Dromen van 'gewone mensen' tekening van een lezer Commentaar Driemaal K Nieuw boekje van 'de kleine k' en uitgeverij Xeno: Herfst brak door kampen honderd jaar geleden op stap lan lan (NSOAG 1 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet De Industriebond NVV heeft nog voordat het congres van de Partij van de Arbeid zijn aanvoerder Den Uyl in het zadel helpt dan wel in het zand laat bijten, al laten weten hoe de radicale vleugel van de vakbewe ging erover denkt: Het tweede kabi net-Den Uyl hoeft niet. De industriebond herinnert eraan dat hij aan het eerste kabinet Den Uyl het voordeel van de twijfel heeft gegeven. Pas tijdens de rit is die twijfel omgeslagen in de zeker heid dat de huidige coalitie nimmer die radicaliteit zal kunnen opbren gen, die volgens de club van Groe- nevelt nodig is voor een fundamen tele maatschappijhervorming. Van daar dat de bond schrijft: ,,Nu Den Uyl toch weer met een aantal mari onetten van kerk en kapitaal zit opgescheept, kunnen we zelfs de twijfel niet meer opbrengen. Wat de werknemers nodig hebben: ar beidsplaatsen, koopkracht, zeggen schap zal op eigen kracht afgedwon gen moeten worden". Deze opmerkelijke uitspraak slaat in eerste instantie op de CDA- ministers Boersma en Lubbers. Nu I is het bekend dat de Federatie Ne- derlandse Vakbeweging, waarvan ook de Industriebond NVV deel uitmaakt, met name minister Boers ma van sociale zaken gaarne zou zien terugkeren op zijn post. De reden daarvoor is zowel het ver- trouwen dat Boersma in de afgelo pen jaren ook bij de FNV heeft gewonnen, als de noodzaak om ie mand, die is ingewerkt bij de hand te hebben als er alsnog een nieuw kabinet-Den Uyl van de grond komt. Dat is een geloofwaardige redene- ring, die niet alleen bij de FNV opgeld doet. Boersma is een be kwaam (vak)minister en ondanks de noodzaak van twee loonmaatre gelen heeft hij het vertrouwen van een belangrijk deel van de werkne mers. Dat is, gegeven de sombere economische vooruitzichten en het wankele evenwicht waarin de ar beidsverhoudingen verkeren, voor de komende jaren van een niet te onderschatten belang. Dat wordt nog eens onderstreept door de on zin, die de Industriebond NVV uit kraamt. Deze bond wil immers, kennelijk los van alle politieke verhoudingen, op eigen kracht geld en werkgele genheid afdwingen. Dat streven wordt dan met slogans uit het zoge naamde wetenschappelijke socialis me uit de vorige eeuw aannemelijk gemaakt. Pogingen om „op eigen kracht" de economische orde her in te richten getuigen al van weinig realiteitszin, uit kreten over „marionetten van kerk en kapitaal" blijkt bovendien geen enkel discussieniveau. Ook het feit dat de bond de oorlogs trommel gaat roeren op het mo ment dat in eigen gelederen elke radicaal die aandringt op acties, met een royement wordt bedreigd, maakt het beeld er niet duidelijker op. Kennelijk sloeg dat op de perio de, waarin Groenevelt het tweede kabinet-Den Uyl nog wèl zag zitten. Nu heeft de industriebond uiteraard het goede recht om aan te sturen op. een socialistisch minderheidskabi net. Vanuit zijn optiek is dat zelfs begrijpelijk. Maar het verraadt ook al geen ge voel voor politieke realiteit dat zoiets wordt bepleit op het moment dat de eigen clubgenoten in het spoor van een iec^er die meent de verkiezingsuitslag te begrijpen, pro beren de huidige coalitie te redden, inclusief de minister van sociale zaken. We gaan er maar vanuit dat de derde K uit het rijtje kerk, kapi taal slaat op de plaats waar het standpunt van de Industriebond NVV kennelijk tot stand is geko men: de kroeg. ADVERTENTIE Sommige charmante dingen door Jan Sloothaak GRONINGEN „Ik was ver schrikkelijk angstig. Steeds weer drong de droom zich aan mij op, maar ik dacht: niet aan denken, want ik wou weer gaan slapen om de volgende dag zo fit mogelijk te zijn. Want dat moesten we toch, nietwaar. De droom liet zich echter niet ver dringen, dus ging ik hem op 't laatst toch overdenken: er was een man en een vrouw. De man greep de vrouw bij het hoofd vast, stak haar achter in het hoofd, recht omhoog in de nek- wervels, een mes dat hij heen en weer wrikte. De vrouw was dood. Nooit heb ik zo iets gele zen. Hoe haal ik het bij elkaar". Onder het kopje „Nare droom" staat dit lugubere verhaaltje ln het Dro- menboekje dat het Groninger schrij verscollectief „de kleine k" heeft uit gegeven bij de Stichting Uitgeverij Xeno. Het boekje is gevuld met ech te dromen van Groningers. De ach terflap vertelt dat er geen tijd meer is voor beleving van de spontane werkelijkheid. „We staan op met het ochtendblad en gaan naar bed met het journaal. Daardoor is er veel angst maar ook veel gedroom over vrijheid en geluk". Het met tekenin gen verluchte boekje is in de winkel te koop voor zeven gulden vijftig. Klaske Hazenberg van „de kleine k" zegt: „Er zijn een heleboel mensen die wel iets kunnen, maar ze komen niet aan bod. Wij willen hen aan het woord laten. Eens geen briljante fi guren maar gewone mensen". De „kleine k" en ook uitgeverij Xeno zijn klein begonnen en ze willen dat nog blijven ook. Min of meer. Klein in de zin van dicht bij de mensen staan, maar groot in vexzet tegen de monopolisering en commercialise ring door enkele machtigen. Gewone mensen, kleine mensen, ka bouters. Provo's en kabouters zijn al weer verleden tijd en roepen bij ve len hooguit een wat toegeeflijke glimlach op. De kabouters leven ech ter nog steeds onder ons. „We moe ten echter niet in dat subculturele sfeertje blijven hangen, maar nieuwe vormen zoeken. Het had zo'n inside- sfeer en daar moeten we uit", zegt Klaske. Kleine kranten Het Droraenboekje is de derde uitga ve na „Groninger Koek" en „Droom te koop". Hoe het allemaal gekomen is vertelt Klaas Wybo van der Hoek In dromen kunnen de merkwaardig ste dingen gebeuren. Soms vergeet je ze echter meteen weer, zoals één van de 33 dromers die hun dromen te boek stelden (of dat probeerden). „Ik probeerde mijn droom op te schrijven. Prompt herinnerde ik me er niets meer van," zo luidt een korte maar krachtige bijdrage. Andere Groningers herinneren zich hun dromen wel, zoals degene die een broekje wou kopen bij V. en D. in Utrecht en een ander die „het ver keerde spoor droomde" tijdens een bezoek aan de DDR. Verder kun je in een droom opgegeten worden en je kunt ook een waarschuwende droom hebben. Of „Vliegen": „Ik probeer het wel eens. Maak zwemmende bewegingen met mijn armen in de lucht. Soms stijg ik dan zo'n anderhalve meter, maar voorbij gangers trekken me aan mijn voeten weer naar beneden. Het helpt soms éven als ik zeg: laat me toch, het is immers maar een droom." Rechts. „Ik sta op een ophaalbrug en de brug gaat omhoog. Ik val tussen de brug en de wal in het water. Afgrijselijk. Niets aan te doen." Midden. „Mijn vader komt uit de kast en begint mij langzaam op te eten. Dit bezorgt me een prettig gevoel en ik vraag hem door te gaan Jam mer dat ik zo gauw op was." Dit droomde ik in de tijd dat ik nog niet op mijn nagels beet en mijn vader mijn nagels knipte en mijn oren schoonmaakte met in zijn zakdoek een griffel. Altijd bloedde daarna een plekje, onder. van de uitgeverij Xeno. In die tijd van kabouters, van terugkeer naar de basis, naar het laagste niveau vlamde ook de gedachte op aan klei ne kranten. Er werd een tegenwicht gezocht als alternatief voor de mono polisering van het nieuws door enke le groten. Het was in de tijd dat krantenfusies een stuk verschraling meebrachten. Ook in Groningen, waar de Nieuwe Provinciale Groninger Courant op ging in een editie van Trouw en waar Ons Noorden en het Vrije Volk vol komen van het toneel verdwenen. Het Nieuwsblad van het Noorden bleef over. In het wereldje van toen. de Groningse underground rond 't Pakhuis en de reformatorische stu dentenvereniging, zocht men een uitweg. De idee' van de kleine krant werd geboren, een krant op wijkni veau. getypt of desnoods geschre ven. door anderen vermenigvuldigd en weer verder verspreid. Er verschenen er heel wat. Niet in grote oplagen, maar toch Er ge beurde meer. Drie drukkers-in-de- dop gingen „witte" Bommels uitge ven. Plagiaat dus eigenlijk bij de verspreiding van Marten Toonders schepping. „Dat is zo, maar wisten I wij veel van copyright?", zegt Klaas Wybo. In ieder geval werd duidelijk dat er een markt open lag. Dat leidde tot de geboorte van Stichting Uitge- .verij Xeno (Xenos=vreemd). Xeno werkt zonder winstoogmerk. De uitgave van de oorspronkelijke „kleine kranten" verwaterde, maar dat de gedachte nog leeft blijkt on der meer door het sinds anderhalf jaar verschijnen van een door Gro ninger actiegroepen uitgegeven „Martini-koerier", ook een uitgave van Xeno. Uit deze uitgeverij kwam een andere kleine uitgeverij voort: Holmsterland B.V., en dezer dagen is er een splinternieuw initiatief bij gekomen. Kandidaat-schrijvers die bij uitgevers bot vangen, kunnen hun manuscripten toch laten lezen en te koop aanbieden in een „Ma nuscriptenwinkeltje" dat in de Oude Ebbingestraat van start is gegaan. Xeno maakte het onlangs ook mo gelijk dat afdelingsvoorzitter Bert Middel van de PvdA een storm van woede over zichzelf afriep door de publikatie van zijn scriptie „De nieuwe elite van de PvdA", waarin hij de kruiperijen binnen zijn eigen partij aan de kaak stelde. Luchtige en minder luchtige uitgaven over zaken als kernenergie, vertalingen van buitenlandse geschriften, dicht bundels en wat dies meer zij. zijn verschenen bij Xeno. „In feite be heersen tien uitgevers in Nederland de markt," aldus Klaas Wybo. „Er worden door die monopolisering drie soorten boeken verdrongen: 1. kritische boeken over actuele poli tiek; 2. jongere wetenschappen; 3. experimenteel artistieke literaire werken. We "proberen te voorkomen dat die geheel uit het gezichtsveld verdwijnen." Het schrijverscollectief en Xeno wortelen in dezelfde gemeenschap pelijke grond. Waar de „kleine kran ten" het veld moesten ruimen, pro beert het schrijverscollectief „de kleine k(rant>" nu toch het oor spronkelijke idee vast te houden, maar dan in boekvorm: de gewone man/vrouw/klnd aan het woord la ten. De periode van kleine kranten speelde zich in hoofdzaak af in de Jaren 1970-1973. Wonderkalender In dat laatste Jaar verscheen al Iets nieuws: de „Kleine Groninger Won derkalender". Een jaar later ver scheen het eerste boek, het anekdo- tenboekje „Groninger koek". Weer een jaar later kwam het Dikke Sprookjesboek „Droom te koop" en sinds 1976 verzorgt het schrijvers collectief ook een maandelijkse pa gina in de Martini-koerier. Deze maand verscheen dan het Dro- menboekje (toevallig hetzelfde the ma als van de kinderboekenweek) en inmiddels is er een nieuwe verha lenbundel in de maak. „Groninger koek" was gevuld met anekdotische maar waar gebeurde verhalen over de sociale werkelijk heid. Gewone mensen schreven de teksten en als ze dat niet konden vertelden ze het gewoon en dan schreef iemand van de kleine k het op. Zo kwam Francien Braaksma bij het schrijverscollectief. Zij had aan iemand van de kleine k verteld hoe ze de sociale werkelijkheid van haar dorp Dorkwerd beleefde. Francien vond in het geschrevene uiteindelijk maar matig haar oorspronkelijke verhaal terug, maar ze ging akkoord en maakt nu zelf deel uit van het schrijverscollectief. De kern De kern daarvan wordt gevormd door zes mensen, van wie de schrij ver Ad Breedveld en de illustrator Henry Hes en Klaske Hazenberg zijn overgebleven van de groep van het allereerste uur. Later kwamen Francien Braaksma, mevrouw E. Steenhuis-Roelfs en Bert de Jong er bij. Over het Dromenboekje zegt Klaske Hazenberg dat het onderwerp als vanzelf kwam opdagen na de uitga ve „Droom te koop". Overigens ging dat over mondeling overgeleverde dan wel zelf bedachte sprookjes, maar wel indachtig de oorspron kelijke doelstelling geschreven naar de sociale werkelijkheid. Tus sen al die werkelijkheid speelde ook zoveel onwerkelijkheid en droom dat er genoeg stof leek te zijn voor een dromenboekje. Dat is er nu dus. De nieuwe verhalenbundel <jie nu in voorbereiding is, moet realistisch zijn. „Groningers, maar het mogen ook best anderen zijn," zegt Klaske Hazenberg, „kunnen een gok wagen door een bijdrage te sturen naar de Gerbrand Bakkerstraat 76 b in Gro ningen. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbom a^-A—AAAAA 'HOEWEL ER TÓcrt KI 06 iets NiET helemaal <N|xi orde schuw" TE zün, Z'jn be deelnemers aan/l DEZE (cablnetsstpjjd maar VAST vertrokken. IJ \OF DEZE SERIE hierom 0I/er6emaw moet WBDEUZ '\whoren we later N06wa HET WEER door Hans de Jong t Weerrapporten Het contrast was groot giste renNa een lange periode van droog en zacht weer brak de herfst door. In de ochtend ging het nog wel met zelfs hier en daar wat zon maar 's middags breidde een regenzone van het westen en zuidwesten zich over Nederland uit. De natte lading werd begeleid door een krachti ge tot harde, een zeestormachti ge zuidenwind. In de vroege och tend was dit slechte weer al over de Britse eilanden gegaan. Om zeven uur tapte het eiland Man bijna 40 millimeter regen af, Aberporth in Zuidwest-Wales 36, Milford Haven, daar ook in de buurt 27 millimeter sinds zondagavond zeven uur. Over Wales trok dan ook snel een afzonderlijk minimum langs een koufront dat tijdelijk wat werd opgehouden. In de loop van de morgen bereikte de 986- millibar-diepe storing Schot land al en ging door in de rich ting van de Noorse Zee. De zwaarste windstoot werd ge-, meld van Landsend ln Zuid- west-Engeland met ruimschoots 100 kilometer per uur. Dit hele circus werd draaiende gehouden door een 957 millibar diepe om vangrijke stormdepressie bij IJsland. Tegen de woelingen van deze depressie was het oude continentale hogedrukgebied niet bestand en het trok naar de Zwarte Zee. Daardoor bleef het gisteren ln Zuid- en Oost-Euro pa wel vrij algemeen zonnig en zacht. Vóór het koufront uit de den de zuidelijke winden de thermometer ln Roosendaal nog oplopen tot 16 graden, erachter zal het vandaag bij een minder krachtige wind uit west of noordwest wat frisser zijn met 12 13 graden, waarden die dichter bij het normale peil lig gen voor deze tijd van het jaar. Een paar buien zijn mogelijk naast opklaringen, maar een goed en fel doorzettend bulenof fensief (wel met hagel en onweer in Schotland en Noord-Ierland) Is ln Nederland niet waarschijn lijk, gelet op de nadering van een volgende depressie ln het zeegebied ten westen van Ier land. Deze gaat opnieuw zachte lucht aanvoeren. De weervoor- uitzichten voor de rest van deze week duiden dan ook op voort duren van het wisselvallig en veranderlijke weer zonder een duidelijke daling van tempera tuur. eerder enige stijging. Vandaag is het Allerheiligen (1 november). Over deze dag heeft de volksmond de volgende rijmpjes in omloop „Met Aller heiligen vochtig weer, volgen sneeuwbuien keer op keer" en „Geeft Allerheiligen zonne schijn, dan zal het spoedig win ter zijn". Kiest u maar, kiest u maarDe waarde van dit soort gezegden is twijfelachtig, anders gezegd ze zijn onbe trouwbaar. Het blijft overigens wel een stuk folklore dat beslist behouden moet blijven. Betrouwbaar zijn wel de weer- metlngen van medewerker P. A Kentle ln Roosendaal. Hij bere kende dat de afgelopen oktober maand met 12.1 graad Celslus gemiddeld 1.7 graad Celsius te warm is uitgevallen, dat de luchtdruk en vochtigheid met respectievelijk 1015 millibar en 86 procent normaal waren en dat er ln zijn standplaats negen mlstdagen en vijf winderige da gen zijn geweest. Twee maal was een dag warmer dan 20 graden. De overheersende windrichting was zuidoost met een frequentie van 32 procent (van alle waarne mingen) gevolgd door zuid met 25 procent en zuidwest met 23 procent. (l*ura*ond It a (Utleo Amsterdam De Bill Doelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlmingen Zd. Limburg Ten slotte een paar vroege neer slagmeldingen: het Groninger Ulrum kreeg 77 millimeter okto- berwater, uitsluitend gevallen op de eerste tien dagen, daarna niet meer dan drie millimeter en de Friese havenstad Harilngen meldde zich gisteravond met 80 millimeter, dat was meer dan er normaal te verwachten viel en wat dat betreft zat Gorredijk lager met 50 millimeter. Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Gentve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno MaUorca Munchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm licht bew. onbewolkt zwaar bew. half bew. onbewolkt zwaar bew. Zurich zwaar b licht bei New York Tel-Aviv HOOGWATER woensdag 2 november. Vltssln- gen 5.28-17.46, HarlngvUeUlulzen 5.33-1748. Rotterdam 7 13-1946, Schevenlngen 6 24-18.40. Mmulden 7 08-1924, Den Helder 1105-23.01. Harilngen 0.59-13 37. Delfzijl 2.59-15.28. „Het getal strafverordeningen is met eene vermeerderd, zijnde de verordening tegen het gebruiken of hebben van catapulten, erwtenbla zers en dergelijke werp- schiet- of blaastoestellen." Die maatregel bracht Kampen in 1878 een aardige duit in het ge meentelaatje: dankzij een „zoo ge streng moogelijk" toezicht kreeg Kampen 144,87'/i in kas en Gene- muiden. Grafhorst en IJsselmui- den samen 2,377». De stadsschrij- ver van Kampen vermeldde dat nauwgezet in het „verslag van den Toestand der Gemeente Kampen over het jaar 1878"; dat verslag schreef hij van a tot z met de hand, in een keurig regelmatig hand schrift. zonder fouten, met alleen hier en daar een paar dik uitgeval len letters: dat gebeurde waar schijnlijk op momenten waarop hij net weer zijn pen in de inktpot gedoopt had. Al een paar jaar geeft Kampen tegelijk met de verschij ning van de aanbiedingsnota voor de gemeentebegroting het verslag van een eeuw geleden opnieuw uit. De begroting-1978 is klaar en zo kunnen we nu ook nagaan hoe Kampen er honderd jaar geladen voorstond. 0 Nemen we het hoofdstuk „Kerkelij ke Zaken", dan zien we dat de Hervormde gemeente al jaren zon der predikant zat: „In de in 1872 ontstane vacature bij de Hervorm de gemeente wegens het vertrek van Ds. J. A. Gerth van Wijk is tot dus ver nog niet voorzien, evenmin als in die te Kamper Eiland, die Ln 1876 door het vertrek van Ds. F. van Leeuwen is ontstaan. Niette genstaande de herhaaldelijk uitge- bragte beroepen zijn de pogingen ter voorziening in deze beide vaca tures tot nog toe vruchteloos ge bleven". De „algemeene toestand van het armwezen" wordt „als niet ongun stig opgegeven", toch was die toe stand vergeleken bij vorige Jaren „minder voldoende, waartoe onge twijfeld de alom geheerscht heb bende lusteloosheid in den handel en de nijverheid, die zich ook hier in enkele takken heeft doen gevoe len, de dalende prijzen van sommi ge landbouwprodukten, de vele ziekten onder den arbeidersstand en de behoeftige volksklasse en ln 't algemeen de mindere bedrijvig heid hebben meegewerkt." De uit gaven van het armbestuur waren niet mis: 13.524,99, maar de reke ning vertoont aan inkomsten nog altijd een gulden of zeshonderd méér. Ze hielden er daar een „Stadswerkhuis" op na, „eene in- rigting tot voorkoming en bestrij ding van armoede", waar 10.246 volwassenen en 6955 kinderen be neden de twaalf te werk waren ge steld om in hun onderhoud te voor zien. Veertig begenadigde arme kindertjes mochten van de Veree- niging Orde en Vlijt een vak leren: matten maken. Tot slot nog lets over de politie. Disciplinaire maatregelen werden toen niet zelden op de dienaren der wet toegepast. Een „dienaar 2e klasse" moest ontslagen worden wegens herhaalde dronkenschap. „Voorts werden bevorderd tot die naren le klasse, zes dienaren 2e klasse, van wie echter al spoedig weder uithoofde van laakbare ge dragingen, twee werden gedegra deerd en tot hun vorigen rang te- ruggebragt, welke straf op een reeds vroeger tot dienaar le klasse bevorderden. Insgelijks moest wor den toegepast. Uitgezonderd deze degradatiën en vermeld ontslag, hebben nog een achttal dienaren zich door dronkenschap of pligtver- zuim dermate strafschuldig ge maakt, dat zij met suspentle gedu rende langer of korter tijd en ge deeltelijke Inhouding van hun trac- tement door den Voorzitter van ons College moesten worden gestraft. Overigens viel op het gedrag deze beambten niets bijzonder nadeel- igs aantemerken." Jarenlang heeft de nu 24-jarige Zweed Lars Emmoth gespaard om een wereldreis te kunnen maken. Dat is voor hem extra lastig, want hij is sinds zijn geboorte invalide. Hij moest dan ook een speciale invalidenauto laten ontwerpen, waarmee hij, vergezeld van twee vrienden, drie jaar kris kras door de wereld wil toeren. Zo wil hij bewij zen dat invaliden tot grote prestaties in staat zijn. Hij is schrijver van beroep en zal zijn belevenissen dan ook te boek stellen. Dezer dagen is hij door ons land getrokken. Hij deed Hoofddorp en Arnhem (Het Dorp) aan en rijdt nu elders in Euro- willen schrijven. Wie wil met hem in het Engels corresponderen? Zijn adres is: Periot Diamini - Ekuphakameni Central School P.B. 7, Mankayane - Swaziland. pa rond. Na zijn eigen werelddeel PHTltjlPf' wU hij in elk geval naar een aantal Afrikaanse landen, Israël, Chili, Cuba en de Verenigde Staten. Hij wil het zo uitmikken dat hij tegen de tijd dat de wereldkampioenschap pen voetbal gespeeld worden, in Ar gentinië zal zijn. Op de foto: Lars achter het stuur van zijn speciaal geconstrueerde auto, met zijn beide reisgenoten. Periot Diamini is een middelbare scholier van zeventien Jaar. Hij woont in Zwaziland en is een van die jongeren die graag contact met buitenlanders hebben. Periot is vooral geïnteresseerd in het gewo ne leven van alledag en zou het dan ook erg op prijs stellen als iemand hem daar iets (liefst veel) over zou Lan Lan, het vrouwelijke deel van het grote pandapaar dat vijf Jaar geleden als cadeautje van China in de dierentuin van de Japanse hoofdstad Tokio arriveerde, krijgt wellicht binnenkort een kleine gro te panda-nakomeling. Dat nieuws heeft zoveel opzien gebaard in To kio, dat Lan Lan en haar partner Kang Kang hordes Journalisten, fo tografen, t.v.-mensen en andere ge- interesseerden voor de ramen ge had hebben. Vanuit China waren de Japanners te weten gekomen dat een dragende panda als regel huilt, weinig eetlust vertoont en aan nog veel meer tekenen als aan staande moeder herkenbaar is. Uit gerekend is, dat Lan Lan eigenlijk een paar dagen geleden al bevallen had moeten zijn, maar ze huilt hele maal niet; ze kijkt verveeld rond. eet behoorlijk en gedraagt zich geenszins anders dan normaal. Kang Kang is ook heel gewoon, maar dierentuinbezoekers vinden dat er toch al nooit veel beweging in hem zit. Misschien hebben we ons wel verrekend, zegt de direc teur van de dierentuin, en aan een grote panda merk Je pas een week voor de geboorte iets.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5