Den Uvl hervat formatie markim Studiefinanciering laat te wensen over 98? 98? 'Verbied drijfgas in spuitbussen' Geen gasopslag op Maasvlakte Eerste gesprekken met drie fractieleiders mode Jonggehuwden kampen vaak met geldzorgen V D wil bank kopen 1001 mantels voor 100 min 2 guldens. 1 M. S. mode overal in Nederland Rij 25 km méér per volle tank. MobilD de olie die benzine bespaart. Industriebond NW voor gelijk recht blank en zwart elektrische treinen kompleet v.o. 6975 A. de Waard, studentendecaan aan universiteit in Groningen: Gedood door trein .METZLER VRUDAG 28 OKTOBER 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet Fraaie zwarte flannel Regenmantel in duck mantel met bind- met ribgarnering. ceintuur. In de kleuren donker- Maten 38 t/m 46. bruin, zwart en marine. Maten 38 t/m 46. Meer dan 40 vestigingendoor heel Nederland. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Kabinetsformateur Den Uyl heeft gisteren een eerste gesprek gehad met de fractieleiders van PvdA, CDA en D'66 ter afronding van de formatie van het tweede kabinet Den Uyl. Den Uyl zelf waarschuwde gisterochtend op een persbijeen komst nog eens dat dit nog heel wat voeten in de aarde zal hebben. De fractieleiders moeten het nog eens worden over de keuze van de ministers, de verdeling van de staatssecretariaten, over de departementen en de partijen en tenslotte het vinden van geschikte mensen voor die posten. Over al deze punten worden nog harde onderhandelingen verwacht omdat, zo neemt men in politiek Den Haag aan, de PvdA de verloren on derhandelingen over de zetelverde ling zal trachten te compenseren in de resterende punten. De fractielei ders zullen voor iedere toegewezen post twee kandidaten voorstellen. De CDA-fractieleider Van Agt liet na een eerdere ontkenning weten dat dit inderdaad overeengekomen is. De afspraak zou echter niet gelden voor CHU-kandidaten. Formateur Den Uyl zei gisteren te blijven streven naar een progressief kabinet. De personen die van het kabinet deel uit gaan maken zullen aan dat uitgangspunt getoetst wor den. „Men kan van de formateur niet verlangen dat hij personen accep teert waarmee samenwerking niet goed mogelijk wordt geacht. Slechts bij een algemene en hartelijke on derschrijving van het regeerakkoord kan goede samenwerking verzekerd worden", aldus Den Uyll. Hij zal met andere woorden nogal wat eisen kunnen stellen aan CDA- ministerskandldaten. De vraag die daarbij direct rees was of hij kandi daten als Andriessen en Kruislnga, in zijn ministersploeg wil accepte ren. Den Uyl wilde zich gisteren ech ter niet over personen uitlaten. Wel zei hij „late bekeerlingen" leden van de fracties die op sommige pun ten van het regeerakkoord voorbe houden hebben gemaakt, maar be reid zijn daarop terug te komen om minister te kunnen worden niet uit te willen sluiten. Zoals bekend hebben belangrijke ministerskandi daten als Dulsenberg (PvdA) en An driessen (KVP), het regeerakkoord niet op alle punten ondersteund. Gemoederen Vervolg van pagina 1 aantasten. De ozonlaag houdt de d gevaarlijke ultraviolette straling e. van de zon (gedeelteijk) tegen. Als deze laag zou verdwijnen, zou dat ernstige milieuschade veroorzaken en het aantal gevallen van huidkan ker doen toenemen. Ook zouden de o stoffen de warmtehuishouding kun- nen verstoren, hetgeen tot klimaat- e veranderingen kan leiden. Rapport In de Verenigde Staten heeft de e- NAS (National Academy of Scien- ces) in september 1976 een rapport hierover uitgebracht, dat binnen kort door een tweede rapport zal worden aangevuld. Volgens een re cente mededeling van het Ameri- 3s kaanse milieubureau (EPA) toont ot het nieuwe onderzoek aan dat de tr- ozon-afname door chloorfluorme- thanen elf tot zestien procent be draagt, hetgeen twee keer zo veel is als werd aangenomen. Hierdoor zou k- het aantal gevallen van huidkanker met veertig tot honderd procent kunnen toenemen. In de VS zullen de chloorfluormethanen de komen- p: de anderhalf jaar stapsgewijs wor den verboden. Volgende week zullen alle spuitbussen in de VS een waar schuwing moeten dragen. De wens tot een spoedig verbod van er de schadelijke drijfgassen te komen. betekent ook dat Nederland niet zou behoeven te wachten op soortgelij- »n ke maatregelen in andere Europese sn jaar een feit is. Als het verbod langer uitblijft, zal volgens de heer Vonke- man alsnog tot het aanbrengen van een waarschuwing (de door minister Vorrink voorgestelde tekst luidt: „Waarschuwing. Bevat een chloor- fluormethaan dat nadeel kan ople veren voor het milieu en voor de gezondheid van de mens door ver mindering van ozon in de strato sfeer) moeten worden overgegaan. Den Uyl zal er uiteraard naar stre ven zoveel mogelijk progressief ge achte ministerskandidaten aan te trekken om de ontevredenheid in de PvdA-gelederen over de zetelverde ling wat te sussen. Zoals al verwacht zal volgende week zaterdag in Den Haag een buitengewoon congres van de PvdA zich beraden over de vraag of de 7-7-2 verdeling zoals die door Van Thijn en Van Agt overeen gekomen is, voldoende is om groen licht te geven aan PvdA-minlsters- kandldaten. De formatie zal dan nog niet helemaal rond zijn, maar het congres zal toch in hoge mate beslis send zijn voor de verdere gang van zaken. Spreekt ook het congres, be staande uit de honderden afgevaar digden van alle PvdA-afdelingen, zich tegen het 7-7-2 onderhande lingsresultaat uit, dan is PvdA-deel- name aan het kabinet vrijwel uitge sloten. Den Uyl zei gisteren nog eens ADVERTENTIE dat de PvdA als grootste partij in dit land een bijzondere verantwoorde lijkheid heeft voor het tot stand komen van een kabinet na 5 maan den onderhandelen. Ik oordeel daar mee niet over de andere partijen in de onderhandelingen, voegde hij er aan toe. Staatssecretarissen Voor de PvdA wordt ook de keus van de staatssecretarissen een be langrijke zaak om het vooruitstre vende karakter van het kabinet nog wat op te vijzelen. Den Uyl noemde de keus van de staatssecretarissen van groot gewicht voor het functio neren van het kabinet. De fractielei ders hebben gisteren besproken op welke departementen staatssecreta rissen (verdeeld volgens de formule acht voor PvdA, zeven voor CDA en één voor D'66) geplaatst moeten worden en hoe de posten over de fracties verdeeld worden. De PvdA wil via de staatssecretarissen in ie der geval grotere invloed krijgen in de sociaal-economische driehoek (bij de ministers is dat mislukt) en in de bestuurlijke sector (Binnenland se Zaken en Justitie). Twee filosofieën De fractieleiders hebben twee filoso fieën ontwikkeld over verdeling van staatssecretarissen, nl. die van de homogeniteit minister en staats secretaris van dezelfde partij en die van de kruisbestuiving, minister en staatssecretaris van verschillen de partijen. Bij kruisbestuiving kun nen de staatssecretarissen als 'waakhonden' optreden. Beide mo gelijkheden zullen gehanteerd worden. MONCHEN (ANP) De industrie bond NW zal op verzoek van de internationale metaalbewerkers bond (1MB) volgende week al ge sprekken openen met Nederlandse bedrijven, die vestigingen in Zuid- Afrlka hebben, over de gelijke rech ten voor zwarte vakbonden in Zuid- Afrika. Gepleit zal daarbij worden voor erkenning van de zwarte bon den als onderhandelingspartner bij loonoverleg en voor het verlenen van dezelfde faciliteiten voor zwarte bonden als blanke vakbonden reeds genieten. De industriebond zal op aanraden van de 1MB deze zaak onder andere aan de orde stellen bij de Nederlandse verpakkingsindu strie Van Leer, een vatenfabriek in Zuid-Af rika. Een IMB-resolutie, waarin alle aan gesloten vakbonden worden opge roepen zich in te zetten voor gelijk berechtiging van zwarte werkne mers, werd gisteren aanvaard op het congres van de internationale me taalbewerkers bond in München. De industriebond NW is bereid deze resolutie onmiddellijk uit te voeren. Daarbij zal als uitgangspunt gelden, dat Nederlandse bedrijven in Zuld- Afrika geen onderscheid mogen ma ken tussen werknemers, omdat dat in Nederland evenmin gebruikelijk is. WAGENINGEN (ANP) Veel jonggehuwden maken een financiële cri sis door. In een op de drie huwelijken die nog niet langer dan drie jaar heb ben geduurd, zijn de partners niet in staat een oplossing te vinden voor financiële perikelen. Dit is de bevinding van ir. H. J. R. Stein uit het Noord brabantse Aalst-Waalre, die op 2 november aan de Landbouwhogeschool in Wageningen zal pro moveren op het proef schrift „Financiële pro blemen onder jongge huwden". Hij onderzocht een landelijk representa tieve groep van 93 pasge huwden in Ede. Volgens Stein kan de crisis wor den veroorzaakt door on der meer een gering ge zinsinkomen. een ge dwongen huwelijk of een niet voorziene zwanger schap tijdens het eerste huwelijksjaar, gemis aan (voldoende) spaargeld van vóór het huwelijk, kopen op afbetaling en het sluiten van een per soonlijke lening. Een laag inkomen hoeft overigens niet altijd tot een Crisis te leiden. Stein stelde duidelijk vast dat een echtpaar met een in komen van slechts 1100 gulden per maand „schoon" niet in een fi nanciële crisis terecht hoeft te komen, als man en vrouw het over de be steding daarvan maar eens zijn. Vrouw beslist Bij slechts een zeer klein aantal van de jongge huwden wordt de finan ciële besluitvorming door de man overheerst. In de groep in Ede was dat bij niet meer dan vijf echtparen het geval. Bij die vijf kreeg de vrouw huishoudgeld en besliste zij alleen over de aan koop van eten. Veel vaker houdt de vrouw de financiële touwtjes in handen. Dat bleek in Ede bij dertig paren het geval te zijn. Alleen bij het doen van grote aankopen is hier Bij sprake van overleg. 32 echtparen, de grootste groep, kan van een de mocratische besluitvor ming worden gesproken, hoewel in slechts vier ge vallen op alle punten: de vrouw beslist meestal in haar eentje over de aan koop van etenswaren Opvoeding Volgens Stein zullen zich eerder moeilijkheden voordoen op financieel gebied, naarmate de bei de partners niet over de uitgaven overleggen. Om die te voorkomen, meent Stein, zou op korte ter mijn de consumentenop voeding in het onderwijs moeten worden inge voerd. Juist nu ook com merciële bedrijven als banken en schuldsane ringsbureau het door het jonge kopende publiek gevormde „gat in de markt" ontdekt hebben, wordt het zaak dat de niet-commerciële instel lingen algemeen bekend worden en gemakkelijk toegankelijk raken. Stein is van mening dat het om zo'n grote groep gaat dat de overheid meer hulp zou moeten bieden. Het mag. vindt hij. wel bitter heten dat geen van de ondervraag de jonggehuwden op de hoogte was van het be staan van niet-commer ciële instituten, zoals de Stichting economisch- huishoudelijk beheer, het Gezins-begrotings- instituut. de Stichting huishoudelijke voorlich ting ten plattelande en het Voorlichtingsinsti- tuut voor het gezins budget Volgens Stem leidt het ontbreken van over heidssubsidie ertoe dat deze instituten niet in staat zijn zichzelf be kend te maken. Om een veel grotere groep men sen te kunnen bereiken, zou moeten worden ge dacht aan een nationaal instituut voor consu mentenvoorlichting en - informatie, waarin de be staande instellingen zou den kunnen opgaan. ADVERTENTIE Vervolg van pagina 1 AMSTERDAM Het waren huis V D wil het bankiers kantoor Staal Co (een volle dige dochter van de bank van Lanschot) overnemen. De be spreking zijn zover gevorderd, dat overeenstemming over deze transactie wordt ver wacht. staal Co heeft 48 personeelsleden en is in Den Haag gevestigd. De bank werd een Jaar of tien geleden door Van Lanschot overgenomen. Voor Vroom Dreesmann betekent een overneming van Staal een ver dere stap op het pad van diversifica tie die de laatste jaren wordt nage streefd. dat zowel de aanvoer van gas op een kunstmatig eiland als op de Maas vlakte" in beginsel aanvaardbaar is Wel moeten „optimale maatregelen worden genomen ter vermindering van het effect en de kans op onge vallen". De Icona adviseert de regering het overleg met alle autoriteiten, die bij bouw op de Maasvlakte betrokken zijn, zo spoedig mogelijk af te ron den. Ir W. C. ReiJ, als lid van Icona aangewezen door minister Vorrink (volksgezondheid en Milieuhygiëne) heeft niet met het advies willen in stemmen. „De vestiging van een be drijf voor op- en overslag van vloei baar aardgas op de Maasvlakte is onaanvaardbaar", aldus de conclu sie van ReiJ. Tegenover de andere Icona-leden heeft hij gesteld, dat „ontploffing van een door lekkage ontsnapte gaswolk niet geheel kan worden uitgesloten. De beschikbare gegevens tonen ook aan. dat voorlo pig niet meer zekerheid kan worden verkregen". Reij heeft daarbij aan getekend, dat bij een ontploffing van een gaswolk „In een gebied als Rijnmond duizenden mensen kun nen omkomen en voor miljarden gulden materiële schade kan wor den aangericht." Risico Het is volgens Reij zelfs hoogst on waarschijnlijk. dat er op de Maas vlakte een plaats gevonden kan wor den, waar het gevaar van „een onge val van de grootst denkbare om vang", niet bestaat. De te geringe afstand van andere bronnen van ge vaar heeft het risico van samenval lende ongevallen. Ook dr E. van Spiegel, de Incona- vertegenwoordiger van de minister van wetenschapsbeleid kan niet in- landen. Minister Vorrink wil eigen lijk pas over een verbod beslissen op Europees niveau, hetgeen nog wel enkele jaren kan duren. Volgens de heer G. H. Vonkeman van de stich ting natuur en milieu zou de etiket tering achterwege kunnen blijven, indien het verbod binnen een half ADVERTENTIE door Piet Hagen GRONINGEN De financiële afhankelijkheid van thuis is voor veel studenten een bron van conflicten. De verhouding tussen ouders en kinderen zou een stuk makkelijker zijn. wanneer de student niet meer zijn hand hoefde op te houden bij vader en moeder. l>c wintcnchilder wal fijn hun gang gaan Wasbajr bclijjig vcxh hun eigen kamer l^iil komen die vakman En pak de gulle premie van .10 gulden. I'er man'l'crdag' Uw schilder regelt de aanvraag voor u. Om die reden is mevrouw mr. A. de Waard, studentende caan aan de rijksuniversiteit te Groningen, niet zo geluk kig met de plannen voor de studiefinanciering van de de missionaire regering. Volgens dat voorstel zou elke student een gelijk bedrag als basis beurs krijgen. Daarbovenop zouden kinderen van ouders die dat kunnen betalen een ouderlijke bijdrage moeten krijgen. Behalve die basis beurs en een ouderlijke bij drage komt er dan een moge lijkheid van leningen. Mevrouw De Waard is teleur gesteld in de tekst van het regeerakkoord dat nu is ge sloten. Hierin staat immers dat er een wetsontwerp op de .studiefinanciering komt op basis van de reeds bekende voorstellen van de vroeger (en toekomstige?) staatsecre taris Klein. Mevrouw De Waard is sinds vijfentwintig jaar studenten decaan en dat feit wordt van daag in Groningen gevierd. In Groningen was mr. De Waard destijds de eerste de caan en ook in landelijke ver band kan zij bogen op de langste ervaring. De positie van de student is de laatste vijfentwintig jaar in menig opzicht ten goede veranderd. Maar de studiefi nanciering laat volgens me vrouw De Waard nog altijd te wensen over. Studenten die zelfstandig wonen en werken, willen om begrijpelijke reden ook financieel onafhankelijk zijn van thuis Studentende canen merken dat veel stu denten liever een baantje ne men dan dat zij thuis om geld moeten bedelen Omgekeerd zijn er nogal wat ouders die niet willen meebetalen aan de studie van hun kinderen. Minimumloon? Mevrouw De Waard zou dus liever zien dat studenten al hun geld van het Rijk kregen of leenden. Die toelage zou dan best wat hoger mogen zijn dan de tienduizend die een student nu maximaal krijgt „je kunt je afvragen of een student een minimum loon moet hebben", zegt me vrouw De Waard. „Maar ik vind wel dat het verschil nu te groot is. Een 23-jarige wer kende jongere krijgt een mi- niumumloon van ongeveer vijftienduizend netto. Ik ge loof niet dat de student zo veel minder behoeften heeft." Hoewel mevrouw De Waard niet direct voor studieloon kiest (dat zou erg kostbaar worden) vindt ze wel dat ex- staatssecretaris Klein de stu dent met erg hoge studie schulden opzadelt. „Dat is bedacht in een tijd dat stu denten uitzicht hadden op een goede baan met een rede lijk inkomen. Nu ook voor academici de arbeidsmarkt en de beloning slechter wor den, zijn die grote schulden onrechtvaardig. Een van de meest taaie pro- Mevrouw A. de Waard blemen van het universitaire onderwijs is het hoge percen tage uitvallers. In sommige studierichtingen haalt nog niet de helft van de eerste jaars studenten de eind streep. Mevrouw De Waard vindt het overdreven om te zeggen dat al die studenten mislukt zijn. Voor velen is het een nuttige ervaring om een paar jaar te studeren. Maar het systeem is wel voor ver betering vatbaar. Dat kan door een betere voorlichting en begeleiding. Maar er zou ook meer gelet moeten wor den op de kwaliteit van de docenten. Daarom rekenen studentendecanen het ook tot hun plicht om hierover met de faculteiten overleg te plegen. Een belangrijke taak voor studentendecanen is ook de voorlichting aan aankomen de studenten. Wat moet je iemand aanraden die uitge loot wordt voor de studie van zijn of haar keus? Mevrouw De Waard: „Uiteindelijk be slist iedereen zelf of hij een volgend jaar opnieuw wil meeloten (met een nieuwe kans op afwijzing), maar ik adviseer de mensen wel een tweede keus te maken en zichzelf niet vast te pennen op één mogelijkheid." En wat zegt ze als iemand vraagt of het nog wel zin heeft om een bepaalde studie te volgen, als je later mis schien toch werkloos wordt? Mevrouw De Waard: „Als je echt gTaag iets wilt studeren, moet je je ook weer niet te veel laten afschrikken door de arbeidsmarkt Je kunt te gen een jong mens zeggen: begin maar nergens aan Ik zeg dan ga rustig studeren als je wilt Als je maar niet het idee hebt dat je er persé financieel beter van wordt. Ook al krijg je een baan in een andere richting, dan kun je toch je voordeel doen met de ontwikkeling die Je gehad hebt" Het is een raad die in zekere zin aansluit bij de levensloop van mevrouw De Waard zelf. Per slot van rekening had zij. toen ze voor de oorlog in Utrecht rechten ging stude ren. ook niet kunnen vermoe den dat zij ooit studentende caan in Groningen zou wor den. Dat beroep zou pas veel later geïntroduceerd worden. stemmen met het advies. Hij meent dat dit „duidelijk toegeschreven is naar de wenselijkheid van een spoe dige bouw van een land-terminal". Van Spiegel vindt de argumenten erg mager: de voorgenomen aanvoer van aardgas uit Algerije en de ver wachting dat „het praktisch niet mogelijk zal zijn" een eilandtermi- nal tijdig voor die aanvoer gereed te hebben. „De mogelijkheid om ook nog een eilandterminal te bouwen wordt verschoven naar verdere stu die en overleg. De wenselijkheid daartoe ligt echter al betrekkelijk dichtbij, met name op grond van veiligheidseisen". Van Spiegel wijst daarbij op risico's bij de gasaanvoer zelf, per gastanker, Ook Reij meent dat „ook en vooral in het verkeer van de gastankschepen" gevaren liggen. De Kamercommissie, die gisteren het Icona-rapport onder ogen kre gen. hebben minister Lubbers drin gend om aanvullende informatie ge vraagd. Zij willen onder meer weten of de Nederlandse regering, in sa menwerking met een of meer buur landen. kan komen tot de bouw van een terminal buiten eigen land. Ook over het tijdschema, dat uitgestip peld moet worden voor het inwinnen van andere gegevens, overleg met autoriteiten en dergelijke, hopen de Kamerleden spoedig meer te weten. Negatief Minister Lubbers heeft gisteren een negatief oordeel geveld over de sug gestie van enkele Kamerleden om. via zogeheten ruilcontracten. de aanvoer van vloeibaar gas per schip te omzeilen. Die suggestie kwam erop neer. dat Algerijns gas. be stemd voor Nederland, geleverd zou worden aan Frankrijk en Italié. Met beide landen heeft Nederland al ja renlang een contract voor gasleve- ranties. Nederlands gas. bestemd voor deze landen, zou dan in eigen land kunnen blijven. Volgens Lub bers stuit deze „logische gedachte" echter ofl praktische bezwaren: te gen de tijd dat het Algerijnse aard- gas ter beschikking van Nederland komt (rond 1985) zullen de contrac ten met Frankrijk en Italië groten deels tot het verleden behoren De aankoop van Algerijns aardgas kan van groot belang zijn voor de werkgelegenheid bij Nederlandse bedrijven, zo heeft Lubbers meege deeld. Er zijn volgens de minister directe effecten mogelijk op zowel aannemingsbedrijven (bouw van terminals, in Nederland en Algerije) als scheepsbouw(gastankers). LAGE ZWALUWE Op een bevei ligde spoorwegovergang bij het sta tion Lage Zwaluwe is gistermiddag de 67-jarige A. P. J. van de Beemd onder een trein gekomen De man wilde de trein Amsterdam-Brussel halen die op het andere perron stond. bril: ieders oogmerk! „Zal ik voor je fluiteb, soldaat."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3