Beperking van nevenfuncties van hoogleraren ,De tijd stond even stil' mA ud-studenten uit Leiden en ageningen in politiek ABN Bank I 'n Heel procent meer rente van uw spaargeld. En er toch vrij over beschikken. Wij helpen. ^Maatregelen op komst Jonge' partijen terug tot Nederland van tien jaar geleden SURINAME Met de nieuwe ABN Givospaarrekening. I I I l I INDERDAG 27 OKTOBER 1977 BINNENLAND- Trouw/Kwartet ke ge» »tt n 1 esfrEN HAAG (ANP) Er komen voorschriften over de toelaatba- e omvang van bijverdiensten door functionarissen bij het k retenschappelijk onderwijs. Ook komen er maatregelen inzake nije bestemming van de bijverdiensten van deze functionarissen, .lie voor een volledige dagtaak door de gemeenschap worden d|efunctioneerd. Minister Van Kemenade heeft dit aan de Twee- 1 Kamer meegedeeld. ilgens de minister is er „alle aanlei- g" dat prof. dr. H. O. Gold- midt. verbonden aan de katholie- hogeschool in Tilburg, zijn neven- •rkzaamheden beperkt. Per week fsteedt de hoogleraar gemiddeld :rtien uur aan deze nevenwerk- lamheden, tegen gemiddeld 35 uur jan zijn gewone werk voor de hoge- _j:hool. De minister heeft het college an bestuur van de hogeschool ge daagd maatregelen te nemen om de -'Smvang van de nevenwerkzaamhe den terug te brengen. antwoord op vragen zegt deminis- ■Hr. dat niet alleen de omvang, maar enok de aard van de nevenwerkzaam- seden in het geding is. Met het alge meen en/of dienstbelang is niet vere nigbaar het verrichten van neven- erkzaamheden. waardoor het aan- len van de faculteit kan worden schaad. Iedere betrokkene zal zich it dien hoofde er bij voortduring •kenschap van moeten geven of (oorgaan met die nevenfunctie(s) Dg wel verantwoord is, aldus minis- •r Van Kemenade. In vragen over de positie van de Tilburgse hoogleraar werd eropge- wezen, dat deze secretaris-penning meester is van de stichting Samivoz, president-commissaris van Hero- conserven en een aantal andere com missariaten bekleedt. PvdA-kamer- leden hadden het oordeel van de minister gevraagd over deze vorm van „bijverdiensten". Zij hadden ook gevraagd naar het oordeel over de nevenfuncties van prof. dr. A. M. J. Chorus uit Leiden, die adviseur is van de stichting Sa mivoz. Minister Van Kemenade wijst erop, dat deze hoogleraar incidentele adviezen aan de stichting geeft, over wegend ten dienste van de bij deze instelling werkzame psychologen. Van Kemenade zegt in deze neven functie „geen bezwaar" te zien, noch in het feit dat de betrokken Leidse hoogleraar hoofdredacteur is van een tijdschrijft voor zwakzinnigheid en zwakzinnigenzorg. KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN K^ EN KINDER Het kon niet uitblijven: er is wassen en blondharig"; wat op kunnen steken. Ook I hij naar bed." Het boekje I Het kon niet uitblijven: er is een alternatief boeken weekgeschenkje versche nen. Omdat zij zich niet kon verenigen met het „officië le" (CPNB) kinderboeken weekboekje brengt de „werkgroep christelijk boe kenweekgeschenk" een al ternatiefje op de markt, „dat van een eigen christe lijke identiteit getuigt." (Promotor van deze christe lijke werkgroep is Gospel Productions). Een vorige keer schreef ik toevallig over W G. v.d. Hulst. Nii zou ik kunnen mompelen: „De tijd stond even stil." Het boekje heet „Het gou den sieraad", en is geschre ven door Piet Prins, pseudo niem voor P. Jongeling, die reeds meer dan veertig kin derboekjes heeft geschre ven, en ook niet van plan is het bij dit éne christelijke geschenk te laten. „Opzij, daar kom ik!" zo vangt het verhaal aan, al is het Jaap Jonker die het roept. Hij logeert bij zijn „kameraad" Evert, zoon van een boer. Wordt door hem wel eens voor „stadskereltje" ge scholden, en bedenkt dan blozend dat hij best wel eens heeft neergekeken op de mensen van het platte land. Daar hij biologie (def tig woord voor plantkunde) wil gaan studeren, moet hij van zijn pa eerst maar eens kennismaken met het land. Op dus naar Drente, naar de vrije natuur, het boeren leven. De kameraden zijn beiden „uit de kluiten ge wassen en blondharig" oom Bartus werpt een blik in de krant en grootmoeder schenkt nog een kopje kof fie in. terwijl de zon lang zaam wegzinkt onder de ho rizon. „Jaap leert van alles. Wij ook. Van witte wieven, waar je niet in moet gelo ven. Van veenmoerassen vol belletjes moerasgas. Over het christelijk geloof, dat nogal laat in Drente is doorgedrongen^ en van de vele heidense overleverin gen die dus zijn blijven han gen. Ook over vleermuiien komt men veel te weten, en over steenuil en bladluis, want te onpas en te pas vlecht de auteur een lesje in over het één of ander. Maar waar het om gaat, dat is de gouden broche, die boerin Hilde eerst nog had. maar nu opeens kwijt is. Zij vecht tegen haar tranen. Geen wonder. Maar. de kinderen besluiten nog diezelfde avond, na het lezen van Psalm 91, de volgende dag een speurtocht te houden. Er wordt gebeden en ge dankt, en men gaat slapen. Volgende dag: Garmt Gauwdief verschijnt op het toneel. Ha, denk je, als le zer. „die weet er meer van." Dat is een rare snuiter," zegt Annechien namelijk. Haveloos, onguur gezicht, loerende ogen. Is stroper ook (lesje: wat is een stro per, dat is een soort jager, zonder vergunning. Alleen, stropers kennen geen gena de). In het korenland (les over rogge, gerst en tarwe, want van een boek moet je wat op kunnen steken. Ook Ellert en Brammert passe ren achteloos de hune bedden). En wie is de man die daar aan komt sluipen? Garmt Gauwdief! Nog is de broche niet terecht, (les over egels). Na een krachtig onweer te land. ter zee en in de lucht (zo heet dat hoofdstukje) met les over turfgraven en eksters Juist. Bij de ek ster vonkt iets in de avond zon. ,,'t Is hem," schreeuwt Annechien. Helaas. Ekster vliegt op, het glimmend kleinood in zijn snavel. Geen nood. Per praam wordt het moeras ingevaren en het kleinood gevonden, al sukkelt Jaap wel over boord, de drabbige massa in. Noodweer dus, bliksem en donder, schuilen in een schuur. De handen worden gevouwen. „Wie in de schuilplaats des Allerhoog- sten is gezeten wordt gebeden. En wat beweegt daar? Een mens? Een ge daante? Het is Garmt Gauwdief, geheel en al ver keerd verdacht, al heeft hij wel een brutale bek. Terug via Kas per en tante Koba, langs saksische boerderij en (les) Op huls aan, met de broche, en moeder barst in tranen uit. „Dit land is zélf een gouden sieraad." over peinst de held voor het open raam waar hij een blik op Drente werpt. „Hij gaat wel weg, maar komt terug. Met dit vaste voornemen gaat hij naar bed." Het boekje kost 2.75 tijdens de kin derboekenweek. daarna meer. A. K. Vogelaar maak te er tekeningen bij die voor die van Anton Pleck niet onder hoeven doen. goud bruin van toon en zeer nos talgisch. Heel sfeervol. Verontrustend Ik zou aan dit werkje niet zoveel ruimte hebben gege ven. ware het niet, dat dit soort tot het bot verouderde verhalen straks tegen Kerst weer over ons zullen worden uitgestort. En dat is veront rustend. Volgens precies hetzelfde ouderwetse re cept. Vol versleten cliché vaders en -moeders, vol van berouw en opgebiechte mis daden. Alles muurvast ver ankerd, het gezag, en alle rollenpatronen traditioneel. Telkens opnieuw probeer ik te vinden wddr dan het „christelijke" in zo'n boekje schuilt. In het benepen vriendelijke plattelands- gedoe? Het romantische boerenland? Als dit gekneu- ter staat voor „christelijk", geef mij dan Ouwe Bram maar (En die ook niet). Ik denk dat uit dit alles een diepgeworteld verlangen spreekt naar voorbije tij den, „toen grootvader nog op het harmonium speel de." Maar met het christe lijk geloof heeft dat niet noodzakelijkerwijs te ma ken. Verlangen naar vroe ger staat vrij. Het staat in dit land ook een ieder vrij door Gertie Evenhuis andermans boeken te be kronen of een geschenk te doen verschijnen. Zelfs een tegen-geschenk. Maar met zo'n pretentie moet je wél van goeden huize komen; het vak van schrijver, in oorspronkelijk taalgebruik en opbouw, beheersen. En je tijd verstaan. Bommelboek In het voorjaar kwam uit „Een heer in de kracht van zijn leven". Een Bommel- boek ter gelegenheid van de 65ste verjaardag van Maar ten Toonder, de onverdro ten door-ijverende schepper van Tom Poes. Heer Bom mel, en heel de stoet van nimmer van aflaten weten de komedianten. Een vor- sten-burgermannen-weten- schappers-spiegel, die in de achter ons liggende kolken de Jaren de tronies mas keerde. Het Jubileumboek is fraai, op groot formaat, gebracht. De tekeningen zijn kloeker van afmeting dan in de bekende paper backs, „die magistrale werkjes, die klinken als een stralend lichtpunt door de woestenij der Nederlandse letteren" zoals Bommel het zelf bescheiden zegt. Voor Bommelofielen wel een „must"; deze genummerde exemplaren. De inspannin gen van Toonders creativi teit met taal, met woorden, zijn dodelijk geïroniseerd door Bommel zelf: „Er gaat toch heel wat in mij om! Dat kan men nu eens zien. Nu ik al mijn ge dachten in handen heb, meen ik (p. 22). En even later: „Er bleef niets over... NIET8! Al mijn woorden in rook opgegaan. Héél vreselijk Het Gouden Sieraad, door Piet Prins, 2,75, distributie via Lindenberg boekhandel te Rotterdam. Een Heer in de kracht van Zijn Leven, door Maarten Toonder, uitg. Bezige Bij. Dexe Jubileumuitgave is niet te koop, maar wél de aanverwante literaire Reu zenpockets als: ,,Hoe vrese lijk is dit alles", 14,50 en ,,Mijn eenzame weg", 13,90, en vele andere titels in deze serie. fARAMARIBO De weerslag an alles wat zich in de jaren Bstig aan de Nederlandse uni- frsiteiten afspeeide, is bij ze verkiezingen in Suriname Merkbaar. Er dienen zich twee lieuwe partijen aan Jonge partijen" zeggen zij zelf die hun begin in het Nederland van lien jaar geleden hebben: de Volkspartij en de progressieve xbeiders- en landbouwunie Palu). 'ide partijen lijken een beetje op Ikaar. Hun lijsttrekkers zijn mid- glen dertig. Ze hebben allebei een -s»ei concreter programma dan de de partijen, ze zoeken het voor de aktische politiek niet in „puur- leid" of „zuiverheid", maar willen aks best meeregeren (met wie dan »k) en zij delen de beschuldiging imunistisch te zijn. Jjat laatste punt heeft men name 'emier Arron opeens uitgebreid laar voren gebracht en wel zo uitge leid, dat zelfs de brave hindostaan- leider Laehmon erdoor werd ge- «ffen. Lachmons V.H.P. is namelijk •or deze verkiezingen een combina- aangegaan (de verenigde demo- ^■atische partijen, de V.D.P.j met nder meer de „socialistische partij" an de journalist Henk Herrenberg dus moet ook de V.D.P. het ontge- Üen in Arrons tirade tegen het com- punisme. aanwijzing van de Palu is mis- £hien niet geheel ten onrechte. In ét beginselprogramma van Palu aat, dat zij zich „in haar politiek ftseert op het dialectisch-materia- Sme" ep lijsttrekker ir. Iwan Krolis jtgt geen angst te hebben voor het ord communisme. Ais je in de olitiek ergens angst voor hebt, dan 'skwaiificeer je jezelf", zegt hij. Het pat daarbij niet om het importeren modellen uit andere landen, aar juist om het vinden van Suri- ase oplossingen voor Surinaam- e porblemen." Het evenwicht van trachten. len complicatie bij de beoordeling lan de Palu is, dat deze partij met ijn sterke nadruk op de ontwikke- Ing van landbouw en dergelijke, nog looit in de Surinaamse geschiedenis iordt van landbouw, bosbouw en ttsserij een zo belangrijk punt ge naakt de meeste serieuze kandi- laat is voor een toekomstige coalitie iet Lachman's conservatieve „voor- itstrevende hervormingspartij" en t Lachmon's aanhangers in hun strict Coronie openlijk de Palu- andidaat steunen. Volkspartij let de Volkspartij ligt het wat moei- iker. Er kan geen twijfel over be- aan dat de lijsttrekker, de arts tubin Lie Pauw Sam de hele oude h nieuwe santekraam van de histo- sch of dialectisch materialistische leologie heeft gelezen tijdens zijn udie in Leiden. laar de Volkspartij is niet alleen in •eiden ontstaan. Er is ook een duide- ike Surinaamse oorsprong aan te ijzen en die heeft wat meer anar- ;tische trekken niet in de onei- ijke betekenis van bommengooi- en geweldmaniakken. die dat Td heeft gekregen, maar in de •rspronkelijke betekenis: mensen het eerder van de basis dan van top verwachten. TWEE JAAR NA HET AFSCHEID VAN DE KONINGIN door Jan Kui|k Toen de lichting studenten van Lie Pauw Sam c.s. in het begin van de jaren zeventig in Suriname terug kwam, vond zij aan het werk: uit de intelligente, maar niet hoog ge schoolde buurtgenoten gerecruteer- de groepen, die zelf allerlei activitei ten waren begonnen, die de overheid erbij had laten zitten. In Bloemendaal de misleidende naam voor een laag gelegen, vochti ge en nauwelijks bestrate arbeiders wijk hier waren de mensen zelf aan de slag gegaan voor de regeling van de afwatering, de schoolkinde ren die thuis nauwelijks gelegen heid hadden hun huiswerk te ma ken, laat staan dat ze vader of moe der iets konden vragen wat ze niet begrepen geholpen met hun werk. Samengaan Uit het samengaan van die buurtco- mité's en de goed geschoolde ideolo gen uit Leiden is de Volkspartij ont staan en dat is nog duidelijk te merken. Lie Pauw Sam kiest princi pieel en bewust voor de decentrali satie, zoals de volkscomité s die be gonnen zijn en dat is toch niet ty pisch communistisch zeker niet omdat het hier om een zo klein land gaat. Met deze decentralisatie wor den eigen leiders, eigen kaders en eigen verantwoordelijkheden ge kweekt Lie Pauw Sam moet ook niets heb ben van de staatseconomie die Humphrey Keerveld Suriname's enige gegarandeerd-echte commu nist predikt. Lie Pauw Sam kiest voor een gemengde economie, hoe wel daar onmiskenbaar ook prag matische en technocratische over wegingen aan ten grondslag liggen. Gezien het oude Surinaamse sys teem van „regelen" (dat is: Je politie ke vriendjes aan een desnoods overbodige overheidsbaan helpen als gevolg waarvan het ambtenaren apparaat hier veel te groot en vol strekt ineffectief is) zou een staatse conomie weldra het faillissement van de staat inleiden. Nee laat die particuliere bedrijven maar. Lie Pauw Sam zal ze wel met de belas tingen afromen. Verschillen Volkspartij en Palu lijken op elkaar. Bij nadere beschouwing zijn er ook grote verschillen. Het meest opval lende verschil is, dat de leiders van de Volkspartij in Leiden hebben ge studeerd en dat de Palu vergeven is van de Wageningse ingenieurs. Ken ners van de Nederlandse studenten beweging uit de jaren zestig hebben misschien aan deze aanwijzigingen al voldoende ik houd het maar op de verschillende wetenschappen waarin deze leiders zijn getraind. De Palu legt, als gezegd, grote na druk op de landbouw, op het stimu leren van wat als het eigehe-vah dit geweldig grote, maar nagenoeg lege land wordt gezien, terwijlyde volks partij meer uitgaat van deteitelijke situatie: het bijna volstrekt^ verste delijkt zijn van de bevolking en dus ligt daar de nadruk op het ontwikke len van (kleine, dat wel) industrieën. De Palu heeft grote verwachtingen van visserij en bosbouw, waarbij en het wordt op een gegeven ogen blik bepaald monomaan de pro- duktie van houtskool steeds weer opduikt. Iwan Krolis verwacht won der wat van dat materiaal, dat ik alleen als norit-tabletten en brand stof voor de barbecue ken en waar voor ik dus niet zo'n grote markt voorzie. Maar Krolis weet natuurlijk! beter en prijst de barbecuemarRt wel omdat daar zulke lekkere hoge prijzen te maken zijn. Maar het pers pectief voor de grote hoeveelheden ziet hij toch meer in de filterindu strie (voor het reinigen van allerlei industriële afvalprodukten dat zal steeds belangrijker worden) en op de metaal-industrie. Ja, zelfs is de hele waterkrachtcen trale bij Kabalebo in West-Surina- me niet nodig, want houtskool is de nieuwe alternatieve energiebron, die niet uitgeput zal raken, omdat er natuurlijk meteen weer herbebost zal worden. „Een woestijnmaker" zal later een Surinaamse bosbouwer achter een glaasje bier Krolis karakteriseren, omdat naar zijn mening Krolis de kosten en de moeiten van herbebos sing schromelijk onderschat. Maar Krolis weet van geen wijken. Die spoorbaan in west-Suriname? Ge bruik die niet voor de afvoer van bauxiet, maar voor ontsluiting van het bos Bananen Maar goed: je mag de Palu niet helemaal naar de houtskool-manie beoordelen tal maakt Krolis het er met zijn enthousiasme wel een bee tje naar) De partij beschikt bijvoor beeld ook over een door eigen men sen en in eigen beheer ingepolderd stuk grond in Cornie, waarop nu een banenenplantage staat. Juist dezer dagen Is de eerste oogst binnenge komen en dus delen de assistenten van de partijleiding terwijl de leiders spreken bananen met een passende tekst uit onder de toehoor ders. De .Volkspartij ziet veel meer m de bevordering van de kleine industrie. waarbij Li Pauw Sam ook aan heel nieuwe bedrijfstakken denkt. Een aluminiumindustrie (profielen voor woningbouw, potten en pannen) ligt voor de hand, maar hij wijst overi gens net als Krolis op de aanwe zigheid van kiezelzand in 8uriname. Glasindustrie is wel moeilijk, maar het moet toch mogelijk zijn, want de know-how is te koop. Ook een ce- mentindustrie en een kleine elektro nische industrie (radio's, versterkers en boxent rekent Lie Pauw Sam tot de mogelijkheden voor Suriname. En als Lie Pauw Sam dan over land bouw spreekt, dan denkt hij in een veel grotere schaal dat Krolis, om dat in de visie van de Volkspartij de landbouw de basis moet gaan vor men voor een eigen agro-industrie: eigen rijstslijperijen, olieperserijen en veevoederfabrieken. Versoberen Heel belangrijk is dat Lie Pauw Sam het voor een ontwikkelingsland veel te hoge levenspeil in Suriname in de Een straatbeeld uit Parimaribo: markt ln de Jodenbreestraat. eerste tijd wil terugschroeven Hij wil de mensen leren soberder te le ven en dat hoeft dan niet minder comfortabel te zijn. Maar als een Nederlander in een Renault 4 of een Deux Cheveaux rijdt, dan hoeft een Surinamer van Lie Pauw Sam niet in zo'n grote Japanner rond te cros sen. Gek genoeg: het valt me opeens op er rijden hier wel Renaults rond, maar die eerste Renault 4 moet ik hier nog zien. Ook die kleine elektronische indu strie van Lie Pauw Sam moet in dit licht worden gezien: het is niet nodig dat de Surinamers alleen maar van die grote versterkers en lawaaikas- ten in hun huis hebben. Ze zijn veel te duur. Je bezorgt er Je buren maar overlast mee en het kwaliteitsver schil met een kleine box is. als je werkelijk luisteren wil. nauwelijks merkbaar. De handen in feite doorzijn subsi dies aan de oude politieke partijen één van de machtigste sectoren in dit land zal er in Lie Pauw Sams' visie aan moeten geloven. Een ver gunning voor het importeren van goederen? Kijk eerst maar of het ook in Suriname wordt gemaakt en zo nee geef dan gelijk bij de ontvangst van de importvergunning de garantie dat er een depot van onderdelen voor reparatie zal zijn. Op die manier wil Lie Pauw Sem onder meer de import van toekom stige autowrakken tegengaan, want zo is het hier inderdaad: als je hier een auto koopt, weet je niet hoe Je auto er over twee jaar zal voorstaan: „Onderhoud" is een woord dat de Surinamers nauwelijks kennen ADVERTENTIE De naam zegt het al. Met deze nieuwe spaarvorm van de ABN kan alles per post. Storten en opnemen kan gewoon met behulp van uw eigen rekening. Voor het opnemen krijgt u speciale formuliertjes thuis, waarmee u het geld dat u wilt opnemen kunt laten overboeken naar uw gewone rekening. Tot f 5.000,- per maand is uw saldo direct beschikbaar, daarboven geldt een opzegtermijn van 1 maand. De ABN Girospaarrekening is dè manier om geen 4, maar 5% rente te maken zonder dat uw geld vaststaat, zonder opnamekosten. Bovendien regelt u alles vanuit uw gemakkelijke stoel. U bent natuurlijk ook vrij om per kas in te leggen, als het maar gaat om een bedrag van ten minste f 1.000,-. De eerste inleg door overboeking is minimaal f 250,-. Waarom zou u niet vandaag al gaan profiteren van 1% meer rente? U leunt mij helpen door meer informatie te sturen over de ABN Girospaarrekening. Naam- Adres: Woonplaat i Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor:- ln ongcfrankccrde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. O.D.50. Antwoordnummer 1555,1000 PA Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9