Pond in de lift Vakliedenpool bouw in Rijnmond Macht van de sterkste bij standaardcontract Voorstel Nelissen: ADM onder paraplu RSV systemen Onbillijkheid moet verdwijnen Britse goederen vijf procent duurder Bonden welwillend tegenover plan Kats Bouwgroep wil fusie met Thunissen Lieftinck: maak gulden los van D-mark Israëlisch pond eenderde omlaag Vraag naar huizen stijgt Eerste personeelsleden vijftig Engelsen Overheid (elektriciteitsbedrijven) in feite erger dan bedrijfsleven. Wiltuig breven teKenen' Mening over reclame (27) INSDAG 1 NOVEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 13 - RHS 15 LONDEN (Reuter. UPI, AP) De Britse centrale bank heeft onder toenemende monetaire druk .toegestaan dat het pond sterling ten opzichte van de dollar ongeveer vijf procent in waarde is gestegen. Als gevolg hiervan werd het pond ook overal In Europa duurder. In Amsterdam steeg de koers van 4,3150 tot 4,4390. Brits bankpapier is vandaag te koop voor 4,64. Gisteren was dat nog 4,51 Van een officiële opwaardering van het pond is geen sprake maar in feite komt het daar wel op neer. De cen trale bank (Bank of England) zorgde er namelijk geruime tijd door koop en verkoop van dollars voor dat de verhouding tussen dollar en pond ongeveer stabiel bleef op 1,74 dollars voor een pond. Vrijdag was het pond al gestegen tot ruim 1,77 dollar en gisteren liep de Britse munt op tot 1.84 dollar omdat de Bank of Eng land zich korte tijd niet met de han del bemoeide. Uit het feit dat de centrale bank toen echter weer tus sen belden kwam en de pondenkoers zich uiteindelijk op 1.84 dollar stabi liseerde. werd echter geconcludeerd dat de monetaire autoriteiten het pond niet geheel willen overlaten aan het spel van vraag en aanbod. Gisteren was aanvankelijk wel ge meld dat het pond was gaan „zwe ven". wat wil zeggen dat de centrale bank niet meer tussen beiden komt. De koersstijging van het pond giste ren. volgde op een mededeling van het ministerie van financiën, dat de Bank of England zijn handelwijze op de valutamarkt zou aanpassen. Wat die wijziging precies was. werd er van de kant van het minjsterle ech- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij (NDSM) en de Amsterdamsche Droogdok Maat schappij (ADM), beide te Amsterdam, moeten samengaan in één onderneming. Daarin dient de moedermaatschappij van de NDSM, het Rotterdamse concern Rijn-Schelde-Verolme, een meerderheidsbelang te krijgen. Dit voorstel, gedaan door oud-minis ter Nelissen. die in het kader van de herstructurering van de Nederlandse scheepsbouw de toekomstmogelijk heden van de Amsterdamse werven onderzoekt, is gisteravond onder werp van besprekingen geweest met RSV. ADM en de industriebonden. De ADM heeft al laten weten in grote lijnen met het voorstel te zullen in stemmen. mits aan een aantal voor waarden wordt voldaan. Rijn-Schel de-Verolme is tegen het voorstel. Het concern wil de ADM samenvoegen met de reparatiedivisie van de NDSM (die ook nieuwbouwactivitel- ten heeft) en deze bundeling onder brengen in een RSV-reparatiedivisie. De Industriebonden NW en NKV staan welwillend tegenover het plan van Nelissen en willen het serieus bespreken. Niettemin blijven de bonden voorstander van een fusie van ADM en NDSM in een zelfstan dige Amsterdamse werf met zowel LEEUWARDEN/HEEMSTEDE - Kats Bouwgroep te Leeuwarden (600 werknemers) en Aannemersbe drijf W. Thunissen te Heemstede (100 a 125 werknemers) overwegen een fusie. Verwacht mag worden dat overeenstemming zal worden be reikt, waarbij het gehele geplaatste aandelenkapitaal van Thunissen door Kats wordt overgenomen. Voor volgend jaar wordt voor de hele bouwgroep een omzet verwacht van circa 175 min. Onder Kats Bouw groep ressorteren na toetreding van Thunissen behalve een tiental on roerend goed maatschappijen een aantal aannemersbedrijven en fa brieken van bouwmaterialen. NEDERHORST De inboedel van het failliete Nederhorst Staal Constructie in Gorinchem, dat de afgelopen weken op een openbare veiling werd verkocht, heeft ruim 4 miljoen opgebracht. De belangstel ling van kopers uit Nederland en het buitenland was zeer groot. Het grootste gedeelte van de ongeveer achtduizend machines, technische apparaten, kantoormeubelen, tran sportmiddelen en partijen ijzer ging naar kopers in België en Nederland. nieuwbouw- als reparatiecapaciteit. In deze ondereneming zouden de bei de partners moeten deelnemen te gen een* zo groot mogelijk minder heidsbelang. (49%), terwijl de over heid de overige 2 procent voor zijn rekening neemt. AMSTERDAM Volgens oud-mi nister van financiën dr. P. Lieftinck wordt het steeds moeilijker om de koers van de gulden tegenover de Duitse mark te handhaven. De ex-bewindsman zegt dit in een vraaggesprek in het duizendste nummer van het weekblad ..Beleg gers Belangen". Lieftinck vindt dat de vaste banden tussen mark en gulden moeten wor den losgemaakt en dat onze munt moet worden gekoppeld aan de va luta's van de voornaamste landen waarmee Nederland zaken doet. „Als Nederland niet in staat blijkt tot een veel betere prestatie op het gebied van de inflatiebestrijding, doet het zichzelf veel kwaad door een vaste pariteit te handhaven met een van de gezondste valuta's ter wereld." Dr. Lieftinck is zich bewust van het feit dat voor menigeen in Nederland zijn uitspraak als taboe geldt: Blijft de gulden echter in het kielzog van de Duitse mark varen, dan wordt volgens hem de Nederlandse export industrie langzaam maar zeker uit geschakeld. In het interview trekt dr. Lieftinck. die begin dit jaar altrad als direc teur van het IMF. een parallel met de jaren dertig, toen Nederland ook weigerde de koers van de gulden naar beneden aan te passen en ons land daardoor veel meer crisisleed doormaakte, dan wanneer de inter nationale monetaire ontwikkelin gen waren gevolgd. ter niet bijgezegd. Wel werd ver klaard dat het besluit was genomen omdat de laatste tijd enorme hoe veelheden vreemd geld Engeland was binnengestroomd, mede onder invloed van de dalende dollar. De toeneming van de geldhoeveelheid in het Verenigd Koninkrijk zou het gevaar voor nieuwe inflatie vergro ten, aldus het ministerie. Rem op inflatie Een hogere waarde van het pond betekent op zichzelf al een rem op de inflatie (ca. 17 procent) omdat bui tenlandse goederen nu voor de Brit ten goedkoper worden. Daar staat echter tegenover dat de Britse pro- dukten duurder worden elders in de wereld. De werkgevers zijn daarom verre van enthousiast over de feite lijke revaluatie van het pond. De voorzitter van de belangrijkste werk geversorganisatie zei bij de regering aangedrongen te hebben op een peri ode van stabiele pondenkoersen. „De industrie zal een verder verlies van concurrentiekracht als gevolg van een duurder pond niet toejui chen." Volgens de voorzitter was uit een enquete gebleken dat 61 procent van de Britse exporteurs van mening was dat al onder de oude ponden- koers de prijs van de Britse goederen de belangrijkste exportbelemmering vormde. Dat de Britse regering echter toch besloot tot een feitelijke revaluatie van voorlopig vijf procent komt omdat een aan de dollar vast geklonken pond teveel in waarde daalde ten opzichte van andere be langrijke munten, zoals de Duitse mark. de Zwitserse frank en de Ja panse yen Monetaire reserves Hoezeer de hoeveelheid vreemd geld in Engeland was toegenomen, blijkt wel uit het feit dat de Britse mone taire reserves (goud. deviezen, trek kingsrechten op het IMV) zijn toege nomen van 4.1 miljard dollar begin dit jaar tot ruim 17 miljard dollar eind september. In oktober is er naar schatting nog drie miljard bij gekomen. Het gegroeide vertrouwen in de Britse economie (De Noordzee- olie) was daarvan een belangrijke oorzaak maar volgens het ministerie van financiën begon al dat vreemde geld een gevaar op te leveren voor de economische stabiliteit. Door de stijging van het pond in Amsterdam tot bijna ƒ4,44 is het Britse betaalmiddel nu al weer ruim een halve gulden gekomen boven het absolute dieptepunt van 3.92 op 28 oktober 1976. Op dit uiterst lage niveau was het pond gearri veerd na een jarenlange periode van trieste neergang die in 1967 was be gonnen met een devaluatie van 10.16 tot 8,70. Daarna ging het schoksgewijs bergafwaarts Krediet Toen de Britten een jaar geleden economisch met de rug tegen de muur stonden kregen zij een krediet van 3.9 miljard dollar 10 miljard) van het Internationale Monetaire Fonds. Van dat ogenblik kreeg de internationale monetaire wereld weer meer vertrouwen in het pond sterling. Nadat de koers ten opzich te van de dollar (die op het diepte punt 1,55 dollar per pond was ge weest) tot ruim 1.70 was gestegen, kwam de Bank of England tussen beiden om de stijging niet te snel te laten gaan voor de zich herstellende Britse economie. Door haar politiek van koop- en verkoop werd de note ring maandenlang stabiel gehouden op 1.72 dollar, later werd dat 1.74. De Britse minister van finan ciën Denis Healy. TEL AVTV (Reuter) Na het ophef fen van alle monetaire beperkingen door de regering Begin is het Israë lisch pond zoals verwacht in één dag met 33 procent ten opzichte van de dollar gedaald. De koers van de dollar steeg van 10,35 tot 15,20 Israëlische ponden, wat er op neer komt dat het Israëlische betaalmid del in Nederlands geld nog 14 15 cent waard is. De banken hadden zich voorbereid op een stormloop van het publiek nu eindelijk dollars vrij te koop waren. Lang was dit vrijwel onmogelijk ge weest door de uiterst strenge devie- zenbepalingen. Opvallend was ech ter dat de banken vrijwel niets te doen hadden. MAASTRICHT (ANP) De woningbehoefte heeft zich zodanig ontwikkeld, dat er een stijgende vraag is naar woningen. De wachtlijsten van woning zoekenden in de huursec tor groeien weer. De lief hebbers voor premie-, huur- of koopwoningen melden zich in toenemen de mate. Dit zei de president-commissa ris van het Bouwfonds Zuid- Nederland, de heer A. H. M. van den Wildenberg (burge meester van Goirle), gisteren in Maastricht op de algemene vergadering. Tegenover een afgenomen bouwproduktie in 1975 en 1976, staat een stijgende vraag naar kleinere woningen. Sinds het beleid van de regering er op gericht is alleenstaanden, onvolledige gezinnen en Jonge ren aan een woning te helpen, heeft het „gezinsverdunnings- .proces" een extra impuls ge kregen. Dat het kwantitatieve woningtekort zou zijn opgehe ven. komt daardoor in een an der daglicht te staan, zo had hij eerder opgemerkt. „Wij onderschrijven graag het landelijke beleid, dat er op ge richt is steeds meer mensen door middel van een premiere geling aan een eigen^woning te helpen", aldus de president commissaris. Hij constateerde dat, hoezeer de nadruk de laat ste jaren ook op premieregelin gen en dus op bevordering van het eigen woningbezit ligt, de sociaal zwakkeren ook hier kansarm zijn. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In navolging van de situatie in de Amster damse en Rotterdamse haven, waar de SVN en de SVZ een werknemerspool hebben, die in elk van de bij deze organisaties aangesloten bedrijven wordt ingezet, hebben 21 bouwbedrij ven in het gebied van de Nieu we Waterweg gisteren een Stichting Rijnmondbouw op gericht. Deze stichting wil een pool van vak bekwame bouwvaklieden onderhou den. die al naar behoefte bij elk aangesloten bedrijf kunnen worden ingezet. In de eerste plaats beschou wen de Rotterdamse bouwers deze pool als een belangrijk wapen in de strijd tegen de malafide koppelba zen en tegen het nijpende gebrek aan vakbekwaamheid in de bouw. Verder biedt de stichUng de mensen die in dienst van de pool zijn. sociale zekerheid, ook als een bepaalde baas geen werk heeft: zij blijven onder alle omstandigheden in dienst van de stichting Rritten beter af Er is van veel kanten belangstelling voor dit experiment, het bestuur acht dan ook oprichting van een Stichting Bouwbedrijf IJmond in Amstedam binnenkort zeker niet il lusoir. Het eerste personeelsbestand van de jonge stichting bestaat uit 51 Britse timmerlieden en metselaars, die gis teren op Zestienhoven zijn aangeko men en die nu zijn ondergebracht in het Skyway-motel. Zij werken onder volledige CAO-bepalingen, hetgeen voor hen een aanmerkelijke verbete ring betekent ten opzichte van de situatie van de bouw in Engeland Niet alleen is het Nederlandse CAO- loon tientallen guldens hoger per week, maar ook zijn de arbeidstijden korter: in Engeland vijftig uur per week, in ons land veertig. Verder zijn de bijkomende voorwaarden in ons land gunstiger. Oorzaak: in de Britse bouwwereld zijn de vaklieden door gaans niet in dienst van een werkge ver. Als „eenmansbedrijf" verhuren zij zich per karwei aan een aan nemer De pas aangekomen Britten krijgen boven hun Nederlandse collega's een enkel extraatje: om de vier we ken een vlieg-langweekend naar huis De mensen zijn. aldus het stichtingsbestuur, zeer zorgvuldig geselecteerd. waarbij uiteraard vooral is gelet op vakbekwaamheid Men is met deze werving begonnen omdat het. ondanks het grote aantal werkloze bouwvakkers, in Neder land onmogelijk bleek aan voldoen de hooggeschoolde vaklieden te ko men Het is dan ook de bedoeling, dat iedereen, die in dienst van de stichting wil komen, voldoet aan eisen op het gebied van vakbe kwaamheid Ook Nederlanders Het stichtingsbestuur doet ernstige moeite om ook Nederlandse vaklie den in dienst te krijgen en het ver wacht dat, hoewel in het verleden allerlei pogingen daartoe zijn mis lukt. het alsnog mogelijk zal zijn via bij- en herscholing aan voldoende mensen te kunnen komen. Er is. zo verzekerde men ons. een groep van 150 mensen, die bij de selectie uit de boot valt. maar die via goede scho ling misschien toch nog in het be stand van de stichting zouden kun nen passen. Britse* vaklieden in de Nederlandse bouw op zich zijn geen nieuw ver schijnsel. Regelmatig komen Brit ten hierheen om hier werk te zoeken, dat zij doorgaans ook vinden. De stichting wil alleen greep op deze stroom krijgen en de zaak bundelen buiten malafide koppelbazen om. Van de kant van de stichting, de Rotterdamse VVV en de Engelse kerk wordt nu ai veel ten behoeve van deze Britten gedaan, die immers over veel meer vrije tijd in een vreemd land beschikken dan zij in hun eigen land hadden Heel wat Britten hebben belangstelling voor de Nederlandse taal Wij hadden een kort gesprek met David Elliot uit Liverpool. 28 jaar. verloofd met een meisje uit Schot land Hij was al dertien jaar timmer man. zag een gelegenheid naar ons land te komen toen het werk waar mee hij het laatst bezig was. gereed kwam en er niet direct wat nieuws op hem lag te wachten. ..Een prachtige gelegenheid voor m'n toekomst." zei hij enthousiast. „Ik ken Nederland een beetje, ben er twee keer geweest, heb er ook al de vierdaagse gelopen, ik heb het kruis je met de kroon. Wat ik hier ga doen zal mijn horizon enorm verrijken, misschien kan ik via deze ervarin gen hogerop komen." Of hij na zijn eerste contractjaar teruggaat of dat hij hier blijven wil kan hij niet zeggen: „Dat zal voor een groot deel afhangen van wat m'n meisje wil." zegt hij. „ik kan zelf natuurlijk alle kanten op." (AOVERTENTW #\ORMASBV Als ergens de macht van de sterkste geldt, dan is dat wel in gevallen dat de leverancier ten opzichte van de consument een standaardcontract hanteert. Inzo'n situatie stellen leveranciers eenzijdig standaardvoorwaarden op. waarmee zij zich (tegenover de afnemers) aan alle kanten indekken. Behalve particuliere ondernemingen bedienen ook overheidsbedrijven zich van dergelijke standaardvoorwaarden. Dit blijkt uit een onderzoek, dat de heer A. Hey en mevrouw M. de Vooys-de Smidt in het kader van hun studie consumentenrecht hebben gedaan naar de voorwaarden die de Nederlandse elektriciteitsbedrijven hanteren. Het gebruik van standaardvoorwaarden betekent, dat alle voordelen bij de ene (de sterkste) partij en alle nadelen bij de andere (de zwakste) partij liggen. In zo'n geval legt de leverancier dus een eenzijdig opgesteld standaardcontract op tafel, zonder dat de afnemer daar ook maar enige inspraak in heeft (gehad). De afnemer is bovendien zelden of nooit bij machte ook maar iets aan deze bepalingen te veranderen. Een dergelijke constructie is toegestaan, omdat het Burgerlijk Wetboek hoofdzakelijk „regelend recht" kent, waarvan mag worden afgeweken. Dit ter verduidelijking in tegenstelling tot bijvoorbeeld het Arbeidsrecht, dat „dwingend recht" is. Onbillijk In een gesprek hierover zegt de heer Hey dat de wetgever dient in te grijpen, zodat het niet meer mogelijk is eenzijdig (leverings)voorwaarden vast te stellen. Dit betekent vrij vertaald dat de wetgever de zwakste tegen de sterkste in beshcerming dient te nemen. Dit is vooral noodzakelijk in gevallen vfèarin de leverancier min of meer een monopolie-positie heeft, en de afnemer nergens anders terecht kan. Dit is concreet het geval als het om de levering van elektriciteit (een eerste levensbehoefte) gaat. De standaardcontracten die de elektriciteitsmaatschap pijen hanteren kunnen tot vervelende naar mijn gevoel tot soms zeer onbillijke gevolgen leiden. Het gebruik van standaardcontracten speelt bij elektriciteitsmaatschap pijen en in feite nog sterker dan bij particuliere ondernemingen, zo tekent de heer Hey in ons gesprek hierbij aan Het gaat bij elektriciteit immers om een eerste levensbehoefte een mens kan eigenlijk niet zonder elektra en bovendien zijn elektriciteitsbedrijven op een te verwaarlozen uitzondering na overheids- of semi-o verheidsinstellin gen. Bezwaren De bezwaren die aan dergelijke standaardcontracten ook wel adhesiecontracten genoemd kleven zijn: dat de consument zich in vele gevallen niet bewust is van de voorwaarden, ze niet kent of maar moeilijk de inhoud daarvan te weten kan komen. (Bij het aanvraagformulier blijkt vaak zelfs niet eens een exemplaar van de algemene voorwaarden te worden verstrekt). dat vaak alle bedrijven in een bepaalde bedrijfstak hetzelfde standaardcohtract hanteren, zodat de consument bij gebrek aan een alternatief geen keus heeft; dat door de eenzijdig opgestelde voorwaarden de kans vaak zelfs de zekerheid bestaat dat de consument wordt onderworpen aan voor hem of haar nadelige bepalingen Het kenmerkende van de algemene voorwaarden is. datde bedrijven zich op alle manieren indekken Zo is er bij voorbeeld de bepaling: „door ondertekening van het aanvraagformulier wordt (worden) de ondertekenaar(s) geacht zich te onderwerpen aan de bepalingen in het reglement, zoals dit luidt of zal luiden" Het gebruik van meervoud is het gevolg van de eis. dat zowel de eigenaar als de huurder het aanvraagformulier moeten tekenen Krakers Deze bepaling wordt soms gebruikt om de stroomlevering aan krakers te (kunnen) weigeren Hoewel deze bepaling niet speciaal is gemaakt tegen krakers, is ze wel „ideaal" om tegen deze mensen te gebruiken. Naar het oordeel van de heer Hey en mevrouw De Vooys-de Smidt is een dergelijk oneigenlijk gebruik van deze bepalingen onjuist. Gezien de monopoliepositie van de overheid in de levering van een essentieel goed als elektriciteit menen wij. aldus de onderzoekers. dat de overheid een leveringsplicht heeft, waaraan ze zich slechts in het uiterste geval kan onttrekken. Hetzelfde geldt naar hun oordeel ook voor gas en water Vele gemeenten kennen een verordening, waarbij men verplicht is op het elektriciteitsnet te zijn aangesloten. De tarieven en voorwaarden zijn eveneens in verordeningen vastgelegd. Beroepsinstanties zijn vaak het college van B en W (ja heus!). Gedeputeerde Staten of de minister van Economische Zaken. Bij provinciale elektriciteitsmaatschapp ijen is het meestal verplicht, bij kwesties éérst bij de raad van bestuur (van het bedrijf) aan te kloppen Wanneer een aansluiting wordt geweigerd, zo menen de heer Hoy en mevrouw De Vooys-de Smidt. is de consument echter niet verplicht eerst de voorgeschreven beroepsmogelijkheid te volgen, maar kan direct de rechter worden ingeschakeld. Zij baseren deze mening op het feit. dat er in dit geval geen overeenkomst tot stand is gekomen en zodoende de voorwaarden ook niet van toepassing zijn Gebonden in het geval de consument een overeenkomst met het elektriciteitsbedrijf sluit, is hij gebonden aan cle standaardvoorwaarden van dit (semi)overheidsbedrijf of hij ze kent of niet Merkwaardig is ook dat zoals bij alle standaardcontracten de leverancier de afnemer niet op de hoogte hoeft te stellen van de inhoud van zijn voorwaarden. Een verwijzing daarnaar, soms zelfs na het sluiten van de overeenkomst door middel van bijvoorbeeld een bevestiging, is al bindend Terzijde buiten de juridische afdelingen van de in het onderzoek betrokken elektriciteitsbedrijven, bleken andere functionarissen van deze bedrijven nauwelijks of niet op de hoogte van het bestaan van algemene voorwaarden Het zou in het bestek van dit artikel te ver voeren de vele bepalingen over leve ring. afsluiting, aanspra kelijkheid en (wanibeta- ling punt voor punt te be handelen Ik beperk me tot enkele van het groot aantal kanttekeningen, die door de heer Hey en mevrouw Vooys-de Smidt daarbij worden geplaatst Hierbij wordt vooropge steld dat het opvallend is. hoezeer de elektriciteit^ bedrijven de risico's be perken. door ze bij de af nemers neer te leggen Levering: Vanuit be drijfsmatig oogpunt be zien wordt het begrijpelijk geacht dat bedrijven die niet op winstgevende ba sis (dienen te» werken, er. van uitgaan dat de aan sluitkosten redelijkerwijs door de opbrengsten ge dekt dienen te worden Het bedrijf kan bij voor beeld weigeren, indien het perceel te ver van de hoofdleiding ligt Hieraan wordt direct de vraag vastgeknoopt of het wel juist ia. dat eeo overheids bedrijf, dat een monopolie heeft in een eerste levens behoefte, een dergelijk standpunt inneemt Tij dens het interview beant woordt de heer Hey deze vraag concreet met „Je kunt als elektriciteitsbe drijf in feite met weigeren, tenzij het om een aan vraag gaat van iemand die midden op de hei gaat zitten" Het weigeren van aanslui ting bi) schuld aan een an der elektriciteitsbedrijf zeker als een dergelijke bepaling met eens in de algemene voorwaarden staat wordt misbruik van macht genoemd Afsluiting: De factoren, die voor een elektriciteits bedrijf aanleiding kunnen zijn de levering te staken, zijn van dien aard. dat te snel naar dit ipaardeimid del gegrepen kan worden Ge bedrijven lijken zich er onvoldoende van bewust te zijn, dat zij voorzien in een eerste levensbehoefte Daardoor blijft voor de consument geen enkele keus. wanneer met afslui ting wordt gedreigd Het aantal afsluitingen per jaar is ohbekend. maar in Amsterdam bijvoorbeeld werden er in 1974 met min der dan 3.083 gezinnen om allerlei redenen afge sloten Rechtertje Door op voorhand al te sluiten en dan pas de re den van met-betalen te (willen bespreken, spelen de 'elektriciteitsbedrijven in zekere zin eigen rechter Aansprakelijkheid De meeste elektnciteltsbe drijven sluitep in hun al gemene voorwaarden ie dere aansprakelijkheid voor schade door storm gen in de stroomleveran tie en fouten in materiaal en werkzaamheden geheel uit Het zou interessant zijn wanneer een proces Han\ van Dam schouwburgdirecteur): Arh. hel /al wel zo morlrn smaak verpesten laai verkrachten, 't Lever! toch geld op? En zo raakl mui nog mooi z'n spullen kwijt. (Bijeengebracht door FHV'BBDO) over deze clausules ge voerd zou worden, omdat de positie van de bednj ven. naar het oordeel van de schrijvers, met bij voor baat is verzekerd Misschien wil Shell Che mie in Moerdijk in feite geen consument die kat de bel eens aanbinden Dit bedrijf leed In augustus een miljoenen-strop, om dat de stroomlevering van de Provinciale Noordbra bantse Elektriciieits- Maatschappij gedurende driekwart minuut uitviel. Tegen de geschetste ach tergrond zal het niet ver bazen dat de heer Hey en mevrouw De Vooys-de Smidt van de onbillijke en eenzijdige standaardover eenkomsten zeg maar van het misbruik van de monopoliepositie door elektriciteilsmaatschap pijen af willen Onder het huidige recht moet de bescherming van de con sument enkel van de rech ter komen De Nederland se rechter neemt echter a) gauw „wilsovereenstem ming aan. zodat de con sument met lege handen blijft staan

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15