Maup Caransa en zijn 'mazzel' K Trouw VERDER commentaar ijware verantwoordelijkheid (1) *nd Amsterdamse miljonair bouwde enorm huizen- en hoteibezit op üware verantwoordelijkheid (2) 1 Zacht De nieuwe Whitney is uit Comité Charta 77 vraagt vrijlating van dissidenten "lat stond toen in de krant typerend staatsbegrooting stemdwang milieu ^TERDAGJ90CT0BER^977_ BINNENLAND Trouw/Kwartet ffet is duidelijk dat de partijraad *ln de PvdA deze week ver voor beurt heeft gesproken en een Hesbehalve verstandige politieke ispraak heeft gedaan. Ai kan men de vraag stellen of deze <%tijraad inderdaad het recht heeft A over zaken te oordelen die bij jdere partijen in eerste instantie de fractie worden overgelaten, aar dat moet toch primair als een {erne kwestie van de PvdA wor- !n gezien. 'aar het veel meer op aan komt is I vraag of het juist is dat een ^Vtijraad uitsluitend één onderdeel een veel groter geheel onder de itische partijpolitieke loep legt. is dunkt dat met name de leiding de PvdA hier te zwak en aarze- id heeft gehandeld. Men had in kring geduld moeten oefenen en alleen op de zetelverdeling gieten letten. "ant er is immers veel meer aan de Al eerder hebben wij betoogd dat het niet of nauwelijks voor betwis ting vatbaar is dat de PvdA bij de samenstelling van het programma voor het komende kabinet sterk uit de bus is gekomen. Als men dan al van mening is in die kring dat de zetelverdeling te wensen over laat men vergeet te gauw bij de PvdA dat men in het vorige kabinet over vertegenwoordigd was dan dient men te beseffen dat voor een parle mentair kabinet naast een dergelijk programma en een voldoende aan tal „eigen" zetels nog meer van belang zijnde factoren zijn die men dient te beoordelen. Wezenlijk is immers ook wie op welke plaats in het kabinet komt te zitten. Naast het programma en het aantal ministersposten moet zwaar wegen wie de mannetjes zijn die de klus zullen opknappen. Want laat men niet vergeten, er zullen het leven is nu eenmaal sterker dan de leer (van het programma) de komende jaren veel zaken aan de orde komen waar nu in dit onrustige land nog niemand weet van heeft. Maup Caransa Foto's rechts:Twee hotels die een rol speelden in Caransa's zakelijke loop baan: het door hem gekochte Amstel- hotel en het Caransa-hotcl dat hij liet bouwen. let is gelet op bovenstaande ter te wensen dat Den Uyl er in aagt vóór volgende zaterdag een ministers- en staatssecretarissen- locg weet samen te stellen die isnog ook in de smaak vallen bij et (lastige) PvdA partij-congres. :alu zou het CDA terecht kunnen i tggen wij hebben géén bood- t {hap aan dit congres en strikt rirmeel gesproken en wellicht poli- lek gezien heeft men gelijk. Toch een partij er niet alléén verstan- laig aan doen anders te handelen: zou met name een christelijke rtij in hoge mate sieren zich niet hard en te kil op te stellen. e vraag komt ook nog aan de orde de formateur het recht heeft om _j door de PvdA. CDA en D'66 lor te dragen kandidaten naar poli tic gewicht en kwaliteit te beoorde- -4. Het komt ons voor dat dc I rmateur dat recht wél heeft. In dit verband denke men aan de formatie-Biesheuvel in het voorjaar van 1976; één van de door de KVP voorgedragen kandidaten was voor Biesheuvel van te licht gehalte en dat was één van de (voornaamste) redenen dat hij van verder informe ren af zag. Gezien de taken die te wachten stonden meende de AR-voorman zware eisen te moeten stellen aan alle kandidaten (bekwaamheid, er varing en teamgeest); het valt niet in te zien dat Den Uyl nu met minder zou moeten volstaan. Waar het nu echter ook op aankomt is dat alle drie partijen met kandida ten naar voren komen die eveneens bij de andere toekomstige rege ringsfracties een zeker vertrouwen en respect genieten. Na vijf maanden touwtrekken rust er op alle drie partijen een zware en grote verantwoordelijk heid. door J. G. Wolters AMSTERDAM Maurits (voor zijn vrienden „Maup) Ca ransa (61), die een aantal jaren geleden zonder blikken of blo zen verklaarde: „Alle banken gaan voor mij open als ik kre diet nodig heb", heeft ook tij den gekend, dat zijn relaties met het bankwezen minder goed waren. Dat was in de da gen dat hij zo'n twaalf jaar oud achter een kar met olie en kolen moest lopen. Zijn vader, van Joods-Portugese komaf, verdiende als kolenwerker een allesbehalve briljant loon, maar had wel de zorg vijf kinderen groot te brengen. Zo kwam het, dat ook de jonge Maurits de handen uit de mou wen moest steken. Aan de periode met de oliekar komt op een gegeven moment een einde en we zien de jonge Maurits dan opdra ven als een soort manusje van alles. Nu eens een baantje hier, dan weer een baantje daar. Opvallend is, dat auto's een warm plaatsje in zijn hart dragen (de Rolls Royce, waarin Ca ransa zich in zijn betere dagen placht te verplaatsen is wellicht nog een uitvloeisel daarvan). Caransa gaat voor een habbekrats sloopau to's kopen en verkoopt de onderde len met winst. In de Fordfabriek zien we hem enige tijd als monteur. Dan komt de oorlog. Caransa, ge trouwd met een niet-Joodse vrouw, rolt er goed doorheen. Zo ook zijn zuster. Zijn vader, moeder en drie broers keren echter niet van depor tatie terug. In de na-oorlogse jaren legt Caransa zich toe op het opkopen van gebruik te en ongebruikte legervoorraden. Hoewel hij slechts een lagere school opleiding heeft genoten en derhalve geen grote talenkennis met zich draagt, weet hij toch met succes de wereld te bereizen. Overal koopt hij dumpgoederen op om die elders weer als het even kan met winst te verkopen. Grote problemen levert dat niet op, want aan de vraag naar dumpgoederen is nauwelijks te voldoen. Financiering Wat wel eens problemen oplevert is de financiering van de aankopen. „Maup" Caransa blijkt evenwel uit -het goede zakelijke hout te zijn ge sneden. Hij koopt soms voor vele tonnen, terwijl hij over niet meer dan enkele tienduizenden guldens beschikt. Maar hij klaart het. Zijn naam in de wereld van de dumphan- del is gevestigd. Caransa beseft al gauw, dat de bo men niet tot in de hemel groeien. Tijdig (in 1957) verzet hij de bakens en stapt hij over op een geheel ande re activiteit, die hem later nóg grote re bekendheid zal geven: de handel in onroerend goed. Het terrein is hem niet helemaal onbekend. Het geld, dat hij in de loop van de jaren met de verkoop van legergoederen heeft kunnen verdienen, heeft hij namelijk al in huisjes gestoken. Van het een komt het ander. De huisjes worden huizen, villa's, kan toren, winkels, bedrijfspanden, ja zelfs hotels. Vooral de hotelsector boeit Caransa in hoge mate. Hoewel hij T- om enigszins in horecatermen te spreken van zichzelf zegt „ik kan nog geen gehaktbal klaarma ken", verhindert dat hem niet zijn handen uit te strekken naar de ho telsector. In 1966 duikt zijn naam op in ver band met de bouw van het Esso Motor Hotel in Amsterdam, dat oor spronkelijk Grand Hotel Caransa zou heten. Caransa ziet die naam echter liever voorbehouden aan een in later Jaren door hem te bouwen hotel aan het Amsterdamse Rem- brandtplein. In 1969 baart Caransa groot opzien als blijkt dat hij de koper is van het Amsterdamse Amstel Hotel. Inmid dels heeft hij dan ook al het Doelen Hotel in de hoofdstad (dat hij ook nü nog bezit) van Zwolsman ge kocht. Daarnaast mag hij ook het Strand Hotel in Zandvoort zijn ei gendom noemen. Caransa's invloed in de Amsterdam se hotelwereld groeit aldus storm achtig. Bij voortduring versterkt hij zijn positie, vooral als hij er in 1969 ook nog in slaagt om het American Hotel aan het Leidseplein in Am sterdam in handen te krijgen. Caransa. of beter de Intussen opge richte N.V. M. Caransa Co., houdt de beide hotels niet lang in bezit. Reeds in het voorjaar van 1970 wor den zij overgedaan aan de Britse hotelgroep Grand Metropolitan, die dan ook al het Victoria Hotel in Amsterdam onder haar hoede heeft. Bij de verkoop zegt Caransa „ik ben geen hotelier en zal het ook nooit worden". Hij heeft echter wel de voldoening gesmaakt zijn jongens droom ooit nog eens eigenaar te zijn van het Amstel Hotel tot werkelijkheid te zien worden. De verkoop van beide hotels legt Caransa geen windeieren. Het Am stel Hotel heeft hij voor ruwweg 4 miljoen gulden in handen gekregen (alleen de grond is al veel meer waard) en het American Hotel kocht hij voor 3,5 miljoen gulden. Ook hier, zo zeggen ingewijden, is de koopprijs van het hotel een fractie van de grondwaarde. Reden, waar om vóór de verkoop aan de Britten geruchten gaan circuleren, dat Ca ransa beide hotels zou willen afbre ken om de grond met forse winst te verkopen. Amsterdammer Caransa is echter te veel Amster dammer om zijn stad van deze ho tels te beroven. Zij gaan dus in Brit se handen over met de duidelijke verplichting, dat de nieuwe eigena ren de exploitatie ervan op dezelfde voet als tot nog toe het geval is geweest moeten voortzetten. Caransa kijkt inmiddels al weer vooruit. „Een beetje gek als hij is van hotels", koopt hij tegen het ein de van 1970 het Schiller-hotel aan het Amsterdamse Rembrandts- plein. Hij heeft er dan twee hotels, want het door hem gebouwde Ca ransa Hotel is ook gereedgekomen. Zakenman, onroerend goed mag naat, projectontwikkelaar, hotelei genaar en miljonair Caransa zegt in die dagen niet zonder trots: „Ik ben voor 90 procent eigenaar van het Rembrandtsplein, het hart van Am sterdam". Als rechtgeaard Amster dammer, met een grote liefde voor zijn stad en fervent aanhanger van de hoofdstedelijke voetbalclub Ajax, wil hij het Rembrandtsplein houden zoals het is. Niet nog meer bankgebouwen, maar gezellige ter rasjes en dergelijke. Met zijn uit spraak: wat de haven is voor Rotter dam, zijn de toeristen voor Amster dam, ziet hij het helemaal zitten met „zijn" Rembrandtsplein. Ook woningen Caransa, voor wie het sprookje op gaat van krantenjongen tot miljo nair al kan dan voor krantenjon gen beter olieventer worden gelezen heeft niet alleen in de hotelsector goed geboerd. Het bezit aan wonin gen en kantoorpanden in binnen- en buitenland, dat thans door de Ex ploitatiemaatschappij Caransa met zijn ruim dertig dochteronderne mingen, aan het hoofd waarvan Ca ransa staat, wordt beheerd is zeer omvangrijk. Hoe groot het is weten maar weinigen. De laatste jaren is de naam van Caransa minder naar bulten getre den in verband met spectaculaire onroerend goed-transacties. Vol gens mensen, die nauw met Caransa hebben samengewerkt, heeft hij een prachtig bezit opgebouwd. En dat niet door, zoals de verhalen willen, vanachter zijn bureau met een tele foontje hier en een telefoontje daar een anderhalf miljoen per dag te verdienen. In de verhalen, die over Caransa de ronde doen, komt nogal eens het woord „mazzel" voor. Wellicht niet helemaal ten onrechte, want het is Caransa zelf die, in een zeker verlan gen om de „populaire jongen" te spelen, daartoe niet in de laatste plaats een steentje heeft bijgedra gen. Vastgesteld moet echter wor den, dat Caransa („Ik heb geen zin om over de kop te groeien zoals Zwolsman") zijn zaken op een con servatieve wijze heeft bedreven, wars van avonturen. Dat het avon tuur hem nu toch heeft verrast is iets waaraan Caransa zelf weinig kan doen. [HET WEER door Hans de Jong bij Amsterdam Boek nu te koop in uw boekhandel Dit weekend wordt zacht. Ook maandag zal de temperatuur nog best aangenaam zijn maar, waar wolken en misten verkiezen te blijven hangen blijft de kwaliteit natuurlijk achterop. Waar de zon doorbreekt kan de temperatuur 14 of 15 graden worden. Gisteren was het daar in het noorden al bijna aan toe toen het in de na middag* wat zonniger werd. Er kwam een zone met brede opkla ringen van het westen uit ons land binnen. Een hogedrukgebied van de Azoren naar de Golf van Biskaje lijkt voldoende bescher ming te kunnen bieden tegen oce aanstoringen. Die schuiven in hoofdzaak ten noorden van ons land door naar het oosten. Het grofste geschut werd gistermid dag gericht op de Noorse west kust. Een randstoring deed daar de barometer zakken als een steen, op het lichtschip Swinoy zelfs 8 mb in drie uur, in Skom- vaer 6 mb. Geen wonder dat Juist deze posten een geweldige wind uit het zuidzuidwesten tegen zich aan voelden rukken met snelhe den van bijna 100 km per uur. ,,'N Foege orkaan", pleegt men in zo'n geval in Friesland te zeggen. Aan regen geen gebrek: langs de hele Noorse westkust was het weer slecht, zuidelijk tot Stavanger toe. Wanneer ik u vertel dat tege lijkertijd in Ierland de barome ters nog wat opliepen, zal het dui delijk zijn dat het louter om een operatie „om de noord" betrof. Natuurlijk komt zo'n randstoring ten noorden van de Shetlands niet zomaar uit de lucht vallen. Zij was een loot van een omvang rijke moederdepressie ten zuid westen van IJsland. Een weer kaart uit Rusland wat is het een mooie sport om via de korte golf allerlei „vreemdsoortige" weerkaarten uit de lucht te pluk ken gaf fraai zicht op een ander diep minimum van 970 mb (in close up) ten zuidwesten van Spitsbergen, waar het 4 graden vroor bij oostenwind. Op een an dere kaart uit Moskou werd aan gegeven dat een depressie bij Newfoundland snel de sokken er in zette richting zeegebied ten zuidwesten van Ierland. Wissel valligheid blijft dus troef op de oceaan. Het tiende nummer van jaargang 4 van Weerspiegel is uit. Op dit maandorgaan voor weergeïnte- resseerden kan men zich voor 30,— over het jaar 1978 abonne ren. Secretariaat: Klaas Bijker, Amersfoort, telefoon 033-21908. In bedoeld nummer vertelt Harry Geurts prettig leesbaar over het septemberweer, is een apart ru briekje over bijzondere verschijn selen waaronder de zware regen val in Eindhoven op 22 augustus: 82 mm, verlucht met een interes sant radarkaartje van Schiphol, waarbij opvalt hoe smal die natte corridor over Zuidoost-Brabant wel is geweest. Verder artikelen over hagelbestrijding in de Sovjetunie, een geval van sneeuwval op 2 juni 1975, het schaarse onweer in september ge analyseerd onder meet met be hulp van de potentiële natte bol- temperatuur: een begrip dat P. J. Feteris zo'n 15 jaar terug het eerst in de KNMI-onweersverslagen in troduceerde. Tenslotte neemt Jan Visser op gretige wijze de orkanen bij de kop. In het pas uitgekomen WMO-bul- letin, oktoberaflevering is het eer ste deel opgenomen van een be langwekkend artikel van W. W. Kellogg over de invloed van de menselijke activiteit op het we reldklimaat, uiteraard het best leesbaar voor gevorderden. HOOGWATER ZONDAG 30 OKTOBER Vllsslngen 3.37-15.47, Harlngvlietslul2en 3.51- 16.02, Rotterdam 5 47-17 47. Scheventngen 4 48- 17.02, IJ muiden 5.24-17.38, Den Helder 9 32- 21 38. Harllngen 11 48-23 59. Delfzijl 1.32-13 48. HOOGWATER MAANDAO 31 OKTOBER Vllsslngen 4.11-1625. HarlngvlleUlulzen 4.25- 16-35, Rotterdam 6 19-18 20, Schevenlngen 5.21- 17.33, IJ muiden 559-18.11. Den Helder 10 03- 22 04, Harllngen 12 24—Delfzijl 2 01-14 20 V^in een onzer verslaggevers VOORSCHOTEN Het Nederland se Comité Charta 77 heeft een drin gend beroep gedaan op de regering van Tsjechoslowakije om de veroor deelde dissidenten Havel en Lederer In vrijheid te stellen. Havel en Lede rer behoorden tot de onderteke naars en medestanders van Charta 77, het manifest over de mensen rechten in Tsjechoslowakije. In het Nederlandse comité Charta 77 hebben onder meer zitting politi ci als Van Thljn, Van den Heuvel, Terlouw, Andriessen en Kruisinga. Volgens het comité zijn de gevoerde processen over Havel en Lederer een schending van de rechten van de mens zoals die in de slotakte van Helsinki zijn neergelegd. Gisteren is bekend geworden dat de Tsjechoslowaakse politie de acteur Pavel Landosky wegens „wanorde lijk gedrag" tijdens de processen tegen Havel en Lederer heeft aange houden. Ook Landovsky onder steunde destijds Charta 77. gd onder redactie van Loes Smit vijftig Jaar geleden alles wel leuk, degelijk en goed als al die ikjensen die in artikelen uit die tijd tindelen of ze alleen verwoed ver- ar*melen, ons willen doen geloven, ie geen kwaad woord kunnen ho- tn over die bevlieging, die we met elan moot icoord nostalgienoe- e ten? Om achter de waarheid te nomen kun je het best een krant uit ie jaren lezen, want een krant. •t elke je ook pakt, geeft altijd een aiDed gelijkend portret van elke eriode. Wij kozen de „Nieuwe k.'aagsche Courant", nu deel uit- luiakend van de Trouw/Kwartet- te laden, maar toen zelfstandig ope- Jt trend als dagelijks verschijnend ieuwsblad voor Den Haag en om reken". Prijs: 3,25 per kwar- 1al, losse nummers 5 cent. Voorlo- dejy zullen we eens per maand, d.eeds op een zaterdag, proberen lietn indruk te geven van wat er zich tl diezelfde maand precies vijftig i 'lar geleden volgens de Nieuwe aagsche afgespeeld heeft Dat be kent wel, dat uitsluitend die ene zaterdag de oproep van Am nesty International („Stuur een brief") naar de vrijdag daarvóór verhuist, zoals gisteren voor het eerst is gebeurd. Vandaag dus een greep uit het nieuws van oktober 1927. Eigenlijk gebeurde er niet veel an ders dan in onze tijd. al werd het nieuws wel wat anders opgedist Hoogstens waren ze nog niet zo gewend aan de snelheid waarmee automobielen zich voortbewogen. Hoe de krant daarover dacht, wordt al gauw duidelijk uit de kop boven een berichtje over een aan rijding: „Ons prettig snelverkeer". Het was geen ernstig ongeluk: „Op den Rotterdamschen weg te Delft werd het echtpaar P. uit Delft, dat per rijwiel op weg naar huis was, aangereden door een auto uit Rot terdam van Smid. die een voor hem uxtrijdenden vrachtauto wilde pas- seeren. Beiden kwamen onder den auto terecht P. werd ernstig aan arm en been gewond. Zijn echtge- noote kreeg geen letsel. De fietsen waren geheel vernield." Fietsen stonden in hoog aanzien. Op woensdag 12 oktober 1927 bracht de krant groot nieuws: er was een wetsontwerp ingediend dat verla ging van de rijwielbelasting voor stelde van drie gulden per Jaar tot een rijksdaalder. Een jaar eerder had de minister de tweede kamer al beloofd dat te zullen doen als de autobelasting meer zou opbrengen dan geraamd. En inderdaad was er aan autobelastingen ruim een miljoen méér in de staatskas ge vloeid (toen al in totaal vijf mil joen). Je kon ook vrijstelling van rijwielbelasting krijgen: „Bepaald is namelijk thans, dat indien het hoofd van een gezin niet voor zijn beroep of bedrijf een rijwiel noodig heeft, doch dit wel het geval is met een door het hoofd aangewezen lid van het gezin, dat, evenals het hoofd, niet in de rijksinkomstenbe lasting voor het loopende belas tingjaar is of wordt aangeslagen, een belastingmerk kosteloos uitge reikt wordt voor een rijwiel, uit sluitend door dat lid te berijden". Behalve berichten en rubrieken die, zij het wel in iets andere vorm en opzet, ook nog wel in kranten van vandaag te vinden zijn (stu dentenrelletjes, ongelukken, mis drijven. stakingen, een vrouwenpa gina, „voor onze jongens en meis jes", „ruilen zonder te huilen", dammen en schaken, kerkelijke be roepen, promoties en examens, hoofdartikelen, cartoons en adver tentiepagina's) tref je in zo'n oude krant toch ook nieuws en menin gen die typerend zijn voor de jaren twintig. Op 1 oktober bijvoorbeeld een verslagje van de algemene ver gadering van de Bond van Be zwaarden („onze lezers zullen be grijpen dat hiermede bedoeld wor den diegenen der Asser Synode") en regelmatig korte berichten over opstanden in Oost-Indië. In het hoofdartikel (de „driestar") van 13 oktober schrijft de krant onder de waarschuwende kop „onderschat de moeilijkheden niet!" daarover: „Er bestaat ook in onze kringen groot gevaar, dat men zich een ver keerde voorstelling vormt van wat er in Indië gaande is. Zeker, men kan dien toestand ook te zwart voorstellen. Alsof alle Inlanders slechts wachten op de gelegenheid, om ons weg te Jagen. Alsof de da gen voor Nederland als koloniale mogenheid waren geteld. Aan zul ke voorstellingen willen wij aller minst voet geven En dan had Je de vlucht van „De Postduif" van Amsterdam naar Batavia, bemand door it. G. A. Koppen en de heren Frijns en Ellerman. Met hun drie- motorige Fokker stegen ze op za terdag 1 oktober van Schiphol op, om precies zes uur 's morgens, na dat de directeur-generaal der Pos terijen en Telegrafie, ir. Damme, een llchtkogel had afgeschoten. Na 97, dag arriveerde het drietal in Batavia, en natuurlijk werden de krantelezers van elk nieuwtje op de hoogte gehouden. Uit de algemene beschouwingen over de begroting-1928: „Er werd op gewezen, dat er over de Jaren 1925-1927 een overschot van waar schijnlijk 1150 millioen gulden zal zijn. Hierin is door de extra belas ting op de ambtenaren voor 30 mil lioen en door de noodmaatregelen, bestaande in verhooging van indi recte heffingen voor ten minste 35 millioen bijgedragen. De regeering heeft erkend, dat deze maatregelen door overmacht werden afgedwon gen. De onafwijsbare consequentie achtte men derhalve, dat, nu deze maatregelen niet onvermijdelijk blijken te zijn geweest en aan de ambtenaren, kleine luyden en gToo- te gezinnen onnoodig deze offers zijn opgelegd, de eerste gedachte moet zijn dezen 'misgreep' zooveel mogelijk te verzachten. De regee ring wijst echter, zoo zegt men, de gedachte aan dit herstel af. ZIJ vormt staatskapitaal van de te veel geeischte offers. En om nu den be zitters van groote inkomens de ge legenheid te schenken voor zich vermogen te verwerven, stelt zij voor de inkomstenbelasting met 20 pet te verlagen. Deze politiek meenden veel leden scherp te moe ten veroordeelen". Een rechtbankverslag van 15 okto ber 1927: „De stemdwang. Te Slledrecht hebben voor het kanton gerecht weder een groot aantal per sonen terechtgestaan, wegens het niet aan de stemming deelnemen. Ook nu weer werden diverse verha len door de verdachten naar voren gebracht, dat de stemmerij in strijd is met Gods geboden. Een hunner, die het voor de familie meende te moeten opnemen, ging zoodanig te keer. dat hij uit de rechtszaal moest worden verwijderd." Vragen van een kamerlid over de vernietiging van natuurschoon kwamen op 13 oktober in de krant: „Het Eerste-Kamerlid, de heer H Polak, heeft de volgende vragen tot den Minister van Waterstaat ge richt: Heeft de Minister kennis ge nomen van het bericht, dezer da gen verschenen in het „Alg. Han delsblad". betreffende den aanleg van een z.g. ringbaan in den Rijks weg te Doorn? Is de inhoud van dit bericht Juist? Zoo Ja, is er dan geen andere oplossing mogelijk geweest dan deze. die de vernieling van twee boschperceelen met zich meebrengt? Is het Juist, dat de be staande weg gemakkelijk dertig meter te verbreeden valt? Zoo Ja. waarom is dan deze oplossing niet gekozen? Is de Minister bereid als nog maatregelen te nemen, te? voorkoming van de voren genoem de ernstige vernietiging van na tuurschoon?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5