Excuses aan alle mensen die we moesten teleurstellen! Onderzoek naar banksaldo Arron 'Overtredingen in lijkbezorgingswet' Schiedam vereend in protest tegen sluiten •scheepswerf Gusto" Ministers hadden dagafschrift Officier eist tien maanden wegens verwaarlozing baby Burgers gedood GIRO 26655 Plannen kabinet arbeidsvoorwaarden maandag op tafel Luchtverkeer Schiphol door mist gestremd Vrouw in eigen auto ontvoerd Maar de tweede druk van 'Feesten in Nederland'verschijnt binnenkort. DeNMB denkt met u mee. Nu al zo'n 50 jaar. s ZATERDAG 29 OKTOBER 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet9 PARAMARIBO Op last van de president van 8uriname, dr. Johan Ferrier, heeft de Suri naamse procureur-generaal bij het hof van justitie een onder zoek ingesteld naar de berich ten, als zou premier Arron een zeer grote bankrekening in het buitenland aanhouden. Deze politieke tijdbom is gisteren onverwacht tot ontploffing gebracht door twee ministers uit het kabinet van Arron. Bruma van economische zaken en Hoost van justitie. Beiden zijn lid van de Partij Nationalisti sche Republiek, welke partij een paar maanden geleden door Arron uit de regeringscoalitie N.P.K. is ge stoten. Bruma en Hoost hebben de presi dent een fotocopie overhandigd van een dagafschrift van de South East First National Bank in Miami in Flo rida. Dat afschrift staat ten name van de heer H. A. E. Arron in de Gravenberchstraat in Paramaribo. Dat moet dan wel om Henck Arron gaan, want zowel de voorletters als het adres kloppen. Het dagafschrift vermeldt een saldo van ruim 2,3 mil joen dollar; een bedrag dat niet al leen in Surinaamse verhoudingen als een zeer groot persoonlijk vermogen moet worden beschouwd. De president heeft de premier (die op verkiezingstoernee in de distric ten was) bij zich ontboden. Arron verklaarde zeer verbaasd te zijn over het papiertje en hij heeft zelf de president om het onderzoek ge vraagd. Hij ontkende een bankreke ning in het buitenland te hebben, „althans niet bij die South East First National Bank waar ik zelfs nog nooit van gehoord heb", aldus premier Arron. De premier zei te hopen dat het onderzoek van de procureur-gene raal zo spoedig mogelijk zijn beslag zl krijgen, liefst nog tijdens dit wee keinde. Maandag namelijk zijn er algemene verkiezingen in Suriname. Premier Arron is lijsttrekker van de Nationale Partij Kombinatie. In Suriname worden de berichten In een onmiddellijk verband gebracht met het geheimzinnige „artikel 11" het laatste artikel in het contract van de buitenlandse aannemers, die bezig zijn een spoorlijn aan te leg gen in west-Suriname. In dit later aan de overeenkomst toegevoegde artikel wordt de onderneming vrij dom van invoerrechten op gehypo- teerde materialen en andere belas tingfaciliteiten toegestaan. Het hele artikel is met bijzonder veel geheimzinnigheid omgeven. Mi nister Bruma heeft al eens eerder verklaard dat artikel 11 „op een mysterieuze wijze tot stand geko men is". ADVERTENTIE ÉÉN DAG LOON tom de armsteii in Latijns-Amerika voor de opbouw van hun demokratische vakbewe- - voor vormingswerk - voor het opzetten van coöperaties, boerenbon den en vrouwenorganisaties voor het organisatiewerk in de krottenwijken ZIJ VERDIENEN UW SOLIDARITEIT! GIRO 1010100 ClAT NEDERLAND Nieuwe Gracht 47, Utrecht, tel. 030*319675. UTRECHT (ANP) De Rotterdam se politiearts H. Cremers vreest, dat -„valsheid in geschrifte en daad" zich verder zal uitbreiden als het nog lang gaat duren voordat het parlement het al van 1971 af klaaarliggende wetsontwerp tot wijziging van de wet op de lijkbezorging in behande ling neemt. Op het ogenblik schrijft de wet voor, dat, voordat toestemming tot crema tie kan worden gegeven, de gemeen telijke lijkschouwer het stoffelijk overschot moet schouwen. Als hij overtuigd is van een natuurlijke doodsoorzaak, kan het lijk worden aangeboden aan het crematorium in een door de gemeentelijke lijkschou wer verzegelde kist. De kist kan ook onverzegeld naar het crematorium. In dat geval worden identificatie en inspectie daar uitgevoerd. wordt de verantwoordelijkheid voor overlijdensverklaringen, ook bij cre- [n maties, overgelaten aan de behande lend geneesheer. De huidige wetsbe- op palingen worden volgens dokters Cremers vaak overtreden. In een in- gezonden stuk in „Medisch contact" n zegt hij, dat al gesloten kisten vaak f van lakzegels worden voorzien zon der dat de inhoud door een gemeen telijk lijkschouwer is geïdentificeerd en geïnspecteerd. Verzegeling is dan uiteraard zinloos. De politiearts heeft van begrafenisondernemers gehoord, dat een grote Nederlandse gemeente het verzegelen aan de be grafenisondernemer overlaat. „Tevo ren overhandigen de artsen een gete kend formulier aan de begrafenison dernemer als bewijs dat zij erbij te genwoordig zijn geweest". Overmacht, tijdnood en zinloosheid spelen hier een roL Maar het komt erop neer, dat de noodzakelijke pa pieren worden getekend zonder dat de werkzaamheden waarvoor wordt getekend werkelijk zijn verricht. Dat de activiteiten al zijn ze blijkbaar vaak alleen maar op papier uitge voerd worden gehonoreerd met overheidsgeld, is ook nog een niet onbelangrijk punt, omdat het zin loos uitgegeven geld is, aldus de heer Cremers. In Rotterdam wordt nu al meer dan de helft van alle overledenen gecre meerd en het aantal crematies neemt nog steeds toe. Als het uit 1971 daterende wetsontwerp wordt aanvaard, zet het volgens de heer Cremers „een dikke streep door al het onzinnige werk dat door veel artsen wordt gedaan ten behoeve van de nog bestaande wet". ARNHEM (ANP) „Ik was mijn handen niet in onschuld, want ik had moeten ingrijpen, toen er iets mis dreigde te gaan met Tamara". Dat zei gisteren de 34-jarige R. uit Nijmegen, die samen met zijn vrouw bij de rechtbank te Arnhem moest verschijnen in verband met het overlijden van een bijna vijf maan den oude baby, die ze tot zich had den genomen na de geboorte. De baby werd afgestaan door de na tuurlijke moeder, een Nijmeegse prostituée. Al voor de geboorte van het kind was overeengekomen dat het bij de familie R. zou komen. Al heel gauw bleek de baby sterk te zijn verma gerd. Na vier maanden woog het minder dan bij de geboorte. Voor velen werd het duidelijk dat het echtpaar de baby verwaarloosde. Het kindje kreeg te weinig flesjes, soms werd zij helemaal vergeten. Gewassen en verschoond werd het nauwelijks. Na een ernstige ziekte overleed de baby aan totale uitput ting. Dit was de conclusie van dr. J. Zeldenrust die sectie heeft verricht op het stoffelijk overschot. De offi cier van justitie, mr. M. L. de Haas eiste tien maanden gevangenisstraf tegen elk met aftrek van het voorar rest. Uitspraak: 11 november. MANILLA (Reuter. UPI) - Bij ge vechten op de zuidelijke Filippijnen tussen het regeringsleger en mos lem-rebellen zijn minstens elf men sen om het leven gekomen en wer den er ruim twintig zwaar gewond. Gisteren heeft prinses Beatrix de nieuwe vleugel van het Nederlands nationaal oorlogs- en verzetsmu seum in Overloon officieel geo pend. Hier de Prinses in het nieu we gedeelte van het museum voor een foto van koningin Wilhelmina tijdens de Tweede Wereldoorlog. Naast haar de heer H. van Daal, secretaris van het museum. ADVERTENTIE ^BEVRIJDINGSFONDS KOMITEE fcZUIDELIJKj Steun nu ANC. SWAPO Patriottisch Front OA COSTASTR 88 AMSTERDAM ADVERTENTIE Van onze parlementsredactie DEN HAAG Aan werkgevers en vakbeweging worden maandag de plannen voorgelegd, die het kabinet heeft gemaakt ter bestrijding van de werkloosheid en handhaving van de koopkracht van de doorsnee-werk nemer. Het kabinet zal vragen „in hoeverre de sociale partners daar mee uit de voeten kunnen in het komend overleg over lonen en ande re arbeidsvoorwaarden," aldus de missionair premier Den Uyl gisteren na afloop van de ministerraad. De meest betrokken ministers zul len vandaag de laatste hand leggen aan het pakket maatregelen. Over de inhoud daarvan wilde Den Uyl geen mededelingen doen. Eerder al heeft minister Boersma (sociale za ken) laten weten dat anderhalf mil jard gulden wordt uitgetrokken voor maatregelen om de werkloos heid te bestrijden, en ongeveer één miljard gulden voor het op peil hou den van de koopkracht. Dinsdag zal het WD-Kamerlid Van Aard enne het kabinet vragen mede delingen te doen over het ontworpen pakket; een dag later spreekt een delegatie uit het kabinet met werk gevers en vakbeweging. SCHIPHOL (ANP) Het binnenko mende luchtverkeer op Schiphol heeft gisteren tot ongeveer elf uur volledig stil gelegen. Het zicht was toen zodanig verbeterd, dat enkele vliegtuigen de landing konden inzet ten. Na middernacht was het zicht- zover teruggelopen, dat er niet meer geland kon worden, waardoor de ochtendspits tussen zeven en tien letterlijk en figuurlijk de mist in ging. Uitgaand verkeer was gister ochtend wel mogelijk. De vluchten die niet geannuleerd waren, vonden gisteren een andere eindbestem ming dan Amsterdam. Zes vluchten eindigden In Dusseldorf, drie vlieg tuigen weken uit naar Keulen, drie toestellen zijn doorgevlogen naar Rotterdam, een ging naar Brussel en een naar Kopenhagen. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM „Deze stad, die twee jaar geleden haar zeven honderdste verjaardag vierde, heeft economisch en sociaal een heel trieste geschiedenis", aldus burgemeester A. Lems van Schiedam in de grote zaal van het Passage-theater tijdens een demonstratieve manifestatie in het kader van de actie „Gusto open". Die manifestatie was een protest tegen de voorgenomen sluiting van de in Schiedam gevestigde IHC-werf Gusto, waardoor Schiedam in één klap meer dan duizend arbeidsplaat sen verliest. Een groot deel van deze mensen zijn buitenlandse arbeiders. Andere sprekers tijdens de manifes tatie waren Arie v.d. Hek van de PvdA, Marcus Bakker van de CPN, secretaris P. Schudelaro van de on dernemingsraad van Gusto en me vrouw M. Smits van het vrouwenco mité „Gusto open". De manifestatie was 's middags be gonnen met een staking, die om half twee inzette en een demonstratieve optocht van het werfpersoneel, die begon bij de poort van Gusto en die naarmate zij verder voortging in de richting van het stadscentrum aan groeide tot enkele duizenden omdat veel Schledamse burgers zich erbij aansloten. Kerken en partijen Het ging per slot van rekening niet alleen om het belang van de werkers bij Gusto, maar om dat van heel Schiedam en het zal zelden voorko men dat een staking bij een scheeps werf en een daarbij behorende de monstratie niet alleen de volledige sympathie en medewerking heeft van een gemeentebestuur, maar ook dat in het comité dat achter deze activiteiten stond behalve allerlei politieke groeperingen ook de cen trale kerkeraad van de hervormde gemeente en het plaatselijke be stuur van de rooms-katholieke kerk zijn te vinden. Voor deze houding was, zo schetste burgemeester Lems alle reden. Hij vertelde, hoe in de loop der eeuwen een groot deel van de Schledamse bevolking altijd on der moeiijke omstandigheden heeft moeten leven en werken. Eerst was er de haringvisserij, die verliep. ARNHEM (ANP) Een 27-jarige verpleegde, die ontsnapt was uit de Van der Hoeven-kliniek in Utrecht, heeft in het centrum van Arnhem een 33-jarige Arnhemse huisvrouw met een pistool gedwongen in haar eigen auto te stappen en met hem weg te rijden. Onderweg pleegde de man ontuchtige handelingen met de vrouw, die er later in slaagde het pistool af te pakken en een paar keer de trekker over te halen. Het 'wapen' bleek een alarmpistool te zijn. Toen de auto in het Overijsselse Hengelo aangekomen was drukte de man de keel van de viouw dicht, waarop de vrouw het bewustzijn ver loor. De man nam toen plaats achter het stuur en reed weg. Door zijn vreemde rijgedrag trok hij de aan dacht, waarop de Hengelose politie een achtervolging inzette en de auto na een wilde jacht klem wist te rij den. De man is overgebracht naar de Arnhemse politie, de vrouw kon naar Arnhem terug. Een overzicht voor de werf Gusto waar het personeel een demonstra tie hield tegen de voorgenomen slui ting van de werf. Daarna kreeg Schiedam een wereld naam door de produktie van jenever, welke wereldnaam echter werd over schaduwd door enorme sociale no den en noden op het gebied van de volksgezondheid. Uiteindelijk kreeg Schiedam scheepsbouw, motorenfa- bricage en scheepsreparatie. Van die bedrijfstak dreigt nu weer een groot deel verloren te gaan. De heer Lems constateerde dat op alle terreinen van gemeentelijk beleid Schiedam heeft te maken met heel nare erfenis sen uit het verleden, vaak zelfs uit de vorige eeuw. Niet de wet op de ruim telijke ordening geeft moeilijkhe den. maar vooral de al tientallen jaren durende achterstand op het gebied van woningbouw en stadsont wikkeling. De heer Lems constateer de een ongezonde leeftijdsopbouw. Relatief beter betaalde jongeren trekken weg. de sociale dienst zit al jaren met problemen. Dan is er de Jeugdwerkloosheid. Een van de be stuurlijke zorgen is goed onderwijs aan kinderen van het grote aantal buitenlandse werknemers dat in Schiedam woont en werkt Ongerust Burgemeester Lems zei, dat alle overleg met Vlaardingen, Rotterdam en Rijnmond, alle aan-de-bel-trekke- rij in Den Haag bij de centrale over heid zijn ongerustheid over de gang van zaken niet kan wegnemen en hij herinnerde nog eens aan de motie, die de Schiedamse gemeenteraad ruim twee maanden geleden met al gemene stemmen aannam. Daarin werd bij hoger bestuur aangedron gen alternatieven te overwegen voor sluiting van Gusto. Bovendien heeft, zo memoreerde de heer Lems, wet houder Scheeres (financiën) vorige maand een memorandum opgesteld over de sociaal-economische positie van 8chiedam in relatie tot de ont wikkeling van de scheepsbouw. De heer Scheeres had, zo zei de heer Lems, in zijn memorandum concrete suggesties gegeven voor overlevings kansen, vooral van de offshore-indu strie, het voornaamste werkterrein van Gusto. Het was niet te voorzien dat we in ongeveer twee weken door de hele forse oplaag van ons jubileumboek heen zouden zijn. Dit succes heeft ons overrompeld! Maar geen nood. De tweede druk komt binnenkort van de pers. Wie nü een spaarrekening opent met een minimum inleg van 50,-, krijgt een tegoedbon voor een exemplaar van 'Feesten in Nederland'. Maar denkt u er wel aan: zo lang de voorraad strekt. Bovendien is de aktie op 5 november afgelopen. De tegoedbon kunt u tot 6 december inwisselen. Feesten in Nederland'. Gratis jubileumgeschenk voor nieuwe spaarders. 7010-sir»

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9