AZ verslikt zich in combinatie Honkbalteam naar WK r* Sterke come-back van Billie Jean King Italië uitgesloten Jan Notermans: 'Ik kon mezelf niet meer zijn' Zweden: nog praten over Argentinië Competitie wordt komend seizoen aangepast Derde toernooizege in San Juan r )INSDAG 1 NOVEMBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet P 11 - RHS 13 door Johan Woldendorp ALKMAAR/SITTARD Vier jaar geleden bouwden Hans Kraay en Johan Notermans in Deventer gezamenlijk aan het toenmalige Go Ahead. De samenwerking in de IJsselstad was weliswaar niet langdurig, maar toch indrukwekkend genoeg om hem op 1 juni dit jaar in ere te herstellen. Het verhaal is bekend. Hans Kraay, tot dan trainer van AZ'67, kreeg van zijn arts het advies om zijn trainingskostuum voorgoed in de kast te hangen. De oud-international schoof in de organisatie van de Alkmaarse profclub door naar het kantoor, waar het beleid wordt uitgestippeld. Eén van de eerste telefoontjes, die Kraay als manager pleegde, was het benaderen van Jan Notermans. Om zo een in het verleden redelijk succesvolle 1-2-combinatie opnieuw op te zetten. Bijna vijf maanden later, eerste be drijf. De splijtende pass in de rich ting van het doel verzandt in de muur. die is opgetrokken uit een ziekelijke eerzucht om sneller dan het geluid de absolute top te berei ken, onverantwoord veel (althans in dat kader) puntenverlies en een chronisch gebrek aan vertrouwen in eikaars kwaliteiten. Jan Notermans trekt, een week voor de Europa Cup- return tegen Barcelona, zijn conse quenties en vlucht weg uit het onbe haaglijke arbeidsklimaat in de Alk maarder Hout Hans Kraay betreurt het openlijk en hamert er met de regelmaat van een roffelende specht op. dat de kleine Limburger veel te snel het hoofd in de schoot heeft laten rusten. „Echt," herhaalt Kraay. „Notermans hoefde niet weg. Ik heb hem voorge steld: „Stel je beslissing toch een dag uit. Of een halve dag. Of desnoods een uur. Maar denk er eerst goed over na." Jan's besluit stond echter vast. Ik heb er een paar nachten niet van kunnen slapen. Evenals Jan ben ik topvoetbalier geweest. Daarna wilde ik slagen in het trainersvak. Ik weet. wat er door Jan heen is gegaan. Nogmaals, het is jammer, dat hij deze beslissing heeft genomen. Wan neer je een groep van achttien voet ballers hebt. is er voor twee trainers werk genoeg." Bijna vijf maanden later, tweede be drijf. Zoals in ieder „toneelstuk", dat zich op twee plaatsen afspeelt, is er een andere lokatie: Sittard. Jan No termans heeft zich gedesillusioneerd teruggetrokken in zijn woonplaats. De kleine oefenmeester erkent, dat hij eind mei, toen de onderhandelin gen werden geopend, te optimistisch is geweest. Dat hij te snel verblind raakte door het idee voor een top club te kunnen werken. Hij dacht ongeremd zijn eigen denkbeelden op de groep te kunnen projecteren. Over de sluimerende machtsstrijd repte Notermans nauwelijks. „Ik streef niet naar macht," sprak hij opgewekt. En verder: „Dat ik iedere keer ver antwoording schuldig ben aan Hans Kraay deert mij niet. Wanneer de opstelling een bron van discussie wordt, beperkt zich dat altijd tot de elide man. Tien spelers zijn iedere keer zeker van hun plaats In de praktijk betekent dat, dat ik de ene keer en Kraay de andere maal wat water bij de wijn moest doen." Jan Notermans heeft de indruk, dat hij de laatste weken niets anders dan gemeentepils heeft gedronken. Hij aarzelt alleen om daar glashard voor uit te komen. Hoewel de vrijheid van meningsuiting al decennia grond wettelijk is geregeld, heeft de leiding van AZ een sleutel van geld laten maken, die zijn mond moeiteloos op slot kan draaien. Vandaar, dat Jan Notermans eerst de boot afhoudt („ik werd ook gevraagd om voor de televisie te komen, maar weigerde, omdat ik de afgelopen week positief op de mensen ben over gekomen"), maar later zodanig langs de obsta kels laveert, dat hij aan het eindpunt alsnog een verhelderend betoog kan afsteken. Zonder daarbij overigens zijn vingers te branden. Notermans: „Om te beginnen, ik heb niets tegen AZ. ook niet tegen de mensen, die daar werken. Het klikte gewoon niet tussen Hans en mij Er was afgesproken, dat ik op voet van gelijkheid met Kraay bij AZ zou komen. Ik moet mijn eigen ideeën op de groep kunnen over brengen. Zo niet. dan kom ik in zo'n rare situatie voor de jongens te staan, dat ik niet mijzelf kan zijn. Dat is een onwezenlijke toestand." „Affijn. mijn bevoegdheden werden ingekort. De vorige week werd be sloten. dat ik niet langer het tacti sche praatje mocht houden en dat Kraay na afloop van de wedstrijden de journalisten te woord zou staan. In vergelijking met de werkomstan digheden m Deventer drukte hij veel nadrukkelijker zijn stempel op alles. Niet onlogisch. AZ is een top club. Kraay wil zich daar waarma ken. Ik neem hem dat niet kwalijk, maar hij heeft in mijn ogen de grote José de Frel' op stage in VS DEN HAAG Op initiatief van haar vereniging Morgenstond gaat de nationale kampioene schoon- springen José de Frel een trainings stage van acht weken maken in de Verenigde Staten Evenals twee jaar geleden «toen zij alles zelf betaaldewordt José de Frel in Dallas ondergebracht bij Bryan Robbins. trainer van onder meer wereldkampioene Janet Ely De Haagse spnngster eindigde bij de Europese kampioenschappen van de zomer in JonkOping als zes de Volgend jaar hoopt ze bij de wereldkampioenschappen in Berlijn hoger te eindigen Jan Notermans fout gemaakt, dat hij onvoldoende afstand van de technische zaken heeft genomen. En dus ontstonden er botsingen. Een vrij normale zaak. doch voor mij werd het onwerk baar." Jan Notermans is aangewreven, dat het elitecorps van AZ gebukt ging onder het juk van conditioneel ver val. Ook werden hem fouten in de beleidssfeer verweten. Zo op het oog zijn dat kwalijk riekende middelen geweest om een stok te vinden, waarmee Notermans afgerost kon worden. De Limburger werd zodoen de de tweede trainer (na Zalai) die dit seizoen van het betaalde voet baltoneel moest verdwijnen. De in de wereld van de oefenmeesters zo hoog geprezen solidariteit zal wel weer uitmonden in een stroom solli citaties naar het AZ-sportpark. „Dat de spelers geen conditie heb ben. is een lachertje," verdedigt No termans zich. „Na het Amsterdam 702-toernooi is er normaal doorge- traind. Iedereen werkt als een stier. Er is eerder sprake van overver moeidheid dan van een tekort aan conditie. Alle moeilijkheden waren waarschijnlijk ingedamd, wanneer er niet zoveel punten verloren waren gegaan. Nu werd ik aangevallen, ter wijl ik nergens verantwoordelijk voor ben. Zelfs niet voor de conditie training." Bijna vijf maanden later, derde en laatste bedrijf. Hans Kraay mag weer dagelijks zijn heupspieren ge bruiken. Een niet onbelangrijk ge neesmiddel was de recente verhui zing van Culemborg naar de nabije omgeving van Alkmaar. Dat echter, zou voor het trainingswerk niet no dig zijn geweest, wanneer hij in mei over meer dan één nacht ijs was gegaan. Ietwat cryptisch klinkt het nu: „Een mens kan in vier Jaar ver anderen." Notermans: „Dat geldt voor mij ook." AZ-voorzitter Arie Ligthart praat erg gemakkelijk over de hele kwes tie. „Ik wil Notermans echt geen trap nageven. Het is een beste brave man, maar het was in het belang van AZ beter dat de taken anders wer den verdeeld. Als veldtrainer vol deed Notermans goed. Toch meen den wij. dat Kraay de bevoegdheid over de taktische zaken moest krijgen." STOCKHOLM Zweden, dat als winnaar van groep 6 kan deelnemen aan de wereldkam pioenschappen voetbal in Ar gentinië. zal niet voor 18 no vember besluiten of men de nationale ploeg naar Argenti nië zendt. Op die dag zal het bestuur van de Zweedse voetbalbond een beslissing nemen. Maar eerst zal met alle spelers worden ge praat want. zei voorzitter Tore Brodd. „wij zijn niet van plan iemand te sturen die niet wil". De bekende voetballer Ralf Edström, die Jaren voor het Eindhovense PSV is uitgeko men. behoort tot diegenen die nog niet kunnen zeggen of hij van de partij zal zijn. „Ik ben bezorgd over mijn persoonlijke veiligheid." zei hij laatst. „Ik moet ook aan mijn gezin denken". Volgens Amnesty Internatio nal zijn in Argentinië sinds de militaire regering de macht greep, op 24 maart van het vorige jaar. tussen de 15.000 en de 25.000 mensen „ver dwenen". De politieke oppositie in Ar gentinië zou nog niet hebben beslist hoe en of men zal „op treden" tegen de kampioen schappen die op 1 juni be ginnen. De secretaris-generaal van de guerrillabeweging der Monte- neros Mario Eduardo Firme- nich. heeft echter tijdens een recent bezoek aan Stockholm gezegd „dat alle spelers, jour nalisten en sportvrienden naar Argentinië moesten gaan om de onderdrukking daar eens met eigen ogen te zien." Argentinië (2) ROSARIO In Rosario. een van de steden waar volgend jaar het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal wordt gehouden, is vrijdag de Argentijnse oud-voetballer Walding Aguirre overleden. Donderdag was Aguirre in be schonken toestand door de po litie gearresteerd en ingeslo ten. Vierentwintig uur later was hij dood. Volgens de eerste diagnose was hij overleden aan een hartverlamming. Een an dere arts stelde bij de lijk schouwing echter vast dat Aguirre stierf aan een ge scheurde lever. Zijn lichaam vertoonde verder talrijke spo ren van mishandeling. In dat verband werden in het week einde in Rosario vijf arresta ties verricht. Vier politieman nen en de dokter die de hart verlamming constateerde. AMSTERDAM (ANP) In 1978 zal van 25 augustus tot 10 september het toernooi om het wereldkampi oenschap honkbal plaats vinden in Italië. Gezien het feit dat het de eerste en voorlopig waarschijnlijk de laatste keer is dat het evenement in Europa gehouden wordt en dat het dit maal tijdens het Nederlandse honkbalseizoen zal vallen, heeft het bondsbestuur van de Koninklijke Nederlandse Honk- en Softbal Bond besloten gebruik te maken van het recht deel te nemen aan dit wereld kampioenschap. Dit recht werd ver kregen door een tweede plaats die Nederland achter Italië behaalde tij dens het Europees kampioenschap 1977. Om een optimaal voorbereide ploeg naar Italië te kunnen uitzenden zal de Nederlandse ploeg van 13 tot en met 20 augustus deelnemen aan de tiende Haarlemse Honkbalweek. Voor dit toernooi zijn besprekingen gaande met enkele sterke landen die ook aan het wereldkampioenschap gaan deelnemen. Consequentie van dit alles is. dat de Nederlandse höofdklassecompetitie uiterlijk 12 augustus moet zijn afgerond. Tij dens besprekingen die het bondsbes tuur met de hoofdklasseverenigin gen had. bleek dat de meest voor de hand liggende oplossing, namelijk het spelen van een aantal door de weekse avondwedstrijden om de competitie tijdig af te krijgen, bij de hoofdklasseverenigingen veel weer stand ontmoette. Bovendien voelde het overgrote deel van de clubs niets voor het spelen van lichtwedstrijden in Haarlem, omdat men zelf niet onder kunstlicht kan trainen. Het bondsbestuur heeft toen. na bestu dering van een aantal mogelijkhe den besloten de competitie in 1978 als volgt te verspelen: Alle tien clubs ontmoeten elkaar twee maal in een dubbel wedstrijd. Na de hiervoor benodigde negen weekeinden zal een splitsing plaats vinden tussen de bovenste vier en de onderste zes verenigingen. Met be houd van de punten uit de eerste achttien wedstrijden ontmoeten de bovenste vier clubs elkaar nog vier maal (twee dubbels), terwijl de on derste groep van zes nog twee maal (een dubbel) tegen elkaar speelt. Dit betekent een competitie van 30 voor de bovenste vier en van 28 wedstrij den voor de onderste zes clubs. Nummer één uit de bovenste groep is kampioen van Nederland. De num mers vijf en zes uit de onderste groep degraderen naar de eerste klasse. In tegenstelling tot het afgelopen sei zoen zullen voor inhaalwedstrijden die 's avonds worden verspeeld de zelfde regels gelden als normaal i ne gen innings met bij gelijke stand verlenging tot maximaal 12 innings). In de eerste klasse zal voor de vereni gingen de mogelijkheid open staan hun dubbel af te werken op de vrij dagavond en zaterdag of als dubbel- header (dus twee wedstrijden op een dag). SAN JUAN De Amerikaanse Billy Jean King is aan een opmerkelijke tennis come-back bezig. In San Juan op Porto Rico won zij het internationale damestoernooi door in de finale haar landgenote Janet Newberry met 6-1, 6-3 te verslaan. Deze derde achtereenvolgende toernooizege leverde haar 35.000 gulden op. Betty Stöve had in de halve finales van dit toernooi al met 6-4.2-6 en 6-4 verloren van de Amerikaanse. In de eerste set van haar partij tegen Betty Stöve speelde Billie Jean King uitstekend, maar in de tweede set leek het alsof het haar niet meer interesseerde. Ze sloeg een aantal fouten waardoor Betty Stöve de tweede set kon winnen en in de der de met 3-0 voor kwam te staan. Billie Jean King kreeg de vierde set op haar eigen service, maar verloor de vijfde, waardoor het 4-1 werd voor de Nederlandse. Toen brak de Ameri kaanse echter in de zevende en ne gende game door de service van Bet ty Stöve heen en kwam zodoende op 5-4. In de laatste game kwam Betty Stöve nog wel tot 40-40 terug, maar verloor uiteindelijk toch. De Zweed Björn Borg heeft het inter nationale indoortennistoernooi in Basel gewonnen. In de finale ver sloeg de Wimbledonkampioen zon dag de Brit John Loyd in drie sets. 6- 4. 6-2 en 6-3. De Amerikaan Vitas Gerulaitis heeft het internationale tennistoernooi in Perth op zijn naam geschreven. Zon dag versloeg hij in de finale de Au straliër Geoff Masters met 6-3, 6-4 en 6-2. MANILLA (AP) De Wereld Brid gebond heeft bekendgemaakt dat de Italiaanse bond met ingang van maart van het volgende jaar is ge schorst. Het besluit van de bestuurs raad was unaniem. Het is het resultaat van een schan daal dat 18 maanden geleden ont stond toen een bekende Italiaanse speler Peandro Burgay. zijn natio nale bond een geluidsband van een telefoongesprek met de nog beken dere speler en wereldkampioen Be nito Bianchi had overhandigd. Deze gaf daarin min of meer toe vals te hebben gespeeld samen met een nog vermaardere Italiaanse bridger die 16 wereldtitels op zijn naam heeft staan, Pietro Forquet. WIELRENNEN - Hans Langenj*. In 1975 winnaar van Olympta's ronde van Neder land. heeft een profcontrect getekend voor de nieuwe ploeg van Koos Rook Eerder werden Krekels, van Gerwen. De Ruiter Hordl)k. Hoogendoorn. Ponsteen Van Hou- welingen en Van der Meer gecontracteerd Er wordt nog een renner van drie ploeg toegevoegd, waarschijnlijk Frits Pirard ZWEMMEN - De Amerikanen Jim Montgo mery en Joe Bottom ibetden 22 jaari hebben aangekondigd met de wedstrijdsport te wil len sloppen Montgomery veroverde tijdens de Olympische Spelen In Montreal goud op de sprint en was de eerste mens die de 100 meter vrije slag binnen de 50 seconden afleg de i«9 99i ln 1973 veroverde hij tijdens de wereldkampioenschappen in Belgrado vijf titels Joe Bottom, zilver Ujdens de Spelen van Montreal op de 100 meter vlinderslag veroverde bij de landcnwedstrijd in Oost- Berlijn tegen Oost Duitsland met 54 18 s«- conden op de 100 meter vlinderslag het laatste wereldrecord van de legendarische Mark Spttz Joe Hencken heeft nog geen besluit genomen xlch uit de wedstrijdsport terug te trekken Uit de Amerikaanse top klasse zijn nu definitie! verdwenen John Naber. Oary Hall. Rick Colella. Steve Fur nisa. Shirley Babashoff. Jim Montgomery en Joe Bottom SKI De Oostenrijkse Olympische kampi oen Kart Schnabl heeft bij de training in Zuld-Tirol een ernstig ongeluk gehad Hu kreeg hersenletsel en een blessure aan zijn linkerenkcl. terwijl zijn gezicht bijna geheel werd ontveld Hij is met een helikopter naar het ziekenhuis in St. Johann vervoerd Hel kan enkele weken duren, volgens de dokto ren voordat Schnabl. die In Innsbruck goud won. de training zal kunnen hervatten ATLETIEK Gerard Tebroke die zich het afgelopen aeizoen op de tien kilometer het zien als een atleet van internationale klasse Is weer eens geblesseerd Zondag kreeg Te broke, bil het Inlopen voor een parkloop In de Oclderse plaats Oaandoren. last van een oude achlllespeeskwetsuur HIJ kon daar door niet deelnemen aan de wedstrijd over tien kilometer ZAALHANDBAL - De Nederlandse heren en damesploeg hebben het tijdens de vier- landentoemooien in Zwitserland en Honga rije niet tot een zege kunnen brengen De heren verloren van Joegoslavië. Zweden en Hongarije, de dames van Hongarije. DDR en Frankrijk. Damescoach Jan Alma had al voor de strijd in Hongarije zijn contract met het Verbond tot het einde van het komende Jaar verlengd. ACTIE (1) Wat een opwinding vorige week dinsdagavond op de televisie. Eerst die nieuwe en originele sportquiz. Daar had de ballenjongen van de TROS weer veel werk van ge maakt. Met als hoogtepunt natuur lijk dat unieke idee om eens een keer een panel van bekende en grappige Nederlanders in te scha kelen. Reken maar dat onze J. C. Brak z'n briefkaart met een gulden extra voor een nieuw zadel voor Erica Terpstra onmiddellijk op de post heeft gedaan. Het schijnt trou wens dat dame Terpstra binnen kort in de Tweede Kamer gaat zit ten. Nu ja. Koekoek verdiende langzamerhand enige concurrentie. Maar het mooiste kwam pas later op de avond: oom Wibo is samen met zijn nieuwe vriendinnetje (bij de AVRO bekend vanwege haar gebrandschilderde ramen, bij de TROS werpt zij haar décolleté in de strijd, dat is pas omroep-identi- teit) een actie begonnen om Johan Cruijff in het Nederlands elftal te houden. Zo zie je maar weer eens waar slag vaardigheid allemaal toe kan lei den. Oorspronkelijk zou het och tendblad de T. in samenwerking met de jongens van AVRO's Sport- panorama de actie gaan voeren. Zij besloten echter nog even te wach ten tot het Nederlands elftal zich officeel gekwalificeerd had. Daar had Wibo geen probleem mee, hij sloeg een avond eerder onder het motto „Trek Cruijff over de streep' toe. De T. boos natuurlijk, daarvoor hebben zij die omroep niet opgericht. En de AVRO hele maal in verwarring, daar zijn ze de actie „Geef om de natuur" tegen de aanleg van kunstgrasvelden be gonnen. Wibo maakte er geen half werk van. Er ging een stevige drukorder de deur uit voor een stapel stickers, want een Nederlander doet aan al les waar je een sticker bij krijgt mee. En Vader Abraham flanste een treurig stemmend liedje in elkaar. De bedoeling was dat heel Neder land een briefkaartje aan de TROS zou sturen. Dan zou Wibo of Lous er wel voor zorgen dat die kaartjes bij Johan terecht komen. Helaas, in de haast die een flitsend program ma eigen is. had Wibo zich vergist en spoorde iedereen aan z'n kaartje naar de KRO te sturen Die omroep moest dat een dag later weer recti ficeren maar noemde prompt weer een verkeerd postbusnummer Zo dat uiteindelijk (of all people) Henk Spaan in VARA's Tussen Start en Finish alle Cruijff-fans aan het juis te adres diende te helpen «- »v Jp X><^ 4- Inmiddels wordt de actie via de TROS-radio en televisie onder steund. En iedere keer als ik het hoor krijg ik het weer: klamme handen, zweetdruppels op het voorhoofd en zenuwtrekjes in m'n rechterbeen. De dokter zegt dat het pas erg wordt als er een draadje uit m'n rechteroor gaat groeien. Maar dan ben je ook onherroepelijk ver loren. ACTIE (2) Zo kon het dus gebeuren dat ook hier de briefkaarten binnen stroomden. Beste Johan, Bij deze trek ik u over de streep. Geachte Johan Cruijff, Naar aanleiding van uw verzoek om vi» de heer Van de Linde van TROS Aktueel mee te mogen doen aan het wereldkampioenschap voetballen kan ik u meedelen dat u mee mag doen. Heer Cruijff. De wedstrijd stond onder leiding van Leo Horn. Geachte Johan Cruijff. Heden bereikte ons het verzoek u een dezer dagen over de streep te trekken. Het is echter niet de ge woonte van ons bureau deze werk zaamheden te verrichten zonder voorafgaande schriftelijke prijsop gave. Wij denken iets in de orde van 1500 gulden voorrirkosten. Mo gen wij van u vernemen of u hier mee akkoord gaat? Ha die Johan, Trek Cruijff over de streep en graag ook twee stickers erbij. PS Ben ik de 500ste? Beste heer Cruijff, Behalve de VARA. de VPRO en Veronica zit ook u, zo heb ik mij laten vertellen, onder de streep. Hierbij geef ik mij op als lid. Zeer geachte meneer Cruijff. De linkse media slaan weer toe. Deze keer het schaap in wolfs- dracht. namelijk de TROS. Hebben wij in deze tijden waarin iedereen werkloos is, mijzelf uitgezonderd, niets beters te doen dan een voet baller over de streep te trekken die nota bene in Spanje woont? Komt de heer Wiegel daar niet veel eerder voor in aanmerking? Zeker nu de PvdA weer een-derde van de pre mier voor zich opeist en reken maar dat dat wel weer het hoofd zal zijn. Ik zeg dus nee. U zult deze brief wel niet in uw programma durven voor lezen zoals mijn andere veertien brieven. PRESTATIES Vijf jaar geleden besloot een aantal in en om Rotterdam werkzame journalisten in een team deel te gaan nemen aan de zaalvoetbal competitie van de afdeling Rotter dam. Als naam werd Rotterdamse Sportpers gekozen. Het gezelschap middelbare heren met welvaarts buik huurde af en toe enkele semi- profs van de tweede garnituur (Cor Pot en Theo van Toledo) in om niet helemaal uit de toon te vallen. Het resultaat was verbluffend. Het team werd tweemaal kampioen en promoveerde van de derde klasse naar de hoofdklasse. Eind vorig seizoen slaagde Joop Niezen van het weekblad Voetbal International erin om bij zijn direc tie gedaan te krijgen dat VI zou gaan optreden als sponsor. Bij de deelnemende Journalisten stuitte dat niet op bezwaren. Ze behoefden nu geen contributie meer te beta len en konden na afloop het vocht verlies op kosten van VI weer com penseren in de kantine. De naams verandering van Rotterdamse Sportpers in VI werd voor lief genomen Maar leer ons de sponsors kennen, ook al heet die sponsor toevallig VI, dat blad waarin Joop Niezen de prestatiesport zo graag relative rend bekijkt. Want nauwelijks was VI aan het bewind of coach Joop Niezen begon een ledenwerfactie te voeren. Het gevolg is dat nauwe lijks meer een journalist een plaatsje ln het zaalvoetbalteam krijgt. Ex-profs als Hans Eijken- broek, Theo van Duivenbode. Jan Bouman (vroeger Fortuna Vlaar- dingen) en Frans Bouman (ama teurhoofdklasser Hermes DVS) kregen de voorkeur boven mannen als Kees Jansma (Studio Sport), Cees van Cuilenborg en Johan Derksen (beiden Voetbal Internat!/ onal) en Richard Matthijsse (Trouw). Alleen de sopraan Dick van den Polder (Het Parool) mag nog wel eens meespelen. De journalisten van wijlen het zaal voetbalteam de Rotterdamse Sportpers hebben Joop Niezen op zijn nieuwe beleid aangevallen. 'Maar', zegt Niezen, 'ik kan het ten opzichte van mijn directie niet ver kopen om met magere resultaten voor de dag te komen'. Die Joop Niezen toch. Links schrij ven en rechts doen. In zijn blad draagt hij wekelijks nieuwe argumenten aan om het we reldkampioenschap voetbal niet in Argentinië te houden. Maar onder tussen schrijft hij Johan Cruijff wel een (overigens tegen Niezens wil in geopenbaarde) gevoelige brief, of Johan alsjeblieft met het Neder lands elftal in Argentinië wèl mee zou willen doen. Om nog maar te zwijgen van zijn anti-buik trimtochten die hij via weddenschappen zeer profijtelijk maakt Boze tongen beweren dat Niezen nog maar zelden rood is. En dan nog van schaamte. BEGELEIDING Oud-scheidsrechter Joop Vervoort keert weer terug in de voetbalsport .Hij gaat optreden als coördinator van Sparta's voetbalschool 'of kweekvijver', zoals het Sparta-bul- letin vermeldt. Veel aandacht zal daarbij besteed worden aan 'hand having van de (zelf-)dlscipline op en bulten het veld, geen provoca ties van de scheidsrechter, clean voetbal e.d.'. Een uitstekend idee natuurlijk. Maar het wordt er natuurlijk niet makkelijker op voor die voetballers op school. Iedere week een nieuwe uitleg van de spelregels OPSTELLING Als het tweede kabinet Den Uyl er in de voorgenomen opstelling komt dan zal er opnieuw geen minister of zelfs maar een staatssecretaris voor sport komen Tegen beter we ten in hoopt de Nederlandse Sport Federatie daar al vele jaren op Maar al het wapperen met drie mil joen (potentiële of aankomende) kiezers heeft dus niets geholpen. Gelukkig ook maar. Een minister voor sport kan namelijk maar op één manier naar tevredenheid zijn werk verrichten en dat is door voortdurend grote sommen geld uit te delen. Voor de rest dient hij zich nergens mee te bemoeien en wordt hij alleen ingeschakeld als de pro blemen te groot zijn geworden. Dat werk kan CRM, zo blijkt, ook wel opknappen. Houden zo OUD Door Wilskracht Groot-Door Wils kracht Sterk-Door Wilskracht Ver- kregen-Sterk Door Wilskracht- Wilskracht Maakt Sterk-Krachtig Door Oefening-Aanhouden Doet Winnen-Ons Samenspel Doet Over- winnen-Wie Traint Overwint-Zon- der Samenspel Geen Overwinning- Op Volharding Volgt Overwinning- Volharden Doet Overwinnen-Sa- menspel Doet Zegevieren-Prettige Voetballers Winnen Altijd-Samen- spel Leidt Tot Overwinning-Sa menspel Past Op Rechte Tljd-Na Arbeid Ontspanning-Sport Na Ar- beid-Sportief, Fier, Beheerst-Rap heid. Doorzicht, Courage, Alles Door Eendracht-Nu Door Samen werking Machtig-Door Combinatie Groot-Uit Combinatie Ontstaan- Voor Elke Combinatie Overleg-Ze- gevieren door Plaatsen en Combi- neren-De Jonge Kampioen-Kampi oen Bij Volharding-Kampioen schappen Moeten Verdiend Zijn- Wie Oefent Leert-Het Begon Op Klompen-In 't Begin Moeilijk-Aan pakken Doet Meetellen-Juist Voet bal Verenigt Ons-Ons Doel Is Voor uitgang-Nuttig En Aangenaam- Door Enige Vriende Opgericht- Trouw Ons Beginsel-Tot Ons Ge noegen-Recht Op Doel Af. NIEUW The Blue Stars-The Green Stars- The Black Stars-Pink Stars '59-The White Stars-The Red Stars-BV- Oegstgeest Overdevest Speciaal Slager Stars-The Mountain Stars- Detroit Stars-Bona Stars-New Stars-The Top Stars-Twente Stars- The Sharks-Kangaroos-Cangeroes- Grashoppers-Lions-The Sea De- vils-Condor-Eastwood Tlgers-Jum- ping Crabs-Octopus-Silvertown Li- ons-Squlrrels-Greyhounds-Blue Drakes-The Eagles-Amhemia Ea gles Brunssum Eagles-The Black Eagles-Scarlet Eagles-Flamingo's- Basketboys DOPING Tijdens de laatste Europese kampi oenschappen volleybal in Finland is geen enkele speler op doplngge- bruik betrapt, zo meldt het blad Volleybal. Dat kan komen omdat er geen stimulerende middelen zijn ge bruikt, maar de oorzaak kan ook zijn dat de controle niet helemaal waterdicht is. Men is er gewoon nog niet in geslaagd alle stimulantia op te sporen. Maar duur is het wel, die dopingcon trole. Juist dat zou een argument kunnen worden in de toekomst om nog maar eens nader beraad op do pingcontrole af te kondigen. Volleybal meldt dat de controle per plasje in Finland ongeveer 1000 gul den kost. Na iedere wedstrijd werd er van ieder team één speler uitge loot die naar de dopingcontrole moest. Dagelijks werden er twaalf wedstrijden gespeeld en dus vierent wintig plasjes ingeleverd Dat duur de vijf dagen Kosten dus 5x24x/ 1000 130.000 gulden Daarna volgden de finales. In zes plaatsen werden gedurende twee da gen twee wedstrijden gespeeld, maar nu werden van ieder team twee spelers gecontroleerd. Japanse zaktelevisie erbij. Dat is dus 2x6x4x2x 1000- - 96 000 gulden Totale kosten voor de dopingcontro le in Finland. 216.000 gulden. Als iets zoveel geld kost zoekt men in de sportwereld onmiddellijk naar een oplossing. Binnenkort dus ook reclame op de urineflesjes. RADIO (4) Deze week trok onze J. C Brak z'n korte broek aan en luisterde naar het TROS-programma Sport na Sport op woensdagmiddag tussen 13.30 en 14.00 uur. Een sportprogramma voor kinde ren. Met een grappige meneer bij de korfbalwedstrijd België-Nederland. dochter Van Hanegem legt uit hoe vader zich thuis gedraagt voor een belangrijke wedstrijd en gesprekjes met kinderen over mascottes. In feite viel alleen het gesprek met ene meneer Van Brakel uit de toon Het gesprek werd gevoerd vanwege de kinderboekenweek en meneer Van Brakel was schrijver. Maar geen gewone schrijver natuurlijk, nee hij schreef de uitslagen op bij biljart wedstrijden. Een hoogst merkwaar dig onderwerp dat zeldzaam gefor ceerd in verband werd gebracht met boeken Voor de rest is het programma met veel muziek pnma afgestemd op het kind dat in sportprogramma's al leen maar voor komt als het jong is en toch grootse daden verricht Algemeen klassement na drie we ken 1. Sport na Sport. 2 NCRV Sportshow I en 3 AVRO's 8portpa no ra ma

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13