^uid-Afrika werkt lich in isolement bchimmenspel in Chinese top Kremlin haalt weer uit naar dissidenten Israël moet broekriem weer verder aanhalen Bonn: Verwacht niet te veel van wetgeving 'J/oede over Amerikaans wapenembargo VS-embargo: weinig effect op militaire kracht Israël staat alleen in VN Munt zweeft, prijzen omhoog Olieschoonmaak in Baltische zee Bondsdag bespreekt voorstellen Andreotti vóór uitbreiding EG Engeland heeft zuurstofgebrek rujiurkranten ITERDAG 29 OKTOBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof Pik Botha (links), de Britse vertegen- tordiger bij de VN, Ivor Richards (midden) en de Amerikaanse president Jimmy Carter. Zuidafrikaanse minister van de- 0Insie, Pieter Botha, zei gisteren dat icp de Amerikaanse actie verwacht, .gjld en dat Zuid-Afrika het wel zou 're erleven. Functionarissen zeiden Hsteren dat het land in staat is alle apens te fabriceren die nodig zijn n in Zuid-Afrika de orde te hand- iven. Premier John Vorster be- aarde gisteren een stilzwijgen over Amerikaanse stap, maar een irdvoerder van buitenlandse za- zei dat de premier vandaag een grijke aankondiging zal doen. blister van defensie Botha zei gls- ,r*en verder dat zijn land op alles J* orbereid is. „Onze overleving rat op het spel. Moeten we toege- n om aanvaardbaar te worden? it zullen we niet doen". Botha gaf Carter van de Verenigde „«aten in overweging zijn „potenti al gevaarlijke politiek in Zuid-Afri- i" nogmaals in overweging te ne en. Botha vroeg zich af waarom arter de Sowjet-Unie niet aanpak- „ook daar wordt immers de pers :1^breideld". Hij gaf zelf het ant- n!>ord: De VS zijn bang voor de fissen. De minister zei nog dat, als een handelsembargo tegen Zuld- rrika afgekondigd zou worden jetgeen de VS niet van plan zijn) de ^triljoenen zwarten in het land als ïrste daarvan te lijden zouden °febben." ^eegaand' 'ke verwachting is dat de VS zeker oret verder zullen gaan dan een bin- afend wapenembargo, en dat niet ïsleen vanwege eigen Investeringen, iniear ook vanwege de „meegaande tuding" die het bewind van Vor- er tot dusver inzake Rhodesië en imibië heet aan te nemen. Het :igement van Botha dat dat wel, esns kan veranderen na de Ameri- Manse actie zal in Washington dan ieik niet onverwacht komen, m boi Britse ambassadeur bij de Vere Naties, Ivor Richard, heeft /a#teren in de Veiligheidsraad van VN aangekondigd dat het even- val de VS een wapenembargo tegen vc^id Afrika in acht zal nemen. Hij dit na de westerse mogendheden hadden bereikt een gemeenschappelijke koers opzichte van Zuid.Afrika, anctionarissen van het Ameri- ministerie van buitenlandse erken deelden gisteren mee dat de üigering Carter verdere stappen te- u n Zuid-Afrika overwoog. Er zou endacht worden aan een embargo i kernbrandstof en nucleaire tech- logie. Het besluit van de Amerikaanse president Jimmy Carter om het wapenembargo tegen Zuid-Afrita te verscherpen zal waarschijnlijk weinig effect hebben op de militai re sterkte van het land. Gezagheb bende kringen in Pretoria zeiden gisteren dat het slechts tot gevolg zal hebben dat de inheemse wape nindustrie haar inspanning gaat vergroten. De Zuidafrikaanse strijdkrachten beschikken over een relatief gering aantal wapens van Amerikaanse makelij, omdat de VS al een wape nembargo hanteerde. De latste ja ren voerde Zuid-Afrika alleen on derdelen voor materialen in de zo genaamde „grijze sector" vanuit de VS in. Daartoe behoren kleine lichte vliegtuigen, uitrustingen voor eddingsoperaties enjachtge- weren, kortom materiaal dat niet direct offensief van aard is. De Strijdkrachten hebben vooral wa pens van Britse en Franse makelij, terwijl de afgelopen jaren ook Is raël belangrijk werd als wapenle verancier. Functionarissen van het Ameri kaanse Pentagon zeiden gisteren dat de levering van zeven tran sportvliegtuigen in 1982 de laatste noemenswaardige levering van Amerikaanse militaire uitrusting aan Zuid-Afrika is geweest. De Zuidafrikaanse regering zou pas in moeilijkheden komen als alle Eu ropese landen hun wapenleveran ties zouden stopzetten. Londen heeft dat nu aanekondigd, maar Frankrijk bijvoorbeeld, een l&nd dat aan een iegelijk die daar voor wil betalen vrijwel alle wapens Ie vert, heeft nog niets gezegd over een onmiddellijk wapenembargo. Wel heeft Frankrijk dit jaar gezegd de aanvoer van wapens in de toe komst te zullen stoppen als alle orders uitgevoerd zijn. Dat kan even duren, omdat Parijs nog veel te leveren heeft. Het Zuidafrikaanse leger beschikt over ongeveer 150 Centurion tanks, meer dan 1800 pantserwagens, hon derden trucks en verscheidene ty pen geschut van Britse makelij. De luchtmacht beschikt over een sa menraapsel van oude en nieuwe vliegtuigen, waaronder ongeveer 75 Franse Mirages en enkele ver ouderde lichte bommenwerpers. Het Zuidafrikaanse leger, dat 40.000 manschappen telt en ge steund wordt door ongeveer 130.000 reservisten en een luchtmacht van 8500 manschappen, wordt be schouwd als het best geoefende en uitgeruste leger ten zuiden van de Sahara. Verder zijn er ongeveer 90.000 „burger soldaten", die de steden en dorpen moeten be schermen. im n%ig NEW VORK (AP) - Aan de algeme ne vergadering van de Verenigde Naties is gisteren een resolutie voor gelegd, waarin de vestiging van Is raëlische nederzettingen in de bezet te Arabische gebieden wordt veroor deeld. Het lijkt vrijwel zeker dat alleen Israël tegen de resolutie zal stem men. Het voorstel is Ingediend door Egypte en 62 andere landen. Het algemene beleid van Israël met betrekking tot de bezette Arabische gebieden is al verscheidene malen veroordeeld in zowel de algemene vergadering als in de Veiligheids- Maar het is de eerste maal dat alleen het nedereettingenbeleld van Israël onderwerp is van een resolutie. De Verenigde Staten verkeren In een bijzonder moeilijke positie. De Amerikaanse regering heeft al ver scheidene malen officieel en in het openbaar de vestiging van nieuwe Israëlische nederzettingen veroor deeld. Maar de VS zullen Israël niet nodeloos tegen de haren in willen strijken, nu er pogingen in'het werk worden gesteld om een nieuwe Ge- neefse vredesconferentie bijeen te roepen. JERUZALEM (Reuter, UPI) De Israëlische regering heeft gisteren voor de tweede maal in een paar maanden tijd dras tische economische maatrege len genomen. Het Israëlische pond gaat zweven, zodat de vrije markt de waarde ervan gaat bepalen. De prijzen van een aantal produkten zijn sterk opgetrokken. De Israëlische minister van finan ciën. Slmcha Ehrlich, sprak gisteren de verwachting uit dat het pond aan zienlijk in waarde zal dalen. Alle beperkingen op het geldverkeer zul len worden opgeheven. De regering zal het parlement aanbevelen belas tingverhogingen goed te keuren op alle goederen en diensten. De omzet belasting zou omhoog moeten wor den gebracht van acht naar twaalf procent. De prijzen van alle brand stoffen zijn met onmiddellijke in gang met 25 procent verhoogd. De aankondiging van de regering vond plaats aan de vooravond van de sabbat, wat In Israël een buiten gewone gebeurtenis is. De maatrege len houden in dat alle Israëli's de broekriem zullen moeten aanhalen, terwijl ze het toch al niet makkelijk hebben met een jaarlijkse inflatie van dertig procent. Het totale effect van de maatregelen zal volgens mi nister Ehrlich neerkomen op een ver hoging van de kosten van levenson derhoud met tenminste tien procent. Verontwaardiging In kringen van de socialistische op positie en de vakbonden zijn de maatregelen van de regering met grote verontwaardiging ontvangen. Yerucham Mesjell, secretaris van de 1,1 miljoen tellende leden tellende Israëlische vakbond Histadroet ver klaarde: „Door deze maatregel valt de dollar-bezitters een gemakkelijke winst in de schoot die wordt opge bracht door de mensen die niet zo gelukkig zijn". De Hlstadroet-secre- tarls verklaarde te verwachten dat de prijzen veel sterker zullen stijgen dan de regering verwacht. Hij zei niet van plan te zijn in november een prijscompensatie te vragen, maar tot januari te willen aJwcachten om eens te zien hoe ver de prijzen dan gestegen zijn. De leider van de Israë lische oppositie. Sjlmon Peres, ver klaarde dat de maatregelen een fun damentele verandering betekenen in het sociale systeem van Israël. Minister Ehrlich zei dat de waarde van het pond zal dalen van 10.36 tegenover één dollar tot 15 tegenover één dollar. Er is een einde gemaakt aan het brede scala van beperkingen op Import en export. Ook de belas ting op buitenlandse reizen is afge schaft. Tot dusver mochten de Israë li's slechts een beperkt bedrag mee nemen naar het buitenland en moes ten ze een premie betalen om zo'n reis te mogen maken. Minister Ehr lich zei dat de nieuwe maatregelen ervoor zullen zorgen dat er voor een bedrag van drie miljard dollar naar Israël zal stromen van fondsen die nu ln het buitenland gehouden wor den. Israël kan op die manier een financieel centrum in de wereld wor den. Bovendien betekenen de maat regelen dat er een einde gemaakt kan worden aan de uitgebreide bu reaucratie die er tijdens de regerin gen van de Arbeiderspartij opge bouwd is om alle controles om geld verkeer. importen en exporten mo gelijk te maken. n JHANNESBURG, WASHINGTON (Reuter, DPA, UPI) De Zuidafrikaanse regering heeft zeer ajbolgen gereageerd op het Amerikaanse besluit een volledig wapenembargo tegen Zuid-Afrika acht te nemen. Minister van buitenlandse zaken Roelof Botha zei gisteren dat Zuid-Afrika het sid uitvechten tot het bittere einde. Hij liet doorschemeren dat het vinden van een oplossing voor problemen ln Rhodesië en Namibië een stuk moeilijker zouden worden. Inmiddels heeft ^geland aangekondigd dat het meedoet aan een wapenembargo tegen Zuid-Afrika. MOSKOU (UPI, DPA) De hoogste partij ideoloog van de Sowjet-Unie, Michael Soeslow, heeft gisteren een felle aanval gedaan op de dissidenten in de Sowjet-Unie. „Een ellendig handjevol dissidenten die medeplichtigen van het imperialisme zijn", noemt Soeslow hen. De ideoloog doet zijn aanval in het jongste nummer van het internatio naal marxistische tijdschrift „Pro blemen van de vrede en het socialis me". De Sowjet-Unie, aldus Soeslow, zal het niet toelaten dat vijandige krachten ondermijnende activiteit bedrijven, gericht tegen de doelstel lingen van de arbeidende bevolking. Vrijheid voor dissidenten komt neer op vrijheid voor ondermijnende ac ties ten behoeve van het imperialis me binnen onze grenzen. Volgens Soeslow is „de reactie ln de wereld" gealarmeerd door de succes sen die geboekt zijn in de strijd voor de vrede. De reactionairen zijn bang voor de toeneming van de ideologi sche invloed van het socialisme. Daarom intensiveren zij hun ideolo gische sabotage op basis van schijn heilige speculaties over vrijheid en mensenrechten. Verrader Het Sowjet persbureau Tass viel gis teren uit naar de gearresteerde dissi dent Anatoli Sjtsjaranski en noem de hem een verrader van het moe derland die zijn verdiende straf niet zal ontgaan. Sjtsjaranski werd in maart van dit Jaar gearresteerd en is tot dusver nog niet in staat van beschuldiging gesteld. Zijn moeder heeft bericht gekregen dat hij we gens verraad zal moeten terecht staan, een misdrijf waarvoor hij zelfs de doodstraf kan krijgen. Oskar Rabin, een van de bekendste non-conformistische schilders van Moskou, heeft toestemming gekre gen om naar het westen te reizen. STOCKHOLM. (AP) - Schoon maakploegen van de Zweedse kust wacht zijn sinds woensdagmiddag bezig met het indammen van de olievlek veroorzaakt door een aan de grond gelopen Russische tanker. De 20.000 ton metende Thesis liep woensdagmiddag in de buurt van het eiland Flfong in de Baltische zee aan de grond en heeft sindsdien 1500 ton olie veloren. De Zweedse kustwacht is er tot nu toe in geslaagd om ruim eenderde van de olie op te ruimen. Wel is inmiddels vier kilometer kustlijn door de olie verontreinigd. Er zijn hier en daar dode vogels aange troffen. Dat deelde diens zoon Alexander gisteren mee aan westerse corres pondenten in Moskou. Oskar Rabin, wiens schilderijen ook in het westen tentoongesteld zijn, heeft vanaf mei geprobeerd een uitreisvisum te krij gen om de westelijke kunstuitingen te bestuderen. De Rabins zouden eerst West-Duitsland en daarna Frankrijk willen bezoeken om daar na naar de Sowjet-Unie terug te keren. Michael Soeslow BONN (AP, UPI) In de Westduitse Bondsdag zijn gisteren debatten begonnen over voorstellen ter bestrijding van het terrorisme. Minister van justitie Vogel waarschuwde voor te hoog gespannen verwachtingen wat betreft het resultaat van de wetsvoorstellen. De voorstellen komen neer op verbe tering van de middelen waarmee ad vocaten, die ervan worden verdacht met verdachten samen te spannen, van processen kunnen worden uitge sloten. Voorts streeft de regering naar bespoediging van processen en verscherping van de wetgeving op het wapenbezit. De christen-democratische opposi tie heeft wetsvoorstellen gedaan die beogen rechtskracht te geven aan een kroongetuige, af te stappen van de noodzaak om hongerstakende ge vangenen onder dwang te voeden, een algemene wet voor de politie machten van alle elf deelstaten en verscherping van een landelijke per soonsregistratie. De oppositie wil dat de autoriteiten het recht krijgen telefoons af te tappen en wil dat processen tegen van terrorisme ver dachte personen alleen nog maar voor het hooggerechtshof in Karl sruhe kunnen worden gevoerd. De Westduitse bondskanselier Schmidt verklaarde gisteren dat de macht van de Westduise stads gue rilla nog ongebroken ls, ondanks de succesvolle overval van Westduitse commando's op het gekaapte vlieg tuig van de Lufthansa in Mogadis- joe. Ook minister Vogel waarschuw de voor de opvatting dat de zelf moord van Baader, Ensslin en Ras- pe betekent dat de terreurorganisa tie zich heeft overgegeven. Vogel verklaarde dat er verscheide ne gevaarlijke groepen zijn, waarvan er enkele onafhankelijk opereren, maar ook andere, die met elkaar samen werken en met buitenlandse groepen. Hij zei dat ongeveer 100 mensen de „harde kern" vormen, van wie er momenteel 56 gevangen zitten. De voortvluchtigen zijn zwaar bewapend, aldus Vogel. De minister zei dat de terreurbeweging haar oor sprong kan hebben in de „zuiver materiële doelen" van de Westduitse samenleving. Niet de dood van hun slachtoffers, maar vernietiging van de staat is hun doel, zei hij. HIJ deed een beroep op de Bondsdag om „gematigd ln woorden en be dachtzaam in daden" op te treden. Hij wees erop dat de commando actie op de luchthaven van Moga- disjoe, waarbij 86 gijzelaars aan boord van een gekaapt passagiers vliegtuig werden bevrijd, mogelijk was zonder bijzondere wetgeving en dat de bestaande wetgeving in Stammheim kennelijk is genegeerd. In Karlsruhe verwierp het Hoogge rechtshof een beroep van de veroor deelde terrorist Rolf Pohle, die stel de dat zijn uitlevering in 1976 door de Griekse autoriteiten in strijd met de grondwet is geweest, omdat hij een „politieke beklaagde" zou zijn. De wegens lidmaatschap van een misdadige organisatie tot zes jaar gevangenisstraf veroordeelde Pohle was ln 1975 met vier medestanders vrijgelaten en naar Zuid-Jemen ge vlogen, ln ruil voor de vrijlating van de Westberlijnse politicus Peter Lo- renz, die door politieke extremisten ontvoerd was. ROME (AP) De premier van Ita lië, Glulio Andreotti, heeft gisteren ln een toespraak ter gelegenheid van de opening van de bijeenkomst van de Associatie van Europese Journalisten gezegd dat Italië duide lijk voorstander ls van een EO die ook Griekenland, Spanje en Portu gal omvat. Als de gemeenschap er niet ln slaagt de kandidatuur van deze landen te honoreren, zal Euro pa in twee concurrerende blokken verdeeld worden, aldus Andreotti. Met deze uitspraak heeft de Itali aanse premier slechts het al beken de Italiaanse standpunt herhaald. Premier Soares van Portugal en Su- arez van Spanje hebben onlangs Ita lië bezocht om Italiaanse steun voor hun aanvrage van het EO-Udmaat- schap te verwerven. Italiaanse regeringsfunctionarissen en diplomaten hebben echter buiten hun officiële uitlatingen om laten weten dat zij de nodige reserves hebben over de mogelijke toetre ding van deze Zuideuropese landen. In het bijzonder de Italiaanse pro- duktie en export landbouwproduk- ten zou de Invloed van de drie kandi daat landen geducht voelen na toe treding. Andreotti riep dan ook op „om een evenwichtiger landbouwbeleid te voeren met betrekking tot Noord- Europa". Verder sprak Andreotti de hoop uit dat de Europese verkiezingen vol gend Jaar zullen plaats vinden. Een Europees parlement dat door direc te verkiezingen in de EG-landen tot stand is gekomen zal „grotere be voegdheden hebben dan het huidi ge" parlement. LONDON (Reuter) - Grote de len van de Britse Industrie stonden gisteren voor groeien de ontwrichting door gebrek aan Industriële gassen. De chauffeurs van British Oxygen Company staken sinds 10 ok tober voor een loonsverhoging van 30 procent. Veel staalcon- structlewerk ligt stil omdat de zuurstofcllinders van de las sers leeg zijn. Tegen het eind van volgende week dreigt de scheepsbouw lamgelegd te worden. Nu al zitten 20.000 ar beiders zonder werk. Een andere getroffen sector is de voedingsmiddelenindustrie, die vloeibare stikstof gebrukt voor Invriezen van produkten. Er vordt in vertraagd tempo doorgewerkt. Fabrieken van elektronische onderdelen en lampen beginnen gebrek aan noodzakelijke edelgassen te krijgen. De Britse Zuurstof- maatschappij voorzag In 80 percent van de Britse behoefte aan industriële gassen. ^jjor Victor Zorza lef" trtwarrende geluiden uit China doen nieuwe vragen rijzen over JjChinese leiders die sinds de dood van Mao aan de macht zijn JjJfomen. Sommige van de meest verwarrende geluiden zijn die, eJ)ke ons niet bereiken zoals bijvoorbeeld de overweldigende lof voorzitter Hoea. De hoeveelheid lof die over hem werd t qgeschud is aanzienlijk afgenomen en hij wordt niet meer als v4 superman zoals Mao gepresenteerd. De opvolger van Mao enigszins in moeilijkheden te zijn geraakt. is natuurlijk denkbaar dat Hoe- g aangeboren bescheidenheid, die l «in de hemel werd geprezen, hem ieJe gebracht heeft de Chinese pers aIracht te geven de cultus om zijn ,elsoon geleidelijk te verminderen. ;ie^ is het mogelijk dat Hoea, nu hij jaanzien van een supermens in de jh van het volk heeft gekregen, de «zetting van de persoonsver- ;r£lijking niet meer nodig acht. Dit reliswaar mogelijk maar om een l^tal redenen onwaarschijnlijk. de eerste plaats werd het doel de persoonsverheerlijking, na- jjijk het presenteren van Hoea als persoon aan wiens positie niet te hen valt, niet bereikt. De campag- tegen de vermeende aanhangers de bende van vier wordt duide- feller. nu de Chinese pers begon- is bewijsmateriaal te onthullen van voortgezette oppostie tegen de leiding, aan het hoofd waarvan nu Hoea staat. Ook ls het bepaald ko men vast te staan dat de oppositie zich niet beperkt tot de aanhangers van de bende van vier. Een gedeelte van de oppositie is waarschijnlijk in Hoea's eigen politbureau te vinden. Twee leden van het politbureau wer den onlangs bekritiseerd in muur kranten in Peking. Dit betekent dat zij worden aangevallen door andere leden van het politbureau. De tijd is al lang voorbij dat elke kleine groep Rode Gardisten hun eigen affiches konden ophangen. Maar zelfs in die dagen was de kritiek van functiona rissen van het politbureau op affi ches doorgaans een weerspiegeling* van de strijd aan de top. Het werd even vaak wel als niet naar buiten gebracht op instigatie van andere hoge functionarissen. De twee bekritiseerde leden van het politbureau zouden tegenstanders van Hoea kunnen zijn, maar het zou ook kunnen zijn dat zij aanhangers van hem zijn en dat de aanval tegen hen in feite een aanval op Hoea is. Een van de belangrijkste vuistregels van de politieke strijd ln China is dat een machtige figuur in eerste instan tie wordt aangevallen door zijn aan hangers aan te vallen. De twee man nen, die nu onder vuur liggen, de 'burgemeester van Peking, Woe Te, en de regionale militaire bevelheb ber van Peking, generaal Tsjen Hsi- Lien, hebben bij sommige gelegen heden de kant van Hoea gekozen en andere keren zich tegenover hem op gesteld. Maar de laatste klachten op de affiches hadden net zo goed tegen Hoea zelf gericht kunnen zijn. Zelfkritiek De affiches eisen dat zij zichzelf aan zelfkritiek onderwerpen omdat zij zich verzetten tegen de demonstra ties verleden jaar tegen de bende van vier nog voor dat deze omver was geworpen. De grootste van deze demonstraties was een van duizen den mensen in de straten van Peking die de rehabilitatie eisten van Teng Hsiao-ping, de voormalige vice-pre mier die door de bende van vier naar huis werd gestuurd. Deze demon stratie werd inderdaad door de twee leden van het politiebureau ondek- drukt. Hun actie kwam met name Hoea ten goede. - De mislukking van de demonstratie leidde tot de uitstoting van Teng uit de leiding en tot de benoeming van Hoea als „eerste plaatsvervanger van Mao of dient aangewezen opvol ger. Er bestaat alle reden om aan te nemen, dat gezien de regels van dit spel, Hoea verantwoordelijk was voor de onderdukking van de de monstratie door Woe Te en generaal Tsjen. Toen de bende van vier na de dood van Mao omver werd geworpen en de rehabilitatie van Teng opnieuw werd geëist door zijn aanhangers in het politbureau, werd zijn volledige re habilitatie opnieuw voor een tijdje voorkomen omdat Hoea van Teng eiste dat hij bepaalde fouten zou toegeven. Toen Teng uiteindelijk de derde plaats ln de partijhiërarchie verleden zomer ging Innemen, speel de hij snel een uiterst actieve rol ln de leiding; een veel actievere rol dan die van de oude maarschalk Jeh. die tweede in de hiërarchie is en wiens toespraken uitgebreid lof toezwaai en aan Hoea. Hier tegenover staat dat Teng zich in zijn toespraken be perkt tot het zo minimaal mogelijk noemen van Hoea en hij heeft dit tot nu toe met succes kunnen vol houden. Collectief De cultus rond Hoea, die wel iets is verminderd, maar zeker nog niet ver dwenen is, lijkt geleden te hebben Partijvoorzitter Hoea Kwo-feng (rechts) en vice-premier Teng Hsiao-ping. onder de nieuwe opkomst van Teng. De Chinese pers heeft de actieve rol van Teng aangegrepen om weer meer de nadruk te leggen op een collectief leiderschap en dat houdt in, dat Hoea niet meer zo torenhoog verheven staat boven zijn collega's. Hoea bleef niet alleen partijvoorzit ter, maar ook premier, en in deze hoedanigheid moet hij veel van zijn tijd besteden aan ceremoniële op drachten, waardoor hij onvermijde lijk minder tijd overhoudt voor be langrijker zaken. Teng kan hier al leen maar profijt van trekken en daar maakt hij dan ook geen geheim van. Verschillende mensen, zo vertelde Teng aan een bezoeker, willen dat hij premier wordt. „Maar lk heb er geen zin ln. omdat lk dan al mijn energie ln protocoiaire zaken moet steken". Teng vermaakte zich best, zo zei hij, als het hulpje van Hoea, zo lang tenminste, naar we moeten aanne men, Hoea hem niet voor de voeten loopt en door blijft gaan met veel tijd te spenderen aan zaken die met het protocol te maken hebben. Oppervlakkig gezien lijken de span ningen onder de Chinese leiders zo vaag dat ze nauwelijks waarneem baar zijn. Maar het zou verkeerd zijn hieruit de conclusie te trekken dat de verschillen dus ook niet zo diep zitten. De enige veilige conclusie moet zijn, en dat ln het licht van vorige ervaringen, dat ze er redelijk ln slagen de verschillen wat beter te verbergen dan ln het verleden. Zo wijzen nieuwe tekenen van de machtsstrijd in Peking erop dat er een conflict ln de leiding bestaat over zeer belangrijke zaken van zo wel binnen- als buitenlands beleid. En de vraag of China zich met de Sowjet-Unie moet verzoenen speelt hierbij zeker een grote rol.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7