'Water weg' meer dan voorlichting 'Belangrijkste is leren om zelfstandig te zijn' Bronnen van onze beschaving 3 Film over toekomst Markerwaard Voortgezet buitengewoon onderwijs bestaat tien jaar Haarden OINSOAG t NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet f- Vandaag wordt In Den Bosch het tienjarig bestaan van het voortgezet buitengewoon onderwijs gevierd met een congres Ongeveer achthonderd deelnemers zullen discussiëren over deze vorm van onderwijs. Toen in 1967 in het koninklijk besluit buitengewoon onderwijs, de bepaling werd opgenomen die ..voortgezet buitengewoon onderwijs voor debielen" mogelijk maakte, kwam dit als een volslagen verrassing. Tot dat moment had het buitengewoon onderwijs uitsluitend scholen voor kinderen tot dertien jaar gekend. Logisch, als men bedenkt dat de leerplicht toen ook omstreeks die leeftijd eindigde. In de laatste tien jaar heeft het voortgezet buitengewoon onderwijs een nogal stormachtige ontwikkeling achter de rug, die in sommige gevallen tot een soort wildgroei leidde. Het probleem was namelijk dat de voorschriften niet toestonden dat er aparte scholen voor voortgezet buitengewoon onderwijs werden opgericht, maar er mochten uitsluitend afdelingen komen aan basisopleidingen voor moeilijk lerende kinderen. „Deze ontwikkeling betreur ik in hoge mate'," schrijft de plaatsvervangend directeur speciaal onderwijs van het ministerie van onderwijs, de heer H. M. Zilverberg, in het voorwoord van de congresmap. „Onze leerlingen hebben recht op de beste voorzieningen en die zijn beter in een school dan in een afdeling te realiseren. Een veelheid van overwegingen pleit hiervoor, waarvan die van een mogelijke Inpassing in het voortgezet onderwijs op een later tijdstip zeker niet de minst belangrijke is." Het voortgezet buitengewoon onderwijs is een voorbeeld van het doorbreken van de onderwijszuilen. Al direct in 1967 vonden de vakorganisaties elkaar in een werkverband. Ook nu bestaat dat werkverband nog uit de drie onderwijsvakorganisaties ABOP. KOV en PCO. Een van de organisatoren van het congres, is de heer P. Hess. Hij is hoofd van de Hilversumse Wisseloordschool, waaraan ook een afdeling voortgezet buitengewoon onderwijs is verbonden. Met hem spraken wij over het onderwijs aan moeilijk lerende kinderen van dertien tot zestien jaar. door Henri Kruithof HILVERSUM „Het belang rijkste criterium voor de toela ting van kinderen aan onze school, is de vraag of te ver wachten is dat hij of zij later zelfstandig zal kunnen zijn in de maatschappij. Kijk, vroe ger had je alleen maar de basisafdelingen. Veel moeilijk lerende kinderen volgden toen na hun twaalfde jaar helemaal geen onderwijs meer. Nu is het zo dat ongeveer de helft van de leerlingen die van de basisaf delingen komen, naar het normale voortgezet onderwijs kan. meestal naar het huishoud-, technisch- of landbouwonderwijs. In dit onder wijs bestaan afdelingen met indivi dueel gericht onderwijs, waar onze kinderen vaak terecht komen. Met de andere helft blijf je echter zitten Daar moest Uen Jaar geleden een oplossing voor worden gezocht. In die tien jaar zijn er zo n honderd- twintig scholen voor voortgezet bui tengewoon onderwijs in Nederland gekomen, tot voor kort allemaal ver bonden aan basisafdelingen. Sinds het begin van dit schooljaar is het echter ook mogelijk om zelfstandige scholen op te richten. Ik vind dat ook erg noodzakelijk. De leerlingen van de basisafdelingen hebben ook vriendjes in het gewoon lager onderwijs. Zij merken dat die vriendjes als ze twaalf zijn naar an dere scholen gaan. Daarom moeten de leerlingen van onze scholen ook naar andere scholen gaan, vind ik. De opzet van het onderwijs wordt in vergelijking met de basisafdelingen ook heel anders. De leerlingen krij gen meer vrijheden. Zo mogen ze bijvoorbeeld van het schoolplein af in de pauzes, waardoor ze meer ver antwoordelijkheid te dragen krij gen. Bovendien krijgen ze nu ook vakleerkrachten, in plaats van de hele dag dezelfde onderwijzer of on derwijzeres. De helft van de tijd wordt gevuld met praktische zaken: het werken met hout. metaal, maar ook koken en dergelijke. Ook de Jongens doen aan dit laatste mee en neem het ze niet af. want ze doen het met het grootste plezier. En verder heb je dan nog het vak ..household". Ik weet daar zo gauw geen Nederlands woord voor, maar ik bedoel ermee bijvoorbeeld een band plakken. tuinonderhoud en kleine reparaties aan brommers; practische karwei tjes in de huishouding dus. Stage Deze echte schoolopleiding mondt dan als de leerling vijftien jaar is in een stageperiode uit in het bedrijfs leven. Dat begint met een halve dag per week en kan oplopen tot twee dagen. Als dat goed verloopt komt het afscheid van de school en gaan de leerlingen zelfstandig in de maat schappij functioneren. Met name die stage vereist een zeer intensieve begeleiding. Het is be langrijk dat er goed contact is met het bedrijfsleven. Vaak berust onze relatie met bedrijven op persoonlij ke good-will van een van de leraren bij zo'n bedrijf. Wij werken hier bijvoorbeeld veel samen met een supermarkt, waar wij onze leerlingen voor een stage plaatsen. Dit bedrijf heeft heel goed door hoe onze leerlingen aangepakt moeten worden. Ze kunnen je daar precies vertellen of een bepaalde handeling voor de bepaalde leerling leerbaar is of niet. Als een stagiair de opdracht krijgt een bepaald vak bij te vullen mag hij daar in het begin best langer over doen dan de werknemers van het bedrijf. Maar na een aantal keren moet hij het in [ongeveer dezelfde tijd doen. Onze leerlingen vereisen nogal wat aandacht van het winkelpersoneel. Wij durven dat echter wel te vragen omdat er geen vergoeding wordt ge vraagd van het bedrijf voor de ver richte arbeid. „Niet gemakkelijk" Het is niet altijd even gemakkelijk om stage-plaatsen te vinden. Wij hebben hier een leerkracht die een halve dag ln de week is vrijgesteld voor het onderhouden van contac ten met de bedrijven. Het zou echter ideaal zijn als het arbeidsbureau hierin een grotere rol zou gaan spe len. Hier en daar gebeurt dat al wel, maar het zou een landelijke zaak moeten worden. We vinden het daarom zo jammer dat de ministers Van Kemenade en Boersma in hun nota over stages geen aandacht hebben geschonken aan onze vorm van stage. Wij hopen dat hij naar aanleiding van onze commentaren op deze nota alsnog aandacht krijgt voor onze pro blemen." door W. F. Stafleu De mogelijkheden om histori sche series op de markt te bren gen. zijn blijkbaar niet uitge put. Elsevier is nu begonnen met het project Bronnen van onze beschaving, en het moet gezegd worden; als alle zes nog komende delen zo belangwek kend, doorwrocht en actueel zijn als het eerste deel, is deze serie een grote aanwinst. Onder deze ..bronnen van onze be schaving" zullen begrepen worden; prehistorie. vroeg-Griekse culturen en het Midden-Oosten; Egypte-Is- raél; het klassieke Griekenland, de Romeinse en Perzische wereldrij ken. Europa van de steentijd tot de Noormannen en de vroeg-christelij- ke wereld. Deze opzet maakt duide lijk dat met ..onze" beschaving hier de westerse is bedoeld: de bronnen van andere culturen China, India, Afrika. Amerika blijven buiten beschouwing Het is een interessante vraag, of iemands kijk op de wereld wel compleet kan zijn zonder enig benul van ivooral) de oosterse cultu ren. maar dat valt dus buiten het bestek van deze serie In het eerste deel speelt die beper king overigens nog geen rol Het be handelt de mens in de prehistorie. De auteurs. John Waechter. David en Joan Oates, zijn grondig te werk gegaan, en het is bepaald geen oude kost die zij opdienen. Opnieuw blij ken paleontologie en archeologie snel ontwikkelende wetenschappen tc zijn en er wordt bijvoorbeeld over het ontstaan van de mens allerlei ontdekt dat tot nieuwe visies leidt Bovendien wordt in dit boek telkens een verbinding met het heden gelegd door beschrijvingen van de vorderin gen van de wetenschap en door ver halen over bodemvondsten Het is de bedoeling deze fotoreportages ook in de volgende delen na elk hoofdstuk op te nemen, en dat verlevendigt het geheel Trouwens, heel de royale op zet met veel duidelijke illustraties, tabellen. registers. verklarende woordenlijsten en kaarten maakt dit tot een werk van betekenis. Prehistorie is eigenlijk een moeilijk onderwerp Wie een echt eenvoudig, maar toch verantwoord boekje wil lezen over de Nederlandse prehisto rie. kan terecht bij Bronkhorst en Van den Beemt De verdwenen mens Met name de aspirant ama teur-archeoloog vindt hier veel van zijn gading, ook allerlei nutUg adres- senmaterlaal Het boekje is royaal en echt verduidelijkend geïllustreerd Een heel bijzonder boek is Heraldiek van dr Ottfried Neubecker. een in ternationaal bekend deskundige op dat gebied en schrijver van stan daardwerken Ook dit is er één. een prachtige uitgaaf, die je natuurlijk Paus Urbanus II roept tijdens de synode van Clermont op tot een kruistocht om het Heilige Graf uit de macht van de ongelovigen te bevrijden (Uit De Kruisvaarders). eerst met het nodige wantrouwen ter hand neemt: zitten we dfiör nu op te wachten? Maar wie erin leest, geeft zich al gauw gewonnen, want met de bestudering van de wapen kunde komt de geschiedenis op een wel zeer aparte manier tot leven. Neem de figuur van de heraut daar is toch eigenlijk zo weinig over bekend, terwijl hij in de middeleeu wen een belangrijke functie had. Neubecker heeft met dit werk een grote cultuurhistorische prestatie geleverd. Het boek behandelt dus de figuur van de heraut, verder allerlei onder delen van het wapen, zoals het schild, het teken, de helm. de kroon en de pronkstukken, ook het wapen- recht en de wapenkunst. Een lijst van begrippen, van oude wapenboe ken. een bibliografie, veel verklaren de tekeningen en kaarten en niet minder dan zeventienhonderd van de schitterendste illustraties maken van dit werk een lust voor het oog. Het is verbazend om te zien hoe de overdadige pronk van vorstelijke en adellijke huizen zijn weerslag vond in de meest ingewikkelde en inge nieus samengestelde wapens. En dat is allemaal voortgekomen uit de praktische noodzaak om de ridder in het gevecht te herkennen. De bladzijden van J. P. Brooke-Litt le over het gebruik van symbolen in de moderne wereld vallen daarbij toch een beetje uit de toon. De kun dige vertaling is van Jhr mr R. C. C. de Savornin Lohman in samenwer king met de Hoge Raad van Adel. Het boek is natuurlijk schitterend uitgegeven De kruisvaarders, door Johannes Lehmann. is een magnifiek boek van een schrijver die én theologisch én historisch van wanten weet. boei end schrijft en scherp analyseert. De literatuur over de kruistochten is nagenoeg onuitputtelijk, schrijft hij. maar er zijn weinig moderne beschrijvingen die voor de geïnte resseerde leek ook leesbaar zijn. Daarin is dan nu ruimschoots voor zien. De tragedie van de kruistoch ten. ooit als gelovige onderneming begonnen, beschrijft Lehmann van begin tot eind. Hij noemt de kruis tochten een van de grootste en meest uitzonderlijke, maar ook de meest zinloze avonturen van onze geschiedenis, en de lezer is geneigd hem gelijk te geven. Lezing van dit boek leidt onherroepelijk tot een herziening van ons schoolboeken oordeel over de kruistochten en over de vrome middeleeuwen. En toch ziet zelfs Lehmann kans temidden van de ongelooflijkste wreedheden en grofheden die ln deze „heilige oorlog" gebeurden, onverwachte en treffende lichtpunten op te sporen, die hem ervoor bewaren om de kruistochten enkel als een verove ringsveldtocht te beschrijven. De verovering van Jeruzalem op 14 juli 1099 onder Godfried van Bouil lon kostte op die ene-dag tussen de 40.000 en 70.000 mensen het leven door de hand van christelijke pel grims in naam van het kruis. Men schat dat de kruistochten samen ongeveer twee miljoen mensenle vens hebben geëist; dat is naar schatting zeven procent van de tota le Europese bevolking van die tijd. Wie zich wil bezinnen op de plaats van het geloof en het christendom in onze beschaving, moet dit boek niet ongelezen laten, hoe beschamend deze geschiedenis ook is. Over bron nen van onze beschaving gesproken. De mens in de prehistorie, door John Waechter, David Oates en Joan Oa tes. Uitgave Elsevier, 286 blz., 59,50 (eerste deel van een serie; voorinte kenprijs 49,50). De verdwenen mens, door J. W. Bronkhorst en G. van den Beemt, uitgave Omniboek, 136 blz., 17,50. Heraldiek, door Ottfried Neubecker. Uitgave Elsevier, 288 blz., 1700 afb., 110 (binnenkort 125). De kruisvaarders, door Johannes Lehmann. uitgave Ad. M. C. Stok, Zuid-Hollandsche Uitgeversmij, 320 blz., 37.50. AMSTERDAM „Water weg?" is een film die is bedoeld als tegenwicht aan de over heidsvoorlichting over de in poldering van de Markerwaard. Maar de film, die deze week in première ging, is meer dan voorlichting. Het is ook een mooie kijkfilm. „Water weg?" is gemaakt in op dracht van de Vereniging tot Be houd van het IJsselmeer. Het is daarom niet verwonderlijk dat de film de vraag „Water weg?" beant woord met een volmondig „Nee, na tuurlijk niet". Regisseur Martin Bierman, die ook het scenario schreef en geldt als gespecialiseerde actievoerder op het gebied van ruim telijke ordening. De Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer vreest dat de Marker waard zal worden ingepolderd. Over niet al te lange tijd zal het parlement zich hierover uit moeten spreken. De vereniging vermoedt dat de regering nog steeds mikt op verdere inpolde ring en dat tijdens de voorlichtings procedure, die aan de beslissing vooraf moet gaan, de argumenten van de vereniging onder tafel raken. „Water weg?" zal een uitgebreide voorlichtlngstoer langs de plaatsen rond het IJsselmeer maken, met als doel zoveel mogelijk Nederlanders te bewegen zich tegen de inpoldering van de Markerwaard uit te spreken, aldus de vereniging. Tezijnertljd zal de KRO de film op televisie uit zenden. Natte hart In de film wordt er voor gepleit het hele IJsselmeer ln te richten als een groot „natuurpark", het natte hart van een overvol Nederland. Fraaie opnamen bevestigen het natuur schoon van dit gebied, hetgeen de verdienste is van cameraman Jan Otte. Via zijn camera laat hij zien dat door inpoldering van de Marker waard vierhonderd vierkante kilo meter water verloren gaat. De tach tig jaar geleden opgestelde plannen dienen volgens het commentaar in de film nu aan de werkelijkheid wor den aangepast De film gaat terug in de geschiedenis tot het jaar nul, tot de strijd van de Batavieren tegen het water door de aanleg van terpen en dijken en later de eerste inpolderingen, die mogelijk werden door de uitvinding van de windmolen. Als in 1891 ir. Lely plan nen opsteld voor het gedeeltelijk droogleggen van de Zuiderzee is daar aanvankelijk veel weerstand tegen. Die ebt echter weg na de overstro mingsramp van 1916 en het voedsel tekort tijdens de eerste wereldoor log. Inpolderen betekent dan meer veiligheid en meer landbouwgrond. De commentator in de film consta teert dat die uitgangspunten zijn De filmploeg tijdens opnamen van gevels, waarin reliëfs over het IJss meer zijn verwerkt, in Hoorn (boven) en in een vergeten hoekje, datt| nog een idyllisch karakter heeft bewaard (onder). verlaten: Inpoldering is nu nodig om dat de verstedelijking steeds meer ruimte opeist. Volgens de Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer wordt er op die manier ongeveer 130 vierkante kilometer ruimte (land bouwgrond, water) opgeëist, zodat de Markerwaard niet veel meer dan drie jaar soelaas kan bieden. Daar naast vreest men de gevolgen van de verdwijning van een groot zoetwa terbekken. De film komt dan ook tot de conclusie dat we beter kunnen zoeken naar mogelijkheden tot be perking van de verstedelijking, dan zonder meer blijven inpolderen zo lang daar behoefte aan bestaat. Het gegeven van de ongeveer drie kwartier durende film is simpel, maar daarom niet minder aantrek kelijk. Een man en zijn dochterf zien op de televisie de afsluiting vj een dijk in het IJsselmeer en besl» ten zelf eens te gaan kijken. In a motor-met-zijspan trekken zij de plaatsjes langs het meer en bi daar het toerisme, de visserij vooral de mooie natuur. De beeli spreken voor zichzelf, tussen de en zijn dochtertje valt geen ei woord. De film, die is gemaakt met finant le steun van onder andere het Wei Natuur Fonds, de ANWB en milieugroepen, zal ongetwijfi „zieltjes winnen". Dat is ook de doeling, aldus de makers. De Ver* ging tot Behoud van het IJsselmi beschouwt de film als een wapen de voorlichtingscampagne over toekomst van de Markerwaard. ZAKENFLITSEN Voor goed en vakkundig AUTORIJLES naar Autorijschool Vinkestijn ib.v. Vamor Plus Ml. geeft les in Opel Ascona Telefoon 071-134575. Kamerverhuur bemiddelingsbureau HET TREFPUNT biedt 'm de vri|e sector aan: Luxe appartementen v a. 695 - met. Tel mi t»i beheer van bovenge- noomd bureau tel. 071-141066. Te koop aangeb mooie Ierse Setters 6 weken, tngeem en ontwormd Duitse Herder. 9 weken TEL. 02520-21674 BOMEN ten houten hekken en tuinge reedschappen Welkom b'j Garden Centre Bloemendaal Hoogmadeseweg 43. Leider dorp. tel 071-121920. nabij Eli- zabeth-Ziekenhuis. privé par keerplaats. pamfletje nodig? Deitabach maakt er snel honderd ol duizend, op wit ol gekleurd papier In een dag klaar' Dat is snekJrufc' DRUKKERIJ DELTABACH. Oranje laan 37. tel. 071-899241 ZOETERWOUOE-RUNDIJK- hoortoestellen Breestraat 58. Leiden, tel 071-140475 (naast de Stadsgehoorzaal) HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND Bij dc afdeling administratie van de (cchnischc dienst is plaats vooreen TECHNISCH-ADMINISTRATIEVE MEDEWERKER die bij dc sectic zuiveringsbeheer wordt tewerkgesteld. Taak: samenstellen maandoverzichten betreffende ca. 60 zuiveringstcchnischc installaties; bijhouden, bewaken en uitgeven van onderhoudswerk; controleren van voorraden; diverse andere werkzaamheden t.b.v. de begroting, het jaarverslag cn dergelijke. Vereist: ervaring in zelfstandige tcchnisch-administratieve funktie in fabricks-, werkplaats- c.q. magazijnadministratic cn dienovereenkomstige opleiding ni veau MTS dan wel gelijkwaardige scholing); rijbewijs B/E; leeftijd bu voorkeur ca. 40 jaar. Dc aanstelling geschiedt afhankelijk van leeftijd, ervaring en opleiding in één van dc middelbare administratieve rangen (salaris minimaal f 1652,- en maximaal f2807,-per maand). De bij de overheid gebruikelijke secundaire arbeidsvoorwaarden zijn van toe passing. Schriftelijke sollicitaties binnen veertien dagen na het verschijnen van dit blad zenden aan dc ingenieur-directeur van dc technische dienst van Rijnland, Bree straat 59 te Leiden. To koop gevraagd ZOLDER OPRUIMINGEN EN INBOEDELS DUMPHAL RUNOUK 116. TUSSEN HAAG SE SCHOUW EN DE VINK IfIDEN. TEL 071-764260 Niet te geloven Weer urt voorraad leverbaar bu laangas gasfornuis, groen of brum met ruil en aldekptaat I 390 Viervlams met deksel wjt 159,50, m kleur brum ol groen 1 169.50 Butaangasgeisers 12* 5 Speciaalzaak voor Leiden en Holverda BEATRIXSTRAAT 21-23 LEIDEN. TEL. 071-126534 kachels, pijpen ellebogen, as- beslkoord kit glas. gloeiblokken thermokoppels, leidingen, kranen enz W. P. Hartwijk NIEUWE BEESTENMARKT 7-11 LEIDEN TEL 071-126627 Echle. jonge eerlijke aulos t»| VLASVELD oft Toyota dealer Nu Haarlem merweg 49a Leiden naast Groonoordhallen Tel 134689 DATSUN kmïp, AUTOBEDRIJF BROERTJES SASSENHEIM 02522-12921 Bronsglazen fafefbladen 8 mm dik. 80 cm rond 65.- 90 cm. 90 - 100 cm 130.- 110 cm 150.- Ti|deli|ke aanbieding Glasindustrie J. J Poppmk Rotterdamseweg 60. Delft Tel.: 015-561500 Kredietbureau Ton Postelmans Persoonlijke leningen tot elk bedrag aliossmg tol 15 jaar BEUKENRODE 26 LEIDEN. TEL 071-131932

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 10