i'Niemand heeft iets ^gezien of gemerkt' li u Den Uyl doet voorstellen Lucht Arnhem gaat eigen wijngaard aanleggen Rij 25 km méér per volle tank. MobilD de olie die benzine bespaart. Bloemlezing uit brieven 2 ARTSEN Ontvoerders Caransa zwijgen Gastvrouw van bridgeclub van Caransa: Mobil/ -Korter werken bij Hoogovens Suiker drie cent duurder I Verdeling staatssecretaris-posten Trouw Een frisse wind Welkomstvoordeel n 1980 kan al Nederlandse wijn worden geoogst X 3ZATERDAG 29 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet i Overzicht van de plaats waar vrijdagmorgen in alle vroegte Maup Caransa werd ontvoerd. Rechts de Rolls Royce t n van Caransa en links het Amstel Hotel, op het Amsterdamse Professor Tulpplein. j Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Niemand van ons heeft de laatste tijd noch vrij dagnacht iets gemerkt of iemand gezien; het is ongelofelijk!" Dit was gisteren het antwoord van me vrouw J. van Oppen-Schulte, de 34- jarige gastvrouw van de Continen- O tal Bridge Club, op de vraag of onbekenden de laatste tijd moge lijk meer dan gewone aandacht aan de soos kunnen hebben geschon- Vt ken. De ontvoerde Amsterdamse Td zakenman-miljonair Maup Caran- La sa was een geziene bezoeker van de bridge-club, die hij meestal op maandag- en donderdagavond (de avonden dat de soos open is) itij bezocht. _J Volgens mevrouw Van Oppen ver liet Caransa op „normale wijze" de club om kwart over een 's nachts en 1 had hij geen alcohol gedronken. 2 „Mijn man, die om half drie als laatste de club verliet, heeft Caran- sa zien weggaan. Hij groette met: Dag jongens, tot ziens". Mevrouw Van Oppen die al drie jaar de Con- tinental Bridge Club beheert, was it K» vrijdagavond naar huis gegaan. Haar man, de bekende bridge-le- raar Carol van Oppen die bridge-les aan de clubleden geeft, heeft Ca ransa geheel alleen de de club zien verlaten. Er waren die avond maar acht leden aanwezig. Vraag aan mevrouw Van Oppen: hoe groot is de kring van degenen die op de hoogte zijn van de bridgegewoon- ten en van de tijden dat hij de club bezoekt, van de heer Caransa? Mevrouw Van Oppen: „Continental is een besloten mannensoos met zestig leden. Als u mij vraagt wie die leden zijn, geef ik geen ant woord. Het zijn vooraanstaande mensen uit het bedrijfsleven, uit de kunstenaarswereld en Maurits Ca ransa voelde zich hier op zijn ge mak, Hij kon zichzelf zijn. Hij is een enorm gezellige man, een van de fijnste leden, die fantastisch veel deed op bridgegebied. Er moet na tuurlijk voor de deur gepost zijn, maar wij hebben niets gezien, ook de voorafgaande dagen niet." Kwam Caransa meestal alleen naar de club? „Vrijdagavond kwam hij om'kwart over acht na op een KNVB-receptie te zijn geweest. Hij komt soms al leen en rijdt dan zelf. Ook rijdt hij wel met een man, die bij hem werkt mee naar huis, naar Vinkeveen. Vrijdagavond was niets opvallends aan hem te merken. Er zijn ook geen telefoontjes geweest, niets. Niemand heeft later ook iets ge merkt van de ontvoering." Afgelast Volgens mevrouw Van Oppen zal de bridgeclub dit weekeinde geslo ten zijn. Dit werd gisteravond be vestigd door de Nederlandse Brid ge Bond (NBB). De Continental Bridgeclub had de NBB verzocht vrijgesteld te worden van het spe len van wedstrijden in dit weekein de. Na lang beraad werd hiervoor toestemming gegeven en werd te vens besloten alle wedstrijden in de zogenaamde meestergreep dit weekeinde af te gelasten. De wed strijden zullen naar een later aan te wijzen datum in december worden verschoven. ADVERTENTIE '-vwVan een onzer verslaggevers 1JMUIDEN - Het Hoogovens-con- tern gaat werktijdverkorting aan- Sragen voor 7.200 man. De bedoeling dat met ingang van 6 november edurende zes weken ruim twintig ADVERTENTIE procent korter wordt gewerkt. De vorige periode van werktijdver korting liep op 9 Juli af. Toen werd door bijna 3.000 werknemers korter gewerkt in verband met afzetproble- men. Gezien de toen naderende va kantie, werd destijds geen verlen ging van de werktijdverkorting aan gevraagd. DEN HAAG - (ANP) Suiker wordt volgende week drie cent per kilo duurder. De minimum-winkelprijs stijgt dinsdag van 1.64 tot 1.67. Volgens de stichting centraal bu reau levensmiddelenbedrijf, samen werkingsorgaan van Nederlands grote en kleine kruideniers, is de prijsverhoging een gevolg van de' beslissingen over landbouwprijzen die de EG-ministerraad begin dit jaar genomen heeft. Deze brengen met zich mee dat de Nederlandse suikerindustrie per 1 november haar afgifteprijzen verhoogt. ADVERTENTIE Wat doel dc wintenchilder in zo'n geval? Gewoon: hij kieit muurverf die waterdamp abiorbeerl In de kleur die u bedoelt. Laat kómen die vakman. En pak de gulle premie van 30 gulden. Per man! Per dag! Uw schilder regelt de aanvraag vooru. Publikalie vi hel Bedrijfschap Schildersbedrijf "HMZH) Vervolg van pagina 1 dat de ontvoering een politieke ach tergrond heeft, wordt de zaak aan het ministerie van Justitie overge dragen", verklaarde een woordvoer der van de Amsterdamse recherche. In het Belgisch-Nederlandse grens gebied werd gisteren de controle door de politie verscherpt. Op Schiphol was sprake van verhoogde waakzaamheid. Het buitenhuis van Caransa in Vinkenveen werd scherp bewaakt door van karabijnen voor ziene politieagenten. Maurits (Maup voor zijn vrienden) Caransa werd in de vroege uren van de vrijdagochtend ontvoerd toen hij de besloten bridgeclub Continental aan het Amsterdamse Professor Tulpplein had verlaten. Omstreeks kwart over één kreeg de politie een telefoontje van een vrouw die onbe kend wenst te blijven, dat iemand door ongeveer vijf mannen na een worsteling in een rode auto was ge sleurd. Caransa moet direct na zijn vertrek uit de club zijn ontvoerd, want hij ging daar ook omstreeks kwart over één weg. De Continental bridgeclub bevindt zich tegenover het Amstel Hotel, waarvan Caransa vroeger eigenaar was. Geen lijfwacht Hoewel Caransa bekend staat als een uitstekend schutter, droeg hij geen wapens en heeft hij kennelijk slechts met de blote hand verzet geboden. Gistermorgen werd een schoen van de ontvoerde op het plein aangetroffen. Het diplomaten koffertje van de miljonair, waarin zijn papieren en 1300 gulden, werd (met het geld) op het trottoir bij zijn geparkeerde Rolls Royce gevonden. '„Wij zijn bijzonder geschokt door deze terreurdaad," zei gisteren Hans Knoop, de vroegere hoofdredacteur van Accent, die verklaarde als „vriend van de familie Caransa" het woord te doen tegenover de pers. „Mevrouw Caransa is niet aan spreekbaar." Knoop vertelde dat Caransa geen vrees kende voor een mogelijke ont voering en daarom ook nooit ge bruik had willen maken van een lijfwacht. Er waren de laatste tijd ook geen dreigbrieven of telefoon tjes met dreigementen aan het adres van de miljonair gericht. In kringen, waarin men goed is geïnformeerd over de mogelijkheden voor het aan trekken van lijfwachten, werd be vestigd dat Caransa nooit een lijf wacht heeft gehad. Joodse afkomst Caransa is afkomstig uit een arm gezin van Joods-Portugese afkomst, was tijdens de Duitse bezetting on dergedoken. waarna hij werd opge pakt en later vrijgelaten. Zijn ou ders en twee van zijn broers zijn in concentratiekampen omgekomen. In Joodse kringen heerste gisteren ongerustheid over het feit dat een vooraanstaande Nederlandse Jood het slachtoffer van een ontvoering is geworden. Enkele jaren geleden kreeg Caransa wel brieven met een sterk anti-semitische strekking. Op de vraag of Caransa anti-Duitse sen timenten heeft overgehouden aan zijn ervaringen in oorlogstijd, ant woordde een woordvoerder van Ca- ransa's onroerend goed maatschap pij: „De heer Caransa stelt zich gere serveerd op, zoals zoveel van zijn landgenoten. Maar hij heeft nooit anti-Duitse leuzen over zijn lippen laten komen en haat past niet bij zijn karakter." Caransa is getrouwd en heeft een volwassen dochter, die twee kinderen heeft. Telefoontjes Het eerste telefoontje, waarin de verantwoordelijkheid voor de kid napping werd opgeëist, kwam vrij dagmorgen om kwart over tien bin nen op de telefooncentrale van het dagblad Het Parool in Amsterdam. Een volgens de telefoniste perfect Duits sprekende man zei: „Wij zijn van de Rote Armee Fraktion. Wij hebben Caransa. U zult nog van ons horen." Daarna werd opgehangen. Na twintig minuten kreeg de krant opnieuw een telefoontje met dezelf de tekst. Het dagblad De Telegraaf werd vrij dagmiddag om half twee opgebeld door een onbekende, Nederlands sprekende man. Hij zei namens de „Beweging van de 18de oktober" (de datum waarop de RAF-leden Baad- er, Ennslin en Raspe dood in hun cel werden gevonden) te spreken. Hij eiste in ruil voor de vrijlating van Caransa het aftreden van koningin Juliana en de vrijlating van het ln Geachte lezers en lezeressen. Vandaag een bloemlezing uit brieven die wij ontvingen van mensen, die hun naam liever niet in de krant vermeld zien. Een man schreef: vorig jaar heb ik mijn abonnement opgezegd. Inmiddels kreeg ik wel af en toe de krant onder ogen en het gekke is nu dat ik Trouw ben gaan waarderen en heb me weer geabonneerd. Ik vind het gewoon een goede krant hoewel ik het niet altijd eens ben met de commentaren of artikelen. Ik vind de krant zo goed dat ik zelfs anderen animeer een abonnement te nemen, en dat lukt mij nog ook. Een mevrouw uit het zuiden des lands merk te op: het heerlijke van onze krant, de uwe en de mijne, is, dat hij de gordijnen voor onze ogen opentrekt. Wij horen van het wel en wee in onze eigen kerk, maar ook in de andere kerken en ik blijf de oecumenische inslag, die u voor uw gemêleerd lezerspubliek ook wel nodig zult hebben, bewonderen. U maakt een goede krant die ook christelijk is. Een mevrouw uit de provincie Groningen belde: naast huisvrouw en moeder was zij ouderling, en zij ontdekte dat mede-ouderlin gen vaak een neutrale krant lazen. Zij vroeg of wij daaraan iets konden doen. Hoe kan je op huisbezoek gaan zonder te weten wat er in de eigen en de andere kerken speelt, in Nederland en in de wereld. Je mist dan toch te veel om echt bezig te kunnen zijn. Een dominee formuleerde dat nog scherper. Hij stelde: de heer A Klei is vaak geweldig op dreef, maar niet altijd. Vergaat het in feite andere mensen niet net zo? Moeten we elkaar daarom niet behulpzaam zijn bij het uitglij den? En daarom: wie als meelevend mens geen gebruik maakt van Trouw, onthoudt zich een waardevol middel dat toerust tot dienstbetoon. Eén vraag blijft voor mij: moet een kwali teitskrant beslist een moeilijk leesbare krant zijn? Op dit punt mag u niet elitair zijn want de waardevolle hulp in de meningsvorming moet toegankelijk zijn voor allen. Hopelijk hebben deze lezers en lezeressen van Trouw weer wat argumenten voor u aangedragen om u zelf en ons behulpzaam te zijn bij het werven van nieuwe abonnees. Met groeten. O. POSTMA, Directeur P.S. Eén lezer maakte telefonisch deze op merking: ik vind het prima als u zich eens vergist of verkeerde interpretaties maakt. Ik merk dan dat onze krant in Amsterdam door mensen wordt gemaakt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Kabinetsforma teur Den Uyl legt vanmorgen de fractieleiders van PvdA, ADVERTENTIE Het Algemeen Dlakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken zoekt voor de HAARDVUURWEKEN voor lichamelijk gehandicapten op het F. D. Roosevelthuis in Doorn die als vrijwillig 6taflid willen meewerken in de weken 5-12 november en 3-10 december. U kunt dit weekend bellen met de heer J. van Luit: 03425-1917 Maandag is hij bereikbaar op de rekreatie-afdehng ADB, Postbus 2211Leusden, 033-43244, tst. 233. Nederland gevangen gehouden RAF-lid Knut Folkerts. Dit tele foontje werd niet serieus genomen, omdat er wel meer van dergelijke telefoontjes bij De Telegraaf zouden binnenkomen. Een vierde telefoontje ontving het huis-aan-huis-weekblad Aspekt. Ook in dit geval vertelde een Duits sprekende man dat „zij" Caransa hadden meegenomen en dat zij er nog op terug zouden komen. Bekend patroon De persoonlijke mening van ver scheidene Nederlandse functionaris-n sen is dat de ontvoering van Caransa tot gisteravond toe het patroon heeft gevolgd dat bekend is van voorgaan de ontvoeringen, waaronder die van de Westduitse industrieel Schleyer. Niet alleen de telefoontjes, waarin de RAF verantwoording voor de kid napping op zich nam, zou in deze richting kunnen wijzen. Gisteren werd ook gespeculeerd dat het op merkelijk is dat de ontvoering enke le uren na de RAF-demonstraties in de drie grote steden gebeurde. Het ligt voor de hand dat de RAF belang heeft bij eventuele ruil van Caransa voor Knut Folkerts, een niet belang rijk figuur in de Rote Armee Frak tion. De 25-jarige Folkerts wordt sinds 22 september ln Nederland in hechtenis gehouden, omdat hij betrokken was bij een schietpartij in Utrecht, waar bij een politie-agent om het leven kwam. Sinds de arrestatie van Fol kerts heeft de Nederlandse politie haar speurtocht naar verscheidene Westduitse RAF-leden, die in Neder land zouden verblijven, voortgezet. an een onzer verslaggevers lRNHEM De minister van landbouw, mr A. van der Stee, heeft gistermiddag Arnhem de nieuwbouw van het 135 jaar oude Wijnkopershuis Robbers en Van en Hoogen officieel geopend. In de wijnkelders kunnen thans drie miljoen essen worden opgeslagen (was twee miljoen); bovendien liggen er honderddui- ïnden litters wijn op fust. ijna 2500 vierkante meter iekwart van de nieuw ver- orven oppervlakte werd ïstemd voor wijnkelders, ankzij speciale isolering :erst ook in de bovengrond kelders de juiste tempera- ur twaalf graden constant. Dge vochtigheidsgraad •eft snel schimmelvorming plafonds en muren tot ge volg. Daardoor doen de nieu we kelders nu reeds „oud" aan. Overschot Minister Van der Stee wees erop dat, ondanks het sterk toenemende wijnverbruik, er binnen de EG een structureel overschot aan wijn is. De pro blemen van de wijnbouwers in Nederland hebben hem „althans tot nog toe geen sla peloze nachten bezorgd", maar. zei hij, de moeilijkhe den in deze sector bezorgen verschillende van zijn colle ga's in de lidstaten veel hoofdpijn. Tot nu toe wordt er in Neder land nauwelijks wijn ver bouwd. Alleen in Maastricht en in Groesbeek, en dan ook nog op heel bescheiden schaal. Daar komt binnen kort een derde plaats bij: Arnhem. Bij de opening van de uitbreiding van het Wijn kopershuis Robbers en Van den Hoogen gisteren is mee gedeeld dat een terrein van vijfhonderd vierkante meter is gereserveerd voor de aan leg van een wijngaard Sneller rijp Het lag aanvankelijk in de bedoeling om ter gelegenheid van de opening de eerste wijnstok te planten, maar dit bleek met het oog op het Ne derlandse klimaat niet moge lijk. In april of mei volgend Jaar worden nu ruim driehon derd stokken „Müller Thur- gau" geplant. Deze druif rijpt sneller dan de meeste drui- venrassen en kan met relatief minder zon toe. Indien de weersomstandigheden gun stig zijn. kan rond 1980 zo'n vijfhonderd liter witte wijn worden geoogst. De wijngaard zal niet op commerciële leest geschoeid worden. Het experiment er mee is hoofdzakelijk bedoeld in het kader van de Algeme ne voorlichting aan bezoe kers. Sinds 1975 legt het wijn kopershuis zich daar steeds meer op toe. Sindsdien zijn er al tienduizend bezoekers ge weest. Ook de bezoekersac- comodatie is bij de laatste verbouwing aanzienlijk uit gebreid. Tijdens deze excur sies worden de bezoekers met woord en beeld geïnformeerd over alles wat met wijn en wijncultuur te maken heeft. Het wijnkopershuis heeft ook plannen voor het inrichten van een wijnmuseum. CDA en D'66 voorstellen voor over de verdeling van de staatssecrétaris-posten. Hij doet daarbij tevens suggesties ov3r de zwaarte van de taken die de diverse staatssecretaris sen binnen de diverse departe menten moeten gaan ver vullen. Dat is het concrete gespreksonder werp van de zitting van de drie fractievoorzitters en Den Uyl. die vanochtend voor de eerste maal on der de nieuwste formatie-Den Uyl bijeen kwam. Den Uyl wil allereerst overeenstem ming verkrijgen over de verdeling van de staatssecretaris-posten. Daarna wil hij daarbij namen van kandidaten invullen, en tevens kan didaten voor ministersposten in het overleg brengen. Gisteren ontving Den Uyl nogmaals de fractievoorzitters Van Thijn en Van Agt, die hun definitieve wensen- lijstje voorlegden voor de vervulling van de staatssecretariaten. Terlouw (D'66) deed dat al eergisteren: Voor de ene staatssecretarispost die hij krijgt claimt hij achtereen volgens; buitenlandse zaken, volksgezond heid, milieuhygiëne, justitie en CRM. Slag om de arm Van Agt hield gisteren ln het gesprek met Den Uyl een sterke slag om de arm. In het gesprek van vandaag kunnen volgens hem slechts „induc ties" worden vastgelegd en geen be slissingen worden genomen. Daarbij wees Van Agt op artikel 86 van de grondwet, waarin staat dat de betrokken minister het uiteinde lijke beslissingsrecht heeft over de vraag of er een staatssecretariaat op zijn departement moet komen, en zo ja welke taak die staatssecretaris dient te krijgen. Van Agt legde daar bij gistermiddag het volgende wen- senlijstje op tafel. Het CDA zou het liefst bezetten: de staatssecretaria ten van emancipatie, onderwijs, midden- en kleinbedrijf, buitenland se zaken, verkeer en waterstaat, fi nanciën, en defensie. Verschillend Het voorbehoud van Van Agt bete kent dat de beide partijen vandaag met verschillende intenties aan het staatssecretaris-gesprek beginnen. Den Uyl wil tot afspraken komen; Van Agt wil slechts afspraken onder voorbehoud. Het gesprek over de staatssecretariaten vormt de inlei ding tot de strijdover de staatssecre tariaten vormt de inleiding tot de strijd over de ministerszetels. Daar over wordt in het officiële gesprek tussen formateur en fractievoorzit ters vooralsnog niet gerept. Wel ls daarover intern druk overleg gaande. Dat gebeurde onder meer gisteren binnen het CDA. waar de CHU-top partij voorzitter baron Van Ver- schuer, de voormalige fractievoor zitter Kruislnga en hoofdbestuurs lid Van Leeuwen) een gesprek had met onderhandelaar Van Agt over de toebedeling van de CHU binnen de zeven CDA-ministersposten. Het ging daarbij over de vraag of de CHU met twee dan wel met één ministerspost genoegen dient te ne men. CDA-onderhandelaar Van Agt volstond na afloop met de medede ling dat de onderlinge vertegen woordiging van KVP, AR en CHU „naar genoegen geregeld zal worden". Engelands industrie snakt naar lucht. Zij kan letter lijk geen zuurstof meer krijgen. Geen stikstof ook. trouwens. Met een treurige sis doven de lasbranders British Oxygen staakt door. Sterkte, vrienden aan gene zijde van het Kanaal. En diep ademhalen. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hijbetaalt (na twee weken de Krant gratis ter kennismaking te nebben ontvangen) f 6,55 mindervoor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: lYnuw-Kwartet. antwoordnummer 2792, Amsterdam. Ken postzegel is niet nodig, die betalen wij. Hellen kan ook: 020-913456. afdeling service. afgifteprijzen verhoogt. Juliana nieuwe abonnee: naam: adres: plaats: giro: betaalt per kwartaal opgegeven door: naam: adres: Xplaats: tel: j Ik ontvang graag naar keuze: A Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers w en adresgegevens Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas. Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen Een handig hulpmiddel voor de vakantie. r Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen.Te gebruiken alssier^^^^^^e-mat In originele kleuren en afwasbaa^

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3