'Congres moet discussie over regeringsdeelname heropenen' Veel zeevaartdiploma's zijn vervalst Moeilijkheden rond taakomschrijving staatssecretarissen Nog geen spoor van Caransa Wet Beste Protestbijeenkomst tegen neutronenbom TIENERS DIE MOORDEN UIT SENSATIEZUCHT PvdA-partijbestuur wil onder voorwaarden ja-woord geven: Van Agt legt voorstellen opzij eerst m'n youdj&dntfe opeten..! Rij 25 km méér per volle tank. M@bilD de olie die benzine bespaart. Amsterdamse politie tast nog in het duister CDA doet niet mee aan manifestatie 'Rijnproces wordt onnodig vertraagd' Uw sperzieboontjes scharrelen met gegrilde kabeljauwmootjes. Officieren vaak niet berekend op verantwoordelijke positie Veiligheid op zee in gevaar Drie gewonden bij brand op olietanker 5 DINSDAG 1 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De meerderheid van het partijbestuur van de PvdA is eventueel bereid eind deze week alsnog het buitengewoon congres van de PvdA te vragen in te stemmen met de vorming van een tweede kabinet-Den Uyl. Daartoe zal tijdens de laatste fase van de formatie aan een aantal voorwaarden moeten worden voldaan. De voorwaarden die de meerderheid van het partijbestuur aan het ja woord tegen de formatie verbindt, betreffen het aantal vrouwelijke be windslieden (de PvdA moet er min stens vier leveren) en de bezetting door de PvdA van de staatssecretari aten op CRM (emancipatiebeleid), gezondheidszorg, justitie en twee van de drie staatssecretariaten in de sociaal-economische driehoek. Volgens het gisteren gedane voorstel van formateur Den Uyl wordt aan deze wensen wat de verdeling betreft tegemoet gekomen. Voorts wil het partijbestuur van de PvdA dat alle leden van het nieuwe kabinet het regeerakkoord onderschrijven en ten volle uitvoeren en dat door de samenstelling van het kabinet op zo geloofwaardige wijze een progressief beleid gewaarborgd wordt. Wat dit laatste betreft, zei mevrouw Ien van den Heuvel, voorzitter van de PvdA, gisteren dat het kabinet extra ongeloofwaardig wordt als er mensen in komen die bezwaren heb ben tegen de gesloten akkoorden of vroeger felle oppositie tegen het be leid van het eerste kabinet-Den Uyl hebben gevoerd. Het bestuur zal niet, aldus mevrouw Van den Heuvel, de meetlat langs het nieuwe kabinet leggen en zeg gen: die en die mogen er niet in. Het is volgens mevrouw Van den Heuvel meer een kwestie van. nu is de ge loofwaardigheid weg. Als mensen die de geloofwaardigheid kunnen aan tasten noemde zij Andriessen, Krui- singa, Van Leijenhorst, Tolman en Peijnenburg, zonder overigens te zeggen dat een van hen niet in een tweede kabinet-Den Uyl past. Zeven van de achttien leden van het partijbestuur staan op het stand punt dat de nieuwe politieke feiten onvoldoende aanleiding zijn om op het besluit van de partijraad (die op 25 oktober nee zei tegen het akkoord over de formatie) terug te komen. De Tweede Kamerfractie en het partij bestuur zijn wel akkoord met het formatieresultaat. Het laatste woord hierover is aan het congres, dat za terdag bijeenkomt. Alternatieven Het partijbestuur zal dat congres vragen de politieke discussie over de formatie te heropenen. De minder heid van het bestuur zal de formatie blijven afwijzen, maar de meerder heid van het bestuur zal -- indien aan de voorwaarden is voldaan het congres adviseren toch ja te zeg gen. Mevrouw Van den Heuvel zei dat ook de meerderheid het onder handelingsresultaat beneden de maat vindt, maar toch wel, gezien de grote kans dat de PvdA anders in de oppositie komt, alternatieven onder ogen wil nemen. Het partijbestuur zal vrijdagavond beslissen of het nieuwe kabinet aanvaardbaar is en aan de gestelde voorwaarden vol doet. Indien formateur Den Uyl dan nog niet rond is, zal het partijbe stuur negatief adviseren. Formateur Den Uyl ontving gisteren voor de zoveelste keer de fractievoorzitters van PvdA (Van Thijn), CDA (Van Agtl en D'66 (Terlouw). Voor het gesprek over de kabinetsformatie moest nog even de krant worden gelezen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Fractievoorzitter Van Agt van het CDA heeft de voorstellen van formateur Den Uyl over de taakafbakening voor de staatssecretarissen voorlopig naast zich neergelegd. Van Agt heeft Den Uyl gisteren laten weten dat hij pas over de invulling van de taken tot overeenstemming wil komen, als de nieuwe ministers erover mee kunnen praten en beslissen. ADVERTENTIE. Van Agt gaf gisteren Den Uyl wel het groene licht om door te gaan met zijn formatie. Den Uyl kan wat Van Agt betreft ministerskandidaten gaan polsen, als maar tevoren vast staat dat die ministers uiteindelijk het hun staatsrechterlijk toekomen de recht behouden om zelf de uitein delijke beslissing te nemen over de taakafbakening van „hun" staats secretarissen. Verschoven Met die stellingname is het probleem van de staatssecretariaten verscho ven tot na de invulling van de minis tersposten. Van Agt heeft de forma teur overigens ook al meteen laten weten grote moeite te hebben met tal van onderdelen van zijn gisteren gedane voorstel over de taakafbake ning voor de staatssecretarissen. Hij meent in het algemeen dat de voor stellen bij vrijwel alle CDA-departe- menten de PvdA-staatssecretarissen een veel te groot beleidsdeel zouden krijgen. De CDA-staatssecretarissen zouden met veel te kleine portefeuil les komen te zitten. Die ongerechtig heid wil Van Agt nu in een later stadium alsnog rechttrekken. De problemen die het CDA met Den Uyl's voorstellen heeft spitsen zich toe op de departementen van econo mische zaken, justitie, sociale za ken. volksgezondheid en binnen landse zaken. Op al die departemen ten, waar een CDA-minister moet komen, zou de staatssecretaris ta ken krijgen die tot nu toe bij de minister behoorden. Zo zou bij justi tie de grondpolitiek en de wet op de ondernemingsraden naar een PvdA- staatssecretaris overgeheveld wor den; bij binnenlandse zaken zou een PvdA-bewmdsman de bestuurlijke herindeling in zijn geheel krijgen te behartigen; bij economische zaken zou een nieuw PvdA-staatssecreta- riaat aan de ministerstaak onttrek ken de regioanle en economische politiek, de mededinging en fusies, en het consumentenbeleid; bij so ciale zaken zou de PvdA-staatsse- cretaris het gehele werkgelegen- HAAKSBERGEN (ANP) Op de Eibergse straat even buiten Haaks bergen zijn drie mensen bij een bot sing. omgekomen. De dertigjarige Joegoslaaf P F. raakte met zijn auto op de linker weghelft en ramde een tegenligger frontaal. Hij was op slag dood. De bestuurder van de tegenligger, de dertigjarige teke naar H. Kuyper uit Dieren, kwam ook om het leven, evenals een één maand oude baby. De echtgenote van Kuyper werd zwaargewond. ADVERTENTIE het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer ADVERTENTIE: Een 15-jarige jongen uit Houston wordt gearresteerd op verdenking van moord op twee broers uit zijn buurt Eén V slachtoffer was gecastreerd, neergestoken en onthoofd; van de ander is het lijk nooit gevonden Drie jaar later is de dader vrij. Redfen tejongomte zwaar gestraft te worden In Amenka amuseren groepen tteners zich de laatste tijd met root. moord, plundering en verkrachting. En waarom ook met? Oe Amerikaanse rechtspraak stelt ze toch binnen de kortste keren weerop vrije voeten Eén van de 29 artikelen in HET BESTE van ^QVEMBER 3816 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nog steeds tast de Amsterdamse politie volkomen in het duister omtrent de mogelijke verblijfplaats van de zakenman Caransa. Tot nu toe zijn ongeveer 350 tips binnengeko men, maar geen enkele daarvan verschaft een aanknopingspunt voor de vijftig rechercheurs, die met het onderzoek zijn belast. .L A mi Reader's Digest heidsbeleid toegewezen krijgen (nu doet dat Mertens, de sociale verze keringen); en bij volksgezondheid houdt de minister in fefte alleen het milieubeleid over, de staatssecreta ris zou volksgezondheid gaan doen inclusief abortuswetgeving en drug beleid. Het CDA voelt overigens wel veel voor de suggestie van formateur Den Uyl om het staatssecretariaat voor het CDA bij volkshuisvesting in te wisselen voor een tweede staatssecretariaat voor het CDA bij defensie. Op volkshuisvesting was te weinig invulling mogelijk voor het CDA-staatssecretariaat, omdat de minster (hoogstwaarschijnlijk Schaefer) ruimtelijke ordening en stadsvernieuwing gaat doen en de PvdA-staatssecretaris (waarschijn lijk opnieuw Van Dam) de huurwet geving Voor de CDA'er bleef dan eigenlijk alleen de bijzondere huis vesting nog maar over. Bij defensie zou een tweede CDA-staatssecreta- ris naast de eerste (personeel) het materieel kunnen gaan beheren. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Ondanks het feit dat op die dag ook de partijcon gressen van PvdA en PPR gehouden worden verwachten de organisatoren van de protestbijeenkomst tegen de neutronen bom aanstaande zaterdag in Utrecht toch een volle Merwedehal, dat wil zeggen plus minus 3000 deelnemers. Ook de familie Caransa heeft, vol gens de politie, geen serieuze reactie binnengekregen. Dit vormde de re den voor haar om gisteren de drin gende oproep aan de ontvoerders om reëel contact op te nemen te her halen. Tot nu toe heeft de politie verschei dene rode auto's, die gestolen waren, opgespoord, maar geen daarvan droeg sporen waaruit kon worden afgeleid dat ze door de ontvoerders waren gebruikt. Signalement Intussen heeft de politie een buiten gewoon opsporingsblad doen uit gaan, waarin het signalement van Caransa staat: 1.80 a 1.85 m lang, 75 kilo. blauwe ogen. rose-blond haar. slank sportief postuur, donkerblauw kostuum merk Ted Lapidus, witte regenjas, gouden horloge, geelgou den schakelketting, waarin met wit- goud de initialen M C Op grond van verklaringen van de vrouw, die vrijdagochtend getuige was van de ontvoering is een monta gefoto van een van de ontvoerders samengesteld, waarmee de recher cheurs op pad zijn gegaan. Men ver wacht er echter niet veel van omdat de afgebeelde man op duizenden mensen kan lijken. De bijeenkomst die officieel „De monstratieve manifestatie over de gevaren van de neutronenbom" heet, wordt georganiseerd door PvdA. D'66, PPR. CPN. PSP. Pax Christi en het Interkerkelijk Vredes beraad. Aan de bijeenkomst is geen demonstratieve optocht door de stad Utrecht verbonden. Dit om te benadrukken dat het hier voor een belangrijk deel om een bezinnings bijeenkomst gaat, met een rustig ka rakter Op een persconferentie die de orga nisatoren van de manifestatie giste ren in Den Haag hielden sprak het Tweede-Kamerlid Harry van den Bergh (PvdA), één van de sprekers van aanstaande zaterdag, er zijn te leurstelling over uit dat het CDA te elfder ure toch af zag van deelname aan de bijeenkomst. Dit terwijl twee vertegenwoordigers van het CDA toch in de organisatie een behoorlij ke inbreng gehad hebben. „Mede ter- BONN (DPA) De Westduitse mi nister van verkeer, Gscheidle, wil dat de schoolvakanties in Neder land, België en de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen na 3 juli begin nen in plaats van op 1 en 2 juli. Reden hiervoor is de verwachte enorme drukte op de Duitse snelwe gen naar het zuiden. Naar een schatting van het ministe rie van verkeer zal een gelijktijdig begin van de schoolvakanties in Ne derland, België en Noordrijn-West falen leiden tot verkeersopstoppin gen van ongekende omvang. wille van het CDA hebben we de weg van de bezinningsbijeenkomst in plaats van*de weg der demonstratie gekozen", aldus Van den Bergh. „Hierdoor was deelneming mogelijk van hen die nog geen definitief standpunt hebben over de neutro nenbom". Het niet meedoen van het CDA om dat ook de VVD en het GPV niet door de initiatiefnemers benaderd waren, noemde Van den Bergh een ..kul-argument". „Als het CDA op dit moment alsnog zou willen meedoen is dat altijd nog mogelijk", aldus het PvdA-Kamerlid. ROTTERDAM (ANP) Het nu al meer dan drie jaar durende Rijnpro ces heeft gisteren op de rechtbank in Rotterdam onnodige vertraging ondervonden, meent de stichting Reinwater in Amsterdam. Doordat de advocaat van de Franse kalimij- nen, mr. C. D. Boeschoten uit Den Haag, de dagvaarding verkeerd had begrepen, bleek de gehele rechtszit ting van gistermiddag overbodig. De Elzasser kalimijnen, die ervan worden beschuldigd grote schade aan de Westlandse tuinbouw aan te richten door de lozing van afvalzout op de Rijn, hadden de rechtbank in Rotterdam gevraagd eerst de 18 an dere zoutlozers op te roepen alvo rens zich met de zaak zelf bezig te houden. Zij menen niet alleen ver antwoordelijk te zijn voor de miljoe- nenschade die in Nederland wordt aangericht. Na een langdurig pleidooi van de raadsman van de Kalimijnen. deel de mr. J. R. Voüte, die als raadsman optreedt voor de stichting Reinwa ter, mee, dat de kalimijnen in de dagvaarding alleen voor hun aan deel verantwoordelijk worden ge steld. Dit had de heer Boeschoten niet begrepen. Het was tijdens de gehele rechtsgang nimmer duidelijk gemaakt, zo zei hij. De raadsman trok daarop de conclusie, dat de aanvraag van de kalimijnen in dit geval veelal verboden was. De vice- president van de rechtbank, mr. L Erades, stelde voor hiervan acte te verlenen. Beide partijen gingen hier op niet in. De rechtbank zal 12 de cember a s. uitspraak doen. ADVERTENTIE Of het nu een schaal aardappelen is of een schaal rijst. Macaroni of aardappelpuree... Zo gauw ze kennis hebben gemaakt met vis is er geen houden meer aan. Toscaanse makreel of makreel in 't groen. Gebakken schelvisfilet met gember of wijting op z'n Italiaans. Kabeljauwfilets a la douce France of makreel Hawaii. Gekookte schelvisrolletjes met peterseliesaus of gegrilde schol... Tja, als ze eenmaal verkikkerd zijn op vis, dan is er geen houden meer aan. En geef ze eens ongelijk. Doemeermetvis,omdat'tzolekkeris. fajS Produktschap voor Vis en Visprodukten, Javastra.it 2b, Den Haag. ROTTERDAM (ANP) De algemene vereniging van zeevarenden in Rotterdam is bezorgd over vervalsing van zeevaartdiploma's. Op vrij grote schaal worden certificaten verstrekt aan officieren, die in het geheel niet berekend zijn voor de verantwoordelijke positie die zij aan boord van schepen bekleden. Dit brengt de veiligheid op zee in ernstig gevaar. Het verschijnsel doet zich voornamelijk voor op sche pen, die afkomstig zijn uit de ..goedkope vlaglanden". Er zouden minstens 170 officie ren varen, die in het bezit zijn van valse diploma's. De Libe riaanse autoriteiten in New York hebben 95 gezagvoer ders, stuurlieden, werktuig kundigen en radio-officieren valse bewijzen van bevoegd heid aangetroffen. Die ble ken afkomstig te zijn uit Hongkong. Voorts is men op het spoor gekomen van 32 onechte diploma's afkomstig uit Engeland, Canada, Au stralië, Nieuw-Zeeland, Sin gapore en India. Volgens de vereniging van zeevarenden is er een inter nationale en goed georgani seerde oplichtersbende aan het werk. De scheepvaartin spectie in Rotterdam meldt dat het heel eenvoudig is in Singapore en Panama zee vaartdiploma's te kopen. De gezagvoerder van een onder Panamese vlag varend schip had zijn diploma verkregen door bij de ambassade van Panama in zijn land twaalf pond op tafel te leggen. Een leerling van de zeevaart school in Bremen kocht een Panamées kapiteinsdiploma bij het consulaat in Hamburg voor vijftig Duitse marken. Het verschafte hem de be voegdheid om als gezagvoer der te varen op alle schepen, ongeacht hun grootte. De jongeman had slechts negen tien maanden gevaren als on dergeschikte. Een pompman bleek een Liberiaans certifi caat voor hoofdwerktuigkun dige op een groot schip te hebben. Geen Nederlandse Volgens de scheepvaartin spectie in Rotterdam komt dit verschijnsel op Neder landse schepen niet voor. De controle door de overheid is daarvoor te scherp. De in spectie heeft wel gevallen ge constateerd van valse vaar bewijzen op buitenlandse schepen, die de haven van Rotterdam binnenvaren. Zij kan er weinig aan doen, om dat de inspectie niet over be voegdheden beschikt. Haar taak is het om de vaartuigen op hun deugdelijkheid te controleren. Toch maakt de scheepvaart inspectie zich ernstige zorgen over de vervalsing van vaar bewijzen, omdat de veilig heid op zee daardoor ernstig wordt aangetast. Het wordt tijd, aldus een woordvoerder van de inspectie, dat er een wet komt die controle op vaarbewijzen mogelijk maakt. In internationaal ver band wordt hieraan gewerkt, maar het zal nog wel even duren voordat een dergelijke wet tot stand komt. De moei lijkheid is echter welke maat staven aan een vaarbewijs moeten worden gesteld. Voor elk land ligt dat anders. Slecht toezicht Zolang een dergelijke wet er nog niet is. kan de scheep vaartinspectie niets doen. De controle op de vaarbewijzen valt nu onder de bevoegdhe den van de betrokken lan den. In veel gevallen is het toezicht slecht of wordt er helemaal niet op toegezien. De vervalsing van vaarbewij zen kwam aan het licht, toen in oktober 1975 het motor schip „Ming Sing" met 44 man aan boord verging. Uit het onderzoek bleek dat de tweede stuurman kort daar voor nog als kok in Hong kong geregistreerd stond. Het spoor van de vervalsin gen leidde naar een scheeps makelaar die slechts een lich te straf kreeg omdat de rech ter van oordeel was. dat som mige maritieme autoriteiten met de uitgifte van diploma s en de controle erop erg slor dig omspringen. De aanhou ding van de scheepsmakelaar heeft echter geen einde kun nen maken aan de vervalsing van vaarbewijzen, die onver minderd doorgaat. Politie-voorlichter R. Hoornstra ROTTERDAM Drie gewonden vielen toen gisternacht in de pomp kamer van de 140 000 ton metende Westduitse tanker Klavigo, die m de zevende Petroleumhaven te Rotter dam ligt. een explosie plaatsvond Van de drie mannen die gewond raakten, heeft er een levensgevaar lijke brandwonden opgelopen De anderen maken het redelijk goed De toestand op het schip is lange tijd kritiek geweest, omdat het schip 135.000 ton ruwe olie aan boord had Men heeft de brand gis termiddag bedwongen door het vuur te verstikken Een rechtstreek se bestrijding van het vuur leek te riskant, en door de hoge temperatu ren ook niet goed mogelijk. Door de pompkamer gesloten te houden hoopte men dat het vuur zou ver stikken Dat is inderdaad gebeurd De gewonden zijn de 47-jarige West duitse zeeman Kurt Plodowsci uit Hamburg, de 37-jarige Peter Sturm en de 36-jarige Rolf Czolk. De eerst genoemde man is er erg aan toe Hij is met levensgevaarlijke brandwon den opgenomen in het Rotterdamse Dijkzlgtziekenhuis De brand is gisternacht ontstaan door het scheuren van een leiding waardoor ruwe olie naar de wal werd gepompt De vrijkomende olie kwam in contact met hete onderde len van motoren in de pompkamer Op dat moment was overigens nie mand in de pompkamer aanwezig De gewonden vielen toen de drie mannen poolshoogte wilden nemen. Toen ze de deur van de pompkamer openden, werd er plotseling zoveel zuurstof aangezogen dat het ontwik kelde gasmengsel explosief tut ont branding kwam. De omvang van de schade was gisteren nog niet bekend. ..Nee. Tommy, je kunl je nog steeds niet scheren

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3