iMichel Valke blijft nuchter Volendam wil via kort geding eenheid in subsidie afdwingen Stoop kleurt zijn afscheid wat bij Argentinië: geen hek maar greppels ^pparta's nieuwe talent schuwt vergelijking met Van Hanegem Willem Suurbier debuteert vandaag Enorm tv-contract Amerikaans football Coutinho bekijkt Europees voetbal 'De overheid gedoogt een chaotisch beleid' Corver fluit Bolivia-Hongarije Iran: uitzicht op WK voetbal kTERDAG 29 OKTOBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet 31 door Richard Matthijsse ROTTERDAM Het verhaal is al weer ruim twee jaar oud, Hans Sonneveld, Sparta's chief-scout en in die functie verant woordelijk voor het aantrekken van spelers als Kristensen, Kreuz en Clarke ontmoette in Zeist de toenmalige bondscoach Georg Knobel. „Ik heb de jonge Van Hanegem zien lopen", merkte Knobel in hun gesprek over talentvolle jongeren op de Nederlandse velden op. „Dan weet ik wie het is, je bedoelt Michel Valke", was het antwoord van Sonneveld. Hij sloeg de spijker op de kop. In dezelfde periode hadden Knobel en Sonneveld in het broodmagere 15-jarige jongetje dat bij DFC in de regionale jeugd voetbalde een uniek talent ontdekt. Knobel haalde Valke de Oranje jeugdselectie binnen. Sonneveld klopte kort daarna bij zijn ouders aan met een contract voor Sparta in de hand. Valke zelf blijkt van dat gesprek tussen Knobel en Sonneveld nooit iets gehoord te hebben en wat ver baasd kijkt hij op als hij de kwalifi- katle hoort die de tegenwoordige coach van MVV hem destijds op plakte. „Ik vind het gevaarlijk zo'n vergelij king. Van Hanegem, het is inderdaad een van de spelers die voor mij een voorbeeld zijn. Maar er kan zoveel misgaan. Nee, voorlopig wil ik alleen maar Michel Valke zijn", is zijn reac tie. Die nuchterheid, het afwerende ook dat uit die woorden klinkt, vind Je voortdurend terug als je Michel Valke iets beter leert kennen. Als je hem bij Sparta op de training bezig ziet, straalt de ambitie, de wil om verder te komen van elke handeling af, maar in een gesprek houdt de nu 18-jarige belofte uit Zwijndrecht zich angstvallig op de vlakte. Terecht waarschijnlijk want hoeveel talent volle jongeren zijn uiteindelijk niet bezweken omdat hun benen het suc ces niet konden dragen? Toch verloopt de carrière van Michel Valke tot nu toe geheel volgens plan. Vorig seizoen, zeventien jaar oud pas, mocht hij als stand-in voor de geschorste Hennie Michielsen enkele wedstrijden in Sparta's hoofdmacht acteren. Déze competitie heeft hij zelfs een vaste plaats in het team van Cor Brom toegewezen gekregen. „Een kwestie van geluk", meent hij zelf, met alweer die relativering." Sparta moest weer een aantal spe- i AMSTERDAM - Wim Suurbier, die I deze week een contract voor 2'/. jaar tekende bij Schalke '04, zal vandaag P bij zijn nieuwe club wel degelijk zijn debuut maken. De schorsing van twee wedstrijden onvoorwaardelijk, die Suurbier in Nederland nog moest uitzitten, is door de Westduit- se voetbalbond (DFB) namelijk niet overgenomen. Suurbier staat dan ook in de basis opstelling van Schalke '04, dat in het Parkstadion in Gelsenkirchen Hamburger SV ontvangt. Hamburger SV zit overigens vanaf 31 oktober zonder manager en trai ner. Een verzoek van manager Peter Krohn om per 31 oktober uit zijn functie ontheven te worden werd door het bestuur van de Hamburgse vereniging geaccepteerd. Ook het verzoek van trainer Rudi Gutendorf om tot 1 januari 1978 met verlof te gaan werd door het presi dium positief beantwoord. Waar door de teleurstellende resultaten van de Hamburger SV in een klap twee slachtoffers eisten. NEW YORK De Amerikaanse football Leaque, niet te verwarren met de Amerikaanse voetbalorgani satie, heeft met de gezamenlijke tv- maatschppijen een gigantisch con tract afgesloten voor de komende vier jaar. Voor de rechten, om direc te reportages te verzorgen van „rug bywedstrijden" betalen ABC. CBS en NBC de football Leaque het be drag van 1 miljard, 440 miljoen gul den. Over vier jaar zal worden beke ken of het contract moet worden herzien. Nimmer in de Amerikaanse sportge schiedenis hebben de gezamenlijke tv-maatschappijen meer geld be taald om rechten voor uitzending van sportwedstrijden te verkrijgen. Iers verkopen en daar heb lk van kunnen profiteren". Toch ligt de werkelijkheid iets an ders. Inderdaad moest de Rotter damse club, gedwongen door de eeu wige financiële nood gevestigde krachten als Michielsen, Lees en Vis ser afstoten, maar bij de verkoop politiek speelde al mee dat Sonne veld wist dat Valke de opengevallen plaats op het middenveld kwalitatief zeker zo goed zou bezetten. Trainer Brom echter was aanvankelijk nogal sceptisch, maar na tien wedstrijden heeft hij zijn reserves duidelijk over boord gezet. Valke: „Brom zag het aanvankelijk niet zo zitten. In de krant heb ik gelezen dat hij me wil handhaven zolang ik het fysiek kan opbrengen. Hoe lang dat zal duren weet ik niet. In het begin had ik inderdaad moei te. Alles gaat in de eredivisie zoveel sneller dan in het C-elftal. Ik heb gehoord dat Cees Jan Snoeck bij Feyenoord nu last van vermoeidheid heeft. Bij mij is dat verschijnsel nog niet opgetreden." Tekenend voor de twijfels van Brom was diens aandringen op de koop van een nieuwe middenvelder. Het hier grandioos naar mijn zijn. Des tijds had ook Feyenoord belangstel ling voor me. Ik was al drie jaar gevolgd, zei Brox, maar toch moest ik een proefwedstrijd spelen. Daar is mijn vader toen verschrikkelijk boos over geworden. Ik ben toen op het werd de Brit Philip Henson, maar het verrassende optreden van Valke heeft de speler van Sheffield Wed nesday naar de reservebank verwe zen. In korte tijd heeft Valke zich ontwikkeld tot een spelbepaler op - het middenveld, zonder volledig te aanbod van Sparta ingegaan. Ik heb domineren weliswaar, onrijp ook nog er^geen spijt yan". Dan motiveert hij- vaak in zijn acties, maar kan het ook anders? WARSCHAU (AP) De trai ner van de Braziliaanse voet balploeg. Claudio Coutinho is momenteel in Warschau om de komende beslissende wed strijd in groep 5 gade te slaan waarin Polen zich zal moeten plaatsen voor deelname aan het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië. Vorig jaar heeft Polen de Portugezen met 2-0 verslagen. Het Poolse elftal staat in groep vijf boven aan zonder een verliespunt. Coutinho zei gisteren dat de Europese ploegen zich zeer ge makkelijk aan de Zuidameri- kaanse weersomstandigheden zullen aanpassen, omdat de wedstrijden in de winter plaats zullen vinden. „Onze gevaar lijkste tegenstanders zijn West-Duitsland, Nederland, Italië, Polen en het gastland Argentinië," aldus de Brazili aanse trainer. Over de wedstrijd Nederland- België, die woensdag werd ge speeld, zei Coutinho dat het spel van de Nederlanders hem teleurgesteld had. „Maar ik weet dat zij in feite veel beter zijn en dat zelfs zonder Johan Cruijff Nederland een geweldig elftal kan samenstellen." Cou tinho zal ook nog gaan kijken in West-Duitsland, Spanje, Roemenië en Engeland. „Mijn reis zal mij helpen om meer uit te vinden over de ster ke en zwakke kanten van de Europese spelers. Al die erva ringen zal ik nodig hebben voor mijn activiteiten met de Braziliaanse selectie," zei Cou tinho tot slot. „Een club als Sparta biedt natuur lijk meer kansen dan een werkelijke topclub. Nu zijn er bij Feyenoord. door de noodsituatie, ook een paar Jeugdige spelers doorgebroken. Maar voor hetzelfde geld hadden ze nooit een kans gekregen". Maar dan herhaalt hij: „Ik vind echt dat ik toch ook geluk heb gehad Bij Sparta lopen nog veel meer Jonge spelers rond die wat in hun mars hebben. Stuy van de Herik bij voor beeld, maar ook Jongens als Erke- lens, Geert Jansen, Rob van der Meer, alleen voor hen valt er geen plaats open. Michel Valke beseft ten volle dat hij voor Sparta niet alleen een voetbal ler is die waarde heeft voor het elftal van nü. Dat ook hij straks misschien verkocht zal worden voor veel geld om de bodem van de clubkas weer voor enige tijd te bedekken met een laagje contanten. Valke: „Dat is hier inderdaad de realiteit. Maar voorlopig wil ik daar nog niet aan denken. Ik moet nog zoveel leren. Je kunt pas werkelijk iets over je kwaliteiten zeggen als je boven de twintig bent. Ik ben fysiek nog lang niet volledig ontwikkeld, de opgaande lijn kan onderbroken wor den. Daarom wil ik ook niet met grote namen vergeleken worden. Ik kijk alleen naar het nu. Het gaat goed met Sparta. Opnieuw terwijl toch iedereen weer voorspelde dat we het heel moeilijk zouden krijgén. Ons elftal heeft karakter, is collec tief sterk, maar we kunnen ook voet ballen! Michel Valke: Sparta moest weer een aantal spelers verkopen en daarvan kon ik profiteren" Zijn spelinzicht, de pass over lange afstand en vooral zijn passeertech- niek zijn in elk geval niet onopge merkt gebleven bij de concurrentie. Daarom legde Sparta Valke enkele weken geleden snel vast voor nog eens drie jaar. Valke: „Ik heb het Eredivisie Heden: PSV-Sparta (20.00 uur; FC Twente-FC Den Haag (19.30) Ajax-FC VVV (20.00) NAC-Telstar (20.00) AZ'67-RodaJC (20.00) Morgen: Haarlem-NECu FC Utreeht-FC Amsterdam Vitesse-Volendam Feyenoord-Go Ahead Eerste Divisie Heden: Fortuna SC-SC Cambuur (20.00) Morgen: FC Dordrecht-Excelsior PEC-SC Amersfoort FC Vlaardingen-Wageningen FC Groningen-Veendam Heerenveen-De Graafschap Willem II-MW FC Den Bosch-SW Helmond Sport-Heracles door Ruud Verdonck AMSTERDAM ..Ik hen erin gekomen met een brief (1973). ik ga eruit met een brief (1977)". Zo luidt het motto van de afscheids brief die Dé Stoop. lakenman- voorzitter van FC Amsterdam lot 15 november lid van het sectie- bestuur betaald voetbal, geschre ven heeft aan de bestuurders van de clubs in het betaalde voetbal. Zoals Stoops sollicitatiebrief voor de post van bestuurder van hel „prof-voetbal in de loop der tij den een lange stroom satirische opmerkingen heeft meegekregen, zo zal het ook met zijn afscheids brief vergaan. Daarvoor staan Stoops wijze van betogen en bes turen garant. De afscheidsbrief van Dc (Dinge- man) Stoop is tien pagina's lang. Keurig drukwerk voor nu en voor het nageslacht dat mogelijk eens benieuwd sal zijn wat er zich allemaal afspeelde in die turbu lente jaren zeventig in de voetbal lerij. Stoop geeft een kleurrijk exposé van alle goede daden en «vijst alle slechte mensen met naam en toenaam aan. Men zou haast gaan denken dat er nooit eerder zo'n grandioos stuk be- stuurswerk werd afgeleverd als in de afgelopen vier jaren. „Voor wat mijn natuur'betreft moest ik erg veel incasseren", zegt Stoop. „Zoveel, dat ik mij vaak in de positie van Kunta Kin- te voelde; getekend door het esprit de corps". Stoop heeft dus weer tijd pm televisie te kijken, hoewel vermoed mag worden dat hij de serie Roots nog niet hele maal door heeft. Maar ook Stoop moest dus zijn mond houden. „En daarom zei ik niets, toen Chouffour (Stoop be doelt Herman Choufoer van FC Den Haag, maar schrijft de naam consequent verkeerd) bij een vor- zittersberaad zei, dat ik van Cou- wenberg in een radio-uitzending niets heel gelaten had". „Vier jaar geleden was dat an ders, want toen had ik gezegd, mijnheer Chouffour, is er één enkele reden aan te geven om van Couwenberg wél Iets heel te laten"? Stoop is in vorm. En dus krijgen Jan Masman (ex-FC Twente en aldoor al PvdA, Stoop heeft een socialistische opvoeding gehad maar is nu zeer ver ter rechterzij de van die partij verzeild ge raakt), Minister Van Doorn („Hebt u in de 3V, jaar van uw bewind ten opzichte van het be taalde voetbal iets anders gedaan DEN HAAG (ANP) De voorbereidingen voor het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal, dat in juni 1978 in Argentinië zal worden gehouden, blijven in volle gang. In het oktobernummer van „FIFA-news", het in Engels, Spaans, Duits en Frans verschijnend informatiebulletin van de wereldvoetbal bond, worden de laatst voorgenomen projecten genoemd, zoals: De bouw van vijf bruggen in Cordoba, over de rivier de Primero, teneinde een vlotter verloop voor voetgangers en fietsers naar het nieuwe stadion te bewerkstelligen. De afscheiding tussen het speelveld en de tribunes te laten bestaan uit een drie meter diepe en brede greppel. Dit systeem is reeds in Mendoza uitgepro beerd. Het heeft als voordeel dat het gezichtsveld van de toeschouwers niet wordt gestoord. Bovendien kunnen de greppels voor de afvoer van overtollig regenwater zorgdragen. De FIFA had als voorzorsmaatregel eigenlijk gedacht aan het aanbrengen van hekken. Het aanschaffen van Westduitse ballen, dezelfde als werden gebruikt bij de toernooien om het wereldkampioenschap in Mexico (1970) en West-Duitsland (1974). De Westduitse fabrikant heeft een order ontvangen voor de levering van natuurgetrouwe leren ballen, handgemaakt en met een onbreekbare nylon draad. Tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap zullen demonstraties worden verzorgd van een uit Perzië afkomstige sport: polo te paard. In Argentinië is deze sport populair. De finale van het Argentijns kampioenschap trekt ieder jaar ongeveer 50.000 toeschouwers in het Palermo-stadion. door Erik Oudshoorn UTRECHT Volendam is het armoedige bestaan meer dan beu. De voetbalclub uit het schilderachtige Waterland, kan het maar nauwelijks verkrop pen, dat een subsidie-aanvraag van drie ton vorig seizoen door de gemeente Edam werd weg gestemd. Notabene de CD A-af gevaardigden van het folkloris tische vissersplaatsje waren er de oorzaak van. Toen buurman AZ '67 enkele weken geleden van Gedeputeerde Staten en gemeente een toezegging kreeg van 1,5 miljoen, was de maat vol. In de luwte van de beroem de „doik" werden de koppen bij elkaar gestoken. En al spoe dig kwam er een, op het eerste gezicht lachwekkend, strijd plan uit de bus: een kort geding tegen de Staat der Neder landen. Waarom? Eigenlijk om maar één re den. In Volendam vindt men dat de gemeenschapsgelden (oftewel, in komsten van belastingen, bijeenge bracht door Jan en Alleman) volko men verkeerd worden verdeeld. Al leen door een kort geding kan de hoofdverantwoordelijke de over heid en voetbalvolk worden wak ker geschud. Mr Jan Guyt, de voor zitter van Volendam, ziet dat zo: „Ik gun een club als AZ die subsidie van anderhalf miljoen best. Maar waar om ontvangen zij wel zo'n gigantisch bedrag en krijgen wij nog niet eens drie ton om een bouwvallige tribune te vervangen. Doodgewoon, omdat de overheid een chaotisch beleid ge doogt. Ondanks de autonomiteit van de gemeenten, horen zij erop toe te zien dat de gemeenschapsgelden rechtmatig worden verdeeld. Het dient centraal gecoördineerd te worden." Maar ook: „Je bent nu afhankelijk van de luim van het gemeentebe stuur. In Alkmaar zit je als prof voetbalclub met een burgermeester als de heer Roozemond op rozen. Hij is een oud-sportjournalist en een fer vent AZ-supporter. Maar in Volen dam stopt men het geld liever in een zwembad, waar elk jaar een miljoen bijmoet. Zo krijg Je toch concurren tievervalsing?" Volendam-voorzitter mr Jan Guyt: „De pers en bestuursleden ontvangen we thans in een kippenhok". dan stilleggen") en Jaap van Pru| vegen uit de pan. Maar ar Is veel bereikt. Stoop komt van punt A UI punt Q, al geeft hij toe dat het niet allemaal werk van Dé Stoop self is ge weest, maar „veel van wat als wens in de hoofdlijnen van mijn verkiezingshriaf was opgenomen, is gerealiseerd, waarvoor ik overi gens mijn medebestuursleden dankbaar ben". Punt C: Aangegeven hoofdlijnen: „De inkomsten uit het Wereld kampioenschap dienen niet al leen de spelers maar ook de clubs ten goede te komen". RcsulUten: „Dit punt is gerealiseerd, waarbij da clubs weinig geld gekregen hebben door het zwakke onder handelen van de F.B.O. en de heer Chouffour" (daar is ie weer). Punt P: Aangegeven hoofdlijnen: „Sociale hervormingen in het be taalde voetbal mogen de eerste jaren niet leiden tot verhoogde uitgaven van de clubs". Resulta ten: „Ondanks dreigementen van de VVCS terzake van minimum lonen e.d. zijn op dit punt inder daad geen concessies gedaan". Stoop spealt i'n rosulUotvoetbal nog even door. Zeker als hij be gint op te noemen wat er nog meer gerealiseerd is: afdeling voorlichting en p.r. (die volgens dezelfde Stoop het niet tot haar Uak rekende om het bestuur»- werk naar bulten uit te dragen), of WK'74 (ook al zo'n volledig geslaagde onderneming), of het behalen van de tweede plaats in het WK-toernooi 1974 (met dat prachtige doelpunt van Stoop) of afschaffing van het transfersys teem (minister Boersma weet volgens Stoop niet eens dat het is afgeschaft, wie wel?), het contact met de UEFA waardoor Neder land binnenkort meer clubs in de Europa Cup III krijgt (dat uitste kende contact waardoor Neder land altijd net niets krijgt). Stoops visie is natuurlijk eenzij dig, dat geeft hij tenslotte ook zelf volmondig toe. „Waardering voor mijn werk zal ik niet vragen, want ik ben ook de persoon, die meent zelf te kunnen beoordelen wat hij gepresteerd heeft. Ik heb daar dan ook zelf de voldoening De afscheidsbrief van Dé Stoop zal nog lang het „onderwerp van satirische opmerkingen" zijn. Hoewel WCS, WON, FBO, Choufoer, een reeks journalisten en niet te vergeten trainer George Knobel („enkele jaren technisch directeur van de KNVB, rampja ren voor het technisch apparaat in Zeist, onbekwaam en niet op- geleld voor dit beroep") met een wat boosaardige ondertoon over Stoeps beschouwing zullen spre ken. Hen rest slechts de voldoe ning dat hij na 15 november uit het sectiebestuur betaald voetbal verdwenen zal zijn. Als je een kort geding wilt aanspan nen moet er natuurlijk wel een aan leiding zijn. Maar ook déér heeft het Volendambestuur aan gedacht. Op nieuw wordt een subsidie aanvraag ingediend. Nu gaat het om een be drag van slechts 58.000 gulden en belandt het schriftelijke verzoek di rect op de bureaus van Gedeputeer de 8taten. Dat het nu een halve ton betreft, betekent geenszins dat de nood niet tot de lippen is gestegen. Jan Guyt: „Als er niet spoedig een staaptribune bijkomt, moeten wij bij topwedstrijden drieduizend „lans" naar huis sturen. Hein Schil der (bouwmagnaat in Volendam. red.) kan voor drie ton een overdekte tribune bouwen. Hoeft niet eens. Een nood tribune is voorlopig genoeg. Maar er moet wel geld op tafel ko men. En dan heb ik het bijzondere aanzien van de verdere opstallen nog buiten beschouwing gelaten. De pers en bestuursleden ontvangen we thans in een kippenhok. Journalis ten moeten op een vuilnisbak hun koffie opdrinken. De burgermeester durf lk dat best aan te doen, maar hun niet." Zegt Gedeputeerde Staten volmon dig „nee" tegen het handje ophou den van Volendam, dan wordt over geschakeld op fase twee, het kort geding. Guyt. „De opzet lukt natuur lijk. GS mag geen bedragen toewij zen. We zetten dan ons bestuurslid mr John van Diepen in, die het kort geding met de overheid gaat voorbe reiden. Voor nlet-ingezetenen: Van Diepen is advokaal Jan Guyt, realist genoeg, om te we ten dat de kans van slagen nihil is: „Dan hebben we toch het Nederland se volk wakker geschud", zegt hij. „Nu wordt er een chaotisch beleid gevoerd. Zeker door organisaties als de KNVB en de N8F. Verder moet met de behandeling nog haast ge maakt worden ook. Als GS niet voor maart uitsluitsel geeft, dwingen wij hun middels een kort geding". Volendam neemt geen halve maatre gelen. Dat ls overduidelijk. Ook blijkt de tijd van oud-voorzitter Pé Mühren tot het verleden te behoren. Het pas geïnstalleerde stichtingsbe stuur deinst voor weinig terug. Jan Guyt denkt zelfs aan een protest- mars ln Den Haag. HIJ verklaart se rieus: „Dat moesten we samen met alle clubs ln het betaalde voetbal doen. Bijvoorbeeld tijdens het kerst reces. Zoiets doet iedereen toch te genwoordig?" Het doel van zo'n kleurrijke optocht moet natuurlijk in een nog ander licht worden gezien. Namelijk subsi die voor het totale betaalde voetbal. En dan zou Je bijna vergeten dat het profvoetbal zichzelf behoort te be druipen, alsof het een gezonde be drijfstak betreft. De Volendam-preases: „Oké. Maar dan gelijke monniken, geljke kap pen. Bezit geen enkele club ln het betaalde voetbal subsidie, dan hoef ik me niet meer te generen voor dat kippehok van ons. Overigens: ik vind öók dat we naar showvoetbal toe moeten. Dan komt het publiek vanzelf weer". DEN HAAO (ANP) - De Nederland- se scheidsrechter Charles Corver zal op 30 november in La Paz de ont moeting tussen Bolivia en Honga rije lolden. Het is de tweede wed strijd tussen belde landen, die de beslissing moet brengen welk land zich plaatst voor het eind toernooi om het wereldkampioenschap voet bal, dat in Juni 1978 ln Argentinië wordt gehouden. De eerste ontmoe ting wordt op 15 november ln Boe dapest gespeeld Corver zal door twee. nog nader door de FIFA aan te wijzen. Nederlandse grensrechters worden geassisteerd TEHERAN (RTR) - De nationale voetbalploeg van Iran heeft goede vooruitzichten op het bereiken van het etndtoernooi om het wereldkam pioenschap voetbal. Iran versloeg namelijk in Teheran voor 100 000 toeschouwers de nationale ploeg van Koeweit met 1-0. De enige tref- fer werd na rust gemaakt door Ohaf- four Jahanl. Door dit resultaat heeft Iran de lei ding in de finalegroep met landen uit Azië en Oceanlë overgenomen van Zuid-Korea. Iran heeft zeven Runten uit vier wedstrijden, Zuld- lorea en Australië volgen met res pectievelijk zes en vijf punten, maar belde ploegen speelden reeds vijf wedstrijden. Elf van de twintig op het programma staande ontmoetin gen zijn reeds afgewerkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 31