te duur werd. De ontwikkeling van de Toepolew kan nauwelijks minder kostbaar zijn geweest. In een folder is het toestel al aangeprezen als iets wat alle luchtvaartmaatschappijen wel moeten hebben. Voorlopig worden de kansen dat Toepolews-144 aan het buitenland zullen worden ver kocht zeer laag aangeslagen. Zeker als het tegen kostprijs zou worden aangeboden. Moeilijkheden De andere Europese wapenleveran cier aan Marokko en Mauretanië is Spanje. De Spaanse regering zegt besloten te hebben deze wapentran sporten te stoppen en ontkent offi cieel de leveranties. Het bezoek dat de Spaanse minister van transport en communicatie, José Llado vorige week aan Mauretanië bracht, beves tigde echter het bestaan van de wa pentransporten. Waarnemers mel den dat de besprekingen gingen over de wapentransporten aan Mau retanië en de vrees van de Maure taanse regering dat deze zouden worden stopgezet. Het akkoord over de visrechten dat uiteindelijk gete kend werd, bevat vermoedelijk een contraprestatie op het gebied van wapenleveranties. Dat er moeilijkheden bij de onderte kening ontstonden vanwege de wa penleveranties is door de Spaanse autoriteiten bevestigd. Goed inge lichte bronnen menen dat de Marok kaanse autoriteiten ongerust zijn over de groeiende pro-Polisario- stemming in Spanje. De tweede ver jaardag van de sluiting van het Drie- landenakkoord op 14 november 1975 de directe oorzaak van het conflict, zal worden aangegrepen om in een perscampagne, de Marokkaanse kijk op het Saharaconflict te belich ten. Voor dit doel hebben de Marok kanen een Madrileens publiciteits bureau ingeschakeld tegen een som van een miljoen Amerikaanse dollars. Protest tegen bezuinigingen TEL AVTV (AP, UPI) Het Israëlische vakverbond Histadroet is gisteren een grootscheepse campagne begonnen uit protest tegen de hogere prijzen en belastingen als gevolg van het economische hervormingsplan van de regering van Menachem Begin. Als onderdeel van de campagne van de Histadroet tegen de verhoging van de brandstofprijzen met 25 pet, de vermindering van de regerings subsidies op het dagelijkse levens middelenpakket en de verhoging van de omzetbelasting, legden de werknemers in de bedrijven te Asj- dod, de op een na belangrijkste ha venstad, het werk neer. Ook het on derhoudspersoneel van de lucht vaartmaatschappij El Al ging in sta king, omdat het niet de voorgeno men omzetbelasting van 12 pet op de vliegbiljetten wil betalen. Nu heeft dit personeel in feite vrij vliegen. Door deze actie bleven de toestellen van El Al aan de grond. Een functionaris van de Histadroet zei dat het vakverbond nog niet een algemene staking wil uitroepen, om dat „de strijd nog maar pas begon nen is en men niet in een keer al zijn munitie wil verschieten". De vakcen trale is nauw verbonden met de soci alistische partij die sinds de verkie zingen in mei in de oppositie is. Zij riep op tot het houden van demon straties in de grote steden om de regering te dwingen haar hervor mingsplan te herroepen. NAIROBI (UPI) De laatste direc te verbinding tussen Kenia en Tan zania, de vluchten tussen Nairobi en Dar-Es-Salaam, is maandag verbro ken. De betrekkingen tussen de twee landen zijn steeds verder ver slechterd als gevolg van politieke en economische geschillen. In februari sloot Tanzania de grens met Kenia. Sindsdien kon men alleen nog op internationale vluchten recht streeks van Dar-es-Salaam naar Nairobi en vice versa reizen, maar aan die mogelijkheid is maandag een eind gekomen. Niet alleen de handel tussen Kenia en Tanzania heeft te lijden onder de grenssluiting, ook de economie van Zambia ondervindt nadelige gevol gen. Zambia maakte voor een deel van zijn invoer gebruik van de Kerü- ase haven Mombasa, vanwaar het, verkeer over land via Tanzania naar' Zambia kwam. In de Modelo-gevangenis in Barcelona is het de afgelopen dagen tot ernstige onlusten ge komen waarbij verscheidene ge vangenen gewond raakten. De opstandigen klaagden over hun slechte huisvesting en cisten onder meer een amnestie. Uit protest stichtten ze brand in en kele cellen. Op de foto: verkoold meubilair. JOHANNESBURG (AP, UPI) De scholieren van Soweto zijn gisteren niet teruggekeerd naar de schoolbanken. De op roep van de Zuidafrikaanse re gering aan de scholieren om hun langdurige staking nu te beëindigen werd massaal gene geerd. De afgelopen dagen had de overheid SAARBROCKEN (DPA) In de nacht van zondag op maandag heeft een bomaanslag aanzienlijke doch zuiver materiële schade aangericht aan het gebouw van het gerechtshof in Zweibrücken in de Westduitse deelstaat Saarland, zo is officieel bekendgemaakt. Van de daders ont breekt elk spoor. HAMBURG (AP) Onderzoekers van de universiteit van Hamburg hebben in het Turkse gedeelte van de Zwarte Zee wellicht de grootste voorraad uranium ter wereld aange troffen. Een woordvoerder van de universi teit schatpe de hoeveelheid urani um-sediment op verscheidene mil joenen tonnen. Het sediment werd op een diepte van 1000 tot 2000 meter aangetroffen, en heeft vol gens een ruwe schatting een econo mische weaarde van rond 100 mil jard dollar. De ontdekking werd gedaan door een groep geologen onder leiding van professor E. T. Degens. Het on derzoek werd met steun van de Westduitse overheid uitgevoerd. met vliegtuigjes strooibiljetten laten verspreiden in de zwarte woonsteden bij Pretoria en Johannesburg. Daar in werd de leerlingen gezegd dat ze maandag 31 oktober naar school moesten. Anders zouden ze het hele jaar moeten overdoen. Het ministe rie voor Bantoe-onderwijs, dat de pamfletten had geschreven, riep de scholieren op zich niet te laten inti mideren door raddraaiers. De scholen in Soweto en de andere steden voor zwarten bleven gisteren echter leeg. De boycot van de scho lieren is Juist gericht tegen het Ban toe-onderwijs. dat neerkomt op een strikte schelding tussen blank en zwart waarbij de slechtste voorzie ningen voor de zwarten zijn. Het onderwijs in Soweto is feitelijk al ontregeld sinds de opstand van vorig jaar Juni. Over heel Zuid-Afrika doen in totaal ongeveer 300.000 scholieren mee aan de actie tegen het apart- heidsonderwtjs. Angola De Zuidafrikaanse strijdkrachten hebben gisteren bekend gemaakt dat een Zuidafrikaans soldaat ls om gekomen bij gevechten langs de grens tussen Angola en Namibië. Al eerder was de dood van vijf andere Zuidafrikanen bij diezelfde strijd be kend gemaakt. Volgens het Zuidafri kaanse legercommando waren de troepen de Angolese grens overge trokken tijdens een actie tegen strij ders van SWAPO, de bevrijdingsbe weging die gewapenderhand een ein de probeert te maken aan de Zuidaf rikaanse bezetting van Namibië. Mi litaire kringen in Pretoria hebben gezegd dat Zuidafrikaanse troepen wel vaker Angolesees gebied be treden. WENEN (Reuter) In het gebouw van bet Internationaal bureau voor atoomenergie (IAEA) bogen gisteren deskundigen van veertig landen zich over het ontwerp van een conventie voor de beveiliging van pluto nium, uranium en andere nucleaire materialen. Het hoofddoel is interna tionale samenwerking „bij het achterhalen van verloren of gestolen nucleair materiaal, en bij het beschermen van zulk materiaal tijdens transport of opslag," aldus een woordvoerder. Uitgangspunt is een ontwerp dat de Amerikaanse regering deze zomer opstelde als onderdeel van het beleid tegen de mogelijke spreiding van het bezit van kernwapens. Men verwacht een jaar nodig te hebben om lot een definitieve tekst te komen. Aan de besprekingen nemen alle IAEA- leden deel die betrokken zijn bij kernenergie-projecten met een omvang van enige betekenis. Daarbij zijn landen die zeer direct bij de discussie over spreiding van kernwapens betrokken zijn, zoals Frankrijk, West- Duitsland en Canada, India, Israël, Brazilië en Argentinië. Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties waarschuwde deze zomer dat tenminste twee dozijn landen ,,in staat waren, de apparatuur voor het maken van een paar duizend atoombommen te produceren wanneer ze dat wensen" als resultaat van kennis, opgedaan bij de vreedzame nucleaire programma's. CAIRO. BOEKAREST (AP, UPI, Reuter) De Libische leider kolonel Kaddaffi zal binnen de komende tien dagen een bezoek aan Egypte brengen, pe precieze datum hangt af van wanneer de Egyptische president Sadat, die momenteel in Iran verblijft, naar Cairo terugkeert. Dit is door goed ingelichte kringen in de Egyptische hoofdstad verklaard. Deze kringen reageerden hiermee op' Egypte en Libië gemeenschappelijk een bericht op de voorpagina van het Egyptische dagblad Al Messa, dat bekend maakte dat een „vooraan staande Arabische persoonlijkheid" in Caïro werd verwacht om de „Ara bische solidariteit te stimuleren". Kaddaffi's aangekondigde bezoek aan Caïro komt niet helemaal als een donderslag bij heldere hemel. Sinds de militaire botsingen aan de grens tussen de beide landen in juli, die een dieptepunt vormden in de we derzijdse betrekkingen, zijn er teke nen van een opklaring van de diplo matieke sfeer tussen Egypte en Li bië. Verleden week werd bekend, dat een provincie in het grensgebied zul len gaan besturen om een herhaling van de vijandelijkheden in juli van dit jaar te voorkomen. Bovendien ls de Egyptische minister van volksge zondheid onlangs aan het hoofd van een medische delegatie naar Tripoli vertrokken om de zieke zoon van kolonel Kaddaffi te behandelen. De verslechtering in de betrekkingen tussen Caïro en Tripoli gaat terug naar de Oktoberoorlog van 1973 toen Kaddaffi kwaad werd omdat Sadat hem niet van tevoren had ingelicht over zijn plannen om Israël op 6 oktober 1973 aan te vallen. Ondertussen heeft Sadat die giste ren vanuit de Roemeense hoofdstad Boekarest in Teheran aankwam be kendgemaakt dat de Roemeense lei der Ceausescu als bemiddelaar tus sen hem en de Israëlische premier Begin zal optreden. Tegenover Egyp tische verslaggevers verklaarde Sa dat in het bergachtige Sinaia, waar hij Ceausescu ontmoette „het be lang van mijn bezoek ligt in de goede betrekkingen tussen president Ceau sescu en Israël." Roemenië ls het enige land in Oost- Europa dat volledige diplomatieke betrekkingen met Israël onder houdt In augustus bracht premier Begin een officieel bezoek aan Boe karest. Sadat zei dat Ceausescu hem volledig had geïnformeerd over de besprekingen met Begin. „Voor mij is nu het belangrijkste dat goede vooruitgang wordt geboekt naar de Geneefse vredesconferentie. Ik heb Ceausescu verteld dat ik liever niet naar Genève ga, tenzij er goede voor bereidingen worden getroffen, want ik wil niet dat de conferentie zich nog 25 jaar lang voortsleept." De Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) heeft gisteren de Arabische Liga verzocht een vergadering van de ministers van buitenlandse zaken van Egypte, Syrië. Jordanië en de PLO bijeen te roepen om over de kansen op een hervatting van de Geneefse vredesconferentie te pra ten. De secretaris-generaal van de Arabische Liga steunt het verzoek en zal onmiddellijk met Cairo, Am man en Damascus contact opnemen. De vergadering moet plaatsvinden voordat de Arabische ministers van buitenlandse zaken op 12 november voltallig in Tunis bijeengekomen. Indonesië valt de twijfelachti ge eer te beurt bovenaan te staan op het lijstje van Amnes ty International, de organisatie die zich het lot aantrekt van politieke gevangenen overal ter wereld en die daarvoor dit jaar de Nobel-prijs voor de vre de kreeg toegekend. „In geen enkel ander land worden zoveel mensen gedurende zoveel jaren zonder enige vorm van proces om politieke redenen gevangen gehouden", aldus het jongste rapport van Amnesty. Amnesty zei in dat rapport dat er nog minstens 55000 politieke gevan genen in Indonesië zijn, maar hield de mogelijkheid open dat er het ook honderdduizend kunnen zijn. Exac te cijfers zijn niet beschikbaar om dat nog steeds mensen om politieke redenen opgepakt worden (vorige week kondigde het leger aan dit jaar nog 200 leden van de in Indonesië verboden communistische partij PKI te hebben gearresteerd), omdat de gevangenen nu eens „crimineel" worden genoemd en dan weer „ta- pol" (politieke gevangene) en omdat vele gevangenen als „transmigran ten" naar de verschillende eilanden, en dan met name Boeroe. overge bracht worden. De „baas" over de politieke gevange nen, de chef van het Kopkamtib (Commando voor het herstel van vei ligheid en orde), admiraal Soedomo, ging fel te keer tegen Amnesty Inter national. Hij vond dat de naam van de organisatie maar veranderd moest worden in „Amnesty Commu nist International". Zolang er echter nog steeds communistische regerin gen zijn die vinden dat de naam van de organisatie veranderd moet wor den in „Amnesty Capitalist Interna tional" zitten de mensen van Amnes ty op het goede spoor. Admiraal Soedomo noemde het rap port van Amnesty een verzameling leugens en zei dat er „slechts" 31500 politieke gevangenen in de Indonesi sche gevangenissen en kampen za ten. Verder herhaalde hij eerdere uit spraken dat er in december van dit jaar 10.000 zouden worden vrijgela ten. nog eens 10.000 volgend jaar eri dat in 1979 de rest zou vrijkomen. Vraagteken Amnesty plaatst er gezien de erva ringen uit het verleden een groot vraagteken bij. Zo ook Herman Mar cus. de Indonesiër die in Juli van dit jaar in een tweetal artikelen in deze krant informatie verschafte over de politieke gevangenen in Indonesië. Herman Marcus, een schuilnaam, hoopt er het beste van en vindt dat de uitspraken van 8oedomo de nodi ge aandacht moeten krijgen, al is het alleen maar om de Indonesische re gering in de toekomst vast te kun nen pinnen op haar beloften. Hij vraagt zich in een nieuwe brief af wat de komende vrijlating van gevange nen zal inhouden. Is het een echte vrijlating of alleen maar een op pa pier om de binnen- en buitenlandse kritiek de mond te snoeren? Marcus heeft een studie gemaakt van het vrijlatingsproces en de maatregelen die de Indonesische re gering neemt ten opzichte van ex- politieke gevangenen. Hij baseert zijn verhaal op directe observaties en allerlei gesprekken met ex-ge vangenen en de autoriteiten die er bij betrokken zijn. In eerste instan tie legt het Regionale Team voor de hervestiging van politieke gevange nen, geleid door een officier van het militaire territoriale commando, een voorlopige lijst aan van gevangenen die geschikt geacht worden voor vrijlating. Daarna worden deze men sen een voor een aan een nauwgezet onderzoek onderworpen. Informatie wordt ingewonnen van hun onder vragers, hun kampcommandanten, hun vroegere werkgevers en de loka le autoriteiten van de plaats waar ze vandaan komen. Als er maar ook iets mis ls met de informatie wordt de zaak als een dubieus geval opzij gelegd en wordt de betrokken per soon afgevoerd van de lijst van vrij te laten gevangenen. Alles geschiedt met strikte geheim houding. De overgebleven mensen door Johan ten Hove op de lijst worden gedurende een bepaalde tijd in de verschillende kampen goed in de gaten gehouden. Ook hun familie, waar ze na de vrij lating naar toe moeten, wordt aan een onderzoek onderworpen Is er geen „gevaar voor de veiligheid van het land" dan worden de betrokken personen in de kampen gescheiden van de rest van de gevangenen. 'Vergeven' Op de dag van de vrijlating wordt er een korte ceremonie gehouden. De gevangenen krijgen nieuwe kleren en wachten met blijde gezichten op de dingen die gebeuren. „Begrijpe lijk", zo zegt Marcus, „ze hebben zo lang moeten wachten op deze grote dag (sommigen 12 Jaar). Maar de nieuwe kleren en de vreugde kunnen de ingevallen en bleke gezichten met verhullen. De meesten van hen/ zijn oud: zwakke mannen en vrou wen met grijze haren, met gebogen schouders en doffe ogen. 8ommigen zijn zo zwak dat ze een stok nodig hebben om op te steunen. Ze zien er veel ouder uit dan ze in feite zijn". De vrijgelaten politieke gevangenen moeten een eed zweren op de staat en de grondwet van de republiek Indonesië. Dan worden er vriendelij ke toespraken gehouden. Meestal zegt de commandant van het regio nale team ook iets, hij verontschul digt zich voor het ongemak dat de gevangenen is aangedaan, zelfs zegt hij dat het hem spijt dat sommige gevangenen tijdens de ondervragin gen zwaar mishandeld zijn. Maar dat behoort allemaal vergeven en vergeten te worden. HIJ zal nog zeg gen dat de ex-politieke gevangenen nu loyale burgers moeten worden en geen subversieve dingen gaan doen. omdat ze anders opnieuw gepakt worden en dan voor onbepaalde tijd in het gevang verdwijnen Maar deze vriendelijke woorden zijn lippendiensten, aldus Marcus, om dat er in feite praktisch niets ge daan wordt aan de verbetering van het lot van de overblijvende gevan genen. Ten slotte is de ceremonie voorbij, de mensen mogen naar hun familie. Ze krijgen wat geld voor de reis naar de dorpen en steden van herkomst. Maar wat gebeurt er als ze geen familie of gezin meer hebben? Er is in al die jaren veel gebeurd. Veel gezinnen zijn uit elkaar geslagen, de vrouwen zijn hertrouwd en de kinde ren verdwenen. Veel ex-gevangenen kunnen nergens heen en worden ge dwongen onderdak te zoeken in de cellen van de districtskazernes. Schrijnend Los hiervan staan nog de schrijnen de gevallen van.mensen die voor de rest van hun leven invalide gewor den zijn door de slechte behandelin gen en de folteringen tijdens de on dervragingen Wat moet er bijvoor beeld terechtkomen van drs. Harto, nu zenuwziek als gevolg van marte lingen en het toedienen van elektri sche schokken, van de medische student Dido, die half verlamd ligt in het gevangenishospitaal van Jo- gya, van de student in de farmacolo gie, Saryadl die nu kreupel ls, van Kirjo, die toen scholier was en nu half verlamd en Invalide voor het leven? Zullen zij niet hun hele leven afhankelijk blijven? Wat moet er worden van de vele vrouwen die-de beste Jaren van hun leven in de kampen hebben gesle ten. Zij zijn gedoemd oude vrijsters te blijven, aangewezen op hun fami lieleden, voor hun leven aangewezen op de bedeling. En dat alles doordat ze veel te lang zijn vastgehouden. Zij zullen op zijn minste enige com pensatie van de regering moeten krijgen. Het hoeft geen betoog dat de Indo nesische autoriteiten op deze ma nier nog Jaren bezig zijn met het vrijlaten van politieke gevangenen. Niemand weet hoe lang het duurt voordat alle tienduizenden deze lan ge weg van de vele onderzoeken door de verschillende instanties hebben afgelegd. „Stel u voor", zo zegt Marcus: ,Aan de ene kant de bevoorrechte officieren, die rustig de tijd nemen alle paperassen over de gevangenen door te lezen in hun goed-ultgeruste en comfortabele bu reaus, en aan de andere kant de vermoeide en uitgebluste politieke gevangenen in hun troosteloze cel len, die elk vervliegend Jaar zwakker en zieker worden. Zo'n uitgebreid onderzoek zou goed kunnen zijn als het gaat om de echte belangrijke figuren, de leiders van' de Beweging van de dertigste sep tember (die volgens de Indonesische overheid de mislukte coup in 1985 plaatsten) of bijvoorbeeld de leden van het politbureau of het centrale ■comité van de communistische par tij Maar de meeste politieke gevan genen zijn mensen de onschuldig zijn, die nauwelijks weten waarvoor ze eigenlijk opgepakt zijn, die nog nooit een proces hebben gehad. Marcus kan zich niet aan de Indruk onttrekken dat er sprake ls van een welbewust rekken van de vrijlating van politieke gevangenen door een scala van allerlei formaliteiten als voorwendsel te gebruiken. „En zelfs als de politieke gevange nen ongeveer twaalf Jaar geleder, aanhangers waren van de toenmali ge president Soekamo, of lid waren van de CPI of een aanverwante or ganisatie (hetgeen in die tijd vol strekt legaal was) dan is bijna twaalf Jaar gevangenschap en slechte be handeling waarlijk genoeg als straf op een wandaaddie ze nooit begaan hebben."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7