Keuze tussen meer loon jen korter werken TÉLÉBANQUE Uitstel marktregeling voor landbouwprodukten Kunststoffenbedrijf dicht; ontslag 60 man Haalt scheepsbouw 1984 Kwaliteit woning niet te veel gewicht geven Jloogleraar komt met cafetaria-plan: [eer boringen ■Snaar olie en gas Topambtenaar Jan-Saliegeest: Spaar makkelijk en modern! Bel:020-5204911 en open een Reserve-geldrekening bij de.., Reserve-geldrekening 5% zónder opnamekosten,zónder boete. Spaar bij deBanque via uw eigen bank,- post,- of gemeentegirorekening. De Telébanque is een afdeling van de: BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS N.V Europese Commissie besluit: Schriklint als afrastering Praktijk van wereldconcern Farmaceutisch kartel uiteen Hoogovens in nikkelwinning POMPEN NS koopt 45 locomotieven "VrEROAG 29 OKTOBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 35 51 5» 31 25 ^an onze soc.—economische redactie «AMSTERDAM Elk personeelslid moet kunnen kiezen of hij zijn inkomensverhoging wil genieten in de vorm van een kortere werkweek, een hogere pensioengrondslag, meer contanten of i<en langere vakantie. ADVERTENTIE 2<bit zogenaamde „cafetaria-plan" ceert de hoogleraar arbeid- en or- atiepsychologie, prof. dr. HK. üerry van de Universiteit van Am- erdam deze week in het blad Eco nomische Statistische Berichten. J^rof. Thierry spreekt er zijn verba- i5<ing over uit dat in de vloed van Experimenten op het gebied van de 8aiedezeggenschap de opbouw van 7 iet individuele inkomenspakket ^^rijwel geheel buiten beschouwing is 3o<ebleven. De hoogleraar verwacht ffjan zijn plan, dat het een gunstige ,7iivloed zal hebben op de medezeg genschap, de bestrijding van de in- f£|latie en de arbeidslust. 85M gemiddelde personeelslid is vol- eens hem slecht geïnformeerd over "öüfijn feitelijk inkomen. De meeste werknemers weten niet precies wat hun netto-inkomen is, laat staan hun bruto-inkomen. Van de omvang van de sociale verzekeringspremies, die hun werkgever moet betalen hebben de meesten geen enkel idee. „Het is dan ook geen wonder, aldus de hoog leraar dat het gemiddelde perso neelslid weinig begrip heeft van de die zijn eigen inkomen en de inkomens in het algemeen bepa- :n. De grootte van het totale inko- ienpakket wordt door de meeste personeelsleden aanzienlijk onder schat." Weinig licht Het is volgens hem ook weinig ver rassend dat het individuele perso neelslid weinig zicht heeft op de on derhandelingen over de verhouding tussen de collectieve voorzieningen en de particuliere inkomens. Dit ge brek aan kostenbesef bemoeilijkt de bestrijding van de inflatie. Ter verduidelijking van zijn cafeta ria-plan geeft prof. Thierry het vol gende voorbeeld: Werkgevers en werknemers komen een bruto-loons- verhoging van zeven procent over een. Dat is voor een doorsnee werk nemer jaarinkomen 28.500 gulden een verhoging van 2000 gulden. Daar komt nog eens een „periodiek" van 2000 gulden bij. De totale verho ging van zijn jaarinkomen is dus 4000 gulden. Aan het personeelslid wordt nu een lijst van keuzemoge lijkheden voorgelegd, waaruit hij zelf inkomensbestanddelen tot een bedrag van 4000 gulden kan kiezen. Op het lijstje staan: o.a. uitbreiding dekking ziektekostenverzekering, hogere pensioengrondslag, vervroeg de pensloenering, eenmalige uitke ring in contanten, loonsverhoging, langere vakantie, hogere vakantie toeslag, een kortere werkweek, een paar „losse" vrije dagen per Jaar, hogere WW-uitkering of een tegoed op een spaarrekening. Keuzepakketten Het is ook mogelijk dat er op een landelijk niveau, per bedrijfstak of per onderneming een drietal keuze pakketten worden ontworpen. Afge sproken zou dan kunnen worden dat er in ieder geval een bepaald bedrag voor bijvoorbeeld sociale verzekerin gen wordt uitgetrokken. Het reste rende bedrag kan dan vrij worden besteed. Hoewel een computer op de administratie onmisbaar lijkt te zijn, veronderstelt prof. Thierry dat de kosten op de lange termijn klein zijn. „Het lijkt nauwelijks nodig om de nadruk te leggen op de voorspelling dat een succesvolle toepassing van het cafetaria-plan de mate van deel neming aan de besluitvorming door personeelsleden kan bevorderen. Dat geldt óók voor andere onderwer pen die met het werk te maken heb ben en die van belang zijn voor de onderneming", aldus prof. Thierry. AMSTERDAM De verwachting van hogere olieprijzen heeft tot een aanzienlijke stijging van het aantal boringen in de Verenigde Staten ge leid. In Noord-Amerika zijn thans 2.280 boorinstallaties werkzaam te gen 1.910 een jaar eerder, aldus Vi king Resources International, een beleggingsfonds op het gebied van olie en gas, in haar bericht over het derde kwartaal. De buitengaatse exploratie-activi teiten handhaven zich over de gehe le wereld op een hoog peil, zodat het niet onmogelijk is dat de markt voor booreilanden spoedig in evenwicht Izal komen en het overschot, in het bijzonder dat van halfdrijvende in stallaties, binnenkort niet langer zal bestaan. Op de Noordzee zijn bijv. thans 45 boorinstallaties in bedrijf tegen slechts 31 een Jaar geleden. Op de Noordzee komt binnenkort olie beschikbaar uit het Thistleveld en het Claymore-veld. Dit en de pro- duktie van het Ninian-veld begin 1978, zal de produktie in het Britse deel van de Noordzee met ongeveer 25 pet vergroten. Kortgeleden heeft de produktie van gas in de Frigg- en Ekofisk-velden een aanvang geno men. De piekproduktie uit deze twee velden zal, naar verwachting, in totaal ongeveer drie miljoen ku bieke voet per dag zijn ofwel 16 pet van het huidige Europese gasver bruik. GRONINGEN Haalt de Nederlandse scheepsbouw 1984? Ja, mits „de motivatie van iedereen beter wordt", meent de directeur-generaal van industrie van het ministerie van economische zaken, de heer J. A. M. Molkenboer, in de jubileumbijeenkomst van Conoship, een samenwerkings verband van werven in Groningen en Friesland. Het jaar 1984 zal niet met de huidige scheepsbouwcapacitelt worden bereikt en dan zijn er nog veel problemen. „Wij zullen een kwalitatief hoogwaardig schip binnen een redelijke tijd en voor een op de wereldmarkt concurre rende prijs moeten kunnen leve ren", aldus de directeur-generaal. Hij achtte dit wel mogelijk, mits in Nederland meer en gericht wordt geïnvesteerd in onderzoek en ontwikkeling. De heer Molkenboer deelde ver der het standpunt van de Beleids commissie Scheepsbouw, dat bij beperking van de capaciteit niet alle werven evenveel zullen moe ten inkrimpen, maar dat zoveel mogelijk werven op 100 procent capaciteit moeten blijven draaien of misschien zelfs nog iets meer. Met betrekking tot de concurre rende prijzen maakte de heer Molkenboer de Nederlandse scheepsbouwers het verwijt dat nog steeds niet echt geprobeerd is om met name met Japan tot ver gelijkbare kostprijzen te komen. „Is het niet zo dat een aantal jaren van grote welvaart ons heb ben doen verslappen, dat na de naoorlogse „gouden eeuw" de Jan-Saliegeest de kop begint op te steken?" Ook met betrekking tot de haast agressieve wijze van acquisitie door de Japanners heeft Nederland nog heel wat te leren, zo meende de heer Molken boer." Wij zullen een stuk van onze zelfgenoegzaamheid op dit punt moeten vergeten. Het mag niet meer voorkomen dat orders worden verspeeld wegens gebrek aan inspanning." Tot f5000,- per maand direkt opvraagbaar. Daarboven geldt 1 maand opzegtermijn. ■HL, Amsterdam - Arnhem - Breda - Dordrecht - Eindhoven - Enschede - Groningen - |M] Den Haag - Haarlem - Heerlen - Hengelo - Maastricht - Nijmegen - Roermond - Rotterdam - PARlllAS Utrecht - Venlo - Weert. BRUSSEL (Reuter) De Europese Commissie heeft besloten, een deel van haar omstreden plannen voor vereenvoudiging van de marktregeling voor landbouwprodukten in de Europese Gemeenschap uit te stellen. De aanpassing van de Europese rekeneenheid die wordt gebruikt voor de vaststelling van de prijzen van landbouwprodukten zal nu op zijn vroegst in 1979 gebeuren. Daarentegen wil de Europese Com missie verder gaan met haar plan voor de geleidelijke afschaffing van het ingewikkelde systeem van hef fingen en restituties aan de grenzen, bekend als „monetaire compense rende bedragen" (MCA's), die de gro te verschillen tussen de prijzen van landbouwprodukten in de afzonder lijke lidstaten moeten maskeren. De commissie heeft haar voorstellen herzien, omdat de raad van minis ters van Landbouw er niet mee kon instemmen. Functionarissen van de Europese Gemeenschap in Brussel zijn van mening, dat elke verandering van de Europese rekeneenheid of van de monetaire compenserende bedragen ernstige politieke gevolgen voor de regeringen van de lidstaten kan heb ben. Op het ogenblik beschermt het systeem de verbruikers in Engeland bijvoorbeeld tegen de sterke stijging van de prijzen van geïmporteerde landbouwprodukten die het gevolg is van de koersdaling van het pond sterling in de afgelopen jaren. Tege lijk beschermt het de Westduitse boeren tegen de daling van de ex portprijzen van hun produkten, die het gevolg zou zijn geweest van de koersstijging van de markt. Prijzen De deskundigen zijn van mening dat invoering van een nieuwe rekeneen heid of afschaffing van de MCA's tot een sterke stijging van de prijzen in de landen met een zwakke valuta zal leiden en tot een prijsdaling in de landen met munten die de laatste tijd meer waard zijn geworden. De commissie had graag een nieuwe re keneenheid willen invoeren per 1 Ja nuari van het nieuwe jaar. Het voorstel van de commissie voor afschaffing van de MCA's houdt in dat ze gedurende zeven Jaar met maximaal vijf procent per jaar wor den verlaagd. Op het ogenblik varië ren ze van een „importsubsidte" van 31,9 procent voor Engeland tot een „exportsubsidie" van 7,5 procent voor West-Duitsland. NIJMEGEN De kunststoffenfabriek Alewijnse in Nijmegen gaat voor alle zestig werknemers ontslag aanvragen. Het bedrijf heeft de laatste jaren, aldus districtsvooizitter O. Bender van de Unie BLHP in Gelderland, ettelijke miljoenen verlies geleden. De problemen begonnen in 1968 toen woordvoerder van het Gewestelijk het bedrijf (produktie van techni- Arbeidsbureau op. Hij kon nog niet sche kunststofprodukten) in 1968 zeggen of de met ontslag bedreigde een nieuwe fabriek betrok. In ver band daarmee werd in 1972 en 1975 het bedrijf gereorganiseerd, waarbij het aantal werknemers werd vermin derd van 130 naar 66. Volgens de heer Bender heeft de directie van Alewijnse de algelopen maanden intensief gezocht naar sa menwerkingspartners. Deze pogin gen zijn echter op niets uitgelopen. Een marktonderzoek heeft aange toond, dat er weinig perspectieven voor het bedrijf in de nabije toe komst zijn. De Unie BLHP heeft van de directie inzage geëist in de twee marktonderzoekersrapporten. Na bestudering van de gegevens zal een definitief standpunt in deze zaak worden bepaald. De situatie op de arbeidsmarkt in Nijmegen dreigt volledig uit de hand te lopen, aldus Bender. Hij wijst daarbij op eerdere afvloeiingen in Nijmegen bij Tealtronic en ASW- apparatenfabriek en ontslagen bij Smit-ovens en Controls Maatschap pij Europe. Het werkloosheidspercentage in Nij megen bedroeg eind september 10.9; in het gewest Nijmegen 8.2 procen- t,„en dat is vrij hoog,"zo merkte een In plaats van het slecht zichtbare schrikdraad of het gevaarlijke prikkeldraad, kan tegenwoordig het veel „vriendelijker", maar J minstens even effectief schriklint worden toegepast. Deze Zweed- se vinding berust op een stroomgeleidende aluminumstrip, die een geleidend vermogen heeft en bovendien licht reflecteert. Voor sommige toepassingen gaat van de lichtschittering al voldoen* de schrikeffect uit, en behoeft het lint niet onder stroom te worden l tezet. Actie bepleit tegen Oostenrijkse maatregel LUXEMBURG (ANP) - Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) heeft op een bijeenkomst van negen ministers van Verkeer van de EG- landen gepleit voor een gezamenlij ke actie tegen Oostenrijk, dat een extra belasting wil heffen op passe rende buitenlandse vrachtauto's. De Nederlandse minister zei ernstig verontrust te zijn over de berichten als zou de Oostenrijkse regering deze plannen koesteren. „Het is niet ondenkbaar dat sommige landen zich reeds bezinnen over de moge lijkheid van te nemen represailles". Dan zullen er, aldus minister Wes terterp chaotische toestanden kun nen ontstaan. Als reden voor het invoeren van deze belasting noemt de Oostenrijk se regering dat het al overbelaste wegennet alleen door Oostenrijk on derhouden moet worden. DEN HAAG De centrale directie volkshuisvesting vindt, dat niet alle aandacht op de kwaliteit van de woning en woonomgeving mag worden gericht, zolang er op veel plaatsen nog een duidelijk tekort aan woningen is. Wel is het zo dat, naarmate er meer uitzicht is op het overwinnen van de kwantitatieve nood, de kwaliteit meer de aandacht vraagt, aldus de centrale directie in het gisteren gepucllceerde jaarverslag. Hierin wordt gesteld dat door verruiming van het woningaanbod, de woonconsument kieskeuriger wordt. Het aantal nog te bouwen woningen is bovendien veel en veel kleiner dan de bestaande woningvoorraad. Wat er nu gebouwd gaat worden, moet dan ook wel goed zijn. Verder vermeldt het rapport dat in 1976 106.813 woningen klaar zijn gekomen. Het totale woningbestand kwam daarmee op ongeveer 4.513.800 woningen. Bijna de helft van alle in 1976 gebouwde woningen waren koopwoningen. In 1971 bedroeg dit nog slechts 35 procent werknemers in Nijmegen of omge ving herplaatst kunnen worden, u BREDERO: Bredero Vast Ooed meldt, dat overeenkomstig de eer der uitgesproken verwachtingen de tot dusverre in 1977 behaalde resul taten hoger zijn dan die over 1976, toen een nettowinst is behaald van 226 per 1.000 nominaal aandelen kapitaal (1975: 197). Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, kan dan ook over 1977 opnieuw een winststijging worden verwacht. GROFSMEDERIJ: De Neder- landsche Grofsmederij houdt voor 1977 rekening met een aanzienlijk verlies. De ontwikkelingen in de scheepsbouw en staalindustrie ver oorzaakten, volgens dé directie, on derbezetting. Hiervoor kon het aan nemen van verliesgevende orders geen oplossing brengen. Overheid, werkgeversvereniging en werkne mersorganisaties zijn ingelicht over de huidige bedrijfsproblematiek, waarbij momenteel gesprekken gaande zijn ter bepaling van een. „aangepast ondernemingsbeleid" op korte termijn. In november zal een buitengewone vergadering van aandeelhouders worden bijeenge roepen. Over 1976 leed het bedrijf een verlies van 229.490 op een om zet van 17,8 min. Voor het laatst werd dividend uitgekeerd over 1969. SMIT INTERNATIONALE: Voor uitlopende op het Jaarverslag over het per 30 september geëindigde boekjaar wordt meegedeeld dat de nettowinst in het boekjaar 1976-1977 vermoedelijk ongeveer 30 pet min der zal bedragen dan in 1975-1976, toen de nettowinst 52 min be droeg. In het licht van de algemeen economische omstandigheden en de ontwikkeling in de verschillende branches waarin Smit werkzaam is, 'kan desalniettemin worden gespro ken van een bevredigend resultaat, aldus Smit Internationale. De toe komstige ontwikkeling van het be drijf wordt dan ook met vertrouwen tegemoet gezien. VAN DORP: Deze groothandel in kantoorbehoeften ziet het laatste kwartaal van het Jaar met vertrou wen tegemoet en koerst aan op een goed resultaat over 1977. Eind sep tember was de omzet met 43 min (v.J. 33 min) op het niveau van de begroting. Het resultaat bleef op peil. De produktiebedrijven zijn voor de rest van het jaar goed van orders voorzien. RIVA: Deze autohandel gaat uit breiden. Op een terrein in Amster dam van 20.000 m' wordt een nieuw pand van 4.000 m' gebouwd, waarin toonkamers, een werkplaats en een magazijn worden ondergebracht. De overige 16.000 m' worden gebruikt voor de opslag van nieuwe auto's. Het pand moet in september vol gend jaar worden opgeleverd. SPHINX: Na eerder in Engeland en West-Duitsland een eigen ver koop-organisatie te hebben opge richt, is nu ook in België zo'n kan toor van de grond gekomen. 8phlnx behoort tegenwoordig tot het Britse Reed-concem. NCR: Deze Amerikaanse compu- terfabriek heeft in de eerste negen maanden van dit Jaar bijna de helft meer verdiend dan in de overeen komstige periode van verleden Jaar. Bij NCR Nederland is in de eerste negen maanden van dit Jaar het aantal ontvangen orders voor appa ratuur met 49,5 pet gestegen ten opzichte van dezelfde periode van 1976. De stijging is voornamelijk te danken aan opdrachten van een on langs geïntroduceerde computer serie. KROONBOUW: Cunax (een parti culiere onroerend goed maatschap pij in Amsterdam) gaat een bod uit brengen op het vastgoedbeleggings fonds Kroonbouw. Per vastgoed fractie zal 1445 in contanten wor den geboden. De beheerder van Kroonbouw ondersteunt het bod aan de raad van bijstand stemt er eveneens mee in. (ADVERTENTIE) Philips, geschiedenis en praktijk van een wereldconcern, door Ad Teu- lings. Uitg. Van Gennep te Amster dam 325 blz. Prijs 24.50. In samenwerking met een project groep van het Amsterdamse Socio logische Instituut heeft de socioloog Ad Teulings de geschiedenis en de praktijk van het Philips-concern on derzocht. Zij verslag laat de „ande re" kant zien: de kant van de werk nemers. Teulings behandelt zeer kritisch de rol van Philips in de tweede wereld oorlog, haar bemoeienissen met de Nato en de defensieproduktie. de kabel-tv en de computermarkt. Een groot deel van het boek gaat over het personeelsbeleid van Philips door de Jaren heen over werkclas- slficatie-, structurering, werkover leg. de positie van de vakbonden en het bedrijvenwerk. Teulings pro beert duidelijk te maken dat Philips een sociaal beleid voert, dat onder geschikt is aan het investeringsbe leid. Dat het bedrijf zich tóch kan beroepen op een langdurige sociale vrede en op een progressief sociaal beleid, rekent hij toe aan de grote hoeveelheid ongeschoolde arbeids krachten en de effectieve manier waarop arbeidsprotesten zijn geka naliseerd. Ook nu ziet het bedrijf kans massaal maar geruisloos arbeidsplaatsen te offeren zonder dat dit leidt tot ver zet onder het personeel. Maar vol gens de auteur wordt de sociale vre de bij Philips duur betaald. De kos ten van het omvangrijke ziektever zuim waarmee het concern wordt geconfronteerd zijn omvangrijker dan vele stakingen te zamen. Ziekteverzuim is volgens hem een vorm van arbeidsprotest dat past bij werknemers met een betrekke lijk lage organisatiegraad, zoals bij Philips waar een actieve verzets- vorm als staking niet zo gemakke lijk tot stand komt. Dat de publicatie van dit boek bij de concern-leiding maar weinig en thousiasme teweeg heeft gebracht zal duidelijk zijn. Van een publica tie. waarin wordt getracht „het ware gezicht" van Philips te schetsen en een waar gezicht is kennelijk slechts zelden mooi was dat ook nauwelijks te verwachten. E. AMSTELVEEN De Pharmaceuti- sche handelsconventie, beter be kend als de PHC, zal ophouden te bestaan. Dit besluit is gisteren op een algemene ledenvergadering genomen. De PHC, daterend uit de twintiger jaren, was een der weinige door de Nederlandse overheid erkende en in Brussel bij de EO aangemelde kar tels. die tot heden nog fungeerden. Deze organisatie reglementeerde in Nederland de handel in geneesmid delen voor de aangesloten fabrikan ten, importeurs en tussenhande laren. Nu onze overheid de laatste jaren steeds meer regelend is opgetreden, ook op het terrein dat vroeger door de PHC werd bestreken, is het voort bestaan van een dergelijke organi satie minder zinvol geworden. DJAKARTA - Hoogovens in IJ- muiden gaat samen met twee Ame rikaanse ondernemingen nikkel winnen op het eiland Gag (voor de kust van West-Irian). Het contract met de Indonesische regering is ge tekend. De Amerikaanse ondernemingen zijn United States Steel en Amoco Minerals. Het consortium, dat de naam Pacific Nicle Indonesia heeft gekregen, is van plan in 1979 een begin te maken met de winning. Gerekend wordt op een Jaarlijkse produktie van nikkelerts van 51.000 ton. Indonesië wint al op twee plaat sen jaarlijks 16.000 ton nikkelerts. UTRECHT Tussen 1980 en 1983 heeft de N8 45 nieuwe elektrische locomotieven no dig. Ze zullen veertien oude locs vervangen die in het begin van de jaren tachtig naar de sloper gaan. Bovendien heeft de NS meer locs nodig, gezien het plan op de lijn Arnhem- Zwolle met getrokken treinen te gaan rijden en ook in het goederenvervoer meer op elek trische locs over te schakelen. De NS weet nog niet welke locomotief men gaat kopen. De keus zal worden gemaakt tussen een Franse en een Duit se. In 1980 zijn de elektrische locs bij NS gemiddeld 28 jaar oud. Momenteel lopen er 122, waarvan de eerste veertien dus in het begin van de jaren tach tig „onder de hamer" gaan. De rest is tussen 1985 en 1993 aan vervanging toe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 35