'engels geest waart rond in Surinaamse politiek KUNST Goed doordacht en goed gespeeld programma van Proloog ^»§üuijn ^ereniging komt op voor kinderen in ziekenhuis PANORAMA MESDAG ken goed stichtelijk woord is goed voor een paar honderd stemmen SURINAME Aparte cao voor ïoger personeel ran Hoogovens Vlaar nu voor f 93,-* met Hoverlloyd in 40 minuten naar Engeland. \V gjigj E.T Cerste thema: bezoektijden lw w Gezelschap 'Tryater' in moeilijkheden Overzicht kosten commissie van drie Vrouwen, als het aan ons ligt rt schilderijen 19e en 20e eeuw RIJKSMUSEUM KRULLER-MULLER, OTTERLO VAN GOfiH COLLECTIE STRUYCKEN LES BEAUX ARTS 10ERDAG 29 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 11 tij( lUtl lan i d he P™ TWEE JAAR NA jaai zen. HET AFSCHEID VAN DE KONINGIN door Jan Kuljk PARAMARIBO Pengel is al zeven jaar dood, maar zijn geest waart nog steeds door de Surinaamse politiek. Zelfs zijn stem is nog te horen. De rege ringscoalitie N.P.K. heeft een oud bandje met een van Pen- gels verkiezingstoespraken uit de kast gehaald. Zo is in deze dagen nog door de luidsprekers te horen hoe Pengel waar schuwt tegen het communis me, dat hij toen vooral beli chaamd zag in Bruma, de mi nister van economische zaken, die niet voor deze verkiezingen uit de regeringscoalitie is gezet. Maar ook op een minder zintuigelijk waarneembare wijze is Pengel nog steeds aanwezig. De Hindostaanse leider Lachmon herhaalt keer-op- keer in deze campagne dat hij de door hem en Pengel begonnen poli tiek van verbroedering wil voortzet ten. Om dat te demonstreren heeft hij zich bij deze gelegenheid om ringd door een stel nette Creolen en met een zekere trots heeft hij aange kondigd dat, mocht hij de verkiezin gen winnen, het vliegveld Zanderij zal worden genoemd naar Pengel: de Johan Adolf Pengel-airport. De leider van de Nationale Partij Surinama, premier Henck Arron TRECHT Hoogovens en de Ver- Óiging van hoger hoogovenperso- fcel, de Unie BLHP en de Industrie- pnden NW, NVK en CNV hebben i principe overeenstemming be- tkt over een afzonderlijke CAO 3r het hoger personeel bij Hoog- 'ens en de dochterondernemingen ekog, Cemij en Nebam. Dit heeft s Nederlandse centrale van hoger xsoneel meegedeeld. t CAO geldt voor de ongeveer )00 werknemers in de op de rectie na acht hoogste salaris- Depen. Na AKZO is Hoogovens t tweede concern waar een aparte 10 voor het hoger personeel tot ind is gekomen. Tot nu toe had t hoger personeel individuele ar- Idscontracten. overeenkomst houdt onder meer dat voorrang zal worden gegeven n een verbetering van de pensi- nregeling. ADVERTENTIE Als zo'n 8 uur varen u te lang duurt gaat u toch zeker vlaren! Een belevenis. Boven de golven scheren, op een veilig luchtkussen, breeduit zitten met een belastingvrij drankje in uw hand L' pakt de snelle autoweg naar Calais In 40 minuten brengt Hoverlloyd u in Ramsgate. L' betaalt alleen voor de auto vanaf f93,- Gratis passage voor de chauffeur en tot 4 inzittenden. .Daarbij geteld het voordeel van de zeer lage koers van het Engelse Pond. Met een paar inkopen is de reis er al weer uit! /MM [an een onzer verslaggevers tOTTERDAM In een vergadering in het bouwcentrum te totterdam wordt vandaag opgericht de vereniging 'Kind En liekenhuis'. Deze vereniging heeft als doel het werken aan de levordering van het welzijn van het kind voor, tijdens en na een lekenhuisopname. lang weten vele medici en ook leskundigen op pedagogisch en psy- hologisch gebied en vele niet-des- undigen dat er aan dit welzijn Dg heel wat kan en moet worden ?daan. Wetenschappelijke publika- es hebben de extra-druk, waaraan [inderen in een ziekenhuis zijn jlootgesteld, al was het alleen maar oordat zij zich in een voor hen vol- Dmen vreemde omgeving bevinden jtet allerlei angstwekkende dingen fn hen heen, reeds lang onderkend, elfs is aangetoond dat het in de erste plaats zal moeten gaan om en mentaliteitsverandering, zowel tij de ziekenhuizen als bij de ouders. >aarom neemt de jonge vereniging i haar statuten al dadelijk enige raktische concrete maatregelen op, oals de ouderparticipatie, de oplei- ing van medewerkers in de zieken- uizen, de ziekenhuisstructuur, de borlichting en publiciteit en het on- erzoek. De zeven jaar geleden overleden premier Pengel. merkt het ook, al wordt hij steeds op een uiterst subtiele wijze aan Pengel herinnerd. Opeens realiseren zich heel wat Surinamers dat de N.P.S. toch eigenlijk de partij is van de evangelische broedergemeente (de grootste protestantse kerk in Suri name). Een onbevangen Surinamer formuleert het zelfs kort en krachtig: „die N.P.S. is geen politieke partij dat is een kerk." Voor het eerst ook in de geschiedenis staat een predi kant van de Evangelische Broeder Gemeente (EBG) voor de N.P.S. op, een verkiesbare plaats voor de lijst.: Nog indrukwekkender: het gaat in dit geval zelfs om synode-praeses K. Zeefuik, de man die in de afgelopen jaren steeds aan het EBG-karakter van de N.P.S. heeft herinnerd. De huidige premier Henck Arron. Tegelijk ook zijn dezelfde mensen zich bewust geworden, dat Arron wel zeven jaar de partij mag hebben geleid, maar dat hij rooms-katholiek is. Dat hij indertijd een mooie her nhuttervrouw getouwd heeft, was een paar jaar geleden nog een veel gehoord excuus, dat er nu echter kennelijk minder toe doet. Op deze manier is, langs allerlei kronkelwegen, deze verkiezings strijd mede geworden tot een strijd ,om de positie van premier Arron in de komende jaren en om het karak ter van de N.P.S. Als de Nationale Partij Kombinatie (waarin de N.P.S., de grootste partij is) maandag een meerderheid krijgt, is er voor Arron niets aan de hand en gaat alles straks op de oude voet verder. In dat geval is Arron de grote leider en staatsman, die het land onvervaard naar de onafhankelijkheid heeft ge leid en dan zal ook niemand meer verder praten over zijn minder ge slaagd beleid als minister. Als de N.P.K. het niet haalt en niet de grootste partijcombinatie van het land wordt, dan zal Arron er aan moeten geloven en worden de me chanismen in werking gezet om de N.P.S. weer te maken tot een echte E.B.G-partij, waarin voor een room se leider geen plaats is. Herstel coalitie En dat verlies voor de N.P.K. zit er wel in. Bovendien streeft Lachmon duidelijk naar een herstel van de oude coalitie tussen zijn V.H.P. en de N.P.S. in die constallatie V.H.P./ N.P.S. is er geen plaats meer voor Arron, onder wiens leiding immers vier jaar geleden Lachmon de wilder nis van de oppositie is ingejaagd. Opvallend is ook, zeggen de mensen die het allemaal wat beter volgen, dat Lachmon in zijn toespraken de N.P.S. zelf zoveel mogelijk ontziet, maar er zo nu en dan een handje van heeft om Arron persoonlijk eens goed te pakken. Trouwens: niet alleen de N.P.S. maakt een religieuze loutering door. Ook de Partij Nationalistische Re publiek van Eddy Bruma van wie je zou verwachten dat hij het chris tendom ziet als een uiting van een- verwerpelijk imperialisme, dat al het eigene van de neger en zijn cultuur heeft vernietigd ook de P.N.R. is verkiezingscampagne begonnen met een gebedsdienst, waarin de E.B.G.- predikant Darnoud voorging en Bru- Hoe kinderen hun ziekenhuissituatie ervaren, hun angsten voor het onbe kende, soms zelfs de idee, dat zij „voor straf" in een ziekenhuis zijn terechtgekomen, of dat de ouders niet meer om hen zouden geven, de medische onderzoeken en het hele complex van factoren die helemaal anders zijn dan in de hun bekende wereld wordt belicht in een inleiding van de Amsterdamse orthopedagoge mevrouw dr W. J. C. Boelen v.d. Loo, zelf bestuurslid van de jonge vereni ging, mr H. R. Marcelis, lid van de nationale ziekenhuisraad, geeft een inleiding over de raad en zijn betrok kenheid bij de oprichting van de vereniging „Kind en Ziekenhuis". Als voorbeeld nemen de oprichters een reeds vijftien jaar bestaande en goed opererende Britse vereniging voor het welzijn in ziekenhuizen. 'Klimaat' De organisatiebasis zal moeten wor den gevormd door oprichting of als dergelijke groepen er al zijn, uit breiding van plaatselijke en regio nale groepen, die zich inzetten voor' het pedagogische klimaat in zieken huizen en hun omgeving. Ter onder steuning van deze groepen verlangt de vereniging een landelijk informa tie- en dienstverleningscentrum. De directe plannen zijn: het maken en verspreiden van goed voorlich tingsmateriaal, uitbreiden van het reeds in functie komende documen tatiecentrum, het tot stand komea van contacten tussen verschillende plaatselijke groepen en het uitwisse len van ervaring en tussen deze groe pen en tenslotte het samenstellen van landelijke projectgroepen. Er ligt al een eerste thema voor zo'n landelijke projectgroep. De bezoek tijden voor ouders. De nieuwe ver eniging wil bereiken dat de persoon lijke, directe belangstelling voor elk kind afzonderlijk in de ziekenhuisor ganisatie de ruimte krijgt die nood zakelijk is om de voor het kind op zichzelf al zo belastende ziekenhuis opname zonder extra spanningen te laten verlopen. m 39 De titel van de voorstelling is het refrein van begin- en slotlied, gezon gen door de drie vrouwen op wie die voorstelling rust: Tatjana Brink man, Thea Roding, Carlijn Evers. De twee acteurs, Ben Huiskens en Rieks Zwarte, hebben aan- en invullende, „dienende" rolletjes, die nodig zijn als de verhouding tussen man en vrouw getoond moet worden om aan te kunnen wijzen wat daar mis in is. Om dat laatste gaat het uiteraard. Er wordt in een reeks kortere en langere scènetjes een speelse afbeel ding getekend van hoe het in de alledaagse werkelijkheid is. Uit gangspunt is een scènetje, dat laat zien hoe meisjes en vrouwen op een kantoor door chef en collega's be handeld worden en hoe zij daar op reageren. Een van die meisjes trouwt met zo'n mannelijke collega en dat huwelijk krijg je dan zo'n beetje te volgen aan de hand van allerlei ge wone voorvalletjes, waarin het ge bruikelijk patroon zichtbaar wordt, maar waarbinnen deze vrouw zich langer hoe ongelukkiger voelt. Zij wordt ook geconfronteerd met ande re vrouwen, die in hetzelfde patroon zitten en daarin tevreden proberen te zijn, of daartegen in het geweer komen. Zij voegt zich bij de laatste en ontdekt de problemen, die dan ontstaan: er moet nog heel wat ver anderen. Er is dus zorgvuldig geprobeerd zo dicht mogelijk bij de gewone werke lijkheid te blijven wat soms wat vertragend werkt maar die ook op een humoristische manier door te prikken, wat steeds weer verrassend lukt. Nadelen Aan zo'n nieuwe voorstelling, die in de contacten met het publiek nog bij- en uitgewerkt wordt, ontdek je ook wel enige nadelen van Proloogs werkwijze. Als het zorgvuldig geko zen materiaal is gerangschikt en in gedeeld, wordt het in improvisaties tot speelscènes uitgewerkt: zoals het in werkelijkheid is, op dat kantoor bijvoorbeeld, en daar worden dan accenten in gelegd om te laten zien, hoe vreemd, hoe gek het eigenlijk is. De ene keer lukt dat sneller, een andere keer is de groep in een situa tie vindingrijker en gaat er langer op Overigens wil met dit laatste alleen maar gezegd zijn, dat er best wat „ingedikt" kan worden, want in elke scène wordt het pubüek wel degelijk meegenomen omdat telkens de hu mor goed werkt en er enkele malen in de liedjes spitse toelichting, com mentaar en zelfs analyse van een situatie wordt gegeven. Een goed doordacht en goed gespeeld pro gramma. Van onze correspondent LEEUWARDEN Het toneelgezel schap Tryater zal zijn werkzaamhe den in sterke mate moeten inkrim pen en dreigt zelfs over enkele jaren te verdwijnen als gevolg van het uitblijven van voldoende steun van het rijk. Minister Van Doorn van CRM heeft vorig jaar weliswaar ge zegd dat Tryater als Fries toneelge zelschap wordt erkend, maar het mi nisterie wil wegens geldgebrek het noodzakelijke subsidie van vierhon derdduizend gulden niet verlenen. Op de begroting staat een post van slechts achtenzeventig duizend gul den. Als gevolg van de hieruit voort vloeiende financiële consequenties ma zelf een passend slotwoord sprak. En zondag tijdens de preek in de luthers kerk aan de Waterkant waar collectanten nog vaardig de hengel hanteren en smetteloos witte handschoenen dragen vertelde de voorganger, dat zelfs de communist Humphrey Keerveld bij het „comité christelijke kerken" was langs ge weest om te vragen of er niet een predikant voorhanden was, die met enkele welgekozen woorden wijding zou kunnen verlenen aan de bijeen komsten van het communistische „derde blok." Want Suriname daar kan geen misverstand over bestaan is een zeer religieus land en ook Keerveld zal zich. net als Bruma. gerealiseerd hebben dat het sponsoren van een goed stichtelijk woord goed is voor een paar honderd stemmen. DEN HAAG (ANP) - Premier Den Uyl heeft de Tweede Kamer een overzicht gegeven hoe de commissie van drie een bedrag van bijna 400.000 gulden besteedde. De com missie stelde vorig jaar een onder zoek in naar de betrokkenheid van prins Bernhard bij de Lockheed-af faire. door André Rutten UTRECHT „Vrouwen, als het aan ons ligt" heet het nieuwe programma, dat de toneelwerkgroep Proloog donderdagavond In Rasa in Utrecht vertoonde. door. Dat veroorzaakt een zekere on evenwichtigheid. die benadrukt wordt door vele decorwisselingen, die wel snel en handig worden ge daan, maar toch onderbrekingen zijn die op de duur de indruk wekken dat het wat lang duurt. heeft het stichtingsbestuur van Try ater de vaste regisseur de heer Jack Dixon niet kunnen handhaven zodat deze nog slechts op free-lance basis regies zal verzorgen. Een aantal jon ge spelers heeft met steun van de provincie een opleiding van twee jaar gevolgd maar kan thans geen emplooi vinden. Afgezien moet wor den van de plannen voor het vormen van een educatieve groep. Verder heeft men moeten besluiten een van de vier stukken die dit seizoen op het repertoire waren gezet af te voeren Het stichtingsbestuur zal nog probe ren via politieke kanalen meer subsi die bij CRM los te krijgen. fADVERTENTIEI v" i" r i,-s v V*i ""A-.'1 MUSEA- GALERIEEff .«M "V KUNST CtANTiEK "Jl goed wonen moderne interieurverzorging (rans hoefsloot Kostverlorenhof 147 tel 430023 amstelveen Zeestr. 65. Oen Haag Scheveningen toils het «as in 1881 geop. v. 10-4 Zon. en feestdag. 12-3. JUKE HUDIG Galerie Gamma Keizersgracht 429, Amsterdam gaopand: di l/m zat. 11.30-17.30 spui 235a, den haag. tel. 070 463242. o.a grote •n BEELDENTUIN van 11 h.a. Van 15 okt.-5 dec. tentoonstelling van recente beelden en projecten van Openingstijden Museum: dagelijks van 10-17 uur zon dags: van 11-17 uur (vanaf 1 nov. van 13-17 uur) MUSEUM AMSTELKRING OnsLieve Heer op Solder Grachte huis uit 1661 met zolderkerk en de 17e eeuwse „Sael" Schilderijen, meubelen en beelden uit de schuilkerkentijd u bewaren tezamen met vele trapjes, kamertjes en hoekjes de sfeer uit voorbije tijden. O.Z. Voorburgwal 40 - Amsterdam - tel. 020-246604 INBRAAKBEVEILIGING j Een doeltreffende en I elegante oplossing voor raam of deur op maat gemaakt en in elke kleur. De Sprong De Sprong Interieur architectuur Springweg 15 Utrecht 030-311583 Kunst- en veilingzaal makelaars-veilinghouders in roerende goederen regelmatig veilingen van kunst, antiek en inboe dels. voor onze clientele zoeken wi| obfecten voor goed gehalte, verkoopcondities op aanvraag ook voor al uw taxaties inzake verzekeringen succes- tel. 070-244271 Nassau Dillenburgstraat 2 Den Haag «S<Kt ï&uciën cJJntiek INKOOP-VERKOOP 020-233779 eigen graveeratelier St. Luciensteeg 15 A'dam Tentoonstelling Taal en Teken binnen Chinese muren m. diaklankbeeld in het Rijksmuseum voor Volken kunde Steenstraat 1, Leiden Geop.: ma. t/m za 10-5 u zon- en feestdagen 1-5 u. Kunsthandel Noordeinde 113a Den Haag 070-605891 ruime keuze schilderijen en aquarellen 19e en 20e eeuw 3 tentoonst. p. jaar eerstvolgende v 27/12-14/1-78 cat. op aanvr. toegez. STEDELIJK MUSEUM SCHIEDAM AD GERRITSEN BERT LOERAKKER tot 21 november hoogstraat 112 toegang gratis TUINHEKKEN Smeedijzeren tuinhekken Tuinpoortjes Booghekken Afscheidingen Grote toegangspoorten Vele modellen Gratis adviezen Vraag folder bij Hand ond ELBA BV - Kerkdijk 120 Westbroek (U.) Telefoon 03469-410

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11