Keizer Wilhelm II wilde Kuyper graag ontvangen U kiest dan zelf de voordeligste spaariekenng: 4% 6% 7% postgiro en rijkspostspaarbank Weer kort geding om stukken zaak-Menten iRENTE- REKENING TLUS- REKENING 'STER- REKENING A.R.-leider schreef in 1916 artikel in Duits blad Duitse gezant vol bewondering Restaurant in as 'Reistijd blijft steeds hetzelfde;* voor Nederlander - I ZATERDAG 29 OKTOBER 1977 TROUW/KWARTET 1fE door S. Witteboon Vandaag is het honderd veertig jaar geleden, dat dr. Abraham Kuyper werd geboren. Kuyper, theoloog; eenmaal eerste mi nister in ons land; aanvoerder in de strijd voor de emancipa tie van „de kleine luyden", de protestantse „gewone" men sen; jarenlang onbetwist leider van de Anti-Revolutionaire Partij, hoofdredacteur en bij zijn leven al legendarisch drie sterren-artikelen-schrijver van het anti-revolutionaire dag blad „De Standaard"; bij een deel van ons volk vooral be kend gebleven als de grote be strijder van de spoorwegsta king in 1903. Honderdveertig jaar. Geen aanlei ding tot een grote herdenking. Maar het toeval bracht mij juist vandaag wat materiaal in handen, dat spe ciaal op hem betrekking heeft. En zo n gelukkig toeval mag men niet laten voorbijgaan. Kuyper was een groot vriend van het Duitsland van zijn tijd en van Duitse kant werd die vriendschap erg op prijs gesteld. Of hij ook een vriend van de latere Duitslanden zou zijn gebleven, mag grondig betwijfeld worden. In het kerstnummer van het Duitse weekblad „Die Woche" („Kriegsjahr 1916". aflevering 52). had Kuyper een artikel geschreven, waarin hij op een nog altijd boeiende manier de elementen bespreekt, waaruit, zoals hij het zag, de Nederlandse geest zich ontwikkeld heeft. Hij ziet tot 1813 een sterke beïnvloeding uit Ro maanse oorsprong en pas daarna een geleidelijke mede-beïnvloeding door de Germaanse geest, waarvan hij de cultuur-elementen bewondert. Maar: „De strenge systematiek, het in de ziel ingesmede harnas, dwingt ons. Duitsland's wonderbaarlijke kracht met verbazing gade te slaan, maarzij verdraagt zich niet met onze over geërfde volksaard. Wie ons het mooie systeem met dwang wil opdringen, maakt zich tot onze tegenstander." het eigenlijk gaat. voegt Rosen daaraan toe: ,Jk mag nog opmer ken, dat de heer Kuyper mij na mijn komst in Den Haag onmiddellijk bezocht heeft en onze indertijd in Tanger aangeknoopte betrekkingen allervriendschappelijkst heeft voortgezet, wat mij vaak de gelegen heid geeft op deze hier zeer invloed rijke heer „in unserem Sinne einzu- wirken". Portret Het artikel komt inderdaad bij de keizer of zijn naaste omgeving te recht en die laat Kuyper als dank een prentkaart met zijn portret stu ren. En een portret van Luther, met het oog op de viering van de 400- jarige reformatie. In dat jaar wordt Kuyper 80 en dat wordt hoe kan het anders groot gevierd, niet alleen in de kringen die hem politiek na staan. Zijn Duit se vrienden blijven niet achter. Op order van de keizer stuurt Rosen bloemen. Kosten: 50.05. Als Rosen daarvoor een declaratie stuurt naar de hofhouding van de keizer, krijgt hij die terug: het zijn gewone onkos ten, die hij zakelijk moet declareren. Bij gelegenheid van die verjaardag schrijft Rosen opnieuw uitvoerig naar Berlijn, hoezeer hij Kuyper's Duits-gezindheid op prijs stelt: in vele van zijn drie sterren-artike len in zijn krant „De Standaard" schrijft hij een bijzondere vriend van Duitsland te zijn. „Der uns na- hestehende „Stichtsche Courant" hatte, mit unserer Untersttltzung" een bijzonder geïllustreerd Kuyper- nummer uitgegeven, waarover de jubilaris zich zeer schijnt te hebben verheugd." Bedenkelijk Waaruit dan toch zijn Duitse gezind heid voortkomt? „Toen ik bij het begin van de oorlog verklaarde, pro- Duits te zijn, sprak in daarmee al leen uit, dat een verdere versterking van de Britse macht mij voor de hele loop van de Wereldgeschiedenis ui terst bedenkelijk leek, omdat Enge land s wereldheerschappij nog ster ker zou worden bevestigd en daar door speciaal voor Nederland een verzwakking van de middelgrote staten en een aanzienlijke groei van Engeland's macht te water en te land zou betekenen, waaruit bij de tegenwoordige toestand voor ons kleine Holland met zijn rijke kolo niën een misschien niet meer te rem men gevaar zou kunnen voort komen." In zijn schik Kuyper was nogal in zijn schik met zijn artikel. De Duitse gezant in Den Haag, dr. Rosen, schrijft tenminste op 6 januari 1917 naar het ministerie in Berlijn: „De vroegere minister president, Excellentie Kuyper, heeft de wens te kennen gegeven Zijne Majesteit de Keizer en Koning het door hem geschreven artikel „zu Füssen zu legen", „en dat doet de heer Rosen dan. Voor het geval men in Berlijn niet meer precies mocht weten, om wie Gezondheid Maar Kuyper's gezondheid gaat nu' achteruit. In juli 1918 gaat hij voor een poosje naar het sanatorium „Weiszes Hirsch" bij Dresden en de Duitse gezant in Den Haag vraagt voor hem een uitzonderingsmaatre gel: Kuyper wil wegens de minister- crisis, die dan in Nederland bestaat,; graag snelste telegrafische verbin ding met Nederland in de Neder landse taal onderhouden. Verzoeke geen censuur en dadelijk doorgeven. De generale staf vindt het goed en treft daarvoor de nodige regelingen. In het sanatorium ontmoet hij de Saksische minister Wussow. Die schrijft op 14 augustus naar Berlijn, dat als Kuyper over een week of drie zijn kuur beëindigt, hij graag een bezoek bij de keizer wil brengen, als die dan in Berlijn is. En op 21 augus tus schrijft Rosen, ook naar Berlijn, dat Kuyper ook graag de rijkskanse lier en de minister van buitenlandse zaken wil bezoeken. Rozes advis- seert, die wens in te willigen: „Dr Kuyper kan wel beschouwd worden als onze meest toegewijde vriend in Nederland, omdat hij in Duitsland een afweer ziet tegen de democra- tisch-revolutionaire vloedgolf in de hele wereld." Gebeurt niet De keizer laat weten, dat hij Kuyper graag wil ontvangen, maar het gaat niet door. Op 31 augustus ziet Kuy per zich genoodzaakt naar Berlijn te telegraferen: „Tot mijn spijt maakt mijn zwakke gezondheid het onmo gelijk dit keer naar Berlijn te ko men. Aanstaande woensdag reis ik direkt over Hannover naar Neder land terug." Jammer. Het zou een grote dag voor de grote man geworden zijn. Kort daarna bezoekt Rosen zelf de keizer. Die geeft hem de groeten mee voor Kuyper en als Rosen die in Den Haag overbrengt, is Kuyper (volgens Rosens rapport op 5 no vember 1918) „tief gerührt durch das huldvolle Gedenken seiner Majes- ttt." Kuyper verzoekt Rosen de kei zer zijn „ehrerbietlgsten" dank over1 te brengen met de verzekering, dat „Jeder 8chlag seines Herzens dem Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Namens zijn cliënt Pieter Menten heeft mr. L. van Heijningen opnieuw een kort geding tegen de staat aangespan nen om in het bezit te komen van documenten die hij voor de verdediging van belang acht. Het geding dient op 4 november voor de president van de rechtbank in Den Haag. De raadsman van Menten wil inzage hebben in ongeveer twintig brieven, verslagen, aantekeningen en andere stukken die op de zaak-Menten be trekking hebben, uit de Jaren 1950, 1951 en 1952. De documenten berus ten bij het ministerie van Justitie, dat Van Heijningen heeft laten we ten hem daartoe geen toegang te kunnen verschaffen, omdat dit in strijd zou zijn „met heersende rechtsopvattingen". Volgens Van Heijningen heeft het ministerie de door hem verlangde stukken wel ter' beschikking gesteld van de commis- sie-Schöffer, die een historisch on derzoek naar de zaak-Menten Instelt Onder de papleren waarvan Van Heijningen. op straffe van een dwangsom van tien miljoen gulden per dag, inzage eist, bevinden zich de aantekeningen die betrekking heb ben op een bijeenkomst van verte genwoordigers van het ministerie van jusUtie en het openbaar ministe rie. die op 20 oktober 1952 is gehou den. en waarop is besloten definiUef van verdere vervolging van Menten af te zien. Tijdens een kort geding dat op 29 september dan dit jaar voor de presi dent van de Haagse rechtbank dien de. eiste Van Heijningen eveneens de overlegging van stukken die op de zaak-Menten betrekking hebben. Die eis werd toen afgewezen, omdat de raadsman van Menten daarmee te laat. pas op de zitting, op de proppen was gekomen. Wel liet de president toen weten dat eventueel in kort geding geëst zou kunnen wor den dat bepaalde stukken door de staat ter beschikking van de verde diging van Menten worden gesteld. HELMOND Een brand heeft gis termorgen het restaurant De Hoef slag in Helmond in de as gelegd. De oorzaak is nog niet bekend. De scha de bedraagt ruim een half miljoen gulden. De eigenaar van de zaak is verzekerd. deutschen Kaiser und dem deut- schen Volke in dieser schweren Zeit mitangehöre." Metterdaad, schrijf Rosen, gaat dr. Kuyper voort, in zijn partijblad „De Standaard" het steeds weer van harte op te nemen voor de Duitse zaak. Kamerrede Nog eenmaal geeft de Duitse gezant uiting aan zijn bewondering voor deze Nederlander. Kuyper heeft in de Eerste Kamer een rede gehouden over de buitenlandse politiek (tegen annexatie van Zeeuws-Vlaaanderen en Limburg door België; nog geen lid worden van de Volkenbond; sym pathie voor de arbeiders) Een rede van Kuyper alleen al werkt als een gebeurtenis, schrijft Rosen AMSTERDAM (ANP) De mens heeft een vaste hoeveelheid tijc over voor zijn vervoer. Het maakt niet uit of hij veel loopt of aut< rijdt. Zijn totale reistijd is steeds ongeveer gelijk. Een Nederlan der reist gemiddeld 430 uur per jaar. Dr. Kuyper op 15 maart 1919 naar Berlijn. Alge meen valt de nadruk erop, dat de persoonlijkheid van de 81-jarige staatsman nog de volle kracht van haar uitwerking heeft, vooral omdat Kuyper een van de weinige werkelij ke redenaars is. Maar verschillende delen van Kuypers rede werden in de pers gekraakt, en ook daarvan doet Rosen getrouw verslag. En daarmee eindigen de papleren, Keizer Wilhelm n die ik vandaag kon doorbladeren. Ze belichten maar een korte periode en een beperkt aspect van Kuypers lange en veelzijdige leven. Toch vol doende om een herinnering op te roepen aan deze zeer bijzondere per soonlijkheid, geliefd, bewonderd, gevreesd, gehaat, zoals het gaat bij mensen van een bijzonder formaat. De heer S. Witteboon is oud-hoofd van de radionieuwsdienst ANP. Dat zijn enige conclusies uit het proefschrift „gasgeven of afrem men" van de vervoerseconoom G. Hupkes. Hupkes onderzocht „mobi liteit" van Nederlanders in de Jaren 1962 en 1972. Hij concludeert dat er zoiets bestaat als een „wet van be houd van reistijd". Soortgelijke on derzoeken in het buitenland bevesti gen mijn wet, aldus Hupkes. Blijft de gemiddelde reistijd dus ge lijk, het aantal afgelegde kilometers verandert snel en ook de wijze van vervoer is aan totale verandering on derhevig. In 1962 reisde een Neder lander gemiddeld 7.156 kilometer per jaar. Van de totale vervoertijd, kwam toen nog 78 procent voor reke ning van het langzame verkeer Go- pen, fietsen en bromfietsen). Tien jaar leter in 1972 legde een Nederlander gemiddeld 11.478 kilal meter per jaar af. Autorijden maakt] in dat jaar 34 procent uit van dl totale reistijd. Het aandeel van hel langzame verkeer zakte naar 55 pro cent. Het aandeel van het openbaai vervoer is ongeveer gelijk gebleven. EINDHOVEN De directie var J Philips verwacht dat de verminde ring van het aantal arbeidsplaatser bij de Nederlandse vestiging van het bedrijf dit jaar lal meevallen. Ei zullen dit jaar 2800 arbeidsplaatsen* verdwijnen. De directie had aanvanf. kelijk gerekend op 3300. Volgem v Guus Fonteyn vande industriebond probeert Philips d( werknemers mei het nieuws in slaai te sussen. „Maai het is een stilte voc de storm" aldus Guus Fonteyn. „Ikverwacht op kor te termijn bij Philips grote klappen". Voor makkelijk sparen moet u bij de postgiro zijn u op ieder moment elk gewenst bedrag kunt inleggen Zonder minimum. u op ieder moment elk gewenst bedrag /kunt opnemen. Zonder maximum. Zonder opzegtermijn. Als u denkt „ik zal mijn spaar geld wel snel weer nodig hebben" is de Renterekening het voordeligst voor u. Rente: Voordeliger dan de Rentereke ning als u uw spaargeld niet binnen 6 maanden opneemt, omdat bij opname 196 van het opgenomen bedrag van uw tegoed af gaat Rente: Voordeliger dan de Plusreke ning als u uw spaargeld niet binnen 12 maanden opneemt, omdat bij opname 2% van het opgenomen bedrag van uw tegoed af gaat Rente: Automatisch sparen: u spaart nog makkelijker als u ons elke maand of elk kwartaal een vast bedrag naar uw spaarrekening laat overmaken Uw tegoed groeit dan helemaal .vanzelf'. Meer informatie: u vindt een duidelijke folder met aanmeldingsformulier op elk postkantoor. Die folder is ook verkrijgbaar met de bon via tel. 0017 (gratis) of via teL (020) 5 89 31 37. Bon voor meer informatie: Stuur mij de folder .Makkelijk sparen met de I postgiro en de RPS". Folders over anderediensten: Dienen Dl hypotheken D betalen Naam: Adres: Plaats: Deze bon in een envelop zonder postzegel sturen naar Rijkspostspaarbank, afd. voorlichting. Van Baerlestraat 27,1071 AN Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 10